GEMENGD NIEUWS. voetbalonoelukken. KUNST EN KENNIS. LUCHTVAART. Staten-Generaal. PROVINCIAAL NIEUWS. KERK EN SCHOOL. SPANBROEK. Klein Allerlei. T: weei boete aan hun- Diusdr onder! Dit jus- Com I met de eind- daats hebben op Woena- j den aanvaug der ver- HOE ER KERMIS GEHOUDEN WORDT. Op de „Congo” een gehuchtje onder de gemeente Roosendaal en Nispen wordt in deze dagen kennis gehouden, dat alleen be staat in druk herbergen bezoek en dansen in alle mogeljjke cafétjes. Nooit verloopt dit vermaak zonder twist; ook thans niet. Er ontstond een bloedige vechtpartij tusschen een paar kennisvierders, waarby een hun ner een emstigen messteek in den rug be kwam. Toen de politie verscheen, legde het Tolk een zekere vijandigheid aan den dag. Een der opruiers werd aangehouden, het geen voor een oogenblik eenige rust bracht. de gevolgen van den hoogen water- -- opge_ it het over den Scharnderweg stroomt Aan de Be gijnenstraat bü den Zwanenvijver loopt het water in de laaggelegen huisjes. Te Heugem hebbed de bewoners, soms met levensgevaar hun vee uit de weide kunnen redden. Te Eysden moesten vele gezinnen uit hun ne woning vluchten. Uit Luik wordt geseind, dat de stand on veranderd is. De Boven-Maas seint was. Uit Tiel meldde men Maandagavond: Door den hoogen stand der Maas zijn de de, zekere J. B. Jelgische grens van daar De artikelen, waarop de verhooging voorgesteld, worden juist gebruikt v minst draag krach tigen. Het grootste deel dezer belasting zal door de kleine luiden worden opgebracht. De vergadering wordt hierna verdaagd tot heden 1 uur. I DIEFSTAL VAN TURVEN. De stationschef van de Dedemsvaart- sche Stoomtram heeft bij de politie te Zwolle aangifte gedaan, dat te zijnen nadeele ongeveer 1000 turven van een partii van 5000 gestolen zijn.Bij on derzoek bleek, dat de turf *s morgens vroeg in de vrachtboot „Martha” was geladen door drie losse werklieden. Deze zijn dadelijk aangehouden. De 17- jarige zoon van schipper A. J. S., die mede aan den diefstal debet was, was reeds met het schip vertrokken. Een deel van de turf is te Kampen opge spoord en de zoon van den schipper is te Utrecht gearresteerd en van daar naar Zwolle Ay.erget>racht Bii den wedstrijd Union IVO. W. II in den Nijmeegschen sportkring liet men een Unionsoeler zoo erg .vallen, dat hij een been brak. Bü den wedstrijd Awik—Wageningen kreeg de Nijmeegsdie speler Rode een opzettelijk toegedienden trap tegen het scheenbeen, zoodat bloeduitstorting ont stond. z i Dat noemt men dan sport! „EEN AFSCHUWELIJK MIS VERSTAND” De vorige week meldden we. dat een kapelaan te Hengelo door iemand was opgelicht, die verklaard had R.K. pries ter te zijn, afkomstig uit Rusland. Deze werd later te Tilburg aangehouden en in verhoor genomen. Uit het ingestelde onderzoek is ech ter gebleken, dat de aangehoudene wer kelijk R. K- priester is. De kapelaan meende met een oplichter te doen te hebben, wijl hij op zijn verzoek om inlichtingen het antwoord had ontvan gen, dat er geen priester van den naam B- bekend was. De aangehoudene kon zich voldoende legitimeeren en uit zijn papieren bleek, dat hii R. K. priester was. De kapelaan heeft daarop terstond EEN NIEUWE PRIJS VOOR POêZIE. Ten einde de aandacht te vestigen op he' werk van den jongen Nederlandschen dich ter, zullen op verzoek van ccn Amsterdam mer in December 1924 drie prijzen toege kend worden aan de beste gedichten, welke in do jaren 19231924 verschenen zjjn. De ..Prijs van Amsterdam", ten bedrage van 400, zal worden gegeven aan der besten dichtbundel, terwyl twee prijzen, elk van 200, verleend zullen worden voor de twee beste afzonderlijke gedichten. lu