„ONS BLAD” v Ko. *07 Bureau: HOF 6, ALKMAAR. - Telefoon: - c Biasing V September 1*4* Postgiro imNA Ise Jaargang Advertentieprijs i Van 1—5 regels f 1.25; elke regel meer f0.25; Veda^ per regel f 0.75; Rubriek „Vraag en aanbod" bfl vcx Korte Berichten. BINNENLAND. FEUILLETON. Het roode testament. BUITENLAND. Doel en middel. Abonnementsprijs: Per kwartaal voor Alkmaar ~r f 2.— voorbuiten Alkmaar i f 2 85 Met Oefliustreerd Zondagsblad 0 60 f hooger. kan alle abonné’e wordt op aanvrage gratis een polis verstrekt welke hen verzekert tegen ongevallen tot een bedrag van f 500,' Verspreide Berichten. uitbetaling per plaatsing f 0.60. f 400,—, f 200,—, f 1OO,—f 60,—, f 35,—, f 15a POSTGIRO 104863. met hare belangstelling in het werk zal dubbelde kracht Perine. DE STAKING TE LENINGRAD. Een opstand uitgebroken? Via Helsingfors wordt een bericht gemell, over een opstand de Leningrad, welke met een staking zou zijn aangevangen, waarbij de staat van beleg werd geproclameerd. Het bericht zegt, dat de roode troepen zou den hebben geweigerd op d stakers te schie ten. Het Foreign Office te Londen heeft echter nog geen officieel bevestiging van deze be richten ontvangen. ADMINISTRATIE No. 439 REDACTIE No. «39 NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD is verschrikkelijk groot.... het meisje handen- HET KONINKLIJK BEZOEK AAN VOORTS, ZUTPHEN EN DE GRAAFSCHAP By het bezoek aan Voorts werd nog door e ender schoolkinderen, de zesjarige Anna ter Loo aan H. M. de Koninging een bouquet aangeboden. De twee dochtertes van den bur gemeester v. d. Feit boden de Koninklijke bezoekers eveneens bloeen aan. De Konin gin vervolgde haar weg begeleid door een eerewacht van 30 ruiters. By de begroeting, te Voorst waren nog aanwezig de gemeente secretaris Lucas en eenige raadsleden. De schoolkinderen zongen onder aanvoering van EENHEID IN DE MEDISCHE R1JKS- DIENSTEN. De Minister van Arbeid Handel en Nijver heid heeft gisterennamiddag 4 uur in een der localiteiten van zijn Departement geïnstal leerd een ingestelde commissie, welke taak zal zijn hem op zoo kort mogeljjken termijn te adviseeren over de wijze, waarop eenheid ware te brengen in de medische rjjksdiensten waarbij rekening zal zijn te houden met een centrale op de ziekenfondsen en mede in dien zin, dat bjj behoud van zelfstandige mi- liaire geneeskundige diensten overwogen wor de, in welk opzicht en in hoeverre deze dienstbaar kunnen zijn aan den burgerlijken medischen dienst. Jacques bracht zyn wang dicht bij Jen mond van Perine en legde zyn hand op den linkerkant van haar borst. „Neen, juffrouw,” zeidc hij vervolgens; s jj ademt.... het kart klopt.... Ze leeft dus nog m.iar de schok is verschrikkelijk ge weest. Het gevaar is groot. „O, God”.... hernam het meisje handen wringend, „waarom heeft ze ook dien bjief gelezen Jacques hield zich bezig met Je^zieke. Pascal zag Martha aan en <^blik, dien hij op haar vestigde geleek op dien van de slang, die, om alle tegenstand te voorkomen, haar slachtoffer eerst duizelig maakt, alvorens het te verslinden. „Mijnheer", stamelde Martha, zich tot Jac ques wendend, met samengevouwen-handen, „is er dan niets aan te doen?” „Ja wel, juffrouw," antwoordde Jau^nes Pascal. „Ik zal een recept schrijven, dat on- middellqk moet weggebracht en klaarge maakt worden.... 