RECHTZAKEN. GEMENGD NIEUWS. BINNENLAND. Verspreide Berichten. Korte Berlchtèn. Klein Allerlei. de die ti, 6 nader onder- Nog tionaal en to van gen v< onthef I 11 i r c eneleden rot deze verzoekschrift droeg in totaal 28.280 teekeningen van spoorwi De minister deelde niêur, ua, geachte wijzigingen in het eerder v< der spoorwegen is gebracht, terwyl £Ë7de verwachting uitaprak, dat aan de wenschen der organisaties zal voldaan kunnen worden en de pensioenregeling voor het spoorweg- personeel tegelijk mot de voorziening tot de DE SCHILDERiJENDIFFSTAL1 i TE DUSSELDORF. De beide arrestanten van de Amster- damsche recherche, die eenige dagen in Dusseldorf zijn geweest, om daar inlich tingen te geven in verband met het on derzoek naar den diefstal uit de „Kunst- halle”, zijn thans weer naar Amsterdam overgebracht in afwachting van de of- ficieele uitlevering. De beide arrestanten gaven yoor te heeten Schmitz en Schulze en zeiden doctor in de medicijnen te zijn. Hun werkelijke namen zijn Huppert en Ber- zewski. Het is bij de verhooren geble ken, dat eerstgenoemde inderdaad doc tor in de medicijnen is. Ondanks zijn nog jeugdigen leeftijd had hij reeds eenigen naam gemaakt als gynaecoloog en met lang .geleden had hu met goed gevolg een patiënt geopereerd, welke door een anderen medicus was opgv- geven. Op de vraag, hoe dr. Huppert tot het plegen van het misdrijf was geko men, heeft hii .geantwoord, dat hii niet over de middelen beschikte om een ei gen praktijk te beginnen. Hii was nu werkzaam als assistent tegen een laag honorarium. Wilde hij .zien zelfstandig .inrichten, dan had hii dure instrumen ten en o.a. een Röntgen-apparaat van 15.000 (gouden) Marken noodig. Om aan het voor dat doel benoodigde geld te komen, had de medicus zijn toevlucht genomen tot den schilderijendiefstal. Zijn medeplichtige, Berzewski, die laatstelijk koopman te New-Yotk was, is oud-officier van het Duitsche Ifgner. De derde verdachte, Hackenbroick, blijft nog steeds ontkennen, hoewel hii door de beide anderen pertinent als mededader wordt aangewezen. Hij is niet directeur van de „Kunsthafte”. maar van een reizende schilderijenten toonstelling. In die kwaliteit had hii con necties met.kunsthandelaren in verschil lende deelen van de wereld en hij zou het plan tot den diefstal hebben ge opperd onder mededeeling, dat hi\een atzetterrein voor de schilderijen wist, N. V. NATIONAAL SPORTPALEIS. Gisteren zijn van ’s-Gravenhage naar Apeldoorn overgebracht ten einde te^ beschikking van den officier Van justi tie te Zutphen te worden geleid, Van der H.. K- en U., leiders van de N.V. Nationaal Sportpaleis, die de vorige week in Den Haag voorioopig zijn op gesloten, in verband met het onderzoek naar te Apeldoorn met de z.g. Apoldro’s gepleegde fraude. t EERSTE KAMER. De leden van de Eerste Kamer zijn ter vergadering bijeengeroepen tegen Dinsdag 28 dezer, des avonds te halfnegen. ARBEID IN EEN DRIE-PLOEGEN- STELSEL. De Minister van arbeid, handel en nijver heid heeft aan hpofden of bestuurders van ondernemingen, waar de in art. 39 onder A of B, van het Werktijdenbesluit voor fabrie ken of werkplaatsen 1923 genoemde arbeid wordt verricht, in alle gemeenten des Rijks vergund, dat in hunne ondernemingen ge durende het tijdvak van 24 dezer tot en met 31 December mannelijke arbeiders van 18 jaar of ouder, die arbeid verrichten ingevolge het bepaalde bij art. 39 van genoemd Werk tijdenbesluit, voor zoover zulks noodig is, om in een in continu werkende fabriek of werk plaats of in een in continu werkend gedeelte van een fabriek of werkplaats arbeid in een drieploegenstelsel mogelijk te maken, in af-, wjjklng van het bepaalde by art. 24 der Ar beidswet 1919, aldaar arbeid verrichten: a. gedurende 62 uren per week, mits niet langer dan 168 uren in drie achtereenvolgen