GOEDKOOP ia d» Dzerwarpn- en Meiaalhandnl ran W. GRANAAT, flleuwe Brugsteeg 14, Nmsttrdam. Ttlef. 41371 Punneren<|. Helder. voetbal te helder. Geloofsverdediging. EEN RAADSEL? TWEEDE BLAD. ---_4 derse van het reg. kust-artilterie, zijn bevorderd tot sergeant DRANKWET. Berichten opgenomen in een I SPORT EN SPEL DRAVERIJEN TE MEDEMBLIK. LANDBOUW EN VEETEELT PROVINCIAAL NIEUWS. EDAty. bevorderingen. KERKLIJSTEN. ALKMAAR. gedeelte onzer vorige oplage. HOOGWOUD. HOOGKARSPEL. ANNA PAULOKNA- Pr. er- LMM V' J. CERATI Haa-kundige 18e JAARGANG. ZATERDj^G 13 SEPTEMBER 1924. „De en Co de fa- igt fbch ook andere Godsdienst verlooche- toch gaan zij door! ‘*l* - - De Harddraverij-vereeniging „Prins Hendrik” te Medemblik, zal op Maan dag 15 dezer hare jaarlijksche harddra verijen houden. Voor de Nationale Harddraverii zijn ingeschreven de navolgende paarden Arnie, Koosje W.. Harrold, Lieda B., Nap, Duncan, Condor. Fini, Adam, Lau ra H.. Nikky Henri, Jonge Alexandra, Catharina R.. Barones en Nelly S;h. Voor de Internationale Harddraverij zijn ingeschreven de navolgende paar den: Senator Axbaud, Friedenbote, Vi tality, Long Ago, Kyle^, Meteor^ Rau- tenkranz. Pali. Hanzeman, Aniie, Koos- ie W..’Harrold, Lieda B.. Duncan, Con dor, Fini, Laura H.. Nelly S.h., Baro nes, Batharina R.. Jonge Alexandra en Nikky Henri. DE STORM. TEXEL, 12 September. De laatste der drie vermiste visscners- vaartujgen van Oudeschild is te Kou- dom binnengebracht. GLADIOLEN. in enkele tuinen is reeds een begin maakt met de opname der gladiolen, voornamelijk met net ^aadgoed. Gladio len gedijen ’t beste tifdens een warmen zomer, afgewisseld door een enkel buitje en vooral in de maand Augustus, wanneer ze zetten moeten, niet te veel regen. Onnoodig dus nog te vertellen, hoe de a.s. Glauiolenoogst zal uitvallen. KROPZ1ETE BIJ KIPPEN. In bijna alle ^gemeenten van Hol lands Noorden komt kropziekte onder de kippen voor. In een oud boek von den wii een voorbehoedmiddel tevens geneesmiddel daarvoor. Doe ee'üge da- EEN ONGELUKKIGE DAG. Door C. B. alhier is by de politie aangifte gedaan van het verliezen van een gouden arm bandh^pge door zyn dochtertje. VER DACHT VAN OPLICHTING. Door de recherche van Amsterdam werd naar hier overgebracht zekere J. V., wonen de te Amsterdam, verdacht van oplichting gepleegd te de Rijp. Door de politie alhier, werd* J. V. ter be schikking gesteld van de politie te de Rijp VOOR DE DAMES. Voor ome lezeressen bestaat Woensdag a.s. zooals een advertentie in dit nummer aan geeft, gelegenheid tot het bjjwonen van een proefles in het maatknippen volgens de nieuw ste en gemakkeljjkstc methode. Deze gratis proefles zal worden gegeven in Concordia. Zeer zeker kunnen wjj een bezoek hiertoe aanbevelen. HANDELSAVON6CHOOL. Na gehouden examen xnn toegelaten tot den boekhoudeur.sus van de handelsavond- school do volgende leerlingen.; Grietje Boot, Annk ten Cate, C. Schot, A. J. Clynk, Grietje» v. d. Kam, August Nater, Ly- da Rijkenberg, Annie Ruis, J. Roelofszen Al., A. Oudejans, Truus Schaper, Jan Swidde, W. Kok, S. Vos, Bregitta M. de Vries, en Frede- rik ZjjlstA, allen wonende te Purmerend. W. Boonen, Jan Ernsting, Tj van Goinga, II. Hoeve, Simon Wittebrood en Jb. v. Zijp, allen van Beemster. Clazina A. Laan, Neeltje de Ruiter en Maartje Slooten, allen van Wijde Wormer. Mart. Blokdjjk, H. J. Kaptein en J. Pijnap pel, allen van de Rijp. Betsy Bol van Purmer, A. Lust van Pur- morlaud en Jan Tromp, van llpendam. BAZAR CRESCENDO. Zaterdagavond om half