„ONS BLAD” Bureau: HOF 6, ALKMAAR, r Telefoon: 4 «T Dingdag 17 JT«ai 1994 postgiro 1O4S£~ 18e Jaargang Ingezonden Mecfedeellngen. Schrammen mmw» Lm* Kloosterbalsem I Korte Berichten. Verspreide Berichten. Abonnementsprijs: Rer kwartaal voor Alkmaar rFilJTf 2.— Foor buiten Alkmaar f 2 89 Het Geïllustreerd Zondagsblad 0 60 f hooger. Armer^^ en „crisis'1* werkloosheid. DE ONTVOERING VAN MATTEOTTI. FEUILLETON. Avonturen van een Lord. 26. Advertentieprijs» Van 1—9 regels f 1.25; elke regel meer f 0.29; Yecla^ per regel f 0-75; Rubriek „Vraag en aanbod" bq vo< uitbetaling per plaatsing f 0.60. kan alle abonné's wordt op aanvrage gratis een polis verstrekt welke hen verzekert tegen ongevallen tot een bedrag van f 600,f 4OO,—, t 200,—, f 1OO,—f 60,—, f 35,f 15,1 HERRIOT NAAR LONDEN EN BRUSSEL. BINNENLAND. BUITENLAND. ■i» altijd de dreigd. I IBUltUI, reiken.” ;stuk van de veilig- ragen onder het ge- waarmede zij hem belaft zal vergemakkelij ken. AOMINtSTRATUE No. 433 REDACTIE No. 633 NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD De werkloozen-zorg, welke wij hoe zeer ook vaak gewijzigd heden ten dage nog I Ooi dag naar Londen zal gaan, en Zondag Maandag i - reeren. Ooi geweest, in prak- I en andere kwetsuren genezen da- delijk zonder litteeken na te laten I met den pijnstillenden AKKER’* g Zondag plaatselijk strjjdersvereeniging georganiseerde -Zsebetooging plaats gehad. ties van Vlaamschi GELADEN REVOLVER. Een rechte’ te Santiago (Cahfornië) wilde bÜ dé behandeling van een moordzaak toonen hoe een bepaalde wond kon zijn toegebracht. Hij nam de revolver, welke als stuk van ovér tiiiging dienst deed op, plaatste die onder tegen zijn linkeroor en trok af. Een schot weerklonk en de rechter was een lijk. De rechercheurs, die het wapen in beslag geno men hadden, bleken verzuimd te hebben het te ontladen. reweg ’t grootste deel toch bonafide werk nemers, zich Allen onderstand ontzegd zagen, daar moesten zij tenslotte wel bij de Armbesturen terecht komen. Ziedaar op het gebied der burgerlijke ar menzorg een wantoestand, welke zich de laatste jaren met buitengewone snelheid heeft ontwikkeld, zóó dat we er verrast en in groote verlegenheid tegenover staan, een wantoestand, welke in het algemeen be lang zoo spoedig mogelijk dient te verdwij nen. De crisis duurt- zóó lang, dat we eigenlijk van geen „crisis” meer kunnen spreken, en de economische vooruitzichten zijn van dien aard, dat men zich niet verantwoord mag achten, wanneer men in de hoop op een naderend einde van de crisis den hierboven bedoelden wantoestand nog maar „zoo lang” laat voortduren. Er dient onderscheid gemaakt te worden tusschen de gewone armen en de crisis-ar- men: door den grooten toevloed van crisis-ar- men zijn de Armbesturen allerwegen met werk overladen; dAArdoor, doch vooral ook doordat de beoordeeling van crisis- armoede eigenlijk niet tot hun competentie behoort, kunen de armbesturen ondanks hoe grooten ijver en hoe groote menschlie- vendheid ook aan de crisiswerkloozen ni»t diè zorg besteden, welke èn in het al gemeen belang èn in bet persoonlijk belang der werkloozen eigenlijk gewenscht ware. Er zal een scheiding gemaakt moeten worden, een splitsing in twee -groepen, met voor iedere groep een afzonderlijk be- oordeelend college. Op welke wijze zulks bereikt zal kunnen worden? DAArover in een volgend artikel. Volgens een bericht uit Madrid zal Pri mo de Rivera zich begin Juli naar Marokko begeven ter voorbereiding van een nieuw offensief tegen de Rif-Kabylen. Koning Hoessein van den Hedjas heeft besloten de kosten op zich te nemen van het herstel der Omar-moskee te Jeruzalem, wel ke op meer dan 100.000 pd. sterling worden geschat. Veertig geestelijke leiders en andere persoonlijkheden hebben den Sjah van Pe.r- zië telegrafisch verzocht om zoo spoedig mogelijk naar zijn land terug te keeren. De Noorsche transportarbeiders en de werkgevers hebben de nieu we loon-overeen- komst aanvaard. Het