Hoord-Hollandsch Oaghlad. tweede blad. Alkmaar. A 18* JAARGANG. VRIJDAG 12 SEPTEMBER 1924. PROVINCIAAL NIEUWS. DE NIEUWE KÏRK TE BERGEN. KUNST EN KENNIS. f L. Schneider, gcen, dienstbode, drie groote onderdeden: i bo). Laat. echter op de uitvoering _..l-J-V..1-js niet bü- gebeurtenis neeten. dat zoo spoe- l Internationaal Eucharis. tisch Congres te Amsterdam de Oostersche be etrokken thans al- Mis zal worden gece- gevierd alleen op Ooeden Byzantynschen ritus echter De H. Mis van a.s. Zondag zal, zooals reeds weet, zjjn volgens de Liturgie Joannes Chrysostomus. laar in de boekhan- ..sterstraat; J. Kühne, St. Jacobstraat en W. G. K usters (mej. Bi- aangebracht waardoor men vanaf de ruimte boven de gewelven gemakkelyk versie- nngen e.d., kan aanbrengen. De bogen en Zooals men zich wellicht zal herinneren had het R. K. Kerkbestuur onder den Z.Eerw. Heer J. B. van Delft zg., den toenmaligen. Pastoor van Bergen in 1913 besloten over te gaan tot den bouw van een nieuwe kerk, of liever gezegd, tot uitbreiding van de be staande kerk. De architect, J. C. Leyen, werd in den arm genomen en na verloop van eenigen tijd kwam deze met zjjn plannen en teekeningen gereed. -Alles werd besproken en overwogen en then kwam tot de slotsom, dat het plan van den heer Leyen voor 40.000 uitgevoerd^kon worden. Maar toen kwam de oorlog. De oorlog, die gelukkig! ons land voorbijging, maar niettemin een zeer groote verwarring in on» economisch leven teweeg bracht. Vele plan nen op .allerlei gebied, vooral in het bouwbe drijf moesten worden uitgesteld. Zoo ook hier. Toen de tegenwoordige pastoor van Bor gen, de Z.Eerw. Heer E. P. Rengs, benoemd was tot pastoor van deze parochie, werdïii de plannen tot verbouwing der kerk weer opgevat. Het bleek echter,, dat de kosten van de ten uitvoerlegging van het plan, dat in 1913 was goedgekeurd, drie maal zoo hoog waron als toen en dus 120.000 zouden bedragen. Overeenkomstig den wensch van Z. D. H. den Bisschop van Haarlem werd toen beslo ten tot den bouw van een geheel nieuw» kerk. De heer Leyen ontwierp een plan en in Juli 1923 werd met het werk een aanvang ge maakt. Had men aanvankelijk gedacht, dat bet nieuwe gebouw voor den aanvang van 't zomerseizoen als wanneer de oude kerk dikwijls te klein bleek gereed zou zijn, door onvoorziene omstandigheden o.a. kwam men tot de ontdekking, dat de fun- deering, door niet te voorziene varieeren- de dikte van een in den grond liggende veen laag, dieper gelegd moest worden dan waar op gerekend was, werd het werk eenige maanden vertraagd en zoo zal eerst a.s. Don derdag zooals wy alreeds mededeelden w. h„t nieuwe kunnen inwyden. Het gebouw zal echter de eerste dagen - enkele kleine werkzaamheden zullen nog moeten wordêh verricht nog niet in gebruik worden genomen. Deze werk zaamheden zullen misschien ongeveer on week in beslag nemen. Is de kerk geheel en al gereed, dan zal het Allerheiligste er in plechtige processie van de hulpkerk naar overgebracht worden. De datum hiervan is nog niet vastgesteld, doch dien zullen wij nog nader bekend maken pilasters zyn gemaakt van miskleurige klin kers, terwyl de vlakten daartusschen van z.g. Frlesche bonten zijn gebouwd, en met een sober rood vierkantje versierd. De gewclf- hoeken zyn gevuld met 'n sferischen driehoek. Het midden-gewelf is afgesloten door een ro ze, omgeven door de drie schulpen van het klaverblad, voorsteMende, de Allerheiligste Drieëenheid, terwyl