„ONS BLAD” j M» 1»«. Weeasdag 4 Jnai 1924 POSTGIRO 1M8F 4 Bureau: HOF 6, ALKMAAR. Telefoon: i l r 1 TT- -1 Abonnementsprijs: Per kwartaal voor Alkmaar I*t 2.— voor buiten Alkmaar f2 85 ^an alle abonné‘8 wordt op aanvrage gratis eon polis verstrekt, welke hen verzekert tegen ongevallen tot een bedrag van f 600.—. f 4QQ.—f 200.—. f IQQ— f an— i«T BiJ het afscheid van Poincaré. FEUILLETON. Avonturen van een Lord. 16. Korte Berichten. BUITENLAND. UIT DE PERS. POSTGIRO 164861 werd vastgesteld dat een wijdvertakte gisterenavond durft f f i man. gelegd, den re- schoft (Wordt vervolgd) ming renie toepassingen, welke bijvoorbeeld de van een Maginot uitmalen. Poincaré zou bewonderenswaan van een geniaal ma». ADMINISTRATIE No. 433 REDACTIE No. 033 Te gwvecht, ontstaan isteren, «Ut Ij hardslag ,De koelies I de werkelijkheid schijnt te beantwoorden en veel onverklaarbaar» in het politieke leven van deze eerste figuur onder de tegenwoordi ge staatslieden bloot legt. Met al zyn schitte rende gaven, met zijn kracht en doorzettings vermogen beeft Poincaré ten slotte nog niets bereikt. Oorzaak? Gebrek aan werkelijkheids zin. Een tijd lang lijkt bet mogelijk het groo- te leven te wringen, naar eigen, singuliere in zichten; maar de groote tijdsstroom gaat toch ten slotte weer zijn eigen weg. tenz( er een menschelijk genie, een heros, op staat die de historie leidt in een nieuwe baan. Maar genieën zijn niet de gaven voor onzen tijd. NOORD-HOLLANOSCH DAGBLAD dienst doet, indien hij haar verlost van een „voor de gemeenschap gevaarink” individu.” „U wilt er dus niets aan doen?” „Mijn beste vriend, er is niets aan te doen.” „Ben u dan niet van plan om die roovers te verhinderen uw goud uit den grond te halen en er de Rajah mede te laden?” „Beslist niet, waarom zou ik dat?” „Zult u er ook geen mededeeling van doen aan de autoriteiten?” „Zeer zeker niet, de autoriteiten hebben nu al meer mededeelingen dan ze kunnen ge bruiken.” ,Js u dan zelf van plan om er de politie iets van mede te deelen?” ,J)e politie is een landmacht; zjj kan geen roeiboot huren en de Rajah achterna jagen, en al kon ze dat ook, dan zou ze haar toen niet inhalen. Wat voor goed steekt er dus in het onmogelijke te verlangen van Scotland Yard of van het ministerie van Buitenland- sche Zaken?” „U hebt dus geen plannen om de gouddie- Ven iets in den weg te leggen?” „O neen, antwoordde Lord Stranleigh kalm: op onverschillige wijze schoof hjj zijn stoel achteruit, legde zijn eene been over tet andere, nam een sigaret uit de doos en sta* die op.” „Het zou mij genoegen doen, my Lord, om een ander schip uit te rusten, de Rajah te vervolgen en die roovers te dwingen hun plannen op te geven om een andermans goed Melt".” van de borstkas. Aan een operatie valt voor- loopig echter niet te denken. De vice-kanselier Frank is te Weenen tan- gekomen. Onder zijn voorzitterschap heeft een ministerraad plaats gevonden, welke zich met de voorbereidende maatregelen voor de aanstaande Volkenbondsvergadering te Ge nève, heeft beziggehouden. De Oostenrijksche Nationale Raad heeft gisterenmiddag een indrukwekkende belon ging "^houden tegen den aanslag op den bondskanselier Seipel. De Voorzitter hield een door het Huis staande aangehoordo rede, waarin hij namens het Huis diepen afschuw over de misdaad tot uiting bracht. Voorts getuigde hjj namens het'Huls en het gebe.de volk ze-’ - onder scheid van stand of politieke gezindheid on rechte deelneming met den onzelfzuchtigen en succesrijken staatsman. DE OPSTAND IN ALBANIË. Naar gemeld wordt is Pirana door de Alba- neesche nationalisten bezet; de regeerings- troepen zijn verslagen. Volgens berichten uit Belgrado vechten te Skoetari 1700 opstandelingen tegen 300 gen darmes en 400 vrijwilligers. Gemeld wordt dat de commandant der gendarmerie is gedood. DE REGEER1NGSCRIS1S IN DUITSCH- LAND. De onderhandelingen