Nooni-Hoilandscli Dagblad. TWEEDE BLAD. Alkmaar. L Vergadering van den Raad der gemeente ALKMAAR GEMENGD NIEUWS. KERK EN SCHOOL. VRIJDAG 11 JULI 1924. nr. 52 Den Haag .van de nadeel groep ■de verlof. no. 58, van tot over i, onder- -■ Maat- igustus Alk- 6 Augustus DRANKWET. Burg, en Weth. van Alkmaar brengen ter algemeene kennis dat bij hen is ingekomen een verzoek van J. C. Weber, bioscoop exploitant alhier om verlof tot den verkoop van alcoholvrije dranken, in alle afdeelingen van het bioscooptheater in perceel Doelen straat no. 31. Binnen twee weken na dagteekening de zer kan een ieder schriftelijk bezwaren te gen het vcrleenen van dit verlof bij hen in deputeerde Staten ten geleide van het goed gekeurde Raadsbesluit van 24 April 1924, no. 18, voor zooveel punt III betreft, Inzake den bouw van 79 woningen door de Ver- eening voor Volkshuisvesting „Alkmaar." A Is voren. ‘bb. een brief dd. 29 Juni 1.1. van Mevr. M. M. E. J. Kustersvan Scherpenzeel, daarbij eervol ontslag vragende als lid der Commissie van Toezicht op het Lager On derwijs. De Raad verleent het gevraagde eervol ontslag. cc. een brief dd. 3 Juli 1.1. van bet lid dezer den heer A. Sietsma, met ver in de Raadsvergadering van 10 Juli dienen. op Donderdag 10 Juli 1924, des namiddags één uur. Voorzitter: de heer mr. W. C. Wendelaar. Secretaris: de heer A. Koelma. Afwezig: Mevr. WeeUrbofKoopal en de heereu Leesberg, Offers, Westerhof. Sluis en Plevier. De VOORZ. opent de vergadering. De notulen van do verigj vergadering worden vastgesteld. Ingekomen Stukken. De VOORZ. deelt mede dat is ingekoraen: a, Een verzoek d.d. 24 Mei 1.1. van R. A. Blad te Bergen, om restitutie van betaalden hoofdeljjken omslag 19211922. De Raad stelt dit verzoek in handen van de Commissie voor de belastingzaken om be richt en raad. b. een verzoek dd. 30 Mei 1.1. van de Ver- eeniging voor Huisverzorging om voor het jaar 1925 een subsidie te mogen ontvan gen. De Raad besluit deze aanvrage te voegen by de stukken voor de gemeente^begrooting voor 1925. c. een brief d.d. 21 Mei ld., nr. 168, van Gedeputeerde Staten houdende mededeeling dat zy hunne beslissing omtrent het raads besluit tot wijziging der verordening regelen de de bezoldiging der gemeente-ambteuareu hebben verdaagd. Aangenomen voor kennisgeving. d het verslag van het college van cura toren van het Gymnasium over 1923. Alsvoren. e. een verzoek d.d. 31 Mei 1.1. van het Hoofdbestuur der Noord-Hollandsche vereeni ging „Het Witte Kruis” om voor 1925 eeu subsidie te mogen ontvangen ten behoeve van de ontsmettingsinrichting voor het geval de dienst 1924 een tekort mocht opleveren. De Raad besluit deze aanvrage te voegen bjj de stukken voor de gemoente4>egrooting voor 1925. f. een verzoek d.d. 28 Mej 1.1. van het be stuur der vereeniging voor kindervoeding cm voor 1925 een subsidie te mogen ontvangen. Alsvoren, niet af te” erg op zijn stierenhersens Werkte ,nam zijn geleider, de heer Jacob de Haas, uit Sommelsdijk. naast hem zijn stoel in, zette de piloot Duymelaar zich aan het stuur en werd de tocht laanvaard. i Aanwezig waren o.a. het Kamerlid Braat en de heer Van der Koogh, voorzitter van de Hollandsche schappij yan Landbouw. Hef congres der veehandelaren was s morgens gesloten. Met muziek voor op trokken de congressisten en him vrouwen het terrein op, met muziek heb ben ze den stier, die zich onder toe zicht van zifn fokker, den heer Steehou wer, van De Vaan, .rustig weiden liet .begroet en een Jagg zal hij leven” ver gezelde hem op ziin tocht naar Parijs. Een paar speeches vol ijoede raad gevingen zijn het mooie dier op zijn verdere levensreis meegegeven, nadat het eerst versierd