zich daarin in een drie hoek de naam Jahve (God) bevindt met een hlauwe, bewolkte lucht tot achtergrond. .De Gothische styl is overal gevolgd, eenigs- zins beinvlöted door een moderne gedachte met het oog op het practische. De kerk is zoo ingedeeld, dat de zijsche pen meer het karakter van breede gangen dragen, terwyl het middenschip daardoor aanmerkelijk aan breedte wint. Het voordeel hiervan is, dat vanuit de geheele kerk het altaar duidelijk is te zien. In het middenschip zijn aan weerskanten van het 2 M. breede middenpad een aantal 7 M. lange banken van gebeitst en gelakt Slavonisch eikenhout aan gebracht met zittingen uit één stuk. De voor ste en de achterste zyn versierd met fijn be werkt paneelwerk.. Met nog enkele zitplaat sen in de dwarsbeuk biedt de kerk plaats voor 1000 personen. Rechts-achter in de kerk bevindt zich het doopvont, terwyl daar ook een verbindings- deur met de pastorie is aangebracht. De verlichting der kerk is voornamelijk boven gezocht en het licht valt dan ook voorloopig door glas-in-lood-ramen over vloedig naar binnen, 's Avonds geschiedt de verlichting electrisch. De ramen zyn voorzien van flinke tuimelramen, zoodat ook voor luchtverversching is gezorgd. De ramen in het transept (dwarsschip) zyn vervaardigd v. gebrand glas en stellen voor: aan de epistelzyde afbeeldingen van over leveringen der nieuwe wet; aan de evangelie- zyde: symbolen van de H. Eucharistie. De zijramen van dit gedeelte der kerk vertoonen aan de zyde van het priesterkoor symbolen van den H. Joseph aan de epistel- en aan de evangeliezyde 't symbool „Hortus conclisus" (gesloten tuin) en „Tons signatis” (verzegel de bron). In dit gedeelte van de kerk zyn tegen de buitenmuren aan weerszijden twee biechtstoelen geplaatst. De preekstoel staat links tegen een der hoofdkolommen Het priesterkoor bevindt zicji op een aan zienlijke hoogte boven het overige der kerk, een achttal treden geven er toegang toe De vloer hiervan bestaat uit een soort van mozaik-werk, dat in ?en fyne combinatie van kleuren de gedachte aan een Smyrna- tapyt geeft. Het mozaikwerk bestaat uit z.g. achtjes, waarvan er 700 op 1 M2, gaan Welk 'n groot aantal van deze steentjes hierin ver werkt zyn, moge o.a. hieruit blyken, dat het voorste gedeelte der kerk van de voorste bank tot aan de treden van het priesterkoor naar schatting er niet minder dan 32.000 bevat. Hier staan ook de voorloopig hort ten Communiebanken, elk 6.50 M. lang. Deze vloer is door een weldoener aan de kerk geschonken. De achterwand van het priesterkoor bestaat dt^nlambriseering vfcn 280 M- hoogte, gels met zilveren en gouden weerschijn, een geschenk van’ de tam. Regout. De zeven ramen stellen voor de zeknn ÏLH. Sapramen- ten. Tot nu toe zyn er eerst drie van gebrand glas in geplaatst, n.l. het H. Sacrament des Altaars, het Priesterschap en het Huwelijk. De overige vièr zuilen vooralsnog uit glas in lood bestaan. Het hoofdaltaar door de hoogte, waarop het priesterkoor is getrouwd, zooals gezegd, vanuit de geheele kerk, evenals de beide zij altaren, duidelijk zichtbaar, wat vooral het doel van den architect is geweest is bij zonder mooi. Het bestaat uit 4 kolommen van groen marmer, 20 c.M. in doorsnee, basementen en kapiteelen van gebeeldhouwd wit marmer, een mensa van zwart marmer, 25 c.M. lik, een antipendium, voorstellende twee herten, in ajour-brons op rood-bruin marmeren ach tergrond, die zich laven aan een