5 „ONSBLAD” 1 Roomboter is ongekend duur. Van Roomboter niet te onderscheiden en de helft goedkooper le Ue Vrevter’i hoogHJne Melange, slechts 85 et. per pond Plantenboter sleehts 60 et. per pond Alléén in De Grajter’s winkels Bureau: HOF 6, ALKMAAR. - Telefoon: 4 (Wordt vervolgd) 18e Jaargaag FEUILLETON. Het roode testament. BUITENLAND. AbonnementS; Per kwartaaTvoor Alkmaar J voor buüen Alkmaar Met Geïllustreerd Zondagsblad gn BIJZONDER ONDERWIJS. 4 - Verspreide Berichten. Advertentieprijs Van 1—5 regels f 125; elke regel meer f 0Jt5; Vee per regel f 0.75; Rubriek .Vraag en aanbod" bfl uitbetaling per plaatsing f 0.60. f 400 f 200,—, f 1OO,—, f 60,—, f 35,—, SLECHTS 1 PCT, Korte Berichten. BINNENLAND. 0 60 f hooger. alle abonné*s wordt op aanvrage gratis een polis verstrekt, welke hen verzekert tegen ongevallen tot een bedrag van f 500,- UIT DE PERS. ZE GAAN STUDEEREN. S3» i <r voor- Vliegen. ■Sr alle zal kel- ADMINISTRATIE No. 43* REDACTIE No. NODRD-HOLLANDSCH DAGBLAD commissie bet mill- .74. De opdracht, die bij kreeg, was inder daad zonderling. Die voorzorgen waren toch minstens zeer eigenaardig. Pascal, die den metselaar gadesloeg, raadde gemakkeljjk, wat er in het brein van den werkman omging en daar hij alle kwade vermoedens wilde voorkomen, fluisterde hij, op een oogenblik, dat Jacques hem den riig toekeerde, tot hem: „Je moet je maar over niets verwonderen. Zo hebben den dokter in New-York eens rg bestolen, en sindsdien ziet hij overal dieven." „O, zoo, is dat ’t,” dacht de metselaar, terwijl hij glimlachte en nu al die voorzor gen van den eigenaar van het „Kasteeltje" volkomen begreep. ,-Heel goed, heel goed, mjjnheer. Alles zal gedaan worden zooals wcnscht. Is u nu klaar met het sousterrDten,pxd„ „Ja, nu gaan we naar boven.” Jacoues ging den trap op en trad in de eetzaal. Daar bevond zich een lift, om de schotels naar boven te brengen, hetgeen het bedie nen dus aanmerkelijk vergemakkelijkte. De lift ongeveer een meter breed, kon men EEN REDE VAN DR. MARX. De Duitsche rykskanselier heeft Zondag op den partijdag van het Centrum een rede gehouden, waarin hij zoowel den buiten- als den binnenlandschen politieken toestand be sprak. Met betrekking tot de buitenlandsche poli tiek zeide dr. Marx dat hoewel de bewering, dat Duitschland alleen schuld aan den oor log heeft een sprookje is, het noodlottig zou zijn te gelooven dat ook al wordt het bewijs geleverd, dat aan Duitschland niet alleen de schuld voor den oorlog kan worden geweten, bet van de verplichtingen van het verdrag van Versailles ontslagen zou worden. Ook het verdrag van Londen heeft nog geen vol komen oplossing gebracht. Het vraagstuk der ontwapening is slechts eenzijdig opgelost. Do overwinnende staten hebben echter in Sept, te Genève den wil te kennen gegeven om te ontwapenen. Wat de binnenlandsche politiek betreft, be toogde de rijkskanselier dat het staatkundige leven berust op de grondwet van Weimar. Het is de taak der politiek, de tegenstellingen Ondertusschen ging Pascal, met een wel voorziene portefeuille naar de dagbladen in Parijs en gaf er behendig samengestelde advertenties op, die de nieuwsgierigheid van de Parijzenaars in hooge mate moeste* die er bestaan te vereffenen. De woorden cen tralisatie en federalisme, moeten meer dan een leuze zijn. Hot centrum mag niet princi pieel een samengaan met de naar rechts ge oriënteerde partijen afwijzen, indien deze ten minste zonder voorbehoud de constitutie er kennen. Evenmin kan het Centrum principi eel een samengaan met de sociaal-democra- tische partij afwijzen. Ook in het centrum zijn verschillende stroomingen, want het centrum is in den waren zin des woords een volksge meenschap in het klein, dat is de kracht der