de weken; b. in drie achtereenvolgende weken gedu rende 56 uren, tusschen 10 uur des namiddags en 6 uur des voormidags. DE PENSIOENEN BIJ DE SPOORWEGEN. Gisterenmiddag heeft een deputatie uit de Ned. Vereeniging van Spoor- en Tramweg personeel, den B. A. N. 8. en den Neutralen Bond van Spoorwegpersoneel en den Bond gepensionnoeidea bij de Ned. Spoorwe gen minister van Waterstaat het peti tionnement voor de spoedige invoering der pieuwo pensioenregeling aangeboden. Hot NEDERLAND EN TSJECHO-SLOWAKIJE. Naar de Tsjecho-Slowaaksche Legatie te Den Haag mededeelt, zyn de geratificeerde handelsverdragen tusschen Nederland Tisjecho-Slowakye op 17 October j.l. Praag uitgewisseld. R. K. BOND VAN HANDELAREN IN MELK EN MELKPRODUCTEN. Zondag heeft de R. K. Bond van Hande laren in Melk en Meldproducten in Neder land zyn vijfjarig bestaan gevierd. Er was daarvoor veeVEelangstelling by de leden, die in grooten getale naar Den Haag waren opgekomen. In de kapel van „Groenestein,” welke ge heel was gevuld met de leden van den feest vierenden Bond, word te 12 uur oen plech tige H. Mis opgedragen door den Bonds- adviseur, den weleerw. heer W. D. J. Ja nus, uit Delft, met assistentie van de wel eerw. heeren r^tor Möller en L. C. van de Nouweland, geestelijk adviseur dej Haag- sche afdeeling. Na het Evangelie hield de weleer, heer Janus een predikatie. Daarna hield het Bondsbestuur op het feestelijk met planten en bloemy versierde podium een receptie. De voorzitter van de feestcommissie, de heer J. C. van Rijn, verwelkomde de aan wezigen en huldigde het bondsbestuur, vooral het dagelijksch bestuur, bestaande uit de heeren A. J. Voskuil, voorzitter, A. J. van Schie, secretaris, en G. A. van Swio- ten, penningmeester wien hij namens de or ganisatie elk een feestgeschenk als herinne ring aan dezen dag overreikte. De bondsadviseur, kapelaan Janus, wees op den band, welke de leden eener R. K. organisatie samenbindt, ji.1 het katholiek bewustzyn, het heilig geloof. Eerste feestredenaar was de heer Chr. H. Janssen. De tweede feestredenaar, rector Jan sen, uit Amsterdam, vestigde de aandacht op den goeden geest, die steeds in de krin gen der z.g. kleine middenstanders heerscht, tot welke ook de leden van dezen Bond zich rekenen: een geest van broederlijke gezel ligheid on een goed begrip van het hoogcre doel, dat ons bindt. ik. Mr. Hubar, namens het Na- ize-bureau een woord van geluk- wensch en van opwekking. Van vele zjjden ontving het Bondsbestuur brieven en tele grammen van gelukwensch. Na de fcestvergadering volgde Ben ■ten, die een dezer dagen In hechtenis z|Jn genomen, volharden in hun cynische hou ding, welke iedere beschrijving tart. Bij het eerste onderzoek, hetwelk onmiddellyk na den moord werd Ingesteld, verklaarden zjj, hoewel zy toch in een kamer vlak naast die der slachtoffers liepen, niets te hebben be merkt,. hetgeen het geval aanvankelijk voor de politie des te geheimzinniger maakte. Met ontstellend cynisme hebben zjj echter nader hand aan do justitie uitvoerig beschreven hoe zy hun daad hebben bedreven. Als mo tief gaven zy op. dat zij van de spaarduitjes van hun ouders goede sier dachten te maken Dit geld hadden zij terstond verborgen. DE PANIEK IN EEN BIOSCOOP TE ATHENE. Nader blijkt, dat er in de bioscoop in de 3- September-straat te Athene geer brand is ge weest, maar een valsch brandalarm, ten ge volge waarvan een paniek ontstond, waarbij 27 personen werden gedood en 50 gewond, meerendeels kinderen Men vermoedt, dat het valsch alarm opzet telijk door zakkenrollers werd gemaakt die in de paniek hun slag hoopten te slaan. DORP AFGÉBRAND. Te NoviHe aau de Fransch-Zwitsersche grens breidde een brand in een schuur zich tot de naburige huizon uit. Weldra stond, mede ten gevolge van den hevigen wind, het geheele dorp in brand. Van de 44 huizen ble ven slechts 4 behouden. De bevolking vlucht te naar St. Gingolphe. AANSLAG OP EEN EXPRESS. De tijdige tueechehkomst van een aantal moedige wegwerkers heeft waarschijnlijk een poging verijdeld, die in het werk was gesteld om den P.L.M.