Moord - Hollandsch Dagblad. ^TWEEDE BLAD. Maandag 26 Mei 1924. Alkmaar. M. I IN EN OM ALKMAAR UIT DEM ALKMAARSCHEN RAAD. KUNST EN KENNIS. ■Hjk 11 AGENDA. -ft ogd I PULCHRI STUDIO. i i Repetitie op Woensdag 28 Mei, avonds om 8 uuir'in het lokaal van Met. Wed. Kramer, Waagplem. Aller opkomst gewenscht. CONGRES A. R. K. A. t: t J r t' überhaupt” liever i het 1 op 4 recteur van de gasfabriek de Itamp-be wooers cn -bewoonsters alsdan goc<Dft bedwang zou stinkgassen op het volkje los te laten.” De heer Ringers kwam echter alle illusie’* wreed verstoren: dit terrein kou niet benut worden, aangezien het niet vry was van buur. Zoodat gelijk we reeds zeiden alsnog naar een ander terrein zal worden owgezien. Wat baat het voor de ontlasting van het verkeer door de Gasthuisstraat, dat er voor het verkeer van en naar Bergen in de toe komst een weg eldersgeprojecteerd is? Op het terrein dat nog gevonden zal moe ten worden, krijgen we nu water- en gas-aan- leg en een serie privaten. De heer Leesberg wilde omwille van de goedkoopte voor de privaten het tonnen stelsel „huldigen”. En werkelijk leek ons de idee van Mr. Lees berg alleszfcis toe te juichen, echter Mr. Sluis was bang, dat de woonwagen-uien- schen dan te veel de neiging zouden krijgen met dtf tonnen;... „aan deu rol” te gaan (doot Europa?), en de heer Ringers, des kundig als altijd, betoogde, dat er in dit ge val besljst beerputten met„zwanen hal zen” moestey komen En aaugezien de Raa£ nooit tot het goedkoopste besluit, kwam vast te staan, dat aan het vraagstuk een meer kostbare oplossing gegeven zal worden dan de heer Leesberg wenschte. de bedoeling is, het poortje* over te breng m naar den tuin ..van het gymrtasia” „Prettig als je je talen ken!”zouden de grappenmakers van Ter Hall zeggen.... De heer Govers heeft er over geklaagd, dat de begrooting van tie Waagt oren-restau- ratie by de uitvoering van het werk met ongeveer 3000.is overschreden. Dat kwam niet te pas, vond hy. De heer Ringers betoogde echter, dat zulks niemand kwalijk genomen kou worden, aan gezienschilderwerk nooit te taxecrcn valt We willen echter niet ontkennen, dat er verschil is tusschen wat de „Alkm. Crt.” en wat het „Nrd. Holl. Dagbl.” doet. Als de „Alkm. Crt.” iets doet dan mag het wél Het bloed kruipt ook hier, waar het niet gaan kan. Herhaaldelyk heeft „de Alkm .Crt.” in haar oude, goede jaren geheimen, b.v. uit raads zittingen met gesloten deuren, verklapt, maar nooit is de heer Sluis op de gedachte geko men hiertegen een commissie van onderzoek tc vragen; als de „Alkm. Crt.” zooiets deed, dan bemerkte hij 't blijkbaar niet een-. Toch willen wij niet beweren, dat Mr. Sluis oneerlijk zou oordeelen; och neen! je dénkt bij zooiets niet, zooiets zit je in 't bloed, datkruipt, waar-het niet gaan kan. Gaat het den burgemeester niet 'n beetje dito? Niet zoodra had Mr. Klisters in de vorige zitting een enkel woord van afkeuring ge sproken over de waarlijk unfaire behande ling, welke hij van de „Alkm. Crt.” onder vonden bad (de „Alkm. Crt.