Noord-Hollandsch Dagblad. TWEEDE BLAD. 18e JAARGANG. WOENSDAG 5 NOVEMBER 1924. dermate aanwakkeren, dat het spel hoe langer hoe vuriger, tenslotte onzinnig wordt en overgaat in minder fair spel I5 het zoover da» is de„eerste stap ge zet voor het ru<eK forsche. onsportie- OUDKARSPEL. INGEZONDFN STUKKEN. HFILO. EGMOND BINNEN. OPMEER. OPMEER. Opgedragen. Aai», de Firma Kuin en Stam alhier is ