Hdreshoek Helder. Punnerend. het aan i W-» .M» HOOGKARSPEL. PROVINCIAAL NIEUWS. GROOTEBROEK. ZIJPE. Vereenigingen, Corporaties of Instel lingen, die hun opgaven voor het Adresboek 1924 nog niet inzonden, gelieven dat OIUflABHlI te doen aan het adres: SbU*8iiijKSlïaat 1Ü8. OUDKARSPEL. OPMEER. SPANBROEK. LANGENDIJK. ANNA PAULOK NA. 1 I 4- HOLLEN* in de goedkoope trein had t i op “1 via L’- HOOUKARSPEL. De gasvoorzieningr Na de pogingen om van uit de gasfa briek te Hoorn de Streekbewoners van gas voor koken'en verwarming te voor zien, doet de gasfabriek te Enkhuizen thans insgelijks voorstenen van denzelf- den aard aan de gemeentebesturen in de Streek. AGENDA. WOENSDAG: H. Familie, afd. vrouwen. Vergadering Zuivelbewerkers. i VRIJDAG: Zangkoor „St. Nicolaae”. ZATERDAG en ZONDAG: als naar go woonte. Als gevonden voorwerpen in bet Patro- naatsgebouw zijn aanwezig: 6 petten, 8 da- mesparapluie’s. 1 paar dames handschoenen, 2 zakdoeken, 1 rozenkrans in étui, 1 kerk boek en 1 bruin-lederen damestasch met in houd. GEVONDEN VOORWERPEN. 1 Dameshandschoen, 1 muiltje. schrijf boekjes (nieuw), 2 zilveren theelepeltjes. 1 zilveren eetlepel, 2 lepels en 1 vork, 1 voet- balpriem, eenige portemonnaies met inhpid, 1 vulpenhouder, 2 ceintuurs, 1 tabakspijp, 1 I gummischoentje, 1 zwarte hond, 1 autohaak, 1 auto-nummerplaat, 1 bankbiljet a 10, 2 Lips-sleuteltjes, 1 boekje plaatsbewijzen, 2 medaillons, 1 horloge, 4 rozenkransen. 1 zil veren knipje met inhoud, 1 parapluie, K K.G. thee, 1 manchetknoop. Inlichtingen aan het politic-bureau. GROOÏ EBROEK. Jeugdige boefjes. 1 wee meisjes en een jongetje wisten bi« de wed. Stap alhier f 11 te ontvreem den. Op de Hoogkarspelsche kermis kochten zii allerlei snoeperijen. De poli tie kreeg argwaan en nam hun een ver hoor a’, waarbii de lekkernijen, een waschkom vol, tot zelfs in de onder- kleeren verstopt, voor den dag kwamen. De kleinen van 11, 10 en 6 jaar legden bii het verhoor een groote geslepen heid aan den dag. Geslaagd. De heer G. var Hees, alhier, slaagde voor het examen hoofdakte. veel grooter. Toch werd nog 15. 23. gemaakt. Van boswortelen was een uiterst geringe aanvoer en daarom dit maal prijzen van 2.tot 2.50; bij een eenigszins bedui dend aanbod echter terstond weer minder. Ook voor losse peen is nog weinig ambitie. Bij een geringen aanvoer wordt toch niet meer dan 24 f 2.50 per 100 K. G. ge maakt: Slaboonen bleven vrjj stationair buurt van 15 cent per K. G. Van gele nep werd deze week heel wat aangevoerd. De stemming voor dit product werd echter eveneens veel slechter, zoodat de prijzen van 15.4 20.in de vorige week, terug liepen tot 9.4 11.per 100 K.G. Zaterdag was de nep meer gewild en liep de markt op van 9.50 tot 1250, voor drielingen werd 7.a 8.en voor uien 7.4 7.50 gemaakt. Zilvernep kwam nog dagelijks, doch in af nemende hoeveelheid. Ook hiervan is de prijs sterk gedaald, doch de noteering was toch voel beter dan van gele nep n.l. van 20.— tot f 23.