Noord Hollandsch Dagblad. TWEEDE BLAD. Alkmaar. w. r>- - UIT DE PERS. IN EN OM ALKMAAR. DF GEMEENTEBEGROOTING VOOR 1925. GEMENGD NIEUWS. KERK EN SCHOOL. RECH i ZAKEN. i - liberale schiug. niet on beden ke lt on gevoeglijk geschrapt voor '“thans geraamd, ingtlicht, dan kost het wasschen ekl thuisbezorgd!) in de „en aanbod kan men noemen de arbeidsmarkt, de markt in ▼an de 18e JAARGANG. DONDERDAG 30 OCTOBER 1924. 3280.-) mddoek°n van .-s’ verwachting, dat de ergste malaise -v.-- in de raming van den uitgave-pos* vorig op verschaffing aan werkloozen”, t op 35.000.thans tuberculose” is van 1200.— op 3800.— omhoog gesprongen. ’t Is een zeer beduidend verschil, doch het sympathieke doel in aanmerking geno men zal eon ieder «ich over dit verschil gaarne héén zetten. Bovendien ontvangen wij van deze kosten een beduidend deel terug van de Provincie. Durfde men het vorig jaar de opbrengst der markt-, wik-, weeg- en meet gelden niet hooger ramen dan 73.000.—, thans schro- afwezig- ingevuld ofgecopieerd uit vorige be groetingen. men B. en schatten op van het J. a 84711.77 ontvangen werd, schijnen de verdediger, mr, de Groot, die bekt al meermalen als klant om Godswil heeft bediend, voor hem clementie pleitte. ‘.til’ I i Met gesloten deuren. In verband met artikel 251 bis Wet boek van Strafrecht stond met gesloten deuren terecht de 35-jarige Jacoba Eli sabeth de R.. huisvr. lozet O., te Hel der, thans gedetineerd. In deze zaak werden een 9-tal getui gen gehoord. De heeren Mr. W. C. Bos man en Mr. Zeijlemaker traden op als raadslieden en verdedigers van be klaagde. Geëischt werd 8 maanden ge vangenisstraf. 1 I t De behandeling van deze zaak vorder de bijna den geheelen dag. Een roekeloos motorrijder. Een motorrijder uit Beverwijk, Hein rich Frans Adolf B, die door zijn on behoorlijk rijden op den Rijksstraatweg oorzaak was. dat er te Castricum een botsing plaats had tusschen een motor bus en het motorrijwiel was door den kantonrechter veroordeeld tot f 15 boete ot 10 dagen, ter zake overtreding der motor- en rijwielwet Van dit vonnis was de veroordeelde in hooger beroep ge komen, doch thans niet aanwezig. Gehoord werd als getuige W. Bruin, de chauffeur van de bewuste autobus. Het O. M. vorderde bevestiging van het gewezen vonnis. Uitspraak a s. week. DE RIJKS&ALAR1SSEN. In de „Maasbode” geeft de heer J. von Fry tag Drabbe als centraal voorzitter der R. K. ambtenaren-organisaties een over zicht van de geschiedenis der salarieering der ll;jl; ambtenaren. Schr. herinnert aan tic, werk vau de z.g. Staatscommissie-Stork, in 1918 rapport uitbracht, en opgevolgd wjrd door de SaJaris-commissie voor Bur gerlijke Rykaambtenaren, welke het Bezol digingsbesluit 1920 ontwierp. Schr. noemt X uit dit besluit de volgende procentsgewyze verhoogingen by de salarissen van 1913 op: Administrateur in minimum 37 S pet., m maximum 46 pet.; referendaris in minimum 66 pct., in max. 58 pct.; hoofdcommies in min. 66 H pct., in max. 72K pet; commies in min. 55 S pct, in max. 52 pet; adj. com mies in min. 66 pct., in max. 58 pet.; klerk in min. 116H pct, in max. 64 K pet; schrijver in min. 100 pct., in max. 66H pet De heer v. Fr. Dr. vervolgt: De Regeering bracht zelf het zegenrijke instituut van den kindertoeslag in het be sluit, doch gaf eerst premie-vry pensioen, nadat het nog in ons geheugen