met de Duitsch-natio- nalen over hun toetreden tot de regeering, zijn gisteren voor de derde maal mislukt Gisterenavond om* 7 uur zijn de fracties van de midden partijen bijeengekomen om een definitief besluit te nemen over de vor ming van een midden-kabinet met dr. Marx als rijkskanselier. Terwijl de Duitach-nationale fractie nog vergaderde, werd aan de pers een mededee ling gedaan, waarin gesproken wordt vau vijf Duitsch-natiouale else hen en wel in zake de afwijzing van de continuïteit van de bui- teulandscbe politiek, de opheffing van de co alitie in Pruisen, de kwestie van de valori satie, de schuldvraag en het geheele politieke program. Deze mdedeeling is echter later djor het fractiebestuur tegengesproken en her- I roepen. By de besprekingen met de midden-partyon kwamen de Duitsch-nationalen op hun oude sischen terug: zelfs kwam de candidatuur Von Tirpitz voor bet rykskanselierschap weer op bet tapijt. De democraten verklaar den daarop voor hunne fractie de onderhan- delingen voor geëindigd en het centrum sloot zich hierbij aan. Het zou in de bedoeling liggen hedenmid dag om 5 uur in den Rijksdag de regeeriugs- verklaring af te leggen. Een later bericht meldt: De rijkspresident heeft gisterenavond don Rijkskanselier dr. Marx in zijn ambt beves tigd en op diens voorstel ook de andere Rijksministers in hun functies gehandhaafd. Het nieuwe ministerie ziet er derhalve precies als het oude uit, zoodat alleen de post van minister van Justitie onbezet is. DE PRESIDENTSVERKIEZING VOOR DEN BEIERSCHEN LANDDAG. De Beierscbe landdag koos in de gisteren gehouden konstituèerende zitting tot presi dent Köningsbauer, die tot de Beiersche Volkspartij behoort, tot eersten vice-presi dent na herstemming met den sociaal-demo- craat Stud den Völkischeu afgevaardigde Doerfler en tot tweeden vice-president den Duitscb-nationaal Priegen. Het vormen van het kabinet zal eerst na Pinksteren plaats vinden. DE RIJKSDAGSCHANDALEN HERHALEN ZICH. Aan de zitting van den Duitschen Rijksdag van gisteren kwam spoedig een einde. Aan de orde was het voorstel om drie zich in voorloopige hechtenis bevindende Commu nisten in vrijheid te stellen. Het kwam ech- VREEMD. In de „Tribune” lezen we volgende waar schuwing: Wij waarschuwen nogmaals alle afdee- lingen en partügenooten den Duitscher Thoormejjer geun onderdak, geen eten en geen geld te verstrekken. De man, die zich met papieren als Duitsch partijgenoot legitimeert, bestal de Hollan&sche partygenooten, die hem hiel pen, in Rotterdam en is nu afgezakt naai Eindhoven. Wij waarschuwen dus de Limburgers in het bijzonder. Het zijn geen halve maatregelen, zegt de „Msb”, die men in de communistische ge meenschap tegen dezen broeder-in-den-go- loove neemt en datlouter omdat hij du socialistische theorie in praktijk brengt. Want sinds wanneer is „eigendom” geen „diefstal” meer? Zelfs bij de communisten (hoe vleekt dit woon! met „geen onderdag, geen -eten!”) schijnt ten slotte de natuur boven de leer te gaan. Met Oeflluztreerd Zondagsblad 060 f hooger. Zondag heeft Poincaré dan toch afscheid genomen van zjjn eerste-ministersebap, een ambt, waarvan hij niet la scheiden leek. Het is voor Frankrijk al ‘ets zeldzaams, wan neer een en dezelfde regeering het meer dan twee jaren uithoudt; en zeker moet het langdurig bewind van een zoo weinig plooi baar man als Poincaré als een bijzonderheid worden aangemerkt. Dat bijzondere heeft zich in heel de jong ste Fransc.be kabinetscrisis afgeteekend en laat ook nu nog zijn invloed gelden. De uitslag der verkiezingen van 11 Mei gaf onmiddellijk en onmiskenbaar aan, dat het nationale blok, waarop Poincaré steunde de nederlaag had geleden. In Frankrijk waar de politieke hemel zoo snel verandert als een Hollandsche lucht in Maart, ver wacht men in die omstandigheden niets an ders dan de dadelijke ontslagname der re- geeripg. de