4 1 „ONS BLAD” 4 6, ALKMAAR. - Telefoon: Bureau: HOF I ^Abonnementsprijs: Per kwtaafinvöór Alkmaar^» Foor buiten Alkmaar ■Act Geïllustreerd Zondagsblad .T.' 0 60 f hooger. 178 POSTGIRO 104861 Diasdng 5 AugUStUS 19X4 POSTGIRO 104861 IS© Jaar{Mg BUITENLAND. alle abonné’s wordt op aanvrage gratis een Korte Berichten. FEUILLETON. Het roode testament. I Verspreide Berichten. MEVROUW EVANS VERMOORD. Onze buitenlandsche politiek. Advertentieprijs i Van 1—5 regels f 1.25; elke regel meer f 0.25; ?ecta* per regel f 0.75; Rubriek „Vraag en aanbod" b|| vof uitbetaling per plaatsing f 0.60 polis verstrekt, welke hen verzekert tegen ongevallen tot een bedrag van f 5OO,—. f 400,—, f 200,—, 100,—, f 60,—, f 35,—, f 15* POSTGIRO 104861 POSTGIRO 164861 4 naar beweerd wordt, 1 8? è®1 ADMINISTRATIE No. 433 REDACTIE No. 8M .egelingen zyn getroffen om hedenmiddag plenaire zitting van de conferentie te hou •aitsche delegatie tegen- De Fransche delegatie heeft^aan de con ferentie der geallieerden een memorandum overhandigd, waarin zy voorstelt onmiddel- lyk na de besprekingen met de Duitschers een nieuwe conferentie van de ministers van financiën der geallieerde landen te houden tot regeling van de verdeeling der betalingen en praestaties voor het herstel sedert 1923. Bovendien heeft de Fransche delegatie voorgesteld, dat de Commissie van Herstel het recht zal hebben beslissingen te nemen in organisatorische kwesties betreffende de toepassing van het plan-DaweSt vj NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD DE CONFERENTIE TE LONDEN. Op de gisterenmorgen gehouden bijeen komst der delegatie-leiders verklaarde Her- riot dat hij niet zou gedoogen, dat de Duit- sche gedelegeerden te Londen de kwestie der verantwoordelijkheid voor den oorlog te berde brengen, zoo>ls i hun bedoeling zouiyn. De Fransche premier zeide voorts, dat een dergelyk optreden der Duitschers van zyn kant een incident zou uitlokken. De Britsche premier Mac Donald, antwoord de hierop, dat het duidelijk is, dat er geen enkele reden bestaat een debat van dezent aard te laten plaats hebben. Nadien verklaarde Herriot dat volgens hem de kwestie van de militaire ontruiming van het Roergebied door de Duitschers niet ver der voor de conferentie ter sprake kan wor den gebracht, als zulks tijdens de uitsluitend geallieerde besprekingen het geval is ge weest. a 285 I een klein land wat leeren wil Nederland nog eenmaal dankbaar zijn. de Cbatelux.” „Tournonstraat," zeide op zyn beurt de palfrenier tot den koetsier, terwjjl by by hem op den bok klom. Tien minuten later hield de equipage stil iu de Tournonstraat, op do binnenplaats van bet huis van mevrouw de Cbatelux. De graaf stapte uit het rijtuig en liet zich aandienen. De meesteres van bet huis kwam den grijsaard zelf iu de voorzaal tegemoet, en leidde hem bij den arm naar 4° groote zaal welke, evenals de andere ontvangka mers, gelijkvloers gelegen was. Gerogine de Graves, gravin de Chatelux was een vrouw van vyf of zes-en-veertig jaar, nog zeer mooi, ofschoon groote vermoeienis of groot ver driet een spoor op baar regelmatige en fjjno gelaatstrekken had achtergelaten. Onder haar voorhoofd, dat met eenige nauwelijks zichtbare rimpels was doortrokken, schitter den twee groote donkerblauwe oogen met een buitengewoon zachten glans. Haar gelaat droeg tegelijkertijd het teeken van verstand, vastberadenheid en goedheid. Meviouw de Chatelux was getroffen door de verandering, welke het uiterlyk van graaf