* heeft later trou wens ongelijk bekend), of de burgemeester was er aanstonds bij om Mr. Kitster* tot do orde te roepen. En toen Mr. SMis in de laatste raadszitting ons op zijn manier de „waarheid” zegde? Wy beklagen ons daarover niet. Och! We kunnen best tegen een stootje: 't is ons vak, tegen stootjes bestand te zijn en we vinden de beoefening der journalistie ke Sport juist in dergelijke momenten erg grappig, maar dit neemt niet weg, dat we „het bloed, dat kruipt, waar het niet gaan kan”, nog wel bemerken. En toch we stellen er prijs op het te verklaren met veel nadruk tóch weten we zeker, dat de burgemeester absoluut eer lijk wil zijn naar beide zijden en zelfs zeer angstvallig pleegt na te gaan, hoe hy een ieder het zuiverste recht moet doen weder varen. Vrouw en. Aangeboden: 2 kantoorbedienden. Gevraagd: 1 dagmeisje, 2 dienstboden 1 juffr. v. d. huishouding, 2 meisjes voor werken op de breimachine en 2 werk sters. 1 1 Gelijk reeds uit het raadsverslag en uit. publicatie van de betreffende bijlage geble ken is, heeft de Commissie van onderzoek (nadere aanduiding overbodig!) rapport uit gebracht. ■óéet het bekende en.... voorspelde resul taat! Wij hebben verzocht, van het volledige rapport kennis te mogen nemen, tot <>p beden heeft ons verzoek echter nog geen gunstig oor gevonden. En toch zouden de kennisneming zoozeer op prijs stellen, ook voor onze lezers. Intusschen is het na alles, wat er de laatste weken gebeurd en.... in de ..Alkm. Crt.” geschreven is wei duidelijk gewor den, dat het krokodillen-tranen waren, welke onze collega van de „Alkm. Crt.” ween de, toen hij zich beklaagde over het afschu welijke „misbruik van vertrouwen”, waarnaai een oaderzoek moest worden ingesteld, alsooky dat het ape-kool geweest is, welke diezelfde collega den Raad (en vooral Mr. Sluis) gestoofd heeft, toen hy geestdrift heeft weten te wekken voor een officieele actie. Wanneer onze collega eens zoo actief is, dat het een of andere minder alledaagsche nieuwsigheid weet meester te worden, dan aarzelt hij geen oogenblik, gebruik te maken van als waarvan wy naar zijn abusievelyke meening geprofiteerd zouden hebben. Ons dunkt, dat de nette ’..Alkm. Crt.”, die zoo aandoénlijk over „misbruik van vertrou wen” meende te moeten jammeren, zich moest schamen over zóóveel eigen slechtheid. Foei! En dan haar gedrag tegenover den Raad! Stel je vóór: Daar heeft de „Alkm. Crt.” in werkelijk heid uit afgunst en om gebrek aan activiteit goedgepraat te krijgen, doch in schijn uit afkeer van „misbruik van vertrouwen” éérst den heer Sluis en vervolgens ook <1 n Raad tot een spontane onderzoetiugs actie opgewekt, het onftt*r»oek wordt met allo gc.iticugneid gevoerd en zie! het onder zoek is nog niet afgeloopen. of daar doet de „Alkm. Crt.”precies hetzelfde als het „Nrd.-Holl. Dagblad.” Als de Raad nu nóg niet voelt, dat hij er in gevlogen is, dannou, dan verdient hij, dat nog tallooze malen een commissie van onderzoek uit zijn midden (hou“Je goed! Mr. Sluis!), een...™ „figuur” slaat! gttnkclyk maken van het „park” oavcrmy- I dclijk veel geld zal kosten en tweedens :s het niet wenschelyk dat de reizigers van uit I den trein van Alkmaar den indruk kry- gen van een woonwagen-park! De heer Bak had een ander terrein op het oog: aan de overzijde van het Kanaal tegen over de gasfabriek: de grond lag hier niet zoo laag, de treinreizigers koudeu het „park” daar niet bekijken; bovendien.... wan- neer er zich ohder het woonwagen volkje eeus „tooneelen” zouden afspelen kou de di recteur van de gasfabriek, die er prachtig w het oog op zou hebben, direct de politie op bellen. Wy zouden er willeu