centrumspolitiek. Bij' Je bespreking der eco nomische en der financieele politiek herin nerde de rijkskanselier, dat de regeering op het oogenblik traeht door het sluiten van handelsverdragen Duitschland een het toeko- komende plaats te verschaffen. De samen werking met de andere staten heeft reeds successen gebracht en het zou ’n misdaad tegenover het Duitsche volk zijn indien deze weg werd verlaten. EEN REDE VAN MACDONALD. Volgens de verst een verklaring van wekken, omtrent den vreemden geneesheer waarover zoo met lof gesproken werd en van wien men zulke wonderbare genezin gen verhaalde. De belofte, die aan Raymond gedaan was, was vervuld. Raymond had een aanstelling gekregen als adjunct-inspecteur van de ryksbibiiothe- ken, door welke aanstelling hij in alle op zichten voor zijn zoon gedekt was. Hij ging naar de prefectuur en verkreeg daar de belofte, dat de ondergeschikten alleen zouden komen in zijn woning aan den Boulevard Saint Martin. Hij had eenige mannetjes uitgekozen, die hem bijzonder geschikt voorkwamen en had hen verschillende opdrachten gegeven, om eens hier en daar te gaan onderzoeken, ■want sporen waren er niet aan tc wijzen. Ze moesten maar eens gaan zien bij ver schillende boeken-opkoopers in Parijs, vooral die, welke dure exemplaren ver kochten. Raymond zelf ging op onderzoek uit bij de bibliothecarissen en om wellicht hier of daar een nauwkeuriger inlichting te krijgen omtrent de diefstallen. De nasporingen waren dus in vollen gang. door een tweetal knoppen laten zakken naar de keuken of binnen het bereik der handen laten komen. Jacques bracht de lift in béweging. „Die kettingen schijnen mij to licht; zo hebben dikwijls zware vrachten te dragen Zou ’t nfet goed zijn ze te veranderen om een mogelijk ongeluk te voorkomen?” Do metselaar onderzocht de sterkte. „Dat zou een absoluut nuttelooze uitgave zijn, mijnheer.... Die kettingen zijn sterk genoeg om een gewicht van meer dan hon derd kilo te dragen.” „Dan zullen wy ze maar laten, zfooals ze zijn. Nu de deuren. Die zijn zoo dun, dat men buiten gemakkelijk hooren kan, wat binnen gezegd wordt. Ik zou dat ongeriet willen voorkomen, door dubbel bekleede deuren” „Ik zal de ramen laten maken, mijnheer maar voor de bekleeding zal er een behan ger aan te pas moeten komen”.... .,Zou je er hier een kunnen vinden?” „Ónmogelijk.” „Laat dan een behanger uit Parijs ko men De deuren moeten voorzien wor den van dubbele grendels.” „Goed, mijnbeer.” „Nu nog iets anders. Ik verlang, dat je in dien muur daar, aan den kant van de voorkamer, een gat boort van twee cen timeter doorsnede, van ’t eene einde tot net andere en voorzien van een ijzeren buts. Naar aanleiding van een opmerking van ds. Pierson op den schooldag voor christelijke scholen te Alfen, doet het „Huisgezin” be amen: „de huidige schoolwet brengt geen geld maar andere zorgen”. Overheidsschool zijn thans min of meer alle scholen geworden. De overheid heeft alles, de ouders heb ben niets te zeggen. In een vroeger tijdperk was de band tus- schcn de bijzondere school en de ouders sterker; het was hun school, zjj brachten er offers voor en hielden ze in stand. Thans betaalt de overheid de school, maar zy regelt en schrijft alles voor; er kan schier geen musch van het dak eener bijzondere school vallen, of zjj is er bfj. De constructie van de nieuwe wet heeft een veel te nauw verband gelegd tusseben de gemeente en de bijzondere school, wat op den duur een bron van moeilijkheden en conflicten kan worden. De liberale schoolwetgeving is oorzaak geweest, dat bet onderwijs is verworden tot staatstaak, terwijl bet in zijn innigste wezen en diepsten grond de taak der ouders is. En in plaats van over heel de linie tot deze gezonde opvatting te