Abdijsiroop Nacht-hoest die afschuwelijke kwelling verdwijnt snel en zeker met Korte Bencnten. - KERK EN SCHOOL. Klein Allerlei. BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. Miader fraaie BÊaadem deer arbeid «t weersinvloed», weer zacht en blaak doer JPuroï Uit onze Oost Staten-Generaal. hedenmiddag 1 uur. I st. OP Ss '.fa hierover besprekingen met de direcfie zullen voeren. Ex-Keizerin Zita behoort tot degenen lie door de ineenstorting van de Nordisch- verlegging vroeger da! belang. berKestvacantie door vervroeging van het cursusbegin op 15 Aug., zou vermoede- lijk leiden tot de instelling van een herfst- vacantie, waardoor, zefer tot schade van in tensief werken, het onderwijs zou worden onderbroken. Gezien het feit, dat bij den leerling de „vacantiestemming” reeds vóór een vacantie pleegt te ontstaan en ni een vacantie nog eenigen tijd blijft bestan, zon men een dergelijke onderbreking van het werktrimester bij uitnemendheid ten zeerste betreuren. Bovendien werd gevreesd, dat de MOET DE VACANTIETIJD GEWIJZIGD WORDEN? In een dezer dagen gehouden vergadering van de „Vereeniging van leeraren aan openb. H. B. Scholen 5 j. c. te Amsterdam” besprak deze vereeniging het „Handelsblad"- voorstel in zake wijziging van den vacantie- tijd. Gaven sommigen toe, dat er, op grond van meteorologische gegevens, in de vervroeging der groote vacantie een klein voordeel schuilt voor de leeraren en een deel van de leerlingen, anderen achtten deze meening te sterk beïnvloed door den regenzomer van dit jaar, terwijl verder werd opgemerkt, dat door vervroeging van de vacantie ook weer een deel der ouders de gelegenheid zou worden ontnomen hun vacantietjjd geza menlijk met de kinderen door te brengen, groote vacantie heeft hetzelfde bezwaar, daar maatschappelijk leven de 2. S.-leerlingen niet gelijk- vacantie kunnen nemen, en er dus speelruimte moet blijven. UR. VAN BEST. fn tegenspraak met een bericht, dat de heer mr. Van Best, oud-Kameriid en oud-wethou- der van Eindhoven, uit België naar Eindho ven zou terugkeeren en zijne advocatenprak tijk weer hervatten, weet de correspondent van het „Hdbd." aldaar mede te dealen, dat dit bericht uit de lucht is gegrepen. De heer Van Best zal zich n.l. niet in Eindhoven ko men vestigen. KERKNIEUWS. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot Pastoor u* Oegstgeest den Wel- eerw. Heer P. M. de Vetten, tot Pastoor te Hazerswoude den Weleerw. Heer J. van Veen; voorts opdracht verleend tot stichting eener nieuwe parochie te Heemstede aan den Weleerw. Heer P. J. Nieuwenhuis, en benoemd tot kapelaan te Bovenkerk, deu Weleerw. Heer P. W. Kloes, Assistent in de .weeshuizen te Rotterdam. Bij de politie te Bloemendaal was de vorige week aangifte .gedaan, dat in de schuur van de tijdelijk onbewoonde villa van den heer Van der Mersch, te Aerdenhout, twee opgeschoten jongens waren aangetroffen. L>e politie bemerk te, dat in de villa een ruit was inge drukt en Zondagochtend werd door de familie De Ridder, die eengien tijd af wezig was geweest, aan öe politie ge meld, dat in haar woning aan den ;Zant- voortschen weg was ingebroken. Zon dagavond werden door de politie te Aerdenhout aangehonden de beide jon gens van 20 en 16 jaar. Zij bekenden de inbraken te hebben gepleegd in vereeniging met een derde, die daarna ook gearresteerd is. De gestolen voor werpen, op verschillende plaatsen ver stopt, zijn alle in beslag genomen. Het waren zilveren voorwerpen, een foto toestel en kleedingstukken. DE DIEFSTAL BIJ EEN JUWELIER TE LEIDEN. FABR1EKSCOMMISSIES. Door de Directie dér Nederlandsche Kunstzijdefabriek te Ede zullen zooge naamde fabriekscommissies ingestcld worden .ten einde, zooals art. 1 van het reglement