„ONSBLAD” I M«. 137 Bureau: HOF 6, ALKMAAR. - Telefoon: (Wordt vervolgd) BINNENLAND. Woensdag 18 Juni 1924 postgiro 1MM? j$e Jaargang Abonnementsprijs: Ter kwartaal voor Alkmaar Toor buiten Alkmaar Met Geïllustreerd Zondagsblad Advertentieprijs i Van I5 regels f 1.25; elke regel meer f 0.25; ?eda* per regel f 0-75; Rubriek „Vraag en aanbod* bfl vo uitbetaling per plaatsing f 0.60. Verspreide Berichten. „U wepel FEUILLETON. Avonturen van een Lord. 27. Armenzorg en „crisis”* werkloosheid. g f 1— I 2 85 0 60 f hooger. tan alle abonné’s wordt op aanvrage gratis eer^ polis verstrekt, welke hen verzekert tegen ongevallen tot een bedrag van f 6OO,—, f 400,—, f 200,—, f 1OO,—f 60,—, f 35,—, f 15* BUITENLAND. Korte Berichten. POSTGIRO 194861 POSTGIRO 1MM9 in Doch. De ver| waarin L ADMINISTRATIE No. 433 REDACTIE No- «33 re van de DE ZOMERREIS DER KONINKLIJKE FAMILIE. Prins Hendrik wordt a.s. Donderdagavond weder te ’s Gravenhage verwacht, vanwaar werden NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD Krijgen wij in de naaste toekomst allerwe gen crisiswerkloozen-commissie’s, als door mr. Heerkens Thjjssen bedoeld, en vervullen deze commissie’s haar taak in den door ons aangeduiden geest, dan twijfelen wij niet, of een deel van de groote en penible armenzorg- kwestie zal op dé beet mogeljjke wijze tot een oplossing gebracht worden: de armbesturen zullen zidi voortaan weer kunnen wjjden aan de eigen taak, en op het gebied der crisiewerkloozen-zorg zal met intense kracht gestreefd kunnen worden naar heilzame „saneering”. moeilijkheden zjjn er om overwon nen te worden! Ook de praeadviseur zal wel aldus gere deneerd hebben. En met het oog op bet groote doel mogen we ons wel eenige inspanning getroosten. ■Zou het denkbeeld van Mr. Heerkens Thjjs- sen algemeen aanvaard worden, dan zoude er in de verzorging onzer crisiewerkloozen een sterk streven ontstaan, om niet alleen (zelfs niet voornamelijk) de gevolgen van de werkloosheid weg te nemen of te verzachten, doch óók en vooral! om de oorzaken van het verval door werkloosheid te doen verdwijnen of te verzwakken. Er zal absoluut geen steun gegeven behoe ven te worden, waar zulks niet onvermijdelijk noodzakelijk enverdiend ie: wanneer werkloOzen eenigen steun van el ders ontvangen of kunnen ontvangen (b.v. van familieleden), dan heeft de commissie ten aanzien van dezen geen taak, en wan neer het der commissie blijken zou, dat een werklooze tijdens den zomer genoeg verdiend heeft, zóódat hii bij goeden wil iets voor den winter had kunnen wegleggen, ook dkn zou de commissie alleszins terecht zich van steunverleening onthouden. Do commissie krijgt waarlijk een prachtig werkterrein: zij zal gelegenheid vinden, den crisiswerklooze voor zoover mogelijk en noodig op te voeden tot werken, of liever tot vindingrijkheid in werkverschaffing aan zich zelf! O! Er zou zooveel minder werkloosheid zijn indien alle werkloozen eens met energie en lust naar arbeid zochten, indien alle werk loozen voortdurend naar werk bleven speu ren.' Duitschland in den Volkenbond in den Vol kenbondsraad zal opkomen. EEN SCHIPBREUK. Gisterennacht zijn in de Westfjord (Lofo- den) de Noorsche stoomschepen Haakon Jarl is gezonken, waarbij 18 of 20 menschen, vooral vrouwen en kinderen zjjn verdronken De Konk Harald beliep betrekkelijk weinig averij. Nadere bijzonderheden ontbreken nog. DE PRIESTERVERVOLGING IN RUSLAND. Naar de „Rzeszpospolita” verneemt heb ben de Sovjet-autoriteiten te Zjitomir talrij ke Polen gearresteerd, o.w. zich verscheide- dene katholieke priesters bevinden.