RECHTZAKEN. PROVINCIAAL' NIEUWS. Staten-Generaal. VERGIFTfGlNcf. Klein Allerlei. KERK EN SCHOOL'. ENKHUIZEN. KUNST EN KENNIS. opgepikt. GEMENGD NIEUWS. A welke K- wordt Lunen, discussie advies be kosten Utrecht onder inaar l._ ~?ns het werpen van vuil in een der stadsgrachten, contra I. - i iel zonder rem, contra C. S. van die teer^ stal Ti gemaakt, bracht. Op advies van een geneesheer zijn Zaterdagmiddag: te Rotterdam naar het ziekenhuis gebracht drie kinderen van In de verificatte-commissïe werden be noemd de afdeelingen Beverwijk, Delft en .Wassenaar. Aangenomen werd een voorstel der Wo- nlngbouwvereeniging ..Dr. Schaepman" te 'Amsterdam, om aan het fondsbestuur op te dragen, een commissie te benoemen, die tot taak heeft plannen te ontwerpen, om de aangesloten Woningbouwvereenigingen fi nancieel in staat te stellen het bouwen van Woningen mogelijk te maken. De genoemde commissie zal bestaan uit vijf personen, n.l. een rechtskundig adviseur van den Bond, twee financieele specialitei ten en twee vertegenwoordigers van woning bouwvereenigingen. Na rondvraag sloot de voorzitter de ver gadering op dc gebruikelijke wijze. DE BEZUINIGING OP HET LAGER ONDERWIJS. AaiT dc memorie van antwoord aan de Tweede Kamer betreffende de wijziging der Leerplichtwet en Lager Onderwijswet 1920 is het volgende ontleend: Bezuiniging van voldoende beteekenis is slechts te verkrijgen, wanneer naast verla ging van de wedde der in dienst bljjvenden het getal onderwijzers dat thans nog ruim 33.000 bedraagt tot ongeveer 26 A 27 dui zend wordt teruggebracht. De minister zal de intrekking van het K/B. betreffende den toelatingsleeftijd bevorderen, mits de thans aanhangige, bezuinigingsmaat regel onveranderd wordt aangenomen. Dit zelfde geldt natuurlijk ook ten aanzien van het denkbeeld van het lager bezoldigde hulp- onderwjjzeressen aan te stellen, alsmede om trent stopzetting van de uitbreiding van net getal lagere scholen, welke dan tevens ko men te vervallen. De bezuinigingen daaren tegen, te verkrijgen op het schooltoezicht, cp de examens, op de opleiding, enz. staan hier buiten. Bij doorvoering van de voorgestelde wijzi ging van art. 28 der Lageronderwijswet en de voorgenomen salarisverlaging Zhl een be sparing worden bereikt van 29 millioen. GEARRESTEERD. Eenige weken geleden is de geituw- de Duitsche dienstbode A. L. vrouw van P". £ef>9ren te Bebra, wegens oneerlijkheid bi, haar meesteres, de directrice van een kweekschool voor bewaarschoolhouderessen te Leiden ontslagen. Bij haar vertrek heeft zij nog kans gezien verschillende zilveren voorwerpen en eenie geld mee te ne men. Thans is zi» te Hilversum gearres- waar zii zich eveneens aan dief- dienstbetrekking heeft schuldig: Zi^ is naar Leiden overge- De zaak van den drogist V. te Amersfoort, beklaagd tweemaal een po ging gedaan te hebben tot moord op zijn vrouw, zal 10 Juni a.s. worden be handeld voor de Ütrechtsche Recht bank. Te Nutter is het zoontje van den landbouwer Heesink in een kuip met water verdronken. De Raad van Emmen besloot de barak van de Poli tiet roepen aan te koo tten en in te richten voor landbouw-’ huishoud- en industrieschoolverder om de bovenzaal van de Rijkslandbouwwin- terschool in te richten tot raadszaal. Den laatsten tijd werden te Lei den herhaaldelijk fietsen gestoten. De politie is er thans in geslaagd den dief, den 27-iarigen I. W. 1. te arresteeren, nadat hij bij een rijw ieihande'aar een der gestoten fietsen had verkocht. J. heeft -reeds verschillende vonnissen achter den rug. De kointniezen van den post Vee- lerveen (Oron.) hebben Zaterdagnacht drie runderen van smokkelaars in beslag genomen. Ongeveer dertig koeien zou den de grens overgaan. Op