Noord-Hollandsch Dagblad. TABELLEN TWEEDE BLAD. - VMUKKtiRlJ ,.ONb BLAD” Hofplein Alkmaar. Tel-*-on 433 en 633. RECHTZAKEN. INGEZONDEN STUKKEN. Uit de geschiedenis van Uitgeest. xxiv. SPORT EN SPEL. SCHAKEN. KERK EN SCHOOL. STEUN VOOR ONZE STRIJDERS. processie. de plaatsing. zelfs de als Internationaal 8 de Th. VAN SOEST. het adviseur van Alkmaar spoorde in zyn spee?h t 0 0 X 0 0 X 0 0 0 1 DINSDAG 29 MEI 1924. V. A. 8 ill H. Looyeu 1 1 X 1 1 1 0 HoogaclUend, DE WINKELIER. Egmond aan den Hoef, 24 Mei 1924. (We zouden willen voorstellen, dat „joggie” zelf maar eens op het bovenstaande antwoordt, Red.) 1 H. Looveu 1 H. Plas X A. de Miranda S. Zeldenrust* R. Pavil-oii Th. Taverne Ch. Heqnans M. Marten* L. Weltevreed» J. Rotgan MODELBOEK TER INZAGE - SPOEDIGE LEVERING - de aanmelding om deel te nimeu, laygs de processie. Namens het sub-comité voor voc. en char, vcreenigingciu J. W. SMIT. W. STEINMETZ. KANTONGERECHT TE ALKMAAR Mondelinge uitspraak van 23 Mei. O. W., W. E., te Zuid- en N'oordscbermet, overtreding arbeidswet, ieder ƒ1 boete ot 1 dag hechtenis. P. B., Uitgeest, overtreding ongevallenwet, 6 boete of 3 dagen hechtenis. «oo mooi aan tot steunen dat nog in verschil lende afdelingen zoo’n bloemendag zal wor den gehouden tot »teuu aan die ougelukkigen die door de tuberculose zyn aangetast. Dus medeburgers vau Nederland denkt zooveel ge kuut aan deze bloemendagen en geeft zooveel als uw beurs het toelaat. Het is voor too'n mooi doel. U, mijnheer de Redacteur, dankend voor Mijnheer de Redacteur. Mag ik UEd. eens een beleefde vraag doen? Is die correspondent, die u het berichtje heeft toegezonden over de mishandeling te Egmond aan den Hoef van Vrijdag 23 Mei j.l., geen vreemdeling in bet Egmondsch Je ruzalem.? Oordeel u zelf maar! Dat Heiloosche joggie kwam op z’n fiets voorbij den rijwielreparateur en rukte aan den hoorn van een daar staande auto, zóó dat de reparateur met z’n geoefend oor di rect bemerkte, dat het ding beschadigd werd. Even later weer een ruk, waarop de repara teur den jongen in den arm greep met ver zoek dit te laten, doch inplaats van deze ver maning ter harte te nemen begon de lie ve ling te vloeken en te dreigen en de gcheele Hocverbevolking voor schooiers uit te ma ken, waardoor hem een afstraffing werd toe gediend. Gillende en schreeuwende ging by op den grond rollen op welk geluid de daar wonende bakker kwam aangesneld, denken de aan een ongeluk, en -den jongen vroeg of hem wat overkómen was. Doch des bak kers deelneming werd door den knaap be loond door een verschrikkelijke scheldpartij en een vervloeken van Godsnaam, dat deze en de inmiddels toegeloopen menigte zich ergerde over zooveel banaliteit. Met een oorvijg gebood de bakker hem op te houden met die ergerniswekkende taal, doch een nieuwe vloed van Godslasteringen en de me- dedeeling dat hij zich zelfs niet door z’n vaar en moér (wat kinderlijk) liet slaau was het antwoord op die vermaning. Zoo beestachtig stelde het jongmensch zich aan, dat alle omstanders verklaar de u zooiets nog nooit te hebben gehoord en bovendien speelde hy nog comedie ook door te verkla- reu dat ook z’n fiets beschadigd was, welke w mededeeliug door de Hoever jeugd met een langgerekt „hèèéèè dat was pas ai zoo!” be antwoord werd. Daarop is bet jongmensch naar de politie gegaan. L' ziet dus mynheer de Redacteur, dat de Koevers alleen in „woestelingen” ver anderden toen het ging om Gods eer te red den, die door deze vlegel %po schandelijk werd misbruikt. Overal begint men gelukkig het vloeken tegen te gaan en daarom is het des te