I „ONSBLAD” Bureau: HOF 6, ALKMAAR. - Telefoon: 7 Woensdag 39 October 19X4 No 340 i I j Van 1—5 per regel f 0.75; Rubriek „Vraag en aanl Allerheiligen 18e Jaargaag' STEMPLICHT. UIT DE PERS. Korte Berichten. Verspreide Berichten. BINNENLAND. Advertentieprijsi regels f 1.25; elke regel meer f 0. f 0.75; Rubriek „Vraag en unl uitbetaling per plaatsing f 0.60. Abonnementsprijs: Per kwartaal’voor Alkmaar f Z— voor buiten Alkmaar •«•«•••■f2 85 Met Geïllustreerd Zondagsblad 0 60 f hooger. ^an alle abonné’s wordt op aanvrage gratis een polis verstrekt, welke hen verzekert tegen ongevallen tot een bedrag van f 500,—, f 400,—, f 200,—, f 1OO,—f 60,—, f 35,—, f 15,i BUITENLAND. ;Wordt yervolgdl FEUILLETON. Het roode testament. POSTGIRO 104861 POSTGIRO 104861 DE ADMINISTRATIE. ’t i Wien kent ge daar in die buurt?” XLIV. zoodat ze communie toen heesch. Hjj lii aan een touw naar'1 „Tot nag toe niemand.... Dair woont de boekhandelaar.... Ik zal straks eens even naar hem toegaan.’ bÜ ver- KNOEIERIJEN IN OFFICIEELE ROEMEENSCHE KRINGEN. In verband met de ontdekking van groote knoeierijen bij de Roertieensche post is de secretaris van den minister van binnenland- sche zaken aangehouden. Volgens de bladen zouden ook verscheidene afgevaardigden in hechtenis genomen zijn en is de arrestatie van Vaitoianar, de minister van binnenland- sche zaken, te verwachten’. Wegens den feestdag van Allerheili gen zal ons blad a.s. Zaterdag niet ver schijnen. H.H. adverteerders worden verzocht, hiermede met hun annonces rekening te willen houden, en te zorgen, dat de advertenties bestemd voor ons num mer van Vrijdag vroegtijdig in ons bezit zijn. vyf uur lang vergaderd, in welken tjjd ad miraal Maggaz, die het voorzitterschap 1~~ kleedde, heenging om met den koning overleggen. Generaal Vallespinoza mee, di- --- bezig gehouden met mededeelingen van Pri mo de Rivera. „’t Is goed, heel goed. Ik zou den be- kwaamsten expert durven uitdagen om te bewjjzen, dat hierop nog zegelindrukkgn ADMINISTRATIE No. «83 REDACTIE No. 633 van de Bibliotheek voorkomen.... Je bent een heel bekwaam werkman, Gendrin, en daarmee zal ik rekening hou. den." NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD ARBEIDSWET. De minster van arbeid, handel en nijver heid heeft onder bepaalde voorwaarden voor broodbakkerijen in alle gemeenten des Rjjkfwaarin ter viering van den R. K. feestdag van Allerheiligen op Zaterdag 1 Novembr geen arbeid wordt verricht, voor den arbeid op 30 en 31 October afwijking van bepalingen der Arbeidswet toegestaan. NED. BEENDERENCENTRALE. Dezer dagen werd door de vier landelijke slagershonden, t.w. Ned. Slagershond, R. K. Hanzebond voor Slagerspatroons, Ned. Bond van Paardenslagers en Paardenvleeschhou- wers en en Alg. Bond van Dorpsslagers, op gericht de Ned. Beenderencentrale, vereeni- ging tot opkoopen van afvalproducten uit het slagersbedrijf. Deze vereeniging zal in samenwerking met de N. V. Lijm- en Gela- tinefabriek „Delft” te Delft en de chemische fabriek firma wed. P. Smits en Zonen te Utrecht, over geheel Nederland centrale op haaldiensten inrichten, ten einde zoo moge lijk bij alle slagers van Nederland de verscho afvalheenderen te ontvangen en deze in beido bovengenoemde fabrieken te doen ver werken. Het ligt in de bedoeling van de on derneming cm bij de ophaaldiensten de handelaren in deze producten zooveel mo gelijk in te schakelen, waardoor zoowel de producent als de consument en tusschen- handel gebaat zjjn. Om een goede controle voor deze onderneming te maken, zal er in Amsterdam een bureau gevestigd worden. WERKVERRUIMING. De rjjkscommissie voor de werkverruiming heetf dezer dagen te ’s Gravenhage