de óranje-Nassau-mijn te Heer len is Zaterdagmorgen de 16-tarige I. de Weert, die op een kipkarretje stona, daarvan afgegleden en er onder geko men. De ongelukkige werd dood op genomen I i Rijkskommiezeti en politie hebben te Leiden bii den kleermaker Van E. een distilleerketel in beslag genomen en bij een opkooper aldaar een in el kaar gedrukten distilleerketel, die even eens heeft toebehoord aan Van E. Te Oegstgeest heeft een aanrij ding' plaats gehad tusschen de auto van den heer De K. uit Rijnsburg en den motorrijder den heer D uit wassenaar. De heer D. werd van zijn motor ge slingerd en is met ernstige verwondin gen naar het gasthuis te Leiden over gebracht. INSPECTIE MIDDELS. ONDERWIJS. De Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft met ingang van 26 Mei I. zjjne beschikking van 6 November 1920, no. 8406, afdeeling Middelbaar Onderwijs, in getrokken; j II. bepaald: a. dat het Rijk voor het toezicht op: le. de hoogereburgerscholen met vijf- of vierjarigen cursus, die opleiden voor het eindexamen, be doeld in art. 57, onder b, der Middelbaarondcr wjjswet, met inbegrip van de afdeelingen dier scholen, die opleiden voor het eindexamen, genoemd in het Koninklijk besluit van 21 Dec. 1923 no. 16: 2e. de hoogereburger- scholen met driejarigen cursus, met uitzon dering van die, welke den onderbouw vormen van een hoogere handelssehool; 3e de hoogc- reburgerscholen en de middelbare scholen „Willem. Van Driel 53”, bij welke kin deren zich verschijnselen van vergifti ging .voordoen. Vermoed wordt, dat de lading van het schip, bestaande uit J 50 ton terra solution, dampen ontwikkeld heeft( die vergiftig zijn. De toestand van de kinderen is vrii ernstig. Het jongste kind is inmiddels giste rennacht overleden. DE DELFTSCHE VERKEERS- BR1GADE. Te Delft zijn gedurende de eerste vijf werkdagen van de afgeloopen week wegens het binnen de bebouwde kom der gemeente met ’n motorrijtuig snel ler rijden dan 30 K.M. per uur, 73 au tomobilisten en motorrijders door de politieverkersbrigade bekeurd, voorna melijk op den Oostsinge! en op de Oude Een 10-tal personen werd verbaliseerd terzake het als motorbestuurder niet bil zich hebben van nummer en rijbewijzen. Een 20-jarige dame, die een motor met zijspan bestuurde, zonder daartoe be voegd en bekwaam te zijn en die boven dien te snel reed, kreeg een voorloo- pige waarschuwing. Drie personen, die de automobilisten opmerkzaam maakten op de bijzondere controle, door het geven van teekens of andere middelen, werden ais verdacht van het misdrijf „belemmering” gearresteerd en naar het bureau gebracht De vetkeersbrigade zet haar werk voort. De heer Stultiens deelt nog mcile, dat dc kiesvereeniging tc Hoorn dc onaangename ervaring heeft dat door sommige Kamcrlc- den een buitengewoon hoog honorarium wordt gevraagd als zij een spreekbeurt ko men vervullen. Bij dc nu volgende discussie bleek, dat de meeste Kamerleden niet om honorarium ge vraagd wordt, als zjj voor een spreekbeurt aangezocht worden. Besloten; werd het betrokken Kamerlid hierover aan tb schrijven. De heer Schee ren. Lutjebroek. vraagt hoe het.gaat met de reglementen voor de plaat selijke kiesvereenigingen. De voorzitter gelooft dat dit voor wat betreft gemeenteraadsverkiezingen aan de kiesvereenigingen wordt overgelaten De heer Hes. St. Pancras deelt mede, dat den vorigen keer te Oudorp onregelmatig heden hebben plaats gehad bij de stemming over het politiek advies. De voorzitter zegt een volgende maal zijn aandacht hierop te zullen vestigen. Spr gaat hierna over tot sluiting der vergade ring. Hij dankt de aanwezigen voor de voort durende aandacht bij deze moeilijke bespre kingen. Spr. hoopt, dat het werk dat dezen