Noord-Hollandsch Dagblad. TWEEDE BLAD. Mei 1924. Alkmaar. KUNST EN KENNIS. INGEZONDEN STUKKEN. HET KOSTBAAR LEVEN VAN EEN PRESIDENT. GEMENGD NIEUWS. BUITENLAND. BINNENLAND. Uit onze Oost FRAUDE. PROVINCIAAL NIEUWS. ANNA PAULOKNA. dj van re- j er een legerinkrimping ge- J. BROERSMA. over zeer slotte met ƒ13100 werd overschreden. Herhaalde! ij. komen van dames uit Apeldoorn Voorst dat rich een naaktk toonde in de omgeving van dit der sten bedragen 7975.de* ".80S, batig saldo 268.19)4 in ge- BEZOEKT MOOI SOHOORL. Door de Vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer in Schoorl is een klein gidsje samengesteld om de bezoekers op de hoogte te brengen met de dingen, die men noodzakelijk moet weten, als men ’s zo mers naar buiten gaat. Het boekje uitgevoerd in mooi groen om slag, geeft dan ook allerlei mededeelingen: Hoe bereikt men Schoor], Inrichtingen van onderwijs, Telefoonaansluitingen enz., ter wijl een klein terreinkaartje de bezoekers on getwijfeld mede den weg zal doen vinden. WIJ GAAN BEZUINIGEN. Na hetgeen is afgespeeld bij de aanbeste ding „Verplaatsing Accijnstoren” en „Bouw hrug Hoever vaart”, waar met de belasting gelden nu juist niet die suinigheid is be tracht, als in de gegeven omstandigheden wenscheljjk mag worden geacht, is het een verheugend verschijnsel, dat Gemeentewer ken blijken geeft tot inkeer te zijn gekomen. Ik heb dan ook gemeend aan het geval hierbedoeld, meerdere bekendheid te moeten geven, ook opdat van injj niet kan worden gezegd, de goede daden van meergenoemde dienst niet te waardeeren. Vrijdag j.l. werd een vijftal aannemers nitgenoodigd prijsopgaaf te doen voor het maken van een afrastering op het Sportpark Aanbesteding had plaats Vrijdagavond. Ben ik goed ingelicht, dan was de laagste inschrijver 363.De controle bij Gemeen tewerken is in orde, waardoor gelukkig kon blijken, dat zelfs de laagste inschrijver aan merkelijk te hoog was. In nadere opdracht van den Directeur zal nu worden overgegaan, tot het uitvoeren van dat werk in eigen beheer. Naar mij van de zijde van Gemeentewerken is verzekerd, vertrouwt men op deze wjjzo de 12000 gulden, welke de beid£ eerstge noemde werken teveel zullen kosten, spoedig terug te hebben. De kwestie of de gezondheid van den pre sident der Vereenigde Staten niet in gevaar wordt gebracht door het ontvangen van zoo vele bezoekers, is herleefd door lichte on gesteldheid van Coolidge, waardoor deze ge noodzaakt werd, alle week-end-besprekin- gen op te schorten. Eenige dagen geleden debatteerde men in den Senaat op heftige wijze of het hoofd der uitvoerende macht al de bezoekers van het Witte Huis.... een hand moest geven! Dit debat werd gevolgd door de mededeeling dat de president voortaan bezoekers zou ontvangen, zonder hun een hand te geven! Woensdag jl. gaf Coolidge een tuinfeest op het Witte Huis en hij stond twee uur lang blootshoofd zijn lange rij van gasten te be groeten. Dit veroorzaakte een lichte kou, waardoor Coolidge gedwongen werd zijn ka mer te houden. Hoewel de ongesteldheid zeer licht heeft ze irroote beroering verwekt in het laad, dat op bjjna dezelfde wijze, kort na el kander, twee zijner presidenten heeft verlo-. ren. sche opvating van de militairen vertolkt, ge looft men in politieke kringe- aan de mogelijkheid van een Ri ALKMAARSCHE EXPORT VEILING. Zaterdag 17 Mei, ’s middags te 2 uur werd in café „Graanhandel” de jaarlijksche al- gemeene vergadering van aandeelhouders van de N. V. Alkmaarsche Exportveiling van Land- en Tuinbouwproducten gehou den. Vertegenwoordigd waren 92 aandeelen. De Voorzitter, de heer P. A. de I,ange opent de vergadering en heet allen welkom in het bijzonder de heeren Balk en