was met linten in de nationale kleuren, waarvan een expres selijk voor deze gelegenheid vervaar digde bronzen penning afhing. De heer De Haas hield een vertoog, waarin hij het gewicht van dit oogenolik voor den Nederlaridschen veehandel in het jicht stelde, den Franschen minister van land bouw dankte en den stier op het hart bond zijn plicht te doen daar aan de oevers van de Seine en te zorgen voor een ‘reeks nakomelingen, die den naam van het Hollandsche rundvee zullen hoog houden. Waarna op de hierboven beschreven wijze het vliegtuig met zijn edelen last, in een stevig getimmerte vastgezet, zich van het veld verhief en ‘Zuidwaarts toog, MOORD. t B>; het grensplaatsje Nieden is een w issellooper, doodgeschoten. Een be drag.van 1Q00 Mark, die hij had ge ïnd, word vermistt. Reeds eenige avon den vroeger had men geprobeerd hem door het leggen van blokken op den weg, van zijd motorrijwiel te doen val len. De aanranders waren zigeuners, die twee honden tegen hem opnitsten, wel ke door den wisselllooper werden dood geschoten. De zigeuners, die ook van vuurwapenen gebruik maakten, worden als de aders beschouwd BADHUIS „HET WITTE KRUIS." Het badhuis van „Het Witte Kruis” aan het Kweerenpad zal, wegens het byplaatsen van een nieuwen ketel, gesloten zijn van 14 Juli tot en met 18 Juli. OVERGANGSEXAMEN GYMNASIUM. Bevorderd van de le klasse naar de 2de klasse: M. D. A. Arends, Maria A. Blom, Go D. Claesen, F. van Deventer Freddy J. Dion, Eddy L. C. Kool, Isa P. A. Meurs, Ixiuis v. d. Heide (toehoorder), M. G. Ros bergen, J. J. du Saar, Willy G. Sangers, Truus van der Stok, J. Talsma, J. Tinkelen- berg, J. W. de Wolff. 2 Afgeweaea. zen. Van de 2e naar de 3e klasse: Maria M. T. Aldersboff. Eva J. Benders, Sophie Blaauw, Hanna B. M. Boot, D. H. Buiskool, B. Cox, Anke Fischer (voorw.), H. F. van Gennep (voorwA W. Gt J. Groene veld, Dora Hare maker, J. P. Janssen, Et M. Kuipers, P. Kluitman, Willy R. du Saar, Hans L. Stap, A. J. Thomsen (voorw.), J. Verkerk. A. L. de Wolff. 1 Afgewezen. Van de 3e naar de 4e klasse: Til G. N. Caro, Nico de Boer (voorw.), Marietje Haze- loop, Lie A. M. de Lange, Elly C. Offers, A. Prins. 2 Afgewezen. Van de 4o naar de 5e klasse: Dik J. E. Conyn, Elly E. Eyma (voorw.) Lenie P. van Kleeff, Sure Neyt (voorw.) Hans A. M. Roos (voorw.), Corry P. Thomsen, Ineke E. Stap, W. G. Wendelaar, Anneke M. de Wolff. Van de 5e naar de 6e klasse: R. Boeke, A. Borsjfes, Jossie M. A. Conyn, Hannie Janssen, R. Pool, E. L. Ritmau, D. Visser Riek C. Wildschut. Tita Krak (toehoorderes), P. S. Winkel, D. Zylstra. 1 Afgewezen. 25-JARIG JUBILEUM. Gister herdacht de heer L. J. Klyn, secre taris van het „Noord-Hollandsch Landbouw- crediet” den dag dat het vyf-en-twintig jnar geleden is, dat by die tank als be diende in dienst trad. Gistermorgen om 9 u. werd, de jubilaris in hel met bloemen versierde kantoor opge wacht door Directie en pen- ;eel van het „Noord-Hollandsch Landbouwcrediet” en van het „Noord-Hollandsch Grondcrediet”, dat in hetzelfde gebouw gevestigd is. De jubilaris werd namens het personeel toegesproken door den heer Pronk en als collega door den heer Polak. Het gezelschap werd hierna gefotogra feerd, waarna de jubilaris ia een vergadering v. Directie en Commissarissen der bank door een der directeuren werd toegesproken. Overigens werd het feest in meer intiemen kring herdacht. EUCHARISTISCH CONGRES. De Congres- en Stadionkaarten zyn by den Districts-vertegen woordiger aangekomen Men wordt beleefd verzocht deze te doen af halen aan bet adres, waar men ze besteld heeft. EEN VERGADERING MET EEN RUMOERIG SLOT. Woensdagavond hield de federatie Den Haag van de S.D.A.P. een