r, h E Hoorn. r WINKELPUIEN WINKELBETIMMERING. Klein Allerlei. BEEMSTER. ZIJPE. GEMENGD NIEUWS. LANDBOUW EN VEETEELT Korte Berichten. BINNENLAND. PROVINCIAAL NIEUWS. KERK EN SCHOOL HEILO. HEER HUGOWAARD. i tentoonstellinosnieuws. De tentoonstellingsgebouwen. De opbouw van de tentoonstellings gebouwen a. d. NKestersing-el wordt flink voortgezet. Uit, hetgeen nu reeds gereed is, kan men zien m>e de Qpxet is. En dan kan met voldoeningi gezegd wor den, dat het plan practisen en smaakvol is ODgezet. De tenten zijn ruim en flink en maken door hun indeeling en goede uiterlijke verzorging, ’n prettigen indruk. Aan het hoofdgebouw wordf veel zorg besteed. -1 Wanneer straks ook de schilder rijn werk zal hebben gedaan, de bloemver- siering en de buifenbeplanting In orde zullen zijn en wapperende vlaggen aan alle hoeken zijn aangebracht, zal ’t ge heel ’n schitterend en feestelijk aanzien hebben. Electrische melkerij. Reeds sinds jaren zijn proeven geno men met electrisch melken. Wij herin neren ons verschillende vindingen op dat gebied, waarvan de meeste toepas singen echter in de praktijk niet vol deden. I Op de landbouwtentoonstelling zal geëxposeerd en gedemonstreerd worden de Alfa-Laval Melkmachine, ’n inrich ting die, naar reeds in de praktijk ge bleken is, wel voldoet De exposante. de firma Boeke en Huidekooper, zal van Dinsdag tot en met Zaterdag ’s morgens om 11 uur en ’3 middags om 4 uur de inrichting demonstreeren. Een zestal koeien zal dan telkens machinaal wor den gemolken. 1 Verwacht mag worden, dat de vee houders groote belangstelling voor deze machinale melkerij aan den dag zullen leggen. Uitbreiding van het L Bloemencorso. In de bladen en op de biljetten staat voor Woensdag 17 September aange- kondigd den bloemencorso voor auto’s, motorrijwielen en fietsen. Nadere besprekingen tussdhen de des betreffende commissie en eenige auto- houders hebben er echter toe geleid, deze bloemenstoet belangrijk uit te brei den, door deelname ook open te stellen voor^leelnemers(sters) afzonderlijk zoo wel als voor groepen te voet of met rijdend materiaal met of zonder emble- njen. Twee- en vierwielige open rjjtui- SPORT EN SPEL\ it de i I W. C. HQLSMANN Junior, AMSTERDAM. Lynbaansgracht 211—214. Tel. 42957. i c t 8 v b t< C L lx het hoofd bevindend puistje en dientengevolge bloedvergif tiging kreeg, is thans aan de gevolgen daar- EEN WOLF? i t Te Wjjk bij Duurstede mist men In den laatsten tijd herhaaldelijk kippen en konijnen Naar de berichtgever van het „Hdbd.” van daar meldt, bestaat er het vermoeden, dat ze door een wolf zijn verscheurd. Men meent het dier in den onitrek van Cotfidn te hebben gezien. Den geheelen middag is men aan het jagen geweest doch tot op heden xonder resultaat. j Gisterennacht is te Tiel ingebroken in de sucadefabriek van de firma O. Udo. De brandkast werd aan de achterzijde openge scheurd; het daarin geborgen bedrag van ongeveer 300 en een groot aantal post-, plak- en rentezegels werden gestolen. Een tweejarig Jongetje van den arbeider A. Takman te Oudkerk. ia la ’a aUot gevtU-1 vrouw Thompson de baar gevolgd en nam hier oo een der voorste stoelen plaats met hare dochter en de weinige kennissen. Aan de andere zijde waren gezeten de bei de prie’ter-zonen van den overledene, de Z. Eerw. Heeren M. A. Thompson, Rector te Bennebroek. en ,T. W J. Thompson, pastoor te Nibbixwoud. de ZeerEerw. beer J. Nol et en de heer A. J. A. Gilissen, president en be stuurslid van de Rotterdamsche vereeniging voor Katholiek Onderwijs, de heeren H. G. M van de Vijver, H. Kuijpers en L. Hazelzet, presidentcommissaris, directeur en wn. hoofd redacteur van ,,De Maasbode”, verder een kleinzoon van den heer