zeven zal het Har- moniegezelscbap Crescendo met volle mu- zek door de stad trekken, ter opwekking tot een bezoek aan de bazar met zyn vele attracties. Zondag zal de bazar na de Hoogmis ge opend zijn, om de vele personen, die daar toe het verlangen te kennen gegeven heb ben, in de gelegenheid te stellen de bazar te bezoeken. Zondagavond zal de verloting van de groote stukken plaats hebben. BURG. STAND. GEBOREN: Jan, z. v. Bernardus Johannes Brugge en Anna Catharina Hoogendoorn. Joannes Gerardus, z. v. Johannes Ceelie en Truitje Kujjt. Huibert, z. v. Jacob Brunning eu Jannetje Ypeina. ONDERTROUWD: Gerardus Reyncrus de Wolf en Margaretha Johanna Velzeboer. Klaas Beunder en Maartje Fontjjn. Amsterdam, Zoutsteeg 4 Vraagt inlichtingen. Burg, en We th brengden ter open bare kennis, dat bij hen is ingekomen een verzoek van H. W Wildenberg, wo nende alhier, om verlof tot den verkoop van alcoholhomjenden drank, anderen dan sterken drank, voor gebruik ter plaatse van evrkoop in het beneden- voorlokaal en de beneden-achterlokal^n van perceel Prins Hendriklaan 2. Binnen twee weken, nadat deze cbe- kendmaking is geschied, kan ieder tegen het verleenen van het vearlof schriftelijk bezwaren indienen. Vechtpartij. Tusschen H. l. en J. K. Sr. ontstond Dinsdagavond op het Nieuwvaartje omstreeks 7 uur een stevige evehtpartij, om reden L. dc kin deren van K. met water gooide. Aan beide zijden vielen ferme slagen. K. be kwam een bloedende hoofdwond en oordeelde toen het tijdstip gekomen, zijn tegenstander met zijn houten pan toffel eenige duchtige meppen te ver- koopen. Burgerwacht. „Kling Hoorn” behaalde op de wedstrijden voor vrij willige Burgerwachten, gehouden te Overveen, in de afdeehng „Krinwed- strijd” den eersten prijs met 404 punten. Hieraan namen deel drie schutters uit Edam, de heeren F. Dupain, A Akker boom en F. Akkerboom, welke resp. 81, 81 en 78 punten behaalden en in Amsterdam moeten uitkomen voor den Nationalen wedstrijd om Noord-Hol- land te vertegenwoordigen. De heer A. Akkerboom behaalde in den personee- len wedstrijd Afd. A den eersten prijs met 48 punten. De kermis. Dit jaar zal niet op Donderdag, doch op Zaterdag van kermis de harddraverij worden gehou den, daar zulks Dinsdag daarvoor in Schagen en Donderdags in Enhuizen plaats heeft. Wel zullen op Donderdag ruigrijderijen gehouden worden. Burg. Stand Geboren: Johan nes, z. v. f J. Roelofsma en C. F. Wal raven. Jan, z. v. J. Tol en A. Bont. Maartje, d. v. C. Pooijer en J. Kras. Marietje, d. v. T. C. Koer en E. M. Riphagen. Jan, z. v. D. Jonk en N. Keii- zer. Grietje, d. v. D. Jonk en N. Keizer. Overleden: |an Stroek, 76 j.. echtgen. van St. Kloot Baafje Veerus, 82 j„ wed. van A. Buikman. Ondertrouwd: Hermanns Lijnen en Geertje Voorn. EDAM. Winkelweek. In principe w'as reeds tot het houden van een win kelweek besloten en waren Woensdag avond belanghebbenden bijeengekomen, saamgeroepen door de besturen van Neutrale Middenstandsbond en Hanze. De heer J. Banning memoerert in zijn openingswoord tiet welslagen der vorig jaar gehouden week, meent, dat de kermis weer de aanmezen tijd is en Voor het financieel in nood verkee- rende Stedelijk Muziekcorps wordt mor gen een voetbalwedstrijd gespeeld tns- schen Helder 1 en de nieuwe tweede klasser West-Frisia van Enkhuizen. Door den heer Henri ter Hall werd een gouden medaille be chi baa, gesteld voor het winnende elftal en een zilveren kruis voor het verliezende team. Deze wedstrijd wordt: gespeeld op het tprrein