Oaflblad. I W-Nollandscli PROGRAMMA’S TWÉÉDE' BLAD f Alkmaar. Wintercursui St HloysiMs-PatrsRaat. is Kipt 24-1 Hpril *2S. 5 I drukkerij „ons blad**. L ■I SPOEDIGE LEVERING MODELBOEK TER INZAGE - KUNST EN KENNIS. ILPENDAM. RECHTZAKEN. PROVINCIAAL NIEUWS. BERGEN. IH BLOKKER. o 0 Klasse. Tgd. Vak. Onderwijzer. Maandag. Dinidag. Woensdag i Donderdag. Vr^dag. Zaterdag. Houtsnijden J. J. Vredenburg ten be- (Oosterech W. 3. S- G. E. x gemeenebeg rooting der Armen- maand Augustus werden by den iHMIH Teekenen Franaeh O. Pekelharing W. Vermeulen B is bedoeld met gebruikmaking van de oude staande gc- •elaten worden tot de voortge^ot- school duurt 5 jaar. De voort- Teeken- zaal I I II II I II II 1 1 2 2 1 3 2 1 3 1 2 2 Franaeh Aardrijkskunde Neder), taal en lezen Fransch Neder), taal en lezen Aardrijkskunde Godsdienst Rekenen Godsdienst Engelsch Boekh. Handelsr. A. J. van Beugen Th. G. van Haaster J. Haakman A. J. van Bengen A. J. van Beugen A. J. van Beugen Th. G. van Haaster J. Haakman J. Haakman W. Vermeulen W. Vermeulen A. J. van Beugen W. Vermeulen J. Haakman J. Haakman W. Vermeulen L I II II I 1 1 3 2 en, dat uit te- 18e JAARGANG. 7 - ZATERDAG 6 SEPTEMBER 1924. 7 1—9 «•A-T’/s Engelsch Engelsch Duitsch Duitsch Boekh. Handelsr. Lokaal. -- Teeken- zaal II II HINDERWET. Burg, en Weth. brengen ter kennis, dat zjj hun beslissing dat in tegenstelling met het verschil door den heer de 11000 uiteenkenen en zich beroepende op hot getuigenis van den architect dat volgens plan B een goed gebouw zal verrijzen waar van de plaats beter is gelegen dan die van het oude raadhuis, kan zich zeer goed met bet voorstel (plan B) vereenigen. Den heer Dudink doet bet genoegi de commissie, welke in meerderheid TAPVERBOD. De Burgemeester brengt ter kennis van vergunning- en verlofhouders in deze ge meente, dat op Dinsdag 9 September a.s. de Loting zal plaats hebben voor de lichting 1925. Men zjj er aan herinnerd, dat het p grond van artikel 139a der Algemeene Po litieverordening (Bem. blad 890) verboden is sterken of alcoholhoudenden drank te schen ken of te verkoopen aan personen, van wie men weet of redelijkerwijze moet vermoeden, dat zjj dien dag aan die loting hebben deel genomen. 6’/«-7*/4 7«/4—8»/s 6*/<-7»/< TVs-B’A «•/s-7»/4 8*A-7»/s 7*A-8»/« «*/.-7»/« «*/4-7V4 i AGENDA.y »’l? R. K. VEREEN.GEBOUW. MAANDAG 7*/t uur fitting1 voor de Voorschotbank. 1 1 Den voorschotnemers wordt aangera den de aflossingen geregeld te doen. MAANDAG half 8 uur Ledenverg. Graf. Bond. 8 uur Ledenverg. Kleermakers. DINSDAG 8 uur Ledenverg. „St. Ra phael”. t 8 uur Guido Gezelle.” 8 uur Loterij-club W. of V. WOENSDAG 7»/< uur Bestuur Bouw vakarbeiders. I l DONDERDAG 8 uur Propaganda-ver- gadering afd. „St. Paulus’’met Hoofd bestuur. i 8 uur Bestuur R. K Volksbond. 8 uur Ledenverg. V. A. F. C. ZATERDAG. Contributie-betalingen op de gewone uren. 5—6 uur gelegenheid om te snaren. 7—8 uur spreekuur Bureau voor Ar beidsrecht. Voor het Ondersteuningsfonds heb ben zitting Ruiter en van Westen. LICHTEN OP. Hedenavond voor rijwielen en motorrij tuigen om 8.08 uur lichten op. Morgenavond om 8.06 uur. STEDELIJKE MUZIEKTUIN. Haarlemsche Orkest Vereeniging. Directeur: Nico Gerharz. Het waren er weer velen, die kwamen luisteren naar het, voor dit seizoen laatste, concert van dit uitmuntend Symphonie- orkest. Het In alle opzichten artistiek sa mengesteld programma, heeft ons zeer veel doen genieten. Beethoven’s „Egmont”. Ouverture