onin bare protestvergadering in „Alhambra” waar als spreker optrad de heer J. E. W. Duvs, lid der Tweede Kamer, met het onderwerp: „De moord op Mateotti en het Fascisme.” i De zaal was, ondanks het mooie weer geheel gevuld. t Bij het debat ontstond eensklaps een groot tumult, toen bleek dat dé heer Schiltihuyzen, vroeger voorzitter van net Werkloozen Agitatje-Comité en thans een bekend actualist te Den Haag, in de zaal aanwez g was. Toen hij pro testeerde tegen de woorden van den heer Duys voegde deze hem toe: „Wij _zi,H fatsoenlijker dan jij, anders kwam je hier niet levend vandaan?’ De aanwezigen in de zaal begonnen intusschen meer en meer op te dringen. De heer Du,ys voegde den debater op zijn protest nag toe: „Waarom pro testeerde je niet tegen de schanddaden .van mannen als Venders.” Een stem: „Dat kan-ie niet, daar moet hij van eten!” 1 Toen in de vergadering bekend werd, dat buiten nog een aantal fascisten stond te wachten, klonk een schel ge fluit door de zaal en namen de men- schen een dreigende houding aan en hetseneen op een conflict uit te loopen. Gelukkig wist de heer Schilthuyzen achter nog op het juiste oogenblik op Bet tooneel te springen, waar hij door de heeren Duys en Drees tegen hun op gewonden partijigenooten beschermd werd. Daar het inmiddels 12 uur gewor den was werden de lichten uitgedraaid en moest de zaal ontruimd worden. De he«r Schilthuyzjen werd onder politie begeleiding langs een anderen ui gang naar huis gebracht, terwijl in de Boek- aorststraat het publiek hem op stond te wachten. v I STIER PER VLIEGTUIG NAAR FRANKRIJK. f I De jeugclge istier, Nico XI, gefokt op den hygienischen melkstal De Vaan, 6 maanden oud, 260 K.G. zwaar, heeft Woensdag per vliegtuig de voor ons Hollandsen vee geblokkeerde Fransche grenzen doorbroken. 1 Om kwart voor vier besteeg hij. na eenig tegenstribbelen, de cabine van den ri.N.A.B-R. op het vliegveld Waal- •lAven, werd eerst eenige oogenblikken gewend aan het snorren van den motor en toeh bleek, dat dit razende geronk plaataeljjke afdeeling van het Centraal Ge nootschap voor kinderherstellings- en vacin- tiekolonies om voor het jaar 1925 een sub sidie te mogen ontvangen. Alsvoren. h. een brief d.d. 28 Mei 1.1.' nr. 34 van Ge deputeerde Staten ten geleide van de goed gekeurde Ho suppl. begroeting dezer ge meente, dienst 1923. Aangenomen voor kennisgeving. L een brief van 21 Mei 1.1. nr. 169, van Gedeputeerde Staten, ten geleide van het goedgekeurde Raadsbesluit van. 21 Maart l.L tot vaststelling eener verordening regelende het verhaal van pensioensbijdragen op de ambtenaren dezer gemeente. Alsvoren. j. een brief van 21 Mei 1.1. nr/19, van Ge deputeerde Staten, ten geleide van een uit treksel aan het Koninklijk besluit van 2 Mei 1.1. nr. 6, tot goedkeuring van het Raads besluit van 28 Januari t.v. tot wyziging der verordening op de heffing van legesgelden. Alsvoren. k een verzoek ongedagteekend, van het bestuur der vanwege den Ned. R. K. Politie bond St. Michael te ’s Hertogenbosoh geves tigde politievakschool om voor het jaar 1925 en volgende jaren een subsidie te mogen ont vangen. De Raad besluit deze aanvrage te voegen by de stukken voor de gemoonte-begrooting voor 1925. l. een brief d.d. 4 Juni 11. nr. 54, van Ge deputeerde Staten, met de mededeeling dat hun college machtiging heeft verleend tot het doen van betalingen uit den post onvoor ziene uitgaven der begroeting voor 1923. Aangenomen voor kennisgeving. m. een brief van 4 Juni 1.1. nr. 27, van Ge deputeerde Staten, ten geleide van een uit treksel uit het Koninklijk Besluit van 17 Mei IJ. nr. 27, tot goedkeuring van bet Raads besluit van 21 Maart 11. tot