benoeming van een nieuwen premier en de vorming van een ander ka binet binnen vier en twintig uur. keepende ministererises zooals bij de koudbloedige en bedachtzame noordelijke volkeren zjjn daar njet bekend. Het was dan;ook ongewoon, dat Poincaré ondanks zijn verpletterende nederlaag besloot nog drie weken aan het bewind te blijven en even ongewoon, dat 'de overwinnende partijen in ai dien tijd nog ‘igeen regeering Poincai die eenige jaren de „Ik houd niet van geweld, Mackefler. Ik ben er niet tegen de kracht van een reus te bezitten, enkel moeten we ons altijd herinne ren dat we die niet op een reuzenmanier moe ten gebruiken.” Lord Stranleigh leunde als een waar toon beeld van tevredenheid achterover in zijn stoel en blies kringetjes rook naar den zolder. Peter Mackeller die hoe langer hoe boozer was gaan kijken zag den nonchalauten jon gen edelman aan niet een trek van verach ting om zijn mond; hij begreep echter dat wanneer zijn Lordschap niet van plan was iets te doen, hij zelf geheel machteloos was. Ten slotte stond hjj op; het was de eerste beweging die hij had gemaakt sinds hij de kamer was binnengetreden. Het is goed, my Lord, zei hij, u hebt mij dan ook verder niet noodig; ik zou u willen verzoeken mijn ont slag te willen aannemen.” „Het spijt mij zei Stranleigh langzaam, maar voor je uit mijn dienst gaat zou ik nog wel eens een welgegronde opinie van je willen hebben.” „Wat is uw probleem, my Lord?” „Dit, Mackeller. Ik ben van oordeel dat de sigaret die men na het ontbijt rookt, de lek kerste is van den geheelen dag. Een man, die goed geslapen heeft en daarna flink heeft ontbeten, voelt zich juist in de rechte stem ming om kalm van zijn morgensigarette te genieten. Ik zou willen weten of ie dat met „Afgeloopen?” riep Mackeller uit. „Afgc- loopen Lieve hemel, we zijn juist begonnen. Weet u dat de vrachtboot, de Rajab, met een 150 gehuurde dieven aan boord, zoo hard als ze maar kan, stoomt naar uw eigen dom om u te berooven Begrijpt u dat die boot door mij is uitgerust met de meest moderne mynmachinerieën, met lynamiet, met provi sies, met alles wat noodig is om die goud velden zoo spoedig mogelijk van hun goud te berooven, en dat daarbij nog komt dat u dien Schwartzbrod een stuk gegeven hebt waardoor hij kan doen wat hjj maar belieft?” Peter, ik geloof wel dat de dingen ongeveer zoo zjjn als je zegt; dat zou dan jehynen te bewijzen dat ik schuld heb in leze zaak. Maar toch verklaar ik je dat ik er niets aan kan doen en dat enkel de omstan digheden er schuld aan hebben. Waarom zou k Ine dan druk maken over iets waar ik ter woreld niets aan doen kan. Je beschuldigt me toch niet, wel?” „Neen, my Lord, ik heb geen recht u tc beschuldigen, wat er ook moge gebeurc.” „0, laat geen kwestie van recht of onrecht Je rechtvaardige verontwaardiging in den wnt staan. Mackeller. Wanneer je gelooft dat Advertentieprijs Van 1—5 regels f 1.25; elke regel meer f 0.25; VedaSR per regel f 0.75; Rubriek „Vraag en aanbod" bg voy uitbetaling per plaatsing f 0.60 Rome heeft een koopman b(j es» dat wegens politieke oneenigheic was, den chef van de fascistisch „militia” door een revolverschot gedood. Bü 'ie receptie ten hove te Londen wa ren o.a. Rakofski als Russische zaakgelastig de te Londen en leden van de Russische dele gatie aanwezig. By een plechtigheid, die door de natio nalistische jeugdvereeniging te Terblovlje was georganiseerd, werd de nationalistische stoet plotseling met revolverschoten en i«oiï- men door de communisten bestookt. Zeven presonen werden gedood vijftien zwaar en velen licht gewond. De posttrein van St.