* Op het oogenblik zjjn alle katholieke priesters van de stad Zjitomir in de gevangenis opgeslo ten. Het gerucht doet de ronde, dat de Sov- jet-regeenng deze priesters naar Archangel wil deporteeren. DE POLITIEKE CRISIS IN ITALIË. Het gerucht doet de ronde dat verscheide ne Italiaansche politici, die alle in het bezit zijn van van de Annunziata-orde, door den koning ten paleize zijn ontboden, ten einde te komen tot de vorming van een groot con- centratie-kabinet, Waarvan ook Mussolini deel zal uitmaken. Onder de ontboden politi ci bevinden zich verscheidene oud-premiers, zooals Giolitti en Orlando. DE REGEERINGSVERKLARING VAN HERRIOT. irgadering van de Fransche Kamer, Herriot Doumergue’s boodschap en de regeerings verklaring heeft voorgelezen heeft een kalm beloop gehad. Het groote succes van den dag is voor Doumergue. Haast elke zin van zijn boodschap is door de gansche Kamer, op de communisten na, toe gejuicht. Na voorlezing van de presidentieele bood schap en de ministerieels verklaring sprak Cachin verschillende eischen der communis ten uit. Rollin, een afgevaardigde van de op positie, gispte de opheffing van het gezant schap bij het Vaticaan en sprak de overtui ging uit, dat Herriot de rechten en de veilig heid zal weten te verdedigen. In den Senaat werd de voorlezing van de presidentieele boodschap en de ministerieele verklaring herhaaldelijk onderbroken door toejuichingen van twee derde van de verga dering. BienvenuMartin, de on. voorzit ter las vervolgens den brief van aftreding van Senator Doumergue voor en stelde voor aan den president van de republiek de ge- lukwenschen en de hoop van de vergadering toe te zenden, dat hjj zijn hooge ambt moge vervullen in het belang van Frankrijk en de republiek. Dit voorstel werd begroet door algemeene toejuichingen. ENGELAND EN RUSLAND. De politieke berichtgever van de Daily Telegraph constateert, dat <<Je conferentie tusschen Engeland en de Sóvjeta even vet is als toen ze begon. Een conferentie tus schen Kakofski en de houders van Russische obligaties had tot resultaat, dat de houders uit den mond van Kakofski zelf vernamen, dat de Sovjet-regeering de vooroorlogsche schulden met tachtig procent wilde vermin deren en dat de rest zal worden betaald, in dien de Sovjets te Londen een leening kun nen sluiten. DUITSCHLAND EN DE VOLKENBOND. Herriot heeft aan een vertegenwoordiger van de „New York World” verklaart, dat hij bij een definitieve regeling van de schade- vergoedingskwestio voor een opneming van Engeland opdat Cummins het land kan ver laten. Indien Cummins niet vertrokken is, wanneer deze periode voorbij is, zal de ver- bannin»-sorder worden uitgevoerd. De Britsche premier Ramsay MacDonald heeft gisteren den Amerikaanschen gezant te Londen Kellog ontvangen, en hem op de hoogte gesteld van den toestand, ontstaan door de bedreiging met uitzetting van den Britschen politieken agent Cummins Mexico door de regeering-Obregon. Het is de bedoeling van de Britsche geering, de Amerikaansche regeering elke eventuecle actie van Mexico op hoogte te houden, en het is dus niet nood zakelijk, dat genoemd onderhoud wijst op de mogelijkheid van een gemeenschappelijke Britsch-Amerikaauiche actie *n dezen. zal mijn hofmeester zeggen dat hjj na afloop een pakje