-Express met de Indische mail by Marseille te doen ontsporen en te plunde ren. De wegwerkers raakten met een twintigtal bandieten, die bedoeld schelmstuk trachtten uit te voeren, slaags en beantwoordden bet vuur dezer laatsteu zoo goed, dat deze het hazenpad kozen, waarna ze in sterko tocr- auto’s ontkwamen. DE MOORD TE WEIHER. Eenigen tyd gelden maakten wy melding van een afschuwelyk drama, dat zich in het dorpje Weiher nabij Kulmbach, had afge speeld. Daar werden een metselaar met zijn vrouw en twee zoontjes in do slaapkamer gevonden met ingeslagen schedel. Thans is gebleken, dat hier een geschie denis achter zit, welke in onmenschelykheid de zaak van Leopold en Loeb evenaardt. De daders zyn n.l. de twee oudste zoons, jongens van 16 en 14 jaar. Deze beide jeugdige mou- i VERGIFTIGING? Zondagmorgen heeft zkfh te Amster dam bij de politie een 28-iarig'e dienst bode uit Weesp aangemeld, die zeide, Zaterdag1 in de soep vergift te hebben gedaan, om haar huisgenooten te ver geven. Er hebben zien echter bii nie mand nadeelig gevolgen hiervan voor gedaan. De Amsteraamsche recherche leidt het onderzoek. De Vrees, terugjgebradit te zullerf worden naar ,de inrichting! yoor zenuw patiënten ,,Maas-Oord” je Rotterdam, welke de dienstbode een maand als hersteld, verliet, dreef haar wanhoopsdaad. Het vergif, dat naar -later gebleken is, meer dan een jaar oud geweest moet zijn, heeft noch' bi< degenen die de soep nuttigden, noch bii de dienstbode zelve, nadeelige gevol gen veroorzaakt Het gebeurde kwam aan het licht, doordat de dienstbode Zondagochtend vroeg1 naar Amsterdam is gereisd en aan de politie aldaar heeft medegedeeld wat zij gedaan had. Onmiddellijk is toen de Weesper bur gemeester van het gebeurde in kennis gesteld, die dadelijk een onderzoek in stelde. De dienstbode werd vastgehou den en Maandag naar Weesp vervoerd, alwaar haar een verhoor werd aljpeno- jnen, om haar ’s anderendaags ter be- stfrikking v»n de Amsterdamsqie justitie GEVAARLIJK SCHUTTER. Te Velp is tijdens een voetbalwed strijd een ernstig ongehik gebeurd. Plotseling klonk een aantal schoten en hoorden verschillende spelers van een plaatselijke vereeniging ae kogels langs zich heen fluiten. Sommige spelers wier pen zich op den grond, om niet getrof fen te worden, terwijl anderen, die meer uit de richting stonden, uit alle macht ^breeuwden, dat de schutter, die in een tÖfn aan de Roozendaalschelaan stond, tér niet op en trof al spoedig den 20- jarigen voetballer Roelofsen uit Arnhem. Deze viel en werd door zijn kameraden naar de op het terrein staande tent ge bracht Dr. v. <F Feltz uit Arnhem en de politie werden gewaarschuwd. De ge troffene werd naar het Velpsche zieken huis overgebracht Gebleken is, dat de gevaarlijke schut ter,, de heer j. v. d. B., wonende Roo zendaalschelaan, met scherp op een dun houten schijfje had staan schie- t»n, waar de kogels met gemak door heen Aogen» zoodat deze op het onmid dellijk achter den tuin gelegen voetbal veld neer kwamen. De politie stelt een zoek in. Binnenkort zullen ter bezuiniging in Tsjecho-Slowakye vyf ministeries worden opgeheven, n.l. die van de Posterijen, Volks gezondheid, Voeding, het ministerie voor Slo wakije en het ministerie, dat tot taak had eenheid in de wetgeving te brengen. Een mijngasontploffng heeft plaats ge had in de kolenmyn van Winterslag (Belg. Limburg). Men ving onmiddellyk met het reddingswerk aan en slaagde er in 10 arbei ders te voorschijn te halen. Drie waren dood, zeven min of meer ernstig gewond. Uit een aan den Duitschen Rijksdag