Hoord-Hollandsch Dagblad. Ruwe Huid piiRÖL Schrale Lipped TWEEDE BLAD. Zondag a.». 9 uur Terrain Wilhelminalaan. Alkuiaar 1. V. A. JF. C. 1. JPUROL ingezonden stukken. Alkmaar. Bronchitis, Vastzittend Slijm, Verouderde Hoest I Qffbrulk hiwtoAnga-SIroop f I.7S. Bl| Apolhekar» en Drogisten '4 RIHHRBI PROVINCIAAL NIEUWS. HARENKARSPEL. RECHTZAKEN. OUDORP. De meest <ereeH»e heid laat «ieli volstrekt Ptfatoeg-Sehere< deer de baard- oppervlakte vóór het inreepeat éérst in te wrijven met een weinig PTBOL I I tot Alkmaar •I van dit 18e JAARGANG. ZATERDAG 18 OCTOBER 1924. 1. 2. 3. ’n'i™ ren. De voorlichting van den heer Stuyt ia zóódanig geweest, dat ook ieder ander het „ónmogelijke” van een alsnog algemeene aan besteding zou hebben aangenomen, en wat de uitvoering van „Inter Nos” betreft, hoe kan men dikrvan zooveel anti-Ka- tholieken ophef maken?! De schoone bedoeling van „Inter Nos” en van alle Eere-comité-leden wordt natuurlijk ten zeerste gewaardeerd, doch een ieder be grijpt, dat de resultaten van deze actie in absoluut geen verhouding zullen kunnen staan tot de enorme sommen, welke voor den bouw van het nieuwe Ziekenhuis noodig zijn. Vooral lijkt het ons unfair, het te willen voorstellen, alsof de Katholieken wel een ieder geld uit den zak willen kloppen voor eigen zaak, doch aan een niet-R. K. niets Ton den gunnen. Wjj willen tot verontschuldiging van de heeren aannemen, dat zy thans gehandeld hebben in een stemming, waarin vaak méér gezegd wordt dan men verantwoorden kan en waarin het nuchter, gezond verstand maar il te vaak wordt uitgeschakeld. Het spijt ons, dat de heeren hun op zich zelf verklaarbare actie thans zoo zeer ver troebelen. De sympathie voor hun zaak kan en zal er slechts schade door lijden. REDACTIE). Poot #0 - 60 - 30 cl. MUNHARDTs Zenuw-Tabletten 75« Laxeer-Tablotten .*60a Hoofdpijn-Tabletten 60a Bij Apoth. en Drogisten. HARENKARSPEL. Raadsverga dering. Dinsdag 14 Oct. 1924,-n.tn. 2 uur, kwam de Gemeenteraad in open bare veigadering bijeen. Na opening lezing en goedkeuring der notulen. De vooizilter deelt mede, dat aan het P. E. Bedrijf een schrijven is gericht in verband met de overname van het net te Waai land en de aansluiting bii dat bedrijf van den SJiagerwaard. Hierop is nog geen antwoord ontvangen. Van de Gezondheidscommissie te SSiagen is bericht ontvangen, dat zii er-met veel voor gevoelt om de plaat selijke besturen bijeen te roepen (in verband met de malariabestrijding), maar dat zij de betrokken gemeenten in deze geheel vri' laat. De Raad kan er zich zeer goed mee vereenigen, dat de bestrijding alhier op dezelfde wijze wordt voortgezet. Van de Tuinbouwvereemgingen van Waarland en Tuitjenhorn is een verzoek ingekomen om voor den te houden tuin- bouwcursus een verlicht en verwarmd lokaal beschikbaar te stellen. Dit vef- zoek zal worden toegestaan. Van de afd. Harenkarspel van het „Witte Kruis” is een verzoek inge- Komen om een subsidie van f 1200, om ook voor onze gemeente een wijkverple ging jn het leven te roepen. Door den voorzitter werd het groote nut van een wijkverpleging geschetst. Spr. is van meening, dat gezien het groote belang van een wijkverpleging, het toegestane geld goed zal ziio be steed. Aangezien dit schrjjven nas is ingekomen en nog niet in de veigade- ring van B. en w. is behandeld, zal het niet in onderdeden worden behan deld, maar de voorzitter vraagt of de Raad in principe vóór is. Later