-Louis naar Detroit Is tien myn bewesten Hare een goederentrein in de flank gereden. Drie personen werden gedood en byna vijftig gewond. Tengevolge van het plotseling springen van een stoompüp in de Birla-fabrieken te Delhi zün 18 personen gedood en één eni-’tir gewond. Uit Cannes wordt gemeld, dat verschil lende plaatsen in de Zee-Alpen door sprink hanen worden geteisterd. In de gem. Ma-ido- lieu hebben de insecten in *t büzonder huisge houden cn groote schade aan het gewas toe gebracht. De jury te Berlün heeft dén oud-luite- nant Ankermann, den aanstichter van den aanslag op Harden, veroordeeld tot 6 jaat tuchthuisstraf- Volgens Duitsche bladen heeft de Turk- sche regeering besloten zes duikbooten aan te koopen. Uit Dublin wordt gemeld, dat de regie ring van den lerscben Vrystaat den gezond heidsraad in het graafschap Ixmgford heeft ontbonden, omdat hy weigerde aan bepaalde bevelen te gehoorzamen. Inzake bet Duitsch-Russiscbe incilent heeft de Sovjetregeering opnieuw een nota aan de Duitsche regeering gezonden. Deze nota is zeer omvangrqk en bevat dezelfde eischen als de eerste. Te Breslau is door de politie de leider van de communistische Tjseka, die eveneens de leider der Silesische communisten is, ge arresteerd. Bü den Postchèquedienst te München heeft een beambte een bedrag van 70.000 Goudmark verduisterd. Terwyl hü zichzelf bü de politie aanmeldde, is een medeplichtige met het geld naar Italië gevlucht. In bet Roergebied waren gisteren alleen nog de arbeiders van één mün in staking. (»p alle andere mijnen zijn de arbeiders voltallig opgekomen Het aantal werkwilligen neemt in Sile- zië overal toe. In het büzonder stijgt bet aan tal arbeiders, die zich aanmelden voor her vatting van bet werk in de steenkolenmün *n, bü voortduring. Uit Martinique wórdt gemeld, dat giste renmorgen een hevige aardbeving tieeft plaats gehad. Er is weinig srtiade aangericht. De Litausche regeering heeft aan den Volkenbond een nota gezonden, waarin ge protesteerd wordt tegen de Poolsche militaire maatregelen in het Wilnagebied. EEN SCHANDAAL IN HONGARIJE. Volgens een bericht van het Hollandsch Nieuwsbureau uit Weenen maakt een blad daar, melding van een groot schandaal in Hongarüe, dat door den algemeenen commis saris van den Volkenbond aan het licht zou zün gebracht. Hü heeft betrekking op de zoo genaamde „Helden-besitze”, dat zijn lande rijen, die waren toegewezen aan personen, die zich 'in den oorlog verdienstelük hadden gemaakt. Het is gebleken, dat tal dezer boe ven zün geschonken, aan personen die nooit aan het front zün geweest of zelfs in bet ge heel niet als militair hebben gediend en dat velen der begiftigden blükbaar alleen zulk ’n bezitting heblten gekregen, omdat zq be vriend waren met booge regeeringsperitonen. De vleugei-adjudant van den regent, majoor Magas Haz, beeft op die- wyse KMK) morgen land gekregen. Ook de regent Horthy telf zou een groote hoeveelheid lands in de nabü- heid van zün bezitting in Kenderes voor zieb- nelf ia beslag hebben genomen. De algemeens commissaris heeft er op gewezen, dat een dergelük omgaan met het grondbezit onge oorloofd is en ook een inbreuk vormt op net vredesverdrag. De groote bezittingen, die door verbeurdverklaringen aan den staat zijn gekomen, behooren te worden verkocht en niet te worden weggesebonken. HET PLAN DER DESKUNDIGEN. De voorbereidende werkzaamheden van de commissie tot organisatie van de Duitsche spoorwegen zün Maandag te Parü» geëindigd Zestien Juni begint de eigenlüke bijeenkomst te Berlijn. De commissie voor de organisatie van de verplichtingen voor de nüverheid heeft Maandag voor het eerst te Parijs ver gaderd. DE AANSLAG OP MGR. DR. EL. Volgens berichten uifc Boedapest zeggen de bladen daar, dat er een uitgebreide samen zwering op touw gezet is, die zoowel tegen het leven van Seipel als dat van Horthy ge richt is. Het bulletin over Seipel zei gist de toestand bevredigend was. De was regelmatig, de temjteratuur 37.5. Op grond van het plaats gehad hebbende onderzoek, krijgen de behandelende genees- heeren van dr. Seipel thans den indruk, 'lat, indien zich geen complicaties voordoen, op