komen, beeft men bij de beslechting van den politieken schoolstrijd over heel de linie het onder wijs tot staatstaak gemaakt. Van dezen weg moeten wij af; we moe ten tot een andere en betere bevrediging geraken. Tot deze, dat overal de gemeenschap van gelijkgezinde ouders de school sticht en onderhoudt en de Staat een bijdrage geeft in de kosten. Op den duur is een post van ongeveer 100 millioen voor bet lager onderwijs niet te dragen, en dit bedrag toont ook bet bankroet van de thans getroffen regeling aan. In plaats van enkel overbeidsscholen moeten we komen tot het stelsel van een- kel vrye scholen. SCHEEPSRAMP. Op de kust van Letland heeft een ernsti ge scheepsramp plaats gevonden. Een mo- torzeilboot met 21 personen aaa boord is tijdens een hevigen storm op de kust ge slagen. Alle opvarenden zijn daarbij om het leven gekomen. DOOR GASVERSTIKKING OMGEKOMEN. Tengevolge van het barsten van een gas buis is in een woning in Halle aan de Saaie het geheele uit zes personen bestaande gezin van een spoorwegarbeider omgeko men. De opening van die buis moet aan den kant van de voorkamer iets hooger zjjn dan aan den kant van de eetzaal. Heb je mij be grepen?” „Ja zeker, mijnheer.” „Goed, dan zijn wy nu klaar.” „Is er nog iets op de bovenverdieping te doen, mijnheer?” „Neen. De kamers boven zijn goed geslo ten. De ramen zijn voorzien van dubbele blinden. Ik zal er bovendien alleen maar zware meubels zetten, die men toch niet mee kan nemen.” „Wanneer moet ’t werk klaar zjjn, mijn heer?” ,.In acht dagen.” „Dat is voldoende. Morgen kan ik reeds mijn volk hier aan ’t werk zetten. „Dus je zorgt er voor?” ,Jn ordo mijnheer, zeker.” ,Ik heb u nu gezegd, wat voor bestem- de verschillende vertrekken en kel ders” hier krijgen, maar ik verlang, dat u het a niemand vertelt.” „U kunt gerust zijn, mijnheer.” z portefeuille te voor- briefjes van duizend den dat de militairen, gendarmerie en poH- tie van het Centraal Bestuur voorloopig nog gehel ter beschikking staan en het derhalve twijfelachtig is of Gömbös het op een kracht proef die den burgeroorlog beteekenen zou, za uldrven laten aankomen. De metselaar nam de briefjes. „Dank u beleefd, mijnheer. Ik mogelijk spoed maken.” De metselaar groette en ging heen, ter wijl hij bij zichzelf dacht: „’t Is een eigenaardige man, maar goed van betalen, dat is zeker.” Toen ze alleen gebleven waren, behoefde Jacques aan Pascal niets eens 'ïiitslag te ge'en. Pascal had alles begrepen, of liever ge raden. Den anderen dag vroeg kwam jiet boe renmeisje uit Creteil. ’t Was een net, vioo- Ijjk kind. Jacques gaf nog de laatste instructies aan den metselaar, die reeds met zijn volk was gekomen en vertrok. Terstond na haar aankomst in Parijs had Angele geen handen genoeg om alles te beschikken en te regelen. Dienzelfden dag nog ging Jacques netjes gekleed, en na zich zooveel mogelijk een Amerikaansch uiterlijk gegeven te hebben, een bezoek te brengen bij verschillende van de meest bekende hoogleeraren in genees kunde aan de UniversiteiL een boodschap tpt het diplomatieke korps gericht, waarin hij Fenghoesjang een verra der noemt. Woe-pei-foe kondigt zjjn voorne men aan een leger van honderdduizend man tegen Fenkhoesjang op de been to brengen en de orde te herstellen. Woe-pei-foe houdt den spoorweg van Peking tot Lofa bezet. De Amerikaausche kruiser Huron heeft honderd marine-soldaten te Takoe geland. Zij zijn terstond naar Peking vertrokken. Be trouwbaar nieuws over de gebeurtenissen, die zich aldaar afspelen is er niet te krijgen. HET STOFFELIJK OVERSCHOT VAN LEO XIII. Gisterenmorgen werd in de basiliek van St. Jan van Lateranen te Rome het stoffe lijk overschot van Paus Leo XIII in een mo numentaal graf neergelegd. Tegenwoordig waren