— per 100 K. G. Over het algemeen was de stand van zaken dus niet zeer gunstig. LANOEND1JK Missietentoonstelling. Deze tentoonstelling zal plaats hebben op Zondag 31 Aug. en Maandag 1 Sept a.s. De expositie van alle ingebrachte goederen heeft overdag plaats in de j koepelzaal van „de Burg’’, terwijl ken zal worden over de missie, waarbii voorstelling van den missie-arbeid door lichtbeelden. Het Bestuur van de K.S.A. verga derde de vorige w.eek ter bespreking ian een en ander. Alle baten, welke deze tentoonstelling afwerpt, zijn be stemd voor de missie van father Kruyer in Oost-Afrika. Besloten werd een ver loting te organiseeren, waar niet alleen zal worden verloot alles was door parti culieren ingebracht wordt, maar waar- ZIJDE. Heriik van maten en ge wichten. Dit jaar zal er gelegenheid zijn voor het laten herijken van maten en gewichten in het hotel van den heer - I. Broer te S.-hagerbrug en wel voan rt Zand op 3 Sept.. .9—12 uur n.m.; Bur- [erbrug op 3 Sept. 1—4 n.m.; Keinsmer- orug op 4 Sept. 9—12 v.m.; St. Maar tensbrug on 4 Sept. 14 n.m.; Schager- brug op 5 Sent. 9—12 v.m. en 1—2 n.m Mond- en klauwzeer. Gedu rende de laatste 2 weken werden 7 gevallen van mond- en klauwzeer aange geven. ren metmooie woorden hooren schilderen, de geschiedenis denk van den barmhartigen de geschiedenis denk van de barmhartige Samaritaan, dan denk ik toch ook met wee moed aan de fouten van, de priesters. En. dan #eg ook ik u, myn volk, aldus Z.Eerw.t ik had meer voor u kuuhen doen. Doeh ik wil u beloven in de toekomst meer nog voor u te bidden, vooral dagelijks in de H. Mis. ZynEerw. spreekt den wensch uit, dat de goede God hem moge geven, dat hy de Aan het slot van zjjn speechje overhandigt de heer de Wolf aan den H.Eerw. Jubilaris namens de stichting een couvert, welks in houd de H.Eerw. Deken geheel naar belie- ven kan aanwenden. De Weled. Z.gel. Heer Dr. Platte had ge meend ook met dit jubileum een woord te moeten spreken en dacht, dit niet beleer te kunnen doen dan in dit huis, waar sprT zich thuis gevoelt. Toen spr. na zjjn lang verblijf in In die in Holland terugkeerde, zag hij hoe door den oorlog de geest bij het volk veranderd was. Het egoisme was ontzettend toegenomen. Dit ontmoette spr. by zyn zoeken naar een plaats van vestiging. Toen hy echter door derf pastoor van Pur- merend werd aangezocht naar bier te komen en spr. met de H.Eerw. Jubilaris kennis maakte ontdekte hy in dezen iemand die het algemeen belang in alles op den voorgrond stelde. En toen spr. zich hier gevestigd had en hy het werken van den pastoor zag, heeft hy die onbaatzuchtigheid nog meer leeren kennen en bewonderen. Bracht spr. goed betalende patiënten voor de stichting aan, dan viel het hem op dat de Pastoor daar weinig vreugde in schepte. Bracht hy minder gegoeden aan dan was de Pastoor verheugd. Zyn gedachten waren steeds te zorgen voor de armen en de zor gen voor het huis werden aan God toever- trouwd. Zoo ook wil de pastoor in de beoogde uit breiding der stichting reuzenzalen voor de weinig betalende patiënten. Dat is de echte christelijke liefde. De ju bilaris is alles voor de armen, omdat hy weet dat de zorgen door den Hemel worden gedragen en de zegen op deze inrichting zal rusten. Alsdan neemt de.HoogEerw. Deken het woord. Als men den grooten lof nagaat dien men Z.Eerw. heeft toegezwaaid, dan moet men wel coneludeeren dat de wierook goedkoop moet zyn. Maar als spr. door den velen lof onder den indruk geraakt, dan weet hy toch ook, dat deze hem is gebracht