toe gezonden memorie van den ryksniinister van posteryen blijkt, dat de post sinds 1 Febmari 1924 een batig saldo van 50 millioen goud- mark heeft gemaakt. De Vereenigde Staten hebben laten we ten, dat zy vertegenwoordigd zullen zijn op de internationale opiumconferentie, die in November te Genève bijeenkomt. In verband met de regeeringscrisis in Engeland heeft de executieve besloten de ra- tificeering van het Britsch-Russische ver drag uit te stellen en de hieruit voortvloeien de te nemen besluiten aan het praesidium over te laten. Te Triëst zyn thans vijftig personen in hechtenis genomen in verband met het na maken van Engelsche schatkistbiljetten van een pond. Men verwacht nieuwe inhechtenis nemingen te Parijs en to Antwerpen. Men meldt, dat de voorloopige begroo- ting van de stad New York sluit op een cij fer van uitgaven ad -100 millioen dollar voor het jaar 1925. Dit is het hoogste cijfer in de geschiedenis der stad voorgekomen. Naar uit New York wordt gemeld, zal de Z. R. III in dienst worden gesteld voor een geregelden passagiers- en postdienst van New York op Havanna en Panama. De Italiaanscbe regeering heeft aan ver scheidene leden der familie GarribaMi een pensioen toegekend. Generaal de Bono, tot heden opperbe velhebber van do fascistische militia, is tot gouverneur van Cyrenaica benoemd. Cyre- naica is de Italiaanscbe kolome op Afrika’s Noordkust. De Turksche autoriteiten te Konatan- tinopel zyn met de interneering der Griek- gebe inwoners in concentratiekampen begon nen. De vroegere Joegoslavische premier Pasjltsj is ernstig ziek; men vreest het erg ste in verband met zyn hoogen ouderdom. Bij informatie is gebleken, dat noch prins Leopold, noch prinses Marie José van België verloofd zyn. De prinses van België zou prins Umberto zelfs nooit gezien hebben. Het bestuur van St. Mary’s Hospital te Londen heeft besloten voortaan geen vrou- welyke studenten in de medicijnen meer toe te laten. Te Glasgow heeft een man een vier jarig kind met een mes zwaar gewond en het toen, nog levend, in een vuilnisbak gewor pen. 's Avonds gebeurde er in dezelfde wijk van Glasgow een zelfde misdaad. KOLENDAMP. - In de Jultanalaan te Hilversum zijn gisteren mevrouw Abdij eir haar twee dochters in bewusteloozen toestand in hare woning? gevonden. De politie, die in allerijl werd opgebeld, trachtte de dames bij te brengen,, dodr deze po gingen hadden geen resultaat Daarna kwam de Gem. Geneeskundige Dienst met een zuurstofapparaat. Een der dochters werd toen bij kennis gebracht De oude mevrouw en de andere doch ter moesten per brancard naar de R K. ziekenverpleging vervoerd worden. De foestand van mevrouw Abdij is zorg wekkend. De dochter, die bijgekomen was, kon mededeelen, dat Zaterdag de kachel voor het eerst aangemaakt was en dat er Zondag kolendamp was ge constateerd. Een der dochters is gisterenavond in de R. K. Ziekenverpleging overleden GEZELSCHAP HENRI *ÏER HALL Aan het revve-gezelschap Henri ter riall is met den aanvang der nieuwe revue m Januari e.k. verbonden de bekende operette-komiek, de heer Piet Köhler,, zulks ter vervanging van den hr. Su Nieuwenhuyzen. De nieuwe revtie voor 1925 zal „’t Kan verkeeren” ge titeld zijn. DE BRAND TE VLISSINGEN. Naar „Het Vakblad” verneemt, wa ren gebouwen,, machines enz. van de Nederlandsche Petroleum- en Asphalt- Maatschappij, waar de geweldige brand in een tank heeft gewoed, in ronde ge tallen verzekerd voor f520 000. De scha de heeft ongeveer 60 pCt bedragen, waarvan alleen op machines en matcri Sal ongeveer 2'/» ton komt. EEN LIEFDESDRAMA. J. C. uit Bergen op Zoom schoot bil zijn ontmoeting met mej. H. de B. te Antwerpen, toen zij had verklaard hem niet meer te willen zien, haar met een revolverschot in het hart cn pleegde daarna zelfmoord. BOTSING TUSSCHEN AUTO EN MOTOR. Een