middag verricht is. in het belang van de Kath. Staatspartij zal zyn. KATHOLIEKE LANDDAG HOLLANDS NOORDERKWARTIER Vrijdagavond te ongeveer 6 ihu vergaderde het Comité van bovenge noemden Landdag in het Patronaatsge- bouw te Schagen. De voorzitter van liet Comité, de heer J. Burger. Burgemeester van Ha- renkarspel opent deze vergadering met den Christelijken groet, waarna spr. releveert, dat de Geestelijk Adviseur, de HoogEerw. Heer W. van Heeswift, is benoemd tot Deken van Rotterdam, waarom hi' thans niet aanwezig is. Een telegram van verhindering is ingekomen van de heeren Doedens en Meijer te ’t Zand. Mede is een schrijven ontvangen van Pastoor Vollering te Waarland, inzake de nrotxyjanda voor dezen landdag, welk schrijven voor kennisgeving wordt aangenomen. De voorzitter deelt mede, datshet Be stuur een conce-vt-programma heeft ont worpen, hetwelk wordt voorgelezen. Dit programma Van den op 2en Pink sterdag te Schagen te houden Katholie ken landdag, luidt a’s volgt: Des morgens 11 uur plechtige Hoog- - mis in de Parochiekerk van den H, Christophorus. Des namiddags 1 uur opstelling den optocht op het Stationsplein, de volgende route zal nemen: Stations weg, Molenstraat. Gedempte Gracht,’ Heerenstraat en Loet naar het terrein „Vreeburg”. Onmiddellijk na aankomst op het ter rein, opening door den voorzitter van het Comité van den Landdag, waarna wordt gezongen j,Roomscne Blijd schap”. Daarna rede van den Z.Eerw. Pater Kok O.S.A. te Amsterdam, met als on derwerp: „De opvoeding der jeugd Dan wordt gepauzeerd, waaronder de muziekcorpsen van Langedijk en Tuit- jenhom, directeur de heer Corn. Stoop te St. Maarten, dezen landdag zullen ophiisteren met muziek. Ook aan den optocht zullen deze corpsen meedoen. Na de pauze rede van den WclEdel Gestrengen Heer Mr. Dr. van Best, met het onderwerp: „De Katholieken van de Daad”, terwijl de voorzitter daar na het shritingwwoord zal uitsnreken. Tot slot zal gezongen worden „Aan U, o Koning der Eeuwen.” Na afloop heeft een plechtig Lof in de kerk plaats. Over dit programma wordt breedvoe rig gesproken en daarna door de ver gadering goedgekeurd. Ook wordt nog mededeeling gedaan van het ledental: Schagen 46, ’t Zand 26, Anna Paulowna 33. langedijk 40. Heer-Hugowaard (H. Dionysius) 60. Heer-Hugowaard (H. Hart) 35. War- menhüizen 22, Burgerbrug 19, Tuitjen- horn 9, ’t Veld 8 en Waarland 1 lid, terwijl van verschillende parochiën nog leden worden ingewacht. Hierna wordt besproken de organi satie van dezen Katholiekendag. Aan de Katholieken van Schagen zal worden gevraagd te vlaggen. Lang wordt gesproken den op tocht. Besloten wordt deze parochiaal op te stellen. Ook worden vele interne aangelegen heden over dezen Katholiekendag in den breede besproken. Tevens wordt nog in overweging ge geven de autobushouders op dezen Ka tholiekendag te wijzen. Hierna sluiting aoor den voorzitter, onder dankzegging aan de leden vooi de opkomst. ENKHUIZEN. Uitslag aanbeste ding. Voor de Vrijdag genouden aan besteding yoor uitbreiding der fabrieks gebouwen* van de nanièrwarenfabriek v.h. D. van der Sprui/F en Co., ware i ingekomen 5 biljetten. Hoogste inschrij- ver was de heer B. van Doornik voor f19.240. laagste inschrijver de heeren Gebr. de Graaf voor f 15.775. Gegund aan de laagste inschrijvers. LI i t het Politierapport. Proces-verbaal werd opgemaakt contra B. H. van Amsterdam, wegens rijden met een auto met te grooie snelheid, contra H.