„ONS BLAD» Bureau: HOF 6, ALKMAAR. Telefoon: N». 130 Dinsdag IO Juai 1924. I j i Za- Za- i (Wordt vervolgd) -t <u FEUILLETON. Avonturen van een Lord. 18e Abonnementsprijs: Per kwartaal voor Alkmaar f l— Koor buiten Alkmaar ....«•..>f2 85 Met Geïllustreerd Zondagsblad O 60 f hooger. Advertentieprijs Van 1—5 regels f 1.25; elke regel meer f 0.25: Veda* per regel f 0.75; Rubriek .Vraag en aanbotT bfl vtx uitbetaling per plaatsing f 0.60. kan alle abonné's wordt op aanvrage gratis een polis verstrekt welke hen verzekert tegen ongevallen tot een bedrag van f 6OO,—, f 400,—, f 200,—, f 1OO,—f 60,—, f 35,—, f 15/ ven dit artikel een vraagteeken plaatsten. BUITENLAND. BINNENLAND. -s Korte Berichten. Verspreide Berichten. KatholiekB^mentaliteit RTSJgfWT POSTGIRO 104863. POSTGIRO 104363. in Duitsch 4 i i i de Bevrijde o. lent u dan niet van plan om hen te ver- l 20. in tamelyk goeden toestand vermoed deugt er van de leidingen knapten af. Honderden oude huis jes en talrijke hoornen vielen als offers van den storm. ADMINISTRATIE No. 433 REDACTIE No. 633 NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD DE ONTSTEMMING IN JAPAN. De anti-Amerikaansche stemming in Ja pan als gevolg van de Amerikaansche im- migratiewet is er op uitgeloopen, dat te To kio ruwe klanten de balzaal zijn binnen gedrongen van een der voornaamste hotels, de daar aanwezige Amerikanen hebben be leed igd en hebben geëischt, dat die Ameri kanen uit het hotel zouden worden gewy- derd. waarvoor ik in Londen geen tyd heb gehad. Tusschen twee haakjes, is de omtrek >van onze mijn nog al tamelijk gezond?” „Ik zou zeggen dat dicht by de kust ge vaar bestond voor het oploopen van koortsen maar diehtby do heuvelen is het zoo gezond als te Hampstead.” „Ik zal er een vriend van my, een dokter, toe overhalen om mede te gaan. Ik ben blij dat ik daar net over denk. Wanneer jy je vryo teugel geeft aan je voorliefde voor dwang en het op een vechten zet, dan zullen we een medicus noodig hebben voor het af< zetten van beenen, het verbinden van won den, en in het algemeen om zich bezig t< houden met die voorvallen die gewoonly) een veroveraar, zooals jij bent, op zyn pao volgen.” ,jk moet dus die kopermijn in Cornwal weer aan het werk zetten?” „Precies. En zorg er voor, dat er een flinke kerel wordt gevonden om de werklui te huren de machinerieën te vernieuwen en dingen van dien aard.” .Ls er een grens aan de kosten?” de Rajah te stellen. Ga dan naar Londen te rug, pak je koffers, zeg je vrienden vaarwel, maar vertel niets van hetgeen je van plan bent of van wat je gedaan hebt, zelfs niets tegen je vader. Tusschen twee haakjes, ik heb je vader president van de compagnie ge maakt, ten eerste omdat ik niet houd van onnoodige publiciteit, en ten tweede omdat ik mijn naam wenschto te verbergen in de schaduw van dat bescheiden duister waar door hij altyd omhuld is geweest. Koop alles wat je denkt noodig te hebben voor de reis, en zend je bagage naar Plymouth, geadres seerd aan het jacht „De witte vrouw Huur een compartiment in den slaapwagon op den trein van 9.50 Penzance express, Great Wes tern Railway: eerste klas, en nog 5 shillings extra voor je apart compartiment, en vergeet niet het mij in rekening te brengen. Op het onzalig uur van 6.49 in den morgen zul je te Redruth in .Cornwall aankomen, waar je zoo van schijnt te houden. In de omstreken van dat dorp zul je een kleine bezitting van me vinden, en op dat stukje land is een verlaten kopermijn met een hoogoven. Ik geloof dat de hoogoven nog is, maar naar ik rest van de dingen die met de myn in ver binding staan, niet veel meer. Aangezien ik mezelf nu in mijn zaken heb begeven, ben ik van plan om uit dat eigendommetje te halen wat er maar uit te halen is; ik zou wenschen dat je er een dag of twee aan zou besteden om te zien of niet een flinken opperman zou kunnen krijgen en verder om de wind assen en die soort