to sdio- I gehouden R. D. v. d. V., in Den ■H I S DE GESTOLEN POSTZAK TE HEERLEN. Betreffende de aanhouding, van den -ver nader, dat de diefstal De jds ver- 19-iarigé S.. had zijn zwager schuwd. dat hij een belang- T ZAND. WAARLAND. WAARLAND Aanbesteding. De heer J. Keet, bouwkundige alhier, heeft voor rekening van den neer D. Bruin te Noordscharwoude, bij uitnoodiging aanbesteed den bouw van een koolooet te Noordscharwoude. Ingeschreven hadden: K. Bruin, Oud- karspel, f2490; A. Bakker, Sdiagerw f 2<j74 en E. van Leeuwen, Zijdewind. f3285. CASTRICUM. PROVINCIAAL NIEUWS. DE LANDBOUWTENTOONSTELLING TE HOORN. HET NOODWEER. Tijdgens een hevige stortbui Dins dagmorgen een gedeelte van het dorp Barneveld onder water gezet. Vooral de Jan van Schafefiaarstraat had van de overstrooming te lijden. In verscheiden woningen bereikte het water een hoog^ te van 50 a 75 cM. Ook sommige i len waren voor de kinderen nier te be reiken. Staten-Generaal. GEMENGD NIEUWS. EEN FAKKELOPTOCHT. Ter gelegenheid van het 5G jarig be staan van de Amsterdamsche brandweer is gisterenavond een fakkeloptocht ge houden. Om half acht kwam het bevel „de fakkels opsteken” en even later steeg een dikke walm de lucht in. Nadat yoor een fotograaf geposeerd was, jring de stoet via de noorden van de hoofdwacht naar buiten. Toen de taptoe ten einde, de koraal- muziek begonnen was en de mensdien- menigte uit de stad naar 't Museum- terrein bief stroomen, werd de toestand jcritiek. Een geweldig gedrang ontstond en tientallen menscheii vielen Hauw. De slachtoffers werden op de banken op het trottoir langs het IJschibterrein gelegd en door vrijwilligers van Eerste Hulp bij Ongelukken geholpen. De warboel bereikte zijn hoogtepunt toen de uitvoering op het IJsclubterrein ten einde was. i Op eenige plekken kwam ’t tot bot singen tusschen de politie en ’t publiek en werd van wapenstok en sabel ge bruik gemaakt. Van degenen, die 't I Isclubterrein verlieten en van hen, die buiten ston den en in de paniek geraakten, werdeo velen door de politie ruiters omver ge reden, hetgeen een bedroevend einde van dezen eersten brandweer feestavond vormde. Klein Allerler. op ige, te doen by den uitgever Mastrigt rhoeven te Arnhem, een exemplaar ïgezonden. Deze aanvrage is noodig omdat de meeste gevallen het huisadres der wel- /'belangstellenden nog LANDBOUW EN VEETEELT BLOEMBOLLEN. (Van onzen correspondent te Heems kerk. i Nof steds zijn de prijzen der bloem bollen op de droffee veilingen oploo- pend, zeifs in heef mudgoed, ondanks dure Jandprijzen en lang geen goed- koope werkkrachten. We noteerden op de laatste veiling per H.L. o.a. voor: Proserpine f201, Gele Prins f51, Oris dee lin 146, Fame. Sanders f68, Couronne d’Or f74, Ingles Yellow f32, Prins van Oostenrijk f 100. Chrvsolora f46. op éigen fokdterea^ok aan de hand van a« meer moderne crfc4ykj»»i<lalecr door toepas sing van nauwere familie-teylt. KERK EN SCHOOL 5» Luik i si. De commanditaire vennootschap Broek buys Sneeuwbal Systeem doelt mede dat per, Generaal van de derbroeders te Rome, in Engeland en Ierland in Heerlen uit niet I 1 i ’t ZAND. Autobus. Blijkens de adverted tie van gisteren zal Woensdag en Donderdag een autobus naar het Theater Royal te Scha- gen rjjdeu teneinde de parochianen in de ge* legenheid te stellen deze zoo specifiek Room* schc, door alle baden geprezen film te gaaa bewonderen en zoo nog weer eens te belo ven de heerlijke