fontein met 7 stroomen, retables van zandsteen, voorstel lende een passiebloem (lijden) en een zonne bloem (liefde), een verplaatsbare expositie- troon, een draaibaar kruis en beelden van Maria «n Johannes, den Calvarieberg voor stellende, terwyl de kluisdennen voorzien «jjn van biddende engeleu£ür*^ai> Heê jxhfiél maakt evenals de kerk een massalen indruk. De sacristie is zoo praclisch mogelyk in gericht, ruim, met veel kasten en laden, een brandkluis, waarin de collectanten zeer han dig de opgehaalde gelden vanuit de kerk kunnen storten. Bijzonder aardig leek ons het lavabo, dat vervaardigd is uit een klein huisaltaartje. Een apart kamertje is voor de misdienaars ingericht en verschillende deuren geven toe gang tpt de pastorie, tot de kerk en naar buiten.X Onder de sacristie bevindt zich een kelder voor de kachel der centrale verwarming. De buizen voor deze verwarming zyn al reeds in de kerk aangelegd, zoodat met cen trale verwarming aangevangen kan worden, zoo gauw er een kachel is geplaatst. Wy gelooven hiermede een vrij volledige beschrijving der nieuwe kerk gegeven te hebben. Het werk is gelukkig zonder noo- menswaardige ongelukken afgeloopen en wy gelooven wel een woord van bewondering en lof te mogen spreken tot Pastoor Rengs, dank wiens ijveren de bouw v. dit heerlijk kerkgebouw tot stand kwam, tot den archi tect, den heer Leyen, die de inderdaad artis tieke plannen maakte en uitwerkte, tot do aanneemster, de firma Thunissen en van Sambeek, overigens 'n welbekende kerken- touwster, dit is n.l. de 17e kerk, die zij bouwt, voor de uitvoering van 't werk, tot de firma J. P. Maas en Zoon, de ontwerpster en bouwster van het Altaar en tot den heer Asterslag, die voor de levering van de glas- in-lood-ramen zorgde. Bergen, en vooral R. K. Bergen, is waarlijk een mooi en grootsch bouwwerk ryker ge worden, „ad majorom Dei gloriam” tot meer dere eer van God. STEDELIJKE MUZIEKTU1N. Alkmaarsch Diibb. Mannenkwar tet „Harmonie". Met afdeelinq „Klein Gemengd Koor" mantelafdeeling. Een flinke, in tinten ^gehouden ruimte strekt hier aanwezig, teri*‘j! ë*»- «li.j, plaatsbare schermen afzonderlijk diend. In fraaie spiegels kan men het aall> gepaste bewonderen, (tok hier is voor pas kamers gezorgd. Door centrale verwarming wordt het ge heele gebouw verwarmd. DRANKWET. Burg. en Weth. biengen ter algemeen» kennis dat bij hen is ingekomen een verkla ring van J. P. H. Slenters, wonende alhier, Scharloo No. 1, dat hij volhardt bij zyn ver zoek om een vergunning tot den verkoop van sterken drank in het klein voer gebruik ter plaatse -van verkoop in voormeld per ceel. Binnen twee weken na dagteekening de zes kan een ieder schriftelyk bezwaren te gen het verleenen dezer vergunning hij hen indienen. DE VEREENIGDE ZANGERS. Men verzoekt ons mede te deelen, dat het secretariaat van de Liedertafel „De Veree- nigde Zangers” gevestigd is Houtweg 13; secretaris is de heer P. A. v. d. Gulik, pen ningmeester de heer IJ. Hoek. Omval 36, Stompetoren. MIDDELBAAR ONDERWIJS. Tot leeraar tan de R. H. B. S., alhier, is benoemd de heer A. H. P. Blaauw; tot ty delyk leeraar zyn benoemd de heeren P. A. van Rosstim en J. Mossel en tot tydelyk leerares de dames L. A. Haas en D. Putman Cramer. In den Byzantynschen ritus zyn drie, om het zoo te noemen, misformulieren, welke, respectievelijk met min of meer recht aan een H. Vader worden toegeschreven, en wel: 1. De Liturgie van Joannes Chryatosto- mus de dagelyks gebruikte. 