SPORT EN SPÉL. Klein Allerlei. KERK EN SCHOOL. I I Driekamp A Dames. 80 M. bardloogea. Volharding, Purmerend Stelling, Lycurgus, Krommenie J. Kuithof, A’dam, Amsterdam 27.9 p. 80 M. sec. j- •aniBS 8 maal 80 M. n/n. 41 2/6 sec. eéren 10 maal 100 On 0. 2 min. 9 3/10 sec. Ver-estafette Dames 4 maaj 1 1. Olympia I Zaandam 47 3/5 2. Allebé I, Hoorn 48 4/5 sec. 3. N.E.A. I, Purmerend 49 sec. 3. Concordia. Haarlem 49 sec. 4. Allebé II, Hoorn 49 4/5 sec. Ver-estafette Heeren 4 maal 100 M. 1. Lycurgus, Krommenie 49 sec. ▼angt Zond: aan; en het uur. Het algemeen onderwerp van het Congres is: Eucharistie en eerhersteL raakt met het gevolg, dat haar een word afgereden. BLOEDIGE VECHTPARTIJ. Gisterenmorgen had op den Arnhem- schen weg te Apeldoorn een Moe dige en hevige vechtpartij plaats, welke baar oorzaak vond in het feit dat mei. L. die t Wageningen met G. onder- trouwd was, meer behagen toonde te hebben in S. uit Zwolle, met wien zii was medegegaan. De bruigom, die met een kameraad H. opzoek was naar de trouwelooze bruid, vond haar giste renmorgen om 11 uur in gezelschap met haar vriend aan den Arnhemschen weg. Na een korte woordenwisseling volgde er terstond een hevige vecht partij. waarbij men zich van messen en steenen bediende en die tengevolge had dat H. een ernstige steekwonde in den rug bekwam, welke een ontzettend bloedverlies veroorzaakte en S. zwaar tan het hoofd verwond werd en boven dien een levensgevaarlijke steek in den buik opliep. Deze beiden zijn, na voorloopig ter plaatse te zijn verbonden, naar het zie kt nhuis overgebracht O., de ongelukkige bruidegom, be vindt zich thans in arrest De poftitie, die ïfenwelflöen hacn* reeds haar onderzoek begon, is den dader of daders nog niet op het spoor. I AUTO-ONGELUKKEN. I Op het kruispunt van den Oranie- smgef en de Staringstraat te Nijmegen is gisterenmidag een kleine autootK in botsing gekomen met een luxe atrto. De autobus sloeg om en aMe inzittenden werden door glasscherven gewond. Een bejaarde dame kreeg een diepe snede boven een der oogen, doch de overi gen ontvingen gering letsel. Nadat den gewonden in een woning .genees kundige hulp was verleend, .konden zif hun weg vervolgen. De autobus was ernstig beschadigd. Gisterenmorgen is op den hoek van de Kruisstraat en den Benzenraderweg te Heerlen een taxi-auto, bestuurd door den eigenaar Frusch, tegen een auto- öus opgereden. De taix-auto was bezet door 7 personen. Door de botsinte? kreew een juffrouw uit Spekhoizerheide een beenbreuk, terwijl een andere dame verschiliende wonden door glasscherven op'i p. De chauffeur van de autobus werd eveneens door het brekend glas gewond. De passagiers kregen evenwel geen letsel. Beide auto’s werden zwaar beschadigd. f 2. Volharding, Purmerend 49 1/10 sec. V 3. Jahn, Edam 49 3/5 sec. 4. Pretoria, Amsterdam 50 sec. A -5. de Halter I, Alkmaar 50 4/5 sec. 6. Olympia, Zaandam 51 1/5 sec. TEMPERAMENT ONGESCHIKT, Dat niet elk temperament voor onder wijzer geschikt to blijkt uit het volgende schetsje van D. te H. in het Chr. Schoolblad „Onze Vacatures”. Er staat boven „Weten is.... vergeven”, waar mee niet bedoeld zal zijnden onderwij zer. maar het kind vergeven. Meester L. was een goed man, een best onderwijzer, alleen speelde z’n drift hem soms parten. Keesje was een mager, stil ioggie. die altijd ijverig werkte. Thuis had men ’t niet breed.’ Meester en Keesje kon den best met elkaar ópschieten. Tot op een keer toen er sommen ge maakt moesten worden en Keesje te weinig af had. Meester zei: „Keesje je moet door werken.” Maar Keesje had na eenige ©ogenblik ken nog niets méér af. Toen werd meester driftig pn gaf Keesje een draai om z’n oor en. Keesje keek meester aan met stil ver wit en ’n machteloozen blik in zijn oogen. Hij kon niet. Meester merkte niets en dacht: Hii wil niet En Keesie’s lei bleef zoo goed als leeg. Na twaalven dan maar. Kees. Doe je lei maar weg.” En Keesje deed het en zat verder stil voor zich uit te staren.... Na schooltijd was Meester L. weer kalm. Hij zou eens met den jongen praten. Anders was hii toch niet zoo. „Zeg Kees, hoe komt dat nou?” Keesje zweeg, alleen trilde z’n lip verraderlijk. „Kon je de sommen niet, Kees?” Keesje zweeg, maar over z’n wang rolde een traan. „Of was je misschien lui, Kees?” Toen kwam het antwoord, hortend, stootend, snikkend. „Nee. meester, ik heb vanochtend geen boterham gehad en ’k heb zoo’n nonger!” Meester draaide zich om En schaamde zich, naar de lezer hoopt. DE GEWESTELIJKE GYMNASTIEK- UITVOERING TE ALKMAAR. De Zaterdag- en Zondagmiddag alhier ge houden Gewestelijke Uitvoering van het Ge west Noord-Holland van het K. N. G. V. mag geslaagd heeten. Alles werkte mee om deze uitvoering te doen slagen. In de stad waren meerdere vlaggen uitgestoken, ten einde onze stad een feestelijk aanzien te ge ven en de vreemdelingen welkom te heeten. Geen wonder dan ook, dat Zaterdagmiddag maar vooral Zondagmiddag de belangstelling zeer groot was. ZATERDAG. Adspirantenuitvoertng. Zaterdagmiddag openden de adspiranten met een uitvoering de feesten. Op het Doe- lenveld was het aantreden en om ongeveer half 3 werd vandaar onder begeleiding van St. Louis afgemarcheerd naar het Sportpark, alwaar om 3 uur de uitvoering een aanvang nam. De meisjes en jongens gaven algemeene vrjje oefeningen te zien. De massale uitvoe ring slaagde zeer goed. Daarna toestelturnen der meisjes en springoefeningen der jongens. De knotsoefeningen der dames van ,,De Hal ter”, alsmede de vrjje oefeningen der dames van „Turnlust” oogstten weder veel succes. Dan turnden de jongens aan het toestel en lieten de meisjes spring-oefeningen zien. Daarna werden meerdere sporten gelijk tijdig op verschillende gedeelten van het terrein te zien gegeven als: stok oefeningen „Kracht en Vlugheid”, halter-oefeningen' „De Halter”, vrjje oefeningen „Turnlust”, groepen van „Voorwaarts” en „Voliuy-ding”, vrjje oefeningen „Kracht on Vlugheid” en speerwerpen der leerlingen* van het Gymna sium. De estafetteloop tusschen de leerlingen van het Gymnasium en R. H. B. 8- bracht ’n overwinning voor de R. EL B. S.’ers. Deze uitvoernig der adspiranten onder hoofdleiding van den heer J. J. Poll was ze ker een’ succes. Athletiekwedstrjjden. Op een ander gedeelte van het sportpark hadden intusschen de athletiekwedstrjjden ’n aanvang genomen onder leidjng van den heer G. van Zoonen. Deze wedstrijden hadden het, volgende re sultaat: Turnkring estafette Dami Wisselprjjs Z. T. K. 1 Turnkring-estafette H< Meter. Wisselprjjs Purmerend -- Te Velzen is ingebroken in de villa van den heer Th. aan den Stationsweg. Door een tuimelraam is men binnengekomen. Vermist