kan het uitvoerig w-orden behandeld, de Raad kan ook zijne eischen stellen. De heer Francis kan zich er heel goed mee vereenigen. Reeds eerder is er een subsidie toegezegd, maar het plan om tot het benoemen van een wijkverpleeg ster over te gaan kon toen geen voort gang vinden,- aangezien «r geen of al- LICHTEN OP. Hedenavond voor rijwielen en motorrijtui gen om 5.28 uur lichten op. Morgenavond om 5.26 uur. Alkmaar, 18 October 1924 Geachte Redactie. Beleefd verzoeken wy U onderstaand schrjjven in uw blad te willen doen opne- «nen. Bij voorbaat onzen dank. Voor de afd. Aktnaar van den Nederlandscben Aannemersbond. De Secretaris: W. J. KARSSEN. Aanbesteding roomsch-katholiek ZIEKENHUIS TB ALKMAAR. Alhoewel wjj met belangstelling kennis pamen van de mededeeling der Redactie van bet No«»~' >!c' ainlsch Dagblad” onder ons >ch ijen en vurigeu Zaterdag, dat, me aundrmgen van vooraanstaands (R. 1.. hier ter stede, de R. K. autoriteiten be reid waren ook andere dan R. K. aannemers 'nog tot de inschrijving toe te laten, het steun toch onbehaaglijk, dat dit voornemen is ter zijde gezet, omdat volgens den Architect, op practische gronden dit niet meer mogelijk iwa> Wanneer men nog verneemt, dat die prac tische gronden van den heer Stuyt niets an ders waren dan gezochte onwaarheden, .wordt de zaak ergerlijk. Want het argument, dht bij een dan nood- jyndig uitstel de asiibemefling, de R. K. cD iM. EDAM. Te licht brood. J. H.- broodbakker alhier, was door den ad junct keurmeester Beets van den keu ringsdienst voor waren te Alkmaar ver- bahseerd omdat hij op 2 Aug. j.l. ge build tarwebrood ten verkoop in voor raad had, welk brood niet aan het voor geschreven gewicht voldeed. Donderdag stond hii hiervoor terecht voor het kan tongerecht te Purmerend. Beekl. bekende doch voerde aan dat. het dein keer op een vergissing moet hebben berust. Welke vergissing kon zijn ontstaan, doordat zijn vrouw die hem altijd helpt afwegen tengevolge eene operatie aan de hand niet kon wer ken. Lie keurmeesters-verbalisant ver klaarde echter, dat hetgeen beklaagde aanvoerde misschien wel aannemelijk was doch feit was ook, dat H. ervoor bekend stond dat zijn brood altijd op het kantje af aan het .gewicht was. De ambtenaar van het O. M. vroeg dan ook veroordee’ipg .au. oekl. en wel f 30 boete j>f 40 ..echtenis, De kantonre ordêêlde be f 20 boete 'cf 1b dagen hechten. Om effen oude vee te. M- v. d. P. stalhoudersknecht alhier had tegen den reeds bejaarde D. R. eeneensv al hier een veete omdat zijn avder iets had tegen R Dit zou hii f.ens wreken, waar om hii toen R. met zijn zoon in dea utc langs de stal reed een straal water uit de waterleiding in het gezicht kreeg. R. liet het er met bii zitten en proces verbaal volgde, met als gevolg, dat bekl. Don derdag voor het kantongerecht te Pitr- merend terecht stond, beschuldigd van boevngenoemd feit. Bekt die zich eerst dacht te veront schuldigen door aan te voeren, dat het per ongeluk was gegaan moest tenslot te zijn baldadigheid toegeevn en zeide dat er tusschen R. en zijn vader een ou de veete bestond, waarom hii het voor zijn vader opnam en bovengenoemd feit pleegde. De kantonrechter veroordeelde bekl. overeenkomstig den eisch tot f 5 boete of 5 dagen hechtenis. ILPENDAM. Door den Commissaris der Konin gin zijn tot zetters voor de Rijksdirecte belasting herbenoemd de heeren H. Beets Pzn. en C. Wals Cznv Burg.