2. De Liturgie van den H. Basilius, welke grootendeels, wat vorm en gebeden betreft, overeenkomt met die van Chrysostomuj. 3. De Liturgia prohagiasmenon, of der vooraf geheiligde gaven. Dit is geen, eigen lijk Misoffer, inaar is tenslotte niets meer dan de Vespers verbonden met het tweede ge deelte der gewone Liturgie. De consecratie heeft niet plaats, want de gaven ziin den vuiigeu „i euoennacreerd. In den Ro- meinschen ritus wordt deze Liturgie (prae- aanctificatorum) gevierd alleen op Goeden Vrydag. In den Byzantynschen ritus echter op de meeste dagen der groote Vasten. De H. Mi’s van a.s. Zondag zal, zooals men reeds weet, zyn volgens de Liturgie van Joannes Chrysostomus. Deze H. Dienst is samengesteld uit deze drie groote onderdeden: A. De voorbereiding, w«W« drieledig is, n.L: ”~-~- a. de voorbereiding der ziel door het opzeggen van bepaalde gebeden. b. de voorbereiding van het lichaam, het welk men met kostbare kleeding omhangen beeft. c. de voorbereiding van de offergaven. (Evenals ook de E. E. P. P. Dominicanen de voorbereiding van de offergaven in hun schoone Liturgie kennen). Het is voornamelijk deze laatste, waar aan men den naam geeft van voorbereiding „Proskomedie). B, De Irfnrglè der Catechumenen. De voorbereiding eindigt, als het Heilig dom, de geheele kerk en het volk bewierookt worden, onderwyl de geloovigen bidden: „Ontferm U myner God”, volgens Uwe groo te barmhartigheid”, enz. De Liturgie der Catechumenen bestaat uit: a. b. c. d. e. Dadelijk hierna begint C De Liturgie der Geloovigen, welke be staat uit: gebeden der geloovigen. het cherubynsche gezang. de groote intocht litanie geloovigen. het gebed der offerande, het symbolum des geloofs. Anaphora of canon, waar het eigen- BENOEMING. De gewezen onderofficier M. N. de Jlaan, uit deze gemeente, thans met wachtgeld, is aangewezen voor de betrekking van tydelyk kommies 2e klasse by de directe belastingen te Nyswiller. EEN AANRIJDING. Te Zandvoort heeft in de Zandvoortsche laan een aanrijding plaats gehad tusschea een tweepersoons auto, bestuurd door M. R. reiziger in schoen werk te Alkmaar en een vrachtwagen. De bestuurders van den auto die in staat van dronkenschap verkeerde, reed volgens ooggetuigen in zig-zaglyn over den weg, zoodat de vrachtwagen, die van den anderen kant kwam, niet wist welker kant te houden. Op het laatste moment hield de auto links, waardoor de aanrijding niet meer te vermijden was. De auto is ge deeltelijk. vernield en de vrachtwagen era stig beschadigd. Op last van het O. M. te Haarlem is ds auto ia beslag genomen en tegen M. R„ proees-verbaal opgemaakt. De Alkmaarsche reiziger was na de aanrijding niet in staat opheldering omtrêtrt het gebeurde te geven. By het Eucharistisch Congres is zeer ini- delyk gebleken, hoe noodig het is, dat het Oostersch apostolaat moreel en financieel wordt gesteund. Daarom zal, ten bate van de Oostersche Kerken, in alle H. H. Dien sten, die a.s. Zondag in de St. Josephkerk gehouden worden, gecollecteerd worden. Wy vertrouwen, dat de geloovigen deze col lecte zeer goed zullen bedenken. Van enkele zijden is de vraag gesteld, of men, door deze Oostersche H. Mis by te wo nen, evenzeer aan zjjn verplichting van Mis- hooren voldoet. Natuurlijk voldoet men, door het bywonen van deze H. Mis, aan zyn Zondagsverplich- tingen, en men kan zich dezelfde geestelijke diensten vergaren. Tevens kan men er wellicht de les uit meenemen, dat de Roomache Kerk één is, ondanks de verschillende uiterljjke vormen. We vertrouwen er dan ook op, dat velen gebruik zullen maken van de gelegenheid, om eens met den schoonen Oosterschen ritus kennis te maken. CONCERT in den Muziektuin op Zondag 14 Sept, van 79 uur door het Sted. Muziekkorps. Dir. de heer H. A. Maas. 1 Leo Fall Marsch aus der operette „Die geschiedene Frau.” 2. L. Canivez, „’1 Union fait Ja force" ouverture. 