E alle abonné’s wordt op aanvrage gratis een polls verstrekt welke hen verzekert tegen ongevallen tot een bedrag van f 5OO,- „ONSBLAD” Bureau: HOF 6, ALKMAAR. - Telefoon: Openingswoord van mr, A. Baron van Wijnbergen ter algemeene bondsvergadering Vrijdagavond 30 Mei 1924. Machtig wapen in den politieken strijd ia het stembiljet. 1»3 Verspreide Berichten. Saterdag 31 Mal 1334. postgiro immi jso JaargAMg Abonnementsprijs^ FEUILLETON. Avonturen van een Lord. Advertentieprijs» Van 1—5 regels f 1.25; elke regel meer f 0.25: Vedatf per regel f 0.75; Rubriek .Vraag en aanbod” bfl vo< uitbetaling per plaatsing f 0.60. f 4OO,—, f 2OO,—, f 1OO,—f CO,—, f 35,—f 15< Korte Berichten. Jler Hrartaifvoor Alkmaar foor buitoi Alkmaar /8^efe s 1 Met Oeflhutreerd Zondagsblad 0 60 f hooger. DE ENGELSCHE REGEER1NG GERED. BUITENLAND. 1 I J POSTGIRO 104861 POSTGIRO 1MM1 a :atholiek- te weer 01 tegen dien prijs wereld weinig afweet Ik hoop dat u mij niet 1 aan den deugdzame* mr. SchwarUbrod zult buiten- rw t® buiten- ADMINISTRATIE No. 433 REDACTIE No. 333 r niet, maar wegen dezer de It<- •jak.-! *-■ zeggen, 90000 DOOR INSECTEN GEDOOD. Uit Koningsbergen wordt gemeld, dat Marienwerder wolken insecten op do weilan den zijn neergestreken en aanvallen hebben gedaan op het vee, dat geducht gestoken is. Een aantal koeien en paarden, benevens veel jong vee, is gedood, wijl de andere dieren le vensgevaarlijk ziek zijn. Tien boerderijen zijn door meer of minder groote vee-verliezen getroffen. Men weet niet, met welke insect men te doen beeft DE MUNITIE-ONTPLOFFING BIJ BOEKAREST. Volgens berichten, welke te Belgrado bin nenkomen over de ontploffingsramp nabij Boe karest, schijnt het, dat vooral de zware ar- tiUerie-munitie, die enkele dagen geleden door de Skoda-Werke is afgeleverd, voor het grootste deel is vernietigd. Blijkbaar had men NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD op politiek terrein. Het mocht gelukken die daar te stellen. Niet aanstonds gelijk te verwachten was mocht men vinden een bevredigende wijze van candidaatstelllng. Door onderlinge bespreking en overleg, door de voorlichting van verschillende zijden ontvangen, door den vruchtbaren arbeid der commissiën-Barge en Bongaerts, is het moge lijk geworden thans aan uwe vergadering ▼oor te leggen een ontwerp-kiesreglement, waaraan, naar ik vertrouw, gij aanstonds uwe goedkeuring zult hechten, en dat, naar ik meen, vrijwel tegemoet komt aan de ver schillende verlangens, de laatste jaren van verschillende zijdennen opzichte der candi- daatstelling geuit. Bij de beoordeeling daarvan zal niet als maatstaf mogen gelde* de kans, die het biedt of onthoudt om zelf in de Kamer te komen, of bevriende personen er te brengen of te houden, maar alleen de waarborg dien het geeft, dat de R. K. Kamerfractie zoodanig worde samengesteld, dat ze in staat zij de gewichtige taak, die ze als katholieke fractie in dezen tijd te vervullen heeft, goed te vol- brengen. Groot is ongetwijfeld de invloed die aan het adviseerend college gaat gegeven wor den, doch het wordt samengesteld door de kiezers zelf, die derhalve zelf hebben te be slissen, aan wie zij zoodanigen invloed te geven, in wie zij zoodanig vertrouwen te stellen wenschen, terwijl door deze regeling o.a. dit niet licht te overschatten voordeel zal verkregen worden, dat de grond, waarop sommigen zich aan den politieken arbeid meenden te moeten onttrekken, anderen zelfs zich van ons afscheidden, nJ. deze, dat door overstemming in de