congresdagen in Juli j.l. Wjj vertrouwen dat zeer velen naar Scha gen zullen opgaan. CASTRICUM. Loting voor den Dienst plicht. Op de gisteren gehouden loting was de uitslag voor Castricum als volgt: C. Bakker 8, C. Beentjes 36, Th. Beentjes 23, A. M. Benders 21, C. Brakenhoff 26, J. Brakenhoff 8, N. Brakenhoff 18, J. Castri cum 28, J. Duinmejjer 4, P. Groèntjes 16 A. Groot 25, G. de Groot 20, A. C. Hagema» I. C. Hageman 34, P. Hollenberg 12, J. J. Kujj» 9, P. G. Kujjs 2, Jb. Lesage 19, G. Lou ter 6, P. Lute 22. Th. Metseaar 32, J. de Njjs 11, J. M. Olgers 7, J. A. Orij 15, G. N. Fejjs 24, T. C. deftaad 13, J. de Ruijte 35, G. A. Schermer 5, D. S. Slop 33, KI. Stuifl>ergcn 37, C. B. Twisk 29, P. Veldt 31, A. G. van Volzen 14, J. P. Veunik 16, J. H. de Vries 30, J. Zomerdijk 27, E. Zonneveld 17. Kindermis. Met toestemming van Z. D. H. den Bisschop van Haarlem wordt voortaan iu deze parochie des Zondagsmor gen om half negen een II. Mis gelezen voor de kinderen. Zondag j.l. was de kerk bijna ge heel gevuld met de leerlingen van de beide scholen. De Eerw. Heer Pastoor hield voor de kinderen een toepasselijke preek. De Dei nen naderden bijna allen tot de H. Tafel. De instelling van deze Kindermis voorziet in ceo lang gevoelde behoefte. Herover afgewacht, dat eerst dezer dagen zal worden üitgebracht. Voorts verneemt het blad, dat nog eens ’n nader onderzoek zal worden ingesteld naar de mogelijkheid van een tabaksbelasting bij de bron. Gevreesd wordt echter, dat dit niet tot een gunstig resultaat tal leiden omdat ook vroeger reeds herhaaldeljjk moet zijn ge bleken, dat een belasting bij de bron niet het vereischte bedrag in de schatkist zal bren gen. DE SALARISSEN DER AMBTENAREN. Naar de „N.Ct.” verneemt, Is vastgesteld dat, indien het op 1 Januari 1925 aan ambte naren toe te kennen salaris meer dan 15 pet. lager is dan dat van 1 Januari 1924, voor gehuwden en kostwinners dit meerdere in den vorm van een toeslag zal worden ver goed. Deze toeslag zal voorloopig geduren de het jaar 1925 gegeven worden. NED. BOND VAN GEMEENTE AMBTENAREN. De Ned. Bond van Gemeente-ambtenaren houdt dezer dagen te ’s-Gravenhage zijn jaar vergadering. Aan de vergadering en de verdere bijeen komsten en festiviteiten nemen ongeveer 270 personen (leden en bun dame^j deel. Gisternamiddag is men aangevangen met de bezichtiging van eenige der voornaamste gebouwen, zooals de Ridderzaal, Treveszaal, Tweede Kamer. Mauritshuis en Gemeentemu seum. Daarna had de ontvangst namens de afdeeling Zuid-Holland en vervolgens door het gemeentebestuur van 's-Gravenhage plaat i. Gisterenavond is er in het Kuriiaps te Sche woningen een symphonieconcert gegeven door het Residentie-orkest onder leiding van Ignaz Neumark. De algemcene vergadering wordt heden ge houden. Op uitnoodiging van het Comité der Land bouwtentoonstelling hadden zich gisteren in de prachtig gerestaureerde Raadzaal van het Stadhuis te Hoorn een aantal journalisten van dag-, week- en vakbladen verzameld. De bijeenkomst werd geopend door den eere-voorzitter van het comité, mr. G. Bis schop, burgemeester van Hoorn, die in eenige welgekozen bewoordingen de aanwezigen welkom heette en wees op het belang van het versterken der banden tusschen de stad Hoorn er. de landbouwende omgeving. De. voorzitter van het tentoonstellingsco- mité de heer J. Best Nz., burgemeester van Berkhout, zette vervolgens in het kort het doel uiteen, dat by de HoU. Mij. van