liggende postrelletje van 1920 daarop nagmaals de aandacht bad gevestigd. Ziehier alles wat op het gebied van sala rieering werd verkregen. Een zóó geringe vermeerdering, die twee tekorten had te dekken: in de eerste plaats dat van de sa larisregeling vóór den oorlog, waarover de Staatscommissie-Stork een zoo ’vernieti gend oordeel velde, enin de tweede plaats het tekort, ontstaan door de duurdere le vensomstandigheden. Men neme hierbij in aanmerking, dat het Bezoldingsbesluit- 1920 is gebaseerd op het indexcijfer van Maart 1919 n.l. 183.8, terwjjl het over Maart 1920 reeds 220.6 bedroeg. Onnoodig te betoogen in hoe geringe mate beide factoren in de salarisregeling 1920 zjjn terug te vinden. Toch heeft zy over het algemeen bevrediging gebracht, al was zy niet volmaakt speciaal ten op zichte van de onderlinge verhoudingen, waarover 'in enkele gevallen reden tot klagen bestond. Niet lang echter zou de tevredenheid duren. De loonen in het particuliere bedrijf liepen eenigszins terug en het was velen een doom ui het oog dat de ambtenaars salarissen onaangetast bleven. Men vroeg zich niet af hoe weinig zy waren uitge gaan sinds 1914. en hoe ongemotiveerd dus te hunnen opzichte een vermindering was, alleen het feit dat zy behielden wat zij hadden was voldoende om een hetze te beginnen tegen alles wat in overheids dienst was. V. (Slot). In onze vorige begrootingsbescbouwingen meenen wy aan de hand van B. en W.’s aanbiedingsbrief en aan de hand van bet rap port der begrootiugscommissie en B. en W-’s antwoord daarop alreeds een zóó gede tailleerd beeld oer nieuwe begrooting ge schetst te hebben, dat ons nog slechts over bluft. enkele min of meer merkwaardige posten afzonderlijk te bekijken. Dóén wy dat, dan valt ons allereerst op, dat oc uitga ve-post „Onderhouden en'schoon houden van het gebouw of vertrek, be stemd voor de vergadering van den Raad en van Burgemeester en Wethouders en voor de secretarie der gemeente” sinds de raming van het vorig jaar met ruim 700. gedaald is (van 3995.— op Dat hebben we aan de bai Mr. Kusters te danken! Was hjj het niet, <lie het vorig jaar heel grappig uitrekende, welk een fabelachtig ge tal handdoeken er voor het toen uitgetrok ken bedrag, 50.per jaar, vpil gemaakt konden worden. B. en W. schijnen ingezien te hebben, dat het wel een beetje minder kan: ze hebben het bedrag nu tenminste maar.... gehal veerd: het secretarie zal nu zuinig moeten worden op de handdoeken; zyn wy goed ingtlicht, dan kost het wasschen van een lianddoek (gemangeld thuisbezorgd!) in de huidige economische constellatie een somma van 3 cent. zoodat het personeel in ’t vervolg nog maar833 H handdoek per jaar zal mogen vuil maken! We willen hopen, dat de hygiëne er niet onder lyden zal. Ten spijt van alle bezuinigingsvoor- nemens is de gemeentesecretaris in zijn ka mer ten stadhuize echter door zyn vloer kleed „heen”; er is niet aan te ontko men. wil het er by den secretaris niet sjo feltjes uitzien, dan moet er een nieuw vloer kleed komen, en dan zal dit vloerkleed moe ten kosten 300. B. en W. hebben hier en daar de uitver- koopsprjjzen eens nagok eken: goedkooper konden zy niet slagen. In den aanhef van ons eerste artikel heb ben wij bet z'wakke vermoeden uitgesproken, dat B. en W. by de raming van sommige pos ten „geestelijk absent” geweest zyn; hier en daar