werk zal onverwijld worden hervat. Volgens een officieele mededeeling hebben er gedurende de laatste zes weken Weenen 500 gevallen van zelfmoord en po ging tot zelfmoord plaats gehad. Het Tjsecho-Slowaksche parlement be sloot de ondersteuning van werkloozen tot April 1925 te verlengen en buiten de reeds gevoteerde 1.1 milliard tsjechokronen nog een aauvullingscrediet voor dit doel van 80 millioen toe te staan. Generaal Pershing heeft zich met een speciale commissie naar Frankrijk begeven ter bestudeering van plannen voor do op richting van gedenkteekenen voor de in den oorlog gesneuvelde Amerikanen. De nieuwe Fransche minister-president Herriot heeft Duitschland een waarschuwing gezonden tegen het goochelen met de ont wapening, op gelijke wijze als na den vrede van Tisit in 1806. Na de plechtigheden Zondag te Berlijn door de communisten georganiseerd bij de graven van Liebknecht en Rosa Luxemburg kwam het tot verschillende botsingen met de politie. In de afgeloopen week zijn ruim 100 lersche politieke gevangenen in vrijheid ge steld. De onderhandelingen tusschen Litwinof en den vertegenwoordiger der Deenscho re- geering te Moskou naderen haar einde, en de erkenning de jure der Unie van Sovjet republieken door Denemarken is in ’t zicht. Het Duitsche rijkskabinet heeft in zijn gisteren gehouden vergadering besloten den rijkspresident te verzoeken, de belasting op do reizen naar het buitenland op te heffen aan welk verzoek door den president is vol daan. DE RAMP OP DE MISSISSIPI. Blijkens een bericht uit ban Peru o is het officieele onderzoek naar de oorzaken van de noodlottige ontploffing aan boord van het Amerikaansohe slagschip Mississipi Zaterdag begonnen aan boord van de New Mexico, het vlagschip van het eskader, waartoe de Mis- sissipi behoort. Overste Reinecke, de artille rieofficier van de Mississipi, verklaarde, dat kanon no. 2 in den toren uitstekend werkte. Hjj gelooft dan ook eerder aan een vergissing of een verkeerd uitvoeren van een order van een der bedieningsmansebappen, dan aan een haperen van het kanon. als je wilt. Probeer het maar eens met Ja cobs, maar ik vertrouw op Russel.” Met dat gezegde tot afscheid begon zjjn Lordschap weer te lezen. Mackeller besloot geen verdere pogingen te beproeven om verstand te pompen in een leeg hoofd. Ook Jas hij geen zout- of zoet water schrijvers. Hij besteedde zijn tijd met het lezen van enkele wetenschappelijke boe ken, die hg in de bibliotheek had ontdekt. Op een nacht ontwaakte hij plotseling. De boot lag stil. Hoe licht ook het geruisch was, dat de turbines maakten toen zy ophielden te werken werd hij wakker. Hij ging naar het dek. De stoomboot rolde zachtjes heen en weer op de golven. Van het oosten kwam het zacht geluid van de branding op de kust Het was alsof hij in de verte een waterval hoorde. De schimmen van donkere heuvels tegen een minder donkere lucht kon hij zien, maar meer niet. Mackeller bleef tot het ko men van den dag op het dek; toen lichtte het schip weer het anker en naderde behoed zaam de kust. Een van de sloepen werd over boord gezet, en onder Mackeller’s leiding werd de diepte van het vaarwater gelood. Het jacht voer langzaam achter de sloep aan totdat bet de rivier binnen liep. Om negen uur lag het aan den oever bij de goudvelden Een paar minuten later verscheen Lord Stranleigh aan het dek, welgekleed, met hel dere oogen, frisch als een jongen man wiens nachtrust ongestoord is geweest. Hij waa op de verschansing. Den volgenden morgen trokken zij de ri vier over met Mackeller en een paar van de boschwachters, die bijlen by zich hadden en een grooten verrekijker met standaard be nevens een kleine tent. Op den top van den heuvel ruimden de mannen de boomen op die een ruim uitzicht op de goudvelden zou den kunnen beletten. De standaard voor den verrekijker werd op de rotsen geplaatst, en de tent er over heen getrokken; Stranleigh stelde den verrekijker zoo dat de goudvelden