Thompson, de heer H. Stulemejjer, burgemeester van Bergen-op- Zoom, als oud-leerling, en de heeren van Mier lo van den Voogdij-Raad te Breda, van Dijk, president van de St. Vincentius-Vereeniging te Ginncken. en mr. T. J. Verschuur, voorzit ter van de R. K. Kiesvereeniging te Breda. De Solcmneele H. Mis van Requiem werd aan het in stemmig, rouw-decor gehulde hoofdaltaar opgedragen door den Rector van het Gasthuis, den Z.Eerw. Heer G. de Bie, met assistentie van de WelEerw. Heeren A. Miehielsen. kapelaan der St. Anna-narochie :il^ diaken, en E. Burm, kapelaan der kathe draal. als subdiaken. Het koor der Zusters zong, op innig-devote wijze de Gregoriaan- sche Requiem-Mis. Aan de zy-altaren droegen de beide pries terzonen van den overledene, de ZeerEerw. Heeren M. A. en J. W. J. Thompson, een stille H. Mis op voor de zielerust van hun vader. Ingetogen volgden al de aanwezigen stichtende plechtigheid. lit de kerkhofkapel werd de Ijjkbaar afge haald door Rector de Bie. Langs den kruis berg trok de kleine stoet naar de grafplaats, die "degen is langs den grooten weg naar Princenhage. Rector de Bie verrichtte er in alle stilte de beaardingsplecfctigheid volgens het liturgisch ceremonieel. BEEMSTER. Kippendiefstal. Ten n» deele vam den veehouder Waal aan den Zuiderweg, alhier, zyn niet minder dan 49 hoenders ontvreemd, 35 kippen en 14 hanen. De Rijkspolitie heeft de zaak in handen. ZIJPE. De verdwenen motorrijder. Het motorrijwiel bij een smid in do Noord-Zype geleend om te probeercn, is bü de politie te Alkmaar teruggebracht mot de bijvoeging, dat omtrent het terugbrengën geen tijd was vastgesteld. J. W. THOMPSON f Met plechtigen eenvoud werd gisterenmor gen om 10 uur in de kapel van het R. K. Gasthuis aan den Haagweg te Breda de So- lemneele Requiemmis gecelebreerd voor den heer J. W. Thompson, oud-directeur-hoofd- redacteur van „De Maasbode Onder aanwijzing van de Eerw.. Moeder- Overste had zich een kleine lijkstoet gevormd die uit de in rouw gehulde le klasse Ijjk- kamer zich door de gangen van bet Gesticht naar de kapel had begeven. Door mede-inwo- ners van het Gasthuis werd de lijkbaar ge dragen. Onder stil gebed trok de kleine stoet, voorafgegaan door het Kruis, de Kapel bin ten. Begeleid door een zuster had de oude me- POGING OM EEN BANK OP TE LICHTEN. Gisterenmorgen vervoegden zich aan het reeders-, cargadoors- en expeditiekantoor van de firma Wm. H. Müller en Co„ Heeren- gracht 546 te Amsterdam, twee Duitschers, die een cheque op een firma te Hamburg voor een bedrag van 10.000 ter verzilvering aan boden. De kassier vertrouwde het zaakje niet al te zeer en verzorht het tweetal in de mid daguren te willen terugkomen. Zij beloofden zulks. In dien tusachentyi belde hij de firma, wier naam op de cheque stond, te Hamburg op en toen bleek, dat hier een poging tot oplichting was gedaan. De politie werd van het gebeurde in ken nis gesteld en een paar rechercheurs van de Centrale Recherche stelden zich verdekt op. Na eenigen tijd kwamen de beide Duitschers opdagen en boden opnieuw de cheque aan. Zij werden oogenblikkeljjk gearresteerd. Het voorloopig onderzoek heeft uitge maakt, dat de heeren speciaal voor dit op- lichtingsgeval uit Duitschland waren over gekomen. VEILlNCiO VERZICHT. BEVERWIJK. Ofschoon het boon en seizoen langza merhand ten einde loopt, worden er toch nogT flinke aanvoeren ter veiling ge bracht. De prijzen, die steeds het Sc heele seizoen zeer goed oeweest zijn zijn steeds stijgende. Vooral de laatste veilingen heerschte flinke kooplust en waren de prijzen hoog zeer hoog. Som mige partijen snijboonen brachten 30 ct. en spercieboonen zonder draad tot 40 ct. op. Dikke boonen is dit