f I „ONS BLAD” Bureau: HOF 6, ALKMAAR. - Telefoon: POSTGIRO 194863. 18* 4/ k f I I Maandag 18 Jwni 1994. postgiro 19486» i$e Jaargang 2 8J kTl/l'’-' *''- tïftn f Abonnementsprijs: j>er kwartaal’voor Alkmaar 1— foor builen Alkmaar iw Met Geïllustreerd Zondagsblad 0 60 f hooger. f 15* Verspreide Berichten. Korte Berichten. FEUILLETON. Avonturen van een Lord. 25. BINNENLAND. Advertentieprijs: Van I5 tegels f 1.25; elke regel meer f 0.2V; %ec!W per regel f 0.75; Rubriek „Vraag en aanbod" bij va uitbetaling per plaatsing 0.60 alle abonné’s wordt op aanvrage gratis een polis verstrekt, welke hen verzekert tegen ongevallen tot een bedrag van f 500,—, f 400,—, f 200.—. f IOO.—. f 60.—f 35 BUITENLAND. POSTGIRO 10486» ■Sb sedert biedig gegroet .Velen van het de ADMINISTRATIE No. 49» REDACTIE No. 033 il t 4 4 NOORD-HDLLANDSCH DAGBLAD de leegde op Mgr. zoo zwaar ver jon edelman achter ben, met zijn pan- ‘1 naar hem Over dit zoo belangrijk gedeelte van het advies van den Hoogen Raad van Arbeid sullen twee referaten worden gehouden, één van de zyde van den Ned. R. K. Midden standsbond en één van den kant van het R. K. Vakbureau. NOODWEER. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag heeft boven Boedapest een enorme storm, gepaard gaande met een hevig onweder, gewoed. Groote schade werd aangericht. Twaalf uur later volgde een orkaan van ongekende hevigheid. Er woedde een onwedet als nim mer te voren. Hagel en regen vielen onafge broken neder. Talrijke personen werden ge dood, velen gewond. Hun aantal is nog niet vast te stellen. In den omtrek werden hoo rnen ontworteld en telegraafpalen vernield. Aan den oogst is enorme schade toegebracht. EEN WOLKBREUK. Een wolkbreuk heeft in den omtrek Johnson City in Tennessee ernstig onheil aangericht. Volgens telefonische berichten zouden de plaatsen Cartersbluff en Hunter verwoest zijn en aldaar een groot aantal men- schenlevens verloren zijn gegaan. Volgens een laatste schatting zijn èr 16 dooden. Er zjjn nog verscheidene andere dor- zjjn boeken gelezen. „Neen.” „Wel. begin dan met de schipbreuk van de Vrosvenor. Wij hebben al zijn werken aan boord: Lees ze maar, en je zult al heel spoedig weten wat te doen met een opstand onder het scheepsvolk, hoe je je gedragen moet tegenover zeeroovers, de ware etiquet te wanneer je overvallen wordt door een or kaan, en wat je zeggen moet wanneer jij en een aardig meisje alleen op een vlot over blijven. Ik moet natuurlijk toegeven dat W. W. Jacobs ook goed is, en dat hij uitmun tende boeken schrijft over de navigatie, maar hjj deugt alleen op het zoet water, om het zoo eens uit te drukken; voor rivieren en meeren, en misschien nog een stukje van de kust. Wanneer het gaat over de zeevaart op de diepe wateren, dan moet je Clark Russell studeeren, mijn jongen. Geloof een oude zeewolf zooals ik er een ben, en lees Clark Russell. Laat je niet bedriegen door mijn wit pak; ik ben een en al teer, vol zout water. Dat komt omdat ik al voor drie vier de door Russell’s laatste boek heen ben.” „3et zal wel noodeloos zijn, mijnheer, u te zeggen, dat u in een val loopt.” (Wordt vervolgd) pen overstroomd en tal van hoeven verwoest. De bladen maken melding van de in hechtenisneming van een Roemeenschen of ficier te Boekarest, die aan den Dnjester, 20 uit Rusland komende vluchtelingen zou hebben vermoord om zich hun bezit toe te eigenen. Na een levendig debat, dat