Teeling. De notulen der vorige vergadering wor den ongewijzigd vastgesteld. De Voorzitter brengt hierna verslag uit omtrent den toestand der Vennootschap. Aan dit verslag ontleenen wjj bet vol gende: Uit eene vergelijking der omzetcijfers zal u blyken, dat de omzet ten opzichte van het jaar 1922 niet onbelangrijk is toegenomen. Werd de eerste maanden van 1923, tenge volge van de lage prijzen der producten, het omzetcijfer ongunstig beinvloed, later kwam daarin eene verandering ten goede, waar door niet alleen de achterstand werd inge haald, doch het omzetcijfer van 1922 ten De stijging van het omzetcijfer heeft zich HET CONFLICT IN DE ROERMIJNEN. De mjjnwerkers-organisaties in het Roer gebied hebben het loonsvoorstel der arbi- trage-commissie aanvaard, doch zij weigeren een uur langer te werken. De Rijkskanselier is van de verwerping ■Ier ^bemiddelingsvoorstellen in kennis ge- Even buiten Heereaveen js een auto uit Wolvega waarin 6 personen zaten, tegen een boom gereden. Twee der inzittenden werden gekwetst. De auto werd zwaar beschadigd AANRIJDING. i Zondag1 heeft op den Ziüweg te Haar lem een aanrijding' plaats gehad tus- schen een motorrijder en een auto. De motor werd niet ernstig beschadigdde berijder, de heer van M. bezeerde zich de rechterknie en den linkerenkel. Erger was het gesteld met het 6-jarig zoontje van den heer van M., die van den motor geslingerd werd en klaagde over hevige pijn in de maag. Het kind werd naar het St. Elisabethsgasthuis overgebracht, waar de toestand zoo verergerde, dat 's avonds nog een operatie noodig was. Het kind had ’n kalmen nacht, maar de toestand blijft zorgwekkend. TWIST. Zondagavond omstreeks 7 uur ging de 36-jarige W. K. te Haarlem naar de woning van W. van T., 21 jaar oud, wonende aan de Baljuslaan, om over een loonkwestie te spreken. Bii dit ge sprek ontstond een twist, waarbij k. een schoevendraaier uit zijn zak haalde en v. T. in de linkerzijde stak, waardoor dé linkerlon»' werd geraakt. Bii de vecht partij was aanwezig de 17-jarige G. v. d. V., die zich ermee wilde bemoeien en daardoor een steek met den schroe vendraaier in de hand opliep. Dit alles gebeurde in de woning van den heer S., waar van T.. in de kost is. Dr. Linden- bergh uit Schoten verleende de eerste hulp. Direct levensgevaar bestaat niet. De verdachte is gevangen geno men en zal ter beschikking van de justi tie worden gesteld. HUISELIJKE TWIST. Bij een huiselijke twist heeft de losse werkman T. de J. juffrouw D. van H.. bii. wie hii inwoont op het Haagscheveer te Rotterdam, .mishandeld en in het ge kat verwond. Zji riep ie hulp der poli tie in. Twee agenten begaven zich naar haar woning; toen rii binnenkwamen verscheen T. de J.. gewapend met een breekijzer. Een van de agenten kreeg met ’t breekijzer een slag op den schou der en de ander een klap op de linker hand. De agenten grepen den .woeste ling beet en terwijl zü.hem vasthielden, schoot plotseling juffrouw D. van H. naar voren en sloeg er, voor de agen ten het verhinderen konden, zoo ge ducht met de hak van haar schoen op los. .dat de rechterkaak van den lossen werkman vermoedelijk gebroken is en hii pen paar gaten in het hoofd kreeg. De man is in het ziekenhuis opgeno men. op De huur van de spoorlijn en van het spoor- terrein werd dit jaar tot een minimum be perkt, zij het door toevallige omstandighe den. Getracht wordt alsnog tot eene regel matige onderverhuring van de beschikbare opslagruimte te geraken. De emballage werd in deu loop van dezen winter deugdelijk in orde gebracht, hetgeen met vrjj groote uitgaven gepaard ging, waar tegenover staat dat aanschaffing van ,jiieu- we’ emballage slechts bij uitzondering zal be hoeven te