„ONS BLAD” Bureau: HOF 6, ALKMAAR. Telefoon: De Zuiderzee-werken. Porrono iMM POSTGIRO 1M8OL f 2 85 r ■i H I - M», 184 postgiro 1MMX Dinsdag 1» Awf wstMB £BS4 e. WTOIBO1MM ISe Jkuursaag DE REVOLUTIE IN HONDURAS. KÏedive, dbjedert 1V20 eyn ff» HOE DE VERBINDING VAN EWYCKSLUIS-WIERINGEN TOT STAND KWAM. Advertentleprijsi Van 1—5 regels f 1.25; elkeregel meer f 0.25; VedW per regel f 0.75; Rubriek „Vraag en aanbod" bij vot uitbetaling per plaatsing f 0.60. BUITENLAND. ^^Abonnementsprijs; f Ier kwarfaaFvoor Alkmaar 2.— Foor buiten Alkmaar f 2 85 Met Geïllustreerd Zondagsblad 0 60 f hooger. Aan alle abonné's wordt op aanvrage gratis een polis verstrekt, welke hen verzekert tegen ongevallen tot een bedrag van f BOO,—, 1 400,—, f 200,f 1OO,f 60,—, f 35,f is| beeld, dat op dit moment een machtig ge voel zich van ons meester maakte: daar lagen nu de resultaten tot op be F. y D stieten- wij op hoog ehoopen graniet- en basalt-steen van ondraagbare afmetingen. atmosfeer der conferentie is optinris- waarbij we een aantal arbeiders bezig vonden aan een eigenaardig werkje Z o voorf de grenzen te i» den van het gigantenwerk, dat de kleine Hollanders hadden durven ondernemen, daar rekte zich hel wit boven de zon-bo- AOMINISTRATIE No. 433 REDACTIE No. 633 en ;even, le ge- daar rekte zich hel wit boven de zon-be vlamde, hemelsbiauwige golven als een smalle landtong, de dijk in zee.... NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD vlamde, hemelsbiauwige golven als een smalle landtong, de dyk in zee,den dyk van Van Ewycksïuis, ginds in de verte, te gemoet. Rechts, heel ver in zee, ontwaarden wij groote baggermolens in werking, aan de Nadat wy, niet geheel zonder levensge- vaar(l) den breeden, Imogen keten van blok- steen overgeklauterd en overgewankeld wa ren, kregen wy het vrjje uitzicht op het grootsehe werk, eo het behoeft niet ver- Terugtrekken der F ranse he troe pen een jaar na de inwerking stelling van het plan-Dawes. De voorwaarde voor de ontrui ming van het Rijnsch-Westfaal- sche bekken. In conferentiekringen valt een groote ont spanning waar te nemen sedert het bericht, dat Frankrijk bereid is zyn troepen uit het Roergebied terug te trekken een jaar na het in werking stellen van het plan-Dawes. Men gelooft algemeen, dat Duitschland zonder discussie de voorwaarde der Fran- sche regeering zal aanvaarden voor de mi litaire ontruimng van het Rynsch-Westfaai- sche bekken, namelyk het te voren sluiten van een Fransch-Duitsche handelsovereen- komst De werkzaamheden der conferentie zullen thans schier uitsluitend worden voortgezet door middel van rechtstreeksche gedachten wisselingen tusschen de geallieerde en de Duitsche ministers. Stresemann had gister middag een langdurig onderhoud met Clé mente!, waarschijnlijk met het doel de diplo matieke enderhandelingen voor te bereiden, noodig voor het sluiten eener handelsover- eenkomst. Interventie der Vereenigde Staten in Hon duras ter bescherming van de Amerikaan- sche onderdanen en de Amerikaansche be zittingen, die een waarde vertegenwoordi gen van ongeveer twintig millioen dollars, is aanstaande. Gedurende de laatste revolutie zijn reeds vele buitenlandsche eigendommen, waarftn- der ook Amerikaansche, verloren gegaan. Het staatsdepartement deelt mede, dat de Amerikaansche regeering den drie leiders in Honduras heeft doen weten, dat de regee ring ken niet kan erkennen. NIEUWE GRIEKSCH-BULGAARSCHE GRENSINCIDENTEN. De bladen vernemen uit Athene, dat de troebelen aan de Grieksche en Zuidslavische grenzen ernstiger worden.