worden een partij tafelzilver en een horloge. Onder Poortugaal is een jong meisje door een man aangerand. Hjj werd door eenige personen per fiets nagezet, gegrepen en naar Rotterdam overgebracht. De echtgeooote van den tuinman op Schothorst onder Hoogland nabij Amers foort had het ongeluk in den kelder te val len. Zij bekwam een hersenschudding en overleed den volgenden dag. Te Mierioo was het elfjarig zoontje van den heer V. aan het „pootje baden” toen hjj door hartverlamming bevangen plots onder wfler schoot. Een ontboden geneesheer kon slechts don dood vaststellen. Te Kessel (L.) is een onderwjjzer der 0. L. School bjj net baden in de Maas ver dronken. Te Almelo is hi den nacht van 22 op 23 April een autogarage van J. W., aan den Prinsenkampweg, afgebrand. Twee vrachtauto’s gingen verloren. Thans heeft de marechaussee W. gearresteerd op ver moeden van brandstichting. W. heeft be kend De politie heeft te Reuver (Limb.) een Duitscher aangehouden wegens diefstal van 560 ten nadeele van den heer T. aldaar. Zaterdagnacht om 2 uur is een woon schip in de Oostsingelgracht te Haarlem ge zonken. Het gezin, dat het schip bewoonde, man. vrouw en 3 kinderen, kon zich bjjtijds redden. De heer E. te Bruggenum (L.) maakte met zijn vjjf maanden oud dochtertje, dat hij op een fietsstoeltje geplaatst had, jw rjj wiel, een tochtje langs het veld. De kleine gleed ongemerkt van haar zitplaats en kwam zoodanig te vallen, dat de dood na eenige oogenblikken intrad. Het bericht als zou de Ned. Bank 150 millioen goud naar de V. 8. hebben gezon den tot steun van den wisselkoers, is onjuist. Te Leek Is do negen-jarige G. Oostinga in een mast van het electrisch net geklom men en door aanraking van den hoogspan ningsdraad direct dood gebleven. Te Reuver werden door de rjjksamb- tenaren 400 liter spiritus in beslag genomen, toebehoorende aan Duitschem, die over de grens de vlucht namen. Op den N. Z. Voorburgwal te Amster dam is een juffrouw, die op een motorwagen van lijn 3 wilde springen, onder de tram ge- been INTERNATIONAAL. EUCHARISTISCH CONGRES. (Officieel). ■-» Program-schema. Dinsdagmiddag 22 Juli, zal de Kardinaal Legaat Z.Em. Kardinaal Van Rossum C.S.S.R te 7 uur per boot uit Antwerpen via IJmuiden aankomen aan de De Ruyter- kade, waarna do kerkelijke ontvangst plaats heeft in de St. Willibrorduskerk aan den Am steldjjk. Dan zullen alle klokken der katho lieke kerken luiden. Des Woensdags zal de Kardinaal enkele personen ontvangen. Te 6J4 uur dien namiddag heeft de kerkelijke opening van het Congres plaats in de St. Willibrorduskerk aan den Amsteldjjk. Ver volgens vangt te 8 uur in het Stadion de openingsvergadering aan, waar Z.Em. Kar dinaal van Rossum en H.H. D.D. H.H. Mgr. Callier en Mgr. Heylen het woord zullen voeren, en aan do buitenlanders, die geen eigen spreker hebben, gelegenheid zal wor den gegeven tot het uitspreken van een kor te begroeting. Dec nachts heeft in de kloos ters nachteljjke aanbidding plaats. Des Donderdags en Vrjjdags zullen in de aula van het St. Ignatiuscollege twee priec- tervergaderingen worden gehouden te 1 uur. waar o.a. Z.D.H. Mgr. Heylen, Mgr. H. J. M.Taskin, pater J. L. Janssen C.s.s.R. en pater de la Taille 8.J. zullen spreken. De andere sectievergaderingen vangen Donderdag, Vrijdag en Zaterdag te 3 uur