land bouw heeft voorgezeten, toen zy het plan op vatte, deze tentoonstelling te organiseeren, n.l. het bevorderen van het algemeene belang en van dat der landbouwende bevolking in het bijzonder. De secretaris, de heer P. Beet, Jzn., vulde dit betoog nog met eenige bijzonderheden aan en deelde mede, dat het aantal inzendin gen deelde mede, dat het aantal inzendin- in alle afdeeliogen zeer voldoende is. Zoo bedraagt b.v. het aantal reclame-stands niet minder dan 100, terwijl het aantal in zendingen in de afdeeling pluimvee en ko nijnen tot 500 is genaderd. De heer J. Pjjper, Twisk, vice-voorzitter van den Bond van Rundvéefokvereenigingen in Noord-Holland, hield vervolgens een inlei ding over de rundveefokvereeniging in deze provincie. Spr. herinnerde er aan, dat rund- veefokkery in Noord-Holland, vooral op de z.g. oude gronden, steeds een van de hoofd bronnen van bestaan is geweest. Reeds de Romeinen zonden uit deze streken gezouten vleesoh naar Rome. In de middeleeuwen breidde zich de rundveefokkery steeds meer uit en ontstonden er groote veemarkten, waar' mede tevens een ontwikkeling der zuivelbe reiding gepaard ging. Met den opbloei kwa men echter ook de tegenslagen als besmette- lyke veeziekten, die groote verwoestingen aanrichtten zoodat herhaalde malen vee van elders (Denemarken en Duitaehland b.v.) moest worden aangevoerd. Hierdoor werd niet beter. In de vorige eeuw en vooral in de laatste helft is daann verbetering gekomen, mede door regeeringszorg heeft men de besmette- lyke veeziekten kunnen beteugelen. De oudste vorm van organisatorische vee- verbetering zjjn hier te lande belichaamd in de z.g. „bullestieken”, door de gemeentebe sturen ingestolde plaatselijke stierenhoude- ryen, beheerd door de van dorpswege aan gestelde bullevoogden. Zy waren het, die de stieren aanschaften. Van den'weidegang tot aan het begin van den nazomer werden deze stieren tijdens het melken ter dekking door het dorp geleid. De voogden hadden dus een grooten in vloed op de veestapels. Verschillende van deze bullestieken bestaan thans nog. Echter hun karakter van dorpsinstelling is ver dwenen. By den voortgang der wetenschap is ook de vee verbetering en de organisatie daarvan in betere banéh geleid. De eigenschappen der fok dieren, vroeger alleen opgenomen in het geheugen der fokkers, werden voortaan <4» papier vastgelegd. In 1874 werd het Ned. Rundvee Stamboek opgericht. Daarnaast werd in de 80er jaren opgericht het Noord-Holl. Stamboek met een meer provinciaal karakter en het Friesche Stamboek. De uitvoer van fokvee naar Ame rika in de jaren 1880-1890 droeg veel by tot den bloei van het stamboekwezen. Na 1890 trad een tydprek van verval in, als gevolg van de algemeene agrarische ma laise hier te lande. Slechs langzamerhand kwam weer verbetering. De opkomst der fa briekmatige zuivelbereiding maakte, dat aan het productie-vermcgen der dieren meer aan dacht werd geschonken. Het melkonderzoek op vet werd spoedig meer populair. Ook de regeering deed het hare; in 1897 werden op gericht de z.g. provinciale commission voor de rund vee rokkery, weke tot taak hadden de rationeele fokkery to bevorderen. Voor Noord-Holland is dit van zeer groot belang ;eweetst. Naar Deensch voorbeeld werden te lerkhout en Hoogkarpsel de eerste fokver- eenigingen opgericht, welke spoedig door an dere werden gevolgd. Hierdoor trad de ven nen Iet niet uist is het gerucht dat net Kantoorper