verga derd, onder voorzitterschap van prof. No lens. Van gedachten werd gewisseld over do maatregelen, welke zouden kunnen worden getroffen om enkele ondernemingen, diu voor werkgelegenheid van belang worden geacht, door tijdelijke moeilijkheden heen te helpen. Uit de besprekingen bleek, dat van particuliere zijde weer belang gesteld werd bij de onderneming, welke particuliere be langstelling naar het oordeel der commissie zooveel mogelijk moet worden gestimuleerd. Een nader onderzoek zal worden inge steld naar de wijze, waarop van overheids wege het particuliere initiatief zal worden geteund bij de oprichting van een fabriek ter bereiding van een belangrijk artikel uit grondstoffen van Nederlandschen bodem. In deze vergadering werd mededeeling ge- .daan van een groot aantal gevallen, waarin de bemiddeling van do commlsie werd in geroepen ter bevordering van toepassing of aanschaffing van Nederlandsch fabrikaat. Uit verstrekte toelichting bleek, dat nog in verscheidene gevallen vooroordeel tegen Nederlandseh fabrikaat bestond. Besloten werd, dat de commissie zal ti achten, de bezwaren uit den weg te. rui men, welke de spoedige uitvoering van en kele voor do werkgelegenheid zeer belang rijke openbare werken in den weg staan. Met de rijkscoinmisie van advies inzake de ex- portcredieten werd weer samengewerkt tei verkrijging van een order voer buitenland- sche rekening. R. K. VREDESBEWEGING. Op initiatief van den heer K. de Haan, journalist te Groningen, had te Nijmegen gelijk wij reeds meldden een bijeen komst plaats ter bespreking van de moge lijkheid om een R. K. Internationale Vredes- vereeniging op te richting. De vergadering was door een 15-tal per sonen uit verschillenden rang en stand be zocht De vredes-studieclub van de Federatie van R. K. Vrouwenbonden in Nederland, was door twee personen vertegen woodrigd. Het resultaat van de vergadering was, dat er een voorloopig comité is tot stand geko men tot oprichting van een „R. K. Ver eeniging tot bevordering van de internatio nale Vredesbeweging.” Binnenkort zal het definitieve comité ge publiceerd worden en in een vergadering worden overgegaan tot het stichten van een Vereeniging als boven genoemd. HUWEN MARECHAUSSéES. Bij ministerieele beschikking is bepaald: lo. Een gewezen marechaussée, die we gens huwen zonder toestemming van het wapen is verwijderd en bij een korps zjjn dienstverband uitdient, kan binnen zes maanden nadat deze beslissing te zjjnez kennis is gebracht, een verzoek indienen om ontheffing van zjjn dienstverband. 2o. Een marechaussée, die thans In dienst is en die, nadat deze beslissing te zjjner kennis is gebracht, zonder toestemming een huwelijk aangaat, wordt op een datum, in ieder geval nA 1 December 1924, van het wapen verwijderd en naar een korps over geplaatst. De beweging voor afschaffing van den (Wettelijken} stemplicht is blijkbaar aan afnemen. In het V.V. der Tweede Kamer over de Staatsbegrooting lezen wij, dat „sommige” leden op afschaffing aandrongen Het getal dier leaen schijnt dus niet groot te wezen. Of zouden de meeste tegenstanders van den stemplicht het maar beter hebben ge acht hun bezwaar ditmaal voor zich te hou den, omdat er voorshands toch weinig kans bestaat op verwezenlijking van hun wensch? Ook in dit geval echter zou de passus uit het V. V. niet zonder beteekenis zijn en wij zen op een kentering ten gunste van het instituut. Tot zoover „Het Centrum”. Wij zouden hierbjj de opmerking willen maken, dat een eventueelo „kentering” ten gunste van het instituut als boven be doeld nog geenszins beteekent, dat er te gen het instituut, geheel objectief genomen, geen overwegende bezwaren