talrijke kardinalen, leden van het corps diplomatique en van het pauselijk bof. Edelwachten bewezen voor de eerste maal sinds 1870 de honneurs buiten het Vaticaan. Kardinaal Pompili hiald den rouwdienst. BULGARIJE BEKLAAGT ZICH. De Neue Freie Presse verneemt uit Sofia, dat dc Bulgaarswhe regeering haar gezant te Belgrado heeft opgedragen de Zuid-Sla- vische regeering opmerkzaam te maken op grensscheidingen door Bulgaarsche immi granten in Servië. Het antwoord uit Belgra do is nog niet ontvangen. -| EEN STAATSGREEP IN ITALIË? Uit Rome wordt gemeld, dat in de Fascis tische party de extremistische elementen voornemens zijn zich van de macht meester te maken. Zij zouden een nieuwe staatsgreep willen uitvoeren. Men gelooft evenwel dat Mussolini den toestand meester zal blijven. DREIGENDE BURGEROORLOG IN HONGARIJE. De binneulandsche crisis in Hongarije heeft in de laatste dagen een verscherping ondergaan door de afwenzende houding van den vroegeren minister ■vqu landbouw Stephan Szabo-Nagyatad tegenover den pre mier Graaf Bethlem. Politici die te ifuwe omgang staan met Szabo verklaren dat met een afscheiding van de boeren uit de regee- ringsparty rekening moet worden gehouden, ook zelfs in het geval dat het de regeering gelukken zou de eischen \an de kleine landbouwers in overeenstemming met het sanecringsprogram te brengen. Als de kleine landbouwers uit de regec- ring treden wordt de toestand voor Graaf Bethlem critiek. Nader wordt gemeld: De toestand is nog meer verscherpt door het optreden van do rechtsradicalen onder leiding van Julius Gömbös. De rechtsradi calen die het Facisme in Hongarije uitrie pen, heben tegen de regeering bedreigingen geuit die als de aankondiging van een rechtsradicale revolutie beschouwd moeten worden. Terwijl de regeering door nergieke ver- karingen de openbare meening tracht ge rust te stellen, kan zij toch niet ontkennen adt de rechtsradicale groepen die optreden volgens fascistisch voorbeeld groot© vor deringen maken en dat Gömbös zich bij zijn dreigementen tegen do regeering op do stroming van een aanzienlijk deel der be volking kan beroepen. In de Hongaarsche pers wordt verklaard, dat men zich er niet over moet verwonderen dat als Gömbös en zjjn aanhangers het oogenblik gekomen ach ten zij naar Boedapest zullen oprukken. Er kan echter tevens niet aan getwijfeld wor- Wii lezen in de „Standaard”: De rapporten der commissie voor het houden van een enquête naar het gods dienstonderwijs in de Ned. Herv. Kerk wijzen uit, dat de predikanten in Amster dam niet meer dan 1 pCL van het zielen aantal op de catechisatie hebben. De 36 Amsterdamsehe predikanten hebben in to taal 1000 catechisanten. „Droeve cjjfers”, zet het blad als opschrift boven dit bericht. Ze geven inderdaad veel te denken. In den nacht van Zondag op Maandag zjjn in een kindertehuis te Baden by Wee nen zes kinderen, die tegen diphteritis in geënt waren, overleden. Men vermoedt, dat de smetstof scheikundige veranderingen had ondergaan. De Valera is naar Belfast gebracht en in de gevangenis aldaar opgesloten. De autoriteiten zijn voornemens De Valera thans vast te houden tot na de verkiezin gen. Op 5 November worden te Parijs de Duitsch-Fransche onderhandelingen hervat. Volgens berichten uit München ver wacht men daar algemeen, dat Hitler wel dra in vrijheid zal worden gesteld. De veroordeelden in het proces tegen de organisatie Consul zullen trachten door het aanvoeren van nieuwe feiten een herzie ning van hun proces te verkrijgen, daar op het vonnis van het staatsgerechtshof geen beroep open staat. De Amerikaansche politie heeft een smokkelaarsbende ontdekt, die met vlieg tuigen alcoholische dranken van Cuba naar Florida vervoerde. Volgens de Paryscbe bladen