geschieden. In den loop van 1923 werd besloten tjjde- lijk de huur van zakken te verlagen. Deze huurverlaging bracht niet alleen huurderving met zich mede, doch tevens de verplichting tot uitkeering van een bedrag van 200, zjjne de helft van de huur, die bij niet ver laging meer zou zjjn ontvangen. Ons Bestuur gaat na of de tydeljjke huurverlaging wel langer bestendigd kan worden. Uit een en ander zal u blijken dat onze veiling zeer zeker met de vereende krachten van alle belanghebbenden in het goede spoor kan worden gehouden. De resultaten van het afgeloopen jaar, de iets betere economische vooruitzichten in het algemeen en de herleefde handel met Duitschland stemmen hoopvol. Balans, winst- en verliesrekening 1923. De ontvangste uitgaven 7706.1 De heer Teeling, Direcfeur van de Nat. Bank, kantoor Alkmaar, acht het wensche lijk de gemaakte winst te gebruiken voor af schrijving der achterstallige aflossing en ren te aan de gemeente Alkmaar. De Voorzitter vindt deze opmerking juist en zegt toe zjjn aandacht hieraan te zullen wijden, echter is de winst op het oogenblik daartoe niet voldoende. Spr. wijst er nog op dat het, als de gemeente Alkmaar goedgun stig op het verzoek om vermindering der rente beslist, heel mooi zou zjjn als dat met terugwerkende kracht werd gedaan. Daardoor zou tevens aan den wensch van den heer Teeling op gemakkelijker wijze kunnen voldaan, doordat er dan meer gelden beschikbaar komen. De heer Schoorl brengt nog onder de aan dacht, dat de winst eerst, tenminste gedeel telijk, gebruikt moet worden om het oude verlies weg te werken. De heer Teeling vraagt of de plaatsgelden dit jaar minder waren, waarop geantwoord wordt, dat door een administratieve wijzi ging een kleiner bedrag is geboekt, maar de feitelijke ontvangsten zjjn dezelfde. Hierna volgt benoeming van een commis sie voor het nazien der rekening over 1924. Benoemd worden de heeren Klaver, Noort en Wognum. Verkiezing van 2 bestuursleden wegens periodieke aftreding van de heeren R. Wog- num en H. Doorn. Beide heeren worden her kozen. Rondvraag. De heer Roderwijn geeft de volgende eij- NAAKTLOOPERS AANGEHOUDEN, waren er klachten inge- en er ver- m Zut- phenschen straatweg Voorst-Apeldoom. Door rijks- en gemeentepolitie te Voorst werd de schuldige aangehouden en naar het Gemeentehuis van TweHo overge bracht, waar hii na confrontage met de betrokken dames bekende. Enkele oogenblikken later werd aan de politie per telefoon uit Klarenbeek medegedeeld, dat ook daar een man in minder gewenscht costuum was gezien. Nadat de marechaussee te Deventer en de polite te TweHo en Apeldoorn wa ren gewaarschuwd, hadden de beide politiemannen uit Voorst inmiddels dien anderen naaktlooper aangehouden. Dit gebeurde pas na een wilde jacht met fiets en motorfiets, waaraan ook de be woners uit- de omgeving deelnamen. Beide personen bleken uit Apeldoorn afkomstig te rijn. MEISJE VERMIST. De commissaris van politie afd. G te ’s-Gravenhage verzoekt namens de di rectrice van de Christina-stichting, Po- puLerstraat 70 aldaar, opsporing en te rugbrenging in voormeld gesticht van het minderjarige meisje Wilhelmina Hendrika van wijpe, geboren 27 No vember 1908. die eenigen tijd geleden haar betrekking aldaar heeft verlaten, onbekend waarheen. Aan een ongehik behoeft nog niet te worden gedacht Signalement: 15 jaar oud, lengte pl.m. 1.50 M.. lichtblond haar en wenkbrau wen, blauwe oog en, spitse neus en kin, dunne lippen, eenigszins vooruitsteken de tanden, gezicht smal, overigens flink postuur kleeding thans onbekend. Bii haar vertrek was rii iu dienstboden uniform gekleed. Vermoedelijk is zi» ergens in den Sfi- de in betrekking. EEN „WARENHUIS”. Men