volledig herstel kan worden gehoopt. De cri sis is echter nog niet overwonnen. Het pro- ectiel bevindt zich, hetzü in bet longweeDol, of, hetgeen waarschünlüker is, in de rugzüde me eens bent?” „Verduiveld,” riep Mackeller uit, met zyu groote vuist op de tafel slaande dat de kopjes er van rinkelden; daarna liep hü *1® cen rar zende naar de deur. De bottelier stond dair om die voor hem open te maken, maar zün Lordschap maakte een lichte draaiende be weging i»t zün pols, waarop Ponderby oogenblikkelük de deur sloot en de sleutel in zün zak stak, en dat met zulk een kalm gezicht, alsof hü daar niet zoo juist een vrij geboren Britsch onderdaan had opgesloten, iets wat hü zeer zeker niet het wetteljjk recht had om te doen. De woedende Mac keller schudde de deur vruchteloos en keerde zich toen om; zün gezicht was rood vau toorn. Noch zjjn Lordschap, «och Ponderbj bewogen een spier. „Mr. Mackeller,” zei zqn Lordschap, „l hebt, ik moet bekennen op zeer onderkou dende wyze, gepraat over dingen die u nieti aangingen. Nu wilt u misschien wél weer >t uw plicht terugkeeren?" „Mjjn plicht, wat is mijn plicht? vroeg ds ingenieur. ik schuldig ben aan onachtzaamheid, geef dan gerust uiting aan je gevoel door het ge bruik van die combinatie van woorden die je het meeste lucht verschaft. Om mü behoef je je niet te bekommeren. Ik bewonder in hooge mate bet gebruik van krachtige taal, hoewel aan mü die gift niet is geschonken.” „Is u dan niet van plan om iets te d<xn, my Lord?” „Ja, ik ben van plan mün ontbüt te ge bruiken, en wanneer je wist hoe goed of die koffie smaakte, dan zou je aan mün smeekin- gen gehoor geven cn er ook een kop van mee drinken.” „Bent u niet van plan dien i Schwartzbrod te vervolgen?” „Vervolgen? Lieve hemel, waarom?” „Om het bedrog dat hy tegenover u en mün vader gepleegd heeft. Hü heeft het do cument dat u hem gegeven hebt onder be- driegelükc voorwendsels verkregen.” „In het minst niet. Ik heb hem enkele voor waarden gesteld en l>ü heeft er genoegen mede genomen. Toen heb ik hem bet docu ment gegeven waarvan je gesproken hebt, en daarmede is do heelo geschiedenis len einde. Als ik een clair voyeur was geweest dan zou ik misschien geweten Itebben dat die slimme Schwartzbrod de Rajah de haven uitcezon- den had met jou als gevangene aan boord. Maar Schwartzbrod kan het toch niét hel(M>n dat ik dat niet beu, wel?" ter tot heftige incidenten tusschen den Pre sident Wallraff en den Communist Remmcle. Laatstgenoemde werd voor 20 zittingen van den Rijksdag uitgesloten. Hij wilde de taal echter niet verlaten. In de Rüksdagzitfing werd vastgesteld dat een wüdvertakte ge heimzinnige Communistische organisatie be staat tot het verwekken van onlusten en iiel uit den weg ruimen van tegenstanders. WAARSCHUWINGSSCHOT. In een deel der roode pers wordt bet voor gesteld, alsof de schuld van het misdrijf, waarvan de Oostenrijksche Bondskanselier Mgr. dr. Seipel, het slachtoffer werd, niet zoozeer ligt bij den moordenaar dan wel bü het z.g. kapitalisme. „De Tribune”, van zelfs schryven: „De Oostenryksche proletariërs zün tot geworden, tot slaven van bet bin- nenlandsche en buitenlandsehe kapitaal en zü" knechten Seipel—Zimmermann. De lugubere gevolgen van die stelsel matige en ongekend-wreede massa-uithon- gering zün duizendmaal erger dan de aan slag op één man, al is hy dan ook Bonds kanselier en prelaat, staatsman en pries ter. De bourgeoisie heeft geenerlei reden zich op te winden nu een harer slachtof fers besloot een der hoofdschuldigen aan de volksellende mee te nemen in den dood. De schuldigen zün de kapitalisten!” Zeer terecht merkt het „Hbld.” in verband met dergelyke uitlatingen op: „De volksvergadering eischt een ande ren toon”, zoo hoort men dikwyls tot ver in het onware overdreven voorstellingen, dikke woorden, al te zvue accenten ver ontschuldigen. Dat klinkt als de