Hoonf-Hollandsch Dagblad. n TWEEDE BLAD. hoogkarspel. PROVINCIAAL NIEUWS. M- •otters deelt mede, dat de itkantoor te Broek LANGENDIJK. Voor het heiligdom van Eerherstel. WESTWOUD. Ult de geschiedenis van Uitgeest. xxxin. TUITJENHORN. BINNENWIJZEND. NOORD-S CHAR WOUDE. loten onverkocht zijn gebleven, voorloopig uitgesteld tot het laatst deze maand. p.. sluiting der vergade- onzer 8.10 25.— 1.25 2.50 150 bet voor 2.— 050 1 4* J. C. VAN DER LOOS- Uitgeest, werden, maakte bezwaar. 1.— 1350 1.25 1.— 14.50 spre- irwjj». 18e JAARGANG. DINSDAG 7 OCTOBER 1924. voor J. - L.mo- het euvel wel te voorzien door et aanbrengen van een aparte lijn. 3731.3754 volijverige P-. Door majoor Oolders was gezorgd voor keurige en nuttige prijzen, waar voor hem een woord van dank toe komt. Hierna werd besproken de klasse- indeeling. Dooi* het bestuur werd toe gezegd deze zaak in orde te brengen. Ook werden nog eenige misvattingen omtrent de gehouden schietoefeningen door commandant Bakker tot aller te vredenheid opgehelderd. bfterna volgde sluiting der vergade ring. LANGENDIJK. Veilingen. De koolaan- voer was in de afgeloopen week weer groo- ter dan de vorige week, eensdeels wegens de goede stemming voor roode kool wat oorzaak was dat reds meerdere partijen winterkool Warden aangevoerd ander deels wegens het op peil blijven van het aangevoerde quantum witte kool. Deze laat ste soort spande ook nu weer de kroon met 30 A 35 wagons per dag aan beide veilingen samen, zoodat het totaal voor de geheele week-veiling op een 200 wagons gesteld kan worden. Hoewel deze groote hoeveelheden dagelijks koopers vinden, hetzij voor pu bliek of verzending naar binnen- of buiten land, is er van deze soort toch wel wat te veel en was het aan de prijzen geducht te bemerken. Op de ietwat betere stemming in het begin der week met een doorsneeprijs van 130 per waggon volgde al spoedig de reactie en was het maximum de laatste da gen behoudens enkele uitzonderingen voor kleine kool 120, terwjjl ook veel voor ƒ90, soms zelfs ƒ80 per 10.000 K.G. moest worden gelaten. Heel wat kool werd met een „randje" geveild, welke doorgaans 10. minder opbracht dan de anderen. Zooals reeds gezegd, was het gevolg van de willige stemming voor roode kool in de eerste dagen toen voor de grootsten min stens 3 per 100 K.G. werd gemaakt en voor de kleinsten hoogstens 5.50 oor zaak van een vermeerdering van den aan voer. Dit niet alleen, maar ook een mindere vraag voor het buitenland, deed vooral voor groote kool de prijs dalen, welke de laatste dagen varieerde van 2.30f 3, terwjjl mid delsoort van 3 'tot 4 per 100 K.G. op bracht. Alleen mooie partijen kleingoed konden nog 5 of een paardubbeltjes daar boven opbrengen. Bij gele kool hadden aan voer, handel en prijzen vrijwel hetzelfde ver loop, alleen de grooteren hiervan liepen tger dan 3 per 100 K.G. ie kool kwamen gemiddeld 12 en ooi 6 wagons per dag. >1 bleef wat het aanbod betreft hetzelfde peil, de laatste dagen een wat beteren prijs zou er veel meer ko men maar ook hiervoor was de stemming traag; 1-20 per 100 K.G. was het maximum terwy’l veel ging voor 1.. Niettegenstaande het droge weer was de aanvoer van uien vrjj gering. Deels vindt dit zijn oorzaak in het steeds geringer wor den v^n den aanvoer van nep. Hierdoor ging de prijs van dit artikel, waarvoor de vraag nog het beste is, iets naar boven en kon dit ƒ7 i ƒ7.50 per 100 K.G. opbren gen; drielingen 1 minder. De prijs van uien bleef echter vrjj stationair en bedroeg nu eens van 4 tot 4.50 en dan eens van 4.50 tot 5 per 100 K.G. Nog steeds is er eenige aanfoer van aard appelen, waarvoor de stemming weer iets be ter was. Schotsche muizen