do Thonnerieux "had ondergaan sinds zyn laatste bezoek, dat hij nog niet lang geleden by haar had afgelegd. „Wat hebt gij toch, vriend?” vroeg zy hem ontroerd en ongerust, terwyl zij zich naast hem neerzette. „Ik vind u zwaarmoe diger dan gewoonlijkge schijnt neer- DE STAKING IN OPPER-SILEZIë. De communisten ontplooien een levendige bedrijvigheid en trachten op verschillende mynen en fabrieken in Opper-Silezië storm troepen te vormen. Op de mynen in het dis trict Rybnik zijn kantoorbedienden, die de onmisbare werkzaamheden verrichten, be schoten. De arbeidersafgevaardigden zyn gis teren te Kattowitz bijeengeroepen om de com missie van 21 opnieuw samen te stellen. Vertegenwoordigers der overheid zyn naar Warschau gegaan om nieuwe orders in ont vangst te nemen. ENGELAND EN SOVJET-RUSLAND. Gisteren heeft een bijeenkomst plaats ge had van de Britsch-Russische conferentie waarin Rakofsky voor bet eerst aanwezig was. Hy zeide dat zyn regeering in principe geen bezwaar maakt tegen de erkenning der schulden van voor den oorlog, doch dat dl regeering te Moskou yes maximum van het te *“<ffag' wenscht te zien vastge- steid alvorens zy eenige verplichting op zich neemt Bovendien houdt Rusland vast aan de verklaring dat een leening noodzakelijk is voor het herstel van den financieelen en economischen toestand alvorens aan hervat ting der betalingen kan worden gedacht. band twee dikke tranen afdrogend, die over zyn wangen rolden. „Gy waart door een verschrikkelyken slag getroffen, doch ge hadt een zoon, een kind, dat u van ganscher harte beminde en dat gij met alle krachten van uw ziel liefhadL Voor hem beval ik u te leven! Voor hem leeft gij- Ik bezit niets meer! Gy weet dat mijn Suzanna, myn aangebedene Suzanna is gestorven en zes maanden later is myn dochter, myn eenig kind, haar in het graf ge volgd. Ik blijf «alleen, alleen op de wereld en wanhönig, nadat ik zóó gelukkig was geweest! Wat moe^ ik op deze wereld doen?” „Maar ge zijt niet alleen op de wereld, beste Philip,” hernam mevr, de Chatelux ter wijl ze de handen van den grijsaard nam en ze in de handen drukte. „Ge hebt vrien den. getrouwe vrienden, op wier genegenheid gij kunt en beslist moet rekenen!” ,Jk weet het wel, en onder hen bekleedt gy de eerste plaats. Doch hoe dierbaar die vrienden mij ook zijn, kunnen zy de plaats niet innemen van de wezens, welke ik ver loren heb. Zy zullen mij die zuivere hemel- sche vreugde niet teruggeven, welke ik acht tien jaar geleden heb genoten en die my de dood zoo plotseling heeft ontnomen.” Terwijl hy met doffe stem die woorden bynaxonverstaanbaar uitsprak, snikte Graaf de Thonnerieux en het was een ontroerend schouwspel de tranen als een stortvloed over zyn uitgemergelde wangen to zien r 'J siachtig. ,Jk ben inderdaad neerslachtig, vriendin,” antwoordde de graaf met een uitdrukking van diepe moedeloosheid; ja, mijn ziel is bedrukt, yaijn gedachten zyn somber., myn verdriet, groeit met den dag en zal niet op houden te groeien, voordat myn laatste uur zal gekomen zyn.en dat uur nadert met rassche schreden, want ik voel, dat het leven mij gaat begeven.” „Omdat ge daarin toegeeft, vriend,” her nam de gravin heftig. „Omdat ge den moed niet hebt u tegen uw smart te verzetten." De grijsaard haalde de schouders op. „Mij daartegen verzetten,” herhaalde hy, „waartoe zou dit dienen? Ik ben reeds over wonnen!Myn smart vindt haar oor sprong in het geheugen, en ik kan niet ver geten!.... Bovendien al kon ik het, ik zou