bestaan. „HET LIBERAAL BEGINSEL”. Het „Utrechtsch Dagblad” schrijft: „Thans beeft het gesol met onze rjjks- ambtenaren en werklieden zóó hevig de publieke ontstemming gaande gemaakt, dat wij bet eenvoudig verzaking zouden achten van het liberaal beginsel dat wy voorstaan en dat onvoorwaardeljjk den eisch stelt van eene rechtvaardige hou ding der Overheid ten aanzien van alle groepen der samenleving, indien wy de bejegening onzen rjjksambtenaren aange daan, lieten passeeren zonder protest”. Wy hebben ons zegt „De Tijd” moe ge peinsd om er achter te komen, krachtens welk liberaal beginsel het „U. D.” hier pro testeert Is het artikel misschien bedoeld als een zachte wenk aau de Regeering om de vraag- en aanbodstheorie ook op de ambtenaren toe te passen? Krachtens dat „liberale beginsel” zou de Regeering moeten beginnen met alle ambtenaren te ontslaan. De nieuwe ambte naren zouden met individueele looncontrac- ten op korten termijn worden gerecruteerd. Hun salaris zou worden vastgesteld volgens den geldenden marktprijs. Bij de thans heer- sebende werkloosheid zou deze prijs voor de schatkist nog al meevallen. En velen zou den zich gedwongen zien, hun arbeidskracht- koopwaar tegen heel wat minder aan het Rijk te leveren, dan nu in het nieuwe Bezoldigings besluit is bepaald. Waarmede wij. maar willen^zeggen, dat de ambtenaren zich' gelukkig mogen prijzen, dat het „liberale beginsel” van het „U. D.” in Nederland bij de Regeering geen toepas sing vindt. Misschien wordt het wel toege past als prof, van Gyn, de favoriet ^an het „U. D.” by de vorige verkiezingen, ooit eens onder het Torentje mocht regeeren? In de Guenegaudstraat uo. 9, op de derde verdieping van een van die groote oudo huizen, die nog zoo talrijk in die buurt zijn en tot nog toe voor afbraak gespaard zijn, woonde Antoon Fauvei, boekhandelaar en bcekkenner. Op zyn gebied was bij een specialist, en negal bekend in Patjjs, ofachpon hij meer relaties onderhield met vreemdelingen dan met Parijzenaars. Men wist, dat men by hem zeer gemak- keljjk terecht kan, niet, omdat hij zulk een reusachtige voorraad had, maar wel, om dat hy door zijn vele relaties binnen zeer korten tijd zich van alle verlangde werken kon voorzien, van welken aard of hoe duur die werken ook waren. Antoon Fauvei was een man van onge veer vyf en vijftig jaar, lang en mager, met kleine levendige bruine oogen en doordrin genden blik. De verdieping, die hy bewoonde, bestond uit zeven kamers, waarvan er vier hem tot magazyn dienden. In de grootste, waarvan hy zjjn werkka mer had iremaakt. waren langs de muren De Duitsche regeering is voornemens den wensch te kennen te geven, dat de zone van Keulen tegen 10 Januari wordt ont ruimd. Er is sprake van, dat de Briteche troepen dan naar do zone van Coblenz zullen worden overgebracht. Het Fransche ministerie van Handel bericht, dat het handelstractaat tusschen Frankrijk en Polen gereed is en vermoede lijk reeds heden zal kunnen worden onder- teekend. Ex-koning Prempeh van Asjanti is te Liverpool aangekomen op weg naar zyn land. Hij werd, zooals bekend, in 1896 door Engeland naar de Seychellen verbannen, en heeft thans verlof gekregen terug te keeren. De bezettingskosten van het Fransche Rijnleger, groot 650 millioen francs, zijn door de finantieele commissie van de Ka- Tegenover hem stond een man van on geveer dertig jaar, bleek en armzalig ge kleed. Fauvei hief het hoofd op en keek hem aan. planken aangebracht, van de vloer tot de zoldering toe, waarop in keurige regelmaat allerlei boekdoelen stonden gerangschikt. Overdag scheen door een enkel venster met vuile ruit een vaal licht op de zwart houten tafel, die hem tot bureau