staat het thans vast, dat Jean Herbette (vroeger poli tiek redacteur van de Temps”, thans van de .Jnformation”) tot Fransch gezant te Moskou zal worden benoemd. ;en in de bladen van MacDonald over den brief van ZinoVjef te Cardiff, heeft de pre mier verklaard, dat do brief pas 10 October twee dagen na de nederlaag der regeering op het intrekken van de vervolging tegen den communistische!! journalist Campbell, ’t departement van Buitenlandsche Zaken heeft bereikt. Hjj tart zjjn „vijanden” te be wijzen, dat do regeering eerder van den brief zou hebben afgeweten. Hijzelf ontving den brief pas 16 October, toen hij te Man chester vertoefde. De zaak is nooit in een kabinetsraad behandeld. Toen hij 16 Octo ber den brief in handen kreeg, schreef hy een minute, dat de uiterste zorg in acht zou worden genomen om uit te maken of do brief echt was of niet en dat, als de brief echt was, hij dadelijk moest worden open baar gemaakt. Intusschen moest, terwijl het onderzoek over de echtheid gaande was, ’n ontwerp-brief aan Rakowski worden opge steld, opdat, als de echtheid gebleken was, geen tijd verloren zou gaan bij het indienen van verzet bij de sowjet-regeering. De* 21en werd hem het proef-ontwerp toegezonden naar AliQravon, waar het hem eerst den 23en bereikte. „Den 24sten ’s och tends keek ik het ontwerp in. Ik wanderde het en zond het in gewyzigden vorm terug, verwachtende, dat het my opnieuw zou worden toegezonden met do bewjjzen van echtheid van den brief. Denzelfden avond echter werd het gepubliceerd. Daarover be klaag ik mij niet. Het departement van bui tenlandsche zaken en al mijn collega’s in de regeering weten, dat ik dergelijko propagan da niet zal dulden. Uit myn bekend besluit, om krachtig aan de overeenkomst en het verdrag vast te houden als een plechtige belofte, zoodra er mijn handteckcning onder zou staan, maakte het departement van buitenlandsche zaken op, dat het handelde overeenkomstig mijn wenschen door dade lijk de heel zaak openbaar te maken. Het meende eerlyk, dat het stuk echt was en handelde in die overtuiging.” Wat het Russische verdrag betreft, zeide MacDonald: „Wy zullen Rusland een eerlij ke kans geven. Wat er ook gebeuren moge, Rusland blijft bestaan en het is van het grootste belang van Rusland een land te maken, dat met de andere landen samen, werkt.” DE BURGEROORLOG IN CHINA. Behalve Amerikaansche, Engelsche, Fran- sche en Italiaansche kanonneerbooten, lig gen er ook twee Japansche torpedojagers op de rivier voor Tientsin. Verscheidene treinen met troepen uit Sjanhaikwan wach ten tot zij door kunnen naar Peking. Woe- pei-foe, dio in de Chineésche stad verblijft, heeft boodschappers gezonden naar de con sulaten, die verklaard hebben, dat hjj hoopt, dat hem vergund zal worden eenige dagen te Tientsin te blijven. Woe-pei-foe is daar aangekomen en heeft er zijn hoofdkwartier opgeslagen. Hij heeft u het ming l__ aan niemand vertelt.” „V Jacques haalde zyn schjja en nam er drie francs uit. „Hier neem dat vast als vooruitbetaling. „Maar, mijnheer, de rekening zal nooit zoo hoog loopen." 0 „Des te beter voor u. Het verschil is dan je zuivere winst.” DE R K. STAATSPARTIJ EN „ST. MICHAéL.” In verband met de oprichting van den R. K. Democratischen Bond is het bestuur van den Algemeenen Bond van R. K. Rijks- kieskringorganisaties in Nederland door den Bondsvoorzitter samengeroepen ter verga dering op Vrijdag 7 November a.s. te Utrecht ter bespreking der houding door het Bondsbestuur in te nemen tegenover personen, die als lid der R. K. Staatspartij i n die party een actie tegen die partty trachten te ontwikkelen. VREDESBEWEGING. Zondagmiddag is e Nijmegen een loopig comité tot oprichting van een Natio nale vredesbeweging