Ncord-Hollaniisch Dagblad. I I J TWEEDE BLAD. Een Algiersche legende. M 11 BINNENLAND. SPURT EN SPEL. KERK EN SCHOOL. LANDBOUW EN VEETEELT Pluimveeteelt. Verspreide Berichten. Korte Berichten. BUITENLAND. t f G. de der messteken J M v r i 1 28e JAARGANG. DONDERDAG 18 SEPTEMBER *24. iü „Onder punten. Ie I' Prins van punten. Ie prijs P. Kostelijk, Alkmaar, punten; 2e j. Scharwoude, 146 p.; 3 eprijs R. Luiting (na kamp met J. Klooster) 143 p_; 4e prijs J. Klooster, Krommenie, 143 ;41 TWEEDE KAMER. De Koningin heelt gisterenochtend te ti n uur ten koninklijken paleize aan het Noir I- einde te Den Haag ontvangen de commissie uit de Tweede Kamer, door den voorzitter be noeind. om H. M. de opgave aan te bieden over de keuze van den president der Kamer gedurende het Dinsdag geopende zittingsjaar De commissie bestond uit de leden Sasse van Usselt. voorzitter; Zijlstia, Van Schaik, Van Rappard, mevrouw Bakker-Nort, A. Coljjn en Ter Hall, daar de beer Van Braambeek (S. D. A. P.l. die ook voor het lidmaatschap der commissie was aangewezen, geen deel er van uitmaakte In een klein gedeelte van het land duurt Let verzet tegen de Sovjet-regeering nog voort. rfDe laatste berichten uit officieele bron omtrent den toestand in Arahië melden, dat* de Wahabi’s voorbij Taif weinig vooruit kwamen, terwijl de hoofdmacht van het le ger van Hedsjas zich samentrok aan weers zijden van den weg Taif—Mekka. Weenen is Dinsdag, daar de arbeiders in het electriciteitsbedrjjf zich hebben aan gesloten bij de staking in de metaalindustrie, ronder electrisch licht en -kracht geweest. Ten gevolge hiervan konden de couranten ten deeie niet verschijnen. Volgens een bericht uit Washington is de erkenning van de Russische Sovjet republiek door Japan eerstdaags te ver wachten. I HARDDRAVERIJEN TE ME DEM BLIK. Nationale draverij. 1. Condor; 2. Amie; 3. Nikky Henry; 4. Duncan; 5. Harrold; 6- Fuji; 7. Koos* je W-8 Lida B., 9. Barones; 10 Ca- trien R. t In de eerste ronde vielen af: Con dor, Nikky Henry, Fini, Koosje Wt, Barones; in de 2de: Dwican en Har rold. i Om de prijzen liepenAmie, Lieda B^ Catrien R. Catrien R. won van Amie. Na zeer spannende ritten tusschen Lieda B. en Catrien R.. welke ieder een rit wonnen, was de uitslag: 1ste prijs f200 Lieda B., 2de prijs f75 Catrien R., 3de prijs f40 Amie. Internationale draverij. 1 .Long Ago; 2. Duncan; 3. Condor; 4. Kvles; 5. Fini; 6. Amie; 7. Harrold; 8. Koosje W9. Barones; j0. Catha rine S.11. Senator Axband, 12. Rau- tenkranz; 13. Lieda B., 14. Meteor. In de 1ste ronde vielen af: Duncas, Condor, Fini, Harrold, Barones, Rau- tenkranz, Meteor; in de 2de: Long Ago, Koosje W.. Catrien R. Alsnu verloor Kyles tegen Lieda B., Amie verloor tegen Senator Axband, Lieda B. verloor nu tegen Senator Ax- baud. Einde was: 1ste prijs f250 Se nator Axband, 2e prijs 1125 Lieda B., 3e prijs f60 Amie, 4e prijs f40 Kyles. De beide draverijen waren zeer mooi. Vele spannende ritten kwamen \oor, met als gevolg vele kampritten. Er was veel publiek. Na afloop had de prijsuitdeelingi olaats in het „Wapen van Medemblik Des avonds had een vuurwerk plaats. IN AUDIËNTIE BIJ Z. H. DEN PAUS. Gisteren heeft Z. H. de Paus in audiëntie ontvangen den Hoogeerw. pater Theizaling, generaal der Dominicanen, alsook een groepje van de R. K. Reisvereeniging uit Amsterdam, onder leiding van den heer Van Poppel. Z. H. de Paus gaf aan de voreeni- ging en de familieleden zjjn zegen. RECTORAATSOVERDRACHT DER KATHOLIEKE UNIVERSITEIT. In de Universiteitskerk te Nijmegen heeft gisterenochtend Z. D. H. Mgr. P. Hopmans, bisschop van Breda, een pontificale H. Mis opgedragen met assistentie van Universi teitsprofessoren. Presbyter assistens