aanmerking komen uitsluitend gedich ten van jonge Nederlandsche, Vlaamschr of Zuid-Afrikaansche dichters. De jnry bestaat uit de hceren mr. P. W. de Koning, Dirk Coster en J. W. F. Weru- meus Buning. De toezending van dichtbundels en dicht werk geschiedde aan mr. P. W. de Koning. Sarphatiekade 13 te Amsterdam. In December 1926 zullen dezelfde prijzen ter verdeeling komen voor de beste gedich ten, welke iu 1925-1926 verschenen zijn. Het ligt in de bedoeling van den schen- ker, zulks in 1928 te herhalen. BOEK EN BLAD. JAARBOEK DER ROOMSCH- KATHOL1EKE UNIVERSITEIT. Eerstdags zl bjj de firma Dekker en Van de Vegt te Nijmegen verschijnen het offi cieels „Jaarboek der Roomsch Katholieke Universiteit te Nijmegen.” Het zal bevatten de Overdrachterede van den Rector Magni ficus, en voorts verschillende officieele be scheiden, welke betrekking hebben op de vestiging der Universiteit, bestuur, acade mische onderwijs, ingeschreven studenten, examens, beurzen, enz. enz. DE ‘VLIEGTOCHT NEDERLAND—INDIE. Het Persbureau Vaz Dias ontvangt het volgende telegram uit Angora: Het Neder- landsch vliesrtuig F ï_van de vlucht Hol- TWEEDE KAMER. Vergadering van Dinsdag. Bjj de voortzetting van de behandeling van het nieuwe tariefontwerp verdedigt de heer SNOECK HENKEMANS opnieuw zijn amendement, om garens met 5 pet. en als compensatie vrijwel alle touw met 8 pet. te belasten. De heer BOON dient een amendement in. om touw niet te belasten. Minister COLIJN ontraadt dit laatste. Hij heeft tegen het ongewijzigde amendeiaent- Snoeck Henkemans geen bezwaar. Het amendement-Vliegen, om garen vrjj tc stellen, wordt verw orpen met 47 tegen 31 stemmen, 't Amendement-Boon (geheele post 5 pet.) wordt verworpen rechts tegen links. Het amendement-Snoeck H^nkeifiaus (5 pet. op garens en touw biunen zekere gewichts- grenzen) wordt verworpen met 52 tegen 2h stemmen. Het amendemeut-Boon (post o met 5 pet. te belasten) wordt verworpen rechts tegen links. Art. 1 wordt thans zonder stemming goed gekeurd. De heer DRESSELHUYS licht zijn ge wijzigd amendement op art. 18 toe. De heer DE MONTé VER LOREN meent, dat het amendement van den heer Dressel- huys een aanzienlijke beperking van de op brengst van het tarief zal beduiden. Het amcndement-Dresselhuys wordt ver worpen met 44 tegen 33 stemmen. Artikelen 1842 worden goedgekeurd. By art. 43 verklaart de heer DRESSEL HUYS hiertegen te zullen stemmen, daai M de uitwerking daarvan een groote vqr- alochtering acht. De heer OUD verklaart, dat art. 43 in strijd is met de grondwet. De uitvoerende macht trekt hier een bevoegdheid tot zich, die de Grondwet nadrukkeljjk alleen aan do wetgevende macht toekent. Minister COLIJN begrijpt de opvatting van den heer Oud niet. Er is hier sprake van een wettelijke bepaling tot belasting van artikelen, die alleen bij algemeenen maatregel van bestuur een omschrijving zullen verkrijgen. De heer OUD dient een amendement in met de bedoeling om te schrappen in art. 43. „door Ons bij algemeenen maatregel van bestuur aan te wijzen.” De bedoeling hier van is, dat alle te belasten artikelen krach tens art. 43 bij de wet worden vastgesteld. De heer v. d. WAERDEN zegt tegen dit amendement te zullen stemmen omdat, wordt het aangenomen, men toch vast blijft zitten aan art. 43, dat spr. in strijd acht met een technische herziening. De heer OUD wijzigt zijn amendement met de strekking om alle krachtens art. 43 te belasten goederen met name te doen aan- w ijzen. He amendement wordt verworpen met 42 tegen 30 stemmen. De artikelen 4316 worden hierna aange nomen. De VOORZITTER deelt mede, dat bij post 91 een vergissing is begaan. Door aanne