M-HoMscli Dagblad. TWEEDE BLAD. Hoestsiropen voor kinderen 1 z. BLOKKER. OOSTERBLOKKER. O.F.M PROVINCIAAL NIEUWS. WARMENHUIZEN GEMENGD NIEUWS. LANDBOUW EN VEETEELT Pluimveeteelt. Brieven uit Brazilië. EGMOND AAN ZEE. EGMOND BiNNEN. ENKHUIZEN. SPANBROEK. A en jaar achteruit is gegooid. Ongelukkig frei CONSTANC1O VAN EIJK. De „vriend’ den politieken en economl- lid te willen toetreden, las de heer 18e JAARGANG. DINSDAG 21 OCTOBER 1924. V, V. BLOKKER. Uitgesteld. Wegens te weinig belangstelling is de eerste ontwikkeïingsavond van de K. S. A., naar we vernemen, uitgesteld tot over veertien dagen. Bedankt. Naar wij vernemen heeft de heer C. P. Jong na een 16- iarige dienstvervulling, wegens drukke werkzaamheden,, als marktmeester aan de veiling alhier, bedankt. tcnland, welke, gelijk ook nu weer, zich da delijk ’Loont in de daling van den Braziliaan jchen wisselkoers. Vooral daar gewetenlooze telegraafbureau! da meest overdreven be richten de wereld inseinen. Nog geen acht dagen geleden verscheen In de kranten het verslag, uitgebracht voor een Engelscbe commissie van financiers, die hier twee maanden lang den financieelen en economischen toestand van Brazilië waren komen bostudeeren -’-ens de officieeio re- goeringsverklaring, op verzoek van President Bernardes, volgen "-deren, omdat de Enge- schen niet langer van plan waren geld te leenen aan Brazilië, vooraleer zij inzage hadden gekregen in de re eer: gsboeken, en sen onderzoek ter plaatse ingesteld hadden aaar de economische hulpbronnc Het deed mi^ menscheljjkerwijze goed te tien, dat de „Lords", met aan het hoofd de bekende Jood Montagu, tot dezelfde conclu sies kwamen als de schrijver van de ..Brieven uit .Brazilië”, een bwjjs voor mij, dat ik ge durende de tien jaren, wplke ik zoo nu en dan wat schrijf voor „Oia Blad", den ge- duldigen lezer van die* onverschrokken Roomsche courant, een tamelijk juisten kijk gegeven had op schen toestand van de Braziliaansche repu bliek, en goed deed met hen daarvoor ern stig te waarschuwen voor de linksche poli tiek, en voor dreigende verdeeldheid in eigen kamp. Vooral was dc aandacht der Londen- sche financiers gevallen op 't totaal ontbre ken van evenwicht tusschen inkomsten en- uitgaven bij de jaarlijksche begroetingen, met het fataal gevolg van deficits, moratoria, en gevaar voor bankroet. Ook viel het hun ten zeerste op, dat er hier in Brazilië een zoo groot teveel is aan ambtenaren (och, dat is anders ’n verschijn sel in bijna allo republieken; ’n diplomaat zeide mij een» in Lissabon, dat do republie ken juist daarom gemaakt worden!). Volgens die wijze raadsmannen moest hun aantal sterk verminderd worden, en do over- blijvenden veel beter worden gereminiceerd. met inachtneming van do rechtvaardigheid bij promoties. Wat de heeren meiden van de fiscalisatie, uit te oefenen door de Bonds- regeering op gesloten en nog te sluiten lee- ningen van de verschillende staten en ge meenten met het buitenland, kan ook al geen nieuws zijn voor de lezers van „Ons Blad”. Wel misschien do „slimme” raad (wc heb ben met Engelschen te doen!) om inplaats van leeningen te sluiten in het buitenland, de nationale patrimonia, de staatsspoorwe gen, de Braziliaansche I'oyd en verdere scheepvaartQiiderncmingen, alsmede de ac ties van do Braziliaansche Bank te.„ver knopen”, natuurlijk op de eerste plaats aan het „bevriende" Engeland. Dat vele van ge noemde zaken reeds verhypothicecrd waren aan het buitenland, wist do lezer reeds; nu raijen, op straffe van anders geen geld meer ter leen te krijgen de Engelscbe „vrienden” «n, dit alles maar eenvoudigweg te v"rkoo- OOSTERBLKKER. Ongeval. Den bakker J. v. U. óverkwam Zaterdags middag «en ongeval met zijn honden wagen» waarbij een hem passeeneqde dito wagen van den groentavventer ft pen, om zoodoende eenigszius uit de gewel dige buitenlandsche '-'•raken, waar in onze onbarmhart!'’