was prof. Langen Wendels O.P.; als diaken bij den troon fungeerden prof. mr. dr. Ch. Raayma kers S.J., en prof. F. A. M. van Wely. Diaken in de Mis was prof. dr. W. Mulder S.J. en subdiaken prof. dr. Des. Fransen 0. F. M. De H. Mis word bjjgewoond door curato ren en professoren der universiteit. Daana had de rectoraats-overdracht plaats. De rector-magnificus prof. Jos. Schrijnen sprak daarbjj een rede uit, waarin hij zei, dat het hem gemakkelijk viel een opsom ming te geven van den aan de universiteit verrichten arbeid. Bij de ervaring die is opgedaan, raakt het leed vanzelf in vergetelheid. Prof. Schrynen stelde zich voor te ant woorden op deze vragen.: heeft onze eigen Universiteit gedurende dit eerste jaar aan de hooggespannen verwachtingen beantwoord? Heeft onze Universiteit, bedoeld als levens orgaan van het katholieke volk, inderdaad een eigen cultuurleven gekweekt? Biedt zij uit dezen hoofde voldoenden waarborg voor de toekomst? Het aantal studenten heeft de meest op timistische verwachtingen ver overtroffen. Er zijn 189 studenten; 11 theologanten; 112 volgen letteren en wijsbegeerte en 66 rechtsgeleerdheid. Er z(jn 28 studenten in de klassieke taai en letterkunde; 25 in de Nod. taal en letter kunde; 26 voor de Romanistiek: 16 voor de Germanistiek; 17 voor geschiedenis, kunst geschiedenis en archeologie. De bloeiende toestand van het onderwijs in de levende talen is vooral te danken aan de overgangs bepaling van het Akademisch statuut. Wel haast zal een leerstoel in de Engelsche taal- en letterkunde worden ingesteld; prof. Baader zal een deel der Anglistische kolle ges geven en worden geassisteerd door dr. Prick van Welie. Verwacht wordt een be noeming van een privaat-docent in de Itali- aansche taal- en letterkunde. Binnenkort zullen doctoraten in Keltische taal- en letterkunde worden afgenomen. Een gelukkig verschijnsel is het ruime percenta ge ingeschreven vrouwelijke studenten (20 pCt.). In eersten aanleg kwam dit eerste jaar eigen cultuur tot stand. De rector herinnerde hier aan de opgerich te Universiteitsvereeniging, die steun zoekt voor de universiteit, aan de Krans voor het hooglecraarskorps, die bij zijn eerste samen komst door den Antwerpschen burgemeester dr. Frans v. Cauwelaert, oud-hoogleeraar van Freiburg, als gast werd bijgewoond. Dc dies natalis is gesteld op 31 Mei; dit jaar werd zij vervangen door den plechtig Tot voorzitter van de Tweede Kamer is voor het tijdvak der tegenwoordige zitting door de Koningin benoemd mr. dr. D. A. P. N. Kooleu ,lid dier Kamer. ZUID-AFRIK AANSCHE HULDE AAN H. M. DE KONINGIN. De Koningin heeft gisterenochtend* in audiëntie ontvangen professor H. H. Kuyper, hoogleeraar in de faculteit der godgeleerd heid aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, die eenige maanden in Zuid-Afrika heeft doorgebracht. De hcogleeraar heeft H. M. overhandigd een huldeadres nog ter gelegen heid van haar regeeringsjubilcum van de Synode der Geref. Kerk in Zuid-Afrika, dat vergezeld ging van een kostbaar geschenk, bestaande uit een kleed, geheel vervaardigd van huiden van jakhalzen. DE TROMP. In onj blad van gist» ren is gemeld, dat het panteerschip Tromp met spoed voor een uitreis werd gereedgemaakt, en dat zjjn vertrek zou zijn bepaald op a.s. Zaterdag. Dit hield verband met de onlusten in Mekka. Naar aauleidin# evenwel van geruststel lende berichten daaromtrent zal aan het zeer voorloopige voornemen, de Tromp naar Djed dah te zenden, geen gevolg werden gegeven. DE NEDERLANDSCHE JAARBEURS In de onder voorzitterschap van Dr. J. C. Koningsberger gehouden algemeenc ledenver gadering van de Vereeniging tot bet houden van Jaarbeurzen in Nederland, werd