- Benden Bulgaar- sche comitadji’s gaan voorC do grenzen te overschrijden en Grieksche en Zuidslavische dorpen te plunderen .en platte branden, om daarna zich op Bulgaarsch gebied terug te trekken. Volgens de bladen heeft de Grieksche regeering een ultimatum naar So fia gezonden, met de verklaring dat, indien deze toestand voortduurt, Grieksche troepen een zone langs de grens op Bulgaarsch ge bied zullen bezetten. Zuid-Slavië zal even eens een nota zenden. EEN REVOLUTIONAIRE SAMEN ZWERING IN EGYPTE. Uit Kairo wordt gemeld, dat een aantal personen zijn gearesteerd, verdacht van me deplichtigheid aan een revolutkmnaire sa menzwering, die ontdekt werd by het on derzoek naar de omstandigheden van jongt sten aanslag op het leven van Zaghloel PasJ ja, den premier. Beweerd wordt dat deze samenzwering weed op touw gezet door deg men, temeer daar wjj ook in Van Ewjjck- sluis nog heel wat journalistieke besognes in verband met onze Zuiderzee-werken-stu- die meenden te hebben, en op onze horlo ges was ’t inmiddels al ruim één uur ge worden. Hier werd een Marathonloop geëischt, in dien we althans aan de Wieringer „Houkes” genoegzaam indrukken wilden opdoen den fotograaf de gelegenheid wilden gi de meest interessante tooneelen op d( voelige plaat vast te leggen. Fietsen of andere vervoerfaciliteiten wa ren niet te krygen. Dus.en marche! We zullen „dik” tien minuten over den gladden begrasden dyk gebeend hebben, toen onze aandacht getrokken werd door gewel dig hooge en breede stapels rijshout, waar by we ’n aantal arbeiders bezig vonden aan een eigenaardig werkje: retjes-locomotiefje. Hier was in waarheid Holland in actie om de voorbereidingen te treffen tot vergroo- t'mg van den vaderlandschen bodem. Hier werd iets grootsch verricht! ovbrzyde van de nog resteerende vaargeul daalden en rezen de „happers” der groote grypkranen, opslokkend en weer uitbrakend de geweldige klompen keileem, welke aan gene zyde den dyk al maar meer naar Wie- ringen deden groeien. En rondom ons.... de chaos! Een druk beweeg van voorthotsende kipkarretjes, van in stofwolken neerstortend puin, van stoere werkers, hier trachtte een kipkarretjes- trekkend paard zich tusschen a! het puin op de poot te houden, ginds tufte een kipkar- Zonder ons nog precies dekenschap te ge ven van de rollen, welke de zinkstukken, waarvan wd de vervaardiging zooeven af gekeken hadden, by den dykaanleg zouden moeten spelen, togen wy langs den zeedyk een zeewindje was niet in staat de hitte te verdrijven welke onze stappen verloom- de vóórt in de richting van ons doel, de plek, waar vanaf Wieringen de afsluitdijk to doen plaats hebben, in overeenstemming met den daarvoor in het vredesverdrag vast- gestelden termyn; terwijl tevens de kwestie van het Fransch-Belgische spoorwegperso neel van veel minder gewicht is geworden. Men is voornemens de kwestie van het spoorwegpersoneel door een compromis te regelen, waarbij Duitschland een stakings- verbod voor den verderen tijd der bezetting zal afkondigen vopr alle spoorwegen van het westelijk gedeelte van het Rijnland. Bo vendien zou, overeenkomstig het Engelscne voorstel, het aantal militaire spoorwegeon- troleurs eenigszins worden uitgebreid. Deze mededeelingen zijn weliswaar nog niet officieel, doch afkomstig van wel-in- gelichte zyde. Indien zij juist blijken, zou men heden reeds te Londen tot een accoord kunnen komen. Er zouden dan nog twee dagen met het verrichten van alle formaiL teiten gemoeid zyn, zoodat de conferentie Donderdag a.s. zou worden gesloten. Ook terzake de leveringen in natura, waarby zich no" eenige moeilijkheden voor deden. is men thans tot overeenstemming geraakt. De Duitschers zullen het recht Krij gen, tegen de eischen van de Commissie van Herstel in beroep te gaan, doch slechts in twee "evallen: wanneer kan worden aange toond, dat do vnrdceling der leveringen ge schiedt op een wyze, die nadeelig is voor Duitschland, of dat er obstructie wordt ge voerd. Overeenkomstig 'den wensch der Duit schers, zal de lijst der te leveren grondstof fen reeds op deze conferentie worden vast gesteld. Alleen kolen en cokes zullen gele verd worden gedurende een langoren termyn dan in het vredesverdrag was bepaald. II. *t Is een eigenaardige hebbelijkheid van alle niet beter wetende „vasteland’-bewo- yprs, dat zy zich een eilandje als W’erirgen (eenmaal was!) onwillekeurig voorstellen als een miniatuurwereldje, waar alles Lulliput- afmetingen heeft. Wie, op een dergelyke voorstelling af- gaande, Wieringen bereizen wil, komt ech ter bedrogen uit. Dat bleek ons al spoedig, toen wy na aankomst te Wieringen vernamen, dat de Wieringer Zuiderzee-werken wel ’n klein half uur gaans oftewel ’n plattelandse!! „ke- tierke” van de haven, waar wij ons be vonden, verwijderd lagen. Goede raad was duur! Wilden we op eenigszins behoorlijken tyd op dezen dag nog in de bewoonde wereld terugkeeren, dan moesten we- het retour- postbootje van kwart voor drie kunnen ne- Op een lange ry geschaard voor een hoogst primitief soort werkbank stonden de ze luidjes al maar takkenbossen inéén te vlechten en saam te binden, zóó dat er tel kens een buitenmodel takkenbos van maar liefst 6 a 7 meter lengte te voorschijn kwam. Spoedig hadden we ’t begrepen: hier wer den de zink- en kraag-stukkeu vervaardigd, welke dienen moesten om de dijkhelling te gen de spoeling van het water te bescher men. ’t Was een interessant gezicht, zoo’n zinkstuk een meerdere decimeters dikke takkenbossenmat van wel 40 vierkante me ter oppervlakte te zien gereed maken. Heeft men een behoorlijk aantal van die lange takkenbossen z.g. „wiepen” geleidelijk voortgroeide in de richting van Van Ewycksluis. Na eenige omdolingen, waarby iedere te voel gezette stap in deze hitte bejam merd werd, stieten wy op hooge hoepen graniet- en basalt-steen van ondraagbare af metingen: enkele Wieringer kindertjes tuk om op de kiek te komen deden onbewust wit graag dienst, om onze lezers de hoe grootheid van dit werkmateriaal duide’lyk te doen zien. We vernamen, dat deze bloksteen pér vrachtschip uit België en Frankrijk wordt aangevoerd; waartoe een en ander pre cies dienen moest, zou later wel blijken. en a*8 een groot takkenbossen vlet drijf t ^et zinkstuk op de golven Op onze informatie, wAór die geweldige hoeveelheden ryshout allemaal vandaan kwa men, vernamen wy, dat deze in groote ®™e«psladingen uit de Noord-Brabantscbe 4 Biesbosch worden aangevoerd. De bewerking van dit materiaal is lang niet aan den eersten den besten werkman toe te vertrouwen; ook hier zijn vaklie den noodig, welke de aannemer speciaal uit het Biesbosch-plaatsje Werkendam heeft ge- requireerd. i 1 volgen» waarschijnlijk binnen 24 uur worden De kwestie der militaire controle zal ter conferentie behandeld worden. Herriot optimistisch. De zes leiders der delegaties kwamen gis terenmorgen on» tien uur weder bijeen. Her riot bracht zyn coHega’s op de hoogte vaa de besluiten van den Franschen minister- jroegeren Kbed klaar, dan wordt daarvan een zeer kunstig vlecht- en bind-werk samengesteld; met sjortouwen worden de wiepen onderling ver bonden, de rijsvulling der stukken ge schiedt in twee lagen, hier en daar wordt een bundeltje Hollandsche paaltjes in het netwerk geplaatst, die palenbundeltjes worden onderling óók weer verbonden, een stevige omvlecbting van teen zorgt ver der nog voor den noodigen samenhang van het geheel, en als een groot takkenbos senvlet dryft het zinkstuk op de golven, ge reed om wanneer de uitvoerder van het werk het zinkstuk noodig heeft door middel van een sleepboot naar den dyk-in- wording vervoerd te worden. DE CONFERENTIE TE LONDEN. Herriot terug naar Londen. Herriot