toch kregen wy den indruk, dat dé 'een of andere ambtenaar by de geestelijke (en misschien ook wel lichamelijke!) afwezig heid van B. en W., maar „zoowat” had DE OPENBARE ARBEIDSBEMIDDELING. Gisteravond te 8 uur zou onder voorzit terschap van den Wethouder van Sociale aangelegenheden, den heer J. Westerhof, in de „Unie” een bijeenkomst gehouden wor den, waarin als spreker optrad de heer W. F. Detiger. directeur der Gem. Arbeidsbeurs te Amsterdam, met hPt ondewerp: „De open bare arbeidsbemiddeling mede bezien in haar verband tot de organen der middenstandsver- eeniging en de voorbereiding voor beroeps keuze." Wegens verhindering van den beer Wes terhof, opent de beer J’. Kikkert, Dir. Gem. Dienst der Werkloosheidsverzekering en Ar beidsbemiddeling, de vergadeffcg, beet allen welkaui en geeft het woord aan den heer Detiger. De heer Detiger wil de arbeidsbemiddeling hedenavond algemeen bezien. Men ziet in de arbeidsbeurs iets om open plaatsen te vervul len. Men moet er echter meer in zien dan een zuivere placeeringsgelegenheid. Wat verstaan wy onder arbeid in het pro ductieproces? Het is voor den individueelen mensch een middel van bestaan en voor de maatschappij >s l,et middel om in de ma terieels behoefwfi te voorzien. Zoolang - de materieele behoeftenvoorzie ning in particuliere handen berust is de drijf veer eigenbelang. Zoolang de werkgever zyn taak niet kan volvoeren zonder dien arbeid, zal er blijven bestaan vraag naar arbeidskrcaht. De hui dige economische organisatie zorgt er voor, dat ook het aanbod blijft. Die samenhang van vn w ,r -sléchte’ 1 iaat gevangenisstraf, tetwijl ruimeren zin. D»en indruk kregen wij blonder sterk, toen wij ter nadere verklaring van den uit- gave-poet „Plaatsen van advertentita" 700.in de „Memorie van Toelichting” het stereotiepe zinnetje lazen: „Uit dezen post worden betaald het abon nement'voor de plaatsing van officieele ken nisgevingen in de Alkm. Courant, bedragen de f 125— per jaar en de verdere kosten van ad verten tién”. Zooals men weet, is by de behandeling der vorige b men, dat DE INBRAAK IN EEN JUWELIERSZAAK TE LEIDEN. Nadat de politie te Leiden de stellige over tuiging had gekregen, dat er by den juwelier der R. voorheen Rodbard, niet kon zyn in gebroken. en de verdenking tegen diens broe der niet kon worden bevestigd, kwam meer en meer vast te staan, dat er valsche aan gifte door De R. was gedaan. In die rich ting werd verder onderzocht. 9 F Gisterenmorgen ontdekte de recherche onder een kast in de huiskamer een geheime kluis, waarin de honderden voorwerpen, als vermist opgegeven netjes in trommels gepakt werden gevonden. Het is nu duidelijk, dat de juwelier een valsche aangifte heeft gedaan om op deze wijze de gelden, waarvoor de voorwerpen waren verzekerd, in bezit te krjjgen. Daar de man wegens valsche aan gifte niet in hechtenis kon worden genomen, overweegt men dit te doen, wegens poging tot oplichting van de Verzekeringsmaatschap pij, waarbij de goederen waren verzekerd. EET OUDE DIEFSTAL OPGEHELDERD. Ongeveer twee jaren geleden verdween uit een van de loodsen op de Handelskade te Amsterdam een party imitatie-bontmantels. De politie van het bureau Kattenburg slaag de er niet in tot een volledige oplossing van het geval te komen. Langzamerhand lekte evenwel een en ander uit en het gevolg was dat eerst