zu Goethe’s Trauerspiel, heeft de dirigent zijn orkest mooi laten spelen. Dan een hrillante vertolking van „Aufforderung zum Tanz” van Weber, „Drei Stücke Aus der Musik” zu Shakespeare’s Sommernachts- traum”. Het Scherzo was 'n juweeltje van sprankelend rythme. In de „Notturno” waren de blazers zeer goed, beschaafd klonk ook hierin de Hoorn-Solo door Wasil Karpoff. Het op verzoek gespeelde „Troi Morceaux d’Orchestre” de Ja Damnation” do Faust, werd door en door muzikaal gespeeld. Zeer fijn van stemming was bjjv. „Danse des Sylphes" en de karakteristieke „Marchh Hongroise”. Het bekoorlijke „Danza della Oro” van A. Ponchielli, werd gevolgd door „Capriccioso voor Xylophone” van N. Ger harz, gespeeld door Wasil Karpoff. De solist bleek op dit instrument virtuoos te zijn. De compositie bleek voor den dirigent ook een waar succes te zijn. Toen het laatste num mer „Ouverture Guillaume Teil” was ge speeld, bracht men de Haarlemsche Orkest Vereeniging een ware ovatie, wat een schit terende toegift tengevolge bad. Wij hopen, dat de Haarlemsche Orkest Vereeniging het volgende jaar weer veel belangstelling moge ondervinden en dat de heer Gerharz de Alk- maarsche muziekliefhebbers dan ook eens kennis laat maken met zyn zeer interessant geschreven compositie „Degac” Toonstuk). Hofplein Alkmaar.- Telefoon 433 en 633. ALKMAARSCHE HUISHOUD- EN INDUS TRIESCHOOL. Voor het examen nuttige handwerken, af genomen te Amsterdam, slaagden de dames M. B. M. Boom Alkmaar, N. Butter Nieuwe Niedorp, M. Keesen Alkmaar, N. J. Los Bar- singerhorn, Th. J. E. Rujjtenburg Egmond a. Zee, J. Schagen 'Alkmaar, A. Wagenaar N. Scharwoude en S. Wiglama Alkmaar, al len opgeleid op de Alkmaarsche Huishoud en Industrieschool. Belangstellenden worden tevens verwezen naar de in dit nummer voorkomende adver tentie. AVONDSCHOLEN VOOR NIJVERHEIDS ONDERWIJS. De aandacht wordt ejpp gevestigd dat de inschrijving van leerlingen zal plaats heb ben van Maandag 8 tot en met 12 September aan het schoolgebouw. Men zie hiervoor i.a- der de in dit blad voorkomende advertentie waar ojn. in voorkomt, dat in afwijking van voorgaande jaren, nu alle leerlingen zich hebben aan te melden, dus ook zjj die het vorig jaar de school reeds bezochten. INSCHRIJVING VAN LEERLINGEN VOOR DE GEM. AVONDSCHOOL VOOR NIJ VERHEIDSONDERWIJS MET VOORTGEZETTE KL.oöE. De inschrijving van leerlingen zal plaats hebben van Maandag 8 tot en met Vrijdag 12 September, des voorm. van 912, nam. van 2—4 en ’s avonds van 79 uur, in het ge bouw der Ambachtschool. De leerlingen aiue- ten minstens 12 jaar oud zijn en voldoende lager onderwijs hebben genoten. Laatste rapportcijfers en het Geboortebe wijs of trouwboekje moeten door nieuwe leer lingen worden medegebracht. Leerlingen met einddiploma Ambachts school kunnen tot de 5de klasse worden too- gelaten. Leerlingen met einddiploma N. A. 8. kunnen toegei: te klassen. De gezette klassen duren 2 jaar. Het schoolgeld is geregeld naar financi- eele draagkracht der ouden en grootte van het gezin. De leermiddelen worden door de school, verstrekt. De cursus vangt aan Donderdag 2 October ’s avonds 6 uur. Alle leerlingen moeten zich opnieuw laten inschrijven. Inlichtingen'bq den Directeur A. Fledda- rus. ILPENDAM. Burg. Stand. Ondertrouwd Jan den Roojjen, 24 jaar, te Monnikendam eu Marytie den Bezemer, 22 jaar, alhier. Vechtpartijtje. Tijdens de viering van de Koninginuefeesten ontstond Woensdag nacht een klein vechtpartijtje by den café houder Bruins. Zekere G. J. beet F. L., beiden van hier, een stuk ait den lip, waardoor een bloeden de wonde ontstond. De politie maakte spoe dig een einde aan dit kleine tumult. Dr. Don ker, die tydens dit vechtpartijtje in de zaal was verbond de wonde. Uitslag loting. De uitslag van de jl. Don derdag gehouden loting voor de militie is als volgt: 1. P. Kramers, 2. J. Geugjes, 3. KI. Grim. 4. P. Verbree. 