bijvoegen dat de di recteur van de gasfabriek de kamp-bewoners en -bewoonsters alsdan góeebdK bedwang zou kunnen houden door als het nood gaf Uit de daarover in deu Raad gevoerde dis- cussie's is ons gebleken, dat het vrijwel ón mogelijk geweest zou zijn, de definitieve ves tiging van het Landbouwhuis in het vroegere Weeshuis nog langer uit te stellen: men schijnt er beslist op te rekenen, dat het nieu we Landbouwhuis op 1 September 1924 In gericht zal zyn. En aangezieu we het Landbouwhuis voor Alkmaar van. zeer groot belang achten en aangezieu het landbouwhuis den linkervleu gel van het gebouw zal moeten bezetten, kon de Raad naar wy begrepen hebben nu met de verbouwing van het Weeshuis niet meer wachten tot het lang verwachte uitbrei- diugsplau zou zyn vastgesteld. We mogen het nu meer dan ooit betreuren, dat B. en W. het uitbreidingsplan mlu cf meer aan hun edelachtbare laarzen lappen, cr was nu niets meer aan te doen! Wat inmiddels het plan van den heer van deu Bosch betreft (de wegneming van den linker Weeshuis-vleugel tot. verbreeding van de Gasthuisstraat): de burgemeester was dunkt ons niet gelukkig in zyn (auders zoo fyne) vvoo/denkeus, toen hy het plan met «enige boosheid-over-zóóveel-dwaashcid in zyn stem„absurd” noemde: voor ons bly’ft het vaststaan, dat indien er voor bet drukke verkeer door de Gasthuisstraat een oplossing gevonden moet worden, nu of later alleen de amoveering van dit stuk weeshuis de oplossing zal kunnen brengen. En het valt te betwijfelen, of de nieuwe projectie van den weg naar Bergen een ver- breeding van de Gasthuisstraat onnoodig ge maakt heeft. De beer Westerhof sprak van „niet zoo urgent meer” Daar begrijpen wy niets vau. De nieuwe weg naar Bergen is er toch nog lang niet! CONCOURS MUZ1EKTU1N. Behalve de gewone wedstrijd van muziekconcours van „Ons Genoegen” en avond-concerteu zal de medewerking ver leend worden door t Amsterdamse!) Instru mentaal Solisten Quartet en den Italiaan- schen Helden-bariton L. Mazzoleni. Alhoewel dit reeds vrij algemeen bekend is, lijkt 't ons zeer goed, de lezers nog enkele bijzonderheden hieromtrent te wyzen. Het Instrumentaal Solisten-Quartet, bestaan de uit leden van het Concertgebouw-Orkest, n.l. de heeren D. Speets. D. Tonnis, Richard Sell en E. Haagman, zal dffs in de gelegen heid stellen eens op bijzondere wijze kennis te maken met de koperen blaasinstrumen ten als solo-instrument. Bij velen zal de be- naar, 2e secretaris; J. L. P. Heytveldt, ningmeester; Mr. P. J. M. Kallen, M. 1 Beckers, C. J. M. Vocking, H. A. v. Velzen, A. C. F. Conijn. J. H. Musters en P. J. J. Nuyens, leden. Door de herbenoeming van den voorzit ter en den secretaris, die aan de beurt van aftreden waren, bleef de samenstelling van het dagelijkse!: bestuur onveranderd. Verschillende conferenties met leden over persoonlijke belangen hadden plaats. Waar mogelyk en billyk werden deze belangen be hartigd op de wijze, welke de meeste kans op succes bood. Do voorzitter heeft in zijn kwaliteit van voorzitter van de R. K. Cen trale meerdere besprekingen gevoerd met R. K. Kamerleden en de R. K. Kamerclub. Ten departementea van Arbeid zyn door voorzitter en secretaris de belangen bepleit van ambtenaren, die op wachtgeld zouden worden gesteld, terwijl meermalen met auto riteiten over dit onderwerp van gedachten is gewisseld en met succes. De ambtenaar van het secretariaat bleef zijn functie met toewijding vervullen. De al- gemeene vergadering besloot zyn salaris met ingang van 1 Jan. 1924 met 10.