gisterenmorgen werd ingegrepen. Het betrof drie verdachten, allen bootwer kers van beroep. Er werden in de nabfiheid van hun woningen in de Groote- en Kleine Katten burgerstraat, alsmede op bet Mariniers plein,‘Voorzorgen genoden, opdat Apt drietal dat zich veilig waande, niet met elkaar in contact zou kunnen komen. Een groot deta chement politiebeambten was gisterenmorgen tusschen 6 en 7 uur aldaar aanwezig en vol bracht op het zelfde oogenblik de drie ar restaties. De verdachten, die overgebracht werden naar het bureau Kattenburg, ontken den. begrooting officieel het besluit geno- at B. en W. met de directie’s der bei de Alkmaarsche dagbladen in onderhandt ling zouden treden om een accoord te treffen, waardoor de beide bladen in dit opzicht ge heel gelyk gesteld zouden worden, mits de kosten voor de gemeente maar niet grooter zouden worden. Een dergcljjk accoord scheen ons heel goed mogelyk, mits de directie der ..Alk maarsche Courant” de verkeerde meening maar wilde prijsgeven, dat zjj en zy al léén! recht had op 125.per jaar voor betplaatsen der gemeentepublicatie’s. - Wij stelden daartegenover bet billijk ver langen: gelijkstelling! betaald of niet be taald, en wy wezen erop, dat in andere gerat enten v»n een (voor derden hatelijke) bevoorrechting, als hier geconstateerd, geen sprake is. Overal aanvaarden de dagbladen gaarne de plaatsing van het officieele nieuws; wil de gemeente daarvoor iets als vergoe ding geven, goed! maar dat mrti het ééne dagblad wél een vergoeding schenkt, en het andere (dat gelijke diensten bewijst) ■iét, dat is een unicum, of als men ’t zcx> noemen wil een nog zeer zeldzaam over blijfsel uit den tijd der liberale overteer- schiyg. Welken tjjd wy ook in Alkmaar gekend hebben. Doch jvelke tjjd nu onherroepelijk voorbij is, althans voor bjj moét zyn. Wy hadden mogen verwachten, dat B. en Win den loop van dit jaar een poging gedaan zouden hebben, om het kwestie'tje tot een oplossing te brengen. We hebben verkéérd verwacht: de secre- tarie-ambtenaar copieerde Het zal velen belastingbetalers verheugen, te vernemen, dat we althans voor wat betreft het gemeentebestuur en het personeel van Secretarie en ontvangkantoor in het komende jaar geen uitbreiding van de dienst- reizen-liefhebbery te vreezen hrebben: de post blyft evenals het vorig jaar gesteld op 500.—. Dii beteekent echter nog heelemaal niet, dat ook bjj de verschillende takken van dienst de reislust steeds genoegzaam bedwon gen zal worden. Wanneer er w£ér eens een muzieknis moet worden gebouwd, wanneer er nog eens een onderzoek naar eierveilingen elders moet worden ingesteld, wanneer er wederom politie-examens te Amsterdam moeten wor den afgenomen, enz., enz., enz., dan staan we voor niéts in! Naar thans dank zy de openbaarmaking van de begrootingen der verschillende be drijven voor het eerst blijkt, te te den post „Abonnement op de telephoon ew- teos- ten van telefoongesprekken” 330.ook een bedrag inbegrepen voor de telefoon aansluiting van wethouder Westerhof. Het lijkt ons in het algemeen bedenkelyk aan leden van een gemeentebestuur gratis dit of gratis dat te verschaffen, voorzoover de grenzen tusechen het persoonlijk en het algemeen belang ttearby verdoezeld worden: in Amsterdam is er in den Raad over de giatis-telephoon-aansluiting van de raadsle den heel wat te doen