't Is hoog tyd.” Terwijl hy dat zeide had Jacques Lagarde uit zyn zak een agenda gehaald, en met een potlood drie regels geschreven, op een blad, dat hy er uitscheurde. „Gauw.... gauw.... juffrouw, zeide hij het meisje het blad in de hand stoppend. Martha snelde met bet recept heeu. Perine kwam langzamerhand by, doch heel langzaam. luul dfln hripf nntrarnnf Een diamant wegende 183 karaat, en die op drie na de grootste bekende diamant ter wereld moet zijn, is aangekocht door een Amerikaansch syndicaaX. De verkooper is de voormalige sultan van Marokko. De hoofdredacteur van de Communis- tische „Rote Fahne” is gearresteerd, wegens een artikel waarin hij tot omverwerping van de republiek ophitste. Tijdens een patriottische ceremonie te Florence ter eere van een overleden fascist, ontplofte een handgranaat. Een meisje werd ernstig gewond. De stakingen die in de Oosten ryksche metaalindustrie zyn uitgebroken hebben zich nog uitgebreid. 15.000 arbeiders staken. De bladen meenen dat de algemeene staking ▼oor het eind van de week onvermijdelijk zal zyn. Het observatorium van Faenza heeft tpn hevige aardbeving waargenomen op ll.lXM) K.M. afstand, waarschijnlijk in het Ooeten. De trillingen hielden twee uur aan. De student Steiger, die in Lemberg den aanslag op den Poolschen president heeft gepleegd, heeft verklaard uit politieke over wegingen te hebben gehandeld. Amundsen, de bekende Noordpoolrei- ziger is failliet verklaard op zijn eigen ver zoek, omdat de uitgaven zijner expeditie de beschikbare gelden overtroffen. MacDonald en de andere leden van het Britsche kabinet zullen in do aanstaande po litieke campagne vgn Labour op 50 vergade ringen het woord voeren. De campagne zal 14 September beginnen. Gistereniflorgen werden te Nairobi ver schillende aardschokken waargenomen, wel ke hier en daar van groote kracht waren. Op verschillende plaatsen zou aanmerkelijke schaile zyn aangericht. Ook te Limoroe werd een krachtige schok gevoeld. In Oost-Galicië zijn hongeroproeren uit gebroken. In het gebied van Tarnopol hebben de boeren na een botsing met de politie boer derijen en graanpakhuizen in brand gestoken Er zyn talrijke personen gearresteerd. DE VOLKENBONDSVERGADERING. Zoowel ’t .Journal de Genève als de Neue Zü richer Ztg. vermelden in hun weekoverzicht over de debatten ter Volkenbondsvergad-J- ring met bijzon deren lof de rede van minister van Kamebeek. Het Journal de Genève schrijft dat en dei voordeelen der groote discussie, geweest is dat men het Volkenbondsverdrag weder een» gelezen heeft. In den loop der vyf jaren dat de Volkenbond bestaat, schenen verschillen de staatslieden de herinnering eraan verlo ren te hebben. Minister van Kamebeek heeft hun in onverbiddelijke woorden den inhoud van het Volkenbondsverdrag weder in her innering gebracht. De Neue Züricher Zeitung verklaart dat d« Nederlandsche minister van Kamebeek op de eenvoudigste en tegelijk helderste wijze het standpunt verdedigde dat aan een afzonder lek waarborgverdrag geen behoefte bestaat Met bijzondere instemming vermeldt het blad de „zeer overtuigende redeneering van den verstandigen Hollander” dat wanneer de Vol kenbondsstaten niet in staat zijn de bepaling van het Volkenbondsverdrag zelf na te le ven, dan ook een waarborgverdrag hen niet redden kan. Ook Motta, de voorzitter der Volkenbonds vergadering, heeft in een voor een radiotele- fonisch toestel uitgesproken rede betreffende de groote debatten der vorige week