Bolweg. GYMNASTIEK-UITVOERimü. Morgen zal een gvmnastiek-uitvoering worden gegeven door de vereenigingen O K K. P.P. en Sparta op het Bolweg- terrein. Deze oefeningen zullen worden begeleid door het Sted. Muziekcorps. Om twee uur vangen deze oefeningen aan. Voor Helder behooren de gymnas- tiek-uitvoeriugen in de open lucht tot de zeldzaamheden, reden waarom wji dan ook verwachten, dat de belangstelling groot zal zijn. I BURGERLIJKE STAND. Bevallen: M. C. Zomerdijk—Overpelt, Z. Kooij—Pasterkamp, Z. M. Zijderveld—Schellingerhout, D. MEI MUZIEK DOOR DE STAD. Gisterenavond kwart voor zeven mar cheerden de gymnasten der verschillen de vereenigingen van het Stationsplein voorafgegaan door het Sted. Muziek corps, Tangs Prins Hendriklaan door Ko ningstraat en Spoorstraat naar ’s Rijks werf, waar oefeningen werden gehou den. BESTEMD VOOR DEN RESERVE- DIENST. De off.-vlieger 2e kl. G. A. v. Vlo ten is wegens het volbrengen van zijn actie fdienstverband overgebracht i» reservedienst. De korporaals M- y. Breda en C. ban gén een paar wichtjes, gram, zwavel ijzer, tulpnas Ferrosuw pe rkan in he versche drinkwater van de kinpen. Di zout heeft een lichtgroene kleur, tos* gemakkelijk in water op en is bij eiker drogist voor 5 cent of een duhbeltjr te verkrijgen. Nu is zwavel bloedzuive rend, dénk maar aan het oude huis middeltje, Cremertart en bloem van zwa vel; kropziekte is een bloedziekte, dit zich in meer of minder wratvormigt gedaanten op de kam, do lellen en dt wangen van de kip vertoont. Vele zwa- veiverbindingen znn eenigszins vergif, tig, dus zwaveliizer is geen snoepgoen voor kinderen. 1 Dat „De Dageiaad” allen godsdienst be strijdt en van geen enkelen godsdienst iets wil weten, komt zeer velen raadselachtig voor. ■De inenseh toch, zoo zegt men, is uiter aard of van nature godsdienstig. Hij heeft God noodig, gelyk hij zyn dageljjksch voed sel behoeft. Dit bewijs wordt ons door de geschiedenis geleverd. Nergens zult ge dan ook een volk vinden zonder God on gods dienst. (laat ten rade bij welk volk ste wilt, bij ïndh’i ••-. Perzen, Grieken, ja zelfs by het i.iinst ontwikkelde volk der Australiërs en allen erkennen een God en zyn godsdieu- stig. Vele uitlatingen van wetenschappelijke ma i:.( H staven deze waarheid. 1’. Tide zegt: „De bewering, dat er volken of stammen zonder godsdienst be staan, berust oj> onnauwkeurige waarneming of op begripsverwarring. Nog nergens heeft men en .-tam of volk aangetroffen, dat aan gi on booger wezen geloofde, en reizigers, die zulks beweerden, werden spoedig door de Litc^ weedegd.” Ken andere getuige 0. Pcschel schrijft: „SeLen wij ons de vraag of ergens op aarde ooit een voiksst in zonder eenigen vertin van god diem i is aangetroffen, ilan moet dit beslist ontkend worden Uit feit Lan toch ut.mogelyk verklaard w.'.- ien. in.lien de u-cnsch niet gemakkelijk en als vanzelf inzag, dat hij verplicht is God te dienen, Dit buwyst, dat de godsdienst voor óen n.ensch iets waarachtigs, iets ou- ontbec.lijks is, dat hij een deel vormt van het beste, wat zich in den niensch bevindt, isn toch bestrijdt „De Dageraad" den gods- dinst in al zyn vormen. Zijn zij dan wijzer vn verstandiger dan alle mensclien te za- men? Gaan wij eens op onderzoek uit bij meu- -chen, die God en Godsdienst hebben ver laten. Wat gebeurt daarmede? 