aan. De Hollandsche sectie vergadert in het gebouw der St. Joseph-Gezellen aan de Stad houderskade; de Belgische, Fransche, Itali- aansche, Spaanscho komen in ’t Broerehuis, de Engelsche, Amerikaansche en Poolsche Sectie in Bellevue, de Duitsche, Oostenrjjk- sche en Oostersche sectie in het Gezellen huis aan do Plantagemiddenlaan. Donder dag en Vrijdagmorgen is in alle kerken aan bidding en te 12 uud kinderhulde voor het Allerheiligste. Dc pontificale H.H. Missen zijn al gepubliceerd. Op de algemeene vergadering van Donder dagavond 7 uur in do St. Willibrorduskerk aan den Amsteldijk spreken pater Borro- macus de Grceve O.F.M. en Z.D.H. Mgr. Chollet, aartsbisschop van Kamerjjk en pro fessor dr. Donders uit Munster. Op de twee de vergadering in het Concertgebouw 7% uur pastoor G. C. van Noort van Amsterdam en pater Janvier O.P. uit Parijs. Op de alge- ineene vergadering van Vrjjdag in de St. Willibrorduskerk (7 uur) spreken de Ant- wcrpsche burgemeester mr. F. van Cauwe- laert, de heer Sinzot, afgevaardigde van Mons, en abbé Goma, kanunnik van Tarra- gone,en in het Concertgebouw 7 54 uur Mgr. J. A. S. van Scbaik van Culemborg, Mgr. Fr. Kelly, protonotarius apostolicus. van Chicago, en pater Vincenzo di Lorenzo S.S.S. van Rome. In de sluitiugsvergadering van Zaterdag in de St. Willibrorduskerk zul len de vertegenwoordigers der landen, die daartoe nog niet in de gelegenheid waren, een korte begroeting uitspreken en zullen Z.D.H. Mgr. Heylen en de Kardinaal-Legaat nog spreken. Donderdag- en Vrijdagavond 8 uur spreken iu het Stadion dr. L. Vinko- steyn, pastoor L. J. Willenborg en het Tweede Kamerlid Henri Hermans. Op de sectievergaderingen zullen spreken: voor de Hollanders: als sprekers pater A. Schelstracten S.S-9-, uit Njjmegen, mr. A. baron van Wijnbergen en pastoor Th. M. Beukers uit Leiden; als versaggevers (rap porteurs) pater Kaarsgaren S. S. 8. uit Nij megen, pater Joachim S.S.C.C. en pater W. van D|jk O.S. Aug. terwjjl van Duitsche zij de mr. Schaepveld is aangewezen als toe- lichter over Duitsche toestanden (coinmen- tateur). In de buitenlandscbe secties zullen o.a. optreden pater Dalmat-Sapet (België), pa ter Castelain C.s.s.R., Francois veuillot, Mgr. I^imerand (Frankrijk), Mgr. Deken In geland van Coch, Z. D. H. Mgr. dr. StrSter wjj-bisschop van Aken, prof, dr. Drompropst Mausbach (Duitschland), pater Buenaventu ra Garcia Paredes O. Pt. uit Madrid en Don Manuel Orneta y Ariero (Spanje), kanunnik E. Mejjers M. A. Rev. John. P. Arendsen, Rev. Edward J.' Mahonney (Engeland), graaf Pocci uit Rome (Italië), Kanunnik van Clé (België). Het betreft hier slechts een voor- loopige opgave; de namen van meerdere sprekers zullen nog worden gcplubiceerd. De kindercommunio heeft Zaterdag ochtend te half negen plaats. De H. Mis van den Kardinaal-Legaat lag in het Stadion te half tien t Lof met processie aldaar te 3 Speerwerpen. Hoogspringen: 1. T. Drost, Allebé Hoorn 21.3 punt 2. M. Bosma, Allebé Hoorn 20.3 punt 3. M. Schagen, Allebé Hoorn 18.9 punt 4. M. Hildering, Hébe Wormerveer 18.6 p. Driekamp B Dames. 80 M. hardloopen. Grensbalwerpen. Verspringen. 1. G. Beets N.E.A. Purmerend 28.2 p. 2. L. Appelboom, Allebé Hoorn 27.8 p. 2. D. Heesemans Concordia Haarlem 27.8 p 3. F. v. Hulst Concordia Haarlem 26.7 p. 4. T. Ris, Olympia, Zaandam 26.2 p. fi. B. de Groot Hygiea Helder 25.4 6. J. v.d. Koelen, Allebé Hoorn 25. 