herinnert zich wellicht, hoe eeni gen tijd geleden te Rotterdam eenige jongens zijn aangehouden, die zich schul dig maakten aan diefstallen van goede ren op wagens. Het was de recherche tot dusver niet gelukt tegen den van heling verdachten koopman A. K. op Kralingen voldoende bewijsmateriaal te verzamelen. Deze toch zou de door de jongens gekaapte goederen steeds ge kocht hebben. De verklariing der gear resteerden was in dezen zeer pertinent. Thans werd huiszoeking gehouden ten huize van den verdachte K. Reeds zou men onverrichterzake vertrekken, toen een der rechercheurs besloot eens onder het dak te kijken. Deze poging is met succes beloond. Men vond verstopt onder de pannen een geheel „waren huis”. .voor een waarde van eenige dui zenden guldens. Daar waren doozen met pe.ten .sokken, dekens, manufactu ren, meubelstof, dameskousen, fotogra- fie-artikelen, spijkers en nog veel meer. Het „warenhuis” is naar het Paleis van Justitie overgebracht. Men weet van de herkomst der in beslag genomen goe deren nog niets af. EEN LIJSTJE VAN EISCHEN. Het Uitvoerend Comité van de Republikein- sche Socialistische Party in Frankrijk is bij eengekomen om den politieken toestand on der oogen te zien. De leden van deze fractie zullen iedere deelname aan een regeering weigeren, in dien deze zich niet verplichten zal bet vol gend program uit te voeren: 1. Ontslag van president Millerand. 2. Het herstel van het stemmen per arron dissement, zelfs voor de gedeeltelijke verkie zingen. 1 3. Algebeele Amnestie. 4. Vervanging van de belasting op de za- kencjjfers door een belasting op het kapitaal. 5. Het in evenwicht brengen van de be groeting zonder leening. 6. Hervatting van de cordiale besprekin gen met do geallieerden, teneinde bet scbk- devergoedingsvraagstuk te regelen en laatste op den basis van het rapport Deskundigen. Bovendien zal eischt worden. DE CHEMISCHE OORLOG. Trotzky zet zonder ophouden zjjn agitatie voort voor de ontwikkeling der chemische bronnen voor het leger. Sinds hij zjjn program cntwikkeld heeft, waarin hjj de middelen aangaf om den bur geroorlog in het buitenland te bevorderen, hebben verschillende speciale confeionties te Moskou plaats gehad tusschen chemisten en militaire autoriteiten. In een speech, die Trotzky op 13 Mei tjjden^ het Congres van chemisten to Moskou hield, noemde deze als Rusland’» grootste concurrent in den „dui- velschen chemicalen oorlogsstrjjd” Amerika, welk rjjk niet alleen proeven heeft genomen cj beesten, doen ook op misdadigers. Trotzky vervolgde. „Frankrijk en Groot- Bri’tanië hebben zich eveneens op dergelij- k- wjjze gewapend. Derhalve moetan wjj ons eveneens organiseorea omdat wy weten, wat er leeft in de geec.ten van de enorm rjjke Amerikaansche bourgeoisie.” CORRUPTIE IN DE VER. STATEN. George Remus die tydeljjk uit de strafge vangenis is gelaten om als getuige te worden gehoord door de commissie van enquête uit den Amerikaanschen Senaat, die een onder zoek instelt naar de gestie van den (thans afgetreden) minister van justitie, Daugherty, beeft interessante verklaringen afgelegd. Remus erkende n.l. dat hjj 200.000 i 300.000 dollar had betaald om straffeloosheid te krij gen. Dat was geweest in het voorjaar van 1923. Het geld was betaald aan Smith. Deze laatste had aan Remus verteld, dat Daugherty hem meegedeeld had Remus, die aan dranksmokkelen deed evenmin als zijn (Remus’) makkers zou worden vervolgd. Remus zit nu een gevangenisstraf van twee jaar uit wegens complotteering tot over trading van de anti-drankwet. HET PROCES COPPéE. Gisterenochtend is het proces Coppée voor de assiesen van Brabant onder groote be langstelling van een talrjjk publiek begon