1 >an w orden zij gehuld in een droevig pes- simisiiie. Hélène Lapidoth Swarth, de onge- loovige dichteres, laat dat in haar gedicht ..Wanhoop" zoo goed uitlromen. Leest haar gedicht „Heimwee", en gij zult zien, dat zij in haar cngelocf, het grootste ongeluk heeft gevonden. Voltaire, de grootste godloochenaar. kei' 'e op zyn sterfbed God, tóen hij in wan- ho.,p i.iiricj,: „Ik sterf verlaten van Gad en van de ruenschen.” Toen iu het jaar 1912 de „Titanic*", waar op de ongeloovige scheepsbouwer had laten schilderen. „No God, no Pope!” Geen God, geen P:uis! met meer dan 1500 passagiers naar de diepte ging-,hebben toen ook velen zich ui -t tot God gekeerd? ji.eint dit alles de heeren godloochenaars niet neus tot nadenken? Overtuigend zijn de bewijzen voor het be st. :i.i vaa God: indien er nu een Goddelyko -hepper is, een God, die ons het bestaan I - f. gi géven, van Wien wij afhankelijk zijn, i'.an moeten wij ook dien God dienen. Wan:: er nu dc godsdienst voor den en- l;t'-i irensch noodzakeljk is, dan is liy het :.k voor <’c gezamenlijke inenschhcid. voor d 1 t- 'nschelyke maatschappij. Dit is zóó dui- <l« "jk, dat men het ten allen tijde heeft kvnd. „Nooit is er een staat gesticht, die bh-t ïlen godsdienst tot grondslag had”, zegt Ronsieait. Aristotclcs en Plato, twee heiden- s.-he wij.sgeeren, beschouwden den gods- ili- n<t nis den grondslag der maatschappij. Sta.t-n. waarin de godsdienst een ijdele kla-ik is, zullen uiteenspatten, gelijk eens de tetnjel ineenstortte, waarin de Pliiiistjj- ncn na een behaalde zegepraal op de Is raëlieten verzameld waren. Gaan wij nu eens zien in een staat, waar go 'loochenaars het bewind voeren. Het klas sieke voorbeeld is Rusland. Hoeft men wel t» i' giovter ellende aanschouwd? Diejj-treurig is de wyze, waarop 'laar door ..aanschouwelijk onderriclit” het niet-be- siaau van God voor de kinderen aannemelijk werd gemaakt. „De Tyd” van 15 Sept. 1923, bescliiix'f ons dit als volgt: „In Petersburg bijv, laten de communisti sche onderwijzers de kleinen linzen Lieven Heer bidden om snoepgoed. Daarna vraagt de volkscommissaris: „Waar is nu 't snoep goed?" De kinderen zwijgen verlegen. ..Hieruit kunt gy zien", L-aat do commissa ris voort, ,,'Iat er geen God is, die u ver hoort en u snoepgoed geeft. Nu zal ik bet eens anders aanloggen. Vraagt do Sovjet- regcering om lekkers." Dan zeggen de kin deren in koor: „VVS vragen de Sovjotregee: tiiig oiu lekkers.” De Commissaris grijpt in ziju zakken en werpt lekkers onder de kinde ren, die er allen op afstuiven. Daarna moe ien zij de gevolgtrekking uitspreken: „Er is geen God, en het is van geen nut, tot Hem te bidden. In de plaats van God is do Sovjet- regeering gekomen, en deze vervult al onze wenschen.” De kinderen komen daarna thuis met de verklaring dat het geloof in God een sprookje is. Zy verrichten noch hun morgen- noch hun avondgebed meer. De kinderen worden lui en nalatig op school en boven dien zedeloos. Daar zij altijd maar weer hooren over de vernietiging van het huis gezin, daar zij hun onderwijzers mogen kritiseerbn, trachten zij hoe langer boe tpeer gebruik te maken van hun vrijheid. Het vol slagen gebrek aan tucht brengt hen tot dief stal, in en buiten de school en tot alle on deugden. De kindermisdrijven zyn de laatste jaren tot het zesvoudige gestegen.” Zoo gaat het iu een atheistischen stwt. Ook de godloochenaars zien dat toch wel! Datzelfde gevaar dreigt fbch ook andere landen, als zy God en nenl En 1 Wat zou nu de oplossing van het raadsel zyn? Wetenschap? Het bewys kunnen geven voor 't niel-bestaan van God? 0 neen, dat is onmogelyk! De ware reden is dikwyls hoogmoed. Men wil zich niet ver nederen. niet 't hoofd buigep voor geleer den van naam, ja zelfs men stelt zich boven hecLhet mensehelijk geslacht Multatuli byv. zocht er zyn ideaal in, nu eens hard de we reld door te schetteren, dat hy godlooche naar was. Hij dacht daarmee een groot suc ces te behalen. Meer en meer steeg zijn hoogmoedswaanzin en hij ging zoover, dat hij ten laatste niet meer wist wat hy schreef. 