be- spotteljjker dat door uw correspondent een tafereel wordt opgehangen, die de onschuld van het joggio tracht aaa te toonen en de Iloevers als kannibalen vuur te stellen. Pre cies de omgekeerde wereld. Kom, kom.' De menschen hier weten heel goed wat jongens zyn en laten zich heusch niet door een guitenstreek in het harnas ja gen, maar wanneer het zulke jongens zfln zooals deze knaap en woesteling, 'k geloof stellig mynheer de Redacteur, dat u het even een. zoo zou hebben aangepakt, als het nog niet erger zou zyn geweest en wellicht uw correspondent ook wel. IJ dankend voor ruimte. Schoor], 24 Mei 1924. Geachte Redactie van het N. H. D. Wilt u zoo goed zyn onderstaande letteren in uw biid op te nemen onder „Ingezonden Stukken”. By voorbaat myn dank. Op den jaarlykschen Hanzeavond van do afdeeling Alkmaar, gehouden op 21 Mei j.l. in de tooneelzaal van den heer Mooy werd ook ik uitgenoodigd. welke uitnoodiging ik zeer gaarne aannam. Op die bjjeenkomst werd ook een collecte door bloemen verkoop gehouden voor Santos, steun aan Nederland sehe onbemiddelde standgenooten. De voor zitter van dat bantos-comité de Geestelijk DE OVERHEID ALS GROOT CHIl’A NEUR DE GOEDE WEG. in de Tweede Kamer is vorige week behandeld het verzoek van den Heer Wentink om vergoeding van schade, geleden door de in 1917 van Rijkswege inbeslagneming van een parui zeep. Wij hebben 1924. Het bedrijf van den heer W. is intusschen, hangende de 'kwestie ten gronde gegaan, maar een oplossing van het geschil is nog niet daar Ik erken gaarne, dat in Rusland de toe stand geen haar beter is, dat ook daar de Regeering o (Me schulden niet erkent In zooverre staan wii in Nederland nog niet ten achter, doch dit neemt niet weg, dat dit voor den betrokkene eene ontzettende teleurstelling moet zijn. Toch is bij mij altijd ftog een stif vertnoe hebben gesproken. Ons tegen persopn- lijke aanvallen te verdedigen, achten Wit niet noodig. Wii.genieten daarvoor een te goede reputatie. Uit het ingezonden stuk van het Be stuur blijkt, dat men van meening js, dat het in onze bedoeling lag met onze onderneming de kunstavonden van de Kamermuziekvereeniging te verdringen. Integendeel, dit was allerminst ons plan. Wij wilden in samenwerking met de Kamermuziekvereeniging deze avonden arrangeeren, hetgeen wii ook in verschillende andere steden van ons land doen. Dit was o.a. ook de reden waarom wij trachtten een per soonlijk onderhoud met Mei Gouwe, te hebben, teneinde een en ander met haar te bespreken, doch daar Mej. Gouwe weigerde ons te .ontvangen, hebben wii ertoe moeien overgaan, zonder mede werking van de Alkmaarsche Kamer- muziekvereengiing onze plannen ten uit voer te brengen. Het Alkmaarsche kunst lievende publiek is talrijk genoeg om ook bii 8 inplaats van 4 eersierangsavonden in een seizoen de zaal te vullen. Naar wij v. verschillende zijden vernamen, krij gen dikwijls velen geen toegang, daar het steeds overvol is. Wii hebben de ervaring opgedaan, dat het publiek er geen aandacht ‘aan schenkt, door welke vereeniging of welk concert bureau de concerten zijn gearrangeerd, doch wel wat voor artiste n op treden. Wat de kwestie van het Capet-kwar— tet betreft, hebben wij absoluut niet geweigerd dit kwartet ter beschikking te stellen, doch daar dc beslissing ons te laat bereikte en dit kwartet reeds in onze eigen serie abonnementsconcerten was opgenomen, konden wij niet meer voor deK.V. afsluiten. Hieruit blijkt wel, dat wii absoluut correct handelen, om hetzelfde ensemble niet in twee ver- sdtillende abonnementsseries in concur rentie te laten