-v. V.. wege vuil in een der stadig. W. F. van Amsterdam, wegens rilden op een rijwiel zonder rem, contra C. S. van Andijk, wegens rijden zonder licht. Door ue politie werden Vrijdagmor gen grazende in het .plantsoen gevon den 2 paarden, die bleken te zijn gede serteerd van den Zyiderdjjk, waar hun mestere staan met een woonwagen. van die voor de akte teekenen en boetseeren M.O.). zal verdeeld zijn in vier inspectiën; b. dat de derde inspectie zal omvatten Noord-Holland en Geldcrtand. HL belast met het toezicht in de derde in spectie: den inspecteur van het middelbaar onderwijs G. Bolkenstein; TV. als standplaats aangewezen aan den inspecteur van het middelbaar onderwijs in de derde inspeotie de gemeente Amsterdam. HET ST. DOMINICUSCOLLEGE TE NIJMEGEN. Voor eenigen tijd meldden wy. dat de paters Dominicanen ’n nieuw college zouden gaan touwen, dat waarschijnlijk In Neer- fosch zou komen. Naar de ..St. Janski.” than- mededeelt, is nu definitief besloten dat het St. Dominicus-college van Nijmegen naar Neerbosch zal worden verplaatst. PASTOOR P. J. J. SCHEFFER. Den Zeereerw. heer P. J. J. Scheffer, pas toor te Waddinxveen, is op diens verzoek eervol ontslag verleend tegen half Juni Zyn- Eerw. heeft den leeftijd van 80 jaar bereikt en is sedert 1890 pastoor te Waddinxveen. EEN NIEUWE VINDING VAN MARCONI. Volgens de „Daily Express” heeft Marco ni een nieuw systeem voor draadloos seinen met korte golven uitgevonden, dat het mo- gelijk maakt voor een tiende gedeelte der tegenwoordige kosten berichten van de groo te radio-stations naar ieder deel van de we reld. te zenden. KRANKZINNIG RAADSLID Onlangs heeft het gerechtshof te Arn hem van alle rechtsvervolging ontslagen A. V., smid te Meteren en lid van den gemeenteraad van Oelderma’sen, met last tot zijne plaatsing in een krankzin nigengesticht. Zulks terzake van steeds voorkomende beleedigingen ten opzich te van het gemeentebestuur, in het bij zonder van den Burgemeester van Gel- dermalserr. V. is thans opgenomen in het Rijks- krankzinnigengesticfrt te Eindhoven. R. K. RIJKSKIESKRINGORGAMSATIE „HELDER.” Zaterdagmiddag te 2 uur zou in het lo kaal van <len heer W. Moojj een algemeene vergadering der R. K. Rjjkskieskringorgani- saties „Helder” gehouden worden. Dc voorzitter. Mr. A. J. M. Leesberg opent eerst te half drie de vergadering met den Chr. Groet en heet allen welkom, in het bijzonder de hr. v.d. Bilt. Als we den toestand van heden nagaan, dan kunnen we spreken van een periode van rust. In 1925 komt een nieuwe verkiezing, en nu is aangebroken het tijdstip om ons weer te laten hooren. En in September van dit jaar moet de activiteit weer komen. Het is nood zakelijk om te gaan beschikken ower een goed kiesreglement. Op deze vergadering zal dat reglement vastgesteld moeten wor den. Spr. spoort de aanwezigen aan de kie zers voor te lichten, opdat zij weten, waar zij in 1925 aan toe sjjn. De secretaris, de heer B. Veltman, leest de notulen der vorige vergadering, onveranderd worden goedgekurd. Ingekomen zijn berichten valTMevr. Schut Vlaming en den heer Valkering. Volgt bespreking ontwerp-kiesreglement. De voorzitter zegt, dat er bjj de behande ling van het reglement rekening medege- houden moet worden dat het uitgaat van een paar vaststaande punten. In verschillen de kieskringen had men verschillende wijzen van handelen. Toen kwam het rapport-Bar- ge. Als stelsel is aanvaard, dat, als er nog niets gebeurt, dan met het oog op de verkie zing een verdubbeling van het bondsbestuur plaats heeft, dat verdubbelde bestuur zal dan een voorloopig advies uitbrengen over het gcheele land. Hiervan wordt mededee ling gedaan aan de kieskringorganisaties en de afgevaardigden hiervan brengen verslag uit aan de plaatselijke kiesvereenigingen. De leden der plaatselyke kiesvereenigingen worden in de gelegenheid gesteld voorloo- pige aanwijzingen te doen, waarna het po litiek advies wordt uitgebracht voor en in de klosvereenigingéh eenige