voor poters kon den -ƒ8 a 8.50 opbrengen, witvleezige zooals duken en schoolmeesters van 4.50 tot ƒ5.50 per 100 K.G. Over het algemeen was de handel in het laatst der week trager dan in het begin en dan de vorige week. Voor zoover het kool betreft heeft ook het zachte weer hierop wel eenigen invloed. ring te Amsterdam hield de vergadering ge- ruimen tijd bezig. Over het algemeen kon men zich met de gedane voorstellen ver- eenigen. De statutenwijziging lokte langdurige be spreking uit, waarvan de slotsom was, dat men de aanneming der bekende voorstellen Schoten niet wenscheljjk achtte. Als bestuursleden moesten aftreden de heeren C. J. Maas, P. Neefjes en D. Bran der Tz. Allen werden herkozen. Tot afgevaardigde naar de algemeene ver gadering te Amsterdam werd benoemd de heer J. G. Maas, tot plaatsvervanger werd aangewezen de heer P. Hjjlkema. lieken gevoelde aangetrokkén. Aan de kerk meesters van Uitgeest adviseerde hij den len Juli 1794 nog enkele weken geduld te oefenen; geen tweede rekest, dat verande ring of alteratie der gevallen beslissing be oogde bjj het gemeentebestuur in te zen- ■den, wijl straks met de verhoopte komst der Franschcn aan de oude toestanden voor goed een einde zoude komen. „Ik heb aldus de burgemeester van Castricum het nevensgaande request en resolutie met aandacht nagezien en ben volkomen overtuigd, dat daarin vele on billijkheden te vinden zjjn. Dan, naar mijn inzien, en dit geef ik UEd. ook in con sideratie komt het mij voor, dat een samenloop van omstandigheden die thans voorvallen, ten eenon male afraden, om nu te werken om een alteratie in die resolutie te weeg te brengen; misschien dit geve God vervalt alles binnen eenige weken van zelf. Mij dunkt, dat er nog een week of zes moet stil gezeten worden, om te zien, hoe het een en ander zich schikken zal, en zoo alsdan, alles nog in statu quo is, ben ik tot UEd.’s dispositie om er met aandrang werk van te maken." Wat de burgemeester voorzien had, ge beurde, zij het eenige maanden later dan hij verwacht en gehoopt had. In Jan. 1795 kwamen de Franschen in ons land en nog in dezelfde maand mochten de katholieken de landerijen van Otze als hun eigendom aanvaarden. Blijkens een nota van 31 Jan. 1795 betaalden de kerkmeesters aan burge meester Brujjneman van Uitgeest aan cul tureel of successierecht 168 gulden, 10 stui vers en 8 penningen. „Ontfangen bij mij secretaris van Uytgeest uyt handen van Comelis Teunisz voor kerk- meesteren ran de Roomse Religie alhier, ter voldoening van den coilateralen impost en daarop gevallen onkosten van de landerijen, geërfd voor de Roomse kerk uyt de nala» Vorig bedrag Van een Zelatricen N.N. uit dankbaarheid voor het nieuwe altaar N.N. maandelijksche bijdrage, ter eere van de H. Marg. Maria voor een zaligen dood N.N. tot lafenis der geloovige zielen Comité van Actie Van een buitenkansje N.N., Egmondermeer, voor het nieuwe orgel N.N. ter eere van de Koningin van den AUerh. Rozenkrans Bjj gelegenheid van een blijde gebeurtenis, voor het nieuwe altaar Comité van Actie Van Jan Publiek, nieuwe altaar Uit de spaarpot van een Com- munie-kind, ter eere van Maria W ESTWOUD. Bevolking. Inge komen Margaretha Dorothea Bot van iZwammerdam. Divera Anna Laan van Zwammerdam. Jacob Koolwijk en gezin van Leiden. Vetrokken: Anna Maria Konijn naar Berkhout. Popkje Mulder naar Hoorn. Cornelis Hartenberg en gezin naar Heiloo. den bijgedragen in de uitgaven, welke voor het onderhoud van alle armen gedaan wa ren. En gebeurde het, dat deze of gene onder de katholieke armen, naar het oor deel der kerkmeesters, geen genoegzame ondersteuning ontving, en alzoo op een extra-bjjdrage kon aanspraak