-Stand. Gebouwd: Pie ter Hoogland, 45 iaar weduwnaar van Guurte Kalf en Willemiena Aottonia van Doorn, 45 jaar weduwe .van Ewald Wille. ST. VINCENTIUS-BIBLIOTHEEK. Naar men ons mededeelt zal de St. Vin- centiusbibliotheek op verzoek voortaan, te beginnen 25 October, ook 's Zaterdags van 67 uur worden opengesteld. SPREEKUUR WETHOUDER. De Wethouder van Onderwijs en Sociale aangelegenheden houdt a.s. Dinsdag geen spreekuur. KATHOLIEKE KRING. Woensdag 22 Oct, des avonds te 8 uur tal in café Bos de jaarlijksebe algemeene vergadering van den Katholieken Kring ge houden worden. De agenda luidt als volgt: Verslag van den Penningmeester. Verkiezing van een bestuurslid. Verslag over het afgeloopen vereeni- nigingsjaar. BENOEMD. De heer P. C. Kooyman, adjunctcommies der belastingen, alhier, is benoemd tot be- lasting-ontvanger te Lemmer. ST. JOSEPHS-GEZELLEN-VEREENI- GING. Bjj de, in de laatste verplichte bijeenkomst op Woensdagavond, gehouden verkiezing van commissarissen, werden in de plaats van de commissarissen Cor Berkhout (aftr., niet her kiesbaar); Piet Zeegcrs (aftr., niet herkies baar) en Piet Kraakman (aftr., herkiesbaar), als nieuwe commissarissen gekozen Piet Kraakman, Cor Merkx en Nico Melker. DE WILHELM1NAF0NTEIN. Omdat het op 8 October door bet minder gunstige weer niet mogeljjk was de Wilhel- minafontein in het h^usaupark op volle kracht in werking te stellen, ligt het fri 't voornemen, wanneer er geen wind i> Zondagavond tusschen 1% en 8J4 uur de kleurfontein open te zetten. ZONDAGSSLUITING APOTHEKEN. Op a.s. Zondag 19 October zal de apotheek van den heer Dr. H. Hartong van Ark, Lan- gestraat 1, geopend zjjn; de andere apothe ken zjjn gesloten van Zaterdagavond 10 uiir tot Maandagmorgen 8 uur. De apotheek, aietden Zondagsdienst heeft, is gedurende de geheele daarop volgende week ’s nachts geopend. De andere apothe ken zjjn, behalve ’s Zondags en op feestda gen, ook gesloten op werkdagen van des avonds 8 uur ('s Zaterdags 10 uur) tot den volgenden morgen 8 uur. „AVES”. Verschenen is het reglement en program ma voor de tentoonstelling van Hoenders, Watervogels, Konijnen, Post- en Sierduiven enz. te houden op 21, 22 en 23 Nov. a.s. in de „Harmonie”, georganiseerd door de ver eeniging van Pluitnveeliefhebbers „Aves”. Uit dit programma blijkt o.m. dat tot t Nov. a.s. inschrijvingen voor deze tentoon stelling kunnen plaats hebben, de inzendingen moeten uiterljjk Woensdag 19 November des namiddags 7 uur in de „Harmonie” bezorgd zjjn, de keuring zal geschieden op Donder dag 20 November 1924. De officieele opening der tentoonstelling zal plaats hebben Vrijdagmorgen te 11 uur. Een zeer groot aantal eereprijzen is be schikbaar gesteld. Het vraagprogramma is op aanvrage ver krijgbaar bjj den secretaris-penningmecster den heer J. van Boekhoven, v. d. Kaajjstraat, Alkmaar. KANTONGERECHT TE ALKMAAR. Mondelinge uitspraak van 17 Oct. M. de B., te Schermerhorn; C. K., te Cas- tiicum; C. S., te Graft; A. S., te Stompeto- ren; R. S., te Limrnen; C. V., te Oterleek; P. B., Th. H. L., te Bergen; J. K., A. W. J. de G., C. J. H., J. C van Z., A. J. D-, te Alkmaar; Overtreding Rjjwielwet; de le, 2e, 3e 4e, 5e, 6e, 9e, 10e, 11e, en 12e ieder ƒ4 boete of 4 dagen hechtenis; de 7e 3 boete of 1 week tuchtschool, de 8e 2 boete of 1 week tuchtschool, de 13e 3 boete ót 3 dagen hechtenis. N. B., te Limrnen, straatschenderij, terug gave aan de ouders zonder toepassing vat eenïgé