heerlijke sandwiches voor ie klaar maakt.” Mackeller was gedwongen toe te geven. Aan het hoofd van de tafel redeneerde Lord Stranleigh op welsprekende wijze over dv zonde van te hard werken. „Ik ben het niet eens met mijn vriend, President Roosevelt, zei hij, met betrekking tot het harde werk. De president denkt er niet aan dat het werk op de aarde is geko men om te dienen als een vloek en niet als een zegen. Er zijn heel wat menschen die in die dwaling verkeeren. Roosevelt herinnert mjj veel aan Mackeller hier, behalve dat hij vriendelijker is, en dat hij een grooter ge voel voor humor heeft. Mackeller, daartoe gedreven door zijn gevoel van plicht, en ge holpen door zijn gestaalde spieren, is heusch van plan om vanavond dien torenhoogen heuVl te beklimmen, in plaats van bridge met ons te spelen. Dat zal hem zeker een gevoel van superioriteit geven, dat hjj mor gen onmogelijk zal kunnen verbergen. Ik heb atljjd gesympathiseerd met die menschen die Aristides, bijgenaamd de rechtvaardige, uit de wereld hebben geholpen. kei 1 dier wet zegt, dat instellingen van wel-‘ dadigbeid, die voortdurend armenverzorging ten doel hebben, instellingen in den zin der wet zjjn. Oogenblikkelijke leniging van crisis werkloosheid zoude dus niet bcheerscht wor den door de regelen der Armenwet. Wjj voor ons zouden er nog aan toe willen voegen, dat indien een en ander werkelijk .met de armenwet in strijd blijkt (en zulks lijkt ons in deze weinig crisisachtige crisis-armoe- de zelfs niet onwaarschijnlijk) een wetswij ziging uitkomst zal kunnen en moeten ver schaffen.. houden.” „Dank u, alles wat ik noodig heb is een sandwich. Ik ga weer op den uitkijk. We hebben nog niets gebruikt van de provisies die u ons hebt gezonden. Ik moet eens zien of die menschen den heelen nacht gaan wer ken.” „Luister nu eens naar me, Peter en doe dat niet Slaap in je eigen bed. Die lang slapen, leven lang.” „Ik ga terug,” antwoordde Peter. ,,O, ik zie al wat je probeert om gedaan te krijgen. Je wilt me dwingen om je een dag en nachtsalaris te geven, of anisschien wil je die menschen op de goudrots nadoen. Luister nu maar eens naar me, eet een flink maal als het voor je klaar staat. Steek die sandwiches in je zak en eet die gedurende de nachtwachten, wanneer je er op staat om dien treurig steilen heuvel te beklimmen.” Mackeller schudde zyu hoofd. „Nu vraag ik je nog eens Peter, naar me te luisteren, en als je nu niet naar rede wilt hooren, dan zal ik je bevelen; als je dan weigert, sluit ik je in de boeien. Ik ben niet van plan over half Afrika te loopen alleen om jou een genoegen te doen, en dan ten slotte zoo bejegend te worden. Ik wil een concessie maken; je behoeft van avond geen rok aan te trekken. Laat je niet overbluffen door de pracht van je diagenooten, maar be moei je eenvoudig met je maal. Ik ben er zeker van, dat je het goed zal vinden. Ik „Ik zag een kleine bron, zoowat halfweg de helling. Daar kunnen jelui je water van daan halen; ik waarschuw je dat het beter zoor je is dan champagne, hoewel ik daar ook voor heb gezorgd. En om je nu eens te oonen hoe zuinig ik ben, en zoodoende in druk te maken op je Schotscb hart, ben ik van plan om mijn boschwachters de wouden aan den oever in te zenden. Zoolang we hier zijn, branden we hout en sparen we onze ■olen. Ik heb eens met onzen machinist er over gepraat, en we zullen onze bunkers vullen met het meest brandbare hout wat