7. M. van Bunschoten, Olympia, Zaan' 24.6 p. 8. A. Waal, Hébe, Wormerveer 23.7 p. 9. J. Smids, Halter, Alkmaar 22.6 p. DriekAmp C Heeren. 100 M. hardloopen. Verspringen. Kogelstooten. 1. G. Ejjsker, Concordia, Haarlem 34.5 p. 2. T. Boot, Volharding Purmerend 31.4 p. 3. R. de Vries, 29.3 p. 4. A. Ton, Jahn, Edam 29.2 p. 5. W. - 28,2 p. 6. A. 7. P. de Moei, Halter, Alkmaar 26.4 p. 8. A. v. d. Goot, Jahn, Edam 26.3 p. 9. J. Heinis, Halter Alkmaar 26.1 p. 10. M. Kool, U.d.L W.v.O. Hoorn 25.5 p. 10. C. ITonk, Z.S.C. Zijpe 25.5 p. Driekamp D Heeren. 400 M. hardloopen. Polsstokhoogspringen. Discuswerpen. 1. B. de Boer, Jahn, Edam 35.8 p. 2. A. v. d. Zee, Concordia Haarlem 27.6 p. 3. H. Swart, Volharding, Purmerend 25.5 p Driekamp E Heeren. 1500 M. hardloopen. Hoogspringen. Speerwerpen. 1. T. Dekker, Concordia, Haarlem 21,1 p. 2. K. Schenk Ja., Olympia, Wieringer- waard 19,2 p. 3. W. H. Verkes, Concordia. Haarlem 18.8 p. 4. A. Bordes, Concordia, Haarlem 16.6 p. Daarna had de afmarsch plaats. Eere-avond. Des avonds te half 8 vond in den Mu- ziektuin de eere-avond plaats. Hoofdleidster was hier Mej. W. M. Hartog. Deze eere- avond, waar niet minder dan 19 keur- aJdeelingen meewerkten, was zeer zeker een ■ucces voor de medewerkenden»J)e verschil lende oefeningen werden uitgevoerd in de Muzieknis en op een plankier. Het program ma werd geopend met staafoefeningen der heeren van de Amsterdamsche Gymnastiek- vereeniging. Dit 8-tal heeren liet mooie oefe ningen zien. De vrjje oefeningen der dames van „Turnlust” werden zeer goed en mooi gelijk uitgevoerd. De dames van Allebé uit Hoorn gaven dan keurig uitgevoerde knots oefeningen te zien. De oefen’ngen der dames van „Kracht en Vlugheid” aan de ongeljjke brug werden door deze 7 dames correct en geljjk uitgevoerd. Mooie oefeningen zagen we daarna van de heeren van U.d.L W. O. van Hoorn. Ook het werk der heeren van Her cules van Oudkarspel is vermeldenswaard. Een 6-tal dames van Simson van Koog aan de Zaan kwam uit met mooie vrjje oefe- Gewestelijke uitvoering. Op het Sportpark aangekomen werd de vaaudelgroet gebracht. Het was een impo sant gezicht deze vaaudelgroet. Daarna werd direct een aan vang genomen met de uitvoering, welke onder hoofdleiding stond van den heer W. A. J. Goeting van Haarlem. Het programma werd geopend met alg. vrije oefeningen der In eren. Deze oefeningen uitgevoerd door alle heeren boden een mooien aanblik. Het was een mooi gezicht deze massale uitvoering. Hierna gaven de dames toesteloefeningen te zien. Door meer dere dames werden zeer mooie oefeningen te zien gegeven. De K. T. K. en Z. T. K. gaven daarna verschillende demonstraties. Mooi waren de oefeningen in bet voortbewe gen der dames v. d. Z. T. K. Deze oefeningen werden keurig en zeer gelijkmatig uitge voerd. Hierna toesteloefeningen der heeren. Aan rek en brug werd heel goed werk te zien gegeven. De springrietoefeningen der dames van don K. T. K. oogstten ook than» wederom veel succes, evenals het knot- zwaaien der dames van den A. T. B. Daarna toesteloefeningen der dames en halter oefeningen P. on 0. Vooral de halter- oefeningen werden zeer goed uitgevoerd. Bf de toesteloefeningen der heoren van groep D. werkte een veteraan, die blijk