soneel Zaterdag geen salaris uitbetaald zou hebben gekregen. Maandag zjjn te Haaksbergen twee val- sche guldens ontvangen. Ze zyn teer nauw keurig nagemaakt en met een heel dun laag je verzilverd. Eerst is gemeld, dat de heer K., die Zondag by het auto-ongeluk te Zeist is ge wond, overleden was. Dit bericht Is gebleken onjuist te zijn. De toestand van den heer K. mag redelijk worden genoemd, hoewel het gevaar nog niet is geweken. Uit een weide aan den Langen Kleiweg te Rijswijk is een paard ter waarde van on geveer 300 gestolen. Dit paard en een, dat te ’s-Gravenhage gestolen was, zyn gisteren te Rotterdam in beslag genomen. verbeetring n ’n nieuw stadium *t Vaetlegge dei gegevens werd nu meer systematisch Hi N. R. 8. werd gereorganiseerd in 1907 en het N.-H. R. 8. werd in 1915 opgeheven. In 1903 werd de Prov. Bonu van Rundvee- fokvereenigingen opgericht, ter bevordering van een uniforme werkwijze der vereenigiu- gen, van coöperatieven aankoop enz. Spr. deelde de laatste 25 jaren der geor ganiseerde veefokkerij in Noord-Holland als volgt in: In het eerste tijdperk werd de meeste zorg besteed aan de beoordeeling en registratie der stieren; het tweede stond meer in het toe ken van het melkonderzoek; men droeg moer zorg voor de administratie en stelde dienaan gaande eischen aan de fokdieren. By de stie ren moest de opbrengst van de moederdieren bekend zyn en vrouwelyke dieren mochten voor aanwijzing tot fokdier een voldoende productievermogen hebben vertoond. In deze tijden ontstonden de speciale familie- cf bloedlijnen zooals b.v. de Frans stam, die over heel Noord-Holland werd verbreid, thans met verschillende goede zyljjnen. De derde periode kenmerkte zich door im port van geregistreerd zwartbont vee, v.n. stieren, uit andere provincies. Een groot aan tal fokvereenigingen werd opgericht, waar door groote vraag kwam naar fokdieren en de jonge fokkery scheen daaraan niet te kun nen voldoen. Vele stieren werden toen ingevoerd Friesland, maar toch is hun invloed groot geweest. De stieren die voor de a.s. tentoonstelling genoemd moeten worden zyn Meine, Wybe, Pel en de afstammelingen uit de bloedlijn van Jan 2. De vierde periode kenmerkte zich door stopzetting van den invoer van fokvee, uit gezonderd twee stallen, die fokken in Je bloedlyu van Jan 2. In dit tijdvak zoekt men veeverbeteriug door toepassing van selectie dader van den postdiefstal in 1922, neemt de „Tel.” n»der, d»t de dl» zich als volgt heeft toegedragen: koetsier, die den postzak destijds voerde, de T‘ 1 H. gewaarschuwd, dat hij eên belang rijk bedrag bij zich zou hebben- H. heeft toen de rit tusschen het postkantoor en het station gedeeltelijk medegemaakt en in dien tusschentiiê*in de wagen de beide pakketten verwisseld en den post zak weer toegenaaid. I Met het geld ging H. in de duister nis over de grens, en S., die verhoord werd, doch deed also! hij van niets Wist, voegde zich later bil jiem. Hij kreeg echter slechts een klein rnedeelte van den buit, waarover hij verschillende malen tegenover H. verder zijn mis noegen uitte. 1 Dit kwam de politie van Aken ter oore en toen H. de vorige week een billet, vojnoedelijk van den diefstal afkomstig, wisselde, vond de recherche, dat zij ge noeg gegevens had om tot arrestatie over te gaan. t H.