— per maand te verhoogen. Het voltallige hoofdbestuur vergaderde in 1923 4 maal, terwijl éénmaal met goedvin den van de overige bestuursleden een verga dering werd gehouden door het dag. bestuur met de beide redacteurs, leden van het hoofd bestuur, plus nog een lid, ter bespreking met den drukker van het nieuw te sluiten con tract voor ons weekblad. Het aantal afdcelingen is in het afgeloopen jaar met één vermeerderd door de oprichting van de afdeeling Groenlo, zoodat de Vereen i- ging thans is onderverdeeld in 45 afdelin gen. Al meer en meer blykt, dat groepen zullen worden de voornaamste levensaderen, der Verceniging. De vooruitgang dezer or ganen vindt niet sprongsgewijze plaats, maar geleidelijk, zij ontwikkelen zich op normale wijze en verzekeren daardoor, waarschijnlijk meg dan >nders, hun stabiliteit. Getrouw aan den onzet, die bij de groepen- indeeling heeft voorgezeten, heeft het hoofd bestuur zich niet begeven op het terrein van de groepen en werden dan ook alle stukk n, welke vatbaar waren voor behandeling door een groep, aan deze doorgezonden. Waar noodig heeft het hoofdbestuur by de groepen adviezen ingewonnen, terwijl omgekeerd het hoofdbestuur van voorlichting diende waar deze gevraagd werd. De eischcn, welke aan de R. K. Centrale worden gesteld, stijgen van jaar tot jaar, haar taak breidt zich gestadig uit en van haar zeemanschap wordt veel gevergd. De leiders van de R. K. Vereenigingen van Bur gerlijk Overheidspersoneel, met hun eigen meeningen en wenschen en kijk op de dingen, vinden zich hier maar bezield met één wil, één streven: de behartiging der algemeene, belangen van het Overheidspersoneel, wat ten slotte voert tot één samengaan. Onze congressen worden wel eens genoemd, oefen scholen op vereenigingsgebied; de R. K. Cen trale is op dit gebied de Hoogeschool. Breedvoerig werd door het bestuur der Centrale het staydpunt besproken, dat zij diende in te nemen ten a£n^J?n van het Ge organiseerd Overleg. Niettegenstaande Regeeringzyde het Georganiseerd Overleg .op een eigenaaadige manier werd gehanteerd Het woonwagen-park zal er komen. Wel niet zoo iuxueus als het misschien -jen- maal in bet brein van den directeur van ge meentewerken is ontworpen (met theaterza len enz.), doch in ieder geval toch wel zóó comfortabel, dat eruit blyken kan, hoezeer de gemeente Alkmaar de frequentatie van het woonwagen-publiek op prijs stelt! Wij voor ons zyn cr nog niet van over tuigd, dat de gemeente niet had kunnen (en uit bezuinigings-overwegingen ook niet had moeten) volstaan met voor de woonwagens zonder meer een terrein, liefst zooveel mo gelyk buiten de stad, aan te w<zcn. Er zal alsnog naar de meest geschikte plaats gezocht worden. Zeer adrem hau de heer Bak er immers op gewezen dat het terrein in den hoek tus- seheu het Kanaal cn deu Spoorweg-Hddcr I nu juist niet erg verkieselijk Is; eerstens ligt het- terrein daar zoo laag, dat het toe- 1 langstelling voor die instrumenten, die I woonlijk in orkest niet zoozeer afzonder! op den voorgrond treden, veel verhoogd worden, wy zullen gewaar worden, dat die instrumenten (door kunstenaars bespeeld) ons ook 'n even hoog