geweest, doch ab soluut ontoelaatbaar schijnt het ons, dat men voor een bepaald »lid van het gemeentebe stuur een uitzondering maakt, n.b. zonder den Raad er ook maar in 't minst in te ken nen! Zónder dat de Raad zich in princiep vóór gratte-telephoou-aansluitingen heeft uitge sproken, en zónder dat de Raad in dit by- zouder geval heeft bewilligd. Waar blyft op deze manier de door den heer Westerhof voorheen steeds zoo hoog geroemde ,„souvereiniteit van den Raad”? We kunnen niet anders veronderstellen, of de heer Westerhof heeft toen deze zaak in B. on W. behandeld werd „uit reverentie voor den Raad” zeer principieel en zeer nadrukkelyk tégen gestemd In 1925 zullen er weer grrróóte verkie zingen zyn: dat kost ons ook gemeentelyk weer düiten voor de kiezerslysten en ’t uit oefenen der kiesverrichtingen” 1800. en aan „presentiegelden leden stembureaux” 300.-. Dankbaar moet echter vermeld worden, dat B. en W. geen post uitgetrokken hebben voor „verteringen ten behoeve van het bureau van stemopneming”, zoodat aan ze kere Luculles-genietingen thans paal en perk is gesteld. By het gemeentelyk „bureau voor veri ficatie en controle” wil het met de bezuini ging nog maar steeds' niet vlotten: vorig jaar 7187.50geraamd, '*lhans f 7576,50—. Eigenlijk kost het zaakje tweemaal zoo véél; doch voor de kndere helft heet dit bureau „bureau voor invordering van plaat- selyke belastingen Inkomstenpot Nr. 100 opbrengst van de tonnenbelasting! te voor 1925 geraamd op 18.600.dat is 325.minder dan geraamd was voor 1924. En inkomstenpost 101 opbrengst van de beerputtenbelasting is voor 1925 ge raamd op 6600.dat te 1775.méér dan geraamd was voor 1924. Hoort de aandachtige lezer in den klank van deze cyfers niet de toekomstmuziek van Mr. Leesberg klinken? Blijkt uit deze cyfers niet, dat inderdaad de ton steeds meer wykt voor het closet'’1 De post „kosten van bestryding van de Amsterdam en verkocht ,^7 _<,V Vraag en aanbod zyn juridisch vrij, econo misch niet volkomen. Die juridisch vrije ar beid brengt een levendigheid in het markt verkeer. Gegeven de noodzaak van aanbod en van vraag 4- de juridische vrijheid spreekt het vanzelf, dat de arbeidsmarkt gelykt op een grooten wedkamp. Er is niet voor iedereen plaats in het arnei<te!ewen. D.i. de kwestie van de chronische werkloosheid. Er is altyd een zeker surplus. Behalve dat het aanbod niet altijd gedekt wordt door de vraag, is bet streven van het zoeken naar de beste man of de beste plaats dikwyls ziek. Soms te er niet eens een plaats. Dit is een probleem ge worden op zichzelf. Hieruit vloeien 3 problemen voort, n.l. niet slechts bet vinden van een plaats, maar van de juiste plaats; de gevolgen voor den werknemer van het niet vinden van een plaats, de werkloos heid dus en de gevolgen van de concurrentie tusschen de werknemers en tusschen de werkgevers op de arbeidsmarkt. Die concurrentie, die de economische en sociale positie van den arbeider aantast, heeft aanleiding gegeven tot verweer. Het concurrentiebeginsel beïnvloed een groot ge deelte van onze productie en is au fond het grondwetbeginsel van de geheele sociale kwestie. Het vinden vafl een plaats, het vinden van de juiste plaats en de gevolgen van bet niet vinden van een plaats. Ieder individueele arbeider weet niet meer de juiste plaats door de uitgestrektheid van de