door den Seeretaris-Generaai het jaarverslag over het achtste vereenigingsjaar uitgebracht. De exploitatie-rekening sluit met eeu ba tig saldo van 36.015.05 dat in een reserve fonds zal worden gestort. Tot leden van het algemeen bestuur wer den herkozen de heeren H. F R. Snoek, Jos. F. A. M. ten Berg, Dr. C. Hoitsema, W. Graadt van Roggen, F. Rouppe van der Voort, Jhr. A. H Op ten Noort, Paul Njjgh, Mr. J. F. van Royen, H. ter JCuile Jzn., H. Fransen, Jzn., Dr. J. C'. Koningsberger, Mr. L. G. Kortenhorst, terwjjl als nieuw lid geko zen werd de heer Mr. M. W. F Treub, Voor zitter der Algemeene Nederlandsche Vereeni ging voor Vreemdelingen-Verkeer in de va cature ontstaan door het overlijden van den heer F. W. C. H. Baron van Tuyll van Se- rooskerken. De datum van de 12c Nederlandsche Jaar beurs werd vastgesteld van 10 tot en met 19 Maart 1925. R. K. SLAGERSGEZELLEN. Tot geestelijk adviseur van den Ned. R. K. Slagersgezellenbond „St. Joris’ is benoemd kapelaan L. Brink te Amsterdam. ORPINGTONS. 'n Vorige maal schreven we over de Wyan dotte als veelzijdig nuthoen, hetzelfde kun nen we zeggen van de Orpington. Hoewel het aautal fokkers en liefhebbers van dit ras niet zoo groot is als van de W. mogen ze zich toch in een groote populariteit verheu gen. Als oorspronkelijk fokker wordt genoemd de heer William Cook uit Engeland, die dit ras heeft genoemd naar z'n bezitting .,0r- ping-House”. Uit welke rassen ze gefokt zijn is niet precies te zeggen, doch men neemt aan, dat ze zijn voortgekoinen uit Langshans, Plymouth Rocks en Minorca's. In 't. begin moeten de Orpingtons veel overeenkomst hebben gehad met de glad- beenige Langshans, die vooral in Duitschland worden gefokt. De kleurslag waarin Cook ze t eerst fokte was ook zwart. Jarenlang i ook niet gelooven, dat het een nieuw ras was. Verdere kleurslagen waren in den eersten tijd witte, buff en poreeleinkleurige, waarna later nog eenige andere als Koekoek en Spangled volg den. Bij het fokken heeft bij Cook de gedachte voorgezeten, zooals hij zelf heeft gelegd, de verschillende goede eigenschappen der stam- rassen in één ras te vereenigen, wat hem zeker is gelukt. De Orpingtons leggen een flink aantal eieren en leveren als slachthoen een aardige bout. Intusschen was er in Engeland nog een andere fokker, Partington, die zich met het zelfde doel bezig hield. Voor de kruising m maakte hij ook gebruik van Cochins, waar door de nakomelingen g rooter van stuk wer den en meer in 't oog vielen. De nutcigon- schap nJ. eierproductie ging hierbij niet voor uit. Deze Partington fokte ze ook in den blau we k leuks lag. De zoon van William Cook bracht ze later NOODLOTTIGE AANRIJDING. Dinsdagmiddag reed in Charlottenburg een tramwagen op een stilstaanden wagen, waarin juist twintig kinderen van een school uit Tegelen wilden instappen. Het baleon van den wagen werd geheel ingedrukt. Vier personen werden zwaar en vijf licht ge wond. Verscheidene kinderen kregen op net zien van het ongeluk een zenuwtoeval, terwijl eenige huilkramp kregen. ERNSTIGE MIJNRAMP. Ten gevolge van een ontploffing in <-en kolenmijn te Sublet in Wyoming, werden Dinsdag 47 mijnwerkers ingesloten. De kracht van de ontploffing was zoo groot, dat de toegangssciiacht instortte, hetgeen het reddingswerk zeer bemoeilijkte. In den loop van den nacht zijn 12 arbei ders levend naar boven gebracht, 11 lijken ziju reeds gevonden. EEN MOORDAANSLAG TE NEW-YORK. Locatelli de Italiaansche vlieger, die gepoogd had samen met de Amerikanen van Ijsland naar Groenland te vliegen, doch daarin niet slaagde is in New York bij het verlaten van een schouwburg door I het Italiaansch gepeupel aangevallen. Hij kreeg wilden