optreden. Hoe het publiek over onze onderne ming denkt, blijkt wel het beste uit het feit, dat na de eerste aankondiging yeeds een g rooie schare zich als abonne ójfgaf en het abonnentental nu nog steeds stijgende is. wij kunnen garandeeren, dat onze concerten onder alle omstandigheden zullen doorgaan en door ons het aller beste geboden wordt. De Redactie beleefd dankzeggend voor de verleende plaatsruimte, Hoogachtend, Hollandsche Concertdirectie Dr. O. de Koos, Den Haag, Hoogachtend D. GROEN, Voorz. afd. v. d. Hanzc Schoor!. zer Gemeen.e hebben gez.en dat, toen hij kapelaan bii ons was. hit voor ons niet paste: dog wii wenschen hem al toos heil en zegen. Wij smeeken U eerw. voor de eer van onzen heiligen godsdienst, dat het U eerw. moge behagen aan ons een an deren herder te zenden, niet iemand, dien wii zelf verkiezen maar die voor ons door God gestuurd wordt. w.g. B. en K Sonjec Zou men in een kalm en onpartitdig oordeel bil die schrijvers mogen geloo- ven. dan waren „de doorsigtigsien der Gemeente’’ van oordeel dat Van Mee gen als pastoor voor Uitgeest niet pas<e. Hoe dat zij aan den tijd van spanning en verwachting van hopen en vreezen kwam tenslotte een einde, toen de aans priester in Juni 1823 er toe overging. Van Meegen uit Wieringen terug te roe pen en tot pastoor van Uitgeest aan te stellen. Van Banning, tie aartspries ter, kwam zelf over om den nieuwen nastoor te installeeren. Dat bii die ge legenheid zoo tot den pastoor als tot de gemeentenaren een hartig woordje zal gesproken zijn behoeft voor wie het karakter en het optreden van dezen aartspriester kennen, waarlijk niet ge zegd te .worden. L C. VAN DER LOOS. 1) Btssch. Oud^archief te Haarlem. 2) Met „onze smid” wordt Gerrit Kimman bedoeld., die destijds ook kerft, mees ter wit, noeg om gehoor te geven en ge ooi te schenken aan deze taal van latte vleiers hij dacht er blijkbaar niet meer aan. dat zulk eene opvolging door de bepalin gen. waarnaar het aartspriesterlijk bestuur zich bii benoemingen te regelen had. ten strengste verboden was. Geen wonder, dat hij bi-.den dood van pas toor De Wit. in zijne verwachtingen bitter werd teleurgesteld, toen pastoor Speet naar Uitgeest geroepen en voor hem de armoedige en afgelegen S.atie Wieringen als standplaats .werd be stemd. Om dezen tegenslag echter niet meer bereidvaardigheid te dragen, deed de aartspriester aan pastoor Van Meegen de toezegging dat., bijgeval bii te Wie- ringen de grondslagen nad geXgd voor een nieuw bede.tuis. de eerste de beste Siatie. welke op het vasteland mocht ojxinvallen. aan hem zou worden toegedacht. En inderdaad onder zeer groote moeilijkheden begint pastoor Van Meegen aan den opbouw van een nieuw kerkje, dat den 5en Mei 1823 voor de som van 3275 gulden werd aan- bestecd. En toen nu de grondslagen gelegd waren, kwam zoowaar door den dood van pastoor Speet de Statie Uit geest open. Pastoor Van Meegen be noemde zich zelven tot pastoor en liet zich, buiten weten zijner kerkelijke overheid, door zijne Uitgeestsche vrien den in triomf de gewenschte Statie bin- nenleiden. Doch in die dagen was Jan van Banning coadjutor ot medehelper van den hoogbejaarden aartspriester Cramer; cu Van Banning was er jie toor als opperhoofd met de leden nauw en vast vereenigd is zooals zulks in ieder huisgezin met betrekking van een vader met zijne, ook in jaren gevor derde. kinderen plaats heeft, en daarom boven alle andere wijze Van bestuurden voorrang verdient: hebben mei volko men genoegen, ten beste van onze Ge meente (ie volgende artikelen, onder goedkeuring van den