bijzonde re hulde gebracht aan min. v. Kamebeek's re de. Onder de vele gehouden redevoeringen v. de eerste saatsmannen van Europa wilde Mot ta er slechts vijf m. bjjzonderen nadruk her denken, die van MacDonald, Herriot, Salan- dra, v. Kamebeek en Politis. Omtrent dc re de voering v. onzen eersten gedelegeerde ver klaarde Motta *t volgende: v. Kamebeek, de staatsman met geometrischen geest vol kaar- heid en preciesheid, heeft ons aangetoond dat byna alle verdere schreden voorwaarts reeds in kiem in het Volkenbondsverdrag aanwezig zijn. De dochter van wijlen president Wilson, den geestelijken vader van den Volkenbond, te Genève vertoevend, wilde blijk geven van hare belangstelling in het werk van den Bond en een der vergaderingen te Genève bijwonen. Aagnezien sij evenwel geèn toe gangsbewijs kon toonen, werd „toetreding tot den Volkenbond” haar aanvankelijk door een plichtsgetrouw argeloos beambte gewei gerd. Gelukkig evenwel, zegt „l’lntransl- geant”, werd zjj nog tijdig genoeg herkend, zoodat haar nog een plaats kon worden aangewezen, waarop zjj, ook zonder offl- cicele kaart, aanspraak kan maken op grond van haar eigen persoon en vooral uit hoofde van de nagedachtenis van haar grooten va der. 32. „Moeder.... moeder!” riep ze ontzet; „waarom heeft u dien vervloekten brief ge lezen? God, moet ze dan sterven? Moeder spreek tochzeg toch iets.moe der. zie mij aanf” Half waanzinnig wilde het meisje haar moe der optillen en op het bed leggen. Ze kon niet Ze nam de handen van Perine in de hare ze waren yskoud. Ze sidderde over ge heel haar lichaam en met een doordringend geluid riep ze: „Moeder sterft, hulp!., hulp!” Dan liep ze naar de deur, nog steeds roe pend. Pascal en Jacques stonden oogenblikke- lyk voor haar. „Wat is er juffrouw?” Jacques. »Ach, God, dokter”, smeekte Martha hem bjj den arm grijpend en in de kamer trekkend „red moeder!” „Help me,” zjj de pseudo-Amerikaan tot Pascal, „laten we die vrouw in het bed til len.” De twee mannen tilden vrouw Grani- champ op, droegen haar in de kamer en leg den haar onder de dekens. »Z|j is toch niet dood, dokter,” vroeg Mar tha hijgend. DE VOLKENBOND. De Volkenbondsvergadering heeft gisteren do besprekingen in zake het rapport over het werk van den Bondsraad hervat. Ador verklaarde, dat Zwitserland werkelijke voldoening, het instellen van een hof voor internationaal recht begroet. Hjj loofde het arbitrage-stelsel en hield daarna een pleidooi voor de Armeniërs. De resolutie is doorgezonden naar de com missie voor de resoluties. Perine voelde het koude glas en dronk werk- tuigelijk.. Aanstonds werden de oogen dof. Haar hoofd sloeg achterover en haar lichaam kreeg ten schok en ze viel in de kussens te rug en bleef roerloos liggen. Zij was dood. Onder den indruk van de verminderende inkomsten en stijgende uitgaven beproeven de officieele en half-officieele lichamen de laatste jaren allerlei middelen om hun ga pende budgetten in evenwicht te krijgen. Onder die middelen is een der gevaarljjkste het maken van reclame en het gelegenheid geven aan anderen om reclame te maken. Do publieke dienst, de staats- of gemeente bedrijven, die hunne voortreffelijkheid aan prijzen, moeten bedenken, dat zij als over heidsorganen binnen zekere perken moeten blijven, waar buiten de particuliere zaken man gemakkeljjker kan treden. Nog meer klemt deze eisch, wanneer spoor- en tram bedrijven