een gehee- len nacht heeft geduurd, heeft de Grieksche Nationale Vergadering met 199 tegen 121 stemmen een motie van vertrouwen in het kabinet aangenomen. Te Lathen, bij Terapel, is een ongehuw de landbouwer teruggekomen, die op 9 Au gustus 1914 krijgsgevangen werd genomen en sedert al die jaren m Siberië heeft ver toefd. B|j den Potodammer Bahnhof te Berlijn is een personentrein op een locaaltrein ge- loopen. Groote materieele schade werd aan gericht Er zijn 2 dooden en 16 gewonden. Bij de „zuivering” der hooger-onderwjjs- instellingen te Moskou zjjn 4.897 van de 18.683 studenten, d.i. 26.2 pet., uitgesloten. De staking der arbeiders bij de Ber- lijnsche bierbrouwerijen is door het tot stand komen v^n een overeenkomst geëindigd. Uit Konstantinopel wordt gemeld, dat Ismet Pasja einde Juni naar Londen komt voor het regelen van de vriendschappelijke betrekkingen met Engeland. Daarna zal hij een bezoek brengen aan Parjjs én Rome. De Amerikaansche consulaten in Euro pa hebben alle instructie ontvangen tot 15 Juli geen visa meer aan immigranten te ver strekken. Volgens nadere berichten omtrent de ontploffingsramp op het Amerikaansche slag schip „Mississippi" zijn er in totaal 57 per sonen gedood of stervend. De overeenkomsten met de Mieum zjjn voor twee weken verlengd. In Centraal-Rusland heeft een hevige orkaan gewoed, waarbij acht dorpen Jn het Wladimir-gouvernement zwaar werdén ge teisterd. Ook uit Tiflis, den Kaukasus, Wi- tsk en Wit Rusland komen berichten over aanzienlijke schade. Een paar m$al had Mackeller gepoogd Lord Stranleigh van den ernst van de zaak te overtuigen, maar de jonge man die altijd met den electricien en den dokter samen was, had steeds met een aardigheid geant woord, en weigerde om ernstig te cedeneeren Op het oogenblik dat Ze waren gekomen aan dat gedeelte van den Oceaan, waar ze volgens Mackeller’s berekening de Rajah hadden moeten passeeren, voeren ze door een zee waar geen schip op te bekennen was. Dag na dag stond Mackeller op de boeg van het schip, en keek hij naar den gezichtseinder met een zeer sterke binocle; geen schip was te zien. De reis was eentonig geweest. Niets was er gebeurd, de machine werkte uitmuntend en men had niet eenmaal een tamelijken storm gehad. Lord Stranleigh bemerkte dat angstige zoeken met een glimlach, maar hjj zei niets. Ten slotte gaf Mackeller het op. Het was niet langer mogelijk dat ze de Rajah niet zouden hebben ingehaald. Toen had hjj een plan gemaakt, en het was nu zaak dat hjj dit plan zou leggen voor Stranleigh. Op een keer toen hjj dezen jongen over in een stoel zag nggi tottols aan zijn voeten, ging hij DE BEGRAFENIS VAN JHR. MR. A. F. DE SAV0RNIN LOHMAN. Eenvoudig als de groote staatsman zelf was, is ook zijn begrafenis geweest. Geen redevoeringen aan het graf, geen bloemen, slechts een eenvoudige krans van de Konin- gin-Moeder werd aan het sterfhuis gebraefit. In de omgeving van de woning van den overledene aan de Trompstraat hadden zich reeds velen om elf uur Zaterdagmorgen op gesteld om de plechtigheid te zien. De bewoners der straat hadden allen als teeken van rouw de gordijnen neergelaten. Te kwart over elven kwamen Prins Hen drik als vertegenwoordiger van dtf Koningin- en jhr. mr. A. Schimmelpenninck namens de Koningin-Moeder aan het sterfhuis aan, waar overigens slechts de familieleden aanwezig waren. Ds. Van Ghcel Gildcmeester sprak er