straf. H. K., te Alkmaar, overtreding spoorweg- reglement 6 boete of 6 dagen hechtenis. J. V., J. P., te Alkmaar, loopen over ver boden grond, ieder 2 boete of 1 dag hech tenis. C. Z. Pz., te Egmond aan Zee, P. M., te Zwartsluis. A. B. van H., te 's-Gravenhaare: J. K„ te r' 4 w_ te Amsterdam: dronkenschap; de le 6 böeté or o dagen <1« 2e 3e en 5e ieder ƒ2 boete of 1 dag hechtenis de 4e 14 dagen hechtenis. C. IG, W. T., W. A. van der J., R. S., te Alkmaar. K. D., P. D., 8 B., te Wormerveer;. Overtreding Visscherjjwet de le, 2e, 3e en 4e ieder 2 boete of 1 dag hechtenis, de 5e 6e en 7e ieder 5 boete of 3 dagen hechtenis L. K., E. E., J. Ste Alkmaar; P. D., te Obdam; J. H., A. van der P., te Heiloo; J. L. J B., A. C. de B.. te Amsterdam; L. N., te Leiden; G. A V., C. S., te Rotterdam; J. de J. , te Leiderdorp; A. J. v. d. P., te Velsen; K. B., te Warmenhuizen. Overtreding Politie verordening de le, 2e, 4«, 5e, 14e en 15e ie der 3 boete of 3 dagen hechtenis, de 3c 1 boete of 1 dag hechtenis, de 6c boete of 4 dagen hechtenis, de 7e, 8ee 9e, 10e, 11e, 12e en 13e ieder 2 boete of 1 dag hechtenis. AGENDA. ma a Jka’r- VEREEN.GEBOUW. MAANDAG 7—7i/, uur zitting voor de Voorschotbank. 8x.uur Yfgadering Studie-club met be stuur Typografen. EMNSDiAG 8 t?ur Ledenverg. „Sint Ra- pnael. WOENSDAG 7», uur Ledenverg. Bond van Groote Gezinnen. Spreker: de heer H. van Alfen, Algem. Secrètaxis van den Bond. r DONDERDAG 8 uur Bestuur R K. Volksbond. ZATERDAG Confrjbutie-betalingen op de gewone uren. 5—6 uur gelegenheid om te sparen. 7—8 uur spreekuur Bureau voor Ar beidsrecht Voor het Ondersteuningsfonds heb ben zitting Ruiter en van Westen. --.-saa „de Waarlandsche weg” en dat levert voor vreemdelingen wel eens moeilijk heden op, voornamelijk nu er twee drie sprongen zijn. De voorz. zegt, dat wii er nu niet toe over kunnen gaan om die wegen zoo maar een naam te geven, maar zegt, dat dit niet aan zijn aandacht zal ontgaan Hierna sluiting. HARtNKAixSi'EL. Voorpolder. - De jongste polder in Noordholland is wel de Voorpolder in de gemeente Ha- renkarpel. Tot nog toe /onder regle ment heeft hii thans van Ged. St. een reglement van bestuur ontvangen. De voornaamste bepalingen daarvan zijn: het Bestuur zal bestaan uit drie perso nen, waarvan één voorzitter is; er zal geen college van hoofdingelanden zijn; de betrekkingen van secretaris en van penningmeester zullen door één per soon waargenomen worden, om tot lid van het Bestuur gekozen te kunnen worden is het grondbezit van een halve hectare noodig; voor kiesgerechtDdheid geldt eenzelfde bezit; de polderlasten worden bunder bunders gewijs omgc slagen; jn zooverre het water niet het eigendom van den polder is, wordt het water gelijk omgeslagen ais de grond, gegaan. Inliouida tie. De timmerfabriek „Westfriesland”. alhier, verkeert in li quidatie. Verschillende tegenslagen heb ben tot deze catastrophe geleid. HARlNGHUlZcN. HARINGi 1U1ZEN. Slikvenpolder. De Slikvenpolder koos tot molenmeester den heer W. Kooiman en tot secretaris den heer G. Grootes, beiden te Haring buizen. Gekozen. De banne Haring buizen koos tot hoofdingeland van het Ambacht van Westfriesland genaamd ttea. Schager en Niedorper polder, den AK-maar. OUDORiP. Gevonden voorwerpen: twee honden, een jongff zwarte trek hond bii R. wiidenes en een-4x>nte soort Heidewachter bii C Ko»m’h. thans geen gewenschte sollicitaties in kwamen. wat toen gegolden beeft,, geldt