Olman's Eere-avond „ONS BLAD” Augustinus Josephus Gallier, Bureau: HOF 6, ALKMAAR. - Telefoon: O N« 15». romoNriMao - o1 Advertentieprijs! Van 1—5 regds fI.25; elke regel meer f 0.25; Veda^ per regel f 0.75; Rubriek .Vraag en aanbod*1 bfl vofl uitbetaling per plaatsing f 0.60. f 400,—. f 200,—f 1OO,—f 60.—, f 35.—, f 15? Verspreide Berichten. Maiaa a imm. d» i®e «faargaag* alle abonné'8 wordt op aanvrage gratie een poli» verstrekt, welke hen verzekert tegen ongevallen tot een bedrag van f 500,- EEN AANSLAG OP ZAGLOEL PASJA. Abonnementsprijsx Per kwartaal'voor Alkmaar f 2-— Foor buiten Alkmaar f2 85 Met Oefllustreerd Zondagsblad O 60 f hooger. Eï BUITENLAND. MARX OVER HET PLAN DER DESKUNDIGEN. FEUILLETON. Avonturen van een Lord. 49. Korte Berichten BINNENLAND. r I P08TÜIR0 IMHO c - wX I te ex-* it de bet Mussolini heeft tel< r leen (Wordt vervolgd) K stelt h|j echter als voorwaarde, dat id’s welzijn en eer ten volle be- moesten i weer een lange reis kon ondernemen. De Ra- naar Plymouth terug- iige herstellingen te on- ADMINISTRATE No. 433 REDACTIE Na 833 erde 'ani- VESTINGWAL INGESTORT. Vrijdag j.l. is een gedeelte van de oude wallen van Salon iki plotseling ingestort. Een zestal hutten, aan den voet dezer wallen, welke door vluchtelingen werden bewoond, zijn totaal verpletterd. In deze hutten bevon den zich 13 bewoner», die allen op slag ge dood werden. Bovendien werd een groot aan tal personen gebvond. Men gelooft, dat de instorting bet gevolg is van een aard verzakking die veroorzaakt is door de hevige regens van de laatste dagen. Akkers Kinnetwfcelem aj «r 0» doet. Wrijf vat o» Ow M4 D e e al das Laten de iaeecten U aast nat. een contract met hem maakte. Ik geloof daj^l Frown ingehield niet veel beter is, en hij htofj^ bovendien nog meer verstand. Tja zullen hat erts in Frankrijk smelten, na het aan wal gebracht te hebben in zeilbooten. Maar ik zal dien Simmone eens een schrik bezorgen voor hq er mee klaar is. Kijk eens of er een stoom boot vaart tusschen Southampton en St. Malo, Anders ga ik naar Brest over Parijs. Ik kan niemand andere in deze zaak vertrouwen. Er liep dien avond een boot naar St. Malo, en zoo geschiedde het dat de twee menschen die den namiddag met elkaar over de Rajah hadden gesproken, haar beide zochten te be reiken; Scbwartzbrod in zijn hut aan boord van de boot naar St. Malo, Stranleigh op de Plymouth express, tcrwjjl de Rajah zelf het kanaal tusschen Brest en Plymouth overstak. Laten de liefhebber van Zang en de men- schen die een groot man weten te waar-, deeren, zorgen dat de Muziektuin a-a. Vrij dag te klein is. KAARTEN 25 CENTS. haar voorschip gericht naar de Engelsche haven. Den volgenden dag begroette Stranleigh Mackeller met iets dat haast op enthousiasme geleek. Geen van tweeën wisten ze dat het verblijf te Brest Schwartabrod op haar spoor zou brengen, maar dat zou toch wel geschied zjju bij het Uinnenloopen te Plymouth, ten minste wanneer de huurlingen van Schwartz- brod op hun tellen pasten. Het verblijf van de Rajah te Plymouth was seer kort, net lang genoeg om de bemanning van het jacht over te nemen, terwijl de manschappen die het schip van Afrika af i Simmons overgingen op de Wycbwood, die echter nog niet gereed was om uit te zeilen. De Rajah voer nu rond de Zuid West punt van de Engelsche kust, en liep de haven van Por- treath binnen op korten afstand