zegt, een geregeld overleg te bevorderen tusschen de directie en liet personeel dezer onderneming inzake al lerlei aangelegenheden van algemcenen en individueelen aard, den diénst en de toepassing der arbeidsvoorwaarden be treffende. De leden dezer fabriekscom missies zullen na gehouden candidaat- stelling door en uit de werknemers (neemsters) der fabrieken te Ede en Arnhem gekozen worden. De werkne- mers(neemsters) kunnen bij deze com missies hun wenschen en klachten ken baar maken, terwijl deze iederen Za terdag hierover besprekingen met de directie zullen voeren. Te Eijs is de 67-jarige vrouw B. uil Mechelen door een wielrijder o verrellen. Met een hersenschudding werd de vrouw opge nomen. Eenige uren later is zjj overleden. Een 71-jarige man is op de Wetering schans to Amsterdam door een wagen van Ijjn 7 aangereden. Hij is in het Binnengast huis overleden. De recherche te Delft heeft gearresteerd den 22-jafigen A. M. de R., die de vorige week in een danszaal een gouden horloge met ketting van den heer B. had gerold. Als medeplichtige werd aangehouden A. J. P. M. De ongehuwde mijnwerker H. werd in do nijju „Emma” door de lift van de hoofd schacht tegen het hoofd geraakt. De onge lukkige was onmiddellijk dood. Het slacht offer was 25 jaar. Ten nadeele van den Rotterdamschen koopman J. M., wonende Provenierssingel, zijn in do laatste maanden 8000 mollen vei len ontvreemd. Een tweejarig meisje der familie K. te Gelecu viel in hot prikkeldraad, waardoor het een oog moet missen. Van de 22-jarige onderwijzeres O. uit Schaesberg, die in een vlaag van krank zinnigheid zich met een mes op den weg bjj Swalmen snywondeu aan de linkerhand toe bracht, is dit lichaamsdeel geamputeerd. In de R. K. Parochiekerk te Vaals wer den <le offerblokken gelicht, door dieven die zich hadden laten insluiten. De politie te Rotterdam nam in beslag een valsch bankbiljet van 1000 lire, bij on derzoek bleek, dat het afkomstig was van een winkelier te Kerkrade, die het van een hem onbekend persoon had ontvangen. Het Vrijdagavond te Hoek van Holland aangespoelde lijk is herkend als dat van den 46-jarigen C. Boxtel, gewoond hebbende in de Messertstraat te Rotterdam. Onder de gemeente Diepenveen is in gebroken in de woning van den heer Pahud de Mortanges. Door het uitsneden van een ruit heeft iemand zich toegang verschaft. Er is ongeveer 500 ontvreemd. Blijkens ten parkette te Tiel ontvangen inlichtingen blijkt de aanhouding te Scher penzeel geenerlei Verband te houden met de zaak van den moord te Culemborg. HET EERST NOODIGE. Tusschen N. V. V. en S. D. A. P. is er hoogloopende ruzie. De brochure van De Mi randa: „De kip, het ei en het voer” (waar om wordt die brochure, voorzien van een nuchter commentaar door de R. K. Staats party, niet in eenige tienduizenden exempla ren over geheel het land verspreid?), heeft bjj de leiders der roode vakbeweging kwaad bloed gezet. En bovendien loopt er nog eeu schampere polemiek over de verhouding van de partij tot de vakbeweging. Hierbjj zjjn het de geleerde heer Van der Waerden en de simplist Stenhuis, die elkaar de les lezen. Van der Waerden verwijt Stenhuis, schrijft „Ds Tjjd” dat hij altijd aan „sta kingen”, „dreigingen” en „revolteerende ac ties” denkt; en hij voegt daaraan toe: „het is altijd geweldig”. En Stenhuis schampert tegen den „rasech ten parlementariër”, die Van der Waerden geworden is, wiens „schoone en degelijke re devoeringen in de Tweede Kamer niets heb ben uitgehaald, omdat de tegenstanders er ieder jaar minder op letten. Maar Stenhuis kondigt aan, dat hij de ru- zie-makerij na deze artikelen zijnerzijds voor- loopig zal stopzetten. Want; „Wn meenden de artikelen van Van der Waerden, die van het vraagstuk, dat