dingen ih orde te brengen. We kunnen dan eens zien of er nu meer ko per in Mie myn is dan eenige jaren geleden toen we de mijn hebben verlaten. Het is wel mogelyk dat de moderne wijze van werken meer koper uit het erts kan halen dan onze vaders in staat waren er uit te verkrijgen. In elk geval het is myn plan die hoogoven weer in zoo’n conditie te brengen dat er wat mee kan worden gedaan. Denk je, dat even zou goed in orde te kunnen brengen als het koopen van de Rajah?” „Maar waarom zouden we ons met koper bemoeien, Lord Stranleigh, wanneer u toch de eigenaar bent van de rijkste goudmijn die er volgens mijn oordeel in de wereld be staat?” „Ik geloof dat je daar zoo net beweerd hebt dat een ander er zyn handen op had gelegd.” „Bent hinderen uw erts te stelen?” „In het minst niet.” „Waarom gaat u dan naar West-Afrika?" t „Voor de mooie reis, voor de mooie natuur, voor de jacht en om wat van die champagne te drinken die ik heb besteld en een paar van die sigaretten te rooken die ik aan boord heb gezonden. Ik zal de laatste boeken lezen officieren en de bemanning hebben gemaakt, en verder nog dat ik verantwoordelijk ben voor de gage. Zie er dan achter te komen "wat <e kunnen doen om den naam van den stoomer te veranderen. Ik zou derf naam Rajah willen veranderen; als compliment voor jou zou ik daar de Blauwe Peter van willen maken. De Blauwe Peter beteekent de vlag van die kleur met een wit vierkantje er in, die waait van den top van de mast op het oogenblik dat het schip zal uitzeilen; ik twy- fel er niet aan, of de blauwe Peter wapperde over Peter Mackeller toen hy in het ruim lag. Zorg s. v. p. te weten te komen of de naamsverandering wettelyk gebeuren kan; als dat niet gaat, dan zullen we zien wat we kunnen doen als wjj het schip werkelijk in onze macht hebben. Ik ben niet van plan om me af te geven met amateur-zeeroovery, ik verwacht dan ook dat je scherp zult letten op alle wettelyke bepalingen. Zie dat je hulp verkrijgt van den besten rechtsgeleerde in zeezaken te Southampton. Begrijp je wat ik bedoel?” „Ja, my Lord, ik zal uw bevelen letterlijk opvolgen. Ik geloof dat ik begrijp u van „Ik ben van alle menschen de meest door zichtige, Mackeller; met het bevroeden van mijn plannen leg je dus niet veel eer in. Wjj willen nu maar eens veronderstellen dat twee dagen voldoende agn om je in het bezit van (Hickman) 10 zetels. Het Litauscho kabinet heeft zijn ont slag iugediend ten gevolge van bet feit, dat het regeeringsvoorstel in zake do spoorweg verbinding KownoMemel is verworpen. DE ARBEIDSWET VOOR KANTOREN EN WINKELS. In verband met het aannemen door de Tweede Kamer van do motic-Schaper, waar by invoering van de Arbeidswet o.m. ook voor kanto'-- en winkelbedienden werd ge vraagd, hebben <lo besturen van den Ned. R. K. Bond van Handels-, Kantoor- en Win kelbedienden en van de Nederl. Vereeniging van Chr. kantoor- en handelsbedienden zich tot den miipster van arbeid gewend en in een audiëntie hun bedoelingen te dezer zake uiteengezet. Beide besturen bepleitten, het toezicht op do naleving van de in to voeren Arbeidswet DE OPSTAND IN ALBANIA Te Brindisi is de regent van Albanië, Acbmet Zogul, in een zeilboot aangekomen. Hij was uit Tirana naar Durazzo gevlucht en van daar naar Italië vertrokken. De vlucht van den bey wyst er op, dat Tirana niet lang meer aan de rebellen te genstand kan bieden. De toestand blyft ernstig en de nationa listen in het Zuiden hebben een ultimatum tot de regeering gericht De door de revo- lutionnairen bezette streken zyn in staat van beleg verklaard. Een voorloopige regeeringscommissie is gevormd te Valona. Uit Durazzo wordt de aankomst gemeld van een Amerik^anschen torpedojager ter bescherming van de Amerikanen en hun be langen in Albanië. De Albaneesche revolutionnaireu hebben Atessio bezet, welke stad door do regeering» troepen van te voren was ontruimd, waar bij dezo do