van de hoog ovens. De Rajah werd zoo vlug inogelijk ge lost en het erts zoo vlug mogelijk gebracht binnen de afsluiting otn de oven. Stranleigh vond het wel zoo verstandig om zijn erts uit het zicht te doen verdwijnen, want hoewel Portreath geen plaats voor toeristen was, kon men er toch nooit zeker van zijn dat niet eens een of andere geleerde, die daar toe vallig kwam, een stuk erts zou oprapen, en er achter zou komen dat het geen koper was, maar goud. Bu' tendien rapporteerde do eerste machinist van de Rajah, dat er defec ten waren aan de ketels en machines die NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD i niet de minste aandacht, maar hij liep rond, of hij zooals een van de werklui zeide de baas was van de beele zaak. Ten slotte kwamen de voorman en Mackeller uit het kantoor, en er werd order gegeven dat al de mijnwerkers bij elkaar moesten kom?n. Toen zy allen by elkaar stonden begon ds voorman te spreken. Hij zeide hun dat de herojiening van de mijn enkel een proef waa geweest, en dat het hem snoet te moeten zf’ggen dat de proef mislukt was om de een voudige reden dat het koper dat men had gedolven op de wereldmarkt minder op zou brengen dan de exploitatie van de mijn zou kosten. Er was verlies geleden en de eigenaar was verplicht om hen gedaan te —even. Enkel vier van de hoogovens zouden in bedrijf blijven. Dit nieuws werd in droevige stilte door allen wien het aanging ontvangen. Ze wisten wat het beteekenlïe geen werk te hebben, maar hoewel zü daar eeniewins aan gewoon waren, zoo maakte toch de gewoonte dit nieuwe voorval niet gejnakkelnker dragen. AMNESTIE IN SPANJE. Op initiatief en ingevolge een voorstel van het Spaansche militaire directorium heeft de koning van Spanje een besluit geteekend 'betreffende een omvangrijke amnestie, waar in begrepen zijn zoowel alle pers- en politie ke delicten als eenige militaire en gemeene misdrijven. Dit is de omvangrjjkste amnestie die tot dusver in Spanje is verleend. Zij beeft nietv alleeb betrekking op hen, die reeds ver oordeeld zjjn, doch ook op hen wier proces >og loopt, terwijl zij voorts gratie verleeent voor alle doodstraffen, door de rechtbanken uitgesproken. VAN DE PERZISCHE GRENS. Naar het blad Pienier meldt, is er aan de Perzische grens een hevig gevecht gele verd tusschen Turkemannen en Perzen. De Turkemannen, die den aanval begonnen wa ren, moesten zich terug trekken en lieten 300 dooden op het slagveld achter. DE OPSTAND IN BRAZILIë. Volgens een bericht uit New York is Washington een telegram van den Ameri- kaanschen consul te San Paulo ontvangen, waarin deze mededeelt dat de opstandelin gen jieester zijn van de stad, en aan de bur gerij bescherming van leven en eigendom hebben toegezegd. De gouverneur vaq den staat San Paulo heeft de stad verlaten. De opstandelingen zouden niet alleen mees ter zijn in de stad San Paulo, maar ook van •de omstreken. De bladen te Buenos Aires ^bliceerden gisteren een proclamatie van den president van den staat Sao Paulo, waarin wordt ver klaard, dat de regeering genoodzaakt werd, zich voor de voor het oogenblik sterkere strijdkrachten der rebellen terug te trekken in een bepaald centrum. Het gerucht doet de ronde, dat de rebel len te San Paulo generaal Noronda hebben gevangen genomen. Het bombardement heeft schade aangericht aan de school van Het Heilige Hart. Ver scheidene leerlingen zijn