-'i'-'',->'ische mafonnie- ke regeeringen het arme land (dat stomrjjk kon zijn bij een christelijk bestuur) gedom peld hebben binnen den tijd van twintig jaren. Toen Brazilië ’n Roomsoh Keizerrijk was, stonden de financiën van het land driemaal heter dan nu in de republiek! Mogo God ons dierbaar Holland toch nooit overleveren aan do handen van geweten looze politici, zooals vriimc’selaars, socialis ten en communisten,' die alléén, ondanks al hun bedrieglijke spreuken en beloften, al léén voor zich zei ven zorgen en voor hunne partijgenooten en nimmer een open oog houden voor het algemeene belang! Altijd rechts houden, dierbare oud-landgenooten, vooral in 1925, ten koste zelfs van de groot ste persoonlijke offers! Dit vragen van U God, het Vaderland en uw eigen geestelijk en tijdeljjk welzijn! Wat nu den laatsten militairen opstand in Sao Paulo betreft waarover het „Noord- Hollandsch Dagblad" zoovele elkaar tegen sprekende telegrammen gepubliceerd heeft, kan ik u tot nog toe slechts dit mededeelen, dat deze waarschijnlijk is uitgebarsten, om dat de katholieke President Dr. Arthur Ber nardes geen amnestie (en maar heel wijs ook) wilde verleenen aan de militaire rebellen, die op denzelfden datum, 5 Juli 1922 heel toevallig(?) brak de laatste opstand juist op denzelfden datum, 5 Juli, uit de hoofd stad Rio de Janeiro gebombardeerd hadden, anderen gaven als reden op, een zekere on rechtvaardigheid van regeeringszjjde bij do promoties in het leger; weer anderen meen den de oorzaak ontdekt te hebben in.de ver nieuwing van het contract met een Fransche militaire missie, welke de politie van Sao Paulo zou instrueeren, verschillenden, die graag achter de coulissen speuren, bij welk getal ik mij aansloot, zagen in heel dat treu rig gedoe de zwarte hand der Loge, welke hedsche wraak wilde nemen op den tegen- woordigen President, die zich den laatsten tijd, vooral bij het jongste priesterjubileum van Kardinaal Arcoverde zoo „positief- Roomsch” getoond had. Wat er vau zij, bij zonder opvallend was het gedrag van den Grootmeester der Braziliaansche Vrijmetsela rij, onmiddellijk na het Gode zij dank! mislukken van den opstand, toen deze heer aanstonds een manifest uitvaardigde waarin 'hij op dementie en amnestie aandrong voor de oproermakers. Teekenend is het ook, dat, hoewel de legale troepen al bijna twee maan den de vluchtelingen op de hielen zitten, nog geen enkele der eigen belhamels is neerge legd, of minstens achter slot en grendel zit. Wie nu weet, dat 'de Minister van Oorlog positivist is, en ook wel zal behooren bij Brazilië'» Groot Oosten,, begrijnt de rest van zelf. Zooals ook van zelf spreekt, werd de op stand natuurlijk voor de buitenwacht gelegi timeerd als zijnde een heilige strijd ter ver overing van het parlementarisme (waar hier veel voor te zegtren valt), maar wat nu dit politiek ideaal te maken heeft met de „oj>- zettolijke” beschieting van Sao Paulo’s Ka thedraal en de on*wjj<Ung vsn verschillende kerken door de rebellen, mag en zal Joost wel weten. Dit alles-geeft veel te denken! Allerzekerst is het, dat er door de rebellen schandelijk is gemoord en geplunderd, dat dc Sao Paulo toegebrachte schade in dc millioe- nen loopt, en Brazilië economisch wel vijftig volk! WARMENHUIZEN. Raadsverga dering. De Raad dezer gemeente kwam op 17 October j.l. in openbare vergadering bijeen. Afwezig de heer Slot, wegens ziekte. De Burgemeester opent de vergade ring met een woord van welkom, deelt mede, dat de toestand van den heer Sjot vooruitgaande is, zoodat hij weer spoedig mag, verwacht worden. I INBRAAK EN DIEFSTAL IN EEN