het niet willen!.Ik ben neerslachtig, hebt ge gezegd.Dat woord is nog te zwak, ik ben verpletterd.” „Heb ik dan niet geleden?” riep mevrouw de Chatelux uit. „Herinner u, Philip toen ik drie jaar geleden by het onherstelbaar on geluk van het verlies van myn echtgenoot mij aan mijn wanhoop overgaf. Ge hebt my toen ondersteund. Dit zeidet gy mij woordelijk: „De mensch moet zich sterk toonen. God wil het. Men leeft niet •net de dooden en het is uw plicht te leven.” „Dat zyn inderdaad mijn woprden,” ant woordde de graaf de Thonnerieux, met de DE LEENING AAN DUITSCHLAND. Een Amerikaansch bankier heeft in een interview gezegd, dat de leening aan Duitschland binnen 3 a 4 weken te verwach ten is. De helft van het bedrag zal in de Ver. Staten ter inschrijving worden aange boden. De rentevoet staat nog niet geheel vast Er zullen aan deze leening geen bijzon dere regeeringsgaranties verbonden zyn doch de leening zal op aantrekkelijke voorwaar den worden aangeboden. HERDENKING VAN GESNEUVELDEN. Het Berlynscbe publiek was Zondagoch tend in dichte drommen naar den König- platz getrokken om daar de plechtigheid ter herdenking van de gesneuvelde landgenoo- ten by te wonen .Tienduizenden stonden om elf uur op het plein voor den Rijksdag sa- mengeperst, zonder iets te kunnen zien of te hooren van hetgeen op de groote trap voor dat gebouw geschiedde. Af en toe drong zwakjes het gezang van een mannenkoor of fanfaregeschetter tot de menigte door, af en toe ook vielen iu het gedrang dames flauw, grasveldjes werden neer mens door leden van de eer- ;ken in den Ryksdag bin- aan draagbaren heerschte, moesten bereti willigen aan ar men en beenen optillen en wegdragen. Twee met republ”..’ de vliegtuigen vlogen te, die op het middag: twee minuten algeheele stilte de vlaggen* die nu halfstok hingen, zouden worden geheschen Een twaalftal kanonschoten kondigden plechtig het oogenblik aan; militairen salueer den, de hoeden verdwenen van de hoofden teen plotseling over het plein de kreet weer klonk: „leve de revolutie! Leve de interna tionale!” Een groepje jeugdige communisten was tot vlak voor het gebouw doorgedrongen en begon revolutionaire liederen te zingen. De menigte, verontwaardigd over deze pro fanatie, ging de communisten te lyf en er werd wat gevochten. Politie te voet en te paard trad in actie; weer vielen dames by dozijnen in onmacht en scheen een groote paniek onvermijdelijk. Gelukkig werd de rust vry spoedig hersteld; een dozyn jonge kerels werd door agenten onder verwenschingen van het publiek in hechtenis genomen en nu zong de menigte „Dyutsehland über alles”. Van afzettingen was niets meer te merken; met veel moeite kon de schuno een weg banen voer het miuiekkor— de eerecompagm'e van de rljksweerbaarheid, die in parade- marsch onder het gejuich van de toeschou wers het plein verlieten. De twee-minuten-be- tooging was overal elders beter geslaagd; op straat waren trams, autobussen, taximeters en ryuigen blijven staan, ook de voorbijgan gers stonden stil en ontblootten het hoofd. In trams en autobussen verhieven zich de reizigers zwygend van bun plaatsen. De staking der gemeentwerklieden k Dublin is geëindigd met de aanvaarding door de arbeiders van de voorstellen van bet plaatselijk bestuur en van andere auto riteiten. Volgens een bericht uit Rio de Janei ro achterhaalden de Braziliaansche bonds- troepen de vluchtende rebellen. Er ontstond een kort gevecht, dat geen beslissing bracht Veeleer rekent men op verdere