gewond. f De leider der rebellen, generaal Lopez, heeft verklaard, dat de beweging gericht is tegen .de federale regeering en hij sprak de hoop uit, dat de andere staten er zich bij zul len aansluiten. Nader meldt men, dat de rebellen, die thans meester zijn van Sao Paulo, naar San tos oprukken. Te Santos maakt men zich voorts onge rust over den geest van de bemanning van drie oorlogsschepen, waaronder de dread nought „Minas Geraes”, welke aldaar in de haven lag. Naar verluidt, weigerde een ge deelte der officieren en der bemanning van de „Minas Geraes” aan de orders te gehoor zamen. Zjj werden onmiddellijk in hechtenis gesteld en kort daarna voer het schip weg. ONLUSTEN IN BRITSCH-IND18. Over gansch Britsch-Indië hadden gevech ten plaats tusschen Moslims en Hindoes, waarbij zeven dooden vielen. De politie her stelde de orde, doch de winkels bleven ge sloten. De oorzaak wordt daaraan toege schreven, dat een Moslim-jongen water pomp te uit een zekere bron, waartegen Hindoes zich verzetten, die den jongen doodsloegen. Er is een aanslag gepleegd op den Egyp- tischen premier Zagloel Pasja, die gewond werd. Toen hij zich aan het station bevond, om zich naar Alexandria te begeven, werd een revolverschot op hem gelost Hij werd aan de borst gewond. MacDonald heeft een telegram aan Zagloel Pasja gezonden, waarin hij zjjn leedwezen over den gepleegden aanslag te kennen geeft en de hoog uitspreekt dat hij toch in staat zal zijn te Londen te komen om met hem te confereeren. De toestand van Zagloed Pasja is niet ernstig. De dader, pen nationalistisch stu- door de genade en de gunst van den Apostolischen Stoel BISSCHOP VAN HAARLEM, Huisprelaat van Z. H. den Paus, Assistent-Bisschop bij den Pauselijken Troon, AAN DE GEESTELIJKHEID Eli DE GELOOVIGEN VAN ONS BISDOM, ZALIGHEID IN DEN HEER. By de ontvangst van Duitscbe journalisten heeft de Duitscbe rijkskanselier een toe spraak gebonden, waarin hy o.a. zeide, dat de verwachtingen, gewekt bij het bekend worden van het plan der deskundigen, voor een goed deel weer voor ernstige bezorgd heid en vrees hebben plaats gemaakt. In den geest, welken wy uit de memorie meen den te moeten distilleeren, hebben wy zon der verzuim met alle kracht gewerkt aan de voorbereidingen, welke onzerzijds voor de uitvoering van het plan vereischt waren. Indien Poinfcaré in zyn jongste rede in den Senaat inderdaad heeft gezegd, dat Duitsch land nog niets gedaan heeft om wetten tot uitvoering van het plan tot stand te bren gen, berust zulks op een volkomen misken ning van, en onbekendheid met den toe stand. Poincaré had beter kunnen weten als bij zyn licht by de Fransche onderhande laars had opgestoken. „De geest, die ons bezielt en dien wy ook by de opstelling van de memorie aan bet werk zagen, is de geest van openlijke eerlij ke overeenstemming, van vrije en openharti ge uitspraken, de geest, die na het opruinen van alle puinhoopen uit den oorlog na den oorlog ons in staat stelt met open blik den tegenstander in het oog te zien en elkaar -weer de band te reiken by het besluit om eindelyk het herstel niet slechts van Duitsch land, doch van heel Europa aan te pakken. De conferentie te Londen moet Duitschland de verwezenlijking van dit doel nader bren gen. Ik moet vaststellen, dat door de Parjj- sche afspraken tusschen ^MacDonald en Her- riot vele op de confttentie gestelde verwach tingen