3. Waldteufel „Mein Traum" Walzer. 4. Paul André „Le Priteaips'Ballet. 1.Prélude. 2. Divertissement. 3. Seduction. 4 Rigandon. 5 Valse et Finale. 5. D. Auber, Ouverture, „les Diamants de lacouronne 6. J. K. G. van Aaken Le postillon amou- reux (solo voor piston). 7. A. C. Adam. Grande fantaisie de ’1 opéra „Le postillon de Lonjuineau”. 8. Finale. EEN NIEUWE ZAAK. In perceel Langestraat 34 opent <ie firma H. en L. Heeger morgenavond om 6 uur haar nieuwe zaak in dames- en kindercon- fectie. De firma, die in haar zaak te Har lingen een jarenlange, welgevestigde repu tatie bezit zal, bouwende op dit succes, «n Alkmaar ook een zaak openen. Uitsluitend dames- en kinderconfectie in alle sorteerin- gen en prjjzen zullen verkocht worden. Dat de zaak flink wordt aangepakt, blykt wel uit de verbouwing van het perceel, Lan gestraat 34. De buitenkant van het nieuwe gebouw vertoont een mooien gevel, wat het benedengedeelte betreft in eikenhout uitge voerd. Een lang portiek, bevloerd met mo- zaik-tegeltjes heeft aan alle zijden mooie vitrines, waarin het te koop gebodene op z’n voordeeligst wordt uitgestald. Treedt m»u den winkel binnen, dan valt direct op een breede, eikenhouten trap, die naar de bovenverdieping voert. In het benedenge deelte van de zaak bevindt zich, naast een aantal vitrines, een paskamer. De trap op gaande naar de bovenverdieping valt een groot glas-in-lood-raam op. Door dit groo te raam ontvangt zoowel de beneden- ab de bovenverdieping een groot gedeelte van haar licht. Op de bovenverdieping -bevindt zich de stemmige zich hier vpOr dtiS TÏIr. v«n eroot aantal mantels is 'jftt achter ver- ■iyk’ h(.. k. l. m. n. o. slotgebeden volgen. Om den tekst goed te kunnen volgen, ach ten wy het gewenscht, dat men zich aan schaft „De Goddelijke Liturgieën van onzen H. Vader Joannes Chryscstomus en van onzen H. Vader Basilius den Grooten, in het Nederlaudseh vertaald naar den officieren Griekschen tekst door J. F. Th. Perridon, Lemberg.” Dit boekje is verkrijgb; dels van A. Ktihne, Botc gereis, echtgc. P. behagen, n.b., zonder be- -roep, Loudelsweg 91 van Berkhout. A. L. Berkhout, r.k., z. b., Breelaan 32 van Amers foort. KL Huiberts, r.k., landbouwer, Hee- renweg 22 van Schoorl. W. de Roos, echtge. H. v. d. Sleesen, n.h., z. b., Breelaan 10a, van Vught. KI. Eilander, n.h., tuinder, Ko- gendy’k 11 van Oudorp. C. B. Bakker, n.h., dienstbode. Bergerweg van Heiloo. H. Jans sens, r.k., dienstbode, Russen weg 5 van Am sterdam. L. Schneider, geen, dienstbode, Breelaan 7 van Hattem. Joh. van lersel, r.k., depothouder, Jan Jacoblaan 15 van Alk maar. M. J. van der Laan, r.k., z. b., Pen sionaat Loudelsweg 20 van Haarle.mmeriiede c.a. C. Langcndyk, r.k., Pensionaat Loudels weg 20 van Venhuizen. G. J. Wittebrood, r.k., z. b., Karei de Grootelaan 46 van Woer den. S. M. Koorn, n.h., Stroomerlaan 7 van Koedy’k. M. Beckfeld, r.k., z. b„ Pensionaat Loudelsweg 20 uit Duitschland. A. Claus, n.h., dienstbode, Eeuwige laan 8 uit