ons be zig hield, een zaak een directe politieke lei ding maakte niet onbeantwoord te moeten laten, doch zullen, met het oog op den ver kiezingsstrijd, aan eventueele verdere discus sie voorloopig niet deelnemen. Het eerst noodige is nu, de sociaal-democratie bij de verkiezingen te versterken.” Wij geven deze laatste zinsnede ter over weging aan degenen, die de kibbelpartjjtjes over bijkomende vragen in onze party tot groote „kwesties” trachten op te blazen. Het eerst noodige is thans de ongerepte eenheid van de R. K. Staatsparty, waarmede het ka tholiek, dus het algemeen landsbelang, het meest is en wordt gediend. WIJZIGING PENSIOENWET 1922. Naar „De Resb.” verneemt zal voor de a.s. wjjziging van de Pensioenwet 1922 het volgen de worden vastgesteld: Het z.g.n. wachtgeld vervangend pensioen zal vervallen, terwjjl de vroegere wachtgeld regeling zal worden hersteld met afloopen- de bedragen. Deelgerechtigden in het Pensi oenfonds, waarvoor geen wachtgeldregeling bestaat, worden zonder pensioen ontslagen, doch zullen een beroep op de Kroon kunnen doen. Verder wordt overwogen, het pensioen voor elk jaar in aanmerking komenden dienst 1% pet. te doen bedragen, zoodat, evenals voorheen, het maximum na 40-jarigen dienst kan worden bereikt. Het ininimum-pensioen van 30 pet. tot het invaliditcits- en verhoogd invaliditeitspensi oen zal eveneens worden beperkt. Voor het geval een gepensionneeide op nieuw arbeid Ier hand neemt en pensioen plus nieuwe inkomsten mèèr bedragen dan de laatst genoten jaarwedde, wordt pensioen- korting voorgesteld tot den pensioengerech tigden leeft yd. Van het bedrag, waarmee de nieuwe inkom Bten plus pensioen op vroegere jaarwedde overschrijden, wordt 90 pet. Op het bedrag gekort. Het vervroegd ouderdomspensioen zal niet meer worden toegekend op aanvrage van den betrokkene, doch op uitdrukkelijk verlangen van den betrokken dienst terwijl tevens de bevoegdheden van den Pensioenraad ten op zichte der medische attesten aanmerkelijk zul len worden uitgebreid. Eventueele tijdelyko ambtenaren en zy die een wedde genieten van minder dan 400, zul len niet meer in de nieuwe Pensioenwet wor den oogenomen. t EEN GEVAARLIJKE SCHOP. 'Bij een voetbalwedstrijd te Vclsen kreeg' Zondag een Amsterdamsche jon gen een schop tegen het lichaam. Maan dagavond is hii aan de gevolgen over leden. INBREKERS GEVAT. van den heer. Hooghiemstra te Epe. en door dezen verhuurd aan mej. d<; wed. Bosch, m beslag genomen, wegens het vervoeren van 17 personen. Vrijdag een week werd een autobus van ge noemde weduwe op de markt te Zwolle m beslag genomen, wegens het ver voer van vee en personen. EEN GELUKKIGE GEMEENTE. De gemeente Bennebrpek heeft met I Januari a s. een schuldenlast van ruihl f 5000 en de rekening over 1Q23 heef t een batig saldo van oijna 4000, zoo dat deze gemeente bijna door haar schuld heen is, hetgeen ruimschoots door eigendommen wordt gedekt. VAN EEN KOUDE KERMIS THUIS. Tpen zekere F. met zijn vrouw en schoonzuster een dezer dagen ’s avonds naar huis terugkeerde, werden zjj op den Venweg te Brunssum door twee Jne‘,cer’ zakdoek voor hun gezicht ge bonden mannen, ieder met een knuppel gewapend, staande gehouden en be dreigd. F. sprong echter direct op één hunner toe en gaf hem een aantal vuist slagen, zoodat de andere gemaskerde het noodig oordeelde zijn vriend te hel pen. De vrouw van F. hield dien man met alle geweld vsat, zoodat hij niet veel kon uitrichten. Toen F. den eersten aanrander op de vlucht gejaagd had, ging hii op den andere toe, doch deze koos de wijste partii en ging er met iF.