arbeidsmarkt, waardoor dit probleem zeer moeilyk te geworden. Om dat probleem op te lossen moet men overzicht hebben van de arbeidsmarkt, van de arbeidsplaawen. De economische ontwikkeling gaat zyn gang en het aanbod kan de «iet beïn vloeden. Men beeft zoo veel mogeryk er naar te streven, dat de rechte man op de rechte plaats komt. Het feit, dat niet de rechte man op de rechte plaats komt zal allerlei moeilykheden geven. Feitelijk zorgt de nood zakelijkheid al zooveel mogelyk voor de rech te man op de rechte plaats. Men moet nu zooveel mogelyk zorgen, dat het aanbod zich aan past aan de vraag. Dit kan, maar daar moet jong mee begonnen worden, zelfs het schoolonderwijs zou hier aan mee kunnen werken. Men kan op de scltool de kinderen ai voorbereide.! op de plaats, die zy in zullen nemen. Komen de kinderen van de school Jan moe*en zjj een beroep kiezen en komt men tot de beroeps keuzevoorlichting. Men moet den arbeid zien als een hulpmid del tot economische instandhouding van de samenleving. Die arbeid brengt mee, dat ieder zyn plaats moet krjjgen en dat ieder zoo zyn plaats inneemt dat hjj bevrediging in die ar beid moet vinden. Dat men die bevrediging alleen tot uit gangspunt van de beruepskeuze-voorlichting gelooft spr. niet, maar dat men ook rekening moet houden met de economische toeetan.ien en met het feit of iemand in een beroep kans heeft onder te gaan. De beroepskeuzevoor lichting blyft dus feitelijk een negatief iets. Men moet kweek en het bewustzijn, dat elke arbeid bjjdraagt tot de instandhouding der economische organisatie. Beroepskeuze, die zich alleen naar de be vrediging van een verlangen blyft eigenlijk een theoretische. De medische wetenschap heeft zich toege legd op beroepskeuze in verband met de psycho-techniek Spr. gelooft, dat die Wetenschap buitenge woon veel beteekenis kan krijgen maar op het oogenblik wordt dit overdreven. Zy ver keert nog slechte in haar eerste beginstadium Van de beroepskeuzevoorlichting komt men tot de vakopleiding en leeriingenoplei- ding. Spr. wil conetateeren, dat de vakop leiding in ons land schandelijk verwaarloosd is. Er is gebrek aan geschoolde menschen. Men heeft een beperking van vak vorming. De natroonsstand draag* hiervoor de verant- woordelykheid. Men heeft verzuimd de re- cruteering van de arbeiders. In andere landen wordt aan vakopleiding meer gedaan, dan men hier droomt. Practisch bekwame men- schen vormt men in de fabriek en niet op dy vakschool. Het leerlingenstelsel moet meer op den voorgrond treden. Er zjjn fabrieken geweest, die het leerlingenstelsel hebben aan gevat, maar het had algemeen moeten ge schieden. Er staat een groot aantal on- of balfge- schoolden. De kwestie der vakopleiding en van het leerlingenstelsel is dus één van de belangrijk ste factoren, die de arbeidsmarkt beinvloed. Spr. behandelt ook de kwestie der beroeps omvorming. Omvorming te goed, ab men weet dat er een blijvende behoefte te, ma.v spr. gelooft, dat de practisohe resultaten ge ring is. Er is een buitengewoon gebrek aan vak- menschen. Spr. gelooft, dat de werkloosheid eigenlijk niet grooter te dan anders, doordat een groot aantal ongeschoolden teurvonjutat beeld der werkloosheid geeft. Na de vorming van den arbeider zorgt de arbeidsbemiddeling voor een jukte plaat sing. Door een juiste plaatsing en juiste'te werkstelling krygt