diende en die overladen was met papieren, boeken en katalogen van publieke verkoopingen. Een ouderwetscho leuningstoel en vier eenvoudige rieten stoeler v'nnden h t ge- hecle overige meubilair. Deze werkkamer stond in verbinding met «en andere, die diende voor berg- en bind- kamer. Daar stonden persen, snijmachines, aller lei werktuig-n en toeken, b.moo Hgd v. t>r bet iumnucii. Antoon Fauvei zat voor zjjn werktafel en doorbladerde een oud boek, waar» au de bladzijden van tjjd tot tijd met een grootglas onderzocht. Do berichten uit Marokko blijven inmid dels gunstig luiden. HET DUITSCHE CENTRUMCONGRES. Op het congres van het Duitsche centrum is gisteren met algemeene stemmen een mo tie aangenomen, waarin de party haar ver trouwen in den rjjkskanselier en in do rjjks- dag-fractio uitspreekt en waarin ook de wensch wordt uitgesproken, dat de eensge zindheid van de aanhangers van het cen trum ertoe zal bijdragen, do voortzetting van de politiek der middenpartijen in den nieuwen rijksdag mogelijk te maken. Do party is overigens bereid, met allo overige partijen samen te werken, die zich bereid verklaren, do door Marx gevolgde binnen- landsche en buitenlandsche politiek to .steu nen. EEN VERKLARING VAN BIJKOF. Het Russische telegraafagentschap meldt: De voorzitter van den raad van volks commissarissen Rykoff heeft in verband met de kwestie van den brief van Zinovjef ver klaard, dat de sovjetrregeering de brieven van de communistische Moskousche inter nationale niet controleert en dat zy niet voor de briefwisseling, welke deze met de verschillende communistische partijen voert, verantwoordelijk is. Doch daar gaat het nu niet om, maar daarom, dat met absolute zekerheid vastge steld wordt, dat de brief in kwestie nooit geschreven is en nooit door Zinovjef onder- teekend. EEN HELD. De Engelsche 'bladen melden hoe do Brit- sche matroos Wales op heldhaftige wyze ’n viertal meisjes redde uit een brandend ho tel te Oban in Schotland. De meisjes, die waren opgesloten in de hoogste zaal, waren op het balcon gevlucht. Er was echter geen ladder hoog genoeg om dat balcon te berei ken. De langste ladder bleef er nog 1 meter 75 onder. Wales, die 4b ladder was opge klommen, maakte een luchtsprong en greep de spijlen van het balcon, waarop hy zich eerst do vier meisjes léden zakken en gleed daarlangs toen zelf naar den grond af. Wales, die de meisjes van een wissen dood redde het hotel brandde heelemaal af vond, dat hetgeen hij «•edaan had, niet zoo enorm was en het het eenige was geweest: „om van de ladder op het balcon te komen”. ERGERLIJK OPTREDEN. Het gebeurde voor het kantongerecht te T. Een onderwijzer, zoo vertelt het Kath. Schoolblad, had een leerling gestraft vooi een z.i. ernstig feit. De jongen (12 jaar oud) had s morgens een kleiner meisje onder weg naar de kerk gedwongen, iets op te eten, wat hij haar gaf, met geweid gedwongen, jich ontnuchterde en niet te kou gaan, wat haar bedoeling was. Dit achtte de onderwijzer een ernstig feit, zoodat hiervoor een strenge straf noo dig was. Bij het hooren van deze reden barstten én de kantonrechter èn de ambtenaar van het O. M. in luid lachen uit! „Is dat nu iets ernstigs?” werd ge vraagd. „Voor ons, Katholieken, zeer zeker” luidde het antwoord. „Wat weet een jongen van 12 jaar daar nu van! Daarvoor is hij veel te jong!” Zóó bespotten in openbare rechtszitting heeren rechters de bepalingen onzer H. Kerk. ’t Is ergerlijk! DE POSTCHEQUE- EN GIRODIENST. De directeur-generaal der posteryen en telegrafie maakt bekend, dat voor de post- rekeningea, behoorende tot de 8ste en 9de groep, bedoeld in lid III, onder b. van <1e beschikking van den minister van