jaar ook een bijzonder gezocht artikel, waarvan de prijs dan ook het jreheple seizoen zeer goed geweest is en trosboonen werden de laatste veiling nog met 48 ct. betaald. Wel een bewijs, dat ondanks de groote aanvoeren toch nog de vraag den aanvoer overtreft. Peulvruchten als doppers, capucijners en tuinboonen, ko men in onbeduidende kwantums voor; ook hiervoor ziin de prijzen hoog. An dijvie en sla gaan thans ooi^wcer voor loonende prijzen van de hand; mooie sla is zelfs duur. De prijzen van aard appelen zijn niet loonend, hiervan zijn de prijzen zelfs zeer hoog. In sommige partijen komt npgal eens ziekte voor en tengevolge der zware regens ziet Jwt product van de klei er niet mooi uit. Hieraan is het dan ook zeker wel ten deele toe te schrijven, dat de koop lust voor dit artikel niet zoo groot is. HET KWEEKEN VAN CHRYSAN THEMUM’» MET ZEER GROOTE BLOEMEN Zy, die zich willen toeleggen op het kwec- ken van zeer groote bloemen, hebben de volgende regelen wel in ’t oog te honden. De stekken worden genomen van einde Januari tót in Februari. Wanneer de plantjes een lengte van 12 c.M. hebben bereikt, knjjpt men ze in, en van de uitloopers, die te voor schijn komen, behoudt men er 36, welke men, om gedrongen planten te verkrijgen, als ze dezelfde lengte hebben bereikt op hunne beurt wederom inknijpt. Men zal zoodoende 612 stengels hebben, die bestemd zijn ieder ééne enkele bloem te dragen. lu begin Juni zet men de planten in potten vau 22 c.M. en plaatst er een stevige stok bü. Al de vertakkingen, die aan de bladoluels ontspruiten worden gedurig weggenomen, evenals de scheuten, die uit den grond ko men. Omstreeks half Augustus of begin Septem ber, al naar gelang van het weder en de standplaats, zak men op eiken stengel een knop zien verschijnen. Deze eerst knop moet men houden, want men kan juist van dezen de schoonste bloe men verwachten. De twee of drie scheutjes, die dezen hoXd- knop omgeven moeten afgesneden worden, ten einde alle kracht blyve voor dien éénen, die in November zal ontluiken. Het gebeurt somstjjds, dat de hoofdknop, in plaats van half Augustus, zich reed» in het begin van die maand vertoont, dit is te vroeg, want dan zijn de bloemen niet zoo schoon en reeds in October open; dan is men genoodzaakt die hoofdknop weg te nemen cn een daaromheen»taande scheuten voort te kweeken; later zal zich een andere knop vormen, niet omgeven door scheutjes, maar door kleine knopjes, dit is de laatste knop; d.w.z. hiermede houdt de groei op. Als de hoofdknop niet kl te vroeg komt, is deze verre te verkiezen boven de anderen, daar de bloem hiervan de grootste afmetin gen heef. len en verdronken. Gisterenmorgen is de Ford-autobus van Domburg naar Middelburg by het nemen van een bocht bij Oostkapclle in een sloot gere den. Een dame werd vrij ernstig aan hoofd en handen verwond. De overige vier passa giers bleven ongedeerd. De aannemer O. J. van L. te Meppel, is door de Jnstitie te Assen in arrest gesteld als verdacht van verduistering van gelden. In een sloot bij Wanneperveen is gevon den het lijk' van een pasgeboren kind. De vermoedelyke daderes heeft reeds gedeelte lijk bekend. Zij is als dienstbode werkzaam in het dorp. Te Veenendaal ontstond twist tussehen E. en v. H. waarbij eerstgenoemde ernstige messteken in den rug ontving. De politie heeft de zaak in handen. Een arbeider uit Leimuiden, werkzaam 1 bij het leggen der waterleidingbuizen in Haarlemmermeer, kreeg bij het lossen van een vaartuig een zware ijzeren buis op eea deel van zyn lichaam. In zorgwekkpnden toe stand is de man naar het ziekenhuis vervoerd. - Een 15-jarige zoon van den schilder R. Schuur te Voorthuizen, die enkele dagen ge leden