men met de minste in spanning de meeste resultaten. Dit is én voor het individu én voor de maatschappij van be teekenis. Heeft men dit alles betracht, dan houdt men een zeker overschot, de reserve. In het gros der bedrijven is altyd een zekere de chronische, werkloosheid. De werkloosheid vormt het tweede groote probleem op de arbeidsmarkt. Men beeft ge vraagd of de serkloozenzorg niet bjj net armbestuur behoort. Spr. weet niet waarom de bonafide werkman by werkloosheid niet naar het armbestuur gaat. De werkloozenzorg is om de gaafheid van het arbeidersleven in stand te houden. Men heeft verschillende soorten van werkloozen. Spr. gelooft, dat degenen, die zorgen voor de markt, ook moeten zorgen voor ben die ty- delyk zonder werk zjjn. Tusschen arbeids markt en werkloosheidsverzekering is dus een zeer nauw verband. Er is een principieel verschil tusschen de werkloosheidsverzeke ring en de andere sociale verzehocingen en tusschen de verzekering van maatschappelijk werkloosen en de andere werkloozen. Spr. wjjdt ook enkele woorden aan de mi gratie, emigiatie en immigratie. Emigratie te ook om middel tot bestrijding m <te PASTOOR W. F. BOOZEN t Gisterennacht is in het ziekenhuis St. Jo annes de Deo te Haarlem overleden de Zeer- eerw. heer W. F. R00zen, oud-pastoor van Oegstgeest. Wilhelmus Frauciscus Roozen werd gebo ren te Over veen, 10 Januari 1843, priester gewijd 15 Aug. 1869 en was achtereenvolgens kapelaan te Wateringen, Over veen en Am sterdam (Bagijnhof). Den zesden Maart 1873 werd hii benbemd tot rector van het St. Willibrordusgesticht te ’s-Gravenhage en 25 Augustus 1881 tot rector van het St. Jozef-gesticht te Haarlem. Op 5 November 1889 werd hy benoemd tot pastoor te Oegstgeest, in welke functie hy bleef tot October van dit jaar, toen hy we gens ziekte zyn emeritaat vrojg cn ver kreeg. w geen reden tot klagen te heb- 923 opgebracht f 39.439.35, 1924 geraamd 35.000 en (héél gerust) 39.000.—. niet, deze opbrengst te f 90.000.de uitkomsten sr 1923, toen een bedrag 1 hoogere schatting wél te motiveeren. En nog steeds zyn we „crescendo” gaan. De directeur van gemeentewerken schijnt van plan te zyn, de bestrating van Alkmaar eens geducht te verbeteren: voor het „on derhoud” van straten en pleinen, wegen cn voetpaden, markten, beurzen en hallen, is in totaal niet minder dan.f 118.824.72 uitgetrokken dat is nog 'n goebj 19.000.— méér dan voor 1924 werd ge raamd, en ook toén stelde men zich de verstrating van een heele serie straten en pleinen, enz. vóór. Kan het niet wat minder? t Zouden de burgers van Alkmaar om wille van de bezuiniging niet nog ’n tijdje langer hier en daar over ietwat hobbelig terrein willen wandelen en rijden’ Wy voor ons: met alle pleizier! Als de érgste ongerechtigheden maar „uit den weg geruimd” werden. De „opbrengst van bewijzen van toegang tot den Waagtoren” hebben B. en W. op 75.geschat, terwjjl een en ander bet vorig jaar op 150.werd geraamd, en terwjjl de opbrengst over 1923 77.50 be droeg. Waarom voor 1925 een zoo lage raming? Sinds „Aicmaria” baar bureau’tje bjj het Waaggebouw heeft, loopt het op de sei- zoen-Vrjjdagen stórm tot bestijging van den Waagtoren! Op vele dagen hebben wy queue zien malten, en 't is ons be kend, dat op één Aag vaak al meer dan 25.aan opbrengst van toegangsbewij zen is ontvangen. Een schatting van 250.ware o.L niet ongemotiveerd geweest. In 1925 zal er volgens de voorspelling van B. en W. voor 1000.