gevechten. Zondagochtend is een auto met vyf menschen er in, rijdend in snelle vaart van Brugge naar Blankenberge, bij de spoorweg brug omgaslagen, l^e twee mannen, die in den wagen zaten, werden op slag gedood, de drie vrouwen zwaar gekwetst. De volgende week zal in de Narre- gansettbaai een proef worden genomen om HCT bestuurbare luchtschip „Shenandah” te ankeren aan een in beweging zynd schip ter zee om op deze wyze nieuwe brandstof in te nemen en passagiers over te zetten. Gisterenmorgen is by Mellrichstadt een extratrein met een andere trein in botsing gekomen. Er zyn talrijke personen gedood en 17 gewond. Hulptreinen zijn gezonden om met het reddingswerk te beginnen. In een station gelegen tusschen Valen ce en Mort Pélinard, is een goederentrein op een personentrein geloopen. Tien reizi gers zijn ernstig gewond./ 1. „Kasteel van Granges-dc-mer-la-Fontaine, Zeventienden zwarten vloersteen der kapel Beginnende te tellen van den hoek links.” „Zoo is het goed,” mompelde hy, na het gelezen te hebben, ’t is onmogelijk, dat iti- ■gewyden het niet begrijpen, terwijl voor eder, die de wyze van oplossing niet kent, set raadsel onverklaarbaar zal blijven....” De graaf deed het boek dicht en keek op 4jn horloge. Het wees eenige minuten voor irie. De tijd was snel voorbijgegaan, maar het werk was ook lang en moeilijk geweest. Graaf de Thonnerieux raapte zyn papieren byeen, stak zijn inktkoker en gouden pen in den zak, bracht het boek terug naar den bediende, die de te lezen gegeven boeken te rug moet ontvangen„ groette de bibiotheca- rissen en verliet do werkzaal en vervolgens de bibliotheek. De landauer stond te wachten op het plein Louvois. De palfrenier be merkte zijn meester en haastte zich hem te gemoet te gaan, terwijl de koetsier het rij tuig tot by het trottoir bracht. „Waarheen wil mijnheer de gr&nf?” vroeg de knecht, toen hy bet portier bad gesloten, na graaf de Thonnerieux te hebben laten in stappen* Deze antwoordde: „Naar de gravin R< een plenaire zitting den, waarbij de Di woordig zal zyn. Korte, toepasselijke toespraken zullen worden gehouden en aan de Duitschers zul len de copieën der documenten overhandigd worden welke door de conferentie tot nu toe zijn samengesteld en welke copieën den Duitschen afgevaardigde^ tyr oriëntering moeten dienen. Naar genoopt wordt, zal een verdere voltallige zitting den volgenden dag worden gehouden en dan is het waarschijnlijk dat de commissie-arbeid hervat zal worden terwijl de hoofden van alle delegaties met inbegrip van de Duitsche delegatie voorbe reidingen zullen treffen om elkaar te ont moeten en op dezelfde wyze te confereeren ak tot nu toe gevolgd werd door de „Groote Zeven.” vloeien. Mevrouw de Chatelux, diepgetroffen door dezen droeven aanhlik, weende zelf. Zy deed echter een krachtige poging om haar tranen te bedwingen en trachtte haar vriend zoo goed mogelyk te troosten. „Philip, myn beste Philip,” zeide zy, ,Jk smeek u by de genegenheid, die gij my toedraagt, geef u niet, zooas nu, aan eeu zwakheid over, welke een man niet past. Niemand ter wereld heeft beter dan ik den afgrond van droefheid gepeild, welke de ver liezen van Suzanne en Maria om u groeven! Gy zyt wreed beproefd, terwijl ge toch zoo gelukkig behoorde: te zyn, daar uw heele leven een aaneenschakeling is van mensen- lievende daeen! Doch, ge weet het, God slaat degenen, die hy lief heeft en al zyn de slagen hard, dan is dit toch geen reden in opstand te komen te gen zyn