nen. Raadsheer Wouters is voorzitter van het Hof. Door twee gendarmen vergezeld, die hem dag en nacht bewaken, verscheen de oude oaron Coppée in do rechtszaal. Hjj is 72 jaar oud, maar ziet er uit naar 80 en maakt een terneergeslagen indruk. Men zegt, dat hij ernstig ziek is en het wordt niet onmogeljjk «.eacht, dat zjjn toestand over eenige dagen verergerd zal zjjn, wat wederom uitstel van het proces zofr beteekenen. De beklaagde is in zjjn eigen auto naar bet paleis van jus titie gekomen. De ochtendzitting werd gevuld met forma liteiten betreffende do samenstelling van de jury. Gisterenmiddag werd de acte van be- scbuldigign, die 180 pagina’s beslaat, voor gelezen. Men verwacht, dat de behandeling van de zaak zes weken, mogeljjk twee maan den zal duren. DEMOCRATISCHE PARTIJ. De te Amsterdam gehouden vergadering van de Democratische Party heeft besloten tot fusie met de Algemeene Nederlandsche Vrouwenorganisatie. Het bestuur van de nieuwe party is als volgt samengesteld: prof. J. E. Heeres, eerste voorzitter; mevr. A. Schwier-Rutten, tweede voorzitster; mevr. A. Dortland-Sillevis, eerste secretaresse; mevr. R. Lorjé-Wolf, tweede secretaresse, en mevr. W. Willink-Alts, penningmeesteresse. De nieuwe vereeniging zal den naam dra gen van Democratische Party. HERLEVING. Het eerste Nederlandsche stoomschip kwam te Taganrog aan de zee van Azof aan voor inlading van graan. De boekhouder van de suikerfabriek Pak- kies, toebehoorend aan een Semarangschen Chinees, heeft fraude gepleegd tot een be drag van 50 mille. ook jn 1924 vooitgezet. In de maanden Ja- I “n*ri.en Februari werd 8200 meer geveild aan in de overeenkomstige maanden van 1*7^3. In 1923 bleef ten gevolge der droogte voor al de aanvoer van snij- en spercieboonen belangrijk ten achter ten opzichte van 1922, daarentegen brachten deze producten een hoogeren prys op. Door het mislukken der fruitoogst was de aanvoer daarvan gering. Met voldoening valt op te merken, dat het aantal aanvoerders steeds grooter wordt Dat de prjjzen, welke voor de producten worden gemaakt, de vergelijking met de prjjzen op andere veilingen zeer goed kun nen doorstaan, zal aan de vermeerdering van het aantal aanvoerders wel niet vreemd zjjn. In het bijzonder willen wjj hier vermelden, dat vooral spruiten steeds meer worden aan gevoerd uit Anna Paulosvnapolder, Lutje- bro^k, Obdam, Hensbroek, Schermerhorn, enz. Uien werden dezen winter veel aange voerd. Witlof is hier zeer gevraagd, Schoorl en Bergen voeren alles aan, St. Pancras een groot gedeelte. Komen thans ook de andere kweekers naar Alkmaar, dan kan het hier één der belangrijkste witlofveilingen uit den omtrek worden. Voortgegaan werd met het maken clanie. Getracht wordt de relaties uit te breiden door besprekingen met bouwers of kweekers en medewerking tegenover den handel. Öc balans en winst en verliesrekening sluit met een voordeelig saldo v. 268.19)4 Ons Bestuur zal by goedkeuring der jaar rekening dit saldo bestemmen voor afschrij ving op het verlies van vorige jaren, waar door dit verlies wordt terug gebracht van 2239.73 tot 1971.53)4. Belangrijke onderhandelingen zullen 1924 aan het Vcilingsgebouw moeten o. schieden. Ten laste van 1923 werd voor die werken een bedrag van 500 uitgetrokken. Eveneens zullen aan de pak loods voorzie ningen worden getroffen. Bij een geraainden omzet van 200000. zullen ook in 1924 alle pogingen in het werk worden gesteld om het nieuwe boekjaar met eene sluitende rekening te kunnen eindigen. Nog steeds is ons Bestuur in corresponden tie met het Gemeentebestuur van Alkmaar omtrent de mogelijkheid .eener verlaging van het rentetype der van gemeentewege ge leende gelden (7 pCt. voor een