kanonnen konden meenemen. Ter bescherming van de grens hebben de Joegoslaven te Jukova en te Prisrend troe pen geconcentreerd, terwyl do Grieken troe pen hebben samengetrokken to Florina en Janina. Volgens een bericht uit Belgrado zou de positie van de regeering te Tirana iets gun stiger zyn geworden, doordat de regeerings- troepen eenigo successen zouden hebben be haald. ANTLBOLSJEWIST1SCHÉ OPSTAND. Volgens berichten uit Turkestan is er in het Verre Oosten weder een heftige opstand uitgebroken tegen het bolsjewistisch regime. Oorzaak ervan is bet terrorisme, dat op de bevolking wordt uitgeoefend. De Amoer-ko- zakken nemen aan den opstand deel. DE POLITIEKE CRISIS IN FRANKRIJK. De politieke crisis jn Frankrijk hteft een onverwachte oplossing gekregen, daar Mil lerand in' tegenspraak met zyn belofte, dat hy een ministerie zou kiezen in overeen stemming met den uitslag der verkiezingen Marsal ertoe bereid heeft gevonden, hedep de presidentieele boodschap aan het parle ment over te brengen, teneinde een stem ming uit te lokken ,die geen anderen uitslag zal kunnen hebben, dan dat het nieuwe ka binet onmiddellyk wordt omvergeworpen, hetgeen dan het aftreden van Millerand ten gevolge moeten hebben. Francois Marsal is er in geslaagd het volgend Kabinet samen to stellen: Francois Marsal. minister van Financiën en voorzitter van den Ministeraad. Maginot, Minister van Oorlog. Fabry, minister van Koloniën. Capus, minister van landbouw. Duprey, minister van Buitenlandsche ken. Ratier, Minister van Justitie. Du Boix, minister van Handel. Jourdain, minister van Arbeid. Rebel, minister van Binnenlandsche ken. Landry, minister van Marine. Marin of Fery, minister van Gebieden. De definitieve samenstelling wordt in den loop van den pvond gepubliceerd. Marsal zal zich heden te 2 uur aan de Ka mer met zyn Kabinet voorstellen. Daar zal hy de Presidentieele Boodschap van Mille rand voorlezen. De boodschap zal een ver klaring van Millerand bevatten, waarin hij op te dragen aan de Vakorganisaties der A bedienden, en dat de daarvoor in'aanmer* king komende personen dan politiebevoegd- beid zouden erlangen. De minister deelde mee, dat hij als zeker veronderstelde, hierin van zyn ambtgenoot van justitie geen medewerking te zullen krjj gen. Iets anders zou zyn, een wetswijziging voor te bereiden, waarby aan andere perso nen dan welke thans in de wet worden aan gewezen, de bevoegdheid wordt verleend, wetsovertredingen te constateeren en de verdere taak der arbeidsinspectie uit te voeren. Dit wil de minister in ernstige over weging nemen. Ook andere arbeidsgroepen hebben daarop reeds drang geoefend; hel zou wel mogelijk zijn daartoe te komen. De besturen der beide organisaties brach ten vervolgens een geleidelijke tenuitvoer legging van de Arbeidswet ter sprake. Zij zullen aan den minister op zijn verzoek, een uitwerking van deze plannen voorleggen. Aangedrongen werd op Invoering van de Rjjkswet op do winkelsluiting, waarmee ook de belangen der winkelbedienden ten aan zien van den arbeidstijd zijn gediend. De mi nister hoopt spoedig tot afwerking te kun nen komen. Ook werd tegenover den feitelijk bestaan- den vrijen Zaterdagmiddag voor kantoorper soneel de vrije middag voor de winkelbe dienden ter sprake gebracht, doch hiertoe kan niet eerder worden overgegaan dan wanneer ook de andere wetsbepalingen in kracht worden gesteld. KATHOLIEKE DRANKWEER. Z. D. H. Mgr. A. J. Callier heeft benoemd tot voorzitter van het Diocesaan Kruisven bond in het Bisdom Haarlem, den heer H B. van der Sande te Haarlem. SALARISCONGRES RIJKSPERSONEEL. Het dagelijksch bestuur van de Centrale van vereenigingen van personeel in ’s rijks- dienst heeft in zijn dezer dagen gehouden vergadering besloten, de besturen vau de 34 bij de Centrale aangesloten vereenigin gen in een vergadering bQeen te roepen op 20 en 21 Juni a.s. teneinde den toeetand te bespreken, waarin