5 J. Root, 6. J. de Vries, 7 W. J. de Wildt, 8 Jac. de Wit, 9 W. J. Laan, 10. J. de Vries, 11 J. Tromp, 12 S. P. Brou wer, 13 J. J. G. Konijn, 14 P. Blyleven, 16 Chr. Tromp, 17 8. Bosschieter, 18 J. Kwante». Gem. Keuringsdienst. In de afgeloopen maand Augustus werden by den gemeente- i lykéu keuringsdienst aangegeven: 31 koeien, KANTONGERECHT TE ALKMAAR. Mondelinge uitspraak van 5 September. A. B., te Heemskerk, C. B., zwervende, S. S., J. P., G. L. V-, W J. C., S P-, te Alkmaar, Dronkenschap, do le en. 2e.ieder f 2 boete of 1 dag hechtenis, de 3e 4e 5e 7e en 8e ieder 8 boete of 6 dagen hechtenis. G. J. P„ W. S., H. H., S. E. H., te Alk maar, J. R. J. A B., te Schagen, K. P., le Noord-Scharwonde, j. T. van S-, te Haren karspel, H. B., te Koedyk, E. G., A. G., te Egmond aan Zee, P. H. B„ te Oterleek, D. M., te St. Pancras, K. S., te Heer-Hugowaard J. K., P. de V., te Castricum, G. W., te Groot Schermer, overtreding rywielreglement, de le f 1 boete of 1 dag hechteuiz, de 2e 3e 6e 7e 8e 9e 10e 11e 12e 13e, 14e 15e en 16e ieder f 4 boete of 4 dagen hechtenis J. B., te Alkmaar, overtryxling arbeidswet, 6 maal f 1 boeten of 6 maal 1 dag hechtenis. S. K., te Alkmaar, T. R. W„ te Amsterdam, overtreding jacht- eu vischwet, de le f 60-1>. of 30 dagen hechtenis, de 2e twee maal 2 gul den boete of 2 maal 2 dagen hechtenis. H. J. I., te Haaritm, C. J. v. d. S., J. K., 0. 8. P., te Alkmaar, overtreding motorwet, de le f 4 boete of 4 dagen hechtenis, de 2e f 3 boete of 3 dagen hechtenis, de 3e f 15 boete of 10 dagen hechtenis, de 4e 2 maal f 2 boete of 2 maal 2 dagen hechtenis. V. M. G., W. S., W. W., C. N. G., J. de G., J. 8, A. S-, P. F., te Alkmaar, A. D., te Eg mond aan Zee, W. G., te Noordscharwoude, M. K., J. Z., te Heiloo, J. W. E., te ’s-Gra- venhage, F. W. D., C. P. W., J B, te Amster dam, J. H. L., K. de G., te Beverwijk, E. S., te Oudorp, H W. N., te Rotterdam, overtre ding Politieverordening, de le 8e en 17e ieder f 3 boete of 3 dagen hechtenis, de 2e f 1 boots of 1 dag hechtenis, de 3e 5e 6e 7e 9e 10e 11e en 12e ieder f 4 boete of 4 dagen hechtenis, de 4e en 19e ieder f 6 boete of 3 dagen hechtenis, de 13e f 16 boete of 8 dagen hechtenis, de 14e, 16e en 20: ieder f 12 boe te of 6 dagen hechtenis, de 15e f 10 boete of 5 dagen hechtenis, de 18e f 2 boete of 1 dag hechtenis. BERGEN. Vermis t.'®’ Donderdag middag omstreeks 5 uuur bemerkte de geleidster van de vacantie-kolonie „Jong Nederland” te Bergen aar^Zee, dat een 12-jarige jonge^i ontbrak. Tevergeefs werd in de duinen gezocht, ’s Avonds kwam bii de Politie telefonisch bericht, dat de jongen te Oudorp bij een fami lielid was komen aanloopen. Telefoongesprekken. In het tijdvak van 21 juli tot en met 31 Ai gustus werden gedurende de langere openstelling van aen telefoondienst te Bergen-binnen, tusschen 9 en 10 uur des namiddags, 221 gesprekken gevoerde waarvan 189 lokaal, 26 interlokaal en 6 intvnationaal I Floralia-tentoonstel ling. De Afd. Bergen va# den Volksbond tegen Drankmisbruik