hun lokalen en vervoermiddelen lichtfabrieken en belastingadministraties hun kwitanties en aanslagbiljetten beschikbaar stellen voor het maken van reclame door particulieren. Het is al min of meer onsma kelijk, wanneer men een gestrenge aanma ning ontvangt om achterstallige belasting te betalen en men leest op hetzelfde biljet de uitnoodiging van een zilversmid om een gouden armband voor zyn vrouw te bestel- - len. Gevaarlijk bovendien is het om staats- of gemeentelokaliteiten, kennisgevingen, spoorkaartjes etc. voor het maken van re clame beschikbaar te stéllen, omdat de grens van het toelaatbare zoo moeilijk te trokken is voor een lichaam dat neutraal en onpar tijdig wil en moet blijven. Laat men van daag een annonce toe voor „De Wereldkro niek”, hoe zal men morgen aan Wynkoop kunnen verbieden om zijn „Tribune” aan te bevelen. En het zou toch wel wat al te gek zyn, wanneer de staat de belagers van zijn bestaan gelegenheid gaf om propaganda te maken Is dus het reclamevak voor publiekrechte-- Ijjke lichamen een riskante onderneming, er zijn zeker gevallen, waarin zij tastbaar bui ten de grenzen van het geoorloofde gaan. Zoo’n geval dot zich voor met de gelegen heid, welke het Hoofdbestuur van de Poste rijen aan een margarinefabrikant heeft ge geven, om op de poststempels der brieven met een ziiner producten reclame te maken. Tot nog toe wisten wij niet beter of de poststempels dienden om de waarde van den zegel te vernietigen. Dat zij tevens werden gebruikt om plaats, datum en uur van af stempeling te vermelden, was prijzenswaar- dig. Dat later de meer geperfectioneerde stempelmacbines op o»ze brieven drukten: vermeld uw naam en adres op den achter kant, of wel zoo vermetel waren den ge adresseerde aan te sporen om zich bij den postcheque- en girodienst aan te sluiten, was begrijpelijk. Maar dat de posterijen de enveloppen onzer brieven nu ook gaan ver pachten aan den meest biedenden fabrikant dat is onbehoorlijk en ontoelaatbaar. De Post is een gemonopoliseerd expeditiebedrijf. En wat zou men zeggen van den expediteur die de kisten en zakken van den lastgever vol liet plakken met duur betaalde reclame- biljetten. Wat de particulier niet mag, is ze ker aan een overheidsbedrijf niet toegestaan. Wanneer do Post aan de firma Van Houten vergunt om een jaar lang in de poststem pels reclame te maken, dan worden ook een jaar lang alle poststukken van de firma's Droste, Bensdorp en», met „Van Houten’s Cacao do beste” bestempeld. Een kind kan de dwaasheid hiervan begrijpen: men koopt zijn dure postzegels, betaalt het staatsbedrijf ruimschoots voor zijn dieusten en op diezelf de zegels, ja onder het briefhoofd op zyn eigen enveloppe ziet men een aanbeveling voor zijn concurrent prijken. Dat het Hoofdbestuur der Posteryen de consequentie van deze „koopmanschap” niet gevoeld heeft, is een nieuw bewjjs, dat de ambtenaar zijn eigen terrein niet mag ver laten. We zyn heusch al erg tevreden, wan neer hij zyn eigen werk goed doet' politie slaags geweest, waarbij een aantal ge-t Te Greiz (Thuringen) zyn Zondag com- munsten, die een betooging bieden, met de wonden zyn gevallen. Uit Londen wordt gemeld, dat de Turk- sche regeering bij wijze van proefnenfing de algemeene mobilisatie gelast heeft der in de buurt van Konstantinopel liggende troepen. Het bericht van het aftreden van Ales sandra als president van de Chileensche