niet om zyn persoon doch om den priester te eeren. De grootheid van het priesterschap heb- WINKELSLUIT1NG. Burgem. en Weth. maken bekend, dat door hen ontheffing wordt verleend van de verbodsbejialingen van de verordening op de winkelsluiting op Donderdag 21 Augustus a.s. (harddraverydag). - Het sluitingsuur is voor de inrichtingen vallende onder bovengenoemde verordening voor dien dag bepaald op 12 uur. SALARISHERZIENING GEMEENTE- PERSONEEL. Naar wij vernemen is door B. en W. dezer gemeente aan de Commissie van de Bedry- ven om advies gezonden, een ontwerp voor dracht ter zake herziening van de salarissen van het gemeéntepersoneel. Deze herziening zou verschillende salaris verlagingen inhouden. UITSLAG AANBESTEDING. De uitslag van de gehouden aanbesteding vertimmering perceel G. Hollenkamp, Pad- jedyk alhier onder architectuur van den hr. Corns. Koning is als volgt: P. de Groot, Purmerend 2217, W. Wip- prqe.ht, idem 2080, H. J. Brand, Beemster 1823, G. Westmyze, Punnerend 1785, P. Kleerebezem, Beemster 1745, G. Groot, Punnerend 1600. Het werk is aan den laagsten inschrijver gegund. PERCEEL J. P. KOOIJ. Het perceel J. Kooy, Breedstraat, dat aangekocht was door den heer Cl. v. Baar, is bestemd voor het yzermagazyn -van de fa. J, P. Mirck, voor wier rekening de aankoop plaats had. DE UITVOERINGEN IN HET PATRON AATS6EB0UW. Maandagavond werd de laatste der vier uitveringen gegeven van de revue, welke i n- der Mej. Gr. lau werd opgevoerd, ter gele genheid van het zilveren priesterjubilé van den HoogEerw. Heer Deken Hollenberg. De zaal was de vierde keer al even stampvol als de eerste, tweede en derde. VVy gelooven niet, dat er één parochiaan ver ruimd heeft van de geboden gelegenheid, om iets mooi’s te zien, gebruik te maken. De opvoeringen zyn alle vier uitstekend geslaagd. Het publiek was over het gebodene hoogst voldaan. Mej. Lau heeft met haar werk het meest volkomen succes gehad. Zoowel met het spel van den Genius, als met dat der kinderen als met den zang en de tableaux. Hare medewerkster^ en medewerkers, ieder voor het onderdeel waarvoor zy stonden, had den dat evenzeer Zoo heeft de heer S. Ru pert zioh een uitstekend dirigent getoond van een zangkoor, wat hy trouwens met Je uitvoering v. den zang in de kerk gedurende de plechtigheden heeft bewezen. Mej. Car. Brinkman is voor het muzikale gedeelte voor de geachte leidster van de revue ongetwijfeld de rechterhand geweest. De heer Wilcke vervulde de rol van den Genius zooals men dat van hem als beproefde tooneeldilettant verwachten mag. Ook de kleine kinderen, die rolletjes te ver vullen hadden speelden allerliefst en de zang en dans die uitgevoerd werd, wis magnifiek. De tableaux waarom feitelyk het heele spel draaide wekten ieders bewondering. Als het doek voor het „Laatste Avond maal” openging, kon men wel 'n speld hooren vallen. Dat maakte indruk! Ook vooral was dit het geval met - - roep van „de geboorte van Christus.” Maar ook de andere tableaux voldeden best. Dat was natuurlijk te danken aan de uit stekende opstelling dkarvan en voor zooveel noodig, door de grimeerlng, welke door den heer H. J. Bleekemolen alhier en den heer Jac. Groothuizen te Alkmaar uitstekend was verzorgd.' Voor de aankleeding van