water staat d.d. 24 September (de nummers 70.000 tot en met 89.999) do postcheque- en giro dienst weder wordt opengesteld met ingang van 3 November. Een jaar na de overplaatsing kan hy een verzoek om ontslag indienen. Tusschentydsch ontslag op verzoek wordt niet ^verleend. mer met 52 millioen verminderd. Het aantal arrestaties in Bengalen is thans tot 72 gestegen. De Bengaalsche lei ders hebben een oproep gericht tot het ge- heele land om 1 November tot een rouw-dag U maken. In geheel Italië hebben gisteren plech tigheden plaats gehad, waarbij de fascisti sche nationale militie den eed van trouw aan den koning heeft afgelegd. President Masaryck van Tsjecho-Slo- wakjje heeft het protocol van Genève over arbitrage geteekend. De commissie voor de mandaten uit den Volkenbond lieeft een begin gemaakt met de bespreking van het eerste Engelsche jaarlyksche rapport over het bewind van Palestina. VERKLARINGEN VAN ZINOVJEF. Uit Moskou wordt gemeld: Zinovjef heeft verklaringen afgelegd over den brief aan de Britsche communisten, die aan hem losge schreven wordt. Hy heeft verklaard, dat het een volstrekte vervalsching is. De in houd zelf toont de grove onhandigheid der vervalsching. Volgens do inlichtingen, die Zinovjef ontvangen heeft, is het stuk gefa briceerd in Poolsche kringen. Er bestaat in Polen een groep avonturiers, die op goeden voet staan met den Poolschen spionnage- dienst en die dergelyke documenten leveren aan elke regeering, die ze bestelt. DE BURGEROORLOG IN CHINA. Generaal Hiseijoenan, inspecteur-generaal van de provincies Hoenan «n Hoepee heeft gemengde brigades naar Hoepee gezonden. Hy trekt in noordwestelyke richting tegen generaal Fenghoeejan op. Tsjansjolin heeft de leiders der oppositie uitgenoodigd hem te Mookden te komen be zoeken, teneinde daar te beraadslagen! Hy is bereid den oud-premier Toeansjijoe te «teunen als deze staatspresident zou willen worden. Tsangtsolin’s troepen, die Woe-pei-foe be strijden hebben het vuur geopend op het spoorwegnet rond Sjanhaikwan. Het zwaar geschut van Tsjili beantwoordt het vuur. Een bekendmaking van maarschalk Tsji- siejoean geeft te kennen, dat de militaire regeeringen van Kiangsoe, Anhoei, Tsje- kiang en Foekien, d.w.z. foitelyk de heele Chineesche vloot, besloten hebben Woe-pei- foe te steunen. De proclamtie gispt het ver? raad van Fengjoesinang. DE VEREENIGDE STATEN EN PERZIE. Volgens het blad Iran heft de Amerikaan- sqhe legatie aan de Perzische regeering een nota overhandigd nopens de bestraffing van do personen, die schuldig zyn aan den moord op den Amerikaanschen consul. In dien de noodige maatregelen niet gelast zul len worden, zullen de Amerikaansch-Perzi- sche betrekkingen een nieuw karakter krij gen. DE VERKIEZINGEN IN ENGELAND. De verklaring van MacDonald in de Zi- novjef-affaire wordt door de pers algemeen ongunstig ontvangen. Vooral worden de beschuldigingen van MacDonald aan bet adres van de ambtenaren van het departe ment van Buitenlandsche Zaken kwalyk ge nomen. Op het einde der verkiezingscampagne heeft MacDonald een schrijven rondgezon den, waarin hy zegt, dat de teekenen van de overwinning der labour onmiskenbaar zjjn. Het volk is geestdriftig geworden door het feit, dat de labourregeering aan het be wind geweest is en beter werk gedaan heeft dan haar voorganger^. De afspraak tusschen de liberalen en de conservatieven, gesteund door een phalanx van dagbladen, heeft de menschen, die ernstig belang stellen in de politiek, ontsteld. De krachten der labour party moeten by het einde der verkiezingen sterk zyn toegenomen. DE REBELLIE IN HONDURAS. Volgens een bericht uit Tegucicalpa, de hoofdstad van Honduras hebben