bedrag van 4000 en 8 pCt. voor een bedrag van 9000.) Bij schrijven dd. Augustus 1923 aan B. en W. van Alkmaar is o.m. de aandacht geves tigd op de omstandigheid dat door onze veiling volgens overeenkomst 200 per jaar moet worden betaald voor het onderhoud der bestrating gelegen langs den Helderschen weg vanaf ons Veilingsgebouw tot aan de brug over den Singel. Sedert 1917 is de toe stand ter plaatse thans dusdanig gewijzigd, dat naar onze meening het Gemeentebestuur uit een oogpunt van gemeentelijke belangen reeds lang aanleiding zou hebben gevonden ter plaatse tot bestrating over te gaan, in dien daarin destjjds niet ten laste onzer vei ling was voorzien. Op deze gronden beeft ons Bestuur ten slotte op kwijtschelding dier jaarljjksehe verplichting aangedrongen. By schrjjven dd. 10 Maart 1924 mochten wy van het College van B. en W. toezegging ont vangen, dat waarschijnlijk eerstdaags onze verzoeken zou worden beslist. I fers omtrent den omzet der veiling? BVferge’jlkin< van den °“*et met dien van 22 en 23 blykt een Hinken vooruitgang ‘Ot 16 Mei Wa« de 64.747.91 tegen 35.782.45. Over den- zelfden tyd in 1923 dus 28.965.46 méér. De Voorzitter dankt hem hiervoor. De heer Borjeson zeg» gehoord te hebben aat in Alkmaar een eierveiling opgericht zal worden. Spr. vraagt of het veilingsgebouw daarvoor niet gebruikt kan worden. De Voorzitter deelt mede, dat dit al reeds de aandacht van het bestuur heeft. Spr. zegt, wij zijn door onze laatste balans en door het laatste jaaroverzicht in een eenigszins optimistische stemming gekomen maar het vreugdezonnetje dreigt achter dè wolken te verdwijnen doordat de koopersor- gamsatie haar leden adviseert geen huur voor emballage te betalen. Het volgend jaar zal het weer heel wat moeite kosten om de nadeelen, die hieruit voortvloeien te boven te komen en het is te hopen, dat wij tot een oplossing van dit moeilijke vraagstuk geraken. 8pr. dankt allen voor de medewerking en sluit de vergadering. De werkgevers hebben de arbitrale uit spraak aanvaard, doch zij eischeu, dat alle arbeiders binnen 24 uur den arbeid hervatten daar zij anders zullen worden iIHgesloten. ROEMENIE EN RUSLAND. Volgens te Lénden ontvangen berichten uit Boekarest maakt men zich in Roemenië volstrekt niet bezorgd over de Russische troepenconcentraties aan de Dnjester. Men is overtuigd, dat deze troepen militair van niet al te groote beteekenis zyn, vooral wat betreft hun uitrusting met technische hulp middelen, terwyl een overtocht over de ri vier den aanval terstond in gevaar zou brengen op beide flanken te worden aange vallen, terwyl het voorgaande de theoreti- kringen allerminst ;ussischen aan val, aangezien het geschil niet van dién aard is dat het by wederzydsche welwillendheid welke Roemenië voortdurend heeft getoond, niet uit den weg zou zyn te ruimen. IERLA1TO? Het geschil over de grenzen tusschen den lerschen Vrijstaat en Ulster, is, in een sta dium gekomen, dat eenige kans belooft op een vriendschappelijke oplossing. Terwyl Sir James jCraig in den beginne voortdurend vasthield aan de bestaande grens en niet wilde hooren van eenigen afstand van gebied beeft hij zich thans bereid verklaard even tueel dorpen waar de meerderheid der be volking aansluiting by^ den Vrijstaat ver langt de gelegenheid hiertoe te openen. Aan deze toezegging heeft hjj evenwel de voor waarde verbonden, dat de Vrijstaat desge lijks zal handelen wat districten betreft, waar de Ulsterianen de meerderheid bezitten. ANNA PAULOWNA. Coöp. Boe renleenbank. Vergadering' van de Coöperatieve Boerenleenbank op Vrij dag1 16 Mei in café Neuvel. Aanwezig! 