— sneeuw vallen; over 1923 werd aan kosten voor het op ruimen vau sneeuw 5669.68betaald, en voor 1924 was de post Xlleen maar pro memorie uitgetrokken. laten we zien, of B. en W. gelyk krijgent Het blykt, dat het Muziek[>*rk ons nog steeds wat kdM. Weliswaar wordt aan huur ontvangen 2150.doch daar staat tegenover een onderhoudspost van 1230.— en de huur opbrengst is ten slotte toch maar rente en aflossing, zoodat hierbij van een winstsaktu geen sprake kan zijn, en de kosten de baten overtreffen. Dat is niet zoo heel erg: 't is prettig, <iat we zoo'u praebtigen muziektuin hebben, maar.... kon ’t evengoed niet knders? De post „verlichting, verwarming en schoonhouden van schoolgebouwen” staat geraamd op 1650.—, vorig jaar 800.—; bet verschil lijkt ons nogal groot, ook als in aanmerking genomen wordt, dat deze post ovor 1923 in werkelijkheid 903.56 gekost heeft; de memorie van toelichting geeft geen nadere verklaring hieromtrent, volstaat met de mededeeiing, dat dit de ra ming ia van gemeentewerken. De schoolbioscóób (van tyd tot tyd mogen de leerlingen van noogore klassen in de bioscoop eens een leerzame film gaan zien) kostte in 1923 825.telkens willen B. en W. daaraan nog jaarlyks 750.ten koste leggen. 01. een overbodige en Ijjke luxe. Deze post worden. De thans wel voorbjj zal zjjn, komt ook tot uil „werkverschal jaar geschat 30.000. Aangezien de kosten in 1923 28.710. bedragen hebben, kon ook de nieuwe raming nog wel eens bijzonder meevallen. De openbare vermakelijkheden schijnen te Alkmaar ben: in 11. voor 1925 En dat zyn nog maar de zesdedeelen van wat het publiek hiervoor eigenljjk uitgeeft! Het publiek blijkt er per jaar zoo’n twee ton voor óver te hebben! Met deze korte opmerkingen willen wij voorloopig onze begrootings-vóórbeschou- wingen sluiten. Wellicht vinden wy in het komend voor loopig verslag en in de memorie van ant woord van B. en Waanleiding, op deze ot andere onderdeeien der begrooting nog een maal terug te komen. ARR. RECHTBANK; Zitting van 28 October. 1924. UITSPRAKEN. Nic. Sl, slager te Zandwerven £Span broek) Belemmering ambtshandeling en beleeaigtng f75 boete subs. 25 dagen hechtenis. Maria S.. huisvr. N. S. Zandwerven, Belemmering als voren, vrijgesproken. NIEUWE ZAKEN ’t Was weer mis. De 35-jarige Ant. Franc H., vroeger te Alkmaar, later te Amsterdam woon achtig en thans verblijf houdende in het huts van bewaring te Alkmaar, is reeds talrijke malen voor vermogensdelicten veroordeeld en ook thans stond hij weer terecht wegens diefstal van een oud da- mesrijwiel, dat hii £>p 26 September bt« een bezoek aan Akmaar, had weggencr men. ’t Karretje stond aan den wester- wt^ bii de Isr. begraafplaats en behoor kb- ui eigendom aan den voerman W. H. Hotstee. Toon peddelde op het rijwiel naar Am ..msterdam en verkocht het daar voor f 3.50, hoofdzakelijk bracht het nog zooveel op, omdat er nog een bruikbaar riiwielplaatje aan zat De arme Toon, als gewoonlijk zeer oprecht, erkende zijn Tout. Alles loopt hem tegen in de wereld, zijn vrouw en kinderen vertoe ven te Amsterdam in de toevlucht voor onbehuisden. De officier toonde medelijden te heb ben met dezen stumper en eisdit

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1924 | | pagina 9