raadsbesluiten, een last af te wer pen, die u zóó zwaar schijnt, dat ge door uw smart zoudt bezwijken. „Wat zal er, wanneer gij sterft, worden van al die' behoeftigen die gij ondersteunt? Wat zal er worden van al degenen, die u hun bestaan te danken hebben en wier leven reeds de dank is voor uw weldaden? (Wordt vervolgd) EEN BANDIETEN BENDE. De kamer van inbeschuldigingstelling van het Beroepshof te Brussel beeft 23 leden der bandietenbende, z.g. de bende Nauwelaer’J naar het Assizenhof v«S Antwerpen verzon den. Tweehonderd en één strafbare feiten zyn ten laste dezer 23 bandieten gelegd, o.a. 4 moorden, 12 moordpogingen, 10 diefstallen met doodsbedreigingen en geweldplegingen, meer dan 100 inbraken, 80 aanrandingen op den openbaren weg en 2 zedemisdryven. Al deze misdaden werden in België ge pleegd na den wapenstilstand. Slechts in 1921 konden de meeste leden der bende worden aangehouden. GEARRESTEERD. Het Duitsche communistische Ryksdaglid Höllein werd in Verviers door de Belgische politie gearresteacu, omdat hy zonder verlof een vergadering wilde toespreken. .Toen de vergadering een portret van Höllein op de plaats van den Duitschen afgevaardigde neerzette, kwam het tot een gevecht met de politie. Mevrouw Evans, die te Mexico optrad ten behoeve van den Britschen zaakgelastigde Cummins, wiens uitzetting eenigen tyd ge leden door de Mexicaansche regeering was gelast, is Zaterdagavond naby haar hoeve, gelegen in de nabyheid van Texmelucan in den staat Peubia, doodgeschoten. De moorde naars zyn onbekend, doch men gelooft dat dit landbouwers zyn, opgehitst door de agitatie tegen vreemdelingen. Strauss, de Duitsche bedryfschef van de Evans-hoeve werd ern stig gewond. De aanvallers ontkwamen met medeneming van 2000 dollar. De federale autoriteiten stellen krachtige pogingen in het werk, de moordenaars van mrs. Evans op te sporen. De Amerikaansche zaakgelastigde die ty- delyk de Britsche belangen in Mexico waar neemt, beeft een onderhoud gehad met den minister van Buitenlandsche Zaken. DE TOESTAND IN ROEMENIë. De Roemeensche consul te Amsterdam deelt omtrent de berichten, dat in Roemenië de staat van beleg is afgekondigd, de mobi lisatie is bevolen, enz. het volgende mede: In dezen vorm zyn de berichten juist. Er is slechts herinnerd aan de wet, die de re geering bevoegdheid geeft deze strenge maat regelhn te nemen. Deze herinnering werd noodig geoordeeld in verband met de nieu we wijzigingen van communistische propa ganda en zij heeft ten doel wanordelijkheden te voorkomen. Indien de waarschuwing niet voldoende is, zullen de aangekondigde strenge maatrege len worden genomen. De staat van beleg bestaat alleen in Bes- sarabië, waarvoor de redenen voldoende be kend zyn. EEN DUITSCH-GRIEKSCH INCIDENT. Volgens een telegram uit Athene beeft al daar een incident plaats gehad, doordat de Grieksche regeering eischte, dat de Duit sche zaakgelastigde von Schoen by de over handiging van zyn geloofsbrieven Fransch zou spreken. Von Schoen zag daarop van de overhandiging af en deelde mede, dat hy met verlof zou vertrekken. Volgens officieelo mededeelingen van Duitsche zjjde is er geen sprake van een in cident. Er werd niet verlangd van den Duit schen zaakgelastigde, dat deze by de over handiging van zyn geloofsbrieven Fransch zou spreken. De Grieksche regeering had slechts den wensch geuit, in verband met de voortdurende ongesteldheid van den presi dent der republiek, de geloofsbrieven na af loop van het verlof van