ernstig bedreigd schynen. Het Duit- sche volk is besloten en bereid, voortaan ook nog de groote en zware lasten van de memorie op zich te nemen, welke, naar En gelsche uitspraken zelf, de grenzen en lasten van bet verdrag van Versailles te boven gaan, mits het slechts eindelyk het doel de zer cijfers inziet. Frankrijk, dat thans zoo sterk den nadruk legt op het in stand houden van het verdrag van Versailles, moest begrijpen, dat wjj onze weinige rechten uit dat verdrag gewaar borgd willen weten. Duitschland's en Euro pa’s lot hangt alleen hiervan af, of het eco nomisch begrip van de memorie niet slechts door Duitschland, doch ook door de andere zijde in daden wordt omgezet.” De rijkskanselier bestreed ten slotte dé opvatting, dat hij afwijzend en belemmerend zou staan tegenover het verlangen in den vreemde om Duitschland de toetreding tot den Volkenbond te verlichten. Voor die toe treding ste Duitscnlam waard blyven. Hy begroette met oprecht ge noegen, de pas bekend gemaakte verklaring dienaangaande van lord Parmoor. DE CONFERENTIE TE LONDEN. ,fisch aan MaeDft- nald medegedeeld, dat hy niet in de gelegen heid is aan de conferentie te Londen deel te nemen, maar zich door Rava, den minister van economische zaken, en de Stefani, den minister van financiën, zal laten vertegen woordigen. DE REGELING DER DESKUNDIGEN. Naar verluidt, stemmen de ambtenaren van de Engelsche schatkist de Londensche financiers in hun verzet om aan geen lee- ning volgens het plan-Dawes mede te wer ken, tenzjj Frankrijk zich verplicht geen afzonderlijke sancties toe te passen. In dit verband wordt vooral de naam van Otto Niemeyer, den permanenten onderstaatsse cretaris van de schatkist genoemd. Deze te genwerking moet zoover gaan dat volgens sommige geruchten MacDonald tegen enkele ambtenaren disciplinaire maatregelen zou gillen treffen. zoek van de Amerikaansche oorlogsschepen van luidt Mr. Schwartzbrod gaf nu zyn hart lucht in zulke bittere woorden, dat het verschrik kelijk was ze te hooren, maar de onbewege- lyke klerk scheen er aan gewoon en boog zjjn hoofd onder den stonn. Toen er een oogenblik pauze was, waagde hij het te zeg gen: „Het kan ons schip niet zijn, mynheer. De naam van onzen Kapitein is Simmons.” „Wat heeft dat er mee te maken, idioot?” schreeuwde Schwartztorod. „Die schoft Sim mons kan gemakkelyk genoeg zijn naam veranderen. Hij heeft mjj verkoüt, die hond. Hy en Frowninghield zyn allebei in een com plot tegen me. Simmons is een dief niette genstaande al zyn togenstribbelingen, toen ik hadden gébracht, onder Kapitein een contract met hem maakte Ik «reloof dataf overriiMzvn on de Wvchwood. die „Zelfs in de City is een slecht geweten een onaangename gezel,” zei Stranleigh terwijl hy zich omwendde.” Schwartzbrod riep een rytuig en reed naar zijn kantoor, angstig over de Rajah; maar bly, dat hy ’t huurcontract van de Rajah had vernieuwd gekregen zonder protest of verder onderzoek; Stranleigh’» brmerkingen over «eeroover» en Lissabon waren hem echter lang niet bevallen. Toen hy zjjn kantoor be reikt had belde hy zyn klerk. „Iets van Lissabon gehoord?” vroeg hy. „Ja mynheer. Het zelfde codewoord. G bericht van de Rajah nog, mynheer.” „Hoe lang is het geleden dat je al myn agenten aan den Atlantischen Oceaan hebt gewaarschuwd op haar te letten?” „Net zoowat een week geleden, mijnheer. Er echter een telegram