een aan het hoofd bevindend puistje openkrabde, van overleden. In den Uithuizerpolder (Gron.) is giste ren weer een 1000 liter gedistilleerd in beslag genomen. Uit Markelo meld men: De rechterkade van de Bolksbeek is doorgebroken. De nood brug aldaar is weggeslagen en het verkeer is gestremd. Het Stokkumcrbroek en vele lan derijen staan onder water. Nabij Horn had Van D. uit Veghel het ongeluk met zyn motor onder een auto te geraken. De ongelukkige werd in zorgwek- kenden toestand opgenomen en naar het ziekenhuis te Roermond vervoerd. De motor bleek zoo goed als vernield. Een Belgisch douanebeambte uit Kal- denkirchen, die verdacht wordt oen bedrag van 28.000 te hebben verduisterd is volgens de N. V. Crt. te Arnhem aangehouden. Te Steenbergen is het f-jarig zoontje van L. door een motorfiets aangereden. De jongen kreeg ernstige verwondingen. Zyn toestand is zorgwekkend. Te Midwolde (Gron.) is gisteren de 23- jarige T. van Oldekerk by de dorschnfachine door een riem zwaar tegen hot hoofd getrof fen. Hy is in het het ziekenhuis te Groningen opgenomen. DE GEMEENTE-SECRETARIS VAN JUTPHAAS. De gemeenteraad vau Jutphaas heeft in zyn Donderdagavond gehouden raadszitting welke een rumoerig verloop heeft gehad, in verband met het niet goedkeuren door Ged. Staten van Utrecht van een besluit tot het ontslag verleenen aan den gemeente-eecre- taris, den heer J. Snellen, met 8 tegen 3 stemmen besloten niet zooals hst aanvan kelijk plan was in beroep te gaan bjj den Raad van State, doch den secretaris eervol ontslag te verleenen. EEN VREEMDELING IN JERUZALEM. Een handelsreiziger vertoefde Donderdag avond in een café ergens in de binnenstad van Rotterdam en toen het wat laat begon te worden, vroeg hy den kellner, of die een billjjk hotel voor hem wist Deze vraag werd beantwoord door een juffertje, dat aan een tafeltje naast den handelsreiziger zat. Zn wist wel een goede gelegenheid en ze bood aan, hem er heen te brengen. De reiziger stemde toe en had er geen bezwaar tegen, toen zyn begeleidster toevallig een vriendin ontmoette, dat deze zoover mede ging. Met zyn drieën bezochten ze daarna nog eenige café’» in de omgeving en op een gegeven moment bevond onze vriend zich moederziel alleen in een afgelegen straatje en daar bjj zijn verstand komend, bleek hem, dat zjjn portefeuille met 60.alsmede zyn gidsen verdwenen waren. Hij deed by de politie van het geval aan gifte en deze heeft, in de hoop nog iets van deze zaak terecht te brengen, met den be stolene gisterenmorgen een dertig café’s in de binnenstad bezocht. De niet zeer pientere zoon van Mercurius wist zich echter abso luut niet meer te herinneren, in welk café de juffrouw hem als een wolvin in schaapsvacht was verdwenenf J In de gouvernementen Kief en Odessa is ’n ernstige pokken-epidemie uitgebroken. 45 der gevallen zyn reeds in de eerste da gen doodelyk. De scholen zyn gesloten. Do bevolking verlaat het besmette district. In een mijn naby Lianelly in Zuid-Wales zyn vyf mynwerkers door een plotselinge gas- ontsuappng om het leven gekomen, terwyl twee anderen bedwelmd werden. De sluiting van de tentoonstelling te Wembley is«uitgesteld tot 8 November a.s. Veertig leiders van den opstand in Ge orgia zyn ter door veroordeeld. Hunne na men zyn niet bekend gemaakt, doch men ge looft, dat een hunner Prins Androsnikov is, de leider der Georgische anti-bolsjewisten. Op het station Wanzleben zyn drie ge maskerde mannen het station binnengedron gen en er met de kas vandoor gegaan. Het aantal Parisiennes dat het beroep van chauffeur gaat beoefenen, neemt met den dag toe. De „Chicago Tribune” deelt mee, dat sedert April 1313 vrouwen te Parys haar diploma als chauffeur