maken, dan moest ook deze uitgave uit de kas der kerk bestreden worden. In een rekenboek der kerk, hetwelk met het jaar 1765 aanvangt, staan, behalve de jaarlijksche uitgaven van een derde der uitgedeelde armengelden, meermalen posten geboekt van extra- steun welke door de kerkmeesters aan de katholieke armen t^rstrekt werd. Door dit optreden werden de kerkmeesters door hun geloofsgenooten ook armvoogden ge noemd, ofschoon zjj dat in werkelijkheid niet waren, en door het Burgerlijk Armbe stuur niet als zoodanig erkend Buiten de gemeente daarentegen men tegen deze benaming geen Den 15en Mei 1765 werden de kerkmeesters van Uitgeest door de Gecommitteerde Ra don van Holland en West-Friesland, als gold het een gewone zaak, ook armen voog den genoemd. «Toch heeft deze schijnbaar onschuldige zaak aanleiding gegeven tot misverstand, ja tot een proces tusschen do gereformeerde armen voogden en de katho lieke kermeesters, die ten onrechte armen voogden werden genoemd. Wat daarvan de oorzaak was? Den 9en September 1765 maakte Jacob Otze van Uitgeest, destijds kerkmeester en zoogenaamd armvoogd, zijn testament bij den protestantschen notaris P. de Lange. Daar hjj bjj ondervinding wist onder welke zware geldelijke lasten de kerk gebukt ging en hoe zjj bovendien gedwongen werd een derde gedeelte bij te dragen in de kosten, welke ten bate der algemeene armen ge maakt werd: zoo besloot Otze by uiterste wilsbeschikking die druk zyner geloofage- alleen niet veel Van ro< van gele Bloemk' vrywel o; iets toenemend. Verreweg het meeste is ech ter licht goed, wal niet veel belangstelling ondervindt voor den export. Zware bloem kool bracht nog wel pryzen op van ongeveer 20. maar het meeste kon niet meer op brengen dan 10 15. Voor „middelbar’d’ was zeer weinig animo en veel hiervan za gen wjj afmynen voor 1 a 3 cent per stuk. Nog steeds komen aanvoerders met sla- boonen ter veiling, hoewel de kwaliteit veel al bedenkelyk was. Toch bracht dit nog 15 a 20 cent per K. G. op. terwjjl de enkele partijen mooie booneti voor 30 a 34 cent van de hand gingen. Voor wortelen bleef als gewoonlijk de kooplust traag. Boswortelen welke vorige week nogal gewild bleken, kunnen wegens het kranke loof zeer moeilijk meer gedaan worden. De enkelen die hier nog in slaag den zagen hun moeite de laatste dagen be- loond(?) met een prjjs van 3 dp 2, Za terdag zelfs metƒ1 per 100 bos. Ixisse peen kwam er nog al vrjj veel bjj I alle armen der gemeente, toezicht van het burgerlijk bestuur, dat, zjj het niet aanvankelijk, straks toch in zyn i religie was oogden vorderden van itholieken, als zjjnde thans eea afzon derlijk, afgescheiden genootschap, dat jaar lijks uit hun kerkekas een derde zou wor- Van het Armenwezen. Een drievoudige soort van armenzorg valt in de middeleeuwen te Uitgeest waar te nemen. De eerste ging uit van de kerk, die met hare fondsen en vaste goederen het onderhoud behartigde, zoo van de kerk als van hare behoeftige leden, die onder den naam van huiszittende of schamele armen werden aangeduid. Een tweede soort van armenzorg, welke onder den naam van „kas van den H. Geest” bekend stond, be trok in hare liefde de rondtrekkendo reizi gers, de ^wervers, de bedelaars, en al de genen, die geen vaste woonplaats hadden. En een derde soort trok.zich het lot aan van de ouderlooze jeugd, den wees, die bjj particulieren of in een weeshuis onderdak vond en van weesvaders de waakzame lei ding genoot. Van elk dezer drie soorten, waarmede de liefde voor den armen medemensch werd uitgesproken, zal, voor zoover mjj dat mogeljjk is, de geschiedenis in deze kolommen behandeld worden. nooten te verlichten en legateerde