Re publiek is onjuist. stond, heftig aan. De achterhoede verdedig de zich heftig en leed ernstige verliezen. Uit Gibraltar'wordt gemeld, dat volgens een bericht uit Tandzjer de spoorlijn afge sneden is tusschen Ceuta en Tetoean. Ben den hebben de spoorbaan over een afstand van een myl opgebroken en de telegraaf- en telefoonlijnen afgesneden. Een post en twee kanonnen zijn genomen. UIT DE OOSTENRIJKSCHE POLITIEK. Van particuliere zijde verneemt de „N. R. Crt.”, dat dr. Greenbergen, Óostenrjjksch minister van buitenlandscne zaken binnen kort zal aftreden. Hij zal dan gezant van Oostenrijk te Parijs worden. Verder is er een sterke strooming om bij de aanstaande verkiezingeif van een bondspresident van Oostenrijk in plaats van dr. Kainisch, dio zijn ambt moede is, den bondskanselier dr. Seipel te verkiezen. De socialisten zullen hier blijkbaar toe medewerken. VERKLARINGEN VAN HERRIOT. By een mededeeüng aan journalisten ver klaarde Herriot zich zeer voldaan over de resultaten van Genève, hy drukte de hoop uit dat de betreffende commissie het spoe dig eens zal zijn over den tekst die door de assemblée eenstemmig kan worden aan vaard als grondslag voor de aanstaande ont wapeningsconferentie. Hjj zeide dat Frank rijk zich niet zou verzetten tegen de toe lating van Duitschland tot den Volkenbond op voorwaarde dat de bepalingen van het Pact in acht worden genomen. Ten aanzien van de openbaarmaking van de Duitsche nota over de schuldvraag stelde hy vast dat deze den gang van zaken ernstig zou bemoeilijken, daar dit door de Fransche regeering werd beschouwd als een poging om de grondvesten van het verdrag van Versailles te ondermijnen. Het Fransche antwoord ligt klaar en kort en krachtig zyn. DE IERSCHE GRENSKWESTIE. Uit enkele kringen wordt gehoopt, dat de Ulsterregeering zal toestemmen een grens- commissaris te benoemen, ten gevolge van den stap van lord Balfour, die gisteren in de „Times” eqn brief bekend maakte hem door lord Birkenhead «n een der onderhan delaars van het Anglo-Ierach verdrag in Maart 1922 toegezonden en waarin lord Bir kenhead zegt, dat de grensclausule van het verdrag beteekende, dat de grenscommissie alleen ondergeschikte wijzigingen zou aan brengen, en dat een eerlyke en bevoegde scheidsrechter geen tegenovergestelde mee- ning kan hebben. BOTSINGEN MET DE „STAHLHELM". Op het congres van de ,J3tahlhelm” in Brunswjjk, dat Zondag gehouden is en waar op ook de „Stahlhelm” uit de andere landen vertegenwoordigd was, waren ongeveer 15.000 aangeslotenen verschenen. Het kwam herhaaldelijk tot ernstige botsingen met communisten en andere tegenstanders. Op een vrachtauto, waarmee vertegenwoordi gers uit andere landen naar het station wer den gebracht, is een bom geworpen, waar door verscheidene lieden ernstig gekwetst zyn. Ook bij de vechtpartijen, die op tal van plaatsen ontstonden, vielen gewonden. De politie moest herhaaldelyk de sabel trekken en heeft ta! van lieden aangehouden. Een tegenbetooging van de Rijksvlag zwart rood goud liet men ongemoeid. DE SCHIETPARTIJ TE BRUSSEL. De rechter van instructie, belast met het onderzoek in de zaak-Deman, beeft belang rijke getuigenissen verkregen, waaruit blykt dat er verscheidene personen op den avond van de schietpartij nabij do beurs door fas cisten zijn aangerand, omdat zjj, na eerst brutaal te zyn vastgegrepen, op de vraag: Zijt gij Vlaamschgezind? bevestigend