‘I^.r'a‘,nK van rijn pet, ook vandoor. Zn liepen echter in de armen van een paar surveilleerende veldwachters, die hen arresteerden en in verzekerde be waring stelden. Het bleken te zijn zekere P. v. H. en H. I. S.. beiden uit Brussum. EEN DURE DAG. De melkboer B. had op de naiaars- markt te Woerden voor ongeveer f 300 een paard gekocht. Het dier werd voor den wagen gespannen, waarna men naar huis reed. Voor den opriiweg aangeko men weigerde het paard pertinent de plaats op te rijden. Het steigerde zoo danig achteruit, dat de wagen in de gracht terecht kwam, waardoor tevens net paard werd medegesleept; het ver dronk. I JUWELIER TE LËIDEN. Nu men de vermiste voorwerpen bii de juweliersfirma v.h. Radbard te Lei den, nauwkeurig heeft kunnen nagaan, blijkt dat het bedrag aanzienlijk g roo ter is dan eerst werd ojigegeven en veili ‘top f 13.000 kan worden gesteld. De politie heeft reeds enkele personen in verhoor genomen; het is niet onwaar schijnlijk, dat zal blijken, dat zij het spoor der daders heeft gevonden. DE HOED IS DOORZEEFD, MAAR DE JACHTOPZIENER LEEFT. De jachtopziener Welten te Vlierden, die in het jachtveld aldaar een twee tal wildstnoopers achterna zat, werd daarbii door een hunner met een schot hagel in den hoed geschoten. Het hoofd deksel was als doorzeefd van hagel korrels. De jachtopziener had echter geen letsel bekomen. Het tweetal wist te ontkomen zonder herkend te worden. OOK EEN INTERPELLATIE. De voorzitter van den Rotterdamschen gemeenteraad ontving van het raadslid L. O. A. Coremans, den vertegenwoor diger der repaille-partij, het volgende schrijven „Edelachtbare Heer, Ondergeteekende wenscht in 0e eerst volgende openbare zitting te spreken over het volgende: Wat denkt de burgemeester over het optreden van den agent van politie Christiaans, die mij valschelijk heeft beschuldigd bii de Justitie: lo. wegens toespraken te houden in de Pannekoekstraat; 2o. dat ik aan het verzoek der poli tie om door te loopen geen gevolg heb gegeven. Daar deze feiten in strijd zijn met dc waaiheid, dien ik over de zaak te spre ken om een uitspraak te willen hebben van den gemeenteraad tot schorsing van dezen politieman.” 1 i STEIGEREND PAARD. i Een pa»M TOu een vrachtwagen ge spannen begon gisteren op den Arcnds- weg te Wipe aan Zee en Duin plotse ling te steigeren. Het raakte den voer man, wien oeide beenen werden stuk geslagen. Hii is in het ziekenhuis St. Joh. de Deo te Haarlem opgenomen. RIJWIELDIEF EN GROS. De politie te Ziutphen heeft aan de justitie overgeleverd Egberink uit En schede, die zich heeft schuuldig gemaakt aan rijwieldiefstallen. Het onderzoek bracht aan het licht, dat hii de geheele omgeving onveilig heeft gemaakt Te Lochem, voren, Gorssel, Deventer, Die penveen, Epe en andere plaatsen uit de omgeving wigt hii zich 40 50 rijwie len toe te eigenen. Een aantal konden nog worden ojrgespoord, waarbij bleek dat vele fietsen waren „omgebouwd”. DE WEG NAARDEN—MUIDEN. De kaasventer Visser van Huizen is op den beruchten smallen verkeersweg Najrden—Muiden aangereden door een motorrijwiel, dat een snelheid van ruim 50 K.M. had. V. werd eenige meters weggeslingerd en bekwam een arm breuk en eenige andere kwetsuren. De kaaskar werd versplinterd en verdween in de trekvaart; een der honden kon nog worden losgesneden. AUTUBUS IN BESLAG I il j I genomen. Maandagmorgen heeft de marechaus see te Wezen een autobus eigendom besterreichischen Bank het zwaarst zjjn troffen. Dezelfde bank had ook de gel voor de Èabsburgsche propaganda in Oosten rijk onder haar berusting. Francesco Nitti is te Stockholm aange komen en houdt Donderdag een lezing voor de studenten. Professor Gustaf Cassel heet hem welkom en prijst zjjn arbeid voör den vrede. De Sultan der Wahabieten is Mekka binnengetrokken. Het batig saldo van de Zweedsche pos terijen over 1925 wordt geraamd op 14 mil lioen