4ie ®Ü.n ”gebed van den Onwetende”, dat al dus eindigt: „0 God.... er is geen God.” Zouden ook de woorden van Sint Augus tinus geeir verklaring kunnen geven. Hij schrijft: „Niemaut loochent God, dan hij die er belang by heeft, dat er geen God be staat.” Of ook deze woorden van J. J. Rous seau: „Leef zoo, dat gy wenschen kunt, dat er eep God bestaat, en gij zult nooit aan zyn bestaan twijfelen.” Gelukkig is de menigte, die God haat, zeer gering en zij maken veel gerucht. De groote massa, loochent het bestaan van God, niet uit overtuiging want als 't gezond ver stand spreekt, erkent men Gods bestaan inaar omdat het verstand wordt beneveld; door ellende en onfortuinlijkheid is men voor 't oogenblik als het ware verblind, en twijfelt men aan het bestaan van God. Is dit echter voorby en laat men zyn verstand weer werken, dan, zoo leert de ondervinding keerea zeer velen tot God terug. P. M. VERHOOFSTAD. PURMEREND. Zo. de H. H. Missen te half acht, 9 en halt 11 uur, 6 uur Vespers. Ma. leestdag der Zeven Smarten van Maria 7 uur vergadering van de mannenafd. der. H. Fmilie. Wo. avond vergadering van de vrouwen- afdeeling der H. familie. Wo, Vr. en Za., Quatertemperdagen MONNIKENDAM. Zo. 2 uur Cat., 3 uur Lof. Cat. als daar gewoonte. Vr. avond om 7 uur Lof. Za. van 38 uur biechthooren. HELDER. H. H. Petrus en Paulus. Zo. 15e Zondag na Pinkstereu. De H. H. Missen te half 7, 8 eu half 11 ilur de Hoog mis, 1 uur Cat., 7 uur Lof met Rozenh. Ma. feest van de Zeven Smarten van Ma ria, des avonds 8 uur Cougr. H. Familie, man- ueuafd. Di. avond half acht Congr. H. Familie vrou- wenafdeeling. Do. avoud 7 uur Lol ter eere van het H. Sacrament. Za. van 68»uur biechthooren. Wo., Vr. en Za Quatertemperdagen. In de week de H. H. Missen te 7, kwart over 8 eu 9 uur, kwart voor 8 wordt de H. Communie uitgereikt. O. L .Vr. Onbevl. Ontv. Zo. 15e Zondag na Pinksteren, tevens feest dag van Kruisverheffing, te 7 uur Vroegmis, half 9 Militairenmis, 10 uur Hoogmis, te 1 uur groote leering, voor alle kinderen dit in het laatste lagere schooljaar zyn, te 1 uur broe- derschapslof met predikatie. Ma. feestdag van de Zeven Smarten van Maria. Daar vóór 1 October de St. Pieters penning aan Z. H. den Paus moet worden oj>- gezonden, gelieven de geloovigen die hun cent per maand voor Z. H. den Paus nog niet voldaan hebben, dit nog heden te doen. Wo., Vr. en Za. Quatertemperdagen. Wo. 7 uur St. Josephlof en daarna Maria- congregatie. Alle goéde meisjes behooren op de Mariacongregatie te zyn- Vr. niet te 6 uur, maar te 7 uur de eerste H. Mis, des avonds 7 uur Lof ter eere van bet H. Hart met Litanie. Za. de le der 12 Zaterdagen, die het feest der Onb. Ontv. van Maria, *t Patroonfeest der Parochie, voorafgaan, te verdienea een vol len aflaat op iederen Zaterdag voor allen, die de H. Sacramenten ontvangen eu dien dag een godvruchtig gebed storten ter eere der Onbevl. Ontv. van Maria Za. de eerste H. Mis te 6 uur. Gaarne zou- deu wij in die H. Mis ook eens eenige jonge mannen en jongelingen zien. ZWAAGDIJK. Zo. om 7 uur de H. Mis voor Catharina Bee repoot, half 10 voor de parochie, om 2 uur de