ming van het ainendement-IJzennan wor den volgens het ontwerp alle naaimachines belast. Ne redactiewijzigingen wordt het amende ment zonder stemming aangenomei artikel, aldus gewijzigd vastgesteld. De VOORZITTER stelt voor, stemming te doen pla dag 12 November by ga de ring. Aangenomen. Aan de orde is het ontwerp tot verhop ging van den tabaksaccijns. De heer IJZERMAN bestrijdt het ontwerp j wordt voor de ZIJDEWIND. ZIJDEWIND. Beric ht. - Onder dankzegging voor de goede verzorging der abonnementen en prompte afdracht der abonnementsgelden door mij den heer Jac. Jong te Zijdewind, deelen wü onze lezers mede, dat vanaf heden als agent-correspondent voor Zijdewind zal pptreden de heer F. C. Jong. De administratie. landTndië is by ,de landing te Anp H aanraking gekomen met de telegn den. Het toestel kreeg lichte schade. De tocht zal Woensdag worden voortgezet. MGR. TH. L. HEYLEN. Om enkele dagen rust te nemen van de vermoeienissen der gehouden feestvierin»’ ter gelegenheid van ziin zilveren Bisschons" jubilé, zal Z. D. H. Mgr. Th. HeVlen, Bis- schop van Namen, eenige dagen te Roosen- daal komen doorbrengen. Donderdag komt Z. D.H., vergezeld van zijn particulieren secretaris, kanunnik Tharc. Bootsma te Roosendaal en zal de gast zjjn van de familie van Hasselt aldaar. In de pastone der parochie van den H. Joannes den Dooper zal Mgr. overnachten om ver bolgens op rydag daar de gast te blyven van den Norbert|jner pastoor, den ZeerEw. heer dr. Deerikz. Vrijdagochtend zal Mgr. de Kindermis opdragen, waaronder algemeene H. munie der kinderen, welke plechtigheid liturgische gezangen zal worden "opgeluis- terd. Des avonds vertrekt de Bisschop naar Namen. Inmiddels behind ward, dat de gewone le den van het bestuur der R. K. Staatspartij van dit communiqué niets af wisten, moet bet Dagelijksch Bestuur ervoor verantwoor delijk worden gesteld. De verontwaardiging over deze onwaarachtige daad was groot en algemeen werd het vertrouwen uitgesproken, dat het bestuur der R. K. .Staatspartij zijn ernstige afkeuring zal uit spreken. Met groote voldoening werd vastgesteld, dat het aantal clubs met zoo groote snel heid vermeerdert. Het bleek, dat thans reeds clubs werden gesticht of voorbereid te Groningen, Leeuwarden. Harlingen, Bols- ward, Deventer, Oldenzaal, Almelo, Zwolle, Apeldoorn, Nijmegen. Harder wijk. Arnhem, Doetinchem. Baanderen. Utrecht, Amsterdam, Haarlem, Velseroord, Santpoort, Castricum, Heemstede, Helder, ’s-Gravenhage, Delft, Schiedam, Rotterdam, Voorschoten, Dordrecht. Terneuzen, Bergeu op Zoom, Gemert, Schijndel, Breda. Ginne- ken, Oosterhout, ’s Hertogenbosch, Hel mond, Spaubeek, Maastricht, Sittard. Ver der wordt nog met personen uit alle kringen der maatschappij gecorrespondeerd over dc oprichting van clubs in alle deelen des lands. Aan het Dagelijksch Bestuur werd de formuleering der in boofdlyuan vastgestelde concept-statuten opgedragen. De Commissie van Advies heeft haar ar beid teh aanzien van voorstellen voor liet program der R. K. Staatsparty reeds aan gevangen.” SPANBROEK. Vergadering yande Banne. Ingekotnen een schrn- van van de „Vier Noorder Koggen”, waaruit blijkt, dat een gedeelte halve steenen van het Ambacht aan dc Ban ne ter beschikking1 wordt gegeven voor aanvulling van eenige gaten langs den weg in de Banne. Voor kennisgeving aangenomen om te.