hebben behaald. Op de marine-begrooting der Ver. Sta ten is een bedrag van 65 millioen dollar be zuinigd. De „Pester Lloyd” verneemt uit Parys, dat men in vooraanstaande kringen van plan is, Herriot voor den Nobel-vredesprys voor te dragen. Mgr. Testa, de pauselijke afgezant in de Roer, zal eerlang naar Rome terugkeeren. Zijn missie zal dan 16 maanden hebben ge duurd. Op zijn terugreis van Parys naar het Roergebied is generaal Degoutte een auto- ongeval overkomen. De auto sloeg om en de chauffeur werd gedood. De generaal zelf kreeg geen letsel. JOURNALISTIEK. De heer J. P. van Term; hoofdredacteur van de „Limburger Koerier” te Maastricht, viert 21 September a_s. zyn 40-jarig jubilé als journalist. DE HUURWETTEN. Naar Het Volk verneemt, heeft de regee- ring zich dezer dagen met een brief gericht o.a. tot den gezondheidsraad, met het ver zoek to adviseeren inzake het denkbeeld, eerlang over te gaan tot opheffing van de verschillende huurwetten, die in den crisis tijd zijn tot stand gekomen. Deze brief is nu in handen gesteld van de uit den raad samen gestelde commissie voor de volkshuisvesting. BEZU1N1G1NGSCOMMISSIE. De minister van financiën heeft ingesteld een commissie, welke tot taak zal hebben te onderzoeken of en, zoo ja, op welke wyze be zuinigingen zyn te bereiken op de diensten ▼an scheepvaartinspectie en van de haveu- arbeidsinspectie en van andere op do scheep vaart betrekking hebbende diensten en ad- mi nistra tiën. KONINGIN EN PRINS NAAR LEIDEN. Leiden is op het oogenblik in „a hurry”. Met een koortsaohtige snelheid volgen alle mogelyke vergadering* n elkaar op. Buurt- coinmissies bespreken de straatversiering. De Winkelweek commissie vergadert zóóveel keeren per week. Het bestuur der 3-October- vereeniging is dagelyks in de weer. Tiental len werklieden bouwen de koninklyke loge en de tribunes voor het openluchtspel ain den Zoeterwoudschen Singel. Er wordt druk gerepeteerd. De Leidenaar verheugt zich van ganscher harte over het bezoek van de lands vorstin en dat H. M. den wensch te kennen heeft ge geven, ook enkele volksbuurten te bezoeken, is voor de diverse buurtccmmissies een reden temeer om zich extra in te spannen. Zeker is het, dat Leiden op een waarlyk luisterrijke wyze de 350ste herdenking van zijn ontzet zal vieren. DERDE NEDERLANDSCHE KATHOLIEKENDAG. De Derde Nederlandsche Katholiekendag zal in 1925 gehouden werden te 's-Graven- hage, op 27, 28 en 29 Juli, en niet tydens de Pinksterweek, zooals aanvankelijk beslo ten was. Ren, zegewagens enz. zuilen ook gaaroé worden verwacht. Voldaan moet echter worden aan de voorwaarde, dat de groen- en bloemenversiering' zal sriinf samengesteld van levend materiaal. Door deze wijziging is aan veler ver langen voldaan. Er zijn er torfi zoo velen, die wel aan z ilk ’n bloemenstoet wensenen mede te doen, doch met an dere vervoermiddelen dan aanvankelijk aangegeyen. Nu is daartoe gelegenheid. En dan is er ’n groote verscheidenheid om keurig uit te komen. De vraag wat men zal uitbeelden als men het voornemen heeft mede te doen, !s. dikwijls niet gemakkelijk en daarom zn opgeinerkt, dat gefantaiseerde groe pen ot groepjes, met of zonder voertuig of voertuigje, meestal ’t sterkst op een corso vertegenwoordigd zijn en niet zonder succes. i Voor de kleinere en gecombineerde groepen, die iets willen uilbeelden, kun nen vele motieven dienen. Vóór groen materiaal is Hulstgroen en Coniieerengroen voor de grootere groepen evengoed te gebruiken als het tijnere, mits met zorg en wat smaak samengesteld. De bloemefikeus is onbe perkt, men werkt echter het mooist in afzonderlijke kleuren. Voor veldbloemen is combinatie het natuurlijkst. Ministerieel bezoek. Z.Ex. de Min.