we kunnen vinden. Ik bemoei me verder niet met je heuveltop, totdat de Rajah in het zicht is, maar, terwijl mijn mannen bezig zijn de bunkers te vullen, ben ik van plan om metjnjjn geweer en hengel voor de provisie kast te zorgen. Zoodoende verdienen mijn jagers uun geld.” Er bleek wild te zjjn en heel wat visschen werden gevangen. „O”, riep Stranleigh uit op een avond na het avondeten. Piccadilly is niets hierbij ver geleken. Wanneer de postverbinding maar een beetje beter was, dan was de heele zgpk in orde. Ik moet een brief zenden naar de „Times” en mfin gal uitstorten over den ii. (Slot). Hoe zal een afzonderlijke verzorging van gewone armen en van crisis werk loozen te verwezenlijken zijn? ’t Is de bekende Katholieke wethouder van Jaarlem Mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen, lie van het onderwerp een bijzondere studie gemaakt heeft en voor de op 26 en 27 Juni a.s. te Nijmegen te houden algemeene verga- lering der Nederlandsche vereeniging voor Armenzorg en Weldadigheid een prae-advies ‘Ot herstel der ontwrichte burgerlijke armen zorg hoeft samengesteld. Praeadviseurs conclusie is dat, wanneer de Regeering den tijd gekomen acht om den Kegeeringssteun en daarmede de steunrege ling in te trekken, welke door haar was in het leven geroepen en bij circulaire bekend gemaakt, de gemeentebesturen niet behoeven te aarzelen dit voorbeeld te volgen, mits ze tevoren het reglement op het Burgerlijk Arm bestuur, bedoeld in artikel 21 der Armenwet herzien; en wel in dien zin, dat een instituut in het leven worde geroepen, dat zich in het bijzonder bezig houdt met de verzorging en de behartiging der belangen van degenen, die niet om persoonlijke redenen werkloos zijn geworden. Het hier bedoelde instituut worde samengesteld uit leden van het Burgerlijk Armbestuur, uit vertegenwoordigers van werklieden-vakvereenigingen en werknemers organisaties, en boude zich gebonden aan de regelen, welke in het reglement te zijnen aan zien zijn gesteld. Langs dezen weg is, naar zijnVevoelen, de openbare aspienzorg langs gezonde banen tot haar doel te brengen. De bestaande armbesturen kunuen zich weer uitsluitend bepalen tot de hun van ouds her toegemeten taak en de werkloozen zullen op meer deskundige wijze uit den nood ge holpen worden en in hun pogen om weer op eigen wieken te drijven een steun ontmoeten welken de bestaande armbesturen door over lading met gevallen en uit gebrek aan weten schap van de toestanden in de arbeidswereld niet of slechts t^n deele kunnen verieenen. Wjj meenen, dat wjj Mr. Heerkens Thijssen dankbaar mogen zijn voor dit prreadvies en dat hier inderdaad het best mogelijke middel aan de hand gedaan wordt om uit de armen- zorg-impasee te geraken. De vragen mogen gesteld worden, hoe de regeering tegenover dit (in meerdere gemeen ten al min of meer toegepast) middel staat en of er geen wetteljjke bezwaren bestaan tegen sanctionneering, aangezien toch de nieu we organisatie als instelling van weldadig heid onder de Armenwet zou vallen. Mr. Heerkens Thjjssen heeft deze beide vra gen onder bet oog gezien. Het komt den praeadviseur voor, dat al moge de regeering een tijdlang de bedoeling gehad hebben, alle crisiswerkloozen meer en meer naar het armbestuur te verwijzen de regeering den steun buiten de armbesturen om toch wel wil sanctionneeren: zij stalde immers zélf een steunregeling buiten de arm besturen om vast, en