gaf, bet nog lang niet verleerd te xjju. De oefenin gen aan de springtafel genoten oob than* weer veel belangstelling. Tot slot garsa de dames nieuw» vrjj» oefeningen U rien. i meest heeft mij doen spieken, dat gU zoo oneindig veel meer doet dan afleen het lichaam ontwikkelen. Hedenmorgen gingen uw vereenigin- gen langs mijn huis, ordelijk en vrooliik en dat heeft voor mij iets roerends ge had. Op dezen herlijxen, zonnigen zo merdag. ’s morgens vroeg de jeugd langs zijn huis te z:en trekken, dat is iets dat u sterkte en moed geeft. Dat heeft mii gebracht tot een gevoel van dankbaarheid aan God voor het leven. Als gü uw doel bereikt hebt, hebt gij meer bereikt dan alleen de lichamelijke opvoeding van uw leden. Ik hoop, dat ffi» .spoedig weer in Alkmaar zult, ko men. De turners en turnsters van het gan- sche gewest heet ik welkom en ik hoop dat uw uitvoering van hedenmiddag even goed zal slagen als gisteren en dat gii met de aangenaamste herinneringen aan deze stad inorge*> weer naar huis zult gaan (Luid appLaus) J>e heer L. I. C. van Ekeren, plaats vervangend voorzitter van het Gewes telijk bestuur verkreeg hierna ’t woord. Spr .zeide. dat wat de turners tot nu in Alkmaar ondervonden hebben tot dankbaarheid stemt Het mooie weer en de Alkmaarsche turners hebben alles gedaan om deze uitvoering te doen sla gen. Spr. dankt hen daarvoor en in het bijzonder den Raad voor de groote medewerking, die hii verleend heeft Het uitsteken van de vlag o phet stad huis hebben wii direct als een welkom begrepen.Gelukkig heeft de lichmaleijke opvoeding bii de gemeenfebesturent sympathie gewekt Het is ons hoogst aangenaam te midden van de vroede vaderen te zijn, temeer wanneer wij zoo harteljjte woorden van den burger vader te hooren krijgen. Voor deze woorden speciaal onzen hartel. dank Wii gevoelen ons vreugdevol en dank baar voor wat wii in Alkmaar hebben ontvangen. Wii zij& techter nog niet voldaan. Het punt van ontevredenheid is. dat nog zoo weinig AManaarscH jongeren van de lichamelijke opvoeding kunnen profiteeren. H,et moest alle jongens en meisjes van den leerplichti gen leeftijd ten goede kunnen komen. Ik ma» it de woorden van den burge meester verwachten, dat dit ook hier ra jjebcuren. Wanneer het maar even kan besteed dan wat geld aan de li chamelijke opvoeding in uw gemeente, tot verhomging van ae volksgeznodheid. Spr. dankt nogmaals hartelijk voor de ontvangst hier bereid en hoopt, dat de burgemeester nog vele jaren aan het hoofd van deze gemeente zd staan en dat AIkn-aar nog vele jaren zal groeien en bloeien. Hierna verkrijgt de heer L. C. d. Meu- len J. H. zn., voorzitter bondsbestuur K. N. G. V. het woord. Spr. zegt bijzonder getrof fen te zjjn, vooral door de woorden van den burgemeester, omiiat wjj staan tegenover een groot verbond. En dat verbond is sa mengesteld uit groote aantallen mannen en vrouwen, die allen con amore deze zaak be hartigen. Alles wat zjj doen, doen zjj vrijwil lig. Zulke mannen ala hier om mjj heen staan, zjjn de mannen, die ons verbond groot maken. Spr. zeide de ethische zjjde van de gym nastiek evenzeer op prijs te stellen als de burgemeester. Vooral een groot doel is daar mee te bereiken: de zedelijkheid komt er door op een hooger peil. Spr. uit zjjn beste wenschen voor Alkmaar en zegt te hopen, dat alle