de personeelen door haar vertegenwoordiging, zullen komen te ver- keeren, indien de wijzigingen van bet Ryks- bezoldigngsbesluit en de Pensioenwet voor burgerlijke ambtenaren in vervulling zouden gaan. Op dezo vergadering zal mede het advies van den rechtskundig adviseur inzake het aangaan van eei procedure tegen den staat over de op 1 Mei j.l. ingetreden kor ting op do salarissen worden behandeld. SALARISREGELING. De nieuwe salarisregeling voor de rjjks- werklieden en voor het personeel jier poste rijen, telegrafie en telefonie luidt als volgt: Er zjjn vyf toongroepen, t.w.: ongeschool de werklieden, geoefende, gewone vaklie den, meer bekwame, en voorlieden-vakman met een driedeelige klasse-indeeling. Het minimum loon bedraagt in toongroep I 24 by aanstelling in een gemeente 1ste klasse, met als maximum na 5 jaar dienst tyd f 26.40; gemeente 2de klasse minimum 21.60, max. na 5 jaar 224; gemeente 3e klasse min. 19.20, max. 21.60 na 5 jaar. Loongroep 2, gemeente 1ste klasse min. 26.40, na 5 jaar max. 28.80; gemeente 2e klasse min. 24, na 5 jaar max. 26.40; geméente 3do klas min. 21.60, max. 24 na 5 jaar. Loongroep 3. gemeente 1ste klasse mini mum 28.80, max. na 5 jaar 31,20, ge meente 2de klasse min. 26.40, max. na 5 jaar 28.80; gemeente 3de klasse min. 24 max. na 5 jaar 26.40. Loongroep 4, gemeente 1ste klasse, min. 31.20, max. na 5 jaar 33.60; gemeente 2de klasse mijl 28.80, max. na 5 jaar 31.20; gemewto 3e klasse min. 26,40» max. na 5 jaar 28.80. Loongroep 5, gemeente 1ste klasse min. 33.60, max. na 5 jaar 36; gemeente 2e „Ik zie niet in hoe of u dan zult kunnen verhinderen dat uw goud wordt gestolen.” „Niet? Wel, na verloop van tyd zul je daar wel achter komen. Nu zou ik wel willen dat je naar Southampton gingt. Je hebt immers bet huren van de Rajah indertijd in orde ge bracht?” „Wie zijn haat eigenaren?" „Sparling en Bilge.” „£oed, ik zal je carte blanche geven en je vragen naar Southmapton terug te keeren. Probeer te weten te komen wat een redelijke koopsom voor de Rajah zou zijn, ga dan naar Sparling en Bilge en koop do boot. Zorg er voor dat alles wettelyk gebeurt, en dat de papieren aan mij worden overgedragen.” „Is er een grens wat betreft de som die ik mag besteden, Lord Stranleigh?” - „Natnurijjk moeten we een grens stellen; laten we zeggen tien maal de waarde van het schip. Zie de koop zoo voordeelig moge lijk te sluiten. Zorg er voor dat Sparling en Bilge een brief schrijven aan den kapitein, waarin z|j medodeeling doen dat zy de boot hebben verkocht en dat die thans aan mij be hoort, en dat zij ook aan my hebben overge- dragen allo contracten die zü met hem, de De toestand vft Mgr. dr. Seipel blyft bevredigend en de geneesheeren hebben geen bezwaar tegen het houden van een korten ministerraad in de ziekenkamer. Het Japanscbe kabinet is afgetreden. Volgens een bericht uit Toronto heeft er aan de grenzen een voortdurend vechten plaats tusschen Amerikaansche douanen en dranksmokkelaars, die in Quebeck en Sully- town bun boofdkwartier hebben. Er zijn aan beide zijden gewonden gevallen. In Manloua en Novarra hebben hevige onweders gewoed. Het watergeweld bracht groote schade toe aan den oogst en de hooi landen. Er zyn drie dooden. De koning en de koningin van Italië zyn te Madrid aangekomen, waar ze harte lijk ontvangen zyn. By een ontsporing van den sneltrein .Moskou-Taschkend by Ryzcan, werden der tien personen gedood en 45 ernstig gewond. Te Libau is een Letlandsch watervlieg tuig op een oefeningstocht omlaag gestort en vernietigd De twee militairen, die in bet toestel zaten, werden op slag gedood. Gewapende werkloozen hebben tus schen Taganrog en Rostof (Oekraine) twee millioen goudroebel geroofd; naar zy zeiden om het geld te gebruiken voor steun aan de gezinnen der hongerende arbeiders. Een tornado, die ongeveer 28 myi beoosten Decatur (Illinois) heeft gewoed, heeft daken van huizen