muzikaal genot zul len schenken, als andere instrumenten. Noemen wij van hun programma compo sities van J. Haydn en Schutz, Fantasie Dra- matique van R. Sell en Wald-idylle voor Hoorn-solo, welke de componist zelf zal uit voeren. Moge deze kunstenaars groote belangstel ling ondervinden, evenals de helden-baritpn Mazzolini, die werken zal voordragen van Verdi, Fosti e.a. Dezen uitmuntenden opera zanger zullen velen zich nog herinneren van 't jubileum-concert der Vereenigde Zangers, ook nu zal hij weer bij genoemde vereeni- ging in 't muziekpark optreden. W.S. AANKONDIGING. Li verband met een nieuwe ongemotiveer de insinuatie in de „Alkm. Crt.” van Zater dag, thans aan het adres des heeren Mr. Leesberg en S. Arntz, als zoude een dezer beide heeren aan het „Nrd.-Holl. Dagblad" gegevens verstrekt hebben uit de geheime vergadering der Ziekenhuis-commissie van Donderdagavond, stellen wij er prys op te verklaren, dat wij van géén der genoemde heeren ook maar de minste inlichting beko men hebben. De heeren Leesberg en Arntz zyn tot op het laatste oogenblik van deze publicatie even onkundig geweest als b.v. de redactie van de „Alkm. Crt.” Morgen komen wy op de waarlijk unfaire insinuatie-taktiek der „Alkm. Crt.” van den laatsten tyd nog nader terug. Voor ons artikel daartegen geen plaats meer. FEESTAVOND A. R. K. A. Men verzoekt ons, degenen, die heden avond de feestelijke bijeenkomst van A. R. IK. A. zullen bijwonen, mede te deelen, dat 'de zaal ont, kwart over acht geopend wordt. Voor die\ wordt niemand toegelaten. MOTORRACES. De Motorraces op Zondag 1 Juni a.s. be- beloven wederom schitterend te zullen wor den. Veel inschrijvers, terwijl door 't Gemeente bestuur van Alkmaar 2 groote zilveren me dailles beschikbaar gesteld worden. Boven dien is door de heeren Rijkse, Eyse en Gude te Den Haag, een gouden medaille aangebo den, als eerste prys in een Grooten Handi- capwedstr(Jd over 8 baan ronden en als 2e prijs een zilveren medaille, aangeboden door den heer Jac. Rijkse, Den Haag. Nog zal verreden worden van V.V.V.: 4 gouden medailles, 6 Verg, Zilveren médail les, 6 Zilveren medailles. Bovendien de zilveren „Hotel 't Gulden Vlies” en zilveren „Jlotel Toelast” wisselbe- kers. ALKM. BAD- EN ZWEMINRICHTING. Genomen baden van 19 Mei tot en met 25 Mei: Heeren 824, Dames 634, Onvermo gend 318. Totaal 1776. GEMEENTELIJKE DIENST DER WERK LOOSHEIDSVERZEKERING EN ARBEIDSBEMIDDELING. Districts-Arbeidsbeurs. Kostelooze bemiddeling voor werkgevers en werknemers. Geopend: Alle werkdagen van v.m. 91 uur n.m. en nam. van 45 uur. Voor werknemers uitsluitend van 9 12 uur v.m. en Maandag- en Donderdag avond van 78 uur. Des Zaterdags alleen van 9 uur v.m. tot 1 uur n.m. Mannen. Aangeboden: 1 baggerman, 1 bor stelmaker, 1 boekbinder, 1 cacaobewer- ker. 2 chauffeurs, 1 conducteur, 1 druk kerzetter, 10 grondwerkers, 2 huiden- zoulers, 1 incasseerder, 5 kantoorbe dienden, 1 kellner, 1 ketelmaker, 1 let terzetter, 2 loopknechts, 1 machl.-hout- bewerker, 1 macht.-bankwerker, 2 ma gazijnbedienden, 1 metaalbewerker, 1 metaalsliiper, 1 inotorschipper, 1 pak huisknecht, 1 reiziger, 1 schrijver, 4 sigarenmakers. 3 sig^ensoneerders, 2 sigarenkistenplakkersj*2 steenhouwers, 2 voerlieden, 2 winkelbedienden, 1 zwakstroom-monteur, 3 timmerlieden, 1 opperman en 45 losse arbeiders. Geplaatst: 2 bankwerkers, 1 grond werker, 2 timmerlieden en 2 losse arb. Gevraagd: 1 jongen voor nakhuis- en loopwerk, 1 aajik. kellner. 