« had intusschen op grooten voet geleefd; hii had in een aer voornaamste straten van Aken een groot huis gekocht en zich onledig gehouden met smokkel- zaken, waardoor h,ii .een wfelgiesteld man werd. i S. heeft alles bekend. H. blijft ont kennen, doch de bewijzen zijn overstel pend. Men verwacht, dat beslag gelegd zal worden op zijn goederen en het Rijk een groot gedeelte van het gestolen gyld te mg zai bekomen. Een brievenbesteller, die ook verdacht werd en korten tijd gevangen gezeten heeft, is intusschen, naar men zegt, van verdriet over de verdachtmakingen, overleden. A I’AMERICAINE. Gisterenmorgen kwam een jonge man een kantoor aan de Rijnkade te Arnhem binnen Hij droeg een zwart hoernen bril met groote gele glazen en hield een browning in de hand, waarmede hij den boekhouder, die al leen op het kantoor was, dreigde. De boek houder dacht eerst aan een grap, maar het jonge mensch beduidde hem dat het geen grap maar ernst was en noodzaakte hem in een hoek te gaan staan. Daarop kwam een tweede jonge man binnen, die onder bescher ming van de révolver van den eerste, de la den van den lessenaar ging doormiuffelen. Er was geen geld aanwezig en de boekhouder zei dat er trouwens ook nog niets binnen was gekomen. Daarop verdwenen beide jonge mannin en werd de politie gewaarschuwd. De Arrihemsche recherche heeft nog gis- i terenmorgen twee jonge lieden van 20 jaar aangehouden, van wie de eene in het bezit was van een bril, een masker, gummistok en een browning. Zy zyn beiden in verzekerde bewaring ge steld. DIVIDEND- EN TANTIèMEBELASTING. Een wetsontwerp is ingediend tot wijziging van de wet op de dividend- en tantième- belasting 1917 en herziening van de regelen ■oor de heffing van opcenten ten behoeve zan de gemeenten op de dividend- en tan- dèmebelasting. Voorgesteld wordt art. 10 te lezen-: De be lasting bedraagt 5 ten honderd van het be lastbaar bedrag. Voorgsteld wordt zoowel art. 30 der wet op de dividend- en tantièmebelasting als art. 8a der opcentenwet te doen vervallen. Het gevolg hiervan is, dat de aftrek ter voorko ming van dubbele belasting voortaan ook op de tantièmes zal worden toegepast en dat splitsing van den aanslag in een gedeelte waarop het volle aantal, en een ander ge deelte waarop een vierde of de helft van het aantal gemeente-opcenten geheven wordt, niet meer noodig is. OP HEETERDAAD BETRAPT. Gisterennacht heeft de politie te Haarlem mermeer, in samenwerking met dc Haarlem- sche recherche, in Haarlemmermeer aange houden J. T., los werkman, oud 29 jaar wo nende te Haarlem en P. 8., oud 29 jaar, sto ker, wonende te Schoten, die bezig waren in te breken by den veehouder A H. aan den Hillegommerdjjk te Nieuw-Vennep en zich toegang te verschaffen tot een schuur, waar in een auto en rijwielen stonden. Zij werden in het bezit gevonden van een breekijzer en een mes. De dieven werden op heeterdaad betrapt. De verdachten werden per auto naar het gemeentehuis, te Hoofddorp overgebracht, waar zij in bewaring werden gesteld. Hun aan houding was mogeUjk daar de Haarlemsche recherche de beide aangehoudenen reeds ge- ruimen tyd heeft nagegaan. DOODELIJK ONGEVAL Aan boord van het stoomschip Galtmor, liggende in de Waalhaven te Rotterdam, is gisterenmorgen by het lossen van ongeveer negen meter lange balken een balk uit de strop geschoten en in het ruim teruggevallen. De balk kwam terecht op het hoofd van den 40 jarigen haven-arbeider G. H. Met een ge broken schedel en zwaar aan het hoofd ver wond is de man naar het ziekenhuis gebracht; bij aankomst aldaar was hy reeds overleden. igevoerd. ae