gekomen van onzen vertegenwoordiger te Brest Ik zou u hebben gewaarschuwd als ik geweten had waar u waa.” «Geef het me, geef bet me," herhaalde Sefcwwtzbrod ongeduldig. Hjj greep het in zjjn bevende handen en laa: „Stoomschip «m*» Engelsche vlag, Kapitein Wil kie, Mgt op de ree. Bozig erta te laden in een liehMr." dent, is gearresteerd. Volgens de laatste berichten zal Zagloel Pasja herstallen. De kogel is in den rechter- long gedrongen. De premier dankt het be houd van zyn leven waarschynlyk aan het feit, dat hy juist een bekende groette op het oogenblik dat het schot afging. Hy groette daarby op de Egyptische wyze door beide armen op te beffen. De kogel trof zoo eerst den arm veranderde daardoor van richting en drong de borst binnen by het sleutelbeen. Herbert Vereker, een neef van burg graaf Jellicoe, die in dienst was by de Mexi can Eagle te Porticrodelland (Vera Cruz) is door bandieten vermoord, omdat hy weige hun geld te geven. Het lyk is naar Ti pica overgebracht. Omtrent den brand in Messina wordt nog nader gemeld, dat het aantal verwoeste huizen 250 bedraagt. Alle theaters te Rome •waren ten teeken van rouw gesloten. Gisteren werden in alle schouwburger voorstellingen gegeven, ten bate van de slachtoffers van dc ramp. Het plaatsje Warrendorff, op de spoor lijn van Oberburg naar Kascbau, i& door een hevigen brand geteisterd. Meer dan 100 bui zen gingen in de vlammen verlpren. Een vrouw en twee kinderen kwamen in de vlam menzee om het leven. Ben passagierstrein uit Straatsburg naar Parys heeft by bet station Vitry-la- Ville een goederentrein aangereden. Er zyn 3 dooden en een vijftiental gewonden. De Beiersche Disziplinarkammer heeft besloten Poehner uit zyn functie van Ober- landesgerichtsrat te ontslaan. In den omtrek van Friedrichsruh is de auto van prins Bismarck in brand geraakt De prins bleef ongedeerd, doch by het blus- schen is een koffer gestolen, welke kostbare sieraden bevatte. De temperatuur is te Londen zeer ge stegen. De thermometer wyst 113 graden aan. Uit Madrid wordt bericht, dat de dag bladen uit Marokko melden, dat de stam men van Beni Said verdesonderhandelingen hebben geopend. In afwachting van het rapport van den officieelen raad van onderzoek in zake het conflict in de Engelsche bouwvakken, heb ben de werkgevers de aangezegde uitsluiting opnieuw een week uitgesteld. dat het geen bezwaar tegen het geven van bet diner had, beeft de gezant bet diner aan den kroonprins aangeboden. IERLAND^ ZELFBESTUUR. In Augustus zal te.Dublin het eerste lus trum van lerland's zelfbestuur feestelijk worden herdacht en vooraanstaande perso nen in verschillende landen hebben een uit- noodiging ontvangen om by die herdenking aanwezig te zijn en het woord te voeren. Volgens het „Centr.” beeft in ons land mr. D. A. P. N. Kooien, voorzitter van de Tweede Kamer, de uitnoodiging ontvangen om als gast van Ierland de feesten bij te wonen. HET BEZOEK VAN DE AMERIKAAN SCHE SLAGSCHEPEN. Het voorloopig programma van de cursio’s e.d., ter gelegenheid van het be- Wyoming en Arkansas, onder bevel vice-admiraal Newton A. Mc. Cully als volgt: Heden (14 Juli) ‘aankomst te Rotterdam. Dinsdag 15 Juli brengen de officieren on adelborsten per epecialen trein en boot vj» Amsterdam een bezoek aan Alkmaar, waar zjj door het gemeentebestuur officieel zullen worden ontvangen en met dit bestuur aan een noenmaal in