- gelegenerfijd gebruik van te maken. Volgt een verzoek van P. Groot Ban- ne-Bode, om zijn salaris van f60 te wil len brengen op f 100 ’s pars met ir-ang van 1 Januari 1924. Toegestaan. Volgt herziening Banne-verordening. Behoudens een kleine aanvulling een verandering in de verschillende artike len wordt de verordening vastgest. en den Secretaris opgedragen deze ter vi sie te leggen. Bij de gehouden Kroosschouw bleek dat eenige ingelanden niet of niet ge heel aan hunne verplichtingen hadden voldaan. i Den Secretaris werd opgedragen de betrokken personen op boete aan hun ne verplichtingen te herinneren. Nog werd besloten een volgend jaar bii aanplakking bekend te maken dat bii eerste schouw de boete bij verordening vastgesteld zal worden toegepast Nog werd uitgekeurd een stukje sloot voor de pomp onder den weg te Span broek tusschen Gr. de Jong en Jr. Smit Bii de rondvraagt verzoekt de heer A Stam liet Dagelijksch Bestuur eens langs de Toevlucht te gaan om verbetering en paal en perk te stellen om ’t plaat sen van eendenhökken over de sloot, die daar meer en meer verontreinigd wordt. I Niets meer aan de orde zijnde sluit cc voorzitter onder dank de vergadering. aangenomen en het uiterwaarden aan het overstroomen. De gier- ponten te Maasbommel en te Megen kunnen morgen geen dienst meer doen. Te Tiel is men langs de Waal met man en macht bezig, de suikerbieten op de loswallen te bergen. Men verwacht, dat deze wallen spoedig zullen worden overstroomd. Te Grave is de Veerstraat overstroomd, de gierpont opgebroken. De overtocht ge schiedt per veerpont. Behalve aan de op haar oevers te Roer mond gelegen bouwlanden heeft de Maas ook nog groote schade berokkend aan de firma Evers, aan ’t Hatenboer, van wie ruim 700.000 roode baksteenen door den sterken stroom werden meegevoerd. HÉT DRAMA TB BAARN. De rechtskundige raadsman van den Baarnschen agent Huisman?bekend uit het zwerversdratna zal voor zijn cliënt een civiele vordering tegen ,.Óe Telegraaf’ instellen, wegens het buiten diens goedvinden opnemen van zijn portret. DIEFSTALLEN IN HET TRAN SITOVERVOER. 1 Twee volle wagenvrachten en nog .verschillende kleinere partijen goederen heeft de recherche te Rotterdam als nog in winkels en pakhuizen in be slag genomen en opgeslagen op het hoofdbureau van politie. Alles is afkom stig van goederen, in hoofdzaak uit Barmen en Elberfeld over deze haven naar Engeland verzonden. De totale waarde van hetgeen tot dus ver in beslag genomen is, bedraagt ongeveer f 20.000. Bij de gisterenmorgen en Maandag avond in beslag genomen goederen zijn 8b rollen fluweel, 10 groote rollen fla nel, iedere rol 45 meter lang, een groot aantal pakken velours de lame, 20 cou pons heerenstof, verschillende rollen mantel- en japonstofien, honderden do zijnen paren handschoenen, kartons met goudborduursel, enz. Behalve de reeds aangehouden slee- persnatroons J. H. S. en A. H. S. en de sleepersknecht C.. zijn thans ook gearresteerd de manufacturiers J. v.B. en A., als verdacht van heling, vijftal is ter beschikking van de titie gesteld. Het overgroote deel van de gisteren en Maandag in beslag genomen goede ren was nog onder net beheer van de helers. i DE MILITAIRE RELLETJES, TE EDE. Een der bladen heeft vermeld, dat het niet in de bedoeling van de hoo- gere militaire autoriteiten zou liggen, oen inhoud van de rapporten inzake de relletjes te Ede bii ae herhalings oefeningen te publiceeren. Thans wordt in verband hiermede, van de meest bevoegde zijde medegedeeld: 1. dat het niet op den weg ligt van de militaire autoriteiten om te Beslissen of rappor ten al dan niet zullen worden gepubli ceerd en 2. dat inzake de relletjes te Ede een volledig onderzoek plaats heeft en de rapporten dienaangaande bii den Minister van Oorlog inkomen. HISTORISCH. Een sergeant in een onzer Noorde lijke garnizoenen ontving als sergeant x an de week onderstaina verzoekschrift bestemd voor den C. Waarde Kaptein. Kaptein