een Psalms 103: wat je noodig hebt is kennis en hersens. „Kennis van mijn eigen zaken heb ik genoeg, mynheer en niemand heeft mij ooit gezegd dat ik niet genoeg hersens heb.” „Dat zeg ik ook niet, Mackeller. Ik denk zelf dat je er meer dan genoeg hebt, maar ik vind het jammer dat je ze niet altjjd ge noeg gebruikt. Bij voorbeeld je denkt na over zaken in sombere eenzelvigheid, en somtijds zou een eenvoudige vraag voldoen de zyn om het noodige licht te doen ver spreiden over je probleem. Neem nu eens, wat ik op dit oogenblik bezig ben te doen. Denk je soms dat ik de plaats waar zich mjjn jacht bevindt dag aan dag wiNtgerap- porteerd hebben in de Engelsche bladen, en op-ebo’n manier de kans wil loopen dat sommige heeren zich er over beginnen te verbazen wat ik daar zoo ver in het Zuiden doe?” „Natuurlijk niet.” „Welnu dan hoe komt het dat wjj geen van de Zuid-Afrika booten hebben ingehaald of geen van de vrachtbooten die op de Kaap varen?” „Ik weet het niet” - „Dat weet je heel goed, als ie maar eens wilt nadenken. De reden is deze: ik heb al den tjjd ter mijner beschikking dien ik noo dig'heb; derhalve heb ik op het oogenblik dat wjj 40 graden Noorderbreedte bereikten de koers van mijn jacht veranderd van Zuid tot Zuid-WMt. Zoo voeren wjj verd« »oz Duitsch-nationale regeering van Mecklen burg-Schwerin en de regeering te München. DE HOHENZOLLERN. Zaterdag is te Potsdam een monument ont huld voor 8000 gesneuvelden van het eerste garderegiment. Het merkwaardige van deze plechtigheid was, dat de ex-kroonprins in generaalsuni form er officieel aan deelnam. Zoo goed als alle in Duitschland wonende Hohenzollem- prinsen waren er bij tegenwoordig. De feest rede werd uitgesproken door prins Eitel Frie drich. Na afloop der plechtigheid defileerden de oud-gardisten voor dé* Hohenzollern-prin- sen. DE POLITIEKE TOESTAND IN ENGELAND. De politieke correspondent van de „Daily News” wyst er op, dat heden als het Engel sche parlement weer bijeen zal komen, alle leden vervuld zullen zyn van slechts één gedachte: den levensduur van de huidige re geering. De algemeene opinie in Engeland twjjfelt er in het minst niet aan, dat deze zitting de laatste van het huidige parlement zal zynv Het hoofdbestuur van de Labour-Party” maakt haast met de voorbereiding voor de komende verkiezingen. Binnen een maand zullen alle drie partyen waarschijnlijk gereed zyn om den strijd te aanvaarden. DE IERSCHE KWESTIE. De politie te Glasgow deed Zaterdagmor gen een inval in een vergaderzaal, welke ver dacht werd de plaats te zyn, waar lersche republikeinen op geregelde tyden bijeenkwa men. Er werden 5 personen gearresteerd, ter wijl een voorraad munitie en ontploffings- middelen in beslag werd genomen. POLITIEKE MOORD TE SOFIA. De afgevaardigde van de Bulgaarsehe boe renparty Petkof, die onder de regeering van Stamboelinski secretaris-generaa}. in het mi nisterie van Binnenlandsche Zaken was, is gisteren by het verlaten van het Casino te Sofia op straat door 4 revolverschoten ge troffen, welke zijn dood veroorzaakten. Enkela dagen geleden was de vermoorde door den minister van Binnenlandsche Za ken ervan beschuldigd, dat hjj het plan koes terde een aanslag tegen den pre/nier Zankof te plegen. De daad wordt daarom als een politieke moord beschouwd. EXECUTIES. Uit Moskou wordt gemeld, dat het beroep der vyf ambtenaren by het hooggerechtshof te Leningrad die