wyziging der ver ordening op de heffing van opcenten op de vermogensbelasting. Alsvoren. n. een brief van 7 Mei 11. ingekomen 3 Juni d.a-v. van het bestuur van het Stads ziekenhuis, daarby inzendende de rekening over 1923, de suppl. begrooting voor 1923 en de begrooting voor 1925 van de nalatenschap van inevr. M. van der Oord. De Raad besluit de stukken te stellen in handen van de Commissie voor de belasting zaken om bericht en raad. o. een verzoek dd. 4 Juni U. van het be stuur van den Provincialen Slagershond in Noord-Holland te Amsterdam met verzoek voor de varkensmarkt een tweede weegschaal beschikbaar te willen stellen. De Raad besluit dit verzoek in handen te stellen van B. en W. ter afdoening. De heer VAN DRUNEN dringt op spoedi ge voorziening aan. De heer GOVERS deelt mede, dat deze kwestie in de marktcoinmissie al is bespro ken. By de verbouwing in de waag zal voor gesteld worden, een vyfde weegschaal aan te brengen. De heer VANDRUNEN concludeert, dat er dus te weinig weeggelegenheid is. p. een verzoek d.d. Mei 11. ingekomen 11 Juni IJ. van het bestuur van de ver eeniging van spraakleeraren om het onder wijs tot verbeteiing van spraakgebreken in te voeren op de voorbereidende- en lagere- soholen in deze gemeente. De Raad besluit dit verzoek in banden van B. en W. te stellen om bericht en raad. q. een verzoek dd. 30 Mei 11. van mej. E. D. Hickman om eervol ontslag als leerares in het Duitsch aan het Gymnasium. De Raad verleent het gevraagde ontslag met ingang van 1 September a.s. r. een brief dd. 12 Juli 1.1. van Regenten van het Stadsziekenhuis ten geleide van de begrooting voor die instelling voor 1925. Do Raad besluit de stukken te voegen by de stukken voor de gemeente-begrooting voor 1925. s. een brief dd. 5 Juni IJ. van den heer G. P. Hemels, waarby deze verzoekt koste loos aan de gemeente in eigendom te mogen overdragen een stukje grond aan de Linde gracht, ter grootte van omstreeks 5.50 M2., deel uitmakende van bet penseel Sectie A no. 2694. De Raad besluit bedoeld stukje grond kos teloos voor de gemeente te aanvaarden en daartoe vast te stellen het hierby in ontwerp aangeboden besluit. t. een brief dd. 11 Juni no. 30, van de Gedeputeerde- Staten ten geleide van de goedgekeurde 3e suppletoire begrooting, dienst 1923. Aangenomen voor kennisgeving. u. een brief dd. 16 Juni 1.1. van J. Dik c.s. allen bewoners van de St. Antoniusstraat, daarby de medewerking inroepende van den Raad om bedoelde straat voor het verkeer open te stellen. De Raad besluit dit verzoek in handen van Burg, en Weth. te stellen ter afdoening. v. een brief dd. 18 Juni 1.1. no. 84 van Gedeputeerde Staten ten geleide van het goedgekeurde Raadsbesluit van 22 Mei 1924 tot wyziging der verordening op het beheer der gemeen te-bedry ven. Aangenomen voor kennisgeving. w. een brief dd. 18 Juni 1.1. no. 28, van Gedeputeerde Staten ten geleide van ecu afschrift van een uittreksel uit het K. B. van 2 Juni 1924, no. 28, tot goedkeuring van het besluit van den Raad dezer gemeente van 5 Juli 1923 tot vaststelling eener verorde ning op de heffing van schoolgelden voor het gewoon lager onderwys, het uitgebreid lager onderwys en het openbaar vervolgon derwijs. Alsvoren. x. het verslag van het Burgerlijk Armbe stuur over 1923. Alsvoren. y. twee brieven dd. 28 Juni 1.1. van Re genten van het Stadsziekenhuis, daarby inzendende ven suppletoire begrooting van die instelling voor 1923, benevens de reke ning en verantwoording over dat jaar. De Raad besluit deze stukken in handen van de Commissie voor de belastingzaken te stellen om bericht en raad. z. een procee-verbaal der op 23 Juni 1924 gehouden kasverificatie