verontschuldiging van den man,die in dronkenschap een mis drijf pleegde. Op de verantwoordelijkheid van den volksmenner heeft de bekentenis van den man, die den Oostenrykschen kanselier velde, licht geworpen. Hy bad „herhaalde- lük gehoord, dat de bondskanselier schuld had aan de ellende, waarin de groote massa van het volk verkeert.” Een zwakke geest? Het is mogelük. Maar wie waarborgt de volksmenners, die bü ons naar aanleiding van de Vloot wet, de voorgestelde wyzigingen in de onderwyswetgeving en /le verlaging der ambtenaarssalarissen, de Nederlandsche Ministers beschuldigen van soortgelük mis drüf als aan Seipel ten laste werd wie waarborgt hun, dat zü niet volver in de hand drukken van een of anderen fanatieken of zwakken geest? Gaan do opruiers van den man, die den aanslag in Weenen pleegde, zedelük vrü uit, of staan zy mede schuldig aan deze misdaad? Daaro" is maar één antwoord mogelük: Dat schot in Weenen is een nieuwe waarschuwing voor onze demagogen. Het is een waarschuwing, dat de spanning, die zü verwekken door een zwakke stee een uitweg zoekt met wellicht fataal gevolg. Het herinnert hen aan hun verantwoor- delükheid. Voor de wet mogen zü vrü gaan, als zü om der wille van een mee- tingssucces verschil van opvatting om trent ’s lands belang bij den tegenstander als misdrüf afschilderen. Hun geweten kan hen niet vrüspreken, als onder den indruk van dit meetingssuccesje een dwaas of een zwakkeling onder hun ge hoor meent, dat hü der maatschappü een ongewoon, kans hebben gezien een homogene j te vormen ’oincaréis dan voorloopig af. De eerste viool in het Europeescho concert heeft gespeeld, moet, tegen zü» zin, de teugels aan anderen geven. De nederlaag van zün politiek is voor hem zelf en voor zeer velen een groote verras sing geweest. Dat een zoo sterke man ge slagen werd lykt gezien de stemming in de Kamers nog kort vóór de verkiezingen ongelooflijk. Men acht het onwaarschijn lijk, dat een politieke leider, die week na week tot bet volk sprak, die in alle deelen van zyn land politieke redevoeringen hield en werd toegejuichl, die in de pers zóó wei nig werd gecritiseerd, ten slotte biükt zee ver van ’t volk te hebben afgestaan, dat op het critieke moment der verkiezingen de meerderheid hem den rug toekeerde. Niemand beter heeft hier waarschünljjk de oplossing gegeven dan een syner felst®, maar kundigste tegenstanders, Léon Blum die na den val van Poincaré als volgt zün meening weergaf: „Bü Poincaré is een innerlyk drama in het spel. Hü heeft de behoefte, om zich heen de genegenheid en de toewü'Iing van de men- echen te voelen. Om die te winnen, is hü in het particuliere leven beminnelijk, ik zou bü- na zeggen behaagziek. Maar hü heeft iets, dat anderer spontaneïteit remt: een innerlyke dorheid, een buitensporige en wantrouwige kleinzieligheid, een telkens gekwetste eigen liefde. Hy heeft dit zoo erg, dat bü een be sluit nemend denkt ik ben er seker van aan het artikel, dat Tardieu den volgenden dag over hem zal schrjjven en zün besluit daarvan den invloed ondergaat. Hü beeft zekere eigenschappen, die men by hem niet zou zoeken. Lichaamskracht trekt hem aan. Een hooge gestalte maakt indruk op hem en boezemt hem vrees in. Stellig bezit Poin caré groote eigenschappen: zin voor orde, buitengewone werkkracht, een ruime ontwik keling. Maar de leemte in dit stevige pantser is, dat hü, begaafd met een zeldzame schran derheid, volslagen van oordeel des onder- scheids gespeend is. In abttracto ziet en be grijpt Poincaré uitstekend, maar hem ont breekt die zin voor de werkelükheid en tast bare toepassingen, welke byvoo kracht van een Maginot uitmaken. dig zün als rechterhand Denk hem een oogen- biik secretaris van een Napoleon en u ziet hem op zyn juiste plaats”. Ziedaar de rake teekening, die geheel aan

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1924 | | pagina 1