is voornemens op Zaterdag en Zondag 13 en 14 September a.s. een Floralia-tentoonstelling te hou den van de aan 248 kinderen in juni l.l uitgereikte plantjes. Aan elk kind wer den destijds kosteloos 2 slanties ver strekt. Tegelijkertijd zal een klein mu seum, afgestaan door het Hoofdbestuur van den Volksbond, geëxposeerd wor den. De planten zullen door een onpar tijdige iyry van elders gekeurd worden en aan de kinderen, die hun plantjes het best verzorgd hebben, worden prijs jes toegekend. —•Onderstand aan een armlas tige. Door Ged. Staten is uitspraak gedaan inzake het geschil tusschen de gemeentebesturen van Bergen en Hoorn over het niet verleenén van onderstand door Bergen aan een naar Hoorn ver trokken armlastige. Oed. Staten hebben beslist, dat de gemeente Bergen geen geldelijke onderstand verschuldigd is en geen termen aanwezig zijn tot toepas- 1 sing .van art. -40, 2de lid der Armen wet. A en B 3 7V4-8»/4 6*/t-7>/4 7*/<-8«/4 Houtgnij-,7 81/, curiua 1 algemeene op het ver zoek van den heer P. A. de Boer, alhier, om vergunning tot het plaatsen van 4 eleciro- motoren in zyn kaaspakhuis, dienende tot het in beweging brengen van verschillende machines en een ventilator in het perceel Sliksteeg 1, hebben verdaagd. OPENING ZAAK. Aan de Vondelstraat by den Baansingcl, opende de heer H. Kaag gisteravond een salon voor scheren en haarsnijden. Deze nieuwe salon welke er keurig uitziet, is van de nieuwste apparaten op dit gebied vóór zie» en voldoet aan de moderne eischen van hygiéne. Een mooie étalage biedt een keur van parfumerieën en toiletartikelen. Verder.heeft de heer Kaag voorradig een groote sorteering tabak, sigaren en siga retten. x genoeihd, de plannen A en B ilccnen en zich genstanders van nieuwbouw bestond, na we derzijds wat te hebben toegegeven, dit voor stel heeft ingediend. De heer Water is altijd voorstander van plan A geweest en is het, gehoord de bespre kingen, nog niet geheel eens of goedkoop niet naderhand zal blijken duurkoop te zijn ge weest. Doch dit daargelaten wil spr. evenals de heer Dudink een „veer” laten vallen en zich bij het voorgestelde aansluiten. De heer J. Schouten is van gevoelen, dat plan A voor 41000 te duur is voor een plattelandsgemeente. Overwegende dat plan B is bedoeld met gebruikmaking van de oude materialen afkomstig van het bestaande ge bouw, wat z.L heelemaal „niks” is, is voor hem te meer reden, om al zal het niet ge ven, verbouw voor te staan. De verdere discussie welke zich ontspon en hoofdzakelyk uit re- en dupliek bestond, werd vervolgens gesloten met een kort woord van den voorzitter. De voorzitter bepaalt zich er toe te weer spreken hetgeen voor vyf jaren terug bij middel van ingezonden stukken is gemeld geworden als zou het raadhuisplan eum annexis wel 60 a 70 duizend gulden beloo- pen. In tegenstelling met deze bewering is toentertijd besloten om voor het raadhuis met veldwachterswouiag, meubilair enz. geen cent meer te voteeren dan 50000. Met 6 tegen 1 st., die van den heer J. Schouten werd vervolgens het voorstel aan genomen. Tot commissie ad hoe werden de tedon vau de voorbereidingscommissie, de heeren C. Schouten Az., J. F. Lange en P. de Boer benoemd. .4 Het voorstel om het Verzoek van bet Wit- Gele Kruis en der Vereen, van diaconieën der Ned. Herv. Kerk voor gezinsverpleging in te willigen wordt aangenomen, waarbij iedere vereeniging over 1925 een subsidie van 150 wordt toegekend. Een verzoek van