beschuldigd waren van om koopbaarheid en <¥>rruptie en daarvoor ter dood waren veroordeeld heeft gefaald. De executie heeft reeds plaats gevonden. Van twaalf anderen, die tegelijkertijd voor der- gelyke feiten terechtstonden werd het von nis verzacht tot tien jaar gevangenisstraf. MARKTKAARTEN. De Nederlandsche Spoorwegen zullen ei ken Dinsdag, te beginnen op 17 dezer, marktkaarten 3e klasse laten afgeven o.a. naar Purmerend, n.l. aan de stations gele gen aan de lynen PurmerendEnkhuizen, Hoórn-Enkhuizen, Hoorn-Medemblik, Hoorn BovenkarspelGrootebroek (tramweg), Pur merendAmsterdam C. S. en Zaandam KrommenieAssendelft. Deze marktkaarten geldig voor een reis heen en terug op den marktdag, zullen kos ten 3.5 cent per K.M. Zjj zullen in het alge meen geldig z|jn voor de heenreis in de treinen, die vóór 12 uur op het marktstation aankomen, voor do terugreis in de treinen die vóór 6 uur van het marktstation ver trekken. DE ZOMERTIJD. Aan het verslag van de vergadering van het hoofdbestuur der Algemeene Vereenl ging voor Bloembollencultuur, opgenomen In het orgaan der Vereeniging is het volgen de ontleend: By de beantwoording van de vragen, ge steld door de z.g. Tjjdscommissie met be trekking tot den zomertyd zal tegen hand having van den zomertijd, als zijnde scha delijk en derhalve ongewenscht voor het bloembollen vak, worden opgekomen, en de daartegen bestaande bezwaren van het vak worden ontwikkeld. Mocht worden overge gaan tot handhaving van den zomertijd ge durende de maanden Juni, Juli, Augustus en September, dan zou daarmee desnoods hoewel zeer ongaarne, genoegen genomen kunnen worden. kort woord aan de hand van „Looft den Heer, mijn ziel.” Overal, waar de stoet passeerde, werd eer biedig gegroet .Velen volgden naar het Kerkhof Oud Eik en Duinen, de begraaf plaats van reeds zoovele groote staatslieden Hier hadden zich om twaalf uur reeds vele autoriteiten en. bek< nde jiersooiilykheden uit de politieke wereld verzameld: alle minis ters, de vertegenwoordigers van de verschil lende Kamerfracties uit de Eerste en Twee de Kamer, het hoofdbestuur der C.-H. Unie, de hoqfdredactio van de „Nederlander”, de burgemeester van Dfin Haag, mr. Patyn en mr. Loder, president van het Int. Gerechts hof. De stoet reed direct door tot naby het VERLAGING VAN W0NINGHUREN. Naar aanleiding van een door den raad van Velzen aangenomen motie, inzake ver laging der huren van met rykssteun gebouw de woningen, heeft het gemeentebestuur zich gewend tot het bestuur der Vereeniging van Nederlandsche gemeenten. Het bestuur heeft medegedeeld, dat deze aangelegenheid sedert geruimen tyd de aandacht der veree niging heeft. Een door haar ingestelde com missie heeft reeds een onderhoud gehad met den minister van arbeid en daarna aanra king gezocht met vertegenwoordigers der verschillende fracties in de Tweede Kamer, welke stappen echter tot geen resultaat heb ben geleid Afgewacht wordt thans de behandeling van hoofdstuk X der Staatsbegrooting voor 1924 in de Eerste Kamer, waar deze zaak ongetwijfeld ter sprake zal komen. Mocht ook hier geen succes worden behaald, dan zal de vereeniging zich beraden wat haar verder in deze te doen staat. VERZACHTING VAN HET STRAF STELSEL. Het Weekblad van het Recht bevat een brief van den Minister van Justitie aan de Colleges van Regenten over de gevangenis sen, waarin de minister mededeelt, dat hjj van het Centraal College