de Duitsche fokkers dan drie messteken en is gevaarlijk gewold. Volgens een ander bericht uit New York is niet Locatelli met messteken gewond, doch de politieagent die hem verdedigde tegen het gepeupel. De twee Grieksche generaals, die cn- langs een militairen opstand trachten uit te lokken, zijn voor dén krijgsraad gedaagd. Het aantal ingeschreven werkloozen in Engeland is opnieuw hooger en bedroeg op 8 September j.l. 1.163.600 of 1720 meer dan in de voorafgaande week. Volgens den correspondent van „The Pioneer" te Mesjed, hebben Turkomannen uit het Kerat-district een strooptocht op den weg van -Teheran naar Mttsjtxl gehou den. De telegraafdraden werde* dootgesne- den en vele personen ontvoerd.' Volgens «l« jongste berichten de In het stille, weelderige stadje Blidaty woonde, vóórdat de Franschen in Al giers kwamen, een brave Moor, Sidi Lakdar geheeten, dien zijn stadgenooten den bijnaam hadden "egeven van de luie. Zooals u waarschijnlijk wel zult weten, zijn de Mooren uit Algiers de indolentste menschen op aarde en die van Blidah in het bijzonder, vermoede lijk tengevolge van den zoeten geur der oranjeboomen en lemoenen, waarin het stadje steeds gehuld is. Maar onder hen spande Sidi Lakdar de kroon, wat be treft luiheid en onverschilligheid; ja, hii had deze ondeugden als het ware opgevoerd tot een echt beroep. De an deren borduurden, waren caféhouders of handelaren in specerijen. Sidi echter was lui en deed niets. Bii den dood van ziin vader had hij een kleinen tuin geërfd, gelegen tegen de wallen van de stad; een tuintje om geven door een witten, bouwvalligen muur, met een half vergane deur, die niet meer sloot, met een paar vijge- en pisangboomen er in en een helder beekje, dat zich glinsterend tusschen het gras slingerde. Daar bracht hii zijn heele leven door, languit, onbeweeglijk op den grond ligr- gende, terwijl de roode mieren door zijn baard krioelden. Als hij hoqgeir had, nam hii een vijg of een banaan, als die ten minste dicht genoeg bii hem lagen, want als hii zou moeten opstaan om er eentie te plukken, dan was hij liever van honger gestorven. Vandaar dat ziin vruchten verrotten op de plaats waar zii^gevallen waren en dat er altjid vogels in ziin tuintje waren. Die grenzeniooze luiheid had Sidi Lak dar populair gemaakt. Men vereerde hem als een heilige. Als de dames, di» in zijn buurt confituren gingen eten, langs zijn muurtje kwamen, lieten zii hun muilezels stapvoets gaan en spra ken op gedempten toon onder haar witte maskers. De mannen maakten deemoedig een buiging en iederen dag als de school uitging, zat er op den muur een zwerm jpngens metgestreep- te zijden iasles en roode mutsen, ene de zalige luiheid van Lakdar trachtten te verstoren door hem uit te lachen en hem met sinaasappelschillen te gooien. Maar dat was vergeefsche moeltê. De luie bewoog zich niet Af en toe hoor de men eens roepen: „pas ophoor, want als ik opsta... maar hii stona niet op. Een van de jongens, wien dat hori zontale, liggende bestaan bijzonder aan trekkelijk leek, kwam eens op een mor gen met het plan bii zijn vader aan zetten, om voortaan niet meer naar school te gaan en ook lui te worden. „Jii lui worden?” vroeg de vader, een brave pijpendraaier, ijverig als de bijen en die bii het kraaien van d,en haan ai achter zijn draaibank zat „Jii lui worden?” „Ja, vader, ik wil zoo lui worden als Sidi Lakdar” „Geen sprake van hoor, jongen, jii wordt pijpedraaier, zooals je vader is, of schrijver op het kantoor van den Kadi, zooals je oom Ali, maar nooit zal ik van jou een luie jongen maken vooruit, naar school, of ik sla dit stuk kersehout op ie ribben kapot.... maak dat ie wegkomt, schelm!” Dat stuk hout