motorrijder, op wiens duozitting een dame had plaats genomen, werd Zondagochtend op den Abcouder Straat weg .onder de gemeente Weesperkar- spel, aangereden door een auto, met het gevolg,, dat beide eerstgenoemden van den motor werden geworpen. De gevol gen waren voor de dame noodlottig; deze bekwam een hersenschudding. Haar begeleider kwam er goed af. De chauffeur van den auto reea door, doch een wielrijder slaagde er in het wagen- nummer op te nemen, waardoor de poli tie in staat gesteld is» een onderzoek in te stellen. GOED AFGELOOPEN. Een der beugels van een E S.M.-tram- wagen, die van Amsterdam kwam, ge raakte ter hoogte van de Liebrvg tus schen Halfweg en Haarlem defect werd en in elkaar gedriAt. ’n Aanwezige con troleur klom, daar de gewone opstap- haken aan de nieuwste tramwagens ont breken, tegen den wagen op en greep zich tenslotte vast aan een op het dak aanwezige buis, waardoor de electrische draden loopen. Doordat de beugel was ingedrukt kwam een deel er van in aan raking met de buis, waardoor deze onder stroom stond. De controleur brandde zich beide handen en kon de buis niet loslaten alvorens de tweede eugel, die op den wagen was beves- gti, naar beneden was gehaald. Zondagavond, toen het 2 K-jarig toon tje van den heer Van Dyk te Zwolle in een onbewaakt oogenblik het huis verliet, is het in een sloot gevallen en in de modder gestikt. Ruim een uur later heeft men het knaapje levenloos opgehaald. Te de Lier is de 36-jarige J. de J. t» water geraakt en verdronken. Zondagavond Is de 25-jarige Corn. Naayer, van Stadskanaal, te Veen dam in het kanaal gereden en verdronken. Te Amersfoort is bericht ontvangen, dal - de beer L-, voorheen inspecteur van politie aldaar, te Bonn is gevangen getet. Omtrent de reden daarvan was men no gniet inge- lioht. De 16-jarige Naantje Fr. uit Roosen daal en de enkele jaren oudere de B., uit Oud-Gastel, die sedert een week de ouderlij ke woningen waren ontloopen en naar Ho boken (België) waren uitgeweken, ayn Zon dag door de politie in een dansgelegenheid te Roosendaal aangehouden. Te Leeuwen (Geld.) kantelde een auto bus van den dyk. De twee inrittende passa giers en de chauffeur kwamen er met eenige schrammen af. De autobus werd voor een groot gedeelte vernield. Op den eersten kermisavond te Breda hebben eenige vrjj ernstige vechtpartijen plaats gehad. Twee personen, W. V. uit Prin- cenhago en J. v. P. uit Raamsdonkveer wer den zoodanig met messen gestoken, dat op name in een geneeskundige inrichting werd noodig geacht. Nader wordt omtrent het geval van gasbedwelming in de Westerstraat te Am sterdam vernomen, dat dc man, de 72-jarige Kooy, gisteren in het gasthuis is bezweken. De toestand van de vrouw, die pas hersteld was van een zware ziekte is ernstig. HOOGE RAAD. In het cassatic-bcroep van iemand, door de rechtbank te Alkmaar veroordeeld tot IC boete, wegens overtreding van de Motor- en Rjjwielwet, concludeerde de advocaat-geno raai by den Hoogen Raad tot verwijzing dezer zaak naar net Gerechtshof to Amster dam. Uitspraak 17 Nov. a.s. ONTSLAGEN VAN RECHTSVERVOL GING. Het gerechtshof te ’s-Hertogenbosch heeft den arbeider A. T. te Oud-GasteL beklaagd van poging tot doodslag op Jan Tak te Gas tel, met vernietiging van het vonnis der rechtbank te Breda ontslagen van alle rechto- ynrvolging. zooals ook bet Bredasche vonnia luidde, meenschappeljjke maaltijd en daarna een feestavond. DE SALARISKWESTIE. Van bevoegde zijde is een mededeeling ontvangen, waarin in verband met de actie van het personeel becijferd wordt^ dat de salarieering van brievenbestellers, zelfs n» de laatste korting, zeker niet ongunstiger is dan op 1 Januari 1920 en dat by een ver gelijking met October 1920 geen sprake van achteruitgang is, zelfs al zou de daling van het index-cyfer thans b.v. 20 in plaats