duidelijk waren te zien, en daarna wreef hij zijn handen met voldoening. „Wel”, zeide hij, „wij kunnen hun méést verborgen ge dachten hiermede zien.” Toen zij naar beneden gingen, zond Stran leigh een paar andere mannen naar boven met het apparaat voor de draadlooze tele grafie, dat door den electrcien werd opge steld. ,.Als dat ding werkt, dan sparen we ons een telefoondraad,” zei zijn Lordschap. „Mackeller," vervolgde hij, „ik benoem je tot onzen verspieder, en je metgezel zal zijn de man van de draadlooze telegrafie. Men kan nooit weten wat er hier met ons gebeu ren kan. Als dus ons stoomschip moet vluchten, dan houden jullie je daar boven verborgen, en je blijft met ons in verbin ding, zoolang we zijn binnen de vier mijl radius, of hoe ver die draadlooze dan mag niet verwonderd de plaats te zien vaar zyn schip lag, maar hij zeide enkel tot den kapi tein: „Dat is ’n tamelijk goed schot, in aanmer king genomen de groote van de schijf en de afstand; wanneer hebt u de kust in bet zicht gekregen?" Om vier uur, mynheer." „Moest u op en neer kruisen om de plaats te vinden?” „Neen, mynheer". Kijk eens aan, en toch gelooft Mackeller dat we in den val loopen.” Na het ontbijt gaf Lord Stranleigh bevel dat het schip zoo ver mogelyk den stroom zou opvaren. Ze lieten dus de touwen gaan en begonnen hun tocht. Zij ontdekten dat de stroom waarop zij voeren slechts een zijtak was van de eigenlijke rivier. Mackeller had gedacht dat het anders zou geweest zyn. On geveer een mijl boven de plaats waar de goudvelden waren gelegen, begon de grond hooger te worden, beide oevers waren be dekt met prachtige bosschen. Toen ze bij bet begin van de delta kwamen, bemerkten zy dat de stroom juist naar het noorden liep terwyl een zijrivier, ongeveer even groot als diegene die langs de goudvelden stroomuc, zich door het bosch naar het Zuld-W esten boog. Zij voeren verder den hoofdstroom langs, tot dat ze kwamen aan een gedeelte waar de heuvels naar het Oosten begonnen to loopen* L Armenzorg is altijd een der moeilyksté maatschappelijke problemen geweest. Christus’ woord „armen zult gij hebben”, is in den loop der eeuwen maar Al te zeer bewaarheid, en dientengevolge heeft de gemeenschap collectief en indi vidueel zich steeds gesteld gezien voor de taak: eenigc oplossing te vinden voor het vraagstuk: Armenzorg. In vroegere samenlevingen moge men naar het karakter der tijden deze taak minder omslachtig hebben verricht dan in onze tot meer kiesebkeurigheid geneigde eeuw: waar men in welk tijdsgewricht ook bet vraagstuk zoo goed mogelijk heeft willen oplossen, zal men stééds buiten gewoon groote moeilijkheden ondervonden nebben. Stééds toch zag men zich gesteld voor de vraag: Wie moeten wij ondersteunen? Wie en in welke mate? Hoe ontzettend moeilijk een juiste beant woording van deze en aanverwante vragen heeten moet, blykt alreeds aan stonds, waneer we maar even bedenken, dat behoudens de meest individueele beoor deeling ook hiér het algemeen belang op den voorgrond gesteld moet blijven. Welke ondersteuning vergt het algemeen belang? Welke ondersteuning zal zóó werken dat er met zoo weinig mogetyk offers der gemeenschap door de minder-begun- stigden der samenleving zoo weinig mogelijk of (nog liever) géén gebrek geleden zal worden? Welke ondersteuning zal van zoodanigen invloed zyn, dat een in godsdienstig, rede lijk en maatschappelijk opzicht gevaarlijke degeneratie zooveel mogelyk voorkomen wordt? Welke ondersteuning zal nog tot op zeke re hoogte en ziedaar het allervoornaam ste! in staat zijn, het naar degeneratie neigewde individu óp te heffen uit zijn ver val? kort of misschien MacDonald. DE POLITIEK VAN HET KABINET- HERR1OT. De Fransche kabinetsraad heeft gisteren ochtend de ministerieele verklaring uitge werkt, welke heden aan Doumergue zal worden voorgelegd. De voornaamste punten zyn de volgende: Binnenlandsche politiek: algemeene am nestie, behalve voor dienstweigeraars en ontslagen