Zeereerw. Heer Aartspriesier vastgeste'd” Heelt de tijd in het algemeen spoe dig de meest felle wonden, hier te Uit geest waar de onderlinge verdeeld heid zich bewoog om den persoon van Van Meegen ,trad rust en vrede eerst langzaam in. Gingen eenigen rond met lijsten ter aanbeveling van den ver langden herder, anderen op hunne beurt lieten teekenen om den zich op- dringenden priester te weren. Eenzelf de tweeslachtigheid openbaarde zich! zoo in de persoonlijke bezoekep als in de brieve.n, welke door den aartspries ter in het Maagdenhuis te Amsterdam ontvangen werden. Niet onaardig wordt deze toestand- geteekend door een briefje van Bos en Klaas Sonjee. dat den 2en |an. 1823 tot den aartspriester gezonden werd. I) „Wii hadden het geluk om op Maan dagavond voor het hoogtijd van Kerst mis bii U eerw. te zun en ’U eerw. te zeggen, dat de heer Van Meegen niet algemeen bii ons verlangd wie rd. gelijk onze smid U eerw. wel verzekerd heeft. 2). Maar hoe knap (Jen Heeren - c—Van Meegen ook schijnen mqoe een .wijae van bestuur die is waar de pas- aantal eveuw.el der doorsigtigsien on* dep, dat de Heer W. diet den tuisten .wég hteft bewandeld tot verkrijging van zijne rechten. En dit vermoeden wordt te sterker, ais ik in herinnering roep hetgeen njii zelven is gepasseerd in de iaren 1917 en ’18 oj? tiijstjjpen dat ook ik afhankelijk Was van de mede werking van Overheidsorganen en ik acht het nuttttig deze ervaringen hier mede -te dedelen, opdat anderen, moch ten zii in dergelijke omstandigheden, geraken, hiermede rekening kunnen hou den. Als aannemers hadden wii in uitvoe ring een groot bouwwerk voor één on zer Provinciale Besturen. Bij dat werk was henoodigd circa 300.000 K.G. be tonijzer. Het was in den distributietiid en met medewerking der Directie wer den alle pogingen in het werk gesteld om een toewijzing ie ontvangen voor het hiergenoemde kwantum ijzer. Men kan geqist aannemen, dat geen enkel middel onbeproefd werd gelaten tot het doel ie geraken en waar tenslotte geen resultaat werd bereikt, stelde de Gouverneur der Provincie zich in ver binding met den Minister van Water staat. Het antwoord van den Minister was, dat de aannemers niet den goeden weg hadden bewandeld en hii verwees naar de desbetreffende bepalingen. Nu was de Minister in zooverre onjuist dat wii niet eenmaal maar minstens zes a zeven maal den door hem gewezen w eg waren gevolgd, doch aangezien het geen bezwaar was om het de achtste maal nog eens te probeeren, besloten wij persoonlijk het distributiebureau te bezoeken. - i Wij werden door ’n beambte ontvan gen. die ons mededeelde, dat de Prest dent het zoo onizagelijk druk had Hii lichtte ons in, dat de Minister abuis was en uat het voor ons zeer moeilijk Zou zijn betonijzer verkrijgen. Hii.gaf ons in overweging ons tot den handel te wenden. Na onze bevinding aan de Directie te hebben medegedeeld, werd beslotèn de werken stop te zetten, hetwelk inder daad geschied zou zijn, indien met op het uiterste moment een reddende engel was verschenen in de gedaante van een ijzerleverancier, die zeer toevallig £en goed vriend was van een der hooge ambtenaren van het Distributiekantoor enI Moet ik nog verder vertellen, hoe wii heel harteiijk door den President werden ontvangen, ook op een moment dat hii het zoo ontzaglijk druk had-, hoe wii met hem hebben koffie gedronken, terzelfder tiid, dat de .wachtkamer tiok vol bezoekers was? En stipt op JHd kwam het betonijzer op het werk. Niet anders is hei gegaan met steenkool voor het bedrijf. *Mle grootmachten waren opgeroepen geweest, doch