ook thans en spr. verklaart zich in beginsel vóór. De heer A. Dekker bespreekt een ern stig ziektegeval te Waarland. De toe stand is daar allertreurigst en als er hier een wijkverpleegster was, zou de toe stand daar lang niet zoo zijn als ze thans is. Algemeen was men van meening, dat wijkverpleging gewenscht is. In verband met de besprekingen, ge houden in de laatste raadsvergadering in verband met de werkloosheidsbestrij ding, zegt de voorzitter, dat de circu laires in. druk zijn. De werkgevers wor den daarin verzocht hun losse arbei ders gedurende de wintermaanden zoo veel mogelijk werk te gevn. De voorzitter zegt, dat het (gezien den beteren toestand in het tuinbouw bedrijf) wel mogelijk is, dat dezen win ter werkloosheid zich weinig zal voor doen. De heer de Vries meent, dat, mocht de werkloosheid zich weer voordoen de arbeiders slecht gebaat zijn met het zenden van circulaires. Het is, zegt spr., niet meer zooals voorheen, dat men de arbeiders ok des winters houdt Als er nu geen werk meer is, laat men ze een voudig gaan. De heer Dekker vraagt of het de be doeling is om den post van f500, welke i is gebracht op de begroeting, beschik baar te stellen voor net uitvoeren van productief werk ter bestrijding der werkloosheid. De voorzitter wijst er op, dat B. en W. er steeds hun aandacht op geves tigd zullen houden. Vandaar dat op de begroeting een post voorkomt ter bestriidir.2 der werkloosheid en als het er toe komt zal er wel productief werk zijn te vinden. Door den heer .Renoud is ontslag aangevraagd als lid der commissie tot wering van schoolverzuim, wat werd verleend. Volgt benoeming in de hierdoor ont stane vacature. Door B. en W. was de volgende voor dracht opgemaakt: 1. N. v. d. Holst: 2. J. Borst. De heer Dekker vraagt, alvorens tot stemming overgegaan wordt, een be spreking jn comité, wat werd toege staan. Na heropening \vordt met 6 van de 7 stemmen no. 1 benoemd. De vereeniging Straatverlichting te Kalverdijk (en Tuitjenhorn vraagt een subsidie van f 5 per lantaarn, wat wordt toegestaan. Vervolgens wordt door B. en W. voor gesteld om over te gaan tot aanstelling ,van een schoolarts. wel niet oificieel, maar toen wêT’JfiTfP eus in het bezit is van een schoolarts. Gezien de werking en de uitgebrachte rapporten meenden B. en ,W. goed te doen om tot aanstelling! over te gaan. De kosten zijn ongeveer gelijk. Jiet zal zoo ongeveer fzijn fl.00 of f 1.25 per kind. De heer de Vries hoopt, dat wii in het bezit zullen komen van een school arts, het is een stap in de goede richting. De heer Dekser vindt ’t salaris van minstens f 1 per kind wel wat hoog. Volgens de gemaakte berekening zim er ruim 500 kinderen; het is een groote uitgave. De heer de Groot vindt het niet te gioot en vindt het zeer dienstig om tot de aanstelling over te gaan. Het is. zegt spr.. een tamelijk uitgebreid on derzoek Het voorstel wordt voorloopig aange nomen. In de volgende vergadering zal de instructie enz. worden vastgesteld. Van den autobusondernemer J, Spaans is een verzoek ingekomen om de veranderingen van zijn autobus, wel ke op f 160 worden geraamd, voor re kening van de gemeente te nemen. Na eenige besprekingen wordt afwij zend besenikt overeenkomstig het voor stel van B. en W. De aangeboden begroeting 1925 voor het Burgerlijk Armbestuur, Electrisch Bedrijf en Gemeente was door de leden van den Raad, behalve de wethouders, nagezien en in orde bevonden. De