geslagen, gebouwen vernield en andere belangrijke materieele schade aangericht Omtrent den stand der si Opper-Silezië kan worden gemeld, dat onge veer 50 pCt. van de mijnwerkers den arbeid hebben hervat Ten gevolge van het meenings verschil tusschen de beide Kamers in zake de defen siepolitiek, heeft het Zweedsche kabinet zich uitgesproken voor het houden van nieuwe algemeene verkiezingen in den aan staanden herfst. By een my^^^MUnloffing te Wilkes- barro (PennsylvaBN^Hi 15 personen* ge dood. Volgens een bericht uit Lissabon heb- bij de 20 minuten do officieren-vliegenier van het vliegkamp Amadora bij Lissabon zich overgegeven. Burggraaf Kato is belast met de sa menstelling van het nieuwe Japanscbe Ka binet. Op een landelyko uitspanning te Rome zyn een aantal kinderen in een open beer put gevallen. Bij de Pogingen om hen te redden zyn zes personen om het leven ge komen ten gevolge van verstikking, terwyl twee anderen werden gewond. De uitslag der verkiezingen op New-* foundland is, dat de oppositie (Mourve) 25 zetels heeft veroverd, en do regeeringspartij zich niet bereid zal verklaren af te treden. TROEBELEN OP JAMAICA. Arbeiders in dienst bij de gemeentewer ken te Kingston (Jamaica), die te werk wa ren gesteld bij de straatverbetering, hebben gestaakt om loonsverhooging af te dwingen. Dit liep uit op relletjes, waarby eenig eigen dom, aan de gemeente toebehoorende, werd vernield. Ook werd een aanval gedaan op de politie en op ter versterking ontboden gewapenden. De politie maakte gebruik van de vuurwapenen en doodde twee oproerma kers. Verscheidene andere werden gewond. DE VERKEERSSTAKING TE LONDEN. De Engelsche regeering heeft besloten, in te grijpen in het conflict in het Londen- sche ondergrondsche spoorwegverkeer. Een commissie van ministers is benoemd be staande uit den minister van oorlog Walsh, dien van binnenlandsche zaken, Hendersen, den eersten Lord der admiraliteit Chelms ford, den postmeester-generaal Hartshern, den minister van arbeid Shaw en kol Wed gewood Het is bekend geworden, dat de sta kingsbeweging van communistische zijde werd georganiseerd en geldelijko steun Siit het buitenland ontvangt! Het was voor de spoorwegstakers een te genslag, dat het personeel van de Centrale te Wembley van de Metropolitan Railway niet bereid was zich by de stakingsbeweging aan te sluiten, zoodat de diensten van dezen spoorweg waaronder die naar de tentoon stelling, voortgaan. Daarentegen is thans de geheele Hamp- steadlyn naar het Noorden gestoten, waar door het aantal gestoten stations tot twaalf wordt verhoogd. In het geheel zyn nu 72 stations gesloten Er zyn aanwijzingen, dat de toestand zal verergeren door uitbreiding der staking tot de smeden en rytuigbouwers in de spoorweg werkplaatsen; deze eischen met de electri- ciens een loonsverhooging van 12 shilling per week. DE REISBELASTING IN DUITSCHLAND. De Duitsche pers loopt eiken dag met meer heftigen storm tegen de inderdaad on- menschelyko bepaling, dat ieder Duitscher die naar het buitenland wil reizen, 500 goud- mark voor zyn visum moet betalen. Nu werd de laatst» dagen het gerucht ver spreid, dat het Ryksministerie vau Finan ciën het plan had, dit bedrag nog te verdub belen Dit bericht wordt officieel tegen gespro ken. Men wil slechts de controle verscher pen en tevens deelt men mee, dat zoowel do rijksbank als het ministerie van financiën ei zeer tegen zyn, deze belemmering af te schaffen, wat ten gevolge zou hebben, dat per maand ongeveer 35000000 goudmark over de grenzen worden gebracht. VEROORDEELINGEN IN NOORWEGEN. De voorzitter van de Noorscho arbeiders partij, de voorzitter der communistische par ty en de hoofdredacteur van het socialisti sche hoofdorgaan zyn wegens aansporing tot militaire staking ieder tot vyf maanden gevangenisstraf veroordeeld. De minister van Justitie verkhufrde, dat de regeering met alle middelen, welJe haar ten