konden niet verhinde ren, dat met hout, turf en een klein weinig stenkool. de stoommachines aan den gang moesien worden gehou den, totdat wii den juisten weg vonden $n sedert dien was ié'r geen steenkool gebrek. De bediening was keurjg. de levering .geschiedde steeds op .tiid en de kwaliteit was gegarandeerd. Trouwens, hoe vaak is het van de re- geeringstafel niet Verzekerd „Den ambtenaren komt allen tof toe, zij heb ben steeds hun plicht gedaan”. Maar als zoo'n stomme burger ook niet den jroeden weg bwandelt Alhoewel, dit zij ter verontschuldiging gezegd, het soms zeer moeilijk is., dien te vinden, i J. BROERSMA. "Na den dood van oasiooi Speet heb ben de Katholieken van Uitgeest de meest treurige dagen doorgemijakt, wel ke in de .geschiedenis van hun gods dienstig en kerkelijk leven vallen aan te wiizen. Voor brave en goedgezinde Ka tholieken -valt jmmers niets meer pijn lijks te bedenken, dan beroofd te zijn van den herder, die te midden der zijnen dag en nacht pleegt te verblijvenvoor w den groei en opbloei van hei godsd.en- stig leven bestaat geen grooter gevaar, ^an van de gelegenheid verstoken te r zijn om dagelijks het H. Misoffer bii te L wonen en geregeld de H. Sacramenien te kunnen ontvangen. Bij gemis van dat alits zal het geloofsleven verarmen en, zoo die toestand aanhoudt, noodwendig verdorren. r Wat was er dan te Uitoeest gebeurd? Pastoór De Wit was tijdens zijne laat ste levensdagen in dc priesterlijke be diening ter zijde gestaan door den even hupschen als hoofschen kapelaan Van Meegen. die zich onder de Uitgeeslers door zijnen vriendelijken omgang en verdraagzaam karakter vele vrienden .Wist te maken. En meerm?len werd door hen jegens den gevierden kapelaan dc verwachting uitgesproken dat hii al licht. nr. den dood "an pastoor De Wit ah herder in de Static zou volgen. En dc jonge kapelaan v.-as onbedreven ge- ABONNEMENTSCONi ERTEn Dr. O. DE KOOS. Het ingezonden stuk van de Leden der Alkmaarsche Kamermuziekvereeni ging in uw courant van 19 dezer, kwam ons eerst heden, bii onze terugkomst aan een buitenlandsche reis, onder het oog. Het is ons niet bekend, welke rede nen het Bestuur van de Alkmaarsche Kamermuziekvereeniging .heeft, om ons tegenover het Alkmaarsche knustlieven- de publiek in een dergelijk ongnusiig daglicht te willen s ellen. Wij kennen niemand van het Bestuur, met- uitzon dering .van Mej. A C. Gouwe, die wii eenige jaren geleden slechts eenmaal, man mei naar, om hjdelijz oi stratfe.oos zulk eene aanranding en minachting van het kerkleijk gezag aan te zien of te verdragen. Hu dwong Van Meegen naar Wieringen terug te keeren en strafte de Siatie om hare medeplichtig heid in deze verregaande ongehoor zaamheid met het gemis van een eigen jxastoor; Uitgeest werd eenvoudig als onderdeel bii de nabijge egen Statie Crommeniedijk ingedeeto en onder het bestuur gesteld van pastoor Strenge s. totdat orde rust, vrede en eensgezind heid onder de Katholieken zou zi.m te ruggekeerd. Gelijk de doop en trouwboeken van Uitgeest bewijzen, duurde deze onge wone toestand bijna negen maanden. Slechts om de veertien dagen werd in de Siatie de H. Mis gelezen. Tevens werd door pastoor S tengers een regle ment ontworpen, waarnaar de kerk meesters zich in hunne gedragingen te schikken hadden en waarmede tegel uk hunne onderdanigheid aan het aarts priesterlijk gezag in kerkclijke aangele genheden werd uitgesproken. Dit uit 13 artikelen besjaande reglement is op zich zelf van te geringe waarde om hier in zijn geheel vermeld te worden; alleen het woord ter inleiding gelijkt mu al leszins de vermelding waard. „Wij. ondergeteekenden, leden van het R. C- Kerkbestuur te Uitgeest, onder voorzitting van den Eerw. Heer S.ten gers. pastoor te Crommeniedijk, thans onze Gemeente bedienende overtuigd, dat de eenvoudigste en natuurlijkste vau eenige straf. Zaterdag 24 Mei j.1. had de uutmoetiug voor de winnaars-comjietitie lilde klas Nrd.