en Nollet vertrokken Zondagavond om 8.45 uur naar Londen. Paul Boncour heeft Herriot medegedeeld, dat de studie-commissie van den Hoogeu Raad van Nationale Verdediging met alge- n»eene stemmen een (ontwerp-) tekst heeft aangenomen voor de organisatie van de militaire controle door den Volkenbond on der voorbehoud van eenige wijzigingen en nadere aanduidingen, teneinde het toezicht nog daadwerkelijker te maken. Boncour hoopte ten zeerste, dat de Volkenbond in September den definitieven tekst zou kun nen aannemen, waardoor zyn gedelegeerden in staat zouden zyn een afdoend toezicht flit te oefenen op dc ontwapening van Duitschland. Herriots vertrek naar Londen heeft aanlei ding gegeven tot een grootsehe betooging. Toen de auto van Herriot aan het station kwam, brak de menigte door de afzetting heen en juichte: Leve Herriot! Leve de vrede! Waartoe wellicht besloten werd. Wat men feitelyk te Parijs heeft besloten, is nog niet bekend, maar het moet een com promis zyn, dat overeenstemt met een Fransch-Belgisch» voorstel, waarbij de mili taire ontruiming afhankelijk wordt gemaakt van de fasen der inwerkingtreding van het plan-Dawes. Daardoor verliest ook het vraagstuk van de .ontruiming der eerste Ryn-zóne veel van zijn actualiteit. Daar de Duitschers zich bereid verklaard hebben de militaire controle overeenkom stig de wenschen van Frankrijk te doen plaats hebben en daar deze controle niet kan geschieden alvorens het plan-Dawes in wer king zal zyn getreden, heeft men door deze regeling de gelegenheid, om tydig de noo- dige maatregelen te neméfi om de militaire ontruiming van het Roergebied te verzeke ren en de ontruiming van de Keulecbee zóne raad nopens de ontruiming van het Roer gebied. Herriot verklaarde aan MacDonald,-, dat daar de Fransche openbare meening zich uitsluitend bezig houdt met de ontwa pening van Duitschland, het van belang is om vóór het eind der conferentie een ge- dachtenwisseling te hebben met de Duit sche ministers, opdat de werkzaamheden der intergeallieerde militaire controlecommis sie onverwijld worden hervat. MacDonald sloot zich dadelijk bij dit denkbeeld aan, dat by, naar hy zeide, zelf voornemens was voor te stellen. Aldus zal bet vraagstuk der ontwapening van Duitsch land dat een levensbelang is voor de veilig heid van Frankrijk, te Tarnden behandeld wor Herriot stelde generaal Nollet dadelyk in kennis van dit belangrijke besluit, dat in verband moet worden gebracht met het ont werp te Parijs voorbereid met het oog >p een later toevertrouwen aan den Volken bond van de uitoefening der controle op de Duitsche bewapeningen. Herriot uitte zyn voldoening over de <fnt- vangst, welke hem io Parys wis ten deel gevallen en over de betoogingen van de zijde der bevolking, waarvan hij het voor werp was. Er was, naar hij zeide, te Londen geenerlei moeilijkheid ten aanzien der aan vaarding van het rapport van het tweede comité. De geest der conferentie is sedert on zen terugkeer uit Parys veranderd én Frankrijk heeft er nog meer vrienden dan tevoren, nu men ’t werkelijke aangezicht van Frankryk heeft gezien en zijn wensch naar vréde heeft begrepen. Hij besloot aldus: „Thans is de zwenking volbracht”. Het suc ces der conferentie is verzeke-.i. Regeling van de kwestie van de ontruiming van het Roergebied binnen 24 uur? De conferentie der geallieerden kwam weder bijeen. All* commissies dienden haar rapporten in. De gedelegeerden uitten hun grooto voldoening over de tot dusver be reikte resultaten. De ontruiming van het Roergebied, die nog steeds de allesbeheer- schende kwestie is, zal volgens Reuter, waarschijnlijk binnen 24 uur worden gere geld. De tisch. 1 5-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1924 | | pagina 1