- GEMENGD NIEUWS. Uit onze Oost PROVINCIAAL NIEUWS. Staten-Generaal. TREINROOVER AANGEHOUDEN. DE OVERSTROOMÏNGEN IN DEN ACHTERHOEK. BINNENLAND. Korte Berichten. t KUNST EN KENNIS. WERVERSHOOF. EGMOND BINNEN. HEEMSKERK. SPANBROEK. Klein Allerlei. NED. BOND TOT HET REDDEN VAN DRENKELINGEN. r --- ge vrij worde» wordt ver* I tot wyzi- ▼oerd, 01 nlsche w ten spoe waardoor de oude man met ernstige hoofd wonden hevig bloedend opgenomen moest worden. te schijnt te worden, trok de niets vah het ongel - GRIJSAARD AANGEREDEN. Te Stratum werd de ruim 80-jarige heer M. door een woesten wielrijder aangereden, 1000 van deze inbraak afkomstig, in beslag genomen. Tevoren was reeds een bankbiljet van 1000 in het bezit van den verdachte Th. K. gevonden, en beslag is gelegd op goe deren, ter waarde van eenige honderden gul dens, door de verdachten gekocht, waardoor voor ongeveer 3500 van het gestolen geld is terecht gekomen. De vierde verdachte, de varensgezel J. van F. is na verhoor voorloopig op vrjje voe ten gelaten. VERDRONKEN. H. J. J. Blom, tuinemployé van de suiker fabriek Remboen, van de Ned.-Ind. Land- bouw-My., is bij het zwemmen aan de Zuid kust verdronken. De tuinemployé P. A. van Blommestein, van dezelfde fabriek, heeft nog een poging gedaan hem te redden, maar geraakte be wusteloos en werd zelfs met moeite gered. WESTERBLOKKER. WESTERBLOKKER. - Doodge reden. door een autobus- Een ernstig geval van overrijding had Dinsdagmid dag alhier plaats bij het uitgaan van de school. Het lO-jarig dochtertje van den heer C. Lakeman kwam n.l. bii het overste ken van de sstraat noodlottigerwijze on der de zware autobus van de firma Kok en Meurs, welke daar voorbij reed. Door het onverwachte van het ongeval kon de chauifeur, hoewel hij door he vig re trachtt' EERSTE KAMER. Vergadering vari Woensdag. Dc Kamer heeft met 21 tegen 15 stemmen besloten in de afdeelingen te onderzoeken en daarna in openbare vergadering af te doen het ontwerp tot wyziging van art. 26 der Arbeidswet 1919, gisterenmiddag door de Tweede Kamer aangenomen. Aan de orde is het ontwerp houdende bepalingen omtrent ruilverkaveling. De heer WESTERDIJK verwacht, dat de Kamer het ontwerp zonder hoofdelyke stem ming zal aannemen. Het wetsontwerp wordt aangenomen zon der hoofdelijke stemming. Het wetsontwerp houdende voorschriften nopens de verjaring ten laste van het Ri gemeenten en de waters, schappen en veenpolders, cussie of hoofdeljjke stem De Heerlenscho politie heeft gisterenmor gen aangehouden zekeren J. R., vroeger wo nende te Dortmund. De aangehoudene wordt door de Duitsche politie gezocht wegens roofoverval op een spoortrein. In afwach- til* van de aanvraag tot uitlevering is h(j in “et politiebureau opgesloten. De door de overstroomingen in de ge meente Wisch veroorzaakte schade, is door de deskundigen geraamd op 17.000, waar- bij dan nog 5 pCt komt als bedrijfsschade. Er zal circa 8000 aan steuh uitgekeerd moeten worden. Tot dit doel zal in de ge meente worden gecollecteerd. De Coöp. Boerenleenbank ging voor met een gift van 1000. BESPREKING MET DE R. K. KAMER FRACTIE. Gisteren is op uitnoodigng van de R. K. Kamerfractie, opnieuw een bespreking ge houden van de R. K. centrale van burger lijk overheidspersoneel en de R. K. onderof- üciersbond St. Martinus over het bezoldi gingsbesluit 1925, de salarissen der militai ren en de loonregeling voor de rijkswerk- liede'i. Aan de bespreking mimen deel ie hoeren Von Frjjtag Drabbe, die namens de centrale de algem'cene beschouwingen hield (R. K. ambtenaren), van den Broek (R. K. postpersoneel), Brugman, de Boer, WUt- schut (R. K. onderwyzers), Guit (R. K. ryks- werkliedeti), van ’t Walderveen en Zwart (R. K. onderofficieren). Met nadruk werd de wenschelijkheid