ik wenscht u te spreken en om reden de sersiant vroeg aan mijn of ik een lied van leger wou zingen die zou reden houden en ik had een lied gezongen toen gooide ze met kug en met een zooi waschblikken alle maal tegen mijn liif aan en toen ging ik on- der de wol ik sliep halt en toen gooi met zoon groene emmer met water wil u het uit zoeken wie het op onzen kamer heeft gedaan ik wordt het nu zat ze zitten mij altiid te jennen. De kamer 1 kompi 3 batteljon 4 res- jement. - Dit verzoek de milicein(volgt naam). BRUTALE INBRAAK- Maandagnacht heeft een drietal berso- nen ingebroken bij den varkenshande- laar O. v. Hinthem, aan de Schutskooi te Oss, Van H.. die wakker werd door gestommel in het voorhuis, begaf zidh daar heen, alwaar hit een hem beken den, doch ongenooden gast aantrof. De inbreker, die zich herkend zag, loste een revolverschot op den 67-iarigen Van H. en trot hem in den rug. Van H, riep hierop zijn, bij hem in wonenden schoonzoon. De dader, zekere P. v. O., trachtte door een raam naar buiten te komen. Van H. wist, hoewel hii .ge wond was, Van G. nog aan de beeenen te grijpen, doch de twee handlangers van Van O., zekere A. BI. en M. de' R., trokken hem naar buiten. Tijdens de vlucht werd nog twee maal in de richting der woning gescho ten; een der kogels kwam terecht in de opkamer, waar de kinderen van H.’s schoonzoon sliepen. Gelukkig werd geen verder onheil gesticht. Tijdens dee worsteling met Van H. had Van G. zijn pet verloren, welk stuk door de moeder van Van G. als toebe- hoorende aan haar zoon werd herkend Tevens liet de inbreker zijn schoenen onder het raam staan. De politie arresteerde de daders, die echter alle drie pertinent ontkennen. De toestand van Van H. is bevredi gend. - HOOG WATER. Maandagmiddag werd nog uit Maastricht gemeld: Met woest geweld persen zich de donker bruine troebele golven tusschen de nauwe bogen der oude Maasbrug. De groote Griendt is geheel overetroomd. By Heugein en Lim- mel wordt het verkeer met platte schuiten, z.g. ponten, onderhouden. Vaartuigen heel lang, met platten bodem, die weinig diep gang hebben, en de bewoners, de post en le vensbehoeften thuisbrengen, want het water heeft de bewoners ditmaal verrast. Niemand had tulk een spoedige en reusact.tige was verwacht. Ook de Scharnerweg, Heugemerweg, Meerssenerweg, alle voorname verkeerswe gen rond om Maastricht, zjjn voor groote gedeelten overstroomd, zoodat het verkeer daar alleen per voertuig mogeljjk is. Uit Grave meldde men Maandagmiddag. De Veerstraat is overstroomd. Het wa ter vah de Maas staat van dyk tot dijk. De overvaart geschiedt per motorboot. De pont zit aan de motorboot vast, zoodat ook voer tuigen en auto’s overgezet kunnen worden. De werken aan de stuw bij Grave zyn over stroomd en de werkzaamheden zjjn gestaakt. Maandagavond meldde men uit Maastricht: De Maas bleef van hedenmorgen 11 uur af stationair en stond om vier uur 4.39 m. of 46.40 boven N. A. P. Men kan zich nu reeds een denkbeeld vor men van C stand; het winterbed kon het plotseling i komen water niet verzwelgen, zooaai Tegen den avond, nadat tegen zeer velen proces-verbaal wegens openbare dronken schap was opgemaakt, werd het een derge- Hike liederljjke bende, dat de politie over ging tot sluiting der café’s. Die zullen voor- loopig nog niet heropend mogen worden, LOON EN BELASTING. Gisterenmorgen is te Zaandam onder de losse arbeiders, werkzaam by de N. V. Hout handel v.h. Van Wcssem en Co., een staking uitgebroken, die, wat de oorzaak betreft, uniek te noemen is. De staking vindt haar oorsprong in het feit, dat dezen arbeiders aan het einde der week huns inziens te