kiesvereenigingen de eandidaten, aan welke zij de voorkeur meen den te moeten geven, nimmer naar voren konden worden gebracht, ten eenenmale en ▼oor goed vervallen is. Zal derhalve door aanneming van het u iboden voorstel de waarborg vergroot, dat Groot de verantwoordelijkheid van hem, wien het te hanteeren gegeven wordt. Nog grooter'de verantwoordelijkheid van dengene, die door leiding en voorlichting invloed vermag uit te oefenen op de richting, waarin het aangewend worden zal. Ook wij Katholieken worden ter gelegener- Wd opgeroepen om door middel van het stembiljet mede te beïnvloeden wetgeving en staatsbestuur. Dwong niet ons de wet tot groepsvorming en dus tot overleg, de noodzakelijkheid zoude toch gevoeld worden om door onderlinge samenspreking te bevorderen dat de besten onder ons werden afgevaardigd ter Staten- Generaal. En kenden wij dan ook reeds onder het districtenstelsel onze kiesvereenigingenv de invoering der Evenredige Vertegenwoordi ging deed nog in veel sterker mate de be hoefte gevoelen aan degelijke organisaties gel de Katholieke Kamerfractie goed wordt sa mengesteld, zal behalve voor hen, die zoeken naar motieven om zich te onttrekken aan het katholiek-politiek verband geen enkele grond meer aanwezig zijn om niet eendrachtig met hart en ziel mede te werken aan.de vervulling der taak, die de katholie ken op staatkundig terrein te volbrengen hebben en die slechts in eendracht kan wor den volvoerd toch worde deze verbetering onzer organisatie niet te boog aangeslagen. iXien het heil der wereld afhing van or- ganiseeren, reorganiseeren en regiementee- ren, do Paradijstoestand ware, ook hier te katholiek zijn. Is ons kiezerscorps op die wijze principieel ontwikkeld, gelijk het dat in het verleden was, dan zal ook weder door allen versta.in worden, waarom het noodig is, dat in onze vertegenwoordigende lichamen de samen werking met beide andere rechtsehe groepen onderhouden worde, zal weder door allen worden ingezien, van hoe groot belang bet is de mogelijkheid te doen voortduren dat hier te lande de christelijke beginselen richting geven aan wetgeving en staatsbestuur, en zal dan ook bij de beoordeeling van candi- daten een der eerste vragen wezen, of de betrokken persoon voldoenden waarborg be zit het zjjne te zullen bijdragen, opdat de L‘*-- verstoord worde, samenwerking w< streep bij vandaa Schwartzbrod 14 komen er 14 Shillings bjj de anders zou hebben moeten betalen. „Zooals ik uw Lordschap reeds zeide zijn myn principalen niet verantwoordelijk voor die 70.000 aandoelen U m<>et de verkoopers daarvoor aanspreken.'’ „Dat zal ik juist niet doen." „Dan zal bet hof uw eisch niet toestaan. „Maar waarde heer, heb ik u niet juist gezegd dat ik niet naar het gerecht ga. Zoo- als alle respectabele roovers heb ik met ge rechtshoven weinig op. Het is zulk een tijd verlies. Niet alleen zal ik de verkoopers niet over deze stukken aanspreken, maar tenzij uw lastgevers belooven hen niet te benadre- len zal de prijs der stukken plotseling naar boven gaan. Ik ben zoo zeer In sympathie met mr. Schwartzbrod’s teer medelijden met die stakkerds, dat ik van plan ben hen te be schermen. U zult mij bovendien wel vergevtn wanneer ik zeg dat ik zeer betwijfel ot die ▼erkoop<-rs hun instructies wel te buiten zijn gegaan, al zijn ook de zaken in de City niet best. „Dan”, zei mr. Hahn, opslaande en de •tukken weer in zijn binnenzak stekende, „dan is dat uw ultimatum?" „Ik moet u verzoeken, mr. Hahn, aan mijn eenvoudige opmerkingen