be toogd, de voorgestelde wijziging van de Pensioenwet in te trekken, de met 1 October geheven korting terug tc betalen en het Bezoldigingsbesluit, de salarisregeling voor de militairen en de nieuwe loonregeling voor rjjkswerklieden op 1 Januari 1925 niet in werking te doen treden. Voorts wensebte men dat de 8 pet b<jslagvermindo- ring voor militairen, per 1 Juli 1922 inge- gedaan werd gemaakt en een tech- jziging van het Bezoldigingsbesluit Ügste ter hand werd genomen. Op verzoek der R. K. Kamerfractie zullen de- organisaties nog nadere cijfers over het verloop van de salarissen en loonen vee- van geldvorderingen ijk, de provinciën, de ichappen, vennoot* wordt zonder dis cussie of hoofdelijke stemming aangenomen. Hierop wordt de vergadering voor een half uur geschorst teneinde het wetsontwerp tot wfjziging van art. 26 der Arbeidswet 1919 in de afdeelingen te onderzoeken. Te tien vóór 4 uur wordt de vergadering heropend. SCHILDERIJ GESTOLEN. Het Holl. Nieuwsbur. meldt uit Rome dat Maandagnacht uit de Parochiekerk van Cer- reto een schilderij uit dj tweede helft van de 15e eeuw is gestolen. Het stelt voor de H. Magdalena en den H. Bernhardus van Siena, omgeven door andere heiligen. Het congres van het Duitsche centrum heeft rykskanselier Marx als voorzitter van de partij bestendigd. Volgens een bericht uit München heeft Poehner zich geheel van de Vo..'d eoob gemaakt. Een delegatie van het Parysche tge- meentebëstuur brengt dezer dagen een "be zoek aan Brussel. Te Altenburg bij Halle (D.) is ■Me vroaw van een rechter gearresteerd en een andere dame, die moeten gepoogd hebben een ryke bloedverwante te vergiftigen, om de erfenis te bemachtigen. De jonge vont Bismarck, die tot de Duitsch-Nationalen behoort, heeft geweigerd zich voor den Rijksdag caudidaat te steQen. De Meesagero meldt, dat de vroegere prefect van Turyn, Palmieri, bij Genua be wusteloos op den spoorweg gevonden is. Een onderzoek is gaande om vast te stellen, of Palmieri wellicht uit een trein is gevallen. Uit Kristiania wordt gemeld dat daar Maandag het laatste schip voor dit jaar uit Spitsbergen is aangekomen. Meer dan 1600 personen zullen dit jaar op Spitsbergen blyven overwinteren. In de buurt van Koenigswinter is op den spoorweg een totaal verpletterde auto gevonden met zeven personen er in, die deerlyk waren toegetakeld. Een van hen was reeds dood. Hoe het ongeluk is gebeurd kon nog niet worden vastgesteld. De Australische Labour-conferentie heeft een resolutie aangenomen, om de grondwet zoodanig te wyzigen, dat geen Australiér voor den militairen dienst in een ander deel van het Britsche Rijk dan Aus tralië kan worden opgeroepen. De treiter „Anida” uit Fleetwood is bij het eiland Islay aan de Schotsche kust ver gaan. Tien personen kwamen om het leven, drie zijn gered. F.en telegram uit Trenton meldt, dat in den Amerikaanschen Staat New Jersey meer dan 100.000 acres bosch in brand staan en dat de stad Dover ten gevolge hier van in ernstig ge Aar verkeert. DE INBRAAK TE HAVELTE. De varensgezel Th. K. en de vrouw C. van B., die met hem samenwoonde op het Haag- scheveer te Rotterdam, en de losse werkman J. F., van den Schiedamschendyk, aangehou den als verdacht te hebben ingebroken in gen zuivelfabriek te Havelte, in Drente, waar niiin 4100 uit de opengebroken brandkast is gestolen zijn gisterenmorgen door de ryks- veldwacht naar Assen overgebracht en daar ter beschikking van den officier van justitie gesteld. w - De inspecteur van politie de heer J. W. De heer v. d. WAERDEN licht een atneii- Holsbergen heeft nog twee bankbiljetten van SCHENKING. De heeren prof. dr. J. F. 8. Esser, hoof leeraar aan de Universiteit te Berlijn, en R Boendermaker Czn„ te Bergen (N.