den Stadstuin zullen aan zitten. De onderofficieren en manschappen zullen dien midtlag met 300 Nederlandsche matrozen te Rotterdam een bioscoopvoor stelling bijwonen, aangeboden door do ge- meente. ’s Avonds om 9 uur worden de be zoekers officieel door het gemeentebeetu'ir van Rotterdam ontvangen in het stadhuis. Woensdag 16 Juli zullen de admiraal en zijn voornaamste officieren de gasten vaa den minister van marine zjjn aan een offi cieelen maaltijd te Scheveniqgen. Donderdag is bestemd voor een bezoek aan Amsterdam. Een aantal officieren zal onmiddellijk na aankomst in do Nieuwe Kerk een bezoek brengen aan do graftom be van De Ruyter, ’s Middags om 1 uur biedt het gemeentebestuur van Amsterdam den officieren en adelborsten een noenmaal aan in het IJ-paviljoen. Om 5 uur wordt er in het Stadion een base-ball-we<b«;ryd ge speeld. Den adelborsten wordt om een maaltijd aangeboden door landsch-Amerikaanscbe Kamer van handel. Met rywielrennen zal aan Amsterdam besloten worden, bezoeken aan het Ryksmuseum, DE EX KROONPRINS. Volgens de „Tel.” heeft de Nederland- sehe gezant te Berlyn, baron Gevers, ver klaard, dat hy, alvorens bij ’t diner aan den kroonprins aanbood, zich eerst in ver binding heeft gesteld met bet departement van Buitenlandsche Zaken in Den Haag, ten einde te weten te komen, of dit bezwa ren tegen het diner bad. Pas nadat het Ne derlandsche departement van Buitenland sche Zaken den gezant had medegedeeld In de volgende week zal ons land, zooals U B. G. reeds bekend is, de booge eer genie ten, dat het Eucharistisch wereldcongres wordt gehouden in de boofdstad Amsterdam, waar ten gevolge der mirakelen aldaar ge wrocht door het hoogheilig Sacrament, dit liefdegeheim sinds eeuwen met byzondere godsvrucht wordt gevierd. Van alle zyden der wereld zullen de ge- loovigen daar samenkomen om eerherstel te geven aan 0. H. J. C. voor al de misken ning en oneerbiedigheid, waaraan het H. Sa- krainent blootstond en nog altijd blootstaat niet alleen van de zyde dergenen, die gelijk de eerste leerlingen niet geloofden aan de belofte dat Hij bun Zyn lichaam zou geven als ziclespijs ten eeuwigen leven en Hem daaro verlieten, maar ook helaas! van zoo- velen onder ons, die toch zooals destyds de Apostel Petrus, ons geloof aan dit geheim van liefde belyden, in de overtuiging dat al leen Christus woorden heeft van eeuwig le ven. Voor dit eerherstel nu komen op dit Con gres te zamen duizenden leeken uit de ver schillende landen der wereld, een vijftigtal Bisschoppen, waaronder tien Kardinalen, en de Legaat van Z. H. den Paus, en overal ter wereld zullen zy, die daarheen niet komen kunnen, door plechtige H. H. Missen, Com muniën en Sacraments-processiën zich met de Congressisten vereeni^n, zoodat met recht zal kunnen gezegd wbrden, dat deze hulde, dit eerherstel aan Onzen Ik J. C. in Zyn Altaargeheim door de gebeele Katholie ke wereld ih die dagen wordt gebracht Behalve de godsdienstige plechtigheden worden verder talryke vergaderingen gehou den, waarin over niets anders beraadslaagd en geen andere besluiten zullen genomen worden dan om deze heerlyke betooging te maken tot een voortgezet, tot een bljjvend eerherstel. Het verheugt Ons uitermate, dat die prach tige hulde aan onzen Goddelyken Verlosser in Zijn groote liefdegeheim reeds sinds lang voorbereid en zelfs begonnen is ^agenoeg In alle parochiën van Ons