P. Broertjes e.a. om bij drage in de kosten van bestrating eener berm wordt ingewilligd volgens de bestaande re geling tot nog toe gevolgd (d. L tot de halve kosten). Tevens worden B. en W. gemach tigd om in het vervolg dergelijke werken uit te voeren oi^der de bepaling in het door hun college belichaamde voorstel. Besloten wordt het concept van de go- mcentebegrooting 1925 by de leden te laten circuleeren, alvorens de behandeling zal plaats hebben. Het voorstel om de keurloonen van den keuringsdienst voor vee en vleesch met 10 pCt. te verlagen wordt aangenomen. Rondvraag. De beer C. Schouten dringt er op aan, dat art. 30 van de Bouwverordening betreffende drinkwatervoorziening eens zal gehandhaafd worden en er een onderzoek zal plaats heb ben naar de regenbakken der ingezetenen en of de toevoerleidingen daarvan wel in orde zyn. Of hier practisch wat aan te doen zal val len weet do voorzitter evenmin als de voor steller zelve. Toch zegt de voorzitter te zul len nazien of hier wat aan te doen is. De heer Dudink brengt de wegen plannen van de provincie op Ijet tapijt en vraagt zich af wat bij doorvoering dier plannen er van den Streekerweg, moet geworden. Spr. zou willen voorstellen om alle gemeente- en wa terschapsbesturen in de Streek op te roepen tor behandeling dezer aangelegenheid om daarna ten deze de provinciale commissie van advies te dienen voor het te laat is. De Voorzitter stelt voor een dergelijk in grijpend voorstel alvorens het ’nu in behan deling te nemen te verwijzen naar B. en W. om advies, wat aangenomen wordt. De open bare vergadering wordt hierna gesloten. OPGEDRAGEN. 0 Door B. en W. is aan het Electro-Te.'lm. Bureau Pedroli de geheele Electrificatie van „Landbouwhuis” en „Gymnasium” opge1 dragen. 20 varkens, 1 kalf. 13 geiten, 2 pinken. Afge keurd 1 koe, totaal bedrag t 312. Raadsvergadering. De Raad deze» gemeente vergaderde Dinsdag j.l. des namiü dags 4 uur. Aanwezig alle leden. Ingekomen waren o.m.: De goedkeuring van Ged. Staten deze. Provincie betreffende het raadsbesluit om trent den verkoop van land aan W. de Vries en C. Klaassen. Kennisgeving van A. de Boer en A. Evers dat zy hun herbenoeming als Armvoogd aan nemen. Idem van W. de Vries, dat hij accoord gaat metden verkoop van het land genaamd „de Boomakker” ad 750. Idem van C. Klaassen van de verkoop van erfpachtgrond ad 300. Idem van ried. Staten betreflende het slo pen en dempen der brug aan de Uperrijw^g naby P- Bierdrager. De Voorzitter deelde mede, dat bovenge noemd college het besluit der stemgerechtig de ingelanden van de Banne Landsmeer en den lip aan B. en W. der gemeente ter goed keuring hebben gezonden, opdat eventueele bezwaren zouden kunnen worden ingediend. Echter hebben B. en W. de zaak te belang rijk geacht, waarom zy meenden ook dea Raad hiermede in keunie te moeten stellen, opdat ook dit college aan de niet-nitv* ering van het besluit kracht zal kunnen bijzetten. Intusschen hebben B. en VV de noodige publiciteit gegeven tot het indieneu van be zwaren, met als gevolg, dat vanuit den ïlp een request is ingekomm n.et niet minder dan 131 handteekeningeu, vergezeld gaande van een bezwaa* schrift waarin het groote nadeel by demping dezjr brug wordt uiteen gezet. De Voorzitter me?n, dat uit een en andet voldoende blykt, Let groote nut van de niet- uitvoering van het besluit. De geheele raad stemde met het idéé van B. en tV. in. Schryveu van den poutwachter Bic:drager waarin