den zaakgelastigde in ontvangst te nemen. Met rustige, welbewuste zekerheid zet on ze regeeering de bewonderenswaardige bui tenlandsche politiek, welke Nederland in het gansche buitenland zoo’n goeden naam be zorgde, voort Er mag wel eens op gewezen worden. Te weinig toch wordt het beseft, welk een groot geluk het voor een land beteekent, - wanneer zyn regeering naar alle zijden zoo juist en zoo waardig en zoo taktiscb weet op te treden, dat de „burger welhaast niet bemerkt, dat er een buitenlandsche politiek bestaat! ’t Is met een goede en gelukkige buiten landsche politiek gesteld als metde gezondheid: eerst wanneer men ziek is oerst wanneer buitenlandsche toestanden of verhoudingen ons in het nauw brengen, zoo dat er ernstige gevaren dreigen voor vrede en welvaart en leven eerst dan erkent men de waarde van meesterlijke buitenlandsche politiek; in rustige tijden, wanneer er aan den internationalen hemel geen wolkje te zien is, wordt de buitenlandsche politiek am per opgemerkt: ’t is allemaal zoo gewoon en zoo vanzelfsprekend, wanneer ’t goed gaat! In andere landen moge de buitenlandsche tolitiek de burgery het meest en het ergst verdeeld houden, in andere landen moge ie buitenlandsche politiek bedenkelijk! de allergrootste belangstelling genie- «en, de burgerij van Nederland bekom- .vert zich niet om die politiek, beboèft er zith niet om te bekommeren en.... leeft in dit opzicht in gelukkigen en heilzamen wede. Ten opzichte van het buitenland heeft Ne derland met haar buitenlandsche politiek al kwamen er ook perioden van inzinkingen voor een groote traditie van eéuwen voort te zetten. En het mag gezegd worden, dat Neder land op ongeëvenaarde wyze aan deze ver plichting voldoet Men bedenke eens, wat het kleine Neder land in dit opzicht gedurende den wereldoor log gepraesteerd heeft, hoe het ondanks alle redelooze outatiumighejd in het buitenland met waardige kalmte, zonder vrees en zon der blaam, de meest strikte neutraliteit wist te handhaven, boe het vrijmoedig gewei gerd heeft, één van beide partyen van dienst te zyn, wanneer het oorlogsbelangen gold, en hoe het ook n& den oorlog pal is blyven staan tegenover iederen onueutralen eisch. Nederland weet echter niet alleen op de meest juiste wyze zyn buitenlandsche ver plichtingen na te komen, het weet ook een voorbeeld te geven. Dezer dagen beeft Nederland het opnieuw gttoond: in een fier antwoord aan het Volkenbonds- secretariaat heeft onze regeering met veel klem verklaard, dat zy haar afwijkend stand punt inzake het garantie-verdrag handhaaft. „Het streven van de Nederlandsche re geering, die een der eersten is geweest om de verplichte rechtspraak van het Perma nent Hof van Internationale Justitie te aanvaarden, zal er steeds op gericht zyn, de rechtswaarborgen van den bond te ver sterken en de voor zyn doelmatigheid nood zakelyke universaliteit te bevorderen. Doch zy acht zich niet gerechtigd haar steun te verleenen aan voorstellen, die, veeleer een machte- dan een rechtsorgani satie in het leven roepende, zouden voeren tot politieke groepeering op militaire ba sis en dientengevolge tot ontbinding van de internationale gemeenschap, in plaats van het denkbeeld van eenheid en alge meens aaneensluiting te versterken, dat- een der grondbeginselen iy van den vol kenbond.” In dezen geest moge onze regeering haar ouitenlandscbe politiek rustig blyven volgen. Ons volk zal er wel bij varen. En het buitenland zal wanneer het van De Engelsche