niet een zoo harden naam te willen geven. Ultimatum? Hemel, ■een. Ik ben president Kr een eenvoudig man die van 18. „Niet tenzn u Lord.” nog geen gelgenheid gehad, deze groote la dingen munitie in een gebouw, waar ze vet» liger waren, op te slaan. Daar de ontploffingen nog voortduren en het blusschingswerk zeer gevaarlijk is, kan de omvang van de ramp nog niet worden vastgesteld. Het is de vraag, of de in de na bijheid gelegen legerplaats opgeslagen muni tie zal kunnen worden gered. De brand welke de ontploffing veroorzaak te, is uitgebroken', in de staatsmunitiefabriek en men is te Bodkarest overtuigd, dat die brand is gesticht uit politieke motieven. Men meent n.l., dat het den communisten bekend geworden is, dat in den laatsten tijd groote munitietransporten naar Roemenië gekomen en voorloopig opgeslagen waren. Het aantal dooden en gewonden kon nog niet worden vastgesteld. Vast staat echter, dat dit aantal zeer hoog is. Te Boekarest, over welke stad nog zware rookwolken hangen, heerscht een paniek» tem miug. Van de 1000 wagons munitie, welke ont ploften, zijn er ongeveer 250 Skoda granaten van het zwaarste kaliber en 500 met oudere granaten. Bovendien ontploften 15 millioen patronen. Ook een gedeelte van de pyrotech- nisebe werkplaatsen is in de lucht gevlogen. Het vuur sloeg over naar de militaire op slagplaatsen van levensmiddelen. Voorts ver brandde nog een groote voorraad paarden tuig en andere militaire uitrustingstukken. Nader wordt gemeld: X><‘ brand in het munitiemagazijn nabij Boe karest is gebluscht, zoodat verdere ontplof-: fingen zijn vermeden. Het aantal slachtoffer» is wegens het tijdige waarschuwen betrekke lijk gering. Men telt slechts 15 dooden en ge wonden. De materieele schade is zeer aan« zienlijk, en het aantal, tot ver in den om trek, gesprongen vensterruiten, is legio afschilderen als een onbuigzamen Kerel met heel wat noten op z’n zang. Zeg hem dat ik de gemakkeltjkste man te» wereld ben om zaken mede te doen. Zeg hem dat zoodra hij mij zijn cheque voor 70.000 pond zendt ik hoop dat het wat minder zal zijn, mr. Mackeller zal het uitrekenen tot op ten halfje toe, zeg hem dat zoodra ik zijn cheque heb, de ontslagaanvrage van de bestuurders, de zekerheid, dat aan die arme effectenverkoo pers geen kwaad overkomen zal, het bankde posito en een opgave van wat er zoowat ge beurd is van het oogenblik dat de compagnie gesticht werd tot den tijd dat ze in mijn han den viel, wel zeg hem dat hij geen grooter bewonderaar of vriend zal hebben dan ik.’ „Ik zal hem uw boodschap overhrengent ,Voeg er dan bij die mooie bijbeltekst; itigljjk welgezind tegen uwe we- r staat ook nog zoo iets geschre- vereffenen voor het on dergaan van de zon, maar zoo’n haast is er. een shilling meer, dan man die aandeelen heeft; mjjn prijs er voor is 100 pond per stuk. Uw lastgevers zullen ge dwongen zijn mij te smeeken hen die stukken te verkoopen. Maar, ik zal in werkelijkheid zooveel niet voor die stukken vragen. Ik ge bruikte honderd pond maar als een leerrijk voorbeeld. Wannneer ik werkelijk honderd pond vroeg dan zou ik uw principalen ruinee- ren, en er is geen hof in het land dat hen de aandeelen te verkoopen voor den prijs, zou kunnen redden. Ik zal u thans zeggen wat ik wil doen, want ik heb niet de noodig- ste geestesgaven om lang te vechten met geniale zakenmannen, zooals de heeren die u vertegenwoordigt zonder twijfel zijn. Ik zal den piy» der aandeelen stellen op precies hetzelfde waarvoor uw lastgevers