2 reizigers, 1 schildersleerling, 1 sig.-bandaleur en 1 stripper. dau niet te „Het ei iu het vroede nest” van den heer Sluis, waaromtrent wij in ons vorig artikel blykbaar zekere verwachtingen gewekt heb ben (door sommigen werd al verband ge zocht metSluis' ochteudvoer!), het ei is gelijk ovéflgëns alreeda verwacht kon wor den, een.... wind-ei gebleken! Waar d$ gemeente in de bekostiging van het onderwyg geheel afhankelijk is vau bet Rjjk, dat indien de gemeente in een <>f ander opzicht onwillig is de subsidie in kan houden, daar is het van zelf sprekend, dat de gemeente zich graag of niet tel kens opnieuw haar jaarwedden-bepalingcn heeft te herzien, wanneer de Ryksregeling veranderd wordt. De fiere toon, waarop de heer Westerhof in zyn kloeken tijd eens verkondigde, dat we 'de Rijkssubeidie dan maar moeten laten va ren, is al lang verklonken Het was dan ook echt praktisch van den heer Vogelaar, vóór te stellen, te bepalen, dat de gemeente zoolang we ile Rijkssubeidie niet kunnen missen in alles met het Rijk mee zou gaan. Waartoe was het noodig, dat telkens op nieuw de zaak in den Raad kwam? Waartoe diende alle daarbij behoorende administratieve rompslomp? De heer Westerhof opperde echter bezwa- ren van gemeenterechterlyken aard: het bud- get-recht is aan den Raad, cn naar zyn be zien van de zaak mocht de Raad zich d?t binden om) van dat recht afstand te doen. Sinds op het partijcongres der S. D. A. P. beweerd is, dat de heer Westerhof in den Alkmaarechen Raad.... vier advokaten in z'u zak steekt ('t is voor den heer Westerhof gelukkig, dat de daar aanwezige partijgenoo- ten over 't algemeen de uitvoerige verslagen van den Alkmaarschen Raad niet lezen!), is het den heer Westerhof blijkbaar duidelijk geworden, dat hij zichzelf in het „jus” een £enie moet achten. Intusschen willen wy bescheiden zyn en iu het midden laten, of de gemeenterechter- lyke bezwaren inderdaad in den door den heer W’esterhof. bedoelden graad aanwezig zyn: B. en W. zullen het zaakje uit te zoe ken krygen: de zaak is om praeadvies naar B. cn W. verwezen. Indien het echter waar is dat in een andere gemeente alreeds een regeling, als door den heer Vogelaar gewild, gevolgd wordt (en door de Kroon dus niet ontoelaatbaar ge acht is), dan zou dit een sterke aanwijzing zjju, dat ook Alkmaar in deze haar gang kan gaan. Intusschen heeft men de jaarwedden-her- zieniug, welke thans aan de orde was, voor de zekerheid maar zóó aangenomen als door B. en W. werd voorgesteld. *t Is nog niet zeker, of men het poortje van de voormalige Lafijnsche school thans van de Nieuwe Sloot „naar het gymnasium” .al overbrengen. Men zal alsnog advies inwinnen van den gemeen te-arebivaris. Wij weten nog niet, hoe dit advies luiden zal, doch wij houden ons aan wat daarom trent de vorige week in ons 61ad gepubliceerd is: by het tegenwoordige gymnasium behoort het poortje historisch niet thuis. Het zotPeen historische flater ziin. wanneer men het poortje der Latfjnsche school ver plaatst en ging naar het terrein van 't gelijk- ceuwsche St. Elisabeth-Gasthuis. Het huidige gymnasium heeft met den ouden tijd niets te maken. De heer Ringers heeft onbemerkt, dat liet poortje vroeger in de