had den jongen schijn baar tot andere inzichten giebraitrt,. maar in plaats van naar school te .gaan, ging hii een Moorschen bazar binnen, kroop daar tussschen een paar stapels Smyrna tapijten en bleef daar den hee- len dag languit op zijn rug liggen kij ken naar de Móorseh'e lantaarns, de blauwlakensche tasschen en de met goud gegalonneerde jakken, terwijl hii behaaglijk den doordringenden geur der rozenolie opsnoof. En zoo ging de schooltiid voorbij Na een paar dagen kreeg de vader de lucht er van beet. Maar of hii al schreeuwde of stampte en de lende nen van den jongen met al de kerse- stokken uit zijn winkel bewerkte, het Zat allemaal niets/* De jongen bleet er hijhij wilde lui wordenEn iederen dag yond men hem weer ergens in eerf hoekje liggen. Ten einde raad en na er zijn broer Ah over gesproken te hebben, deed de /ader zijn zoon een voorstel: Aangezien jij met alle geweld lui wilt worden, zal ik ie bii Laxdar brengen. Hii zal ie een examen afnemen en als |ii werkelijk aanleg heb voor zijn be roep, zal ik hem vragen, of hij je in de leer wil nemen. Dat vond de jongen best. En reeds den volgenden morgen gin gen zij den luien Sidi in zjjn tuin op doeken. De deur stond altijd onen; zii naden binnen, maar aangezien het gras feer hoog was, hadden ze eenige moei- .e om den eigenaar van de woning te Potdekken. Eindelijk vonden zii nem «chter in den tuin onder de vijgeboo- «en en verscholen tusschen de wilde olanten, een hoop vodden, waaruit een Pi&enaardig gebrom hun tegemoet i donk. »«De Heer zij niet u. Sidi Lakdar,” be* I OOSTENRIJK EN DE VOLKENHOND. De officieuse Reiehsjx>st zegt, dat de Oos- tenrijksche regeering te Genève alle belang rijke dingen, die zij wenschte, heeft weten door te zetten en te verkrijgen. Aar; Mgr. Dr. Seipel is de hoogste dank verschuldigd. De Arbeiter-Zeitung daarentegen betoogt, dat Mgr. Seipel in alle opzichten de neder laag geleden beeft te Genève. Op alle be langrijke punten heeft de Volkenbond zich vóór Zimmerman en tegen Mgr. Seipel uit gesproken. - De tegenstelling, die uit Reichspost en Arbeiter 7-eitung spreekt doet erustigeu strijd in het parlement verwachten. DE IERSCHE KWESTIE. Men verwacht dat de lerscho premiers binnenkort zullen bijeenkomen, maar men acht het geenszins zeker, dat de Vrijstaat de groote territoriale wenschen zal laten vervallen, welke hij, naar de noordelijkt-u meenen, koestert. DE CRISIS IN SPANJE. De bladen te Madrid deelen mee, dat het directorium, onder voorzitterschap van den Koning, met generaal Weyler heeft beraad slaagd. Naar van ewlingelichte zijde wordt ge meld, zou op den terugkeer van Primo de Rivera worden gewacht om Weyler te be lasten met de kabinetsformatie, waarbij hij den steun zal hebben van de leiders oude partijen. opstand ift Gèrorgi? onderdrukt zijn. Slechts ook In de Patrijskleur. Ik heb ze nog niet ge zien en betwijfel of ze hier te lande te vinden zijn. Of heeft één der lezers ze misschien? Ook de Koekoek veerige komen hier spora disch voor. Voor zoover mij bekend, is aJleeji een- Alkmaargche pluimveelicfhebber in het bezit hiervan. Voor deze kleurslagen heeft men natuurlijk met andere rassen moeten kruisen. Zoo zijn de witte Orpingtons onfr- door kruisingen, waarbij witte leghorns >i gebmikt, de Buff 0. door kruisingen /o|. hoenders, Goudlaken en gele Co- Koekoekveerige door kruisingen met cpte Pl. Rocks, enz. N'ttegenstaande deze verschillende krui singen kunnen we toch een groote gelijkheid in den bouw der diverse kleurslagen consta- teeren. De Orpingtons met rozekam hebben niet veel opgang kunnen maken en zullen bij de lerers wel onbekend lijn. De kuikens zijn gemakkelijk groot te bren gen en zitten, vooral