Duitsch land. Jb. Pel, n.h., boerenkncht, Groene weg 16 van Alkmaar. P. Slot, n.h., boeren knecht, Heerenweg 9 van Callmtsoog. S. M. Middelhof, r.k., z. b., Komlaan 14 van Alk maar. A. M. de Vette, r.k., dienstbode, Kom laan 14 van Alkmaar. F. de Beurs, n.h., ver zekeringsagent, Matthieus Wiegmanweg 14 van Hoogwoud. J. Moojj, r.k., Stroomerlaan 10 van Helder. J. C. van der Star, r.k., boe renknecht, Groenweg 11 van Ouder-Amstel. M. Wagenaar, r.k., onderwijzeres. Pensionaat Loudelsweg 20 van Haarlemmermeer. C. T. Min, r.k., dienstbode, Zakedykje 1 van Heer- hugowaard. G. Teuwisse, r.k.. Geestelijk Zus ter, C. Bleeker, idem, J. C. M. Goddjjn en P. M. van Egmond, idem, allen van Boskoop en wonende Pensionaat Loudelsweg 20. Vertrokken: S. Rempt, geen, verzekerings agent, van Bergerweg 18a naar Alkmaar, Westerweg 12. W. Verkroost, n.h., van Breelaan 110 naar Haarlem, Twjjndeerslaan 17. J. Leentfaar, n.h., dienstbode, van O. Prinsweg 17a naar Amsterdam, Meerweg 55. E. H. M. Groenewoud, r.k., onderwijzeres, Pensionaat naar Venhuizen (Hem). M. Lut- tikhuizen, r.k., z. b., van Pensionaat naar Venhuizen (Hem). H. H. P. van Daalen, r.k. van Pensionaat naar Venhuizen (Hem). A. M. A. J. de Groot, r.k., religieuse, van Pen sionaat naar Oudorp. M. J. Broerse, r.k., on derwijzeres, van Loudelsweg naai Hazers- woude. C. Timmer, r.k., z. b., van Pensionaat naar Hazerswoude. T. Tamis, r.k., Geestelijk Zuster, van Pensionaat naar Boskoop. W. Luttikhuizen, r.k. v„n Pensionaat naar Haar lemmermeer. J. Oud, t.k., z.b. van Pensi onaat naar Boskoop. W. F. Dutilh, rem., dir. recteur, van Pier Pandertraat naar Amster dam, Reinier Vinkeleskade 80 huis. P. J. H. Hofhuis, r.k., slager, van Dorpsstraat 88 naar Lisse. J. N. Leyen, r.k., chauffeur, van Stationsstraat 17a n. Alkmaar, Uitenbosch- straat 17. H. C. F. Seewald, n.h., z. b., van Schoolstraat 2 naar Helder, Sluisdjjkstraat 85. E. A. C. Hart, n.h., dienstbode, Heeren weg 4, naar Amsterdam, Gr. Wittenburger- str. 125 HI. M. F. en P. Flugel, e.l. dienstbo den, van Breelaan 47 naar Amberg, Duitsch land. H. Karper, geen, kellner, Boulevard 2 naar Amsterdarn. flumatrastraat. H. C. Ros naar Frankrijk. M. M. van Wonderen*/èc^tg. H. de "Haas, R. K. z.b. van Ooeterweg 11 naar HaarlemmerMede, Nicolaas Beetsstraat 12» >f. Kager, R.K. z.b. van Bergreweg 13 naar Anftterdam, Lauriergracht 41. J. Zeille- maker, Ger. kappêr van Btationsstr. 1 naar Almelo, Groote straat 73. A. ^n den Idsert R.K. z.b. van Pensionaat naar Alk maar, Clarissenbuurt S. M. I. Colon, R. K. z.b. van Pensionaat naar Amsterdam, Oude» kerksplein 10. B. M. E. van Bragt, R. K. z.b. van Pensionaat naar Wyk aan zee en Duin, Arendsweg. J. W. Gooyer, R. K. z.b. van Pensionaatnaar Texel (Den Burg) Sehilder- eind 404. A. M. Hermes, R. K. z.b. van Pen sionaat naar Haarlemmermeer, Nieuw Ven nep. G. Deak, N. H. huishoudster van Hof- laan 1 naar Schagen, Oudemannen- en vrou wenhuis. Joh. Plischke, e.l. dienstbode, Breo- laan 132 naar Duitschland. H. Bosma, G. schipper, Bergerweg 103 naar Zuid-Schar- woude. KL Sanders, geen, bouwk. opzichter, van Meerweg 13 naar 's Gravenhage, Cypres- straat 55. A. H. Hofman, geen bloemist, Russenweg 18 naar Gouda, Krugerlaan 28. L. Schneider, £cen, dienstbode, Breelaan 7 naar Burg. Stand. Geboren: Willem, zoon van Jacobus de Rover en Alida Roobeek. Emiel Arnoud, zoon van Jacobus de Wilde en An toinette Frederica de Noojj, beiden wonende te