opgericht. Verschillen de personen zullen nog worden aangezocht, waarna men tot oprichting van een Ver* eeniging hoopt te komen. PLANNEN TOT HERDENKING VAN HET VERBLIJF VAN BELGISCHE VLUCHTELINGEN IN NEDERLAND. Zaterdag heeft de minister-president, oud- regceringscomtnissaris voor de vluchtelingen in Noordbrabant en Zeeland, vergezeld van den Belgischen minister Pouilet, een bezoek aan Uden gebracht, in verband met de in België bestaande plannen, het verblijf van de duizenden Belgische vluchtelingen in Ne derland te berdenken. Z>u het goedige volk nu niet langpaner- hand in de gaten krijgen, hoe het door de socialisten by den neus wordt genomen? vraagt het „Dagblad van Noord-Brabant”. De 8. D. A. P. houdt er van die goed- koopo leuzen op na,.... en als bet de toe passing ervan ziet aankomen, doet ze an ders. ’t Militaire vraagstuk? Heel eenvoudig! „Vergulde kragen, Opvreters van ’t land. Geëxamineerd© moordenaars.” Opruimen den geheelen rommel! „Geen man en geen cent!” Maar toen Augustus 1914 kwam, erkende Troelstra in de Kamer, dat de snelle op komst van ons (toen nog flink) Nederland- sche leger onder de wapens bet land voor een meesleepen in de oorlogsellende behoed de. Augustus 1914 is sinds lang voorby; de oorlog ook. Sedert dien bakken de socia listen weer op het leger en ondergraven het „Als er èrgens bezuinigd moet worden, dan dAAr!” Afschaffing van het leger werd de leus. Algeheele ontwapening. De roode bladen gnuifden ook over de relletjes, die by de laatste groote manoeuvres nier en daar voorkwamen. Een paar weken gele den werd door de 8. D. A. P. allerwegen gemanifesteerd tegen „het militairisme” en in Amsterdam sjouwden dezer dagen roode betoogers met een lijkkist rond, waarin een pop lag in soldatenuniform. Hebben de sprekers op de anti-militai- ristische meetings hun hoorders ook verteld, dat Schaper verleden jaar den Katholieken aanbood een jaarlyksche lichting van der tienduizend man goed te vinden, als de Kath. Staatsparty een bondgenootschap met de S. D. A. P. wilde aanbaan? Neen, dat hebben ze wyselyk verzwegen, anders zou het misschien moeilijk geweest zyn om nu onlangs weer volk te krijgen op bun meetings waar verteld werd, dat men dien heelen sterren-en-streepe*boel moest opruimen. Maar nauwelijks zijn die nazomerbetoo- gingen voorby, of de socialistische Ibiders gaan uitkyken naar de nadcreydo Kamer verkiezingen voor 1925. ’n Meerderheid zullen ze niet halon; dat weten ze wel. Maar er kon wel eens heele- inaal geen meerderheid komen, en dan zou er een combinatie kunnen optreden, waarin zjj een regeeringsrol hadden te ver vullen. Dan kregen zij mede het leger on der hun beheer. En de vloot; het „oudroest” volgens hun mecting-uitdrukking. Dan zou de arrebeier er wel bij varen, ei? Dan konden met één slag heel de „gegalon neerde boel” en de „drijvende doodkisten” worden opgeruimd!.... Neen, dat gaat zoo niet. De heeren onder elkaar, die wat meer begrip van Staatswezen hebben, dan de brave kiezer, begrijpen drom mels goed, dat zo ’t dan niet zonder een ‘and- of zeemacht kunnen stellen. Evenmin als Trotzki in Rusland. En om bun draai te Kunnen nemen, hebben 8. D. A. P. en Ned. Vak-Verbond samen alvast een ingestcld „ter bestudeering van taire vraagstuk”. Mannen als Troelstra, Stenhis, vuvgvu, Ter Laan een juffrouw als Suze Groeneweg, gaan het vraagstuk, dat ze ten aanhoore van gapende en handenkletsende meeting gangers al sinds jaar en dag met dood doeners hebben weggepraat, nu.... in studie nemen! Ze hadden misschien verstandiger ge daan daarmee te beginnen, alvorens op hnn vergaderingen en in hun kranten het vólk hunne nog niet bezonken wijsheid voort te zetten

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1924 | | pagina 1