by den Gemeente ontvanger. Aangenomen voor kennisgeving. turn groepsgewyze aan voorschotten is op genomen in totaal voor f 1513762.74, waar van werd afgelost 42857.25zoodat per 31 December 1923 blijft verschuldigd 1470905.48 H. Buiten beschouwing latende de één- en tweekamerwoningen in het Te huis voor ouden van dagen is thans de ge middelde weekhuur 4.70; by algeheels doorvoering van de „nieuwe” minimumhu- ren stijgt dat gemiddelde tot 5.12. Huur- derving tengevolge van onverhuurd blijven deer woningen kwam weinig voor. De huur- derving wegens wanbetaling beliep 69.—. Over het jaar 1923 steeg het aantal huur- aancragen met 87. Van 1 Jan. tot 1 Mei 1924 bedroeg het aantal aanvragen 156. Aan 48 personen kon in 1923 een woning wor den verstrekt (vorig jaar 50). De plannen voor den bouw van 79 wonin gen op een terrein ten Zuiden van de Boom- kampstraat komen tot uitvoering. De balans en winst- en verliesrekening is accoord bevonden. Het college van Com missarissen deelt mede, dat het zich kan vereenigen met het voorstel, het voordeelig saldo van de woningen in eigen' beheer te bestemmen voor afschrijving van het totaal :lig saldo ter zake de exploitatie van ,i Ui, groot 3498.39 en het restant, ten bedrage van 216.59 X, aan te wenden tot vermindering van den achterstand van de onderhoudsfondsen, waarvoor allereerst dat van groep III in aanmerking komt. De exploitatie van de groepen 1, 2 en 3 geschiedt voor eigen rekening. Het voordee lig saldo der gezamenlijke exploitatie van deze 3 groepen bedroeg 3715.18)4. Ter juiste beoordeeling van bet niet ongunstig resultaat over het jaar 1923 zy opgemerkt, dat dit voor een niet gering deel het gevolg is van een „toevallige bate”, zynde een uit- keering uit het sedert 1920 gekweekt fonds: Recht van huurpenningen. De exploitatie van de blokken 4, 5 en 7 geschiedt voor rekening van het Rijk en de gemeente Alkmaar. Het jaar 1923 sluit met een na- deelig saldo van 27092.62. Ook hier is by de beoordeeling thans van het tekort op de exploitatie rekening te houden met het bedrag van 4626.16, dat het exploita- tie-resultaat over 1923 gunstig beïnvloed heeft. Aan onderhoud is over 1923 aan de ver schillende groepen besteed 9914.50. Het jaarverslag en de jaarrekening wer den zonder aanmerkingen goedgekeurd. Aan de orde is dan bestuursverkiezing, wegens periodieke aftreding van de heeren P. A. de Lange als bestuurslid en J. van Reyendam als commissaris. Beide worden met algemeene stemmen herkozen. De voorzitter dankt voor het in hem ge stelde vertrouwen. Den heer van Reyendam zal bericht van zyn benoeming worden gezonden. Rondvra De heer gen geconstateerd te hopen, dat hij nog vele jaren werkkracht voor do roieeuigii *hmstede zegt met veel genoe- hebben, dat de voor- zitted als bestuurslid is herkozen en zegt te hopen, dat hy nog vele jaren zyn ijver en werkkiacht roor do reieoniging tal veveii. De voorzitter sluit hierna de vergadering. KERKCONCERTEN. Dezen zomer zal mevr. Cora de Laneg van Rijn met den heer W. Zonderland, orga nist te Leeuwarden een reeks kerkconcerten geven. De data der concerten zijn bepaald op: 28 Juli Arnhem, 29 Juli Utrecht, 31 Juli Zut- phen, 1 Augustus Harlingen, 4 Au| maar, 5 Augustus Amsterdam en i Haarlem. vergadering, zoek in de eenige .aeren te mogen stellen inzake het openbaar U. L. Onderwijs in deze gemeente. De Raad verleent het gevraagd. „Z. dd. een besluit dd. 25 Juni l.L l_. Gedeputeerde Staten 4ezer provincie vaststelling van de gemeenté-rekening 1922. Aangenomen voor kennisgeving. ee. een brief van 25 Juni 1.1. van de Gedeputeerde Staten met de me dedeeling. dat het bedrag hetwelk naat aanleiding van art. 1 der wet van 24 Mei 1897 (Stbi. 156) aan deze gemeen te over 1924 behoort te worden uitge keerd is vastgesteld op f49056.10, en met verzoek vóór 20 Juli e.k. mede t< deelen of de Raad voornemens is het beroep in te stellen, bedoeld in art 8 al. 2 dier wet. De Raad besluit geen beroep in te stellen. 