had den geantwoord. Een 16-jarige jongen, die in gezelschap van zyn vader op de tram zen. „Wa we voorzien hebben, is stuk voor stuk gebeurd. Is ze verloren?" „Ze is heel slecht, maar toch zou ze er nog van kunnen opkomen.” „Dat^rï^g niet”. „Pat is gemakkelijk te doen". ^SiHoe dat?” „Wjj behoeven haar maar eenige druppels water te geven. Dan volgt de dood onmiddel- Ijjk. „Prachtig.” mompelde Pascal. „Geen ge weld, geen vergift, en dus geen gevaar voor ons. Geef haar gauw die druppels water, dan is er een eind aan.” Zoo stonden de twee boeven aan het bed te fluisteren. Perine opende de oogen, maar was niet in staat iets te hooren of te verstaan. Pascal nam van de waschtafel een karaf en een glas. Hjj goot in het glas een beetje water en gaf het aan Jacques. Deze deed onwillekeurig met angstig gelaat een stap achteruit. Hoo ellendig ook, deinsde hjj voor zulk een lafheid terug. Pascal fronste het voorhoofd. Durf je niet, dan zal ik H zelf wel doen”, zei hy op verachtenden toon. Jacques kreeg zijn zelfbeheersching weer terug, uam het glas en bracht het aan de lippen van de zieke, terwijl hand haar hoofd oprichtte MACDONALD OVER GENèVE. MacDonald kwam Zondag te Londen van uit Genève aan. Hy reed onmiddellyk naar Downing Street. Gisterenmorgen vertrok de premier naar Dundee in Schotland. In een onderhoud met de pers, verklaar de MacDonald tot den vertegenwoordiger van de „Evening Standaard": Ik kan mjjrt groote voldoening over de belangrijke be reikte resultaten niet verheien. Mjjns inziens hebben wy te Genève de basis voor den ko menden vrede gelegd en 'n beslissenden slag toegebracht aan de verfoeilijke misdaad van den oorlog. Mjjn vriend Herriot vooral heeft schitte rend werk geleverd. Onze denkbeelden waren niet geheel over eenstemmend, doch wjj hebben thans onze verschillende meeningen ter kalme overwe ging voorgelegd aan twee van de Volken- bondscommissies. Als deze commissies met haar taak gereed zyn, kan 'n internationale ontwapeningsconferentie bijeengeroepen wor den. Een goede start is van veel belang, en in dezen is de start goed geweest. Veel hangt venter af van de openbare meening, welke ik naar ik hoop, de thans aangevangen pogingen ten krachtigste zal steunen. Als zulks geschiedt, is naar ik ge loof, een nieuwe era het gebied van arbitra ge en ontwapening ingezet. ONTSTEMMING IN SERV1E. De Reichspost verneemt uit Belgrado, dat het advies van het hof van internationale justitie in den Haag, dat het oude klooster van St. Naoem aan Albanië toekent, aldaar groote beroering heeft gewekt. Minister Ma- rinkourtsj heeft aan journalisten verklaard, dat Servië het advies niet kan aanvaarden, daar dit zyn souvereiniteit aantast. De correspondent van de Politica (Belgra do) te Genève meldt, dat Servië uit den Vol kenbond zal treden als deze het advies van het hof mocht aanvaarden. DE SPANJAARDEN IN MAROKKO. Primo de Rivera is te Tetoean aangeko men. Hjj heeft geseind, dat do toestand een lichte verbetering ondergaan heeft. De troe pen in de westelyko zone hebben zich terug getrokken. Na de ontruiming van twee stel lingen heeft de vijand een ernstig gevecht geleverd tegen de legioen-soldaten. Naar de Matin uit Madrid verneemt heb- i ben de Spanjaarden hun stellingen opgege- I ven en trekken zij in do richting van Te- I toean terug. Tjjdens den terugtocht vielen de Rifkabylen de achterhoede die