-H.), heb. ben aan de Nederlandsche Regeering eetj verzameling schilde.rijen van Nederlandsche meesters aangeboden, om te worden ge plaatst in het nieuwe Gezantschapsgebout» te Caracas. De Regeering heeft dit denkbeeld op h on een prys gesteld en de schenking der beide heeren dankbaar aanvaard. vig remmen zijn wagen tot stilstand trachtte te brengen, niet voorkomen, dat zoowel het voorwiel als het achterwiel over het lichaam van het slachtoffer heen gingen. In zorgwekkenden toestand werd het kind opgenonien en met de bits naar Hoorn vervoerd, om in het St. jans Gasthuis te worden verpleegd. De in wendige verwondingen werden bij on derzoek van dokter Stam van dien aard bevonden dat aan het meisje alleen het ‘H. Oliesel kon wtotden toegediend, ’s Avonds omstreeks acht uur is’ de kleine aan de gevolgen overleden. Hei dorp verkeert bii dit tweede ongeval in korten tijd in droeve gesteldheid, ter wijl de ouders hun kinderen met vrees naar school zien gaan. Het dntkke ver keer langs den smalien Streekweg dringt dan ook wel, vooral de kinderen tot voorzichtigheid en uitkijken aan te manen. WERVERSHOOF. St. Vincentius- bibliotheek. Men schrijft ons: Toen mii ter oore kwam, da tde St. Vincentifs-bibliotheek der parochie Wer vershoot voor het a s. winterseizoen weer zou worden geopend, wendde ik mi’ .tot de betrokken pers, ter nlaatse met het verzoek eens een kijkje ie mo gen nemen in hun bibliotheek. Met de grootste welwillendheid werd mii dit toegestaan en de bibliothecaris was gaarne bereid mii een en ander te too- nen. Verbaasd stond ik, toen ik de een voudige maar prettige vergaderzaal der vereeniging binnenkwam en daar den arbeid inoent zien van de commissie v. d. bibliotheek. Mijn verwachting toch werd overtroffen bij den aanblik van de keurig in orde gebrachte boeken kasten, temeer toen ik vernam, dat niet minder dan 1600 deelen de kasten vul den. Een practisch samengestelde cata logus werd mii ter hand gesteld en hier uit bleek, dat er van alles en voor allen wat is te vinden. Naast een heele reeks tijdschriften ,als „Kath. Illustratie”, Stui versmagazijn. Engelbewaarder, enz. enz. vond ik er de uitgaven van Futura en andere, alsook een massa boeken van bekende en beroemde schrijvers. Met een lachend gezicht werd mi. toen het supplement 1924 voor de cata logus aangeboden, ruim honderd nieu we nummers van boekwerken aange vend. De bibliothecaris zelf was in z’n nopjes over zulk een vooruitgang. Een woord van lot Zii hier op z’n plaats voor den onvermoeiden arbeid dezer biMiotheek-commissie, die uren en avonden besteed he^t om dezen ar beid te verrichten en gedurende het geheele leesseizoen iederen Zaterdag avond en Zondagmiddag om de boe ken aan de lezers' uit te reiken. Wii kunnen dan ook niet anders doen als de parochie Wervershoot en de be treffende commissie feliciteeren met het bezit van zulk een bibliotheek, daarbi’ den wensch uitsprekende, dat de paro chianen hun arbeid mogen waardee- ren door het veelvuldig gebruik ma ken van hunne boekerij en de commis sie daardoor haar doel moge bereiken, n.l. dat vele en goede boeken worden gelezen tot aangename en nuttige ont spanning .voor de lange winteravonden. Zoo zii het! EGMOND-BINNEN. Speldjesdag. A.s. Zondag zullen hier de speldjes voor „Herwonnen Levenskracht” ver kocht worden. Het za well overbodig zijn een aansporing te schrijven voor het schenken der kleine bijdrage, die hier voor zoo’n buitengewoon goed werk Bevraagd wordt- Velen herinneren zich nog de film, die in het voorjaar werd vertoond en zoo duidelijk liet zien op welke nuttige wijze de ontvang sten besteed worden. Nog zeer veel ar me tuberculoselijders wachten „op hulp. HEEMSKERK. Ond«rarond sche geleiding. Deze week zal er een begin gemaakt worden met het leggen