KERMISWAGEN. Op de kermis te Roosendaal, enkele weken'geleden, werd een kermiswagen van den heer Vermolen Vroohjke Rad”) opengebroken en werden daaruit ontvreemd eenige jassen, gouden voor werpen en een costuum. Thans is het de politie mogen ge lukken de daders te achterhalen en een van hen reeds te arresteeren, n 1- zekere L(eonard), een ontslagen knecht van den heer" Vermolen, die te Delft werd aan gehouden. Voor de politie te Roosendaal geleid, bekende hii volledig in .gezel schap van een „vriend” de inbraak en diefstal gepleegd te hebben en boven dien ook een kistje met centen zich te hebben toegeëigend. De gestolen goe deren hadden zij verkocht en de op brengst ervan verdeeld. De „vriend” is nu aan de politie ook ■bekend en werd te Groningen aange houden. DE MOORD TE CULEMBORO. De politie te Scherpenzeel (Geld.) heeft een beschonken zwerver, S. ge- heeten,. aangehouden, die in zijn roes mededeelingen deed over de moordzaak te Culemborg,. doch nuchter geworden, niets meer wenschte los te laten. Hij is naar Tiel overgebracht en aldaar in verhoor vastgehoudèn. ALWEER EEN AUTOBUS IN BRAND Zaterdagavond bemerkte de chauffeur van een autobus op den Haagweg nabij Eik en Duinen te Den Haag, dat er vlammen voor uit zijn auto .sloegen. Oogenblikkelijk bracht hii zijn wagen tot stilstand en hij wist binnen enkele minuten het brandje, vermoedeli^c door een lek in den benzine-toevoer ontstaan, te blusschen. Onder de reizigers in de autobus ontstond een hevige paniek. Allen trachtten door den. voor-intgang een goed hertikomen te zoeken, waar door gedrang ontstond. Men dacht er blijkbaar niet aan de deur achter in de autobus te openen. Eerst toen eenige wielrijders daar de inzittenden op attent maakten, werd deze deur van binnen uit geopend en hadden spoedig allen de autobus verlaten. EEN NIEUWE JUTTEPEER? Zooals men wel zal hebben opgie- merkt, ziet men tegenwoordig heel wei nig jutfeperen. Die boom is door ouder dom en ziekten zoodanig verzwakt, dat men kan zeggen., dat de soort is uit geleefd. De raskenmerken en het fokken van Leghorns. Bjj de Leghorns lette men in de eerste plaats op goeden lichaamsbouw. Het voorko men moet flink forsch, doch niet laag zijn. De hals wordt goed rechtop gedragen, de rug is naar achteren iets afzakkend, terwijl de staart goed achterwaart» wordt gedra gen. De lijn van hals, rug en staart mag geen scherpe hoeken vertoonen. Er is een tijd ge weest, dat men de Leghorns te zwaar fokte, waardoor het elegante type verdween. Ge lukkig is men daarvan teruggekomen. De vleugels worden vlak aan het lichaam gedra gen, het gevederte is goed aansluitend. De poten zjjn geel van kleur, wat echter bij de zwarte leghorns en Ancona's nog al eens iets te wensehen overlaat. Eigenaardig is, dat het fokken van deze beenkleur bij de hanen ge makkelijker is als bij de hennen. Bij de lich te kleurslagen is de snavel geel, bij de don kergekleurde zooals Patrijsleghorns enz. is de bovensnavel gewoonlijk iets hoornkleurig. De oorsehilden behooren zuiver wit te zijn, wat echter niet altijd het geval is. Vocral bij dc witte leleurslag zijn ze dikwijls geel. Hoe wel dit geen grove fout is, is het voor fokdie- ren bepaald niet wenschelijk. Verder moeten de oorschilden zonder vouwen of kreuken zijn. Rood in de schilden is een groote fout. Men zal zich herinneren, dat 't jaren gele den de mode was de kammen der Leghorn- hauen xoo groot mógélijk te fokken. Tegen woordig geeft men weer de voonreur aan kleine kammen, wat voor de dieren zei! allicht gemakkelijker is Met de kin- of keel- lellen was het precies hetzelfde. Nuthoenders moeten kleine kammen en lellen hebben, die niet zoo gauw bevriezen of soms zelfs afvrie zen. Bjj den haan moet de kam zuiver rechtop worden