de hennen, spoedig in d«* veeren. Op den leeftijd van 7 i 8 maanden zijn ze legrijp. Heeft men dus in begin Maart gebroed, dan kan men in October eieren ver wachten. Zijn ze dan eenmaal aan den leg, dan laten ze zich daarin ook niet door de strengste konde storen. Evenals de Wyandottes worden ze nog al eens hroedsch, wat voor de kleinere fokkers en liefhebbers die niet machinaal broeden en op broedendè hennen zjjn aangewezen, dik wijls een groot gemak is. Vooral daar ze als broedsters en verzorgsters u’tctekend zijn. Het lichaam der Orpingtons is vrij groot en lijkt door de losse bevedering nog grooter. Die losse bevedering vooral in dons is voor tentoonstellingsdieren zeer gewenscht. De lijn van hals, rug en staart moet een zachte V-vorm zjjn, niet hoekig. Ook mag de staart niét te laag gedragen worden. De kam is klein, enkel en regelmatig getand, zonder deuken of uitwassen. Oogen glazend bruin. Kinlellen matig lang, fijn van weefsel, oor- schilden rood en gevouwen. Snavel donker- hoornkleurig bij de donkere variëteiten, vleeschkleurig by de lichte. Pooten kort en stevig, onbevederd. Nog dikwijls treft men dieren aan met veeren aan de pooten, wat m.i. wijst op aanwezigheid van Coehinbloed. De kleur der pooten houdt gelijk die van den snavel verband met de vederkleur. Veel voorkomende foüten zijn: slecht ge vormde kam, wit in oorschilden, bevederde pooten en te hooge beenstelling. Bij de beoordeeling op tentoonstellingen wordt het allereerst gelet op den bouw vaa het lichaam. Daar dix niet best te beschrijven is raad ik een ieder aan de pluimveetentoon- stellingen eens te bezoeken en het type der goede Orpingtons goed in zich op te nemen. J. H gedenkteeken te zijner eere in de Openbare Leeszaal zal worden aaugebracht. Hoogleeraren en studenten gaven het beeld te aanschouwen van een groot katho liek gezin, dat er in de toekomst stellig naar zal streven, die eenheid en verbroede ring tot ruimer kringen uit te breiden, en de draden van verzoening en begrijpen van elkaar vervreemde volken weer aan te knoo- pen. Mag. Gerardus de Langen-Wendel», oji dit internationale streven zal uw geest, aan internationalisme niet vreemd, zonder twijfel dit komende jaar gevestigd zijn. Ik voerde het ranke vaartuig uit de nauwe haven, aau u het ruime sop te kiezen. Aan u draag ik thans 't kommando der mij immer uierb...... der geworden „Carolina" over, wier kiel de toekomst bergt voor Kerk en Vaderland en Vrede. Wees haar een kloeke leidsman op de vochte paden, en vaar vroom en vei lig met God! Salve Rector Magnifice, iterumque salve! FEDERATIE EXAMENS. (Mercuriuz-diploma). De Practjjk-Examens der Federatie van Handels- en Kautoorbedienden-Vereenigin- geu. in Nederland zullen gehouden worden voor Handelscorrespondentie op 2 en 3 De cember, voor Boekhouden op 17 en lö De- cember in de plaatsen in het prospectus ge noemd. Dit jirospectus is gratis verkrijgbaar aan de bekende adressen en bij den Ad ministrateur der Federatie, Dirk Dake. Azaleastraat 20, Den Haag. De ins :urü'ir.g si»i; v,> .r Han-leiscuneci- pondentie op 4 Noveui'x-r, vcoi Boekhcu- op 17 November. gon de vader, terwiH hii gen buiging maakte en zijn arm over de borst sloeg. „Ik breng u hier mijn zoon, die met alle geweld hoop, dat u hem zult ondervragen, om te zien of hii er den waren aanleg toe heeft. Zoo ja, dan verzbek ik u hem als leerling aan te nemen; wat hii noo- dig heeft zal ik betalen.” Zonder te antwoorden gaf Sidi Lakdar hun te kennen, dat zij naast hem moes ten gaan zitten; de jongen ging liggen, hetgeen al een bijzonder goed teeken was. Daarna keken zi\elkander aan, zon der iets te zeggen. Hét was midden op den dag en bui- in den