1 ff. een adres d.d. 8 Juli j.l. van bewo ners der Magdalenenstraat tusnehen Houtiil en Achterstraat, verzoekende de rioleering in genoemd straatgedeelte te willen verbeteren. Wethouder RINGERS zegt, dat deze rioleering al in de begrooting is opge- nomen. Alle bewoners keuren het goed, dat de werkzaamheden a.s. Maandag zullen aanvangen. Het adres wordt in handen van B. en W. gesteld ter afdoening. (Mevr. WESTERHOF-KOOPAL en de heeren SLUIS, PlEVIER en .WJE$ TERHOE komen ter vergadering). gg. een adres d.d. 9 Juli j.l. van het Bestuur der Vereeniging voor pluim- yeeliefhebbers „Aves daarbij eene sub sidie verzoekende voor eene in dit jaar te organiseeren tentoonstelling. In handen gesteld van B. en om prae-advies. hh. een adres d.d. 9 Juli j.l. van het Bestuur der Vereeniging „St. Joseph” daarbij uitkeering verzoekende van de jaarwedde voor een boventalligen on derwijzer, als bedoeld in art 100 der Lager Onderwijswet 1920. /usvoren. i ii. een brief d.d. 7 Juli j.l. van den Commissaris der Koningin, houdende mededeeling dat aan den Burgemeester verlot tót afwezigheid is verleend van 18 Juli tot 15 Augustus e.k- Voor kennisgeving aangenomen. ii. brieven <fd. 2 JuK ij. nrs. 139 en i<x> van Gedeputeerde Staten, ten ge leide van de goedgekeurde raadsbeslui ten tot vestiging van de U. L School voor jongens en meisjes in het gebouw, der voormalige RijtcsttusnlbotrwNvinter- school en tot verhuring van een gedeel te van het voormalige Burgerweeshuis aan de vereeniging „Het Landbouwh.” Alsvoren. kk. een adres d.d. 1 Juli j.l. van den heer D. Ritman, daarbij ontslag verzoe kende als leeraar aan de Handelsscho- len, ingaande 1 September a.s. Het ontslag wordt eervol verleende tegen genoemden datum. 11. een adres, ingekomen 7 Juli j.l. van het Bestuur van net Nederlandsen Insti tuut voor volkshuisvesting en stede- bouw, daarbij verzoekende het aan het Instituut verleende subsidie voor het jaai 1925 (en zoo mogelijk ook reeds voor 1924) te willen verdubbelen. Gevoegd bii de stukken voor de Oe- meentebegrootmg 1925. mm. een adres dd. 9 Juli jl. van het Bestuur der Afd. Alkmaar van het Ned. Onderw. Genootschap daarbij erop pan- dringende de voorstellen van B. en .Wj. inzake het gymnastiekonderwijs voor het openbaar lager onderwijs te aan vaarden. Te behandelen bij punt 8 der agenda. nn. een brief dd. 2 Juli jl. nr. 40, van Ged. Staten, ten geleide van een af schrift van een uittreksel uit het Kon. Besluit van 20 Juni jl. nr. nr. 135, hou dende goedkeuring der verordening .op het henen van precariobelasting, Voor kennisgeving aangenomen. oo. Verzoek der caféhouders, om de lunch aan het Amerikaansche gezelschap niet te geven in den muziektuin, dodn in meerdere gelegenheden. De VOORZIT 1 ER zegt, dat ook vra gen van den heer Keijsper te dezer zake zijn ingekomen. De heer KEIJSPER meent, dat zijn vragen voor zienzetf spreken. De mu- ziektuin wordt wat al te veel naar voren gebracht. Dat is niet de bedoeling ge weest. Wat in het .gewone zakenleven thuis hoort, moet men daar laten en niet alles buiten de stad brengen, wat ten nadecle is van den neringdoenden stand. Spr. verzoekt de adelborsten in 3 of 4 zaken te ontvangen. I De VOORZIT ER deelt over het be zoek een £n ander mede. Hetgemeentè- bestuur zal de adelborsten ontvangen. In ’t algemeen worden dergelijke bezoe kers gunstig ontvangen. Het 1 