het tooneel, waarvan by de vertooning van tableaux zoo veel afhangt, hadden de heerer Gebr. de Wolf zorg gedragen. Kortom alles is geslaagd en zoo mooi, dat het publiek alle vier de avonden uitermate tevreden was. Aan het slot van dezen vierden avond nam de Hoogeerw. Deken het woord. Z.Eerw. voel de het als een duren doch aangenamen plicht dezen avond thans iets te zeggen. Voortkomende uil de diepte van zyn hart, wilde hy zyn innigen en welgemeenden dank uiten aan alle parochianen voor de hulde aan hem gebracht, die natuurlijk niet was aan zjjn persoon, doeh aan den priester. In ’t plechtig Lof had spr. Vrijdagavond den goeden God reeds zjjn dank betuigd, aan Wien Z.Ew.«eüu roeping tot het priesterschap dankte naast zyn brave ouders, die de H.Ew. feesteling in dit opzicht ook zoo dank* baar herinneren wil. Thans wil Z. H.Ew. zich ook dankbaar toonen aan diegenen die thans 4 avonden achtereen zooveel mooi’s te zien hebben ge geven. Die zoo heerlijk de hoogheid van het priesterschap hebben getoond en bejubeld. Z.Eerw. noemt dan de namen der mede werkenden. Inzonderheid zou Z. H.Ew. by het noemen van namen ook die van de Kapelaans van Purmerend niet willen vergeten, met wie hy nu by’na vier jareh tezamen woont en steeds zeer gelukkig tezamen leeft De H.Ew. Deken besluit zijn toespraak met mede te deelen dat hij binnenkort ook >p andere wjjze aan zyn dank hoopt uiting te t kunnen geven. Als dan wederom het bekerde amusante feestlied is gezongen, loopt dc stampvo.'le zaal weer ledig en is in zooverre de feest viering geëindigd. bet College van regenteir is. ben we door den eerw. feestredenaar giste- -y.i i.i moeilijkheden kwam tengevolge.van aan gebrachte schade door watersnood. De ma chines en centrale verwarming waren be dorven en dat v.as een schadepost van 20.000. Dank zy het wys beleid van- den belangrijk worden teruggugberacbt Nu nog is bat dc groote wensch van den jubilaris de stichting uit te breiden en wij hopen dienMeun te ondervinden welke het mogelyk maakt nog in dit jubeljaar de uit breiding agg te vangen. a - - HET ZILVEREN PRIESTERFEEST VAN DEKEN HOLLENBERG IN DE ST LIDUINAST1CHTING. Zaterdagmorgen te half elf had in de St. Liduinastichting een huldiging plaats van den Hoogeerw. Jubilaris. Als de Hoogeerw. jubilaris de stichting binnentreedt vergezeld van den Z.Eerw. heer Homulle, pastoor te Wykeroog, den WelEw. Pater Meth. Mulder O.F.M., de beide kape laans der parochie en den WelEd. Z.Gel. Heer Dr. Th. Platte, staan de Eerw. Zusters in lan ge ryen geschaard in de hal en zitten links en rechts in de lange gang de bewoners der stichting opgesteld. Er wordt een welkomstlied gezongen en direct daarna houdt de Z.Eerw. Father P. Oud,, rector der stichting een toespraak, na mens do Eerw. Zusters en bewoners der stich ting. Z.Eerw. zegt daarbij, dat men zal begrypen dat het woord van hulde dat hy zal spreken niet is om den persoon van den jubilaris te pryzen, want wy priesters, aldus Father Oud, weten maar al te goed, dat alles wat de mensch heeft aan wysbeid en ontwikke ling, hy dankt aan God. Moor toch wil de Ew. Spreker een kort woord van hulde en dank spreken, omdat de Eerw. Jubilaris de aan hen geschonken talenten zoo goed gebruikt heeft in ’t belang