spoorwegpersoneel; afschaffing van het gezantschap by het Vaticaan; stipte toepassing van de wet op de congregaties; inkrimping van de militaire lasten, voorzoo- ver de veiligheid des lands dat gedoogt, af schaffing van de besluit-wet ten, herstel van het lucifersmonopolie, instelling van een nauwgezet overzicht van den financieelen toestand, teneinde het evenwicht in de be groeting te verzekeren, de vervolging van de belastingontduiking, onverkorte toe passing van de inkomstenbelasting, een nieuwe inrichting van de directe belastin gen, verlaging van de verbruiksbelastingen, met name van de omzetbelasting, eerbiedi ging van do wet op den achturigen werkdag en van het recht van vakvereeniging, toe passing van de sooiaic verzekeringen, er kenning van het vakvereenigingsrecht van het personeel in overheidsdienst, administra tieve hervorming. Buitenlandsche politiek: versterking van den vrede door een goede verstandhouding der volkeren; uitbreiding van het werk van den Volkenbond; het Internationaal Arbeids bureau en bet Internationaal gerechtshof in Den Haag; herstel van de normale betrek kingen met Rusland; aanvaarding zonder bijgedachten van het verslag der deskundi gen, handhaving van de bezetting aan do Roer tot de instelling en de overdracht van de waarborgen, voorzien in het rapport Da wes, aan de internationale organen, die aan gewezen zyn om ze te beheeren; herstel van het toezicht op Duitschland's ontwapening; oplossing .van het vraa heid door waarborgven zag van den Volkenbond. HET INTERN. ARBEIDSBUREAU. De ryksminister van Arbeid van Duitsch- land dr. Brauns, heeft een bezoek gebracht aan het Internationaal Arbeidsbureau, al waar hjj ontvangen door den directeur van het Instituut Albert Thomas, in gezelschap van diens voornaamste medewerkers. De heer Thomas heette dr. Brauns welkom on sprak de hoop uit, dat zijn bezoek zou helpen, de nauwe samenwerking tusschen Duitschland en de Internationale Organisatie van den Arbeid te versterken en de voltooi ing van het sociale vredeswerk, dat het Bureau op zich genomen heeft, zal begun stigen. Dr. Brauns dankte hierop in vriendelyke bewoordingen en verklaarde, dat zyn re giering het werk van de Internationale Or ganisatie van den Arbeid zal blyven steunen en hem tevens de uitvoering van de zending EEN DIRECTORIUM. Om ertoe te komen, dat de fascistische posten juister worden gevormd overeenkom stig de algemeene instructiën van het cen trale directorium en ook opdat de organl- satiën, die de party vertegenwoordigt, vlug en werkelijk voor hun taak berekend zullen worden, heeft Mussolini een uitgebreid voor- loopig directorium gevormd, dat bestaat uit 11 leden. Dit directorium zal in functie blij ven totdat de nationale raad in zijn aan staande vergadering zal overgaan tot een definitieve benoeming overeenkomstig het reglement van de party. ENGELAND EN MEXICO. De Mexicaansche minister van Buiten landsche Zaken heeft een verklaring gepu bliceerd waarin hij zegt, dat het verban- ningsbesluit tegen den Britschen diplomat ie- ken agent Cummins tot iederen prijs wordt uitgevoerd. Den agent werd tien dagen ge leden verzocht, binnen acht dagen bet land te verlaten. Hij weigerde dat echter en wordt op het oogenblik nog in zyn woning belegerd. Inmiddels is de Engelsche vlag op zijn woning geheschen. De Britsche consul- generaal kreeg toesteming hem te bezoeken, maar mocht hem niet van levensmiddelen voorzien. Het corps diplomatique zet zijn pogingen voort om de Mexicaansche regee- ring te bewegen van haar besluit af te zien. Gemeld wordt, dat de Amerikaansche ge zant een neutrale houding heeft aangeno men. De affaire-Matteotti ontwikkelt zich meer en meer tot een politieke crisis van betee- kenis. Op aansporing van een der ministers heeft het geheele Italiaansche kabinet zijn ontslag aangeboden. Mussolini heeft daar over nog geen besluit genomen. De vlucht van Fillipelli, de hoofdredae- teur van de „Corrière Italiano”, wordt