- Holland j,laats tusschen bet 2de tiental vau de Alkmaarsche Schaakclub V. V. V. en het 3de tiental van ’t V. A. S. te Amsterdam. Er werd gesjx-eld in het clublokaal van V. V. V. de Stadsmuziektuin. De oneven bor den speelde voor V. V. V. met zwart. Het verloop was als volgt: V. V. V II H. Pjjpers R. W. T. Bosman A. Vader A. de Graaf J. Withaar J. C. Blaauwboer G. C. v. Gulik P. Reine H. Bulthui» J. Helder Totaa i 2 Verloren wegens niet opkomen. Zoo is de stand dan 8—2 in het voordee, van 't V. A. S. III geëindigd. De overwegen ‘j de sterkte der Amsterdammers is hieruit weer overtuigend bewezen. De tweede en laatste ontmoeting vindt zeer waarschynlyk Woensdag 4 Juni a.s. te Amsterdam plaats. VOETBAL TE HOORN. DE SPARTAAN—Z. F. C. Om den Hoofdtoren. Naar wy vernemen wordt a.s. Zondag de beslissingswedstrijd voor den Hoofdtoren ge sneefd tusschen Spartaan en Z. F. C. op het Hollandiaterrein. De winnaar wordt defini tieve bezitter vau het torentje. VOETBAL TE 3UDKARSPEL. D. T. S. I sjieelde een medaillewedstrijd regen Rood-Wit I uit Alkmaar en won met Van de veteranen wonnen de blauwen en verloren het van de witten met 14. D. T. 8. 2 was op bezoek naar Geel-Zwar’ 2 van Bergen en verloren daar met 6—0. INTERNATIONAAL EUCHARISTISCH CONGRES. (Officieel). Vaandels bij de proceeeie. „ooals men weet, zal de processie slot van het Internationaal Eucharistisch Congre< gehouden worden op Zondag 27 Juli. De processie trekt binnen het Stadion en vervolgens langs de afgescheiden terreinen buiten de ommuring van het Stadion, doch blyft op afgesloten terrein. Binnen het Stadion zullen langs den Pro cessieweg geen vaandels wrden opgesteld. Buiten het Stadion, dus op de afgeschei den terreinen, zulen wèl vaandels worden opgesteld. R. K. Vereeuigingeu, binnen en buiten Amsterdam, van welken aard ook. die zich langs den processie-weg op de afgescheiden terreinen buiten het Stadion willen doen vertegenwoordigen, gelieven daarvan vóór 15 Juni kennis te geven aan den heer J. W. Smit, Congres-bureau, Raadhuisstraat 4, Amsterdam, met vermelding, of het vaan del wordt meegebracht dan wel van te vo ren wordt verzonden. In dit laatste geral zal zoo spoedig mogelijk na 15 Juni een na dere instructie aan de vereenigingx worden gestuurd. De vaandeldragers ontvangen een gratis deelnemerskaart. Vereenigings-ledeu, ’die hun vaandels willen vergezellcp, moeten in bet l>ezit zyn vau een kaart a 50 ct. Het aantal vaandels, dat in de processie wordt meegevoerd, is uiteraard gering, daar toe zullen nog afzónderlijke uituoodigingen worden verzonden. Het veiligste is dus, niet te wachten oj> een uitnoodiging tegt deelna me in de processie, doch reed» nu onver- wijld bovenstaande oj»gaven te verstrekken. Volgt deze alsnog, dan vervalt natuurlijk Alkmaar, 23 Mei 1924. Mynheer dc Redacteur. Beleefd verzoek ik U enderstaand schry- len in uw veelgelezeif blad op te nemen, by voorbaat myn bartelyken dank. De „moderne” vakbeweging laat z(ch thans in hare ware gedaante kennen. Wan neer onze leden, (daar bedoel ik mede onze R. K. mannen en jongelingen) het besluit hunner organisatie opvolgen door den arbeid te gaan hervatten, dan worden ze „onder kruipers” genoemd. Gaan de leden van „De Eendracht” zooals dat vroeger geschied is op de fabriek ..Ra.ue Union” te Enschede, waar een staking was van syndicalisten en ongeorganiseerden, den arbeid hervatten, dan zyn ze natuurlijk geen „onderkrui j>ers”. Wanneer de Christelijke en Katholieke or ganisaties alléén onderhandelen, omdat dc „modernen” zich zelf buiten sluiten, dan is dat laag en gemeep. Gaat de leiding van het N. V. V. confe- reeren zonder alle bij het conflict betrokk.