deze, nu hij zyn officieel ontslag heeft gekregen als heksluiter by de Tweede Noord-Holl. Tramwegmaatschappij en thans alleen nog maar brugwachter by genoemde Maatschappij is tegen een belooning van 100.per jaar, waardoor bij een schade heeft geleden van 200 per jaar, om van gemeentewege eenige tegemoetkoming in zyn salaris. De Voorzitter deelde mede, dat B. en W. tot hun spijt niet aan het verzoek kunnen voldoen,, waarom zy voorstellen afwyzend, op het verzoek te beschikken. De heer Wals achtte het wenschelyk eerst een onderzoek in te stellen naar de salari eer ing van gelijkluidende betrekkingen in Rjjksdienst alvorens hieromtrent er» hesluit wordt genomen. Dé gemeente alitf s^r. wil zich nu wel wat al te gemakk. a.i deze zaak afmaken. Vroeger werd <,44 „x vast stellen van het salaris altyd rekening gehou den met de bijverdiensten. Het staat hij spr. vast, dat Bierdrager in verhouding met den werktijd vergeleken bij anderen in gelijk luidende betrekkingen ver ten achter staat, waarom hij voorstelde eerst een onderzoek in te stellen. Dit voorstel werd dan door den heer Le- guit ondersteunt en verworpen met alleen de beide voorstellers voor. Vezoek van de Handelsavondcursus te Purmerend om evenals het vorige jaar een subsidie te mogen ontvangen. B. en W. stellen voor weder een subsidie te verleenen van 5.per leerling. Wordt goedgevonden. Voorloopige vaststelling der Gmeente- rekening 1923, idem van het G. E. B. en die der armvoogdijen. By monde van den beer Beets wordt voor gesteld deze rekeningen voorloopig vast te stellen. Goedgevonden. Voorstel wijziging 1924. De Voorzitter deelt mede, dat Ged. Staten de begrooting 1924 hebben teruggezonden, met het verzoek, deze alsnog gewijzigd terug te zenden. Deze betreft zooals onze lezers weten het aanbrengen van de hoogere bijdrage der pen- soenstoring door de ambtenaren en de sa- larisvenundering van den gemeente-veld wachter, waarmede Ged. Staten zich niet kunnen vereenigen. De meerderheid van B. en W. stellen thana voor aan het verzoek van Ged. Staten te voldoen, terwyl de minderheid gebruik wilde maken van de bevoegdheid om bij d< Kroon in beroep te gaan. Met 4 tegen 3 stemmen werd besloten bij de Krobn in beroep te gaan en niet overeen komstig het adres der meerderheid te beslui ten. De gemeentebegrooting 1925 werd boden en zal by de leden circuleeren. Hierna sluiting. ZONDAGSSLU1TING APOTHEKEN. °p a.8. Zondag 7 September zal de apo theek van den heer H. J. F. Wanna, Ritse- voort 5, geopend zijn; de andere apotheken Min gesloten van Zaterdagavond 10 uur tot Maandagmorgen 8 uur. De apotheek, die den Zondagsdienst heeft ia gedurende de geheele daarop volgende v. u geopend. De andere apotl e- Zonda?s en op fewtd t- gen ook gesloten op werkdagen van d< s iXnpdnk8„“Ur C’ z*terd««s 10 uur) tot den foigenden morgen 8 uur. BLOKKER. Gemeenteraad. Vergadering van Donderdagavond 4 Sept, te 8 uur Raadhuize. Aanwezig alle leden benevens vele langstellenden op de publieke tribune. Ingekomen van Ged. Staten goedkeuring suppletoire begrooting, af- en overschrijvin gen en post onvoorziene uitgaven. Schrijven van den Min. van Waterstaat dat voorloopig niet zal worden overgegaan tot opheffing van de afsluitboomen aan den spoorwegoverweg bij de Nadorst. Bericht van den Minister van Onderwijs enz. dat deze gemeente over 1923 een bedrag van 603.98 is verschuldigd als schoolgeld voor het bezoeken van leerlingen uit deze gemeente van de