van een ondergrondsche .geleiding van het Electrisch Net. Werkloosheid. Als werkloos zijn ingeschreven: Timmerlieden 1, op perlieden 1, grondwerker 1, metselaar 1. SPANBROEK. Biljart seance Maandagavond speelde Professor Mahn op het biljart een kaderspel tegen den heer Jn. Koelemeii alhier 600—300 ca ramboles. De heer Mahn soheen zijn dag niet te hebben. De heer Koelemeijer een zware tegenstander maakte een goe de partij. De eindstand wasde heer Mahn 486 punten, de heer Koelemeii 300 punten. Hierna werden nog enkele mooie kunststooten te zien gegeven Waarna dezen avond gesloten werd. bloedend opgenomen den laatsten tijd de gewoon- ‘i dader zich ngeluk aan en verdween met Iren. De te strijd duurt reeds een maand en reeds zijn bijna twintig Chineezen in New- York vermoord. De politie doorzocht het geheele schip, doch vond geen andere Chineezen meer aan boord. Haar was gemeld, dat veertig Clii- neezen in de Vereenigde Staten tonden worden "eomokkeld. ERNSTIGE SPOOORWEGRAMP. Nabij Kootenay in Canada -heeft een ern stig spoorwegongeluk plaats gevonden waar bij vyftig personen om het leven zijn geko men en vele anderen gewond zyn. Tot de dooden behoort ook de leider van een Cana- deesch-Russische secte. do secte v. d. Dock- hoboeren, aanhangers van ’t Tolstoïisme, die twintig jaar geleden als landbouwers naar Canada kwamen. Het gerucht gaat, dat het ongeluk opzettelijk door eenige leden van de secte zou zyn veroorzaakt, om de leiders, die in dezen trein waren, te dooden. Volgsns een andere lezing zou een acetyleentank onder een der spoorwegwagens zyn gesprongen waardoor brand ontstond. DE MOORDENAARS VAN FRANK KRIJGEN NAVOLGERS. In het stadje Naro op Sicilië hebben twee studenten een moord gepleegd, die in elk opzicht aan de door Loeb en Leopold te Chicago gepleegde misdaad herinnert De 21-jarige Simon Amorecco en de 19-jarige Tadeo Salvatore, beiden zoons van ryke kooplieden, hadden het proces tegen Loeb en Leopold met de grootste spanning ge volgd en daarop beslaten, hun 19 jarigen collega Gallia Callegora op dezelfde wyze om het leven te brengen als dezen het Frank hadden gedaan. Zij lokten Callegora naar buiten, vie len hem onverwachts aan en doodden hem met messteken. De familie van het slachtof fer ontving enkele dagen later dreigbrieven waarin een hoog losg 4d werd gevraagd. Door deze brieven kwam de politie op bet spoor van de daders, die gearresteerd wer den en reeds volledig hebben bekend. Daar de doodstraf in"Italië niet bestaat, zullen zij vennoedelyk, evenals bun voorgangers Loeb en Leopold, tot levenslange gevangenisstraf worden veroordeeld. De 20-jarige arbeidff G. Mein te Oude- schans, die Zondagavond door den 22-jarigen arb. J. D. met een mee is gewond, is gisteren morgen overleden. De dader is ta Winscho ten gevangfen gezet. Ongeveer 12 uur gisterenmiddag heeft een aanvaring plaata gehad in den mond van de Maashaven te Rotterdam tusschen sleep boot Badenia 16 en een Westlander, schipper Zuiderdyk. De Westlander is gezonken. Per soonlijke ongelukken kwamen er niet by voor De arbeider G. H. de Jong, 17 jaar oud, te Nieuw-Amsterdam, werd gisteren door het kamrad van een baggermachine in het verbindingekanaal in het Amsterdam- 8éhe veld gegrepen. Zijn hoofd werd verbrij zeld. De ongelukkige was op slag dood. Vandaag wordt de wed. J. Mook geb. Heemskerk te Alphen a. d. Ryn 100 jaar. De iepeboomen langs den Lingodjjk van Tiel naar Drumpt worden gerooid. De boomen zyn alle dood of stervende. Bij de politie te IJmuiden zyn aange bracht twee jongens, die zich an boord van het daar van Sundsvall aangekomen Duit sche stoomschip Badenia hadden verstopt. Het waren een Hollandsche jongen uit Am sterdam en een Duitsche jongen uit Dort mund. G Gistermiddag