ze aan het publiek verkochten, dat is een pond per stuk. Ze kunnen er zeker niet over klagen dat ik doe wat ze zelf ook hebben gedaan. Het is waar dat ik de stukken voor twee Shillings zes pence, gekocht heb. maar daar kan ik niets aan doen. Zij hebben hun stukken tan de markt gebracht tegen ee i zoo lagen prijs, en tegen dien prijs heb ik ze dus van de koopers opgekocht. Wanneer u mij zegt, dat de reden van het naar beneden jagen der aandeelen niet was om mr. Mackeller in het nauw te brengen, dan neem ik uw vei klaring dadelijk als waar aan. Om een andere reden werd de prijs dan tot 2 Shillings 6 pence na.tr beneden gedreven. Enkele weken geleden verkochten zü 50.000 van die aandeelen voor bij bet booren van een prijs zeer te prijzen was, is u ver teld?’’ De fractie van de Duitsche Volkspartij heeft bij den Rijksdag een voorstel inge diend om art. 3 van de Rjjksgrondwet aldus te wijzigen: De rjjkskleuren zijn zwart-wit- rood. Ook stelt zij voor den leeftijd waarop het stemrecht verkregen wordt te stellen via- 20 op 25 jaar. In een officieel communique wordt me degedeeld, dat de jongste overstroomingen I van de Save en den Donau een oppervlakte van 135000 H.A. aan zaailand beeft ver. woest. De schade wordt op 40 millioen ge raamd. Tijdens een militaire revue, welke te Koeroema in Betsjoeanaland werd gehouden, vielv uit een der vliegtuigen een bom in de menigte. Bij de ontploffing van het projec tiel werden 3 personen gedood en 15 gewond De beul van Barcelona is in een der hoofdstraten van deze stad door een aantal mannen vanuit een auto doodgeschoten. De daders ontkwamen. De Koning en de koningin van Italië hebben Donderdagavond uit Engeland de te rugreis naar Italië ondernomen. Walsh, do Engelsche minister van oor log, is vertokken voor een bezoek aan het Bntschc Rijnleger. Door een hevig onweer is in Silezië' .groote schade aangeriebt. De Nieder-Schleri- sche Kalkwerke werden volkomen onder wa ter gezet, zoodat de werkzaamheden in de steengroeven moesten worden stopgezet. De wegens deelneming aan de geheime vergaderingen op Zondag jJ. te München ge arresteerde communisten, die een hongersta king waren begonnen, hebben deze thans weer opgegeven. „Paris-Midi” meldt uit Saloniki, dat er ernstige troebelen zjjn uitgebroken ten ge volge van do uitsluiting der tabaksbewerker» De troepen kwamen tussebenbeiden. Twaalf stakers werden gedood, drie soldaten ge wond. Volgens een bericht uit Weenen is te Triest een werkplaats van valsche munters die kwjjting teekent, my „Aangezien ik dat niet wensch te doen, mr. Hahn, en aangezien ik geen gewatens- wroeging heb met betrekking tot die onge lukkige verkoopers, geef ik ze dus hier aan u terug, de kwijting er bjj. Nu kunt u mr. Schwartzbrod meedeelen, dat de prijs van de Red Shallows aandeelen, honderd pond per stuk is, en aangezien ik nog 70.000 aandeelen moet ontvangen die uw lastgevers niet kun nen leveren, zoo zal mij hun cheque voor 7 millioen pond even welkom z|jn.’’ My Lord, u wendt voor dat u van zaken geen verstand heeft, ik vermoed dat u thans poogt dat te bewijzen. U kunt de aandeelen geen honderd pond per stuk maken en geen rechtbank in het land zou u toestaan derge- Ifjke buitensporige voorwaarden door te voe ren. Ieder gerechtshof zou zijn principalen ▼ersebeonen van het nakomen van zulke efechen." «Mijnheer, ik zal geen gerechtshof met deze zaak lastig te vallen. Ik wensch zelfs van 1~*fever’8®®° gereed geld te ontvangen. Zq hebben mij die aandee’cn verkocht, welnu ik sta er op dat mij die aandeelen worden geleverd. Ik ben toevalligerwijze de cenige my Lord”. „Weest haagt derpartij.” Br staat ook n< ven van* rekeningen tiet b|j. Morgen zijn de aandeelen een pond, den volgenden dag een shilling meer, dan weer een shilling, den derden dag een derde «hilling. Het is zoo gemakkelijk er hoogte ▼an te houden. Zet op uw kalender een rood* en wanneer dan Mr, en laat v an afeten een pond per stuk, en door het onverklaar bare ineenzakken van de markt hebben al die koopers een flink stuk geld verloren. Nu kan een rechtvaardig man, zooals mr. Schwartzbrod ongetwijfeld ifl, niet weigeren het brouwsel te drinken dat hij zelf klaarge maakt heeft. Hij kan aan geen hof ter we reld bewijzen dat ik een woekeraar ben, door ‘en prijs, dien hij zelf gesteld heeft. Nu, mr. Hahn, vraag ik u, als een eerlijk man, wien» ver ontwaardiging -- van 100 pond baasd over mijn matit „Dat zou ik niet bepaald kunnen my Lord, Die aandeelen kosten u pond.” „0, dat is te weinig, mr. Hahn, zij kosten 87.000 pond.” „Zelfs dan vraagt u mijn lastgever twee maal zooveel te betalen als u ervoor gege ven hebt In andere woorden, u hebt u mees ter gemaakt van hun eigendom, u dat ▼oor niets en buitendien nog een ran ongeveer 30 000 pond in baar geld. Als dat geen rooverjj is, wat is het dan in hemels naam wel?" Zjin Lordschap haalde de schouders op en spreidde zijn handen uit. De uitdrukking van zijn gesicht toonde dat hij teleurgesteld was. „Dus inplaats van mij te danken?’’ zuchtte diep en voltooide de zin niet. goede verstandhouding ter rechterzgde niet U de daar zoo noodige in stand gehouden. Moge bet den leiders onzer kiesvereenigin- gen gegeven worden onze politieke organisa tie zoodanig te doen wezen, dat zij zich den •eretitel van „katholiek" niet behoeft te schamen, maar dien met fierheid durft te dragen, overtuigd niets onbeproefd te laten teneinde de zware plichten daaraan verbon den, stipt en getrouw te volbrengen; moge het kiesreglement, aanstonds vast te stellen, er toe bijdragen in onze Tweede Kamer te «toen plaats nemen eene waardig^Jpertegen- woordiging van een zoodanige^ staatkundige partij. Geven wij het komende jaar onze beste krachten ter bereiking van een en ander. Vragen wij op dien gewichtigen arbeid den onmisbaren zegen Gods, wanneer wij ons morgenochtend vereenigen in Utrecht's ka thedraal. DE OPSTAND IN ALBANlë. Een bericht uit Brindisi aan de „Tribuna" meldt, dat steeds ernstiger wordende bewe gingen van de opstandelingen zich in richting van Tirana uitbreiden. Een liaansch oorlogsschip heeft het anker uitge worpen in de haven van Brindisi, gereed om naar Albanië te vertrekken. lande, de laatste jaren ongetwijfeld bereikt De ervaring heeft, gelijk we weten, anders geleerd. AI mag zeker ook op staatkundig terrein de techniek niet verwaarloosd worden, de ▼raag blijft dan nog, hoe de technisch goed in elkaar gezette organisatie zal worden aan gewend. Niet op de organisatie komt het aan, doch op de georganiseerden. Hoofdzaak is en blijft, dat de geest, de mentaliteit, de gezindheid van ons kiezers korps niet in naam, maar in werkelijkheid katholiek zij, en zulks bljjke uit de woorden gesproken, uit de daden, gesteld. Om dat te bereiken is ook noodig organi satie, doch deze zal dan ook door de leider» van hoog tot laag tot dat doel moeten wor den aangewend. V Is straks, naar ik hertrouw, het ontwep- reglement aangenomen en derhalve nut in getreden, wat betreft de zorg voor het tech nisch deel, dan