-President Jhr. Mr. Ruijs de Beerenbrouck zal ter gelegenheid van de Landbouwtentoonstelling op Woensdag 17 September een officieel bezoek aan Hoorn brengen. iZ.Ex. zal ’s morgens te ruim 9 uur arriveeren. Ten half tien heeft de ontvangst ten stadhuize plaats, waarna bezoek aan de tentoonstelling. Het ligt in 't voornemen van Z.Ex. omstreeks 1 uur ’n bezoek te brengen aan de vergadering van de H. M v. L. Ten 2 uur zullen de autoriteiten zich vereenigen aan ’n Noenmaal. Na het maal zal vermoedelijk nog maals ’n bezoek aan de tentoonstelling worden gebracht, waarna de y#rsierae stad zal worden bezichtigd. Z-Ex. zal vermoedelijk 's avonds om 8 uty vertrekken en dus ook in de ge legenheid zijn de illuminatie te bewon deren. Raad van Arbéid. De Raad van Arbeid te Hoorn zal op de Land- en Tuinbouwtentoonstelling- van 16 tot 2 1Sept. a.s. in een Stand’’ o.a. bet een en ander inzake de medi sche- en ongevallenpreventie op het ter rein der sociale verzekering demon- streeren. Het ligt voor de hand, dat, gelet op de beschikbare ruimte, slechts een en kele greep kan gedaan worden. Toch meent deze Raad dat kennisneming vau het eenvoudig gedemonstreerde mede kan werken tot verheldering van wat op het terrein der Sociale Veraekcring wordt verricht. I I PR0V. WATERLEIDINGBEDRIJF. Naar wy vernemen, bestaat bjj de directie van het Provinciaal Waterleidingsbedrijf in Noord-Holland het voornemen binnenkort over te gaan tot verbetering van den zooge- naamden Zwarten weg te Bergen N.-H. waar door de toegangsweg tot de Staatsduinen aan lokkelyker zal gemaakt wórden dan zjj do zen zomer was. Vooral de talryke zomergasten zullen dit met genoegen vernemen, want het was in het afgeloopen seizoen geen bepaald genot langs dezen weg de Staatsduincn te moeten be reiken. Tot nn toe hebben 79 gemeenten in onze provincie tot aansluiting aan het provinciaal waterleidingnet besloten; voor 60 gemeenten is de aansluiting reeds tot stand gekomen, terwjjl de aansluiting der overige 19 gemeen ten in voorbereiding is. Deze gemeenten zjjn: Aalsmeer, Anne Pau- lowna, Avenhorn, Bovenkarspel, Callantsoog, Castricum, Egmond, Orootebroek, Haarlem mermeer, Heer Hugowaard, Obdam, Oterlcek Oudendijk, Schermerhorn, Sybecnrspel Twlsk Uithoorn, Ursem en Zuid-'en Noord Scher mer. NAAR DE MISSIE. De Hoogeerw. Pater Mag. B. D. van Bre da, Provinciaal van de Nederlandsche pro vincie der Dominicanerorde, heeft benoemd tot missionaris voor ’t eiland Porto Rico, den Weleerw. Pater Stefanus Hillen, van het Dominicanenklooster te Zwolle. Pater Hillen vertrekt 11 October a.». wi’ HEILOO. Gevonden; Een..‘datief van een fototoestel, een portêmonnaie met inhoud, een vulpen. Verloren: Een bruin led. portemonnaie m. inhoud, een zwart Jed. portemonnaie met in- houd, een ceintuur van een jurk. HEERHUGOWAARD. Voordracht. Op de voordracht voor hoofdondcrwjjzer aan de school IV in Veenhuizen -welke betrekking met 15 September vacant komt staat no. 1 J. H. Arpeau, van Warmenhuizen. No. 2 J. Liefhebber, van Twisk en no. S G. van Hoek, van Helder. Nieuwbouw. Aan den timmerman W Giltjes is opdracht gegeven tot het bouwca van een woonhuis voor A. Glas op hef onlangs door hem gekochte land van D. Wyn ker. Voor A. Duinker wordt een nieuw woon hui» gezet aan het Verlaat door den heer C, Leegwater. Verkoop. Bjj onderhandschen verkoo, verkocht D. Wjjnker 1.78 H.A. bouwland aan Jb. v, Slooten voor 7000, DE ZAAIER. de legers hun weg nemen, is genoodzaakt haar woningen te ontruimen. Uit Moskou zullen afdeelingen van het roe de leger, met stikgastoestellen gewapend, te gen de indringers te velde worden gezonden. WEDER EEN AUTOBUS IN BRAND. Een autobus met 