reed de 51-jarigo J. C. uit Laren op zny op de paardenmarkt te Hilversum nieuw gekocht paard, toen bet dier bgon te stjjgeren en zyn ruiter afwierp. Deze kreeg een diepe wonde aan het achter hoofd. Men vreest voor zijn leven. Te Kielwindeneer (Gr.) is gisteren een kind van 9 maanden van den schipper van het motorschip Jacoba door het omvallen van een petroleumlampje zoodanig gebrand, dat voor het leven gevreesd wordt. In verband met onregelmatigheden in de administratie aan de gemeente-gasfabriek te Breda zijn de ambtenaren 8. en G. ge schorst. Bjj een drijfjacht op bet landgoed Uien pas te Hoog Keppel, werd een 16-jarige jongen door een der jagen door de band geschoten. KARAKTERTREKKEN VAN KONINGIN WILHELMINA. De Mecklenburgsche hofdame Paula von Bülow. geboren gravin Von Linde, heeft, volgens de „Tel.” twee brieven gepubli ceerd van de groothertogin Marie von Meck lenburg. die betrekking hebben op onze ko ningin. In den eersten brief zegt de groot hertogin over Koningin Wilhelmina, naar aanleiding van het huwelijk van Prins Hen drik. waardoor zy de schoonmoeder van onze Koningin werd: „Koningin Wilhelmina is tamelyk klein heeft een mooi, fyn profiel; met een zeer vast en resoluut karakter vereenigt zij groo- te vrouwelijkheid en liefelijkheid." V ft’ao i»*r nier schreef de groothertogin over haar schoondochter: „Hoe vrouwelijk haar uiterlijk wezen ook gebleven mag zijn, zoo manuelyk is baar karakter geworden. Zij is zeer bijdehand heeft een helder en ver ziend verstand en groote politieke begaafdheid. Zooals van zelf spreekt hebben dergelijke sterk gepronon ceerde persoonlijkheden ook harde kanten. Haar wil is sterk als ijzer, zij wordt in haar land bemind en tegelijk gevreesd. Ik njeen echter, dat dit voor een regent lof beteekent” DE SALARISSEN VAN HET RIJKSPER SONEEL. Het „Comité van Zes” heeft bij de Twee de Kamer een adres ingediend, waarby met grooten aandrang wordt verzocht te willen bevorderen: le dat het Georganiseerd Over leg grondig wordt herzien en dat maatrege len worden genomen, waardoor de moeilijk heden. die zich in den loop van dit jaar heb ben voorgedaan, zooveel mogelijk worden voorkomen; 2e een gedetailleerde ambtena ren- en salarissenstatistiek wordt samenge steld; 3e. een serieus onderzoek wordt inge steld naar de salarisvoorziening van het ryks personele, mede in verband met het verloop van de indexcijfers, ten aanzien waarvan, naar het oordeel van adressant, de regeering van een verkeerde preamisse blijft uitgaan, waardoor een groote verwarring ontstaan en ernstige misstanden gewekt zouden zyn. Op initiatief van den Ned. Bond tot het redden van Drenkelingen is te Den Haag een vergadering gehouden van afgevaardig den va» de verschillende bestaande kust- brigades. Tegenwoordig waren de brigades te ’s-Gra venhage, Noordwyk, Bloemendaal, Middel burg, Haarlem, Vlissingen, Alkmaar Amster dam en Zandvoort. Besproken werden verschillende mogelijk heden, om het reddingsrwezen langs de kust te regelen, en te geraken tot uniformen op roep, waarschuwing, seinen enz. Op een volgende vergadering zal het be stuur met omlynde voorstellen komen. Naar aanleiding van bovengenoemd ver slag, zouden wy de autoriteiten in kust- en badplaatsen in ernstige overweging willen geven, te trachten ook in hun omgeving reddingsbrigades op te richten. Deze zullen —•- in géval va6 nood onmisbare diensten kunnen bewyzen, speciaal in badplaatsen, waar 's zomers dikwijls Ongevallen voorko men. Voorloopige inlichtingen zijn te bekomen by den heer C. H. Michon, Verlengde Stuart- straat 65a,Alkmaar. HET GEORGANISEERD OVERLEG. „Het Centrum” deelt mede, dat in de Commissie voor Georganiseerd Overleg over eenstemming bereikt is betreffende de ge wen* ch te reorganisatie