van Gods heilige zaak in het algemeen en van de St. Liduina-stichting in het bijzonder. Hulde en dank brengt Father Oud den Hoog Eerw, Jubilaris voor de groote liefde waar mede hij de zaak der stichting behartigt. Voor de vele woorden van troost en opbeuring en meed die de eerw. jubilaris richt tot de eerw. zusters en de- inwoners der stichting. Inzon derheid is Father Oud ook dankbaar om het feit, dat de HoogEerw. Jubilaris heeft be werkstelligd dat spr. zelf als rector oen plaats iu het huis kon vinden, waarvan Z. Eerw den zegen van een betere"gezondheid ondervindt.. M heer 0. de Wolf sprak namens de re genten der stichting en wees op de goede lei» ding ook van den Hoogeerw. Jubilaris, die voorzitter van I..L Spr. deifkt hierby hoe de stichting finantieel i.i moeilijkheden kwam tengevolgo. van gebrachte schade door watersnood. De dorven en dat I voor ook nog mooie hoofdprijzen zullen worden aangekocht. De jongedames van de Broederschap van den n. Geest zul len uitgenoodigd worden met de loten te colporteeren. Voor de missie-avonden wordt de en treé bepaald op 25 cent ner persoon, voor Zondag zaïllen roode en voor Maandag blauwe kaarten worden uit gegeven, om zooveel mogelijk een ieder in de gelegenheid te stellen een var beide avonden te komen. De aandacht wordt er nog speciaal op gevestigd, dat tot 30 Aug1, goederen voor de tentoonstelling kunnen worden ingébracht. Alleen dnnjt het comité van de K.S.A. er op aan, oat tijdig wordt medegedeeld wat ingebracht zal wor den medewerking aan de uitbreiding der stich- tin? zal mogen beleven. zj. Eei^v. hoopt intusschen daarmede het geduld, dat de zieken vaak zoo voorbeeldig beoefenen, na te streven. Een der blydste dagen van het leven van den Jubilaris zal echter zijn, dat hij als voor zitter van het college van regenten, den eer sten stepn voor de uitbreiding zal mogen leggen en later het gereedgekomen gebouw in te wijden opdat Gods zegen meer en meer op het werk dezer instelling moge rusten. Alsnu wordt de H.Eerw. Jubilaris uitge noodigd in de regentenkamer de aangebo den cadeaux in ontvangst te nemen. Deze bestonden o.a. in een stel zeer kunstig ge borduurde kussens voor het altaar en een rochatte van fraai met de hand bewerkt kant werk en een velum voor de Cibori. Voorts stond er nog een zeer fraai bloe menmandje, klein naar kunstig bewerkt. De korte huldiging in de stichting welke hoofdzakelijk was gehouden om de ouden van dagen in de gelegenheid te stellen den H.Eerw. jubilaris persoonlijk te felieiteeren, zyn voor den Eerw. jubilaris en de bewo ners der Stichting onvergetelijke oogenblik- ken geworden. GOEDKOOPE TREINEN. Van de Tweede Nrd.-Holl. Train zal DonJerdig 28 Augustus een ryden van Amsterdam naar Alkifiaar Purmerend. Dat deze trein met recht goedkoope trein kan heeten moge blijken uit liet feit dat een retour Purmerend-Almaar voor die gelegen heid slechts 0.50 kost. Van Purmerend kan men vertrekken om 8.05 uur en van Alkmaar terug om 4.30 en 7.50 uur. paarden, om geldpryzen. OUDKARSPEL. Gekozen. L'it 5 solli citanten is als seeretaris-penningmeester van den polder Kerk- en Dergmeer gekozen do heer F. Moeyes Fz. alhier. Kolven. Door alle bij den bond aan gesloten kolfvereenigiugen aan den-Langen- dijk