zullen de leiders onzer kies vereenigingen meer dan tot dusverre hunne aandacht kunnen geven aan de principieels ontwikkeling der leden. Meer dan eens is van de zijde van het Bondsbestuur er op gewezen, dat vóór alles noodig is, dat de leden onzer katholiek- politieke organisatie principieel goed zijn en blijven onderlegd, de wijze, waarop de staatkunde op onze algemeene Katholieken dagen werd behandeld, gaf zulks niet minder duidelijk te verstaan, van de leiders onzer locale kiesvereenigingen hangt het echter ten slotte af, of ten dezen'opzichte werkelijk iets zal worden bereikt. Moge daarom nogmaals een dringend beroep op hen worden gedaan om in vergaderingen principieele zaken aan de orde te stellen, en bij de uitaoodiging van spsekers ter behandeling daarvan, er wèl op te letten, dat zoodanigen worden gevraagd, van wie men weet, dat zij zelf in de begin selen, die voor ons katholieken op staatkun dig terrein gelden, diep genoeg zijn doorge drongen, om de anderen te kunnen voorlich ten. Niemand toch vermag te geven, wat hij niet heeft. Eenmaal de verkiezingen afgeloopen, en de vertrouwensmannen afgevaardigd zijnde naar de vertegenwwrfflpvfple lichamen ter volbrenging der opgedragen taak, mag zeer zeker aan de leiders onzer kiesvereenigingen eenige welverdiende rust worden gelaten. Omtrent den loop der zaken in het algemeen op het terrein der practische politiek, en in ’t bijzonder omtrent het aandeel, dat de katholieke afgevaardigden daaraan nemen, worden immers onze kiezers door de katho lieke pers dagelijks nauwkeurig op de hoogte gehouden. Zoude men vorderen, dat ook in onze kiesvereenigingen de verschillende za ken, in onze vertegenwoordigende lichamen aanhangig, tot voorwerp van behandeling en discussie werden gemaakt, de toch al niet geringe taak der besturen zoude nog aan merkelijk verzwaard worden, en de kiezers zouden voortdurend in actie, om niet te zeg gen in agitatie worden gebracht en gehou den, en ten eenenmale opgaan in de politiek, met al de nadeelige gevolgen daarvan. Neen, eenmaal de politieke werkzaamheden aan vertrouwensmannen, die dien naam verdie nen, opgedragen zijnde, kunnen anderen zich, gelukkig, met hart en ziel wijden aan de zoovele andere belangrijke zaken, die zeker niet minder behartiging verdienen dan de po litiek. Maar wèl zullen de besturen der kiesver eenigingen in dien rustigen tijd, waarin geen veikiezingen in uitzicht zijn, naast het toe zicht op- en de verzorging van de organisa ties, de gelegenheid niet onbenut mogen la ten om bij de leden levendig te houden het begrip van de liefde voor de beginselen, waardoor alleen op den duur geestdrift voor de politiek zal kunnen blijven gewekt hebben te zorgen, dat bij de kiezers diep gegrondvest bljjve de overtuiging, dat, daar gelaten alle andere overwegingen, zij katho liek hebben te stemmen, alleen reeds, wijl zij het standpunt der oppositie verdedigd. In het Roode leger heeft de strijd om het gezag tusschen Trotski en Froenze zijn top punt van felheid bereikt, zoodat hij weldra moet uitloopen hetzij °P i>et ontslag van Froenze, hetzjj op de definitieve verirjjde- ring van Trotski uit het leger. EEN MOOIE GIFT. Rockefeller heeft aan Poincaré bericht, dat hij een millioen dollar ter besheikking stelt van het Fransch-Amcrikaansch comité voor het herstel van vernielde Fransche kunst werken en monumenten, met name het dak van de kathedraal van Reims, het kasteel en park van Fontainebleau, en de gebouwen en fonteinen van Versailles. HET