hij „aan en ten behoeve van de roomsche armen eenige landeryen”, waarvan de opbrengsten zouden dienen om het S gedeelte te bestrij den van de uitgaven, welke, ten bate der algemeene armen, gedaan werden. Otze stierf in het begin van 1794: op den vooravond yan de omwenteling, welke aan de katholieken hun rechten en vrijheden zou teruggeven, doch in werkelijkheid duurde de oude toestand, waarin Otze met zyn legaat verzachting wilde brengen, nog voört. En de vrees, dat de administratie zyner gelegateerde goederen in handen zou vallen der gereformeerde armenverzorgers, deed hem slechts weinig weken voor zyn dood den notaris ontbieden, om, zekerheids halve, bij de gelegateerde goederen te voe gen. „doch Me administratie van het ver maakte land moet aan de armen voogden blyven.” Hier gebruikte Otze den titel, wel ken de ^volksmond hun zoo lang en zoo vaak gegeven had; en de notaris met deze plaatselijke aangelegenheid onbekend, schreef in het testament deze notarieele clausule: „de landerijen in dit testament aan de armen van de roomsche gemeente gelegateerd, wil ik, zullen te allen tjjde na mjjn overlijden worden geadministreerd in alle opzichten door de armenvoogden van Uitgeest en het batelyke daarvan moet wor den afgetoogen 1) voor de een-detde-on- derhoud voor de roomsche armen.” Door het burgerlijk bestuur van Uitgeest werd op het rekest der katholieken om de hun gelegateerde landerijen in bezit te mogen nemen, afwijzend beschikt, 't Was nog altyd 1794; straks, men gevoelde het, zou het vrijheidsjaar volgen. Vandaar dat de katholieken om raad en voorlichting hun toevlucht namen tot den burgemeester van Castricum, Nuhout van der Veen, die, hoe wel protestant, zich, door zyn patriottische ideelfn van recht vrijheid, tot de katho- tenschap van wijlen Jacob Otze de somme van 168:10:8. Actum Uytgeest, 31 January 1795. w. g. Bruyneman.” Echter deed de MunicipaUteit enkele ja- ren later hare aanspraken geklen op de erf lating van Otze; geljjk vroeger, zoo dienden ook thans die goederen door haar bestuurd te worden, minstens moest zjj uit de op brengsten het derde gedeelte ontvangen, dat ten behoeve van de algemeene armen bestemd was. De katholieken daarentegen wilden het volle bezit van het legaat, en tekenden zjch, overeenkomstig de heer- schende beginselen van vrijheid, ontheven van den onbilljjken eisch om een derde ge deelte in de uit^avep ten bate van de alge meene armen by te dragen. De gereformeer de armenvoogden voerden op hunne beurt daartegen aan, dat er bjj den dood van Otze wel kerkmeesters maar geen roomsche armvoogden bestonden, zoodat door de clausule van het testament het beheer en de opbren st der landerijen voor hen be stemd waren. Ziedaar het meeningsverschil waartoe de naam armenvoogden had aanlei ding gegeven. Dit geding werd door beide partijen aan hangig gemaakt bjj de Staten en bjj do Eerste Kamer van het vertegenwoordigend bewind des Bataafschen Volks. Bjj besluit van 18 Jan. 1799 werd voor de katholieken een ongunstige resolutie genomen, welke echter, bij nadere overweging, den 23en Mei 1799 werd opgeheven of gesurcheerd en waarbjj tevens bepaald werd, dat de Room- schen niet langer gehouden waren om K gedeelte in de alimentatie der algemeene armen bij te dragen. HOOGKARSPEL. Witte Kruit. In het Mcdemblikker Tolhuis werd de najaarsver gadering gehouden van het Witte Kruis. De opkomst was oudergewoonte weer slecht. Tot candidaat voor de verkiezing hoofdbestuurder werd gesteld de heer Paauw te Hoorn. De agenda voor de algemeene vergade- Totaal 3803.47 X P.S. Als de .4000.vol is, beginnen we weer aau een nieuwe lijst. liegen e, die deze lyst afsluit op 