t. w. de sociëteit en de kolfclub „Volhar ding” alhier, de beide sociëteiten te Noord- Scharwoude en de dito te Zuidscharwoude zal aan den bondswedstrijd welke dj volgen de maand te Koog aan de Zaan gehouden wordt, deelgenomen worden. OPMEER. Gesnapt. Zondagmorgen wer den vyf woonwagenbewoners, visschende in verboden vischwater gelegen in, de z.g. I-age- hoek, door de politie gesnapt. Tegen de visschers, die door den pachter van 't water herhaaldelyk gewaarschuwd wa ren werd procesverbaal opgemaakt en de hen gels in beslag genomen. Mond- en Klauwzeer. Alhier deden zich dit jaar 33 gevallen van Mond- en Klauw zeer voor. De ziekte is thans zoo goed als geweken. SPANBROEK. Mond- en Klauwzeer. Dit jaar deden zich in deze gemeente 92 ge vallen van Mond- en Klauwzeer voor. De ziekte is thans geheel geweken. LANGENDIJK. Weekoverzicht Veilingen. Over het algemeen vertoonde de markt deze week een tamelyk lusteloos beeld. De aardappelen maken dagelyks nog maar een i 1 deel van den aanvoer uit en de groenten p overheerschen nu. Slechts dc puike kwalitei- D‘ ten v. d. soort Schotsche muizen waren van de diverse soorten aardappelen gewild. Zij brachten van 6.50 8.— per 100 K. G. op, drielingen van deze soort 6.4 7. Overigens noteerden de andere soorten niet hooger dan 4.a 5.per 100 K. G., zelfs niet de blauwe eigenheimers die eerst nog al in trek waren, gewone eigenheimers brachten hoogstens 6.op. Van roode kool nam de aanvoer, onder den invloed der lage prijzen iets af en bedroeg de laatste dagen der week 10.— 4 15.wa gons per dag. Mooie kleine kool kon nog tot 3.opbrengen, grootere varieerden van 2.f 2.50. Zaterdag werd zelfs ge kocht voor minstens 1.50. Iets beter ging het met de witte kool, die weliswaar in prijs per K. G. niet veel van de roode verschil len, doch door hun grooter gewicht p. stuk toch hooger in prys zijn. Gele kool, die vo rige week in prys beduidend boven de ande re soorten stond, doch waarvan in deze week veel grootere kwantums werden aan gevoerd zakte zeer snel en kwam óp het zelfde peil als de roode en witte, alleen met dit verschil dat de kleinere kool soms 3210 of 4.kon opbrengen. Dat er niet meer van loonende pryzen gesproken kan worden behoeft geen betoog. Een csherp contrast met de sluitkool vorm de deze week de bloemkool. De aanvoer was iets toenemend, tengevolge van het warme weer, doch niettegenstaande dit werden in het begin en het midden der week zeer hooge pryzen besteed n.l. 25.4 35.per 100 st. De laatste dagen werd de stemming er niet beter op en was het aanbod trouwens ANNA PAULOWNA. Opbrengst speldjes- dag. De opbrengst van den alhier g<^ju- den speldjes dag ten bate van de tuberculose bestrijding „Herwonnen Levenskracht.” is 29.>- Harddraverij. Op Zondag 7 Sept a.s zal bij Café dc „Vlas- en Korenbeurs”, een I KUcpcuaai van „uc Durg iciwm harddraverij gehouden worden van boeren j door ecn fwettal n.l .Jona:issen gesprq- voorstellinCf van den missie-arbeid door Het prachtig versierde kerkgebouw. De inhaling, door de organisaties met vaandels en banieren. ÏL.’ ■••X»- --V.W- HET ZILVEREN PRIESTERFEEST VAN DEN HOOGEERW. HEER -T* BERG, DÉKEN EN PASTOOR VAN PURMEREND.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1924 | | pagina 5