Vespers. Heden de schaalcollecte voor de St. Pie terspenning. Ma half acht voor Joannes Vlaar en overl. familie. Di. half acht voor Heertje Loos en Teetje Keimtng. s Wo. half acht voor Jan Kappelhof en overL tamilie. Do. half acht voor Frans Appelman. Vr. half acht voor Simon Brandsen en Pie- tertje Laan. Za. half acht voor Arie Neefjes en Marjjt- je van Slot. Zo. om 7 uur tot zekere intentie, half 10 voor de parochianen. Cat. volgens gewoonte, behalve Dinsdag Za. van 3— half 8 gelegenheid om te biech ten. Wo, Vr. en Za. Quatertemperdagen. OBDA.M. Zo. om acht uur de Vroegmis om half 11 de Hoogmis. 2 uur Cat., 3 uur Vespers. Do. half 9 gez. H. Mis voor de Broeder schap der Ged. Aanoidding, 8 uur Lof Za. van 5—half 9 biechthooren. HEERHUGOWAARD. H Hart. Zo. om 7 uur voor de parochie, 10 uur voor overl. fam. Komen-Tamtr, half 2 Cat., half 3 Lof. Ma. feestdag van de Zeven Smarten van Maria, 7 uur voor overl. ouders, 8 uur voor overl. vrienden en bekenden. Di. 7 uur voor P. v. Langen, C. Jonker en overl. faui., 8 uur voor Z.Eerw. Pastoor Huyg. Wo. vertrek der processie naar Heiloo. 7 uur tot zekere intentie, in Heiloo ongeveer 10 uur de Hoogmis voor de pelgrims. Do. 7 uur voor Anna Beers hsvr. van W. Groot, acht uur voor overl. zuster. Vr. 7 uur voor over), fam. Borst-Ligihart, 8 uur voor over). Priesters van dit Bisdom. Za. 7 uur voor ovetl. fam.. Overtoom Boos, 8 uur tot zekere intentie. Wo., Vr. en Za. Quatertemperdagen. H. LAURENTIUS. Zo. 14e Zondag na Pinksteren, half 7, k«v voor 8 en 9 uur Je stille 11. H. Missen, half 11 de Hoogmis, half 1 in de kerk groote Nalee- ring voor de jongens, die dit jaar in Juli de school verlaten hebben of in het volgende jaar 1925 de school verlaten hebben, te 1 uur in het meisjespatronaat groote Naleering voor de meisjes. Van 24 uur is de kerk open om te komen bidden, 6 uur Broeder- schaps, kwart voor 7 Cougr. van den H. GEEN CONCESSIE. Aneta seint uit Weltevreden: De regeering deelde aan den heer Helfferirn, bptredend namens den Her tog van Mecklenburg, mede, dat er over wegende bezwaren zijn, tot verleenen van concessie in Noord- en West Gui nea onder de omschreven voorwaarden od verschillende overwegingen. BRAND TE ZAANDAM. ZAANDAM, 12 September. Hedenmiddag is om 1 uur brand uit gebroken in de stoomhoutzagerij Vlijt” van de N.V. Van Doesburg Naar het zich laat aanzien zal briek niet behouden blijven. EEN HEVIG GEVECHT. HONOLULU. 12 September. Op het tuineiland van Kaua werd her tig gevochten tusschen de politie en de Philinpijnsche stakers. 19 perso nen werden gedood of gewond. Het is thans rustig. t RUSLAND EN FRANKRIJK. PARIJS, 12 September. Frankrijk zal Rusland met ingang van 15 October officieel erkennen. Heden werd besloten een commissie te benoemen, wier taak het is alle de tails te bestudeeren inzake een erken ning de jure. HET ONGEVAL BIJ AMERSFOORT. AMERSFOORT, 12 September. Bii de noodlottige aanrijding van Donderdagmiddag in het dorp Hoeve laken setumt da volle schuld te liggen op den bestuurder van den auto, die een ander voorbij wilde hollen. De auto is dan ook in beslag genomen. Het slachtoffer der aanrijding, de heer K.. .reed op het smalle wielerpad aan den kant van den weg. Zijn toe stand was Donderdagavond zeer zor gelijk. geeft gaarne gelegenheid om anaere plannen ot attracties naar voren te bren gen, ofschoon het bestuur meent het weer op een letterraadsel te moeten aan houden, gezien het vorig succes. Wel is in de vergadering een streven merkbaar om dit