Bisdom, en daarom zyn Wy ook volkomen overtuigd dat in die dagen al onze geloovigen door algemeens Communiën, waaronder de Kinder-commu- niën, door het bywonen der plechtig» H. Missen en Sacraments-precessiën zich met Ons zullen vereenigen zooveel dit slechts inogelijk is. vhndat dergelyke wereldbetooging ook groote kosten medebrengt, hebben Wy dan ook op Zondag 20 Juli a.s. een kerkcollcc- te met open schaal voorgeschreven, en vertrouwen Wy dat daaraan met edelmoedi ge offervaardigheid zal worden gegeven, ook op het voorbeeld van die velen, die niet tegen de hooge kosten opzien voor de verre reis uit alle landen der wereld. En zal dit Ons schrijven op Zondag, den ISden Juli a.s. in alle Kerken en Kapellen, waarover een Rector is aangesteld, op de gebruikelyke wyze van den kansel worden voorgelezen. Gedaan te Haarlem, den 28sten Juni 1924. t AUGUSTINUS JOSEPHUS, Bisschop van Haarlem. Dc opbrengst dezer Collecte zal vóór den Isten Augustus as. afgedragen moeten zyn aan de Z. E. Dekens, die baar vóór den 15den Augustus a.s opzenden aan den Hoog- eerwaaiden Plebaan. half 7 Neder- Koop- bezoek waarbij Asscber’s diamantslijperij, het Koninklijk Paleis, de Fokker-fabrieken, enz. niet zullen worden vergeten. Den onderofficieren en manschap pen zal ’s middags om 1 uur een noenmaal door de gemeente worden aangeboden. Ook zy zullen den Dierentuin en andere beziens waardigheden van Amsterdam in oogen- schouw nemen. Vrijdag zal Dordrecht de officieren en adelborsten ontvangen en een noenmaal aanbieden. De bezoekers zullen o.m. de Grooto Kerk bezichtigen: zij zullen per spe ciale boot n^ir en van Dordrecht vertrek ken. Den Haag en Scheveningen zullen Zater dag «worden bezocht. Om kwart voor een zullen de officieren en adelborsten zich te Scheveningen vereenigen aan een door het gemeentebestuur aangeboden noenmaal. Het vredeH|>aleis en de Ridderzaal zullen reep, om kwart over twee en kwart over drie be zichtigd worden. Om half vyf zullen do gasten in do Societeitstcnt in het Haagscbe 1 worden gerepareerd voor het schip jah werd dus haastig gevoerd om de noodi| dergaan. Toen Lord Stranleigh met behulp van Mac-’ keiler de lang verlaten myn weer begon te exploiteeren, gaf hij alles wat er te berekenen viel over in de handen van een van de twaalf mannen die. hem met hun raad terzydo stonden. Juist voordat hy Londen verliet om naar Plymouth te gaan, vroeg hjj hem om hem een staat over te leggen van winst en verjles. Hij keek er even naar, en zag met voHoening, dat de zaak op een verlies was uitgeloopen, daarna stak hij het stuk weer in rijn zak. Lord Stranleigh gaf deze staat aan Mackeller, terwijl ze samen naar Por treath reisden en zeide hem wat h;: moest me- dedeelen aan den voorman van de mijn die hij daar bad achter gelaten. Mackeller begaf zich dan ook direct naar het kantoor, terwijl Ixird Stranleigh prahtig aangekleed, in een pak dat op die plaats in het geheel niet thuis hoorde, rondliep en zooveel aandacht aan de zaken wijdde alsof hij een toerist was, dje daar toevallig wae bin nen was komen vallen. De zwartuiziende hard •werkende smelter» keken hem met vera diting aan en maakten opmerkingen betreffende ifin uiterlijk die meer uitblonken door kracht dan door beleefheid. Aan deze weinig «om- nlimenteuze woorden schonk de jonge ma»

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1924 | | pagina 1