van 24.1 zyn. RECLASSEERINGSRADEN. Te Utrecht is een vergadering van ver tegenwoordigers van reclasseeringsraden gehouden, onder voorzitterschap van den heer mr. N. Muller van Alkmaar. Vertegen woordigd waren de raden van Amsterdam, Alkmaar, Arnhem, Groningen, Haarlem, Rot terdam, Utrecht en Veenhnizen. Besloten werd, een permanente commissie van regeling voor bijeenkomsten te vormen. De reclasseeringsraden van Alkmaar, Am sterdam en Utrecht werden aangewezen, een vertegenwoordiger in die commissie van drie personen te benoemen. Besproken werden eenige beschikkingen van den minister van justitie inzake voor- waardclyke invrijheidstelling van gevange nen en de tegenwoordige wyze van selectie voor het ondergaan van straf in de gevan genis in de open lucht te Veenhuizen. Uitvoerig werd gediscussieerd over ministerieele circulaire van 15 Mei 1.1. be treffende wijzigingen in het strafstelsel aan te brengen. Hierby werd o.m. de wensch ge bit, dat waar geen reclasseeringsraad is ge vestigd, in den gestichtsraad vertegenwoor digers van de reclasseeringsinstellingen war den opgenomen. Verder werd de wensche- lykheid betoogd, dat tot opheffing van de absoluutheid der cellulaire afzondering voor een gevangene niet wordé overgegaan dan nadat is onderzocht, wat daaromtrent de wensch is van den getrokken gevangene. SALARISACTIE VAN R. K. OVERHEIDS PERSONEEL. De R. K. Centrale van bflrgerlyk over heidspersoneel heeft te Amsterdam verga derd, teneinde den stand van zaken betref fende de salarisactie onder de oogen te zien. Do Centrale sprak haar ernstige ontr stemming uit over het feit, dat de mede- deeling, welke vertrouwelyk aan de afdee- lingsbesturen zyn verstrekt, in de pers zijn gepubliceerd. Besloten werd, met kracht te blijven ijveren voor datgene, wat op 13 dezer met de R. K. Kamerfractie werd besproken. In beginsel is verder besloten! dat op 16 November een vergadering zal worden ge houden met afgevaardigden van de afdee- lingeu der aangesloten organisaties, waarop de salarispolitiek der regeering en de in verband daarmede gevolgde gedragslijn der Centrale zullen worden besproken. DE BEZUINIGINGSCOMMISSIE. Naar het „Vad.” verneemt, zyn de geruch ten als zou de regeering voornemens zyn de bezuinigingscommiseie-Rink op te heffen, van allen grond ontbloot. DE TABAKSWET. Naar men aan het „Eindh. Dagblad” van bevoegde zyde mededeelt, ligt het in de be doeling van den minister van Financiën om den termijn genoemd in artikel 88a der ta bakswet, welke termijn voor de daarin ge noemde ontheffingen geldt, eenigermate te verlengen. Thans is deze termijn voor de ontheffingen tot 1 Januari 1925. Binnenkort zal er in den vorm van een desbetreffend wetsontwerp nadere mededee- lingen worden gedaan. Het betreft hier noodzakeljjk die bedrijven welke by het inwerkingtreden van de tabaks wet niet aan de bepalingen in de wet ge noemd voldeden, waardoor bij de wijzigingen der tabakswet artikel 88a werd ingeVoegd. Door invoeging van dit artikel werd het ve- len kleinfabrikanten mogelijk gemaakt om op moest houden. De schutter hield tot 1 Januari 1925 te mogen door werken, welke anders allen zeer zokor broodeloos zouden zyn geweest. DE HOLLANDSCHE MOLENS. De Minister van Waterstaat heeft aan Ge deputeerde Staten der provinciën verzocht, in aansluiting aan de circulaire van den mi nister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen, om ook zijnerzijds do gemeente besturen aan te schrijven hun medewerking te verleenen tot behoud van den Hollandscnen molen, een en ander uit den aard der zaak voor zoover zulks niet in beteekenende mate strydig is met de belangen van den Water staat. ■HM#, iia* hut bM Juist Is, dat die troepen oeveT gekregen hebben de bezetting onzicht baar te maken. DE DUITSCHE RIJKSDAG ONTBONDEN. De eindelooze