dienste staan, tegen elke vectoring dor openbare orde zal optreden. EEN WERVELSTORM TE DUSSELDORP. Bij een wervelstorm te Dusseldorp woedde een onweer en woedde een wolkbreuk. Het Jjrgst werd het noordelijk gedeelte van de stad geteisterd. De Ftora-garten werd door storm en hagelslag vernield. Op straat kon men zich niet wagen, daar men anders ge vaar liep door dakpannen e.d. te worden ver morzeld. Heele plankenstapels gingen de lucht in en de losse planken beukten de hui zen, hetgeen aan heel wat -vensterruiten het leven kostte. Tal van wöninggevels en balcons stortten in, telefoondraden en draden van sterkstroom Het verslag op 28 Mei te Amster dam gehouden jaarvergadering der Haarlem- sche Diocesane Algemeene R. K. Werkge- vereeniging maakt om meerdere rede nen een weinig aangenamen indruk. Voorzoover uit dit verslag de geest, welke in deze vergadering heerschte, blykt, moeten wy vaststellen, dat de heeren werkgevers by deze gelegenheid meerdere malen een menta liteit aan den dag gelegd hebben, welke weinig of geen vertrouwen m den christely- ken solidariteltswil dezer heeren werkgevers rechtvaardigt. Er is wel eens over geklaagd, dat de arbeiders in hun vereenigingsactie hun stof felijke belangen te zeer op den vóórgrond plaatsten, doch het moet ons van het hart, dat wy in arbeiderskringen niet gaarne zulke aanmatigende, materialistische taal zouden hooren, als thans in werkgeverskringen klonk. Dreigend klinkt het: „Besloten werd tot het Federatiebestuur het verzoek te richten niet in gebreke te blyven het eenmaal vastgelegde standpunt der A. R. K. W. V. ter bevoegder plaatse in herinnering te brengen, vooral wanneer inderdaad blyken zou, dat de bedrijfsorga nisatie en de medezeggenschap in de sfeer der praktische politiek wordt gebracht. De vergadering achtte waakzaamheid gebe den.” Aldus streeft men naar den socialen vrede! Verder lezen wij: „Pater v. d. Bosch sprak een opwekkend woord tot deelname aan het Eucharistisch Cdhgres. Op zyn voorstel werd bestoten te trachten gedurende het Congres een ver gadering tc Amsterdam te beleggen. Over wogen zal ook worden, in hoeverre de R. K. werkgevers zullen kunnen medewer ken, om gedurende de Congres-dagen hun R. K. arbeiders gelegenheid te geven tot kerkbezoek.” „Overwogen zal ook worden” Koeler hadden de heeren het niet kunnen zeggen! Stoutweg wordt ook verklaard: „Het vraagstuk der kapitaal vorming werd algemeen door de vergadering als het meest urgente in de fiscale en economische politiek geacht.” Er ihoge waarheid schuilen in deze mee- ning, het zou ons niet moeilyk vallen méér van dergelijke, zéér urgente zaken urgent in het algemeen fiscaal en economisch belang aan te Wyzen. Men moge bovenstaande citaten uit het ver slag der werkgeversvergadering weinig sym pathiek vinden, ontkend kan niet worden, dat de heeren tot zoover bleven op eigen terrein, op sociaal gebied, waarop zy als loden eener standsorganisatie tot werken gerechtigd zyn. De heeren gaan echter alle perken te bui ten, wanneer zij, volgens het verslag, de ver klaring afleggen: „T.o.v. het nieuwe kiesreglement van den R. K. Bond van Kieskringorganisaties zal een afwachtende houding worden aan- genomen.A Hieruit spreekt een aanmatiging, welke niet getolereerd mag worden. Het is de uitdrukkelijke wil van ons Door luchtig Episcopaat, dat de politiek uit do sociale beweging geweerd zal blyven. En evenzeer als de werknemers, zoo heb ben ook de werkgevers zich daaraan te on derwerpen. Het spijt ons, dat een werkgeversvereeni- ging, welke zich aldus gedraagt, door de buitenwereld vanwege het predikaat „R. K.” wordt aangezien voor de ver- eAiiging, welke de Katholieke mentaliteit aan den dag legt by de behartiging vau het werkgevers belang. Inderdaad toen hadden wy er onze goede redenen voor toen wy achter ons opschrift bo 1

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1924 | | pagina 1