gedragen, met 5 tot 7 tanden, zonder sijspranken. De hennen dragen de kam ge heel omvallend. Het oog mag door de kam niet bedekt worden. Hierdoor zou het ge zicht worden belemmerd, wat de dieren schrikachtig en schuw maakt. Tegenwoordig kan men uit één foktoom wel hanen en hennen fokken, beiden met goede kammen. Vroeger, in den tijd der groote kammen moest men er twee foktoo- men op na houden. Om hanen te fokken met reusachtige kammen, die toch rechtop bleven staan, stelde men een foktoom samen uit een haan met een kam die aan alle eischen vol deed en heunen met dikke, vleezige bijna staande kammen. Voor de hennekam-foktoom nam men hen nen met de gewenschte kamvorm en een haan met dunne, slappe gedeeltelijk omval- lende kam. Een beschrijving te grfven van alle klcur- slagen der Leghorns zou te veel plaatsruim te vergen en voor de lezers ongetwijfeld saai worden. Ik wil dus volgtaan met de opsom ming der diverse variëteiten, n.l. wit, patrijs buff, zwart zilver duckwing, pile, koekoevee- rig en blauw. Ook de Ancona die men ten onrechte dikwijls als 'n apart ra beschouwt, is een kleurslag der Leghorns. Wil men dieren fokken, die de standaard eischen zooveel mogelijk benaderen, dan moet men voor die rassen of kleurslagen, waarbij het mannelijk en vrouwelijk dier in kleur en teekening velschillen, twee foktoo- men samenstellen. Een hanenfoktoom en een hennenfoktoom. Voor de Patrijs leghorns moet dit dus ook. De standaardeischen van de Patrijs Leghorn zijn in 't kort: schacht streep, vleugel rood met breede zwarte groenglanzende band, staart, borst, dijen en dons zwart. Hen: hals goudgeel met breede zwarte schachtstreep, borst zalmkleurig, gevederte van rug, vleugels en zadel grijsbruin zonder rood of zwart, iedere veer met lichte om- zooining (flitterteekening). Djjen en dons aschgrauw. Voor lihnenfoktoom neemt men een haan welke zooveel mogelijk aan de standaard eischen voldoet en hennen met donkerge kleurde borsten, fijne halsteekening en dui delijke flitterteekening met laag of goed achterwaarts gedragen staart. De hennenfoktoom stelt n*.'n samen uit: Haan met slappe iets omvalleffSe kam, bruin in borst en dons met breede schachtstreep in hals en zadelbehang. Hennen die geheel aan de standaardeischen voldoen Binnenkort wil ik eens wijzen op enkele fouten, die nog dikwijls door fokkers worden begaan. Het is nu nog niet de tjjd van fok ken, daarom laten we dit nog even rusten. H. ONGELUKKIG VOLK Toen ik op den 8en Juli van 1914 in Rio de Janeiro aankwam, lag de stad .in staat van beleg; nu, tien jaar verder moet ik we derom hetzelfde treurige schouwspel gade slaan. Den 5cn Juli j.l. zag de regeeringspresf- dent Dr. Arthur Bernardes, zich gedwongen, opnieuw den staat van beleg af te kondigen voor Rio de Janeiro, alsmede voor den staat Sao Paulo en vijf andere staten, waar ’n mi litaire opstand tegen het wettig gezag was uitgebroKon. Nog geen drie maanden geleden had dezelfde president den staat van beleg noödig gemaakt door politieke mafonieke troebelen in Rio Grande do Sul, kunnen op heffen-vanwege de bctrekkeljjke rust, en nu mpest hij andermaal tot dit uiterste grond- wettelijko hulpmiddel zjjn toevlucht nemen. Zóóver is het dan met onze officieel-atheis- lische republiek gekomen, dat men den staat van beleg als den „normalen toestand” voor naar beschouwt. Treurig, maar waar! Wie kon ook iets anders van dit inafo- niek misbaksel verwachten? Toen op den vroegen morgen van den <5en November 1889 de Braziliaansche re publiek onwettig eboren werd (de republiek had later kunnen komen door evolutie, niet echter - mocht zij op dat oogenbük gemaakt worden door revolutie), en nog wel geboren uit de veile mafonnerie (deze duivelbende wilde, zooals op- de geheime „prache" aan alle Braziliaansche loges gestuurd, te lezen stond, beletten, -’"t de Roomsch-Katholieke prinses Isabel, die nog pas den gouden roos van den Paus gekregen had, aan het bewind zou komen) werd het arme kind al spoedig stevig een A|_ wet; waarbij scheiding van Kerk en Staat werd afgekondigd, met Weigering van poli- ding van geesteliike vezrorging aan ten, matrozen en lijken steun aan waarbij verleeking geboden werd van openbaar ondpwnjs, en de verwereldlijking aller kerkhoven. De treurige gevolgen voor al éan het godsdienstloos on komende generatie konden niet uitblijven. Geen enkele macht erkennende als komende van God, moesten de iongf Brazilianen wel opgroeien als echte anarchisten, voor wie niemand en niemendal heilig is. Vandaar de voortdurende militaire en po litieke troebelen, welke land's welvaart toekomst zoo uitermate bemoeilijken. Zooals vanzelf s"’-eekt maken deze geduri ge onlusten een ellendigen indruk in liet bui- De notulen worden onveranderd vast gesteld. Naar aanleiding van het in handen van B. en W. gestelde adres van het R.K. Schoolbestuur, om over het jaar 1923 een subsidie te mogen ontvangen van f 300, stellen B. en w. voor deze subsidie wederom toe te kennen, wat wordt goed gevonden. Een adres van den A.N.VfB. betref fende het aanleggen van rijwielpaden,X v^oensffa^a wordt voor keamsgevmg aangenomen. Op 26 September j.l. zijn de kas en boeken van den gemeente-ontvanger op genomen en was het kassaldo ad f0826.231- in kas aanwezig. Door B. en W. wordt voorgesteld om de rekennig der gemeente voorloopig vast te stellen tot een bedrag van f 113.363 in uitg. jtsaldo f21.075.72. Namens de commissie tot nazien dezer rekening wordt bij‘monde van den heer Gutker verklaard, dat alles in orde is bevonden. Alleen over den post (E. Paarlberg), voorkomende op de reke ning van het Burgerlijk Armbestuur, wenscht de heer Gutker eenige toelich tingen, welke door wethouder Zwaï) gegeven worden. Door den voorzitter wordt medege deeld,. dat de heer H. Loarman is be noemd tot ambtenaar ter secretarie. In verband hiermede stellen B. en W voor om van den post groot f 600, be stemd als toelage voor de werkzaamhe den van de volontairs ter secretarie, hiervan een bedrag van f300 te bestem men als salaris voor den nieuw benoem den ambtenaar. Goedgevonden Verder deelt de voorzitter mede, dat in het gesticht ^Goudwater” te Ros malen,, voor rekening der gemeente is opgenomen mei. Kwant en mej. Kroon te Duin en Bosch. Verder stellen B. en W. voor om tot hoofden voor het voortgezette lager onderwijs te Warmenhuizen en Schoorl- dam te benoemen de heeren T. Donia en P. Dijken en tot onderwijzeressen, resp. mej. Postuma— Wonde en mej. G. Jonkers. Behandeling gemeentebegrooting. Verschillende opmerkingen worden gemaakt, waarna de begrooting vast gesteld wordt met een totaal aan ontv. en uitg. van f 102.845.43,, plaatselijke inkomstenbelasting geraamd op f5000. De begrqpting ‘van ’t gasbedrijf wordt na eenige bespreking vastgesteld met een totaal aan ontv. en uitg. van f 70-924.90. Die van het Burgerl. Arm bestuur met een ontv. en uitg. van f11.765.—,, subsidie van de gemeente f 1000.-. Naar aanleiding van een desbetref fend verzoek van de ambtenaren en werklieden in gemeentedienst om vri» pensioen, stellen B en W. den Raad voor om inplaats van 5 pCt.. 31/» pCt. te heffen, zijnde het meerdere bedrag, dat door de nieuwe pensioenwet in 1922 aan de gemeente is opgelegd. De heer de Groot acht de werklieden der gemeente reeds in betere conditiën, ook met het oog op pensioen, dan de veldarbeiders en is daarom tegen dit voorstel. De heer Zwan wil consequent blijven, sluit zich bij de woorden van den voor zitter aan, n.l. dat zij pensioen-vrii zijn aangesteld, is