veel wordt afgehou- jlen om hun belastingschuld aan te zuive- *ren; men sprak van 5 en 10 gulden per week op een weekloon van 30 gulden. Nadat Maandag bij wijze van protest het werk ’n uur was neergelegd, is men gisteren, na ecu conferentie met de directie om tot mildere schikking te komen, welke echter geen re sultaat opleverde, tot staking overgegaan. De staking omvat 50 man. ROOF. Een zeer jeugdig kantoorbediende van de firma Glerum en Co., te Amsterdam, com missionairs in effecten, verliet gisterenmid dag omstreeks halfeen het gebouw aan het Rokin 154, aarin het algemeen effecten kantoor is gevestigd. Nabij den uitgang schoot plotseling een man op hem af, die hem een portefeuille, waarin rich 7000 bevond trachtte te ontrukken. Toen de knaap de tasch niet losliet, gaf deeman hem met een stuk hout een paar slagen op het hoofd. Daarna nikte hij de portefeuille los en zette het op een loopen. Een Voorbij ganger die den dader zag wegrennen en den knaap hoorde schreeuwen, kreeg arg waan en liep den vluchteling na. Hjj achter haalde hem in de Blinde Katersteeg een zijstraatje van het Rokin en greep hem aan. Met behulvan twee kantoorbedien den van het algemeen effectenkantoor bracht hjj zjjn arrestant die juist een huis had willen binnenioopen, over naar het po litiebureau Singel. De portefeuille met het geld werd in de steeg gevonden. De dader is werkloos r.itoorbediende. Hij had zorgvuldig de gangen van den knaap bespied en trachtte in het kantoorge bouw aan het Rokin zjjn slag te slaan. Het stuk hout werd in beslag genomen. Bjj fouillcering vond de politie in zjjn zakken een valschen baard en knevel, benevens een handschoen en een pet. Het bleek, dat het slachtoffer tengevolge van den slag een wondje aan het hoofd had gekregen. Daar de knaap versuft was, liet de commissaris van het bureau Singel, de heer Marrebomée, hem naar het Binnengast huis overbrengen. Na onderzoek kon de jongen huiswaarts keeren. EEN BOTSING. Gistermiddag heeft op den hoek van de Busken Huetlaan en den Bloemen- daalschen weg te Overveen een bot sing plaats genad tusschen een motor rijwiel, waarop de heer Heemstra, com missaris van politie van Bloemendaal, zat, en een automobiel van den heer Wust, uit Zantvoort. De heer Heem stra is bewusteloos opgenomen en per ziekenauto naar het Diaconessenhuis te Haarlem vervoerd: zijn toestand is ern stig. Het motorrijwiel is vernield, de automobiel beschadigd. BRUTALE AANRANDING. De 32-jarige vrouw L. S. ging Zon dagavond per rijwiel naar de R. K. Kerk te Beverwijk. Op een gegeven oogenblik werd zij van naar rijwiel ge trokken en op c|en grond .geworpen. Om haar het schreeuwen te beletten, kneep de aanrander haar keel dicht. Daar de vrouw zich bleet verzetten, wierp hii haar in de sloot langs dén weg. waarna hij zelf over de sloot sprong en de vrouw aan de andere ziide oj» het land trok. Het gelukte de vrouw nog een schreeuw te geven, die gehoord werd door bewoners van een woonwagen. Dezen kwamen te hulp, waarop de aanrander per rijwiel de vlucht nam. Op eenige aanwijzingen heeft de politie den 16-jarigen C. C. de C.. wonende te Assendelft, verdacht van deze aanranding1, van zijn bed ge licht. Hii heeft reeds een vonnis van vijf maanden achter den rug wegens een zedenmisdrijf. Uit het krankzinnigengesticht te Woeu sel is ontvlucht een verpleegt' Hij werd echter nabjj de Bi onder Nispen aangehouden en naar Woensel teruggevoerd. De 20-jarige H. L. Alkema, uit Nieuw Weerdinge (Dr.) is Maandag op den weg tusschen Valthermond en Nieuw Weerdinge uit een auto gevallen en dood opgenomen. H. K„ van Sneek, ruim 30 jaar oud, heeft op den Bolswarderweg