4000.kan rekenen op een mooie premie, naar keuze, ter waar- TUITJENHORN. St. Michael." Op Vrij dag 3 October hield de R. K. Prop. Club „St. Michael” een algemeene ledenvergade ring in het Patronaatsgebouw alhier. De voorzitter opent met gebed en Christe- lyken groet de bijeenkomst en roept het groot aantal aanwezige leden, donateurs en overige belangstellenden het welkom toe. Na een bijzonder woord van welkom te heb ben gesproken tot den Geest. Adviseur, den Z.Eerw. heer Pastoor Stieger, geeft spreker het woord aan den secretaris voor het lezen der notulen. Naar aanleiding hiervan vraagt de Geest. Adviseur inlichtingen omtrent het geplaatste boekenrekje. De voorz. antwoordt, dat er blijkbaar weinig animo voor bestaal. Er zjjn slechts een 5-tal werkjes verkocht. Spr. begrjjpt niet, dat er door de parochianen zoo weinig belangstelling voor bestaat. Het is mooie lectuur en tevens goedkoop. Mogeljjk dat er meer belangstelling komt in het winterseizoen. Namens den Geest. Adviseur deelt spr. mede, dat deze nogmaals de aandacht der parochianen hiervoor zal vragen. Hierna brengt spr. aau de orde het ver slag der leesbibliotheek. Daar de heer Dek ker wegens ongesteldheid niet aanwezig kon zyn werd het financieel verslag bekend ge maakt door den heer Langendijk. Uit dit verslag blijkt, dat er per 1 Oct. in kas was ƒ54.41. Aan den penningmeester-bibliothecaris brengt-spr. dank voor het gehouden be heer. De heer C. Boekel merkt op, dat het lees- geld aohteruitgaande is. Spr. meent dat dit ook wel kon komen door de nieuwe lees- geldregeling. Spr. vindt de regeling wel wat streng. De voorzitter zegt, dat het vorig jaar deze zaak in den breede Is besproken en het bestuur tot de conclusie kwam, dat deze regeling wel streng is, doch doeltreffend. Er is nu volkomen orde, voorheen niet. De bi bliothecarissen zjjn hoogst tevreden over de nieuwe werkwijze. Spr. zou ook wel wat minder streng willen zjjn, doch de goeden moeten het met de kwaden ontgelden. Hierna deelt de voorz mede, dat weder om een 30-tal nieuwe boeken in de biblio theek zullen komen, hiervan zyn verschil lende geschonken door den Pastoor. Op den 2en Zondag van October kan men weder boeken halen na de Hoogmis. De voorz. stelt de gelegenheid open om zich als lid op te geven. De secretaris mocht 4 nieuwe leden noteeren waardoor het leden tal is gestegen tot 68. De gehouden collecte bracht 5.75 op. Na de pauze maakte de voorz. bekend, dat de donateursgelden zullen worden ge- ind door de bestuursleden of door hen daar voor aangestelde leden. De lijsten voor elke wjjk zyn bjj den secretaris te verkrijgen. Door den voorz. worden de besprekingen ingeleid over het te maken winterprogram- ma. Spr. meent dat we op den ingeslagen weg moeten voortgaan om de vergaderin gen niet alleen gezellig, doch ook nuttig te doen zijn. Bij den Geest. Advis. kunnen de leden en donateurs briefjes inleveicu, met vragen op apologethisch of ander gebied. Een andere zaak om ons te ontwikkelen is het houden van debatavonden. 3pr. hoopt dat er liefhebberij voor is. i De Geest. Adv. stelt voor, dat één per soon een bepaald onderwerp za^ inleiden en dat dan uit de vergadering hierover wordt gedebatteerd. Dit vindt algemeen hjjval. Op verzoek van den voorz. zal de heer Borst, onderwijzer aan de R. K. school al hier op de eerstvolgende vergadering ken óver en vóór het openbaar ondei zoodat dit een mooie en nuttige bespreking kan worden. De vergadering werd gesloten met gebed. TUITJEHÖRN. Landstorm. De Bijz. Vrijw. Landstorm, bestaande uit de afdeelingen Tuitjehorn en St. Maar ten, hield een algemeene ledenvergade ring in het St. Josech-Patronaat alhier. De voorzitter