daarom voor het voorstel- B. en W. De heeren Gutker en Molenaar ver klaren zich voor 5 pCt. heffing. Na nog eenigte toelichting door den voorzitter, waarbij erop wordt giewezen dat het salaris en loon van de amb tenaren en werklieden onzer gemeente minder is dan in andere gemeenten, wordt het voorstel van B. en W. ver worpen met 4 tegen 2 stemmen. Tegen stemden de heeren Gutker, Molenaar, de Groot en Nannes. Bij de rondvraag deelt de heer Hof mede, dat kinderen door de bestuur ders van vrachtauto’s worden toegela ten, hetwelk naar het oordeel van spr. gevaarlijk is. De voorzitter zegt toe maatregelen hiertegen te zullen nemen, door de be stuurders te verzoeken dit niet toe te laten. Verder vraagt de heer Hof of er al wordt uitgezien naar productief werk bij eventueele werkloosheid. Door spr, wordt genoemd het dempen van sloo- ten en poelen. De voorzitter zegt, dat dit steeds door B. en W. in gedachten is gehouden, maar het is soms moeilijk productief werk te vinden, vooral in den winter. Slootwerk is bij vriezend weer nog het best uitvoerbaar. Spr. wil echter hopen dat met het oog op den beteren eco nomischen toestand de werkloosheid zich zal beperken tot een minimum. Hierna wordt de vergadering geslo ten. f D. hem overreed. De oorzaak schijnt gelegen te zijn in het feit, .dat de hon-» 1 den op elkaar afvlogen, met het ge volg, dat v. U„ zooals gezegd, onder den groentenwag’eri geraakte en een beenbreuk opliep. EGMOND AAN ZEE. - Voetbal- terrein. Bij het bestuur der ver- eenigmg „.Zeevogels” is thans bericht ingekomen van de Spoorwegmaatschap pij, dat de toegang naar het nieuwe voetbalterrein voor het publiek vrij is. Zooals men weet leidt de weg daartoe over de spoorbaan. Thans wordt met spoed aan het veld gewerkt. EGMOND-BINNEN. Concert. ivond zal de fanfare „Eens- een muziekuitvoering ge ven in de concertzaal van het Provin ciaal ziekenhuis Duin en Bosch te Bak- kum. Broodprijs. Deze week is de prijs van het brood met 2 cent verhoogd en gebracht op 22 cent per 8 ons. Gasaansluiting De aanleg van het gas te Egmond aan den Hoef gaat bijzonder voorspoedig. Reeds zijn de hootdbuizen gelegd. Het aantal aan sluitingen overtreft de verwachting reeds gaven zich 87 op en meerderen zullen nog wel volgen. Het plan be staat de leiding op Maandag 27 October a s. te openen. Melkprijs. Geregeld gaat de prijsverhooging voort: reeds eenige ma len berichtten we,, dat de melk was ongeslagen. Nu is weder de melk één cent per liter duurder geworden. We zouden haast kunnen vragen: wie volgt? Bibliotheek. Zondag werd van den kansel afgekondigd, dat de Vincentius-bibliotheek weder geopend is. Mogen velen van deze nuttige in stelling gebruik maken, nu de winter avonden weer den tijd tot lezen mee brengen. Hier is men verzekerd slechts goede lectuur, geschikt voor oud en jong, te vinden. ENKHUIZEN. Gelicht. Naar wi< vernemen is het aan een tweetal bok ken van de Gebr. Goedkoop gelukt het onlangs bij Urk „De twee l lijkjes van - omgekomen kinderen bevonden nog Het schijnt nu, dat het iemand te Eri- schedé gelukt is, een nieuwe juttepeer te kweeken uit een kruising van de Beurré Hardy en de gewone jut De uit zaad vericregen jonge boom, thans 14 jaar oud, is een flinke, gezonde groeier met donkergroen blad, dat in fijnere ontwikkeling op dat van Beurré Hardv gelijkt, terwijl groei en vorm de afstamming Fan beide soorten weer geven. De boom is voorts zeer vrucht- beer en telde gedurende de 10 jaren, dat hij draagt, geen enkele onvrucht baar jaar. De vfucfat maakt den indruk van een zuivere jut, is alleen iets groo- ter, minder steenig en later rijp. Uit deze gegevens zou men afleiden, met een nieuwe soort te doen te heb ben, die veel overeenkomst vertoont met de oude juttepeer. Om weer een nieuwe juttepeer te kweeken,, zou men moeten weten op welke wjjze de oude ontstaan is. Mijnhard!’» Thijmairoop75 ct. Mijnhardt’s Borstsiroop60 ct. Anga-siroop (bij Kinkhoest) 1.75 Bjj Ajxjtheker» en Drogisten. j Urk gezonken tjalkschip gebroeders” te lichten. De de beide bij deze ramp aan boord. SPANBROEK. Verhuring. Don derdagavond j.l. werd door notaris Hil- brand ten verzoeke van net R. K. Kerk en Armbestuur, weder land verhuurd yoor den tijd van vier achtereenvolgende jaren. De uitslag is als volgt: Perceel 1, Wed. E Boots, f970.