gt op on zen weg. de menschen aan te bieden, .wat zij dien dag noodig hebben. De adelborsten keeren ’s avonds om 6 uur in Rotterdam terug en daarom willen wij hun een dejeuner aanbieden. Spr. heeft oorspronkelijk gedacht, de ne ringdoenden te verzoeken, in de kosten bij te dragen. Intusschen is epr. echter van meening veranderd en meent hij, dat niet alleen zij de kosten kunnen VEREENIGING VOOR VOLKS HUISVESTING „ALKMAAR.” Woensdagavond werd te 8 u. in café „Cen tral” do jaarlyksche algemeene vergadering van de Vereeniging voor Volkshuisvesting „Alkmaar” gehouden. Aanwezig was het bestuur, commissarissen en een lid. Do voorzitter, de heer P. A. de Lange opent de vergadering en beet de aanwezigen hartelijk welkom en zegt dat Ly het wel aan genaam gevonden zou hebben als meer le den tegenwoordig waren. Spr. deelt mede, dat de beer v. Toornenburgh bericht van verhindering beeft gezonden. De notulen der vorige vergadering wor den ongewijzigd goedgekeurd. Aan dit verslag ontleenen wy het volgen de: Belialve de leden-aandeelhouders telde de vereeniging op 31 Dec. 9 leden. Op 31 De cember waren in eigendom en exploitatie in totaal 329 woningen, waarvoor tot dien <1a- DE EERSTE MISSIONARISSEN VOOR BANKA EN BILITON VERTROKKEN. Op Woensdag 9 Juli heeft in het klooster der H. H. Harten te Ginneken het afscheids feest plaats gehad van de eerste missiona rissen voor de nieuwe prefectuur van Banka en Biliton (Ned. Oost-Indifi). De eerste groep bestaat uit drie Paters nL Mgr. Theodosius Herckenrath uit Oosterbeek Apostolisch Prefect en de WelEerw. Pa ters Isfridus Meyer uit Leidschendam en Marcellinus van Soest uit Venlo en de Eerw. Broeders Gerardus Jeanson uit Tilburg en Antonius Bruyns uit Oterleek (N.-H.) Dins dag brachten de missionarissen nog een laat sten gezelligen dag in bet klooster door te midden hunner confraters. Woensdagmorgen had onder enorme be langstelling van familie en genoodigden de eigenlijke afscheidsplecbtigheid plaats. Pm 9 uur droeg Mgr. Herckenrath een plechti ge Hoogmis op, waarby de twee andere Pa ters missionarissen assisteerden als diaken en subdiaken, terwyl de twee Broeders mis sionarissen fungeerden als misdienaars. Na het Evangelie hield de Z-Eerw.' Pater Overste ’n treffende afscheidsrede op den tekst: „Exemplum dedi vobis; Ik heb u een voorbeeld gegeven”, waarin de missio- laris een andere Christus genoemd werd, lem gelykend in apoetolischen ijver en of- jrmoed. Onmiddellyk na de H. Mis werden door den loogEerwaarden Pater Provinciaal de mis- siekruisen gezegend en aan de missionarissen uitgereikt. Na het zingen van de Hymne „Ave Maris Stella” werd gezamenlijk het „Intinerarium” of reisgebed gebeden; het „Afscheidslied aan den missionaris" werd gezongen en ten slotte gaven de drie missionarissen geza menlijk aan alle aanwezigen den laatsten zegen. De auto’s kwamen voor en na een laatste omhelzing van hun familieleden en ’n fermen handdruk van hun confraters vertrokken de moe lige helden, toegewuifd tot dat zy uit het gezicht waren. Zy gaan eerst naar het Moederhuis te 's-Gravenbrakel (België) om den zegen van hun Generalen Overste te ontvangen en daarna gaan zy naar Lourdes om bun nieu we missie te stellen onder de bescherming van O. L. Vrouw. Van Lourdes gaat het naar Genua, waar zy den 16en Juli aan boord zullen gaan van het stoomschip „Prin- ies Juliana”, dat den 5en Juli uit Amsterdam vertrokken is. Half Augustus hopen zy in ‘un nieuw arbeidsveld aan te komen. Onze Lieve Vrouw, Voorspreekster der zeevarenden aan wie de nieuwe missie is toegewyd, moge hen beschermen op de reis.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1924 | | pagina 5