stemming heeft plaats gehad. De „vrije" lijsten zijn onder vangen door vernuftig stelsel, waardoor men nog een kans krijgt in het politiek advies te worden ingeschoven. Spr. zet uiteen op wel ke wijze men zich dat gedacht heeft. Hierna vangt de artikelsgewjjze behande ling’ van het ontwerp aan. Bij artikel 6, luidende als volgt: „Het adviseerend college bestaat uit het bondsbestuur, door iedere kringorganisatie aangevuld met zoovele personen als zjj reeds vertegenwoordigers in het fondsbe stuur telt. De aanwijzing dier personen ge schiedt door het bondsbestuur uit een bin dende voordacht der kringbesturen, elk houdende tweemaal zooveel namen als er plaatsen te vervullen zjjn. Het fondsbestuur houdt bij zijn aanwijzing rekening met de verschillende maatschappelijke groepen. In het adviseerend College mogen, met uit zondering van den voorzitter van den Bond, geen zittende Kamerleden, noch can didaten voor het Kamerlidmaatschap zitting hoebben”, wijst het bestuur er op. dat men by de samenstelling van het adviseerend college nog niet weet wie candidaten voor het Kamerlidmaatschap zijn, en stelt daarom voor de desbetreffende zin te schrap pen. Hierover ontstaat een uitgebreide discus sie, waaraan deelnamen de heeren Matthys- sen. Stultiens, Refjns. Middclhoff en Hen driks. de heer Stultiens diende een amen dement in, strekkende te voorkomen, dat leden van het kringbestuur in het advisee rend college zitting hebben. Lang en breed wordt hierover geredeneerd totdat tenslotte besloten wordt dit bij de rondvraag verder te behandelen. Bij deze discussies kwam de gedachte naar voren, dat leden van bet ad viseerend coltere. als zii eecandideerd wor- Zaterdag hield een Belgische jacht club een wedstrijd van Saefiingen naar Terneuzen, waaraan twintig jachten deelnamen. Bit den hevigen storm brak van het tweetonsjacht „Flandria” de mast, zoodat de kapitein, E. Comelie. uit Antwerpen, met een zoon en vriend aan boord, hulpeloos op de Wester- scheld ronddreef. Zij werden opgepikt door de provinciale stoomboot „wester- schelde”, op ceis van Hansweert naar Terneuzen. De hoogaarts „Philippine 57” heeft het masdooze jacht in Terneu- binnen gesleept. BALDADIGHEID EN DIEFSTAL. Op het nteuwe terrein van Blauw wit te Amsterdam hebben baldadigen danig Jiuis gehouden onder de machi nes, die daar in verband met de werk zaamheden tot gereedmaken van ’t ter rein stonden opgesteld. Voor een waarde van ongveer f300 aan koperen onderdeden zijn met ge weld afgebroken. De schade beloopt ruim f3000. HERMITSOAP. Hedenavond te 9 Uur zal door den heer P. Deys per radio een lezing wor den gehouden handelende over „Her mits oap”. Het betreft hier zeer zeker iets ge heel nieuws op reclamegebied. DE VERHONGERDE ZWERVER TE BAARN. Zooals wil reeds mededeelden, zal morgen voor de rechtbank te Utrecht de strafzaak behandeld worden tegen den agent van politie Huisman te Baam, (waarbij dan tevens het gerechteliik-ge neeskundig rapport aan de orde zal ko men omtrent de doodsoorzaak van den 56-jarigen zwerver P. Rigter. De rech- - ter-commissaris, mr. F. Haverschmidt, had de gerechlelijk geneeskundige uit en inwendige schouwing van het lilc opgedragen aan prof. dr. R. de losse- lin de Jong, hoogteeraar in de ziekte kundige ontleedkunde en prof. dr. J. M. Baart de la Faille, hoogteeraar in oe gerechfelijce geneeskunde, beiden aan de Ütrechtsche Univereiteit Op 12 April j.l. werd deze schouwing genou den in het Pathologisch Instituut Naar de „Tel.” verneemt komen beide hoogfeeraren in hun zeer uit voerig en gedetailleerd rapport tot de conclusie le. Dat er ^an het lijk van P. Rigter ITe'€n. enkele ziekefijke afwijking gevon- oen is, welke een natuurlijken dood