van die commissie. Dt commissie zal, wanneer de regeering met de voorstellen accoord gaat, meer recht streeks contact krygen met de regeering. In de commissie zullen zitting nemen, de secretaris generaal in algemeenen dienst, de thesaurier-generaal bij bet departement, van Financiën, de raadsadviseur bij het departe ment van Justitie, de directeur van het Cen traal Bureau van Voorbereiding voor Amb tenarenzaken en de voor speciale onderwer pen door den Minister, die het advies der commissie vraagt, aan te wjjzen ambtenaar of ambentenaren. De bedoeling is dat de regeering by ieder belangrijk onderwerp, dat aan de commissie om advies wordt gezonden, tegelijk den spe ciale» ambtenaar of de ambtenaren aanwijst, die de beraadslagingen der commissie zullen bywonen. De heer VAN WASSENAAR VAN CAT- WIJK ontwikkelt bezwaren togen het nieu we artikel 25bis, waarin by verkeersongo vallen de bewijslast wordt omgekeerd ten nadeele van den houder van bet motorrij tuig. - e De heer DE VEER betwijfelt of ’t rnogn- Hjk zal blijken een algemeene verkeerswet in het leven te roepen. f De heer MENDELS zal met groote vol doening vóór dit wetsontwerp stemmen en is eveneens zeer ingenomen met het nieuwe artikel 25bis. De heer POLAK wijst op het gevaar, dat de stoom- en motorbooten schiepen voor de trekschuiten, op het gevaar van de onbe waakte overwegen en zoovele andere ver hoogde gevaren, waarvoor geen 'speciale regeling werd getroffen. Spr. is echter van oordeel, dat 80 pct. van de verkeersonge vallen, toe te schrijven zyn aan de domheid de “koppigheid, de Hollandsche dwarsheid van de overigeweggebruikers. De VOORZITTER verdaagt de beraadsla- .ging tot hedenochtend elf uur. TWEEDE KAMER. Vergadering vgn Woensdag. Aan de orde was het voorstel tot wyzigj^g van art. 26 der Arbeidswet 1919. De heer SCHAPER kan er niet toe mee werken, jeugdige personen langer dan acht uur per dag te laten werken ten bate van het kapitaal De heer SMEENK zal, in verband met de tijdsomstandigheden, niet tegen het voorstel stemmen. Minister AALBERSE antwoordt, dat slechts in zeer dringende noodzaak van dit artikel gebruik zal worden gemaakt. Het wetsontwerp wordt aangenomen. By de voortzetting van de behandeling van het tariefontwerp neemt minister COLIJN een amendement van mevrouw Bakker Nort over om mangels, waschmaohines enz. met 5 pCL in plaats van met 8 pCt. te be lasten. De minister neemt ook een amendement over, om flanel vry te stellen, voor zoover het bestemd is ais hulpmiddel voor de in dustrie Een amendcment-VAN GIJN om manufac turen met 5 pet. in plaats van met 8 pet. te belasten, wordt verworpen. Een amendement-TER HALL om sommige muziekinstrumenten, die hoofdzakelyk voor broodwinning worden gebruikt, niet te be lasten, wordt verworpen met 52 tegen 30 stemmen. Mevi. BAKKERNORT wenscht voor naaimachines enz. bet recht te zien terugge bracht op 5 pet. De heer BOON wenscht die machines vry te stellen waarvan kan worden aangetoond dat zij bestemd zijn voor de industrie. Dat van mevr. Bakker-Nort wordt inge trokken. Bij post 92 (naalden en sjielden) eenige amendementen verdedigd. De heer IJZERMAN wenscht alleen sier spelden te belasten. De heer BOON dient een amendement iu, om haken on tongennaalden vry te stellen, hetgeen wordt verworpea. Het amendement-IJzennan genomen. Bij post 94 licht de heer BIEREMA een amendement toe, om opgezette dieren, be stemd voor onderwys-doeleinden vry te ia- ten. Het amendement wordt verworpen. Bij post 69 (oliën en vetten) licht de heer DE GROOT een amendement toe, om hierop het percentage (5 pet.) te handhaven. dement toe, om de belasting van petroleum en benzine niet te verhoogon. Minister COLIJN zegt, dat als men een tarief zou willen opbouwen op de