kronen. Tjjdens schietoefeningen ter hoogte van Kaap Henri is aan boord van den Amerikaan- schen kruiser „Trentod” een geschutstoren uit elkaar gesprongen, waardoor zes der op varenden werden gedood en achttien ge wond. De regeerihg van Nieuw-Zeeland heeft definitief besloten, het volgend jaar niet deel te nemen aan de Britsche rykstentoonstel- ling.. De post van Hongaarsch gezant te Stockholm zal worden opgeheven. De huidi ge functionnaris baron Bornemisza zal dezer dagen vertrekken. Naar de „D. Allg. Ztg. meldt, zjjn dr. Eckener en de bemanning van de Z. R. Hl tot ecreburgers van New-York benoemd. De regeeringen van Albanië en Sovjet- Rusland hebben elkaar wederkeerig erkend. In verband hiermede vestigt Rusland een ge zantschap te Tirana. Te Gierdrun nabjj Christiania zjjn door een aardverschuivnig een aantal boerenwo ningen vernield, waarbij tien personen om 't leven zijn gekomen. Het aantal ingeschreven werkloozen in Engeland was op 13 October 1.210.200 tegen 1.216.575 op 6 October en 1.285.623 op 31 December 1923. Het aantal toont deze week voor het eerst een vermindering van ruim 5000 aan. Uit een statistiek van het ministerie van binnenlandsche zaken der Vereenigde Staten blijkt, dat tegenwoordig in de Veree nigde Staten nog 246.962 Indianen leven. Bij Cremona is de eerste verdieping van een molen ouder den druk van het graan in gestort. Drie arbeiders zyn daarbij omgeko men. invoering van de op zichzelf reeds storende berfstvacantie allicht weer leidt tot invoe ring van rapporten op te korten termijn, even nadeelig voor de deugdelijkheid van het onderwijs als voor de objectieve be trouwbaarheid van het rapport. Alles bijeengenomen, achtte men hand having van den beetaanden toestand het verkieselykst. DORUS RIJKERSFONDS. De bestuursvergadering van het Helden der Zee Fonds „Dorus Rjjkers” heeft beslo ten, door middel van de ingekomen gelden van de weldadigheidsfeesten te Ryswjjk en de inzamelingen, door het revue-gezelschap Henri ter Hall, de steunverleening aan be hoeftige oud-redders van schipbreukelingen niet alleen te handhaven, maar ook uit te breiden. De meest behoeftige redders kun nen worden ondersteund; als de geldmidde len van het fonds zullen toenemen door In komende giften, kan ook steun worden ver leend aan alle andere oude en arme redders. CHINEEZENMOORDEN. Het gaat den laatsten tjjd een lief gan getje met de onderlinge moordpartijen der Chineezen in Indië. Nu zjjn weer de luitenant-Chinees te Pa- lembang en zjjn zwager onder de messen van sluipmoordenaars gevallen. De „Ind. Crt.” van 18 Sept, deelt hierover nader mede: Men heeft sterke vermoedens, dat de sluip moord op den luitenant der Chineezen is ge pleegd door leden van een geheime Chinee- sche vereeniging, waartegen de vermoorde een onderzoek had ingesteld. By de lijkschouwing werden 35 steekwon den geconstateerd. Elk spoor omtrent de daders ontbreekt. Het tweede slachtoffer, de heer Lim Joe Han, is eveneens overleden. SERGEANT VERMOORD. Een Inlandsch fuselier in Atjeh heeft om een futiliteit sergeant S. J. G. Spiering dood geschoten. De dader deed daarop een po ging tot zelfmoord, maar werd slechts licht gewond. 1 TWEEDE KAMER. Vergadering van onderdag. Bjj den aanvang der vergadering wordt toe gestaan een interpellatie-jfrijnkoop over de aangekondigde maatregelen der Indische re- geering tot bestrijding van de volksbeweging onder de arbeiders en boeren. De interpella tie wordt gehouden op een nader te bepalen dag. De behandeling van de nieuwe Tariefwet wordt voortgezet. De heer VAN VUUREN bestrijdt de rede voeringen van de heeren van Gyn en Dres- selhuys, en schetst het nieuwe tarief als niet- protectionistisch. Spr. betoogt verder de noodzakelijkheid van