der Landstorm-commis- sie, burgemeester Burger, opende met een hartelijk welkomstwoord en deelde mede, dat de heer Oolders uit Alkmaar verhinderd was aanwezig te zijn. Verder memoreerde spr. het ontstaan den bloei van den B. V. Landstorm, die tot op deze dagen niet gemist kan worden. Nadat door den penningmeester aan ieder een consumptie was aangeboden werd overgegaan tot het uitraken der behaalde schietprjjzen. Prijswinnaars waren: Klasse A: C. Meijles met 91 punten, A. Kleijbroek 89 p., P. Dekker 88 p_. Jan Burger 88 p.. H. ten Hoeve 86 p., O. Veldman 85 p. Klasse B: C. Roozendaal met 88 Nic. Doffer 83 p. Klasse C: Jn. Strooper met 88 S. Slikker 79 punten. Wat de vergoeding, Detrelt, welke de handelaars voor het gebruik der bas cules moeten geven, wordt deze be paald op 10 cent- per wagon van 10.000 K.G. Vervolgens brengt de veilipgliedet* in bepreking het feit, dat het dezen zomer met den verkoop van pootaard- appelen niet gegaan is zooals het be hoort. Tegen onderhandschen verkoop van goedgekeurde .poters' is niet zoo veel bezwaar, maar er zijn ook veel ongekeurde aardappelen verkocht. De handel haeft hierover ook geklaagd. Waar blijft de consequentie van ver plicht veilen, wanneer dit zoo maar gaat? De heer Groen, voorz. keuringsdienst L.T.B., toont aan, dat men deze zaak die zich niet licht meer zal voor doen moet beschouwen in' het licht der zeer bijzondere omstandigheden van dit jaar. Tot den maatregel is eerst overgegaan, toen geen enkele goedge keurde partij meer over was. De onge- keurden zijn gekodht onder voorwaar de, dat de naam van den verbouwer op den zak zou voorkomen, wat vooral niet bit zoo’n quantum qp de veiling niet mogelijk is. De opmerking van de zijde van den handel telt spr, niet, waar door hem onmiddellijk na de keuring een lijst van alle goedge keurde partijen aan eeji hunner, die er naar vroeg, is verstrekt. Dit punt lokt nog heel wat discussie Vervolgens brengt de veilingleider inconsequentie ten opzichte van ver plicht veilen en de uitwassen, die er het gevolg van kunnen zijn, omdat ^r geeai keur en controle od is en dat wanneer deze aardappelen onder de conditie: bewaren tot September, op de veiling waren aangeboden, zii ook eenzelfden faoQgen prijs hadden opgebradht, omdat daar tooi meer concurrentie is. Door velen werd dit laatste sterk betwijfeld, omdat de handel geen be paald afzetgebied heeft, zooals dezen kooper, bovendien zijn poters geen cou rant veilingsartikel, controle op maat e.d. was er ook. Bovendien heeft de ziekte hierbii ook een rol gespeeld. Allen zijn het er tenslotte over eens, dat als regel deze gevallen zich niet mogen voordoen en qp uitwassen scherp moet worden toegezien en goed wordt gevonden dit punt volgend jaar voor den aanvang van het seizoen on der de oogen te zien. I Hierna wordt besloten de Westzijde van de veiling, alsmede het schut, te laten verven. Vervolgens deelt de veilingsleider mede, dat de reclame voor kool in En geland van half Dec. tot half April weer ter hand zal worden genomen, in dien de veilingen hiertoe willen bij dragen. Er is nog f3000 beschikbaar van vorig jaar; wanneer dit verdub beld wordt zal het Centraal Bureau het tweedubbele hiervan bijdragen. Er is besloten de leidipg van deze reclame in handen te geven van een Engetech- man. Besloten wordt, dat N.M.B. ge stand zal doen het bedrag, dat door de Alg. Veigadering .is toegestaan, mits de andere veilingen evenredig bijdragen. Nog deelt de heer Ootjers een en an der mee over het verloop van het af geven van certificaten voor den uit voer van aardappelen. Er wordt sterk geklaagd over den onderhandschen ver koop van witte kool. De omzet