Rijks H. B. S. te Hoorn. De ingekomen stukken worden voor kennis geving aangenomen. Rapport Gemeenterekening en die van het G. E. B. Namens de commissie tot onderzoek der rekening 1923 en namens de lichtcommis- sie aangaande die van het G.E.B. brengt de heer Lange rapport uit, welke zegt dat het de bijzondere aandacht der commissie heeft getroffen dat het onderwijs zooveel geld heeft gekost. Deze post beloopt pl.m. 35000 loopende over een aantal van 278 kinderen, is ongeveer f 125 per kind en per jaar. Verder is het de commissie opgevallen dat de rekeningen van de verschillende brand- stoffenleveranciejs nogal uiteenloopen voor dezelfde soort van brandstoffen. Zy meent daarom te moeten ad vise eren een andere re geling hiervoor te moeten treffen. Mede is geconstateMd dat de post kxankzia higwizorg van 6«X) is gereduceerd tot 3718 wegens ovelbrsnging uit de over- beidsgostichten naar de kolonie te Gheel in België. Waar alles keurig in orde bevonden* is, brengt de commissie dank aan B. en W. voor het goede beheer. Namens de lichtcom- missie wordt ooir dank gebracht voor het richtig belleer van het G. E. B., waar allee in orde is bevonden. De rekeningen worden hierna tot de opge maakte bedragen vastgesteld en besloten de winst van bet G. E. B. te voegen bij het Re servefonds. Bouw van een nieuw Raadhuis. De voorzitter zegt weinig te hebben toe te voegen aan het door de commissie uitge brachte voorstel wat aan de leden en de pers is toegezonden. Spr. vertrouwt dat aan dit voorstel genoegzaam bekendheid is gege ven door de pers of nog zal gegeven wor den. Verder valt met genoegen te constatee-, ren dat beide partyen door wederzijds toe geven, tot eenheid zyn gekomen. De heer Lange, lid der commissie van voorbereiding, wenscht duidelijk te maken waarom hy als oorspronkelijke voorstander van verbouw van het bestaande raadhuis tot ander inzicht is gekomen en nu voor nieuw bouw zal stemmen. Het is spr. namelijk tijdens bet onderzoek gebleken, dat verschillende moeilijkheden welke niet uit den weg waren te ruimen de verbouwplanuen in den weg stonden. Aller eerst is de ligging te leelyk om een behoor lijk gebouw te verkrijgen en zou aan de in- deeling geen voldoende ruimte zyn te geven. Daar waarschijnlijk ook geen vergunning tot verbouw zal zyn te verkrijgen en er boven dien toch in een behoorlijke politiewoning in de nabijheid zou moeten voorzien worden ca de grond op een betere plaats gelegen reeds is gekocht en betaald en overwegende dat by het thans voorgestelde plan het ver schil van uitgaaf van dien aard is dat het slechts 9 i 10 duizend gulden meer zal kos ten dan verbouw, is spr. van opinie veran derd. Nog becijfert spr. dat in de afgeloo- pen vyf jaren sinds bet plan is opgeschort en door de wijziging van het bouwplan een 18 duizend gulden is bespaard. De heer de Boer wil nog een poging wagen om plan A te verdedigen wat z.L door bezui niging nog wel is te verminderen van 41 op 37 duizend gulden terwijl hy meent dat plan B wel op 30000 zal komen. De voorzitter merkt den heer de Boer op dat een dergelyk voorstel niet in overeen stemming kan heeten met hetgeen in de com missie is overeengekomen, waarop de laatste zich van een voorstel dienaangaande wil ont houden. De heer Deken, gehoord dé bezwaren aan -erbouw verbonden, zooals die door den heer Lange zijn uiteengezet, vasthoudende, ege 8 Boer

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1924 | | pagina 11