jaar eens met jets anders te ko men, b.v. een foptenwedstrijd, ot de toe gewezen letter na eenige dagen door een andere te vervangen om zoo het publiek tweemaal voor de vitrines te lokken, of als attractie b.v. een wedstrijd met versierde fietsen, rondgang met mu ziek of anderszins te houden, of drie extra prijzen uit te loven voor de aardigste oplossing in dichtvorm, enz. enz. ma,ar men komt niet tot een beslis sing en meent alles aan de besturen, versterkt met een, inmiddels uit de ver gadering gekozen, commissie, bestaande uit de heeren J. Domema, A Tobben en P. Faber, te moeien overlaten. Alsdan deelt de voorzitter mede, dat het inleggeld bedraagt: voor leden van» een der beide middenstandsvereenigin- gen f 1.50, voor niet-leden f2 50 en doet een oproep om wederom prijzen ter be schikking te willen stellen, waarvoor reeds ter vergadering toezeggingen worden gedaan, terwijl zich nu al 16 leden als deelnemers opgeven. Men hoopt en twijfelt daaraan niet ot dit aan tal zal zich uitbreiden en, zoo mogeliik. dat van het vorig jaar overtreffen, waar toe propaganda wordt gevraagd en de medewerking der pers ^yordt ingeroe- pen. i Besloten wordt om inplaats van 1 et, viit cent te berekenen voor de formulie ren, waarop het publiek de oplossing Inlevert, om zoo wellicht eenigszins te voorkomen, dat vele uiit één gezin de oplossing eenvoudig overschrijven. Na mededeeling, dat wederom een boekhoudcursus zal worden gehouden voor middenstanders en gezinsleden voor f 10 vergoeding en f 12.50 voor niet-leden, ook hier blijkt weer voor hen, die louter op materieele belangen staren, dat de contributie er gauw is uit te kloppen volgt sluiting op de ge bruikelijke wijze. i Onweer. Tijdens het kort, doch vrij zwaar onweer, werden Dinsdag 2 koeien van de wed. J. de Boer, aan den Jaagweg, doodgeslagen. HOOGWOUD. „Hoogwoud Vooruit.” Ten lokale van den heer J. Modder vergaderde 8 September j.l. 's avonds half 9 de ver- eeniging „Hoogwoud Vooruit.” Na opening door den voorzitter worden de notulen ge lezen en goedgekeurd. Aan de orde worden gesteld: Rekening en verantwoording over het afgeloopen jaar. Door een commissie, bestaande uit de heeren J. Hoekstra, P. Groen en P. Bos wordt de rekening nagezien en accoord be vonden. De rekening sluit in ontvangst op 186.27H, in uitgaaf op 172.97, voor- dcelig saldo 15.29K. Verkielingcn. Herkozen tot bestuursleden de heeren 3. Breebaart Dz. en N. J. Vla ming. Gekozen in de vacature G. Ursem de he<fr J. Hoekstra. Op Maandag van kermis (22 September a.s.) zullen 's morgens kinderspelen worden gehouden n.l. voor jongens en meisjes van 11, 12 en 13 jaar, paren, mijnheer en me vrouw op reis, voor jongens van 8, 9 en 10 jaar zakloopen met een bal op een blaadje, voor meisjes van 8, 9 en 10 jaar zakdoekje hangen, na den middag ringste ken met paard en kar voor paren, zoo mo- gelyk opgeluisterd door muziek. De pryzen zullen in de gemeente worden gekocht. Zoo mogclijk zal voor do winkeliers een etalage wedstrijd worden georganiseerd. Diploma. Onze vroegere plaatsgenoot? Mej. G. J. Stroct behaalde te Haarlem het diploma voor Kraamverpleegster. HOOGKARSPEL. Tentoonstelling. Op 14 September zal de „Floralia" haar tentooii- producten, fruit en huisvlijt houden. ANNA PALO\VNUA. Inenten. Te Breezand ziin de eerste kippen, 140, tegen dyphtneritus ingeënt. Het serum is heel moeilijk te krijgen, wat bij het intenten groote stagnatie veroorzaakt.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1924 | | pagina 5