—. Perceel 2. Wed. L. Pronk, f400.—. Perceel 3. K. Appel, f130.— Perceel 4. Jb. Steur, f670—. Perceel 5, D. Koningf570.— Perceel 7. W. Appelman, f400.—. Alles per jaar. Kroosschouw. Woensdag j.l. werd door ’t Kaagpolderbestuur verslag gedaan van den Kroosschouw. Elf personen bleken niet aan hun ver plichtingen voldaan te hebben. EDAM. EDAM. Water|eiai,ig. Wederom is bii een aantal ingezetenen, thans 23, die alle reeds eerder werden geverba liseerd, pro?es-verba<M opgemaakt. Gevonden voorwerpen: een sein- tuur, Dekker, Jan van Wallendaplein; een wollen shaiw. Berkhout, Voorha ven; een aardappelvak door Groen, Kerk straat L; een koralen halsketting dooi Rijswijk, Lingerzijde. Voorts terug t> bekomen aan het Politiebureaueen zwarte aarstrik, een portemonnaie,, eer mondharmonica. Op het Pdstkantoor blijven staan: een paraokiie. Burg. Stand. Geboren: Evert, v. J. Tuijp en N. de Boer. Jansje, d. Br. Steur en GO. Tuip. Elisabeth, d. C. Jonk on J. Tuijp. Aaltje, d. v. J. Tui\» en H. Pelk. Overleden: Catharina ten Cate, 41 j_- echtgen. van H. Blaak. Maria Snoek. 73 jaar. ongehuwd. 1 OndertrouwdA. M. D. de Kok en C. Veneman. Getrouw 'an St - ■- ond. Comelis To' en Grientje Steenman. EDAM. „Edam’s Belang". Door het voor loopig comité, bestaande uit de heeren: P. de Griendt Dreux, J. H. van Straten, R. P. Costerus, Joh. Banning en J. Lejjen, saain- geroepen, was Maandagavond een kleine sechare belangstellenden ter oprichtingsver gadering gekomen. In zjjn openingswoord verklaarde de voor zitter de heer 4*. de Griendt Dreux, dat wel zelden een vereeniging onder zulke omstan digheden zal zjjn opgericht. Immers er is, van de tjjdens den oorlog ontbonden vereeniging nog 60 in kas, terwjjl nog statuten, huis houdelijk reglement, enz. voorhanden zjjn. Aanvankelijk bestonden plannen met Volen- dam samen te werken, doch een comité uit dat deel der gemeente, had gemeend daar van te moeten afzien. Nadat verschillende vragen waren gesteld en inlichtingen verstrekt, rees de vraag: „Moet een vereeniging tot stand komen?” Toen hiertoe algemeen besloten was en alle aanwezigen tek ennen hadden gegeven als lid te willen toetreden, las de heer Dreux, d. Statuten en huishoudelijk reglement, artikels gewijze voor, welke met geringe wijzigingen worden goedgekeurd. Het doel der vereeni ging zal m hoofdzaak zjjn, de talrijke vreem delingen die jaarlijks onze plaats bezoeken. Edam werkelijk te doen zien en zooveel doen lijk te voorkomen, dat zjj door reisbureaux en gidsen in snel tempo worden rondgeleid, zulksm ede ten behoeve van neringdoenden. Alle heeren van het voorloopig comité, worden in het bestuur gekozen en aangevuld met den initiatiefnemer, burgemeester van Kolfschoten en den heer C. Behagen. De heer Drevx werd tot voorzitter uitg»-> foepeu, di» na een harteljjk woord va* dan^ bal qpwekJühg. de vergadering sloot, gewikkeld in de vuile zwachtels van gnostische en cosinopolitisc.be grond- van Kerk en wei tieke rechten aan religieuzen feiteljjke onthou solda- ■vangenen, en van gplde- katholieke iust«Hingen; werd van het de verwereldlijking gevolgen voor- iderwjjs der op-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1924 | | pagina 5