het tarief tot dekking van het tekort der begroeting en eindigt zjjn rede met een pleidooi voor retorsiemaatregelen. De histo rie leert dat men bjj het sluiten van handels- verdragen nogal eens met ons heeft gesold. De retorsie-maatregelen zjjn echter voor een geheel ander doel noodig, nJ. wanneer staten in hun tarief bepalingen opnemen, die zich in het bijzonder tegen ons land richten. Spr. vraagtjie regeering daa ook, om den Minister van nültehlandsche zaken iets anders te ge ven dan een blikken sabel en een degen van papier. De heer DE MONTé VERLOREN is van oor deel dat aan dit ontwerp meer eer bewezen wordt dan het verdient. Aan do beteekenis van het wetsontwerp uit technisch oogpunt wordt niet tekort ge daan door zjjn fiscale karakter. Wat dat laat ste betreft, merkt spr. op, dat Nederland tot dusver op het stuk van invoerrechten het laagst van alle landen was belast. Spr. bestrjjdt voorts het beto lieer Oud inzake de storting van minister COLIJN tot dusver de Minister v. d. meevallers en van de salarisverlaging is ge weest. Op het gebied van de reorganisatie van den staatsdienst heeft hjj ons echter niets gebracht. Dat dit wetsontwerp protectionis tisch werkt, bljjkt wel het beste uit do agi tatie in den lande tegen het vervallen van de 5 pCt. voor verschillende artikelen. Dc landbouw, die meer en meer een ex portbedrijf is geworden, zal daarvan de na doelen ondervinden. Spr. ontkent geenszins dat protectie voordeelig kan zyn voor be drijven, die hoofdzakelyk voor de binnen- laudsche markt werken. Doch zullen de arbei ders hierdoor hooger loon kunnen bedingen? Retorsie-maatregelen zjjn alleen veilig m handen van den vrijhandel en niet in die van den protectionist. Spr. eindigt met te betwis ten, dat dit wetsontwerp strekt tot beveili ging van de sociale positie der arbeiders. Minister C O L IJ N wenscht mede namens zjjn ambtgenoot van Arbeid, Handel en Nijverheid die hem verzocht heeft over enkele punten eenige woorden te zeg gen, dank te betuigen aan de leden, die het wetsontwerp ondersteunden. Hierop wordt de vergadering verdaagd tot van den 12K mil- liocn in het Ouderdomsfonds. En wat den heer Dresselhuys betreft, deze betoogde, dat nu de beide einden op 15 millioen na bjjeen zjjn gebracht, de begrooting wel geheel slui tend zal kunnen worden gemaakt. Maar men heeft reeds de grootste moeite gehad de be grooting op f 15 millioen na sluitend te maken. Trouwens het is de vraag? of het tekort niet heel wat hooger zal zyn dan 15 mil lioen. De heer KERSTEN wjjst er op, dat zoowat alle tariefsherzieningen bestreden werden met de leuze dat zjj protectionistisch waren. Het lag dus in de lyn, dat dit wetsontwerp ,dat het tarief van 5 pCt. op 8 pCt. brengt, eveneens uit dit oogpunt zou worden bestre den. Intusschen is de bestrijding wel wat hoog opgevoerd. Dat ons volk een ramp zou treffen door de verhooging van het tarief van 5 pCt. op 8 pCt., kan spr. nog niet ge heel inzien. Mej. GROENEWEG geeft uiting aan haar bevreemding over het feit, dat ook by dit wetsontwerp de scheidingslijn weder tus schen links en rechts loopt. Spr. kan zich niet aan den indruk onttrekken, dat de in voerrechten op verschillende buitenlandsche artikelen zullen leiden tot prijsstijging van verschillende binnenlandsche producten, met name van vetten en vruchten. Spr. betoogt dat het wetsontwerp ertoe zal leiden, dat in talrijke gezinnen de kwan titeit of de kwaliteit der te verbruiken le vensmiddelen zal moeten verminderd wor den. De heer SMEENK betoogt, dat ons tarief, ook na aanvaarding van dit wetsontwerp, nog niet protectionistisch zal zyn.. Wat den invloed van het tarief op de prijsontwikkeling betreft, spr. meent een ont kennend antwoord te moeten geven