36 passagiers is op den terugweg van Weston naar Bristol in brand geraakt. De bestuurder wierp een passagier, die naast hem zat. in den greppel langs -len weg en sprong daarop uit den wagen. Alle passagiers konden zich nog juist in veiligheid brengen. DE MILLIONA1R-MOORDENAARS. Thaps is definitief besloten, dat. indien de Rechtbank te Chicago Leopold en I^>eb, de twee millionairs, die een knaapje als „sport” vermoord hebben, ter dood veroor deelt, de verdediging daar tegen in zal brengen, dat hun cliënten krankzinnig zjjn geworden tydens het proces.- De rechtbank zal dan een jury moeten be noemen. om uit te maken, of de knapen krankzinnig zijn geworden en daardoor zullen een nieuw proces en nieuwe getuigenverboo- ren in het leven worden geroepen, zoodat tjjd scewonnen wordt. HET PROVINCIAAL CONCILIE. Over het op 22 September a.s. te Utrecht te houden Provinciaal Concilie, het tweede na het herstel der Hiërarchie, lezen we in St. Janski.: Word het eerste Concilie gehouden in de Kathedraal van St Jan te ’s Hertogenbosch van 24 September tot 4 October 1866, het tweede, noodzakeljjk geworden door de in voering van het nieuwe Wetboek van het Kerkeljjk Recht, zal in de Metropolitaankerk van Utrecht op 22 September a.s. een aan« vang nemen en waarschynlyk slechts zeer kort duren, omdat de voorbereidende stu- j» diën en werkzaamheden zóó ver gevorderd zün, dat zjj tydens bet Concilie nog slechts een laatste definitieve beslissing vragen. In dit Concilie, dat ook gedeeltelijk zal bygewoond worden door Zjjne Excellentie den Internuntius, zullen samenkomen de Metropolitaan Aartsbisschop van Utrecht en de Bisschoppen der Nederlandsche Bisdom men. Deze brengen daar volgens het Kerkeljjk Recht een beslissende stem uit. Voorts zullen aanwezig zjjn met raadge vende stem twee afgevaardigden van elk der vyf Nederlandsche Kathedrale Kapittels, de gemijterde Abten der Kerkprovincie, de In Nederland gevestigde Algemeene en Provin ciale Oversten der mannelijke Religieuze priesterorden of congregatiën en de vyf pro fessoren van het Kerkeljjk Recht aan de vyf Groot-Seminariön der Kerkprovincie. In afwijking met het éérste Concilie zal bij de uitvaardiging der besluiten thans de volg orde ingevoerd worden van het Kerkelyk Wetboek, met verwijzing naar de daarin voorkomende canons. Deze regeling zal van groot nut zjjn voor de gemakkelyke beetudeering en toepassing der wetten en voorschriften en der gegeven uiteenzettingen een toelichtingen. Achtereenvolgens worden in het Concilie behandeld de verplichtingen en rechten van priesters, religieuzen en leeken, voorts de kerkeljjke wetgeving over de H.H. Sacra menten en hare toediening, over de kerken kapellen en begraafplaatsen, over de feest dagen en vastendagen, over den eeredienst en het leeraarsambt der H. Kerk, beide in den uitgebreidsten zin genomen, eindolyk over de kerkeljjke goederen en hun beheer. Het Concilie moet gehouden worden met buitengewone plechtigheden, die uitdrukkelijk zyn voorgeschreven in ’t Caeremoniale Epis- coporum en het Pontificale Romanum. De besluiten en verordeningen van een Provinciaal Concilie moeten alvorens door de behoorlijke afkondiging rechtsgeldig en verplichtend te' kunnen worden, door het Pauseljjk gezag onderzocht en deugdelijk bevonden zyn. VOETBAL TE SCHAGEN. Naar wjj uit goede bron vernemen, zal Sparta I de competitie in het a.s. seizoen spelen in de eerste klas N. H. V. B., afdeeling C, Helder. Sparta II zal in de 2de klas op treden. De andere elftallen van Sparta komen in de W. F. y. B. als voorheen uit. ▼roeg komt, is daar de bloem hiervan de grootste afmetia-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1924 | | pagina 2