kleinen tuin. Men hoorde slechts tengewoon warm. Alles scheen te slajien 1 dag eens k ans word geieg<. I Maatschappij der Nod. Letteren, terwjjl een een j waaier dié beurtelings geopend en weer i toegevouwen wordt. .Van tijd tot tijd duikelde een rijpe vijg van L' stak Sidi ziin arm uit en met J— L- L_22 J— zijn mond. De jongen gat zich niet eens die moeite. De heerlijkste vijgen vielen naast hem neer, maar hii verroerde zich niet. Eén uur, twee uren gingen voorbij De arme pijpedraaier begon het wel wat lang te 'vindenhji dorst echter niets te zeggen en bleef onbeweeglijk zitten staren, zelf ook bevangen door die stemming van luiheid, die overal om hem heen ging. Daar viel een groote vijg juist op de wang van den-jongen; de rijpe vrucht met haar zachte kleur was door den val plat geworden en bleef zoodoende liggen. De jongen behoefde ze meer even met zijn vinger een tikje te geven, om ze in zijn mond terecht te doen komen. Maar zelfs dat was hem te veel en onbewegelijk bleef hii liggen, met de welriekende vijg op zijn wang. Eindelijk werd het hem te machtig; hii knipoogde tegen zijn vader en vroeg met een zwakke vermoeide stem „Ach vader, stop u mii die vijg in mijn mond....” Bii die woorden smeet Sidi Lakdar een vijg, die hii in ziin hand had, weg en richtte zich met een uitdrukking van verrukking tot den vader: „Dat kind wou je mij als leerling geven! Maar hii is immers mijn mees ter! Van hem kan ik nog leerenl” En vervolgens voor het kind, dat on beweeglijk was blijven liggen, op den grond knielend, met het hoofd in het gras verborgen, riep hii uit: „Ik groet u. o vader der luiheid!”.... I gevierdea TbonMkiag op 28 Februari, toen I Zjjn Exc. Minister Ailberse de feestrede ult- I sprak. lui wil worden. Ik I Dank bracht de rector aan het bestuur en curatoren der Universiteit, aan den Aarts bisschop, den burgemeester van Nijmegen, den secretaris van den Senaat, prof. v. d. Grinten, aan den bibliothecaris en aan de schenkers, die bibliotheek en instituten helpen verbeteren. De rector noemde het Nnyenfonds, dat 2000 had gestort voor het historisch in stituut, met bepaling van vaste dotatie in de toekomst. Bij de fata van het onderwijzend personeel, bracht de rector hulde aan den overleden dr. v. d. Velde, op wiens graf met Allerzielen- rJ-<_ J vr>or wien 'Ir. heCruischen van de wilde bron en het I Mulder een levensbericht zal schrijven in de fladderen der vogels in de boomen, dat deed denken aan het geluid van 1 toegevouwen wordt. tak tot tak naar beneden. Dan t een ver moeid gebaar bracht hii de vrucht naar NATIONALE KOLF.W.ED6TR1JD 1 TE KOOG AAN DE ZAAN. Deze driedaagsche wiedstriid, die Dinsdagovend eindigde, heeft net vol gende resultaat opgeleverd. Korpswedstrijden. Eereprijs, zilveren wissélbeker, voor het korps dat het hoogst aantal punten slaat. „Op Maat” van Zuid-Scarwoude. Dit korps heeft thans voor de tweede maal den beker gewonnen. Wijl ook „Onder Ons" van Krom menie tweemaal in het bezit is geweest van dezen wisselprijs, kan het volgen de jaar te Alkmaar een geduchte strijd verw acht worden. t le Korpswedstrijd voor gummiballen „Op Maat” van Zuid-Scharwoude met 420 punten. 2e Korpswedstrijd voor gummiballen „Onder Ons” van Krommenie met 388 i korpsprijk voor sajetballen „de van Oranje” te Goes met 324 i Personeele wedstrijden. iwsicii|x, nuuiiaai, 153 prijs P. Hagenaar, Zuid- met J. Klooster) 143 r..,_ Krommenie, 143 p_; 5e prijs P. Molenaar, Zuid-Scharwoude, p. 6e prijs M. Schots, Krommenie kamp met N. C. de Boer) 140 p.; e prijs N. C. de Boer, Koog a. d. Zaan, 140 p.; 8e prijs n. Oro, Koog a. <L Zaan, 139. punten.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1924 | | pagina 5