uit een bataillon van liet vreemdelingenlegioen be- stond te wachten, werd door fascisten ern stig aan het been gewond. Beiden zagen de fascisten op Deman toespringen en slaan. Kort daarop weerklonken de revolverscho ten. Ook het Brusselsche socialistische raadslid Brunfaut kwam by den rechter van instructie verklaren, dat Deman uit wettige zelfverdediging heeft gehandeld, toen hjj Maquetneersehoot. Deman zelf is zoo erg gewond, dat Vlaamsche getuigen hem slechts met moeite herkenden. Vier andere getuigen, door den rechter verhoord, verze kerden eveneens, door fascisten en frankil- jons te zjjn geslagen, omdat zjj op straat Vlaamsch spraken. Mr. Rik Borginon, gewezen Kamerlid voor de Vlaamsche frontpartij, zal Deman voor 't gerecht verdedigen. Naar gemeld wordt, heeft burgemeester Max den voorzitter van de Vlaamsche har monie laten verzoeken, voorioopig van alle uitstappen met muziek en leeuwenvaandels in de stad af te zien. De voorzitter antwoord de, dat de Vlaamsche harmonie in dit ver zoek niet kan treden en, evenals vroe^br, wanneer het past aan feesten en propagan- datochten zal deelnemen. Jacques, nog bleeker dan de doode zelf verwijderde zich van het bed. „Smyt de rest van het water weg....” fluisterde hjj tot Pascal, terwijl hij hem het glas overreikte. Pascal goot het water terug in de karaf en zette deze weer op de oude plaats. .,Nu moeten we zien van den toestand ge bruik te maken. Ik neem het meisje voor myn rekening.” Op dit oogenblik klonk op de trap een haastige tred en de kamerdeur vloog open. Martha snelde naar binnen en gaf Jacques het fleschje, dat ze had laten klaarmaken. „Hierdokter,” zeide ze hijgend van het snelle gaan. ..Helaas, juffrouw,” antwoordde Pascal met geveinsde ontroering, is te laat.” „Te laat”herhaalde het meisje we zenloos.... waarom?” „Bereid u op 't ergsté voor, houd u moedig want ge zult 't noodig hebbenUw moe der heeft opgehouden te leven.” Nauwelijks waren die woorden gesproken, of Martha uitte een hartverscheurende kreet lippen van de zieke, terwjjl hy met de linker- en wierp zich op het ontzielde lichaam van Het arme meisje stikte byna van wanhoop, t Was alsof haar hart zou breken; Heftige snikken deden haar lichaam schokken. Al- Uerlei verwarde klachten en beden stortte ze uit. Zulk een schouwspel moest den hardvoch- tigsten mensch vermurwen. Jacques Lagarde gevoelde zich in den grond wel eenigszins ontroerd, maar Pascal alhoewel hij een treurig gelaat zette, bleef koud als ijs en dacht alleen aan de gevolgen van hetgeen er gebeurd was. Op de onstuimige uiting van droefheid volgde 'n soort verslagenheid. Martha lag op de knieën het hoofd verborgen in de lakens, die het lyk van haar moeder bedekten en lag als geheel in gebed verzonken. De ellendeling gevoelde, dat het oogenblik gekomen was om zijn jacht op het meisje te beginnen. „Helaas, juffrouw,” zeide Pascal met wee moedige stem, „de slag, die u treft, is ver schrikkelijk Maar denk steeds, dat dok ter Thompson en ik bij u zjjn.Wjj willen als vrienden alles voor u doen, wat we kun nen.” Martha hoorde de woorden van den jon gen man, maar begreep ze niet. Zij luister de niet naar hem, en in plaats van te ant woorden, stamelde ze slechts: -Arme moedor.... arme moeder”.,.. Én hkar snikken begon opnieuw, met ven dubbelde kracht (Wordt vervolgd^

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1924 | | pagina 1