-n groepen, zooals dat geschiedde Uy de staking op de kantfabriek te Hengelo, dan is dst weer goede vakvereenigingstaktiek. Dan mag zoo’n „moderne” leider zelf» aau de werkgever» in overweging geven om de uitsluiting op te heffen en dan de syndic* listen maar eens op gevoelige wjjze aan het verstand te brengen dat die „stakingsgym- uastiek” moet ophouden. Dat alles mag. wanneer het door „moder nen” gedaan wordt. Wee echter, wanneer de leden onzer Katholieke organisaties beslui ten om als vrye mannen hun eigen houding te bepalen. Dan gaat er een Indianengehuil op. Op on» Katholieke arbeider» maakt dat weinig indruk. Wy kennen langzamerhand onze papjienheimere. Het sjioort hen alk-en aan om hun Twentsche collega’s krachtig te steunen in den zwaren strijd, welken ze thans hebben te voeren. Thans werkt ieder met nieuw enthousias me voor het verzamelen van steun. Nieuwe middelen worden bedacht om zoo veel mogelyk geld voor de helden bijeen te brengen. Het collectceren aan de kerken all-aop der H. H. Missen wordt tneer en meer ter hand genomen. In zyn oproep om steun voor Twtnte, die l in de Katholieke dagbladen verschijn, be pleit Mgr. Dr. Ariën» ook het collecteeren aan de kerken. De „doctor? meent dat vele jiastoor» dat gaarne zullen zien In deze omstandighedi-n. Laten onze R. K. organisatiemannen dit voor gezegd houden, vragen wy ook hier te Alkmaar de H. H. Pastoors om toestemming. Ik geloof dat ieder Katholiek gebruik zal maken van de gelegenheid, om zyn sympathie te betuigen, door groote giften op de schalen te werjren voor onze wakkere mannen en vrouwen in Twente, welke zy zeker mogen noemen onze Room»ch Katholieke helden uit onzen tyd. W. E., te Zuid- en Noordschermei, VA»,r 1 dag hechtenis. P. B., Uitgeest, overtreding ongevallenwet, 6 boete of 3 dagen hechtenis. J. S„ te Alkmaar, overtreding vogelwct, ƒ4 boete of 4 dagen hechtenis. W. X C„ te Alkmaar, C. Z., J. K., te Eg mond aan Zee, Dronkenschap, de ie 3 dag<-n hechtenis, de 2e 5 boete of 3 dagen hech tenis de 3e 2 boete of 1 dag hechtenis. C. v. d. M., P. v. d. M., te Egmond-Binuen C. K. Lz., te Egmond aan Zee, A. van V, te Heerhugowaard Loojm-u over verbodi-n grond de le 2 boete of 1 week tuchtschool, de 2e teruggave aau de ouder» zonder toe passing van eenige straf, de 3e 5 boete of 3 dagen hechtenis, de 4e 4 boete of I week tuchtschool. J. W.. te Bergen, D. G„ te Egmond aan Zee, F. V., C. J„ te Alkmaar, L. de G., te Bassingerhorn, J. M. te Limuien, overtreding Politieverordening, de le, en 2e ieder 6 boete of 3 dagen hechtenis, de 3e 2 maai 2 boeten of 2 maal 1 dag hechtenis, de 4e 1 boete of 1 week tuchtschool, de 5e ƒ3 boete of 1 week tuchtschool, de 6e 35 boete of 12 dagen hechtenis. P. M., te Noordscharwoiwe. C. D., C. P., J. de K., A. v. 8., te Heerhugowaard, H. W. H. P., C- B., H. G„ te St Panera», C. M R. D., te Bergen, overtreding Rywielwet, de le, 2e, 3e, 4e, 5e, 6e, 7e en 9e ieder 4 tioete of 4 dagen hechtenis de 8e 2 maal 4 boe ten of 2 maal 2 dagen hechtenis, de 10e teruggave aan de ouder» zonder toej»as»iiig

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1924 | | pagina 8