bijeenkomsten van het Gewest op zoo boog peil zullen staan als deze bijeen komst in de Raadszaal van Alkmaar. Hiermede was de officiëele ontvangst ge ëindigd en werd het gezelschap op de trap pen van het stadhuis gephotografeerd. De optocht Reeds lang voor bet vastgeetelde uur had den velen zich langs den te volgen weg op gesteld om 2200 turnsters en turners te zien aftu^rcheeren. Langs beide zjjden der Langestraat en Laat stond een dichte haag van toeschou wers. Het was een schitterenden aanblik de lange rjj van turnsters en turners te zien voorbijtrekken, ongeveer 75 vaandels en banieren met zich voerend en onder bcgelel ding van 5 muziekcorpsen, n.l. Sted. Muziek corps, Louis,” „Ons Genoegen,” „St Caecilia” en „Excelsior.” De dames marscheerden vanaf de Laat, de heeren vanaf het Waagplein en ontmoeU ten elkaar in deLangestraat, waar bjj de Steenenbrug de heeren achter de dames aan sloten. Ook op den verderen weg, Ritsovoort en Kennemerstraatwog, stonden vele belang stellenden. ningen. Succes oogstten de heeren van Olvm- pia van Amsterdam het hun knotszwaaien. Deze 9 heeren opgesteld in V-vorm werkten deze oefeningen goed af. Mooie vrjje oefe ningen lieten dan zien de dames van Simson uit Amsterdam. Dc staafoefeningen der hee ren uit M. Beemster waren uitstekend, deze werden zeer correct uitgevoerd. Een succesnummer was ook de springriet oefeningen van de dames van Hygiea van Amsterdam. Deze 22 dames lieten inderdaad mooi werk zien. Het nummer hoogrek der heeren van den Alkmaarschen Turnkring was weer goed verzorgd. Door meerdere heeren werden uitstekend uitgevoerde oefe ningen te zien jfrgeven. De heeren Poll en Schenke resp. directeur van „Turnlust” cn „De Halter” werkten in deze afdeeling mee. Hierna zagen we goed uitgevoerde knots oefeningen der dames van de A. G. V. van Amsterdam. De dames van De Halter ble ven ook niet achter en hunne knotsoefeningen waren zeer goed, vooral de tweeledige. Een aardige demonstratie der verschillen de Athletische sporten als speerwerpen, dis cuswerpen enz. gaven de heeren van „Turn- lust” te zien. Deze athletische oefeningen werden vlot uitgevoerd en werden besloten met een aardigen stand. Heel mooi brugwerk zagen we daarna van de dames van Spar- tacus van Amsterdam. De heeren van De Halter gaven dan zeer goed uitgevoerde oefeningen te zien aan de boogbrug. Het nummer springtafel was ze ker een succes voor de heeren van Amster dam. Meerdere fraaie sprongen werden te zien gegeven. Hiermede was het programma geëindigd. Vermelden we nog, dat de aanwezigen met aandacht de verschillende oefeningen volgden en bij vele oefeningen klonk een harteljjk applaus. Het Alkmaarsche strijkorkest onder leiding van den heer J Henrl Oushoorn verleende medewerking en gaf een viertal Nummers ten beste, die door de aanwezigen zeer op prijs gesteld werden. Na afloop van den eere-avond had in de ..Harmonie” de uitreiking van de prjjzen der athletiek-wedstrjjden plaats. De heer Wjjdeman, Voorzitter der rege- lingscommissie heette allen nog 'harteljjk welkom en sprak den wensch uit, dat deze dagen nog lang in aangename herinnering zouden mogen bljjven. Hierop werden de bekers cn medailles met een toepasselijk woord uitgereikt In verband mef het hoofdartikel in het Zaterdagnummer van het „Noord-Hollandsch Dagblad” aan de