bovendien schreef de regeering vóór, dat op de nieuwe .modellen voor gemeentebegrooting en gemeeptereke- ning (voor het heele land verplichtend ge steld), het hoofdstuk handelend over „On dersteuning aan behoeftigen en werkloozen”, gesplitst zou worden in par. 1 „ondersteu ning aan behoeftigen” en par. 2 „ondersteu ning aan werkloozen”. Met de opvatting der regeering komt het denkbeeld van den praeadviseur dus allicht niet in strijd. Ten aanzien van mogelijke wettelijke be zwaren is naar praeadviseurs gevoelen in theorie de stelling te verdedigen, dat com missies voor steunverleening buiten de be palingen der Armenwet vallen. Immers arti- Zien wij derhalve in het denkbeeld van Mr. Heerkens Thijesen het best mogelijke mid del om de ontwrichting in onze huidige ar menzorg te herstellen: wij ontveinzen ons niet de moeilijkheden, welke zich daarbij in de ^iractijk zullen voordoen. Men bedenke maar eens, hoe moeilijk bet wezen zal, de geschikte personen bereid te vinden tot zittingneming in de door Mri Heer kens Thijssen gewilde commissie; de com missieleden zullen vaak een zeer ondankbare en zelfs niet altoos gevaarlooze taak te ver richten krijgen.! En welke moeilijkheden zullen zich niet voordoen bij de beoordeehng, of een behoef tige al dan niet door het armbestuur, al dan niet door de nieuwe werkloozen-commissio moet worden gesteund! Om dan nog maar te zwijgen van de wijze, waarop, en de mate, waarin de crisiswerk- Icozen, die niet buiten zekere termen val len door hun zware dagen heen geholpen zullen moeten worden! DE MOORD OP MATTE0T1L Volgens een openbare verklaring zou het optreden van Finzi niets te maken hebben met de zaak Matteotti. Een commissie uit de Italiaansche parle mentaire meerderheid heeft den toestand besproken en heeft den Kamerleden Paeluc- ci en Pennavaria opdracht gegeven zich in naam der meerderheid naar mevrouw Mat teotti te begeven. Er hebben verscheidene nieuwe arresta ties plaats gehad. Tot dusver staat in de moordzaak dit eene vast, dat Matteotti is ontvoerd in een auto, die gebuurd en teruggebracht is op naam van Filipelli, een journalist der fas cistische partjj, die in nauwe persoonlijke relatie staat tot den thans afgetreden onder minister van binnenlandsche zaken Finzi. Men verwacht de bjjeenroeping van den grooten raad der fascistische party om te komen tot een zuivering in de partij, zoodat heethoofden geen gelgenheid meer krijgen door woord en daad de regeering in discre- diet of moeilijkheden te brengen. Fillipelli, de directeur van de Corriere Italiano, die gepoogd had naar het buiten land te ontvluchten is bjj den golf van Ge nua door journalisten herkend en daarop in hechtenis genomen. Hjj wilde trachten met een motorboot te ontkomen. In zijn bezit vond men een groote som geld, die in beslag werd genomen. Fillipelli is naar Rome gebracht. Naldi, de gewezen directeur van de Tempo is eveneens gearresteerd, omdat hjj Fillipelli bij zjjn vlucht had geholpen. De chauffeur van de auto, waarmede Matteotti werd ont voerd, heeft zich ter beschikking van de justitie gesteld. Matteotti was slechts 28 jaar oud. Hjj stamt af van een welgestelde familie uit de provincie Ferrara. Hij was in 1919 voor het eerst naar de Kamer gestuurd en stond als een der bekwaamste leiders in den strijd tegen het fascistische stelsel bekend. Bjj de jongste verkiezingen werd hjj in twee dis tricten gekozen. Reeds in de eerste vergade