DUITSCH RUSSISCH INCIDENT. Het Russisch telegraaf-agentschap meldt, dat de vergunning tot invoer van Duitsche goederen voor een waarde van elf millioen roebel, in Rusland, ten gevolge van het inci dent in het gebouw der Russische handels- delegatie te Berlijn, zijn ingetrokken. De or ders zijn thans geplaatst in Engeland, Italië, Tsjecho-Slowakije en Oostenrijk. Zoowel buiten, als in het Engelsche par lement heerschte Donderdagavond een groo te sjtanning, omtrent den afloop van het voortgezette Lagerhuisdebat over de werk loosheid. dat verleden week niet kon worden beëindigd. De conservatieve partij had toen ten be wijze van afkeuring der door do Labourre. geering in die richting gedane stappen, voor gesteld, hM salaris van den minister van Ar beid te verlagen met 100 pond. De regeering verklaarde, dat zij deze motie zou beschouwen als een motie van wantrou wen. Deze motie werd verworpen met een meer derheid van 48 stemmen. Voor de motie stemden 252. tegen 300 afgevaardigden. De regeering is hiermede dus gered. VLOOTUITBRE1DING IN AMERIKA. Het Amerikaansche Huis van Afgcvaardig den heeft een wetsontwerp aangenomen inza ke uitbreiding der oorlogsvloot tot do ver houding, welke vastgesteld is op de vloot- conferentie te Washington. Door dit wets ontwerp wordt de regeering gemachtigd tot den bouw van 8 Arkenningskruisers, 6 ri- rierkanonneerbooten, en uitgebreide verbe teringen aan 6 slagschepen. De kosten van een en ander zijn geraamd op 111 millioen dollar. DE POLITIEKE CRISIS IN DUIT9CH- LAND. De moeilijkheden bij de vorming van een Duitsch ministerie zijn nog steeds groot. Vooral ook omdat de Duitsch-nationalen, nu Man prjjs blijkt te stellen op hun deelneming in bet nieuwe kabinet, hun eiseben gaan stel len. Man heeft hun aangeboden het vice- kansefierschap, het ministerie vaa landsobe zaken en van voedselverzoi bezetten, doch zjj eischen binnen- en laudsohe zaken, terwijl z|j te verstaan geven het kanselierscbap zelf te begeeren in plaat» van het vice-kanselierschap. Belangrijk er is echter de eisch, dat de groote coalitie”, die in Pruisen bestaat, van sociaaldemocraten, democraten, centrum en volkspartij, moet worden verbroken, alvorens de Duitsch ua- tionalen in het rjjk willen medewerken tot de vorming der regeering. In welingelichte kringen wordt ervan ge sproken, dat, als de Rijksdag voort blijft gaan met ruzietooneelen, waardoor het werk onmogeljjk zou worden, president Ebert met beroep op art 48 van de Grondwet den Rijksdag op reces zou zenden en de afdoe ning van zaken in handen van het tegenwoor dige kabinet zou laten. DE STRIJD IN MEXICO. De Mexicaansche regeeriiw deelt mede, dat door de inneming van St. Juan Bautista, de hoofdstad van Tabasco, de militaire cam pagne in het Zuid-Oosten van Mexico is af geloopen. De Federalen hebben in den staat Vera Cruz een proclamatie uitgevaar- digd, waarin met uitzondering van de fe derale troepen aldaar, aan een ieder bet dra gen van wapenen wordt verboden. DE OPPOSITIE IN SOVJET-RU8LAND. Op de bijeenkomst van het Centraal Co mité van de communistische partij beeft Trotski, gesteund door Krestinski, levendige eritiek uitgeoefend, op de boitenlandsche po litiek van Rusland. Hij wist gedaan te krij gen, dat bet rapport omtrent die politiek, welk rajiport onverwijld aan bet 13e Congres der partij had moeten worden overgelegd, geheel herzien wordt. Op het congres zelf beeft Trotski krachtig I

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1924 | | pagina 1