be vestigd. Ook van den persdienst van het depa i van Binnenlandsche Zaken, Rossi heert^Rh door de vlucht aan zyn arrestatie, waartoe bevel was gegeven, onttrokken. Over de vlucht van Fillipelli wordt ge meld, dat hy het laatst gezien werd op het station van Piacenza. Twee fascistische af gevaardigden, die hem daar zagen, riepen eenige politiebeambten om hem te arrestee- ren, de politie weigerde dit evenwel te doen. Toen eindelijk een hooger politie-beambte ter plaatse kwam, was Fillipelli reeds ver dwenen. De quaestor van Rome is uit zijn ambt ontslagen, evenals de directeur-generaal van politie. De houding der politie wordt zelfs In fascistische kringen afgekeurd. Er dreigen stakingen in verschillende bedrijven. Te Rome zyn troepen geconcentreerd. Ook verzamelen zich daar groepen fascisten. Een communiqué van den premier ver biedt aan de bladen het in omloop brengen van ongecontroleerde berichten. Gebeurt dit niet, dan wordt met preventieve censuur ge- „Dit zal onze kampeerplaats zyn, vermoed ik", merkte Lord Stranleigh op. „Wy zullen er later terug komen, maar ik wil eerst de rivier tot aan de monding onderzoeken." Zy iontdekten tot Mackeller’s verwonde ring, dat de rivier zoo ver naar het noorden liep dat, toen zy ten slotte weer naar het Westen omboog, een boot gemakkelijk den oceaan zou kunnen bereiken, zonder van de goudvelden te worden gezien. Stranleigh lachte toen ze dat ontdekten, en sloeg Mac keller op de schouders. „Wel, myn jongen, waar is nu je val” riep hy uit. „Je zou je zelf heel wat verdriet hebben bespaard wan neer je geweten had hoe de zaak in elkaar zat.” „Heel goed," zei Mackeller, „maar ze kun nen de monding van dezen stroom vullen met drijvende mijnen.” „Dat kunnen ze deu mond van de Theems ook, maar dat doen ze nu eenmaal niet. Een ingenieur moet zich bepalen tot waarschijn lijkheden, Peter. Nu keeren we terug en zoe ken onzen schuilhoek op; leggen het schip vast tegen den Oostelyken oever, zoodat ze, wanneer ze ons ontdekken, ten minste eerst de rivier moeten oversteken.” Zy bereikten de plaats in den avond. Lord Stranleigh beweerde dat hij een harde dag taak achter den rug had, en dat hy zijn toe komstig maal wel had verdiend, hoewel zyn inspanning zich bepaald had tot het zitten in een armstoel oo de boeg, met zijn voeten „Volmaakt. Iedere dag heeft genoeg aan zyn eigen kwaad. Je bedoelt natuurlyk dat ik kans loop in die vreemde rivier te worden opgesloten. In gewone omstandigheden zou ik eens over de zaak denken, maar nu gaat dat niet, daar ik net in ’n zeer opgewonden toestand ben v. dit zeer opwindend boek Als we maar eenmaal in d. val zyn Mackeller dan kunnen we eens zien hoe dat ding in elkaar zit, en hoe we er uit kunnen komen. Maar er steekt weinig nut in het bestudeeren van een vennoedelyken val die misschien zal blij ken niet eens te bestaan als we zoo ver zyn. Laten we eerst maar eens in den val zien te komen, als we er ten minste kans hebben; als er dan geen uitweg is, dan kunnen we ons troosten met het feit dat we genoeg pro viand aan boord hebben, en genoeg boeken om te lezen. Als het heel erg -wordt, dan zetten wy onze draadlooze telegrafie aan het werk en zoeken we in verbinding te komen met een schip, dat daar ook mede is uitge rust. Ik verwed er 5 pond onder dat hy er ’n weg op weet”. Mackeller drukte zijn lippen op elkaar, en draaide zich zonder een woord te spreken, .op zijn hielen om. v „Nu goed," lachte Stranleigh, „net zoo voerden achtereenvolgens het woord en ten slotte werd een motie aangenomen, waarbij de onmiddellijke invrijheidstelling van dr. Borms, den terugkeer uit Nederland van dr. Depla en de onvoorwaardelyke amnestie van alle oud-stryders en Vlaamsche politie ke veroordeelden geëiacbt wordt. Ook de slachtoffers van de groote spoerweg-sta- king moeten door de regeering weer in dienst genomen worden. Na afloop van de vergadering trokken er langen tijd groepjes Vlamingen door de stad echter