Doelenstraat stond; het is dus reeds van plaats veranderd. Jawél! maar het bleef tot op heden toch op of bij het terrein der oudé Latijnsche school. Het poortje bleef tot op heden dus de her innering bewaren aan de inrichting, welke in vroegere eeuwen daar stond. Wanneer men een dergelyke (onvermijde lijke) verplaatsing (immers moest aan de Doelenstraat de nieuwe Handelsschool ge bouwd worden) nu gelijk meent te mogen stellen met een radicale verplaatsing naar de Paternosterstraat, dan kunnen wy zulk een opvatting slechts betreuren. Op „beterschap” valt cr hopen De heer Ringers heeft ons verteld, dat het was heden I Hier zou dus geen deskundigheid kuun ?n baten! De heer Govers moet echter eens infor- meeren, of er geen andere oorzaken van een cn ander aan te wjjzen zyn. Of b.v. de illuminatie van den Waagtoren by gelegenheid van de Landbouwfeesten de toren van de bespijkering, enz. niet erg veel te lijden heeft gekregen, en of dairdoor de restauratie van den toren niet eeir dikke 300.-— duurder is geworden.... Ook zou hij eens kunnen onderzoeken, cf de weder-illuminatie van den toren in den donkeren nacht na het Landbouwtentoon- stellings-diner ter eere vau den Raad en van het Landbouwcomité geen byzoudcre hooge kosten veroorzaakt heeft.... Hedenmiddag om half twee werd in n’t Gulden Vlies", alhier, aangevangen bet jaar lijkse!) congres van A. R. K. A. Circa 80 af gevaardigden waren aanwezig. De bondsvoorzitter, de heer Von Frijtag Drabbe, opende het congres met den ehriste- ijjken groet en gebed. Spr. deelt mede, dat Rector Jansen hedenmiddag niet aanwezig kan zyn. Voorts deelt spr. een en ander me de over het programma, reeds in ons blad vermeld. Den overigen tyd wenscht men te besteden voor het stellen van vrajen bij de rondvraag. Besloten wordt den eersten spreektijd op 15 minuten te bepalen en in tweede instan tie op 3 minuten. De notulen van de vorige vergadering wor den vastgesteld. De Voorzitter drukt er zijn spyt over uit, dat de notulen zoo laat gepubliceerd zyn. Er zijn maatregelen genomen, om dit te voor komen. Aan het jaarverslag van den Secretaris ontleenen wy het volgende: Het jaar 1923 is al evenmin als zyn voor ganger een voor de ambtenaren fortuinlyk jaar geweest Het gehcele lieve jaar door heb ben wy blootgestaan aan allerlei openlijke en verraderlijke aanvallen op onze levens positie; bet neerhalen van de ambtenaren geleek veel op een soort sport by welker be oefening de een voor den ander niet wilde onderdoen. De voorgenomen salaris vermindering be- teekent voor de ambtenaren een vernietiging van den arbeid van jaren, een vernietiging der rente van een kapitaal door hen moei zaam bijeengebracht en een zoodanig ver minderde koopkracht dat zy zich in vertwij feling afvragen hoe ter wereld zij in deze dure tyden, die wel nimmer het normale peil meer zullen bereiken, him huishouden moe ten financieren. Het schrikbeeld van een in komstenvermindering van 20 pCt, waardoor het totaal dezer vermindering zou worden gebracht op 28 pCt., was en is nog de oor zaak van de ontstemdheid welke onder de ambtenaren overal waarneembaar is. By dit alles bleef ons één troost n.l. dat ons salaris van 1 Juli 1922 onder alle om standigheden gewaarborgd bleef. Helaas, dit vast vertrouwen was van korten duur. De Centrale Commissie voor Georgani seerd Overleg