rekeningen werden vastgesteld: Burgerlijk Armbestuur met een totaal van f7160 met een subsidie aanvraag van f3500, van het Gem. Electr. bedriif met een totaal van f 4169.75 en de ge- meente-begrooting op een ontvangst van f 80.608.90. De hoofdelijke omslag wordt geraamd op f 23.000. Ten slotte wordt voorgesteld om de jaarwedde van den ambtenaar ter se cretarie te bepalen op f 500 per iaar, ingaande 1 Januari 1925 Bii de rondvraag vraagt de heer de Vfies of de politieverordening in ver band met het gebruik van slootwater reeds van kracht is. Er wordt, zegt spr.. nog veel in slootwater gedaan, wat niet geoorloofd is. De voorzitter zegt, dat hii de politie er opmerkzaam op zal maken. De heer A. Groen bespreekt de mo gelijkheid oin te komen tot een tweede noodslachtplaats. Er is een schuur vo^r disponibel gesteld. De voorzitter wijst erop, dat schillende moeilijkheden aan zi|U ver bonden, maar zal het ter sprake bren gen waar dit noodig is. De heer Dekker vraagt of het niet gewenscht is om de wegen te Waarland een naam te geven. Het is volgens spr. voor een vreemdeling niet gemakkelijk. Het is bii ons maar niet anders dan aannemers, de Directie voor schadevergoe ding van gemaakte kosten zouden kunnen aanspreken, is een opzettelijke onwaarheid. Een man als de heer Stuyt in de aller eerste plaats, weet dat bet tjjdstip van een aanbesteding zonder bezwaar korten tijd kan worden verschoven; ook, dat het geen zeld zaam verschijnsel is, dat zooiets plaats heeft. De laatste jaren hebben veel geopenbaard. Toestanden zijn aan den dag gekomen, waar van de doorsnee burger bij benadering het bestaan niet vermoedde. Het Leidsche schan daal scheen een waardig slot te zullen vor men. Het heeft niet zullen zjjn. Want ook het misleidend advies van den architect behoort tot die zeer ernstige fei ten, welke in het algemeen belang gesigna leerd behooren te worden. Waar moet het heen met onze Maatschap pij, indien de raadgevingen van mannen, die mede leiding geven, niet meer met vol ver trouwen kunnen worden aanvaard. Doch wij zijn gewaarschuwd. En wij be hoeven niet te zoeken naar de wjjze, waarop de Nederlandsche Bouwwereld behoort te worden gewaarschuwd voor dergeljjke advi seurs. De vak- en aanverwante bladen in Neder land zijn vele. En nu de hoogere R.-K. politiek. Wetende, dat ook niet R.-K. burgers, waaronder de Burgemeester van Alkmaar, hunne medewerking hadden toegezegd voor het inzamelen van gelden voor de onderwer peden bouw, hebben de R.-K. autoriteiten het aangedurfd, bij dienzelfden bouw, an dersdenkenden uit te sluiten. De publicatie van „Inter Nos” Donderdag in dit blad, vermeldde een keur van namen van niet Roomsche ingezetenen. Met alle waardeering voor den steun, on dervonden van de eersten onder de R. K. burgers, moeten wjj thans onze ergernis lucht geven. Niet eens juist blijkt onze redeneering in het eerste schrijven over dit onderwerp, toen wy betoogden, dat, hoewel hier een R. K. Stichting met R. K. geld wordt gebouwd, de dividenden toch mede zullen moeten ko men uit de zakken van andersdenkenden. Want naast het dividend moet ook het ka pitaal mede door anderen worden opgebracht Een staaltje van boogere R. K. politiek, die elk weldenkende R. K. tegen den borst zal stuiten. Eenerzyds de plannen van de R. K. Too- neelvereeniging „Inter Nos” gesteun 1 door een belangrijke groep andersdenkenden met den Burgemeester aan het hoofd; anderzijds