ring van de nieuwe Kamer hield hjj een hartstochtelijke rede tegen de fascistische regeering. Indien men de te Milaan verschijnende communistische Unita mag gelooven, zou Volpi kort voor dat hij in hechtenis werd genomen aan eenige vrienden een paar bij zonderheden over den dood van Matteotti hebben verteld. Tot het einde toe schold Matteotti zijn moordenaars voor lafaarden en barbaren uit. Hij dacht er niet aan om genade of medelijden te smeeken. Hjj riep slechts: Slaat mij maar dood, mijn ideaal kunt ge toch niet ombrengen. Volpi zei, dat, indien Matteotti slechts een oogen blik angst zou hebben getoond, men hem misschien zou hebben gespaard. Toen men hem afmaakte, riep hij zijn moordenaars toe: Mjjn ideaal sterft niet met mij. De arbeiders zullen mijn lijk zegenen. DE RAAD VAN DEN VOLKENBOND. De Raad van den Volkenbond heeft harde critiek geoefend op de slapheid der Oosten- rijksche regeering bij de toepassing van het bezuinigingsprogramma. Zimmerman verde digde de Oostenrijksche regeering zooveel hij kon. De algemeen indruk is, dat de Oos- tenrjjksche delegatie aan wier hoofd minis ter Gruenbegrer (inplaats van mgr. Seipel) staat, haar doel niet heeft bereikt. Einstein, die het vorig jaar bedankte als lid der commissie voor intellectueele samen werking uit protest tegen de Roerbezetting is teruggekomen op zjjn verwjjt en weet herbenoemd als lid der bedoelde commissie. MEXICO EN ENGELAND. De Mexicaansche regeering gaf een my- dedeeling uit, waarin gezegd wordt, dat ze besloot korten tijd te wachten op do uit komst der vriendschappelijke pogingen van 1 den Chileenschen gezant ten behoeve van TRAMONGELUK. Gisterenavond tegen half 8 weigerde de rem van de tram op de hellende Duesing- strasse te Obergruene. De wagen liep tegen de kettingfabriek van Schlieber op en werd geheel verbrijzeld. Tot dusver zjjn er 13 dooden geborgen en 30 zwaar gewonden geconstateerd. De Ver. Staten telden op 1 Januari ’24 112.8~6.000 inwoners; dit getal was geduren de 1923 vermeerderd met 1.943.00. Uit Rome wordt gemeld, dat de kruiser „San Marco” ternauwernood door handig manoeuvreeren aan een mijnontploffing is ontkomen. De mijn is door kanonvuur on schadelijk gemaakt. Herriot onderhield zich gisteren langen tijd met den Duitschen gezant te Parijs; de Fransche gezant te Londen is. na lang met MacDonald geconfereerd te hebben, naar Pa rij vertrokken. De Poolsche regeering heeft te Was hington laten weten, dat zij wénscht over te gaan tot een regeling van de Poolsche s'cbuld aan Amerika. De Sovjet-vertegenwoordiger Kara- chan heeft aan het Chineesche ministerie van Buitenlandsche Zaken een nota gezon den, waarin China wordt uitgenoodigd to Moskou een gezantschap te vestigen. Ten gevolge van een hevigen orkaan die verschillende districten van Zuid-Dako- ta heeft geteisterd, werden in totaal tien personen gedood. Een uit Tokio ontvangen draadloos te legram behelst, dat allo leiders van christe lijke gezindten in Japan eischen, dat hun kerken zich zullen losmaken van alle ban den met Amerikaansche kerken. Het dreigende conflict bij de Duitsche spoorwegen is voorkomen. Er is een volle dige overeenkomst bereikt. De loonen der spoorwegarbeiders zullen met 10 pCt. wor den verhoogd. Het aantal werkloozen in Groot-Brit- tannië bedroeg op 9 Juni 1.027.000, zijnde 24.085 méér dan in de voorafgaande week. De Belgische minister van Buitenland- sche Zaken Hymans zal heden