kwaliteit van het vee BLINDE VINKEN. Vogelvangers in Twente hebben van ouds de afschuwelyke gewoonte gevangen vinken de oogen dicht te branden, in de meening, dat blinde vogels mooier zingen. De politie te Hengelo heeft Maandag drie van die vogeltjes in beslag genomen en pro- ces-verbaal tegen den dierenbeul opgemaakt. INBRAAK MET GEWELDPLEGING. Maandagnacht te half twee werd de stroo- handelaar J. van der Kooy van de Ouden dijk naby de gemeente Kethel, als gewoonlijk door het afloopen van zyn wekker gewekt» Hy hoorde vreemde geluiden. Onmiddellyk toog hij op onderzoek en vond op den zol der den zoon van zijn tweede vrouw, den 18- jarigen G. W. K. de Lange, stevig met riemen gebonden, een prop in den mond en geheel bewusteloos op den grond. Onmiddellyk waarschuwde hy de politie en dr. De Leeuw, die kort nadien verschenen. De jongen werd bevryd en bij kennis ge bracht. Hy vertelde, dat trwee gemaskerde mannen zyn slaapvertrek waren binnenge drongen, met welke mannen hij een fel ge vecht had geleverd. Door een slag van een zinken bus op het hoofd, verloor hy het be wustzijn. Op den grond vond de politie een briefje waarop met groote letter» stond geschreven Teekening verdwenen (Rafles). Met de tee- kening is bedoeld eea ontwerp voor een nieuw soort vliegmachine, welke de jongen zoo goed als voltooid had. Vermoed wordt, dat twee gemaskerde mannen zich Zondagavond hebben laten in sluiten en op de vlucht zyn geslagen, toen de wekker zyn plicht deed. Maandag is reeds een man gearresteerd dien men verdenkt een der gemaskerden te zjjn geweest. BALLON VERBRAND. Ter gelegenheid van het koninginnefeest te Oudewatèr, zou de heer Pottum met zijn bal lon „Glim” gisterenmiddag om 5 uur opstij gen. Er stond een sterke wind de kans van opstijgen was gering. Op een oogenblik kreeg de sterke wind het gevaarte te pakken en sloeg den gevulden ballon uit zyn net. De ballon was niet meer te houden en sloeg tegen een gaslantaArnpaal waarvan het dagpitie het gas aanstak. Met een hevigen knal sloeg de ballon uit een en huizen hooge vlammen laaiden op. Er ontstond een paniek, enkele personen werden onder den voet geloopen, en eenigen hunner kregen brandwonden. Eén der omstanders, de heer Van Vliet, werd bewusteloos en moest by dr. Van den Berg worden binnengedragen. Uit de Buitenhaven in Den Haag is op gehaald het in verregaanden staat van ont binding verkeerende lyk van een vrouw, ver tnoedelyk de sedert 27 Maart vermiste L. D. Verdacht van bedriegelyke bankbreuk en andere strafbare feiten, gepleegd al» di recteur van een in staat van faillissement ver keerende naamlooze vennootschap, is aan- De commanditaire vennootschap blyven tegen den kostenden prys, die nog nader zal worden bekend gemaakt EEN MERKWAARDIGE GENEZING IN KEVELAER. Uit Oberhausen wordt gemeld, dat den vo- rigen Zondag de processie van Osterfeld naar Kevelaar ging. By de processie had zich aan gesloten de heer J. Bus, die voor ongeveer 10 jaren, tydena zyn diensttijd zijn spraak vermogen verloor. Meerdere dokters, die hjj raadpleegde, verklaarden hem ongeneeslyk. Hij had dan ook alle hoop op herstel opgege ven. Toen hy voor het genadebeeld geknield lag kon hy plotseling weder spreken. PROVINCIAAL KAPITTEL DER E.E. P.P. CAPUCIJNEN. In het Provinciaal Kapittel der Eerw. Pa ters Capucyuen, gehouden in Den Bosch, is gekozen tot Provinciaal de Hoogeerw. Pater dr. Vitus, tot nu toe professor in de philo