57 leden. Door den voorzitter, den heer Th. Smtis, werd de vergadering geopend met den Christelifken groet. S.ir. her dacht in zijn openingswoord het over leden besruursnd den heer H. Kranen burg. die gedurende 16 jaar een ijverig en behulpzaam bestuurslid van de bank geweest is. Ook zeide spr. nog een plaats onbezet te zien aan de bestuurs- taiel. nameiifk die van deu heer M. Hui- berts. die ongesteld is. Dat hii weder spoedig hersteld in ■opymiriden moge zijn Hierna las de heer W. Komen de no tulen der vorige vergadering, iwelke on veranderd werden vasigesield. I Uit het 11e jaarverslag van den secre taris bleek, dat de algemeeqe toestand van de bank iets beter is dan het vorig jaar. Aan voorschotten was het nfge- loopen jaar groot gebrek. Het bestuur heeft 17 maal vergaderd, waarvan A maal met oen raau van toezicht. 8 nieu we leden zijn er dit jaar Oijgekomen. Afgegaan 3. door vertrek en overlijden. Op 31 Dec. telde de bank 82 leden. 31 voorschotten zijn verstrekt en 8 nieuwe spaarboekjes zijn uitgegeven. Volgt rekening en balans 1923. i De totaal-omzet in 1923 bedroeg f266.486.44. De rekening sloot in ontvangst en uitgaaf op f 180.247.22. De balans gaf in actief en passief f 138.912.74 met een exploitatieverlies over 1923 van f67.08y». Rapport financieele commissie 1923. Bi»,monde van den heer H. op lt Veld, lid der financieele commissie, wordt tot goedkeuring geadviseerd. Benoeming tinanc. commisssie 1924. Aanblijvend lid voor 1924 was de heer W. Tamis. Daar deze echter met Augustus de gemeente gaat verlaten, verzoekt de voorzitter den heer H. op ’t Veld nog een jaar aan te blijven. De heer G. L Elfring wordt als 2e lid verzocht hieraan deel te nemen. Beiden nemen hun benoeming aan. Verkiezing bestuurslid wegens per. aftr. van den heer Joh. Nuij. Herkozen met 51 stemmen. Verkiezing lid van den raad van toe zicht. wegens per. aftr. van den heer M. Huiberts. Op voorstel van den voorzitter wordt besloten deze verkiezing een jaar uit te stellen. Verkiezing lid van den raad van toe- ach wegens vacature H. Kranenburg). Gekozen wordt de heer H. Timmer met 29 stemmen. Vaststelling salaris kaesier. Een ver- hooging van f 100 wordt door dezen gevraagd, zoodat het salaris op f400.— komt. Algemeen goedgevonden. Verkiezing kassier, wegens per. aftr. van den heer W. Komen. De heer Komen werd met 41 stem men herkozen. Benoeming afgevaardigde Alg. Verga dering Centrale Bank. De heer Th. Smits werd als zoodanig benoemd. Bespreking rentevoet 1924. Bestuursvoorstel en van raad van toe acht luidt: 4’/« pCt voor spaargelden en 61/4 pCt. voor voorschotten en 1/10 pCt. provisie, eveneens voor credit en debit in loopende rekening. Goedgevonden wordt het bestuur hier in vn. te laten, wanneer zulks noodig wordt geacht. Voorstel bestuur en raad van toezicht otn over te gaan tot oontributieheffing en deze te bepalen op 1 per lid. Algemeen goedgevonden. Voorstel bestuur en raad van toezicht om de erven van eenige overleden leden vrii te stellen van betaling aandeel ver lies volgens de balans 31 Dec. 1923. Hierover ontstonden nogal eenige discussiën, waarna een hoofdel. stem ming werd gehouden, met als uitslag, dat 1 van de 4 gevallen vrijgesteld werd van betaling. Bepaling maximum bedrijfskapitaal. Het bestuur vraagt machtiging tot het leenen van een maximum aan bedrijfs-, kapitaal tot een bedrag van f250.000. De voorzitter zegt, dat vorige jaren het maximum bedrijfskapitaal was f150.000, maar aangerien dit bedrag Xijiet voldoende is, vraagt het bestuur machtiging voor genoemd bedrag. Algemeen goedgevonden. Niets meer aan de orde zijnde sloot de voorzitter hierna met een woord van dank de vergadering met den Gün^euV ken groet

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1924 | | pagina 5