Bandjer Masin. Getrouwd: Adrianus Zwartendijk, oud 35 jaar, kaasmaker alhier, onlangs te Alkmaar en Lamberta van der Laan, oud 48 jaar, zonder beroep, alhier, onlangs te Alkmaar, weduwe van Johannes Martinus Zwart. Overleden: levenloos aangegeviyi kind van Matthias Constantinus Dingen!R en Hil- legonda Maria Beemsterbocr. Levenloos aan gegeven kind van Ferdinand Friedrich Met- te en Adriana Cornelia Bol. Geertje van Voorst, weduwe van Gerrit den Das. 93 jaar> Jacoba Kuiper, echtgenoote van Pieter Hout kooper, oud 86 jaar. Adriana Cornelia Dujjndam, oud 32 jaar. Gerardus Wilhelmus, zoon van Bernardus Johannes Beukers en Hendrika Schouten, oud 21 maanden (over leden te Schoten). Er suhjjnt een misverstand te bestaan on der velen, die meenen, dat de H. Dienst van bijzonder langen dgur zal zyn. Deze mee rling berust absoluut op een vergissing, ’t Is ons bekend, dat deze Ooajersche H. Mie on- a. - b. c. d. e. f. K- lijke deel der H. Mis begint. Dan volgen Consecratie en epiclesis. h. litanie en Onze Vader. i. opheffing. j. Communie, op de eerste plaats van priester en diaken, en dan van de geloovigen. Na de communie. Danklitanie. Gebed, genaamd Opisthambonos. Laatste zegen. Apolysis, de afwassching, waarna de Dirigent Jac. N. jil. Het slechte weer was oorzaak, dat er niet alleen weinig, maar zelfs byna geen toehoor ders waren. Dit heeft den minsten invloed gehad, want er zonder mooi gezongen. Reeds het eerste nummer „Harmonie" van G. A. Heinze, klonk zeer zuiver. De voor dracht van „Het lied van Mei’.’, van Jac. Bonset, was heel goed, het ensemble was vooral by „’t nieuwe leven is gekomen” uit stekend. In „Der Fremden Legionar" van Ju lius Wengert, bereikte het kwartet wel de mooiste momenten. De directeur heeft zyn zangers dit num mer muzikaal laten zingen. Hoe beschaafd klonk b.v. „Wer schleioh die Gezette entlang I geveer op het zelfde uur als anders de Hoog- I mjs gegjn(jigj M1 xjjn. De H. Mis zal worden opgedragen door den Weleerw. Heer Drs. J. Strottmann, die, ter voortzetting zijner studiën, binnenkort^ weer naar Rome vertrekt, en vervolgens het priesterlijk apostolaat zal aanvaarden Rusland. BERGEN. Ingekomen en vertrokken per sonen. Ingekomen: I. H. W. Hagen, e.l., elcctrlcienj Berkenlaan 16 van Amsterdam. J. W. G. Ernste, n.h., onder-dir. AHjm. Ijzer gieterij. KerkëlAan 32 van Ajkmaar. E. Lan- Nu de werkzaamheden aan het nieuwe ge bouw in een zoodanig stadium zjjn gekomen, dat het binnenkort voltooid zal zyn, willen wij onzen lezers er eenige bijzonderheden over mededeelen. Reeds aan den buitenkant vaft. het massale van het gebouw op. Zware steunbeeren dom al vermoeden de grootte van de gewelven ey de Gothische styl de styl uit het bloeitijd perk der Gothiek geeft het geheel een forsch aanzien. De luiken der kelders in het leien dak der kerk zyn gehouden i:i de Bergensehe kien ren, blauw en rood. De voorgevel geeft een idee van het bouwkundig kunnen van den ardhitact. Do heer Leijen had in zijn plan ook opgenomen den bouw van den toren, (jwb dit gedeelte van hy! plr.r, niet uitge- V&erii warden Rome is ook niet op éér. dag gebouwd! en moest dus tot Interen datum uitgesteld worden. Den heer Leyen is het nu echter gelukt een voorgevel te ontwerpen, die het gemis van den toren bijna niet doet opvallen. In den voorgevel zal zich ook de wijzerplaat der klok bevinden. Het aange- yen der uren geschiedt door het angelus-klok je, dat in een z.g., dakruiter