sophic te Udenhout. Tot Provinciale Definitoren werden geko zen Pater Albertus, tot dusver secretaris van den Provinciaal; Pater Ffibianus, de be kende sociale werker en arbeidersvriend in de hoofdstad; Pater Gaudentius, gardiaan te Sluiskil en Pater Crescentius, gardiaan to Langeweg. MGR. Dr. C. H. LUCAS f. Zaterdag 1.1. overleed plotseling te Luik de Hoogeerw. Zeergeleerde Heer dr. Carolus Hubortus Lucas, geboren te Roermond 18 April 1855, secretaris van het Bisdom Luik. Zyn groote verdiensten' werden erkend o.a. door de benoeming tot Geheim Kamer heer van wijlen Z. H. Beneditcus XV; tot kanunnik van het Kathedraal Kapittel van het Bisdom Luik en tot Ridder in de Leo poldsorde. O.m. was dr. Lucas lid van het bestuur der Permanente Commissie der Eucharistische Congressen. De begrafenis vond gisteren plaats. PATER-GENERAAL B. KLUMPER O.FJH. De HoogEerw. Pator Bemardinus Klum- 'eheele Orde der Min is najle visitatiereis i in het klooster Sittarderweg aangekomen en heeft daar een retraite gevolgd onder leiding van den Zeereerw. Pater Vitalis Keene, oud-pro- vinciaal. In het laatst dezer week zal de HoogEerw. Pater-Generaal naar Weert terugkeeren, om waarsehynlyk begin der volgende week met zyn secretaris, Pater dr. Laetus Himmelreich (uit Alkmaar) het land weer te verlaten. Pater Bernardinus Klumper bracht reeds een bezoek aan zijne familie te Amsterdam en zal nojf een bezoek brengen aan Dussel dorf, München, Sigmaringen en Milaan. Van Milaan gaat de reis zeer waarschijnlijk over Florence en Alverna naar Rome, waar de Generaal tegen half October denkt te arri- veeren. By de toepassing hiervan komen naast meerdere kleine lijnen in het byzonder twee bloedlijnen naar voren, n.l. die van Jonge Max en Constantyn. De vee-expositio te Hoorn, nu zal, volgen» spr. staan in het toe ken van deze vier tijdvakken. Dat het 2de tydvak van groote beteekenis is geweest voor het productie-vermogen, de monstreerde spr. door het feit dat op de natio nale tentoonstelling te ’s-Gravenhage in 1923 Ncord-Holland bovenaan stond, wat. betreft het productie-vermogen van zijn vee. Friesland exposeerde toen niet. Op de a.s. tentoonstelling zijn vooral de fpkgrocpen vertegenwoordigd, met als clou de fokgroepen (8 stuks). Voor het niet gere gistreerde vee was de aangifte matig. In ’t geheel zijn 62 stieren aangegeven. In de drie rubrieken van dieren met een extra-productie vermogen zyn voorts 31 dieren ingezonden. Hierna sprak de heer J. Syp, inspecteur van do Ver. tot bevordering van de schapen fokkerij in Noord-Holland en van het groot Yorkshire varkensstamboek over de varkens- fokkery. Hij wees er op dat de rationeele varkensfokkery hier dateert van 1907, toen Hollands Noorderkwartier een commissie in ’t leven riep voor de verbetering der var- kensfokkerjj. Zy kwam tot de conclusie, dat voor deze verbetering noodig was een speci ale organisatie. In verschillende plaatsen wer den toen varkensfokvercenigingen opgericht welke in 1908 overgingen tot oprichting der Noord-Holl. Varkensfokvereniging. Men zag de vraag onder de oogen, of men ’n speci aal ras zou kiezen, of dat men van alle ras sen het beste fbkmateriaal zou controleeren. In 1918 werd de vereeniging gereorgani seerd ten einde den technischcn dienst te vervolmaken. Gebleken was ook, dat lang zamerhand al het fokmateriaal was gaan vol doen aan de eischen van het exterieur van het Groot korkshire-varken. Daarom werd in 1921 besloten den naam der vergen iging in dien geest te veranderen en voortaan de fckkery van het G. Y.