mej. S., on derwijzeres aan een school te Nyland, van haar fiets gerukt, tegen den grond geslagen en mishandeld. Hij is aangehouden. Te Helden (Limburg) is het twee-jarig zoontje van den heer H. in een eendenpocl verdronken. Te Wageningen is uit den Ryn opge- vischt het lijk van den 68-jarigen arbeider J. Lamers uit Arnhem, die daar sedert 27 October werd vermist Te Baam werd sedert vorige week lag een minderjarig jongmensch uit de iyke woning vermist. Thans is hy door de politie te Roosendaal teruggevonden in een hotel aldaar, van waar hjj naar zijn oudere is teruggebracht. KLASSIEKE TALEN. Naar de „Res.bode" verneemt bestaat ei sinds eenige maanden aan de Pastorie in de Da Costastraat 44 te Den Haag, voor godvruchtige jongelieden van goeden aan leg. die roeping tot het H. Priesterschap gevoelen, de gelegenheid om in betrekke- iyk korten tyd één of twee jaren ge noegzaam kennis der klassieke talen te ver krijgen, ten einde de Pbilosophiscbe en Theologische Studiën met vraeht tc kunnen beginnen. Wellicht wordt daardoor voor menigeen onverhoopt een weg geopend om spoediger, dan men wellicht vermoedde, het Heilig Priesterschap te bereiken. zijn aanklacht irtgvtrokken. waarna de aangehoudene op vrije voeten werd ge steld. Van oplichting1 was geen sprake. I i DE MOORDAANSLAG TE f DEN HAAG. Omtrent den moordaan"!apr Maandag namiddag gepleegd in de Kritzin<rer- straat te Den Haag, kan nog mee^e- decld worden, dat de dader, na gescho ten te hebben, hard weggeloopen is cn eenigen tijd later nog p-ezien is bij een vriend in de Honthorsfstraat. Hij ver telde dezen, dat hii Jets gedaan had met een revolver, maar hii wilde niet zeg gen wat. De vriend heeft hem toen de revolver ontnomen en bii de politie ge deponeerd. DE VISSCHERSRAMP OP 1 DE SCHELDE. Het comité tot steun aan <le nage laten betrekkingen van de verongeluk ten bii den visschersramp, werkende voor Vlissingen en Amemuiden, keert thans voorloopige bedragen aan de we duwen uit. Ook de geredde visscher is verschillende weken ondersteund. Thans verwacht men, dat hii spoedig aan het werk zal gaan. Ook wordt bereKend wat kan worden uitgekeerd aan hen, wier schepen ernstig oescuauigd zijn, waa.bii rekening wordt gehouden met de draag kracht der getroffenen. Voorop blijft staan het verleenen van steun aan de nagelaten betrekkingen der verongeluk ten. WAPENSMOKKEL NAAR I RUSLAND. WH deelden reeds mede, dat de Lon- densche rechter Darling kapitein Fred Firmin en de eigenaars van de visschers pink, waarmede machinegeweren naar Rusland werden gesmokkeld, veroor deeld heeft tot boeten van 15.960 en 45.000 pond sterling. De veroordeelden zouden, aangezien zij onbemiddeld zijn, deze boeten met hun gevangenisgela moeten inverdienen. Gemiddeld kun nen zii daaraan ongeveer 5 sh. per week maken, zoodat de hooge boeten voor hen levenslange gevangenisstraf betee- kenen. Een onroep voor een landeJHke inzameling door nu« verdediger heeft geen resultaat opgeleverd. N. T. A. seint thans draadloos dat, wegens het niet voldoen van de boeten de drie ver oordeelden in de gevangenis zijn opge sloten. z EEN BEWUSTELOOZE CHAUFFEUR. Een eigenaardig ongeval heeft gis teren plaats gevonden te SpekhoLaer- heide. De bestuurder van een vracht auto geraakte plotseling bewusteloos en de wagen, die een geringe vaart Rad, reca een stoep op en tegen een muur naast dc marechausseekazerne, zonder veel schade te veroorzaken. De marechaussees haalden den bewusteloo- zen man van het voertuig. Na eenige uren kwam hii bii en kon zijn rit ver volgen. lijke garnizoenen ontving 1U

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1924 | | pagina 2