was nergens meer een fascist te zien, zoodat de verdere rust niet meer gestoord werd. Herriot bevestigde gisteren, dat hy Zater- Londen zal gaan, en Zondag en met Britsche ministers zal confe- >k zal de nieuwe Fransche premier naar Brussel gaan, zeer vermoedelyk na het bezoek aan Engeland, nog voor het onderhoud met HET SCHOENENWETJE. Ingediend is een ontwerp van wet tot na dere wijzigiiAder wet van 5 Mei 1923 tot tydelyke beperking van den invoer van schoenwerk, gewijzigd by de wet van 29 Dec. 1923. De strekking van het onderhavige wets ontwerp is nu als volgt: BELGISCHE FASCISTEN EN VLAMINGEN. heeft te Mechelen een door plaatseljjke afdeeling van de Vlaamsche oud strjjdersvereeniging georganiseerde amnes- l gehad. Talrijke delega- -msche oud-stryders vereenigin- gen uit het arrondissement van het Vlaam sche Front, het Christen Werkersverbond en het Nationale syndicaat van spoorwegper soneel trokken onder het spelen ^an de Vaamsche Leeuw met ontplooide vaandels door de stad. In den stoet werden spandoe ken gedragen, amnestie en volledig rechts herstel eischend voor alle gestrafte oud- frontsoldaten en politieke veroordeelden. De Vlaamsche studenten van de Universiteit te I<euven, door het verbod van de academi sche overheid belet aan de betooging deel te némen, hadden een groote banderol ge stuurd waaraan verscheidene studentenpet ten vastgehecht waren. Daar fascistische or ganisaties en de Amité’s Framjaises aan den burgemeester hadden laten weten, dat zij den optocht desnoods met geweld zouden weten te beletten, was er een sterke politie- en gendarmeriemacht op de been. Reeds bij het station waagden een vijftig fascisten een eersten aanval op de Vlamingen. De politie was er onmiddellyk by en ook bet Vlaam- sche verweercorps liet zich niet onbetuigd, zoodal de fascisten na heel wat klappen op- geloopen te hebben, in een paar koffiehuizen een veilig onderkomen moesten zoeken. Na bij de Groote Markt viel eyn groepje Brus- selsche fascisten de achterste ryen betoogers aan, maar weer greep het Vlaamsche ver weercorps, door de bevolking geholpen, in cn nu moesten de tegenbetoogers hals over kop de Sint Romboutskerk binnenvluchten. Eenige fascisten werden door de politie ge arresteerd. Een drietal werd in het bezit ge vonden. van revolvers. De volksvergadering in de geheel met Vlamingen gevulde Aca- zar-zaal had een normaal beloop. Dr. Leuri- dan, de leider der West Vlaamsche oud- stryders, Mej. Olfs en dr. Antoon Jacobs Het vraagstuk is steeds moeilijk niet zoozeer in theorie als wel tijkf Door den oorlog en zyn gevolgen is het vraagstuk echter nog oneinaig veel moeiliJ- ker geworden, en wèl: doordat massa's nieuwe armen zich by de gewone armen van voorheen zijn komen voegen: nieuwe armen, die eigenlijk geen armen zyn in den gebruikelyken zin van het woord, nieuwe armen, n.I. de crisiswerkloozen.» In de dagen, toen alle geleerde koppen van de wereld zich nog vergisten in de meening, dat de groote wereldoorlog in zijn overmatige hevigheid slechts van korten duur zoy zyn, kwam men tot de oprichting van het Nationaal Steuncomité: er werd in den handel al spoedig veel geld verdiend, *t kon lijden dus meenden meerderen en de crisislijders bekwamen veelal dèrgelij- ke uitkeeringen, dat ér hoezeef er in die jaren ook gekankerd werd voor slechts weinigen waarlijk reden tot klagen was. Zoo kon 't echter niet duren» en we kwamen tot de meer en beter georganiseer de werkloozen-zorg. De werkloozen-zorg, welke wij kennen. >k de werkloozen-zorg echter kon ten ■lotto niet de crisis-armoede in haar gehee- fen om vang lenigen: Geleidelijk raakten 'duizenden en duizen den crisis-werkloozen de „crisis” toch iuurdo maar Al te lang! van de werkloo- senzorg verstoken, men raakte „uitge trokken”, of men vond in zyn werkloosheid geen ondersteuningskas. En waar deze crisis-werkloozen, voor ver- r-OSTGIRO 1M8SX

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1924 | | pagina 1