redeneo- ringen, die gehouden worden in de Kamer, men zou falen. De post is zuiver fiscaal. De verhooging van het récht komt neer op eei« kwart cent per liter. Dit is niet de moeite waard om de 12 ton voor de schatkist, uit dezen post, prys te geven. Het amendemcnt-De Groot word verwor pen, eveneens "het amendement v. d. Waer-„ den. Bij post 97 (papier) wenscht de heer STAALMAN alle papier gelyk te stellen met rotatiepapier, waarop 5% blyft geheven. De heer DE GROOT wenscht calqueerbU- den met 5% te belasten. Minister COLIJN neemt het amendement- De Groot over. Wat dat van deirteer Staal man betreft, als men daarop inging, zon ook he allerduurste luxe papier minder belast worde». Het amendement-Staalman worpen. Bij post 107 (schoen- en hoefbeslag) ver dedigt de heer BIEREMA een amendement óm hoefbeslag vry te stellen met het oog o. a. o. dierenmishandeling. De MINISTER is bereid om het cijfer va» 8% terug te brengen op 5%. Bij post 108, schoenen enz., wenscht de heer BIEREMA evenals klompen, die niet alleen door de armsten worden gedragen, ook schoenen vrij stellen van verhooging. De heer FLESKENS verdedigt een amen dement om geheel van hout vervaardigde klompen ook te belasten. Minister COLIJN wystier op, dat de regee ring getracht heeft, bet aantal vrijstellingen dat er was, te vergrooten. Met die opvattin gen is het amendement in stryd. De minister laat de beslissing aan de Kamer over. De heer DE MONTé VERLOREN deelt mede, dat de meerderheid der Commissie van Rapporteurs van meening, is dat beide amendementen moeten worden verworpen. Het amendement-Bierema wordt verwor pen by zitten en opstaan. Het amendement-Fleskens wordt verwor pen met 46 tegen 22 stemmen. De vergadering wordt verdaagd tot heden AUTO-ONGELUK. Gisterenmorgen omstreeks 10 uur had even buiten Stad Vollenhove nabij de boter- fabriek een vry ernstig auto-ongeluk plaats. Toen n.l. de 72-jarige verpleegde van het Ned. Hervormd Armhuis aldaar, Hendrik Kroes, met den vader van gemeld Armhuis eenige varkens in de richting van Stad Vol lenhove dreef, reed de auto van J. H. B. te Meppel met den medeinzittenden boek houder J. de V., hen achterop. Ter plaatse stond juist een melkwagen op den weg, zoo dat de passage zeer nauw was. De vader van het Armhuis waarschuwde nog den vooruitloopenden Kroes, doch het was reeds te laat. De oude man werd door het spat bord van de auto gegrepen en een eind- weegs meegeslcurd, waardoor hy zeer ern stig aan het hoofd, romp en ledematen werd verwond. De ongelukkige werd door inmid dels toegeschoten hulp naar huis vervoerd, alwaar door dokter Donker de eerste neeskundige hulp wefd verleend. De toestand van den aangeredene is ernstig. NIET IN DE GEVANGENIS. Dezer dagen is gemeld dat de vroegere inspecteur van politie te Amersfoort, de hr. L., te Bonn in hechtenis was genomen. Hier werd dus bedoeld, schryft het „U. D.”, onze heer I^abouchére, die inspecteur van politic te Wageningen, Driebergen en daarna te Amersfoort is geweest en die te genwoordig secretaris is van het boofdconsu laat van den A. N. W. B. In de „Kampioen” lezen wij nu, dat van het geheele verhaal niets waar is. De heer L. was in Bonn, om maatregelen te nemen in verband met den wederinvoer van door de justitie iu beslag genomen au- to> waarvoor de boud triplieken heeft gege ven. Met dit doel moest hij ook een onderhoud l»ebt>en met den directeur der Brusselsche Bank, dies, zooals bekend is, te Bonn gevan gen zit (ais hij ten minste- ook niet, evenals zyn vriend, de beenen heeft genomen). De heer L. bevindt zich weer hoog en droog in zijn gezellig landhuisje te Amers foort. wordt ovor- I ging van de Motor- en Ry wiel wet strekken.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1924 | | pagina 2