-varken voor te schrij ven. Thans is dit stamboek bet grootste G. Y.- stamboek in ons land en men kan zoowel wat bereft de producte van vleésch en spek, als kwalitéit en aantal der geworpen biggen van deze dieren concurreeren met de geheelc we reld. De a.s. tentoonstelling zal volgens spr. bewijzen, dat Noord-Holland beschikt over een uitstekenden varkensstapel. 8pr. had ook nog eenige mededeelingen over de schapenfokkerij. Vervolgens sprak de heer T. Wit, te Berk hout over de geitenfokkery in Noord-Hulland De heer W. Balk, Alkmaar vertelde een en andyr over den Noord-Hollandschen tuin bouw- en fruitteelt waarbij hy in het bijzjn- er wees op het belang van goede sorteering en verpakking van het fruit, als middel tot opvoering van den afzet, Boordat een goede verpakking het aanzien van het fruit ten zeci »te verhoogt. Nadat de heer G. Bisschop een slotwoord had gesproken, werd onder leiding van den heer Kerkmeyer een bezoek gebracht aan eenige historische gebouwen o.a. aan het „Oude Mannen- en Vrouwenhuys”, de Hoofdtoren, de Oosterpoort, do Bossuhuis- je» en het West-Friescn Museum, terwijl t^- dens de rondwandeling nog vele aardige ge veltjes en hoekjes in ©ogenschouw werlen genomen. Op het tentoonstellingsterrein werden wij rondgeleid door den architect, den heer Cra mer. Een bezoek werd gebracht aan de ver schillende tenten, waarvan er by zyn van niet minder dan 90 en 72 M. lengte. Overal werd hard gewerkt om de tenten op tijd ge reed te krygen. Het geheel maakt den in druk flink opgezet te zjjn. Na de bezichtiging van het tentoonstel lingsterrein vereenigde men zich aan een diner in Hotel „De Doelen”, aangeboden door de feestcommissie. R. K. UNIVERSITEIT. Over eenige weken zal verschijnen het Jaarboek der Sint Radboudstiehting. De be doeling daarvan is op de eerste paats de parochiale comité’s by de a.s. najaarsinzame- ling van dienst te zjjn. Het zal o.a. bevatten naast het centraal comité en de diocesane co mité’s met de adressen der bestuursleden, alle parochale comité’» en de opbrengst van iedere parochie (resp. instituut, college enz.) Zoodoende zal men een gemakkelijk over zicht ontvangen van de geheele organisatie en actie. Tot bevordering der belangstelling en om te gemoet te komen aan billijke wen schee, worden tevens mededeelingen ver strekt over de Universiteit, die van nut kun nen zjjn. Na een woord ter opwekking wordt gegeven: de lyst van alle bijzondere weldoe ners, het bestuur der Universiteit, overzicht over de financiën, de inrichting der Univer siteit, het corps der docenten en beambten en een overzicht over de voornaamste gebeurte nissen van het eerste studiejaar, o.a. ook het aantal studenten en vermelding der af gelegde examens. Aan de bijzondere weldoeners wordt aanvrai en Verhoeven te Arnhem, toe| in doeners niet nauwkeurig Verder zullen voor een beperkt aantal exemplaren beschikbaar D1SPENTATIE. .Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft tydens de quatertemperdagen in de week van 1420 September a.s. dispensatie in de vas ten- en onthoudingswet verleend, voor alle Katholieken van Hoorn en voor hen, die ge durende dien tijd binnen de grens van Hoorn vertoeven. Deze dispensatie staat in verband met de as. Landbouwtentoonstelling te Hoorn.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1924 | | pagina 2