parlementaire cririe in Duftsehland fa gisterenavond daardoor oj> gelost, dat d» rijkspreeideat den rijksdag ontbonden heeft. Dit lichaam zal zelfs niet meer by elkaar komen om de voorlezing van zyn vonnis aan te hooren. De laatste ade van het drama heeft zich als volgt afgespeeld. De kanselier richtte gisterenavond twee brieven aan de Duitsch- nationalen en aan de democratische partij. In den eersten verzocht by den nationalen zich eventueel met drie, in plaats van met vier ministerzetels, tevreden te stellen, daar hy op het behoud van Kanitz gesteld was. In den tweeden brief deed hy een beroep op dc vaderlandsliefde, die de democraten verondersteld worden te koesteren en ver zocht hij hun de uitbreiding naar rechts ■ogelyk te maken. Mocht dat onnogelyk zyn dan verzocht Mi om welwillende neutraliteit. Als onderpand daarvoor stelde hij voor, dat ryksministcr Gessler in de regeering zou blijven. De democaten hebben verscheidene uren lang over een antwoord op den brief gedeli bereerd. Gessler verklaarde zich zonder voorbehoud naar den raad zyner party te zullen schikken. De onverzoenlijke vleugel der democraten behaalde echter de overhand en de kanselier werd daarvan in kennis gesteld. Deze berichtte daarop den ministerraad welke tot de slotsom kwam, dat rijksdag- ontbinding bet eenige was, wat nu nog over- bljjft. De rijks president heeft de volgende ver ordening uitgevaardigd: In verband met de parlementaire moeilijk heden is handhaving van de tegenwoordige ryksregeering ónmogelijk; het is eveneens Ónmogelijk een nieuwe regeering te vormen op den grondslag der tot dusverre gevolgde binnen- en buitenlandsche politiek. Op grond van artikel 25 der rijksgroud- wet ontbindt ik derhalve den rjjksdag. Om acht uur overhandigde de staats secretaris der ijjkskanselarij aan den ryks- dagvoorzitter Walroff het besluit tot ontbin ding van den rijksdag. De vergaderingen der ryksdag-commissles welke reeds waren vastgesteld, werden af gezegd. De nieuwe verkiezingen zullen zeker niet Voor 30 November plaats hebben. In parle mentaire kringen neemt men aan, dat te eerst midden-December zullen gehouden worden, wjjl dan tegelijkertijd de nieuwe verkiezingen in Pruisen en Hessen zullen plaats hebben. STAAT VAN BELEG IN WIT-RUSLAND. Volgens een bericht uit Beval is over do Wit-Russische gouvernementen Minsk, Wi- tebsk en Smolensk de staat van beleg afge- kondigd, daar landbouwers weigeren graan te leveren, bestemd voor het door hongersnood bedreigde Wolgagebied. RUSLAND EN POLEN. Naar officieus wordt medegedeeld, heeft de Poolsche-president Grabski met den mi nister van buitenlandsche zaken Skrzyaski een onderhoud gehad nopens den toestand der Poolsch-Russische betrekkingen. Volgens de bladen zijn de moeilijkheden in deze betrekkingen toe te schrijven aan de verplichtingen, welke de sovjetregeering by het verdrag van Riga op zich heeft ge nomen. In het dept, van btritenl. zaken te War- schaui is een speciale conferentie gehouden, waarbij een j4an is vastgesteld voor een diplomatieke actie, waarvan het doel is: ten eerste de gevolgen van de- niet-vervulling van het verdrag van Riga door de sovjet unie in het licht te stellen en voorts voor de aangelegenheid een doeltreffende oj>los- smg te vinden. De Russische gezant te Warschau heeft de Poolsche regeering verzocht het bericht, als zou een agent der Poolsche geheime politie in de sovjetlegatie zyn geslagen en uitgeplunderd tegen te spreken, daar hy anders het plan tot zyn reis naar Warschau zou opgeven. lannen. dat de noodig de ontwerp reeds ter kennis van de directie --- verwachting uitaprak, dat aan de wenschen de pensioenregeling voor het r- 2o voorziening wyziging van de Pensioenwet 1922 in Kamer kan worden behandeld.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1924 | | pagina 2