op de vraag of het loven in beschermde landen duurder is. Indien dit wetsontwerp, bjj verscherpte concurrentie van de zjjde der Duitsche in dustrie, zal bljjken de positie onzer Neder landsche nijverheid te hebben versterkt, dan zal het de agitatie onder de huismoeders ten spjjt een zegenrjjke werking hebben voor de Nederlandsche arbeidersklasse. De heer d. WAERDEN constateert, dat DE SALARISKWESTIE. Naar de „Tel” uit goed ingelichtte bron verneemt heeft het departement van Finan ciën aan alle andere departementen ver zocht op te geven, wat de kosten zouden be dragen, als de aangekondigde salarisverla ging voor het Ryksperpsoneel voor de ge huwden tot 10 pet. beperkt, zou blyven. De Haagsche Courant meldt: Van een verlaging percentsgewijze is geen sprake en daarvan is ook nimmer sprake geweest. F.r is een bedrag van 15 millioen méér op de begrooting gebracht; dit bedrag zal ver deeld worden onder de ambtenaren. Zy, die te veel salaris hebben, zullen dit verminderd zien, anderen die te laag gesalarieerd zijn, zullen meer ontvangen. Hier staat echter tegenover, dat de duurtebjjslag zal worden ingetrokken. Men hoopt de nieuwe salarisregeling 1 Januari 1925 te kunnen invoeren, doch ze kerheid bestaat hieromtrent niet en het blijft de vraag, of men tegen dien tjjd gereed zal zijn met de -nieuwe regeling. Wy gelooven, aldus het blad, naar het geen wij vernamen, dat de ambtenaren er geenszins op achteruit zullen gaan. DE PENSIOENEN VAN HET SPOOR WEGPERSONEEL. Gemeld wordt, dat gisterenochtend een vertegenwoordiging van de Ned. Ver. van Spoor- en Tramwegpersoneel, den Neutralen Bond en den Bond van Spoorwegambte naren, een onderhoud met de directie der Ned. Spoorwegen heeft gehad, naar aanlei ding van de besprekingen, welke Maandag bjj de aanbieding van het petionnement in zake de pênsioenactie met den minister van Waterstaat zjjn gehouden. De bedoeling van de organisaties was, aan te-dringen op spoedig overleg tusschen directie en personeelvertegenwoordlging over de in het ontwetp-pensioenregeling aan te brengen wijzigingen. Reeds aanstonds verklaarde de directie, dat zjj ook zelf snelle afdoening wenschte te bevorderen en reeds binnen zeer korten tyd het ontwerp met de aangebrachte wij zigingen aan de organisaties noopt over te leggen, waarna overleg zal plaats hebben, opdat zoo mogeljjk gelijktijdig of oumiddel- lyk na behandeling van het ontwerp tot wij ziging van de pensioonwet-1922 van de burgerlijke ambtenaren, ook de pensioen wet voor het spoorwegpersoneel door de Tweeda Karper kau worden afgedaan, SAMENWERKING. In de Maandagavond te Utrecht door Z. D. H. den Aartsbisschop bjjgewoonde ver gadering van den Aartsdiocesanen Boeren en Tuindersbond deelde het Kamerlid Deo.- kers mede, dat op initiatief van deu Boeren bond, na het uit den weg ruimen van vele misverstanden, een grondslag is gelegd, waarop de vier groote groepen: Boeren, Werkgevers, Middenstanders en Arbeiders, zeer binnenkort tot hervatting der verboken samenwerking kun-’cn komen. POSTCHèQUE- EN GIRODIENST. De directeur-generaal der Posterijen en Telegrafie maakt bekend, dat voor- de post rekeningen, behoorende tot de 6e en 7e groep bedoeld in lid 3 onder b, van de be schikking van den minister van Waterstaat van 24 Sept. 1924 (de nummers 50.000 tot en met 69.999) de postchèque- en girodienst weder zal worden geopend met ingang van 27 Oct. Verkorting van de voor tal A an ouders immers in het ouders van H. B. S.-leerl tijdig speeli Zoo goed als algemeen oordeelde men i-van <j0 gr00te vacantie naar tum in strjjd met het onderwjjs- belang. Verlenging van de periode Septem berKestvacantie door vervroeging

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1924 | | pagina 2