op zjjn terug keer uit Genève een onderhoud hebben met den nieuwen Franschen premier Herriot. Volgens de aangenomen begooting be- loopen de totale uitgaven v. de stad Berlijn over het begrootingsjaar 1924 circa 385 mil- lioen goudmaxk. Het deficit ten bedrage van 9 millioen hoopt men te dekken. De Britsche admiraliteit deelt mede dat het Russische oorlogsschip Dorowski binnen kort verschillende Engelsche havens zal be zoeken. De havencommandanten hebben op dracht gekregen het op de gewone wijze te begroeten. De moordenaar van den Bulgaarschen oud-minister Petkof is gevat. Hij heeft be kend. Het is een jonge Macedoniër. Het mo tief van den moord is nog niet bekend. Bij de Maandag gehouden verkiezingen in Zuid-Afrika, heeft Smuts in zijn district West-Petoria de nederlaag geleden. op de jacht.” „Dat is zeer zeker ook belangwekkend,” antwoordde Mackeller, droog. „Ik dacht dat u na het ontvangen van mijn bericht den heuvel zoudt zijn opgeklommen.” „Het spijt mij je teleurgesteld te hebben, Peter, maar wanneer ik een uitmuntend man iets opdraag, dan bemoei ik mjj nooit met zijn zaken. Ik ben. daar boven volmaakt overbodig, en het is hier beneden veel ge- noeglijker/>; jodat misschien verwonderd zijn ge- om te zien hoeveel mannen ze van de -Rajah hebben geland, genoeg om ons totaal te vernietigen, als ze ons vinden. „Laten we dan maar hopen, dat ze ons niet vinden, Peter.” „Ze hebben nu al een aantal tenten opge richt, en ze zijn dadelijk begonnen met het laten springen van do rotsen.” „Dan verliezen ze ook al geen tijd.” „Zeer zeker niet. Ik heb bemerkt dat ze electrischo zoeklichten hebben opgericht, zoodat ik vermoed dat ze nacht en dag zullen werken." „Ik zie graag, dat de menschen vlijtig zijn”, zei zijn Lordschap met bewondering. „Als daar maar een tandradbaan naar den top van den heuvel liep, dan nam ik een armstoel mede alleen om het genoegen te hebben van ze bezig te zien. Ah, daar hoor ik de gong. Gelukkig heb ik een paar vogels geschoten. Peter, waar je beslist van zult Directeur-Generaal der Posterijen, zooals alle respectabele qprrespondenten dat doen. Ik ben bijna vergeten hoe of een brievenbe steller er uit ziet, maar ik vermoed dat als we onze draadlooze maar eens in orde krij gen, we signor Marconi nog een lesje zullen kunnen geven.” De Rajah was drie dagen te laat, volgens Mackeller's berekeningen, maar op een mor gen zag hij haar toch langzaam den stroom opvaren en terstond werd dit nieuws mede gedeeld aan Strauleigh, die het evenwel niet ontving, daar hij op de jacht was. De jonge edelman had zijn lunch genomen en niemand wist wanneer hij terug zou komen. Mackeller met zijn oog voor den verrekijker zag de mannen die de Rajah aaij^böord had, aan wal gaan, en hij zag ook de Twee stoom- lieren, die terstond begonnen met het doen landen van de cargo. Hij verwachtte ieder oogenblik dat Stranleigh zou komen, maar niemand verscheen. Mackeller en do telegra fist gingen dus maar naar het jacht, en hier vond hjj tot zjjn verbazing zjjn chef, ge zeten in een stoel, kalm bezig met het lezen van een novelle, totdat de gong zou klin ken. „Hebt u onze boodschap niet gekregen?” vroeg Mackeller. „0 ja, een paar uur geleden. De Rajah is binnengestoomd naar je zegt. Dat is zeer in teressant. Het zal je pleizier doen Mackeller te hooren dat ik zeer gelukkig ben geweest

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1924 | | pagina 1