voor de Reclassee- ring over de in het strafstelsel wenschelyke wijzigingen advies heeft gevraagd en hem een voorloopig rapport heeft bereikt, waar in worden aangegeven onderscheidene voor zieningen, die in afwachting van een defini tieve herziening van het strafstelsel reeds aanstonds zuden kunnen strekken om zon der ingrijpende veranderingen als waartoe de financieele omstandigheden ook geen ge legenheid laten, aan algemeen erkende be zwaren van den tegenwoordigen toestand te gemoet te jcomen. In de eerste plaats ligt een wijziging van de samensmelting van do colleges van re- MATTEOTTI. Het lijk van Matteotti den ontvoerden Italiaanschen socialistischen afgevaardigde is Vrijdagavond door twee jongens in een bosch gevonden. Het lichaam droeg de spo ren van niet minder dan 22 revolverscho ten en 6 messteken. Matteotti schijnt overi- gens nog voor zyn vermoording zwaar mis handeld te zyn. Een oog was hem uitgeslagen In verband met den aanslag zyn te Rome verschillende personen in hechtenis genomen o.a. Filiccelli, directeur van het nieuwe dag blad Corriere Italiano, dat ais officieel or gaan van de organisaties der fascistische party bekend staat De vergadering van de Italiaansche Kamer werd door de oppositie t niet bygewoond. Wel aanwezig waren ech ter de aanhangers van Giolitti. De voorzitter verklaarde by de opening, dat de moord op den afgevaardigde Matteotti 'n misdaad was, die de heele kamer diende te veroordeelen. Staande hoorden alle aanwezigen deze woor den aan. De fascist Grandi verklaarde, dat z(jn party niet verantwoordelijk voor deze misdaad wenschte te worden gesteld. De party zal.haar plicht ^oen en de moorde naars helpen ontmaskeren. De blinde afgevaardigde Delcroix sprak de hoop uit, dat Matteotti het laatste slachtof fer van den broedertwist zal zyn. Mussolini veroordeelde de misdaad in scherpe woorden. De regeering, zeide hy, heeft haar plicht gedaan. Binnen 24 uur zyn de 5 personen, die het complot tegen Mat teotti hadden gesmeed ontdekt Drie hun-, ner zyn reeds gearresteerd. De misdadigers zullen hun gerechte straf niet ontloopen. MOEILIJKHEDEN. Cummings, de vertegenwoordiger van En- gelan te Mexico heeft het misnoegen opge wekt van de regeering-Obregon bij de uit oefening van zyn werkzaamheden ter bescher ming van de Britsche belangen en werd met uitzetting bedreigd. Cumihings verblijft in het gezantschapsgebouw. DE MOORDENAAR VAN MGR. DR. SEIPEL. De „Reichspost” meldt, dat Javorek, man, die den moordaanslag dr. Seipel, en daarna zich zeil wondde, in het hospitaal al spoedig berouw toonde over zyn misdaad. Dinsdag verzocht hij om een priester: hy wilde biechten. De heerlijke liefdedaad van den priester- staatsman, die zelf zwaar gewond toch nog om meelijden riep voor zyn belager en die aan zyn zusters van den Renweg vroeg voor den ongelukkige te bidden, heeft dan toch Goddank vrucht gedragen! DE POLITIEKE CRISIS IN FRANKRIJK. Herriot heeft de vorming van het Fransche kabinet aangenomen. Het nieuwe ministerie zal vermoedelijk als volgt zijn samengesteld: President van den ministerraad en buitenlandsche zaken: Her riot; justitie Réné Renault; binnenlandsche zaken: Chautemps; financiën: Clémentel; oor log: Nollet; marine: Dumesnil; handel: Ray- naldy; openbare werken: Peytral; onderwijs: Francois Albert; arbeid en volksgezondheid: Justin Godart; koloniën: Daladier; pensioe nen: Bovier Lapierre; landbouw: Queuille; bevryde gebieden: Dalbiez. Deze samenstelling van het kabinet wordt grootendeels bevestigd. Het ministerie is of ficieel gevormd. HET RAPPORT DER DESKUNDIGEN. Volgens het Berliner Tageblatt zullen de vertegenwoordigers van de Duitsche bonds staten 20 Juni te Berljjn met de ryksregeëf ring den tekst bespreken van de motie, die namens de ryksregeering tot den gezanten- raad zal worden gericht over het rapport der deskundigen. De tekst is reeds ontworpen en aan de regeeringen der bondstaten mede gedeeld. Enkele regeeringen schijnen bezwa ren tegen den tekst te koesteren, o.a. de toe om met hem te spreken. Zooals de vrouw naar wie hy zyn schip genoemd had, was ook Stranleigh geheel in het wit ge kleed, wat ook noodig was, want het was erg warm. De jonge man legde het boek dat hy aan het lezen was op de tafel voor hem en zag Mackeller aan met een uitdrukking van genoegen in zyn gelaat. „Wel, -Mackeller,” zei hij, „heb je haar gevonden?” „Wie, mynheer?” „Wel de Rajah, natuurlijk.’* „Hoe wist u dat ik naar haar zocht?” „Je bent al een paar dagen aan het zoe ken naar iets. Ik nam dus de vrijheid te ver onderstellen dat ha de Rajah was.” „U hebt gelyk.” V „Ik hel> altijd gelijk, Mackeller. Heb je dat nog niet ontdekt? ’k Heb altijd gelyk, en je bent altijd gelukkig, hoewel vermoedelyk de menschen niet veel met je zullen opheb ben. Hoe dat ook zy, ik heb nooit verlangd naar populariteit, daar ik niet van plan ben om een boek te schrijven en ook" geen lid van het parlement wil worden; populariteit is dus van weinig belang voor mij.” „Ik doe my nooit voor, mynheer, alsof ik altijd gefyk heb.” „Wel, dat is eeh goed ding. Ik houd niet van menschen die zich anders voordoen dan ze zyn. Toch is het zoo gemakkelijk om ge lijk te hebben dat ik my er over verwonder dat ie de kunst niet bestudeerd hebt. Alles graf, waarheen do kist werd gedragen door boden der Eerste en Tweede Kamer, die ook als slippendragers hadden gefungeerd. Om do groeve had zich een groote. menig te opgesteld. De plechtigheid verliep zeer eenvoudig. Nadat de kist was neergelaten, trad de zoon van den ontslapene, jhr. mr. W. H. dé Sa- vornin Lohman, president van den Hoogen Raad naar voren, zeggende, dat hij nog be hoefte had om mededeeling te doen van de laatste woorden van zyn vader, die geschre ven zyn als waren zij tot allen gericht en die kort voor zyn overlijden op schrift zijn gesteld. Het besloot aldus: „Ik weet dus, dat myn ziel is gered. Ik verlang Hem te zien, die dat gedaan heeft, daarom verlaat ik rustig deze wereld, al scheid ik met weemoed van zoovelen die my hun liefde hebben ge geven, maar ik verwacht hen allen terug te zien.” Na deze woorden sprak ds. Van Gheel Gildemeester een gebed uit. Tenslotte dank te ed zoon voor de betoonde deelneming. HOE ZIT DAT? Wy lezen in de „Voorwaarts”: In de „Tribune” komt een statistiek voor van allerlei landen, waaruit zou blijken, dat er in ’t geheel ongeveer 50.000 communisten in do gevangenis zitten wegens hun „revo- Jutionnaire” propaganda. Voor Nederland schijnt er niet één by te zyn. Hoe zit dat? Is hier de bourgeois-regeering zoo -braaf, of zyn de Nederlandsche Sovjetters zulke zoe te jongens, dat ’t toch inderdaad waar Is, wat hun in Rusland werd toegevoegd, dat ze maar „op hun koffiezakken’’ blijven zit ten! R. K. MIDDENSTANDSBEDRIJFSRAAD. Het bestuur van den R. K. Middenstands- bedrijfsraad