turndagen gewjjd, werd dit blad voor en tjjdens den eereavond aan de aanwezigen uitgereikt. ZONDAG. Officieele ontvangst ten Stadhuize. Om 12Juur had ten stadhuize de officieele ontvangst van de besturen der deelnemende vereenigingen plaats. De wethouders, ver schillende raadsleden enz. waren tegenwoor dig. De burgemeester, de Edelachtbare Heer Mr. W. C. Wendelaar, sprak de aanwezigen toe. Spr. wees er op, dat er verschillende onder de aanwezigen waren, die al een dag in Alkmaar vertoefden, zoodat een woord van welkom te spreken wel wat moeilijk was. Hot welkom is hen al toegeroepen door de vlaggen, die van de gemeentegebouwen waaien en door de gevoelens van de bevol king, want de bevolking heeft reeds getoond hoe aangenaam het haar is de turners te zien. De Raad stelt er prijs op, dat dit welkom door injj persoonlijk nog wordt onderstreept. Ik wil dit motiveeren, aldus spr. In onze tegenwoordige maatschappij hoort en leest men woorden en gedachten van groot pessi misme, gevolgd door inzinking van den geest. Men stelt het voor alsof het volk min of meer gedegenereerd zou zjjn, alsof zjj niet meer in staat zou zjjn op de hoogte te staan, ■waarop onze voorvaderen stonden. Spr. noemde de taak van bestuurs lichamen moeilijk, omdat dat bij het vervullen daarvan deze kwellende ge dachte komt dat de bevolking niet altijd beantwoordt aan het hooge ideaal, dat zii zich gesteld hebben. Daarom wordt er in bes tuu rek ring en een t 'on van pes- nimisme gehoord. Spr. deelt die gevoe lens niet Dat is het gevolg .van een levensbeschouwing', die niet zoo ge makkelijk onder woorden te brengen is. Fnkele woorden echter van groote den kers, die spr. getroffen hebben, wil hi’ citeeren en wel van Romain Rolland, die gezegd heeft: „II n’v a qu’un hé- roisme au monde: c’est de voir le monde tel qu’ il est et de laimer”, (Er is slechts één heldenmoed in de we reld het is de wereld te zien, zooato is en haar lief te hebben, en Carlyle, die zeide: „In het alge meen moest niemand zich beklagen over zijn „omgeving'”, ovr zijn „tijd” of iets dergehiks het is nutteloos dit te doen. Ziin tijd is slecht, welnu 'dat is een reden om dien beter te ma ken.” Dat is heel gemakkelijk te zeggen maar hoe moet dat gebeuren? Daar kan ik u geen antwoord op geven. Als wij .ons voor deze taak gesteld zien en wÜ willen daaraan beginnen, dan is het eerste woord opvoeding, opvoeding en nog eens opvoeding! Laten wij seeds trachten de jeugd verder te brengen dan wii zijh. Als wij nagaan hoe het met de op voeding van ons volk in de laatste ia- ren is gegaan, z en wij. dat de verstan delijke opvoeding wel is vooruitge-' gaan. Daarnaast is de lichamelijke oj>- voedingdie opvoeding is tot voor kort nogal eens verwaarloosd. Gelukkig ziin er nu belangrijke teekenen van verbete ring. Nederland neemt op het gebied van lichamelijke opvoeding .nog niet de plaats in die we gaarne zouden zien. Als wii dat bereiken, dan blijft nog pen opvoeding over: de ontwikkeling des gemoeds. en de laatste is misschien wel de moeilijkste. Als wij u het welkom toeroepen, dan geschiedt dit omdat wii weten, dat de lichamelijke opvoeding uw streven is en omdat wii wejen. dat uw streveen mee kan werken aan de ontwikkeling vari het gemoed. Het

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1924 | | pagina 5