van dezen zou kunnen verklaren; 2e. dat de eenige verschijnselen, wel ke aan het lijk van dezen man zeer in het oog vallen, zijn: het geringe vet gehalte van het onderhuidsch weefsel en van inwendige deeten, de geringe spijsverteringsorganen, van de milt en van de lever, terwijl ook het gewicht van het hart en de longen beneden het gemiddelde is; 3e. dat van een gewelddadigen dood geen teeken gevonden is. De kleine, oppervlakkige huidwonden aan den neus, de linkerpols en de ontvellingen aan den rechter onderarm komen daar voor niet in aanmerking; en 4e. dat, in aanmerking genomen de feiten. 1q. dat P. Rigter van den avond vfcn 25 Maart 1Q24 tot het oogenblik. waarop hii 10 April 1924 dood werd gevonden, hoegenaamd geen drank tot zich heeft kunnen nemen en hoogstens het weinige brood, dat hij 25 IMaart bii zich had, heeft kunnen nuttigen 2o. dat bii de schouwing geen benaalde oorzaak van den dood is gevonden, is Rigter met een aan zekerheid grenzen de waarschijnlijkheid gestorven aan uit- •putting door volkomen gemis aan drank en spi^. i Voorts komen deze hoogleeranen-de»- Kundigen tot de conclusiedat het tiid- *tip, waarop de dood is ingetreden, niet nauwkeurig kan worden vastgestekL Op grond van den aard der lijkverschijn- selen, kan worden verklaard, dat de dood slechts enige dagen, hoogstens een week, vóór 10 April is ingetreden. Uit het microscopisch onderzode is o.a. nog .gebleken, dat zich in de maag hoegenaamd geen herkenbare spijsres- ten bevonden. dering verwerven. Bjj art. 7: „Vóór het aanwijzen van randt daten voor het lidmaatschap van dc Twee de Kamer der Staten-Generaal door <lc le den der kiesvereeniginen, vergadert bet ad viseerend College ter bespreking van de a.s. verkiezing, van bet aantal zetels, dat voor de R. K. Staatsparty in eiken kieskring kan worden verwacht en van de te stellen candidaten. Aan die vergadering kan voor afgaan overleg met personen en met bestu ren van vereeuigingen. op wier oordeel het adviseerend college prys stelt en voor zoo ver die personen en besturen daartoe bereid worden bevonden of het verzoek tot het ad viseerend College hebben gericht” wil de heer Meijer een verbodsbejialing, dat leden van het fondsbestuur zich zelf of hun mede leden candideeren. Dit wordt gedeeltelijk ondersteund door den heer Groen. De voor zitter wil hier eenige vrijheid behouden: men zou anders misschien de' meest geschikte personen moeten missen. De heer Obdam vraagt nog een en ander betreffende het overleg, waarvan in dit ar tikel gesproken wordt. Op art. 9 was een amendement ingeko men, voorstellende, dat ook aan de leden van de kiesvereeniging het recht gegeven wordt candidaten aan te wyzen. Nadat de voorzitter er op gewezen had, dat in dit artikel sprake is van de kiesver eeniging en de leden der kiesvereenigingen werd het amendement ingetrokken: By art. 11: De verzamel!jjsten worden door het fondsbestuur in de Katholieke pers bekend gemaakt. Daarbjj wordt teveps aangekondigd een termijn in den regèl ongeveer 14 dagen waarbinnen aangewe zen candidaten, die een candidaatstelling voor het lidmaatschap van de Tweede Ka mer der Staten-Generaal aanvaarden, daar toe een door het fondsbestuur toe te zen den verklaring onderteek enen, inhoudende dat zy het programmer R. K. Staatspartij onderschrijven, dat zjj zich onderwerpen aan de bepalingen van het Algemeen Kies reglement en dat zij niet een plaats in de Tweede Kamer aanvaarden, indien zij bjj de officieele verkiezing door voorkeurstemmen zouden worden gekozen. Candidaten. die slechts in een bepaalden kieskring of die slechts als plaatsvervanger in aanmerking wenschen te komen deelen dat, bij de inzending der verklaring tevens mede. Hét