Is aangebracht. De toegang tot de kerk bestaat uit een breeden hoofdingang, waarnaast wee kleine- ie by-ingangen. Door een combinatie van ver schillende deuren is het den heer Leyen ’ge luk te bereiken, dat tocht in du kerk bij het binnenkomen van geloovigen zoo goed als uitgesloten is, terwyl als de kerk uitgaat do jeopende deuren een rechtstreekschen uit gang naar buiten geven. De ingang van het koor bevindt zich in de kerk. Het koor zelf nog slechts voorloo- uig is van hout en biedt ruim plaats voor alle zangers. Het eerste jaar zal er nog wel geen orgel geplaatst kunnen worden, doordat de vocht die in. alle nieuwe gebouwen zoo’n groote rol speelt, eerst verdwenen zal moeten zyn. Bij de beschouwing van de kerk vanaf het koor valt direct de groote ruimte op. De kent is lang 46 M., breed 20 M. en hoog 14 11., ter- ‘vyl het kruisgewelf 15.6 M., hoog is. Do breedte van het transept Ls 29 M„ de hoofd kolommen bevinden zich 14 M„ uit elkaar, terwyl de overhoedsche afstand daartusschen 80 M. bedraagt. De grootte van de gewelven kan men zich, als men deze cijfers beschouwt, voorstellen. Deze gewelven zijn door speciale £ewelvenbouwers zonder formeelen de nouten bogen, die men anders wel ziet ge- bniHren gebouwd, een werkje, dat lang niet eiken metselaar is toevertrouwd. In de gewelfbogen zyn kleine ronde gaatje boven de barmhartigheid”, enz. de litanieën. de kleine intocht. Epistel. Evangelie. Wegzending der catechumenen. De pianissimo’s waren mooi vanrtoon. Verder zong het mannenkwartet nog „Ec- ce quomodo morituf” van Jac H&ndel en het van effect overstrooménde ..Sur le» Rcm- parts”. De afdeeling „Klein gemengd Koor” heeft ons ook zeef voldaan. Wat een mooie nuanceering in b.v. „Lach en Bloemen", van 01. Koop, en hoe boeide ons, het zeer stem mig gezongen „Tenebrae factae sunt” van M. Haydn. Het gehoor streelende „Eindeloos” van Olman werd goed vertolkt, vooral vielen ons op dé zuivere intonatie’s der sopranen en alten bij „Lief, dat ge mijn zijt”. Uitgeno men het overvloedige „hopsasa tralala, in Dorpsdans van Jac. Bonset kon ons dit num mer wel voldoen. Ten slotte werd in de restauraliezaal ge zongen „Avondcantate" van Cath. v. Rennes voor 3-stemmig vrouwenkoor. De muzikale voordracht vonden wij hier zeer moo' De alt-solo werd dooi mej. M. Tolle heel goed gezongen. Haar mooie alt-stem kwam vooral in de lagere gedeelten zeer wel tot haar recht. De pianobegeleiding werd door den heer Al zeer correct en met veel muzi kaliteit uitgevoerd. W. S. DE OOSTERSCHE H. MIS IN DE ST. JOSEPHKERK. Zooals we dezer dagen onder „Boek en Blad”, naar aanleiding van een nieuwe uit gave, alreeds mededeelden, en zooals tevens bljjkt uit het kerkbericht der SL Josephkerk, voorkomende in ons blad v^n heden, zal a. s. Zondag in de 8t. Josephkerk te half elf een plechtige H. Mis worden opgedragen, volgens den Grieksch-Katholieken ritus van den H. Vader Joannes Chrysostomus. Het mag voor Alkmaar een zeer buitenge wone dig nadat op het Kerken en Oostersche ritussen zooveel langstelling hebben gi hier een Oostersche H. lebreerd. Om onze lezers, die naar we niet twij felen -het kerkgebouw a.s. Zondag tot in de uiterste hoeken zullen vullen, in de ge legenheid te stellen, dezen H. Dienst zoo goed mogelyk te volgen, achten wy het wel van belang, hieronder enkele byzonderiieden omtrent deze H. Mis mede te deelen.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1924 | | pagina 6