regeering zou met de sovjet- vertegenwoordigers een belangrijke econo mische en financieele overeenkomst hebben gesloten, waarbij Rusland zich zou hebben verpHBfit 28 millioen van 160 milüoen te betaleff, di? het aan Engeland verschuldigd is. HET IERSCHE GRENSVRAAGSTUK. Het lersche grensvraagstuk is in zooverre in een nieuw stadium gekomen, dat Thomas, de Engelsche minister van koloniën, gisteren naar Ierland ia vertrokken teneinde een onderhoud met Coa hoopt Woensdag te klaring, dat het in uitzicht gestel stel om tegen den wil van Ulstei te gaan tot wetgeving ter oplossing van het wordt voor einde iet indienen van een VIER LEEUWEN ONTSNAPT. By Charolles in het departement Saóne- et-Loire wisten vier leeuwen te ontsnappen uit een kooi, die vervoerd werd op een wa ge®, waarvoor een paard en een muildier waren gespannen, welke in hun doodsangst in het kanaal sprongen en verdronken. Het gelukte de gendarmerie na een lange klopjacht, de leeuwen neer te schieten. BOOS WEER IN DUITSCHLAND. Zaterdagmiddag heeft een buitengewoon hevig onweer, dat met storm gepaard ging, Krefeld en Urdingen geteisterd. Te Oppum is de spoorwegwerkplaate beschadigd, te Linn een baan wachters woning opgenomen en ver nield. De bewoners zyn gekwetst. Een ander baanwachtershuis werd door een hoos opge tild en weer neergeworpen, zonder dat de bewoners letsel kregen. Een keet, waarin zich bouwvakarbeiders bevonden werd door een wervelwind vernield; drie arbeiders zyn ge wond, een hunner zwaar. De stroomopvarendc Nederlandsche Stoom boot Wilhelmina is door den storm gegrepcr en zoolang roudgedraaid tot ze aan Jen grond liep. De kapitein en de stuurman zyn licht gekwetst. Later heeft de toot de reis kunnen voortzetten. Te Urdingen was het tramverkeer urenlang onderbroken, daar de stroomdraden door den storm op vele plaatsen vernield waren. ERNSTIG TRAMONGELUK. Gisterenmorgen heeft te Varese een ern stig treinongeluk plaats gehad. Door het breken van de remmen reed een trein van drie tramwagens met groote vaart een hel ling af en botste beneden gekomen tegen een muur. De wagens kantelden om. Er werden vyf personen gedood en ongeveer veertig gewond, van wie sommigen ernstig. ONVEILIG BERLIJN. In de laatste twee weken zijn er te Berlijn vier moorden gepleegd, zonder dat de poli- tie te Berlijn er in geslaagd is de (laders te vatten. Daar zy echter reden heeft om te vermoeden, dat de moordenaars Berlyu niet hebben verlaten, organiseert zjj pierhaalde- lyk klopjachten, waarby wel andere gezoch te individuen maar niet de bewuste misda digers in hun handen zjju gevallen. Gisterochtend werden in de buurt van" Jo Alexanderplatz niet minder dan 400 perso nen in hechtenis genomen. De meesten hun ner zyn weer in vrijheid gesteld. 20 hunner bleken echter nog voor verschillende recht banken terecht te moeten staan. die dan eerst op g gelegd en vervolgen ste hulp by ongeluk nengesjouwd. Daar er groot gebrek soms hevig tegenspartelende dames egdragen. dikeinsche vlaggen versier- i dicht boven de menig- juur wachtte, waarop na lersche grens vraagt nieuw stadium gek. elsche minister van koloniën, git vertrokken teneinde loegrave te hebben. Hy (Londen terug te keeren. Deze mededeeling komt neer op een ver- t gestelde wetsvoor stel om tegen den wil van Ulster alsnog over f - 1 -- grensgeschil, onmogelyk October en dat zelfs hei wetsvoorstel dienaangaande voor het reces onmogelyk is.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1924 | | pagina 1