de getroffen maatregelen, om zorgvuldig te waken, dat vooral niets van het bijeen te brengen geld terugvloeit in andere dan R. K. zakken. Of is bet aan het andersdenkende deel van Alkmaar» burgerij nog niet duidelijk, dat door de wjjze waarop het Ziekenhuis wordt aanbesteed, het stempel is gezet op den ver deren gang van zaken? Dat dit deel wel mag offeren aan bet in- duniaad schoone doch zorgvuldig wordt buitengesloten, indien het betreft een levering of benoodigde werkkracht, Hoe geheel anders zou de samenstelling van het Eere-comité er hebben uitgezien, indien men eerst de aanbesteding had ge houden en daarna had getracht het Eere- comité te vormen. Zouden dan de namen van vooraanstaan de andersdenkenden zjjn vermeld, zou dan de naam van onzen geachten Burgemeester bovenaan hebben gestaan, denkt gij? Neen, duizendmaal neen, dit weten wy te goed. Is bet niet erg, jaar en dag te moeten aan schouwen, dat de N.-H. Kerk wordt geres taureerd door een R. K. werkgever met een R. K. opzichter, alsmede een R. K. onder baas en eon grdot, zoo niet het grootste deel R. K. arbeiders, terwyl de R. K. politiek er op uit is, ons van en uit alles te weren? Komt andersdenkenden, nu is ’t welletjes. Gy vooraanstaanden uit onze burgerij, lie niet behooren tot de R. K. Kerk, en reeds enkele maanden terug zyt toegetreden tot dit Comité, gij behoort daar niet, neen, wat meer zegt, gij moogt geen uur langer Uw steun verleenen en behoort onmiddellijk uit te treden. Thans is het oogenblik gekomen om eens ernstig te denken aan ons eigt*n ziekenhuis. Thans alle krachten ingespannen om dezen wensch zoo spoedig mogelijk in vervulling te doen gaan. Niet R. K. comitéleden spaart uw krach ten Niet R. K. burgers van Alkmaar, spaart uw geld, want alle arbeid en alle geld gegeven aan deze specifiek Roomsche instelling, ont houdt gij aan uw eigen inrichting. Verstaat toch goed, ’t geld hier niet alleen een aannemersbelang. Het is voor geheel de burgerij noodig te weteu, dat het R. K. Zie kenhuis, onder leiding van den R. K. Stuljt zal worden gemaakt met Roomsche steenen Roomsch hout, Roomsche pannen, Roomsen ijzerwerk, door Roomsche arbeiders, Room sche bedden, gordijnen en kleeden, kortom alles Roomsch, uitgezonderd uw offerande. Wordt nu toch eindelijk eens wakker. Men steunt op Uw lamlendigheid. Op voor ons eigen Ziekenhuis. Namens de Afdeeling Alkmaar van den Ned. Aannemersbond, De Voorzitter: J. BROERSMA. De Secretaris: W. J. KARSSEN. (Het is den inzenders bekend, dat wy al door aan hunne zyde gestaan hebben, waar zij een algemeene aanbesteding verlangden, en dat ook wy hebben willen trachten, zekere Bisschoppelijke voorschriften in geval ontheffing te verkrijgen. Met de actie, door de afd. Alkmaar van den Ned. Aannemersbond konden wy tot op heden geheel accoord gaan, en wij heb ben niet geschroomd, daarvan ook blyk te g< ven. Wanneer de heeren thans echter de direc tie van het R. K. Ziekenhuis min of meer verwijten, dat zy zich door den heer J. Stuyt van zekere stappen liet terughouden, en wan- 1 neer een reeds maandenlang vaststaande lief- dadigheids-uit voering van .Inter Nos” mede dienst moet doen, om onder de burgerij van -een anti-katholieke „Hetze’ te ver- wekken, dan aarzelen wjj niet, deze handel wijze van de heeren bestuurders der afd. Alkmaar tenzeerste te betreuren en af te keu-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1924 | | pagina 5