heeft in het afgeloopen jaar schitterend werk geleverd. Haar rapport, in gediend naar aanleiding vau het voorstel der regeering om art. 40 van het Bezoldi gingsbesluit in te trekken, was een uitne mend stuk werk. Het ledental der Vereeniging beweegt zieh sedert 1922 in dalende lyn. Iu dat jaar ver loren wij 300 leden, zoodat 1 Januari 1923 een getal vau 3845 aangaf. Daarna bleef dit getal een tijdlang vrijwel stationnair, totdat een geleidelijke, zij bet ook geringe achter uitgang viel waar te nemen. By het opma ken der balans op 1 Jan. 1924 bleek het aan tal leden tc bedragen 3786, alzoo aaugeven- de een verlies van 59 leden of plus minus IX pCt. Dit jaar waren aan de beurt van aftreden de heeren: von Frijtag Drabbe (voorzitter), Lintjens, Musters en Kevenaar. Op de alge meene vergadering werd op voorstel van meerdere afdeelingeu het hoofdbestuur met één lid uitgebreid door de benoeming van den heer P. J. J. Nuijens, waardoor tevens werd tegemoet gekomen aan den wensch van onze leden, ambtenaren bij de Raden van Arbeid, van vertegenwoordiging in het hoofdbestuur. Tot onze spijt zag de heer Op- denkelder zich om gezondheidsredenen ge noodzaakt in den loop van het jaar te be danken als lid vau ons bestuur. Het hoofdbestuur, dat derhalve in 1923 met één lid is verminderd, is thans samen gesteld als vólgt: J. H. L. von Frytag-Drabbe, voorzitter; Mr. J. M. I. A. Simons, vice-toorzittre; L. J. Lintjens, le secretaris; G. V. B. Keve naar, 2e secretaris; J. L. P. Heytveldt, pen- T T T> DCll- M. L, II. (Slot) Netjes gehoorzamend agu wat de Lager- Onderwys-wet dienaangaande voorschryft, heeft de Raad op voorstel van B. en IV. be sloten aan het R. K. schoolbestuur van „St. Joseph” eenige gelden uit te keeren ter ver goeding van jaarwedden van boventallige leerkrachten. In de bylage hebben B. en W. niet kunnen lalaten, er op te wijzen, dat het scbuolbe- ituur eigenlijk geen recht kon laten geilen op deze vergoeding. Letterlijk schreven B. en W.: „O.a. is de aanvrage over 1920 niet in de maand Januari van het volgende jaar ingezonden en zijn de Minis- terieele beslissingen met betrekking tot de Ryksvergoeding niet binnen een maand dia ontvangst, doch eerst by brieven van 24 April 1924 en 6 Mei 1924 ingediend, terwijl de Ministerieele beslissingen gedateerd zijn respectievelijk 8 Mei 1922 en 21 November 1923.” Mr. Klisters, die als lid van het Schoolbe-- stuur goed op de hoogte kan zijn, erkende ten volle de juistheid van de eerste bedenking; ten aanzien van het tweede verwyt deed hy echter de niet onvermakelijke onthulling, dat hier niet het Schoolbestuur maarde ver- wetende gemeente zelf in verzuim geweest was! Het Ryk had de bewuste stukken recht streeks (dus toch zeker op tijd) aan dc ge meente gestuurd; des ondanks drong do gemeente er bij het Schoolbestuur op aan., de stukken eindelijk eens te mogen ontvan gen; het schoolbestuur wendde zich tot het Ryk en kreeg van een en ander duplicaten welke met bekwamen spoed ter secretarie ge de|M>neerd werden. 't Is altyd grappig iemand van leer te zien trekken over een fout waarvan die „iemand" onbewust zelf de schuld is! Terwijl de ititgekaflerde derde doodonschul dig is! eenzelfde „misbruik yan vertrouwen”, .■j. idi t de nette ’..Alkm. Crt.”, Jie

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1924 | | pagina 6