bondsbestuur houdt daarvan aan- teekening. De overige candidaten worden door het bondsbestuur van de lijsten geschrapt. Het adviseerend college kan de lijsten aanvullen. Dtr aldus gecorrigeerde lijsten dienen tot grondslag voor het politiek advies”, stelt 't bestuur voor de zinsnede: „De overige can- didaten’’, enz. te wijzigen in: „De candida ten die niet voldoen aan de voorwaarden, genoemd in het eerste lid van dit artikel.” Goedgevonden. Bij artikel 12 onstaat eenige over de zinsnede „Het politiek staat voor eiken kieskring uit een lijst van candidaten, ten getale van ten minste de helft en ten hoogste bet tweevoud van het aantal vermoedelijk te verwachten zetels.” De heer Groen, Zuidscharwoude stelde voor hier onder het politiek advies over ’t geheele land te doen verstaan. Dit voorstel wordt, verworpen. Op artikel 13 was een amendement inge diend strekkende het woord „tijd” in de zinsnede ,.Elk lid van een kiesvereeniging wordt op door hetfondsbestuur te bepalen wijze tot deze stemming opgeroepen en op door het kringbestuur te regelen tijd en plaats toegelaten,” te veranderen in „perio de”, zoodat de kiesvereeniging die beter weet dan hét kringbestuur. wat de meest geschikte tijd is, het recht van controle houdt. Hiermede kan de vergadering ac- coord gaan. Van de kiesvereeniging te Zuid-scharwon- do was een schrijven ingekomen, waarin te kennen werd gegeven, dat zjj het stelsel te ingewikkeld vond. Hierover ontstond een langdurige discussie waaraan deelgenomen werd door de heeren Groen. Hoedjes. Mat- thjjsen, van Lunen en van Ranshuyzen. ’t Slot wa$, dat men wel inzag, dat het stelsel zoodanig is, dat men het er wel mee kan pro be oren. Hierna werd overgegaan tot behandeling der agenda der Alg. Vergadering van den Bond van R. K. Kieskringorganisaties in Ne derland (de inhoud der voorstellen is al ëtTttel in oqs blad gepubliceerd). Bij punt 5 voorstel van de B. K. Rjjks- kieskriugorganisatie Friesland, betreffende meer onderling overleg bj] de Kamerclub adviseert het bestuur voor te stemmen. Goedgevonden. Het voorstel Friesland betreffende een nauwer officieel contact tusschen Kamer- cltibs en Partijbestuur wordt ontraden we gens de practische bezwaren, die daaraan verbonden zijn. Betreffende het voorstel ,Leiden”, aan gaande een afzonderlijk departement van Land- en Tuinbouw kon de heer Barnhoorn mededoelen, dat dit voorste] waarschjjnlyk ingetrokken zal worden tot een meer gun stige tijd voor verwezenlijking daarvan is aangebroken. Het voorstel „Middelburg” betreffende vergoedig reiskosten, wordt ondersteund door den heer van Ranshuysen. Spr. zegt dat het hier gaat om het feit, dat de verder afgelegen kieskringen altijd hooge hebben te betalen, terwijl die in geen onkosten hebben. Het voorstel-Ranshuyzen steund door den heer van wordt verworpen. Rondvraag. De heer Stultiens Hoorn komt weer aan het woord in verband met de sa menstelling van het adviescollege. Spr. deelt mede, dat de kiesvereeniging te Hoorn er prijs op stelt, dat het adviescollege niet ge vormd wordt door leden van de kringbe sturen. Men is dan vooruit al op de hoogte van elkanders meening. Spr. doet een voor stel in dien zin. De voozritter voelt niet veel voor een der gelijke uitsluiting, temeer daar de dubbeltal len door en uit de afgevaardigden naar den kieskring gekozen worden. van H. P.. pebo oneerlijkheid bij bewaarschoolhouderessen te Verschillende heeren nemen nog aan, de disetusie deel, waarna het voorstel Stultiens verjrorpen wordt voor meisjes; 4e. de cursussen ter opleHing voor akten van bekwaamheid tot het reven van middelbaar onderwijs (met uitzondering

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1924 | | pagina 2