is thans opnieuw samengesteld. Namens den Ned. R. K. Middenstandsbond hebben thans zitting in dat bestuur de hee ren W. Boon Jzn., te Krommenie en F. van Rossum te Hilversum; namens het Bureau voor de R. K. Vakorganisatie de heeren A. C. de Bruin te Utrecht en A. A. van Hamers- veld te Amsterdam. Dezer dagen vergaderde het bestuur te ’s Gravenbage onder leiding van den voor zitter prof dr. J. A. Veraart. Besloten werd op Dinsdag 5 Augustus a.s., des namiddags te half twee, te Utrecht een algemeene ver gadering te houden van de Middenstands- bedryfsraden. Op die vergadering zal o.m. worden behandeld, dat gedeelte van het ad vies van den Hoogen Raad van Arbeid over bedrijfsorganisatie, waarin de Hooge Raad met zoo groote meerderheid den Minister van Arbeid' Handel en Nijverheid adviseer de thans te komen met een wet, waardoor het mogelyk wordt dat „een aantal onderne mingen, behoorende tot die takken vjth han del, nijverheid, transport, landbouw, waar reeds geruimen tyd sprake is van regelmatig overleg tusschen de organisaties van werk gevers en werknemers, kunnen in publiek rechtelijke lichamen, z.g. bedrijven, worden georganiseerd.” Gelyk bekend, wordt in het zelfde gedeel te van het advies den Minister verzocht in elk dezer bedrijven een bedryfsraad tot stand te brengen, samengesteld uit een even groot getal werkgevers en werknemersafge- vaardigdea, die tot taak krijgt: a. de /akvereenigingen in het bedrijf te adviseeren over te sluiten collectieve'" ar beidsovereenkomsten; b. mqe te Werken aan de uitvoering van de sociale wetgeving, in zoover de verschil lende social^ wetten die medewerking vast stellen: c. den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid en de vakvereenigngen van het bedrijf te adviseeren over sociale en econo mische toestanden van het bedrijf en in aan sluiting hiermee het in overweging geven van maatregelen, hetzij door den wetgever, hetzij dóór de regeering, hetzij door den be- drijfsraad te nemen. den volgenden morgen, en veranderden toen weer de koers op pal Zuid. Wjj voeren al de eilanden en al de schepen, die ons moge lijkerwijze zouden kunnen rapporteeren, voorbij. Nu, denk nu eens een oogenblik aan dien vriendelyken heer die je naar beneden heeft geschopt. Hij moet voor het minst zeer sterk vermoeden dat hy op een onwet tige expeditie uit is. Denk je, dat hy zyn koers zou veranderen, en kostbaren tyd zou verspillen op den Oceaan?” „Vermoedelyk niet.” „Natuurlijk niet, hjj gaat zou gauw als by maar kan naar die onuitspreekbare rivier. De koers die wy nu nemen, brengt ons op een plaats een 200 mylen verwijderd van waar hy is. Zezeggen me dat je op het water niet verder dan dertig mylen kunt zien, je kunt dus begry[>en hoe vruchteloos je zoeken op den Oceaan is geweest. Ik voelde er niet veel voor om de Rajah te zien, en nog veel minder om door de Rajah te worden gezien. We zullen nu verder sioomen totdat we vlak tegenover onze goudmjjn zyn, dan keeren we om, en varen naar het oosten. Doe jjj, zooals Ik doe, Mac keller, en lees je dien onvergetelyken schrijver over zeezaken. W. Clark Hussel), dan zul je beginnen te begrijpen, wat wa van plan zjju. Hjj leert je al de kunsten van het vak. Ik ben nu juist bezig een van zijn boeken te lezen, wat voldoende verklaart mün sluwheid op den Oreaaa. H*h je ooit i 1

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1924 | | pagina 1