de regee- ringstroepen de opstandelingen bij Cin- chaoyoto een volkomen nederlaag toege- braclft en zyn deze over de grens van Nica ragua gevlucht. Generaal Ferrera, de leider’ der rebellen, bevindt zich thans, naar ge meld wordt, te Guatemala. DE SPANJAARDEN IN MAROKKO. Het Spaansche directorium heeft gisteren vyf uur lang vergaderd, in welken tjjd ad miraal Maggaz, die het voorzitterschap be- J te deelde iat de raad zich voornamelijk heeft „Ik heb een huisgezin, mynheer. Ik heb nooit geluk gekendMijn vrouw is altyd ziek en kan dus ook niet werken. Ik moet voor alles den kost verdienen.” De boekenkooper vestigde zijn doordrin genden blik op het bleek gezicht van den werkman en antwoordde: „Gendrin, nu je uit de gevangenis komt, willen de menschen je diensten niet aan nemen. Gelukkig voor jou, ben ik zoo nauw lettend niet. Ik wil je uit je ellende red den.'. ..Ik geef je tien francs per dag als vast loon en tien francs voor elk boek, waarvan je de zegels zult laten verdwjj- iftn.Ben je daarmee tevreden?” „Of ik daarmee tevreden ben?”.... Mijn heer ik zou niet beter durven wenschen en ik zal u eeuwig dankbaar zijn.” „Goedgoed,’” onderbrak hem Fau vei. „Je verdient je loon. Maar, je moet mjj beloven het diepste stilzwijgen te bewaren, je begrijpt me wel!”.... „Zeker, mynheer-” „Dus mondje dichtAan het eind van ’t jaar geef ik je misschien, als de winst goed geweest is, nog een extra gift. Heb je op ’t oogenblik geld noodig?" „Ja, mynheer, hard noodig.” „Hoeveel zou je moeten hebben?’» „Ongeveer honderd „francs.” „Goed, die kryg je van mij.’’ 75. Jacques van zjjn kant was er op uit om zooveel mogelyk aau zjjn beroemdheid nog meer uitbreiding te geven. Pascal had^de inrichting van de nieuwe wnnir.g voor zijn rekening óeuom=>,ii. Ovral, waar dokter Thompson zich ver toonde, werd hij met onderscheiding be handeld. De professoren van de Hoogeschool han den hem hun welwillende medewerking toe gezegd voor de onderneming, die hij van plan was te gaan beginnen. Bij voorbaat scheen zyn succes reeds ver zekerd. Ook in de Miromesnilstraat ging alles als »an een leien dakje. De salons waren ten naast by gereed en ook de slaapkamers van Angele en Martha, die op de tweede verdieping gelegen waren, waren in orde. Nu was mén bezig met de inrichting van een laboratorium op de eerste verdieping, dat in verbinding stond met de studeer kamer van Jacques. „Binnen acht dagen is alles punctueel in orde," zei Pascal. „Uw studeerkamer zal een waar wonde»- •tuk worden. RmI Pariis zal er over spre ken. „Heb je gedacht aan boeken, die myn bibliotheek moeten uitmaken?’’ ,^a, natuurlyk, maar, om de waarheid te zeggen, 'heb ik er nog niet voor kunnen zorgen.” „Waarom niet?” ,Jk tien in ’t geheel niet op de hoogte met geneeskunde, scheikunde en andere wetenschappen van dien aard en weet daar om niet, welke werken er daaromtrent uit gegeven zjjn. Ik wilde de zorg hiervan aan u overlaten.” „Des te beter.Een van de professo ren heeft nijj het adres gegeven van <en man, die op zich kan nemen, al de boeken te leveren, die ik nog heb en tegen bil lijken prijs.... Het moet een specialist in dat vak zjjn. Bovendien moet ik geen nieuwe boeken hebben, waardoor de indruk geheel verlo ren zou gaan. Het zou schijnen, alsof ik ze nog nooit geraadpleegd had. Ik zal eens naar dien man gaan en een accoord met hem zien te treffen. Wanneer kunnen de boeken gebracht worden?” „Wanneer u wilt. De brfekenkasten zullen vandaag worden afgeleverd.” „Goed. Zorg dan daarvoor. Kent ge hier ergens de Guenegaud straat?” „Ja. By het eind van den Nieuwbrug, bij de DaupÜnestraat-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1924 | | pagina 1