over de maand Augustus heeft bedragen f 245.824.19 en over de maand September f 174.951.75. De rondviraagi ^vert nog eenige kleinigheden op, het nc»dig zi|n van meer ringen bij de laadplaats, het nut om kleine quantums g_-ove uien biieen te voegen, terwijl een vergadering van den Vierbond zal worden aangevraagd ter bespreking .van het eventueel onen- breken van net ijs in de Ringvaart, waarna de vergadering; wordt gesloten. BINNENWIJZEND. Uitgesteld. De trekking van de verloting Binnenwijzendcr Harddraverij doordat een groot aantal NCX>RD-SCHARWOuDE. Bestuurs vergadering Noordermarktbond. Vrjj- dag vergaderde het Bestuur van deze Veilingsvereeniging. Afwezig waren de heeren P. Gootjes, P. Ligthart, K. Ou- deman en C. v. Langen, de twee laat- sten wegens vergadering hunner plaat- seliike veréeniging. Na opening en notulen mededeeling van een ingekomen schrijven van den Ned. Tuinbouwraad, waarin het Hoofd- oestuur te kennen geeft de gevoelens van den N.M.B. ten opzichte van een netting der R. Ink.belasting over 3 ja- reu, te deelen. De aandacht van de Re- geering is al meermalen gewezen op de onbilliuiheid In de heffing, niet alleen voor het Tuinbouwbedriif, maar ook voor andere bedrijven. Op de e.v. alg vergadering yan den N.T.R^ zal dit punt nogmaals aan de orde worden gesteld. Vervolgens een schrijven van de ver- eeniging „Koophandel”, welk,e de mede werking van den bond vraagt voor een betere telephonische verbinding tusr schen beide Langedijker veilingen. Ge vraagd wordt een 3e cel te bouwen. Ook de L.O.C. is in deze om medewer king gevraag/ De heer Oi directeur van het postkantoor te f zijn medewerking heeft toegezegd gelijk is c! tc het aan' Het schrijven wordt verder voor ken nisgeving aangenomen. Volgt mededeeling van de Mij. Tuin bouw- en Plantkunde, dat voor de ten toonstelling 1923 60 van het waar borgfonds is gebruikt en derhalve f 20 van de gestorte f 50 terug betaald zal worden. De resultaten van het Tuin- bouwcongres zijn zeer goed geweest reden waarom de Mij. heeft besloten een fonds te vormen óm de kosten voor eventueel te volgen congressen uit te dekken. Verzocht wordt het nietgebruik- te bedrag van het waarborgfonds hier voor beschikbaar te stellen. algemeene stemmen wordt hier toe besloten. Hierna wordt besloten van elk der ge maakte foto's van het interieur der vei ling een 5-tal voor rekening yan den bond te bestellen, omdat meermalen de noodzakelijkheid van het in voorraad hebben van foto’s is gebleken. Ook wordt besloten nog een foto te laten nemen, waardoor een volledig overzicht ven veiling en omgeving wordt ver kregen. Hierna deelt de veilingleider mee, dat een handelaar aan de N.V. Spoorlijn ver zocht had een nakhuisje te bouwen. Waar hierdoor de ruimte wordt beno men voor den aanlegsteiger, is het mis schien beter aan de bestaande nog een pakhuisje aan te bouwen en dit in huur te geven aan genoemden handelaar. Hierdoor komt een klein pakhuisje vrij, wat de bond kan gebruiken voor de berging dar groote bascules, welke daar gebruikt worden. De vergadering vereenigt zich met dezen gedachleqgang, zoodat tot den bouw zal worden overgegaan. Eveneens wordt besloten een geschikt bergplaatsje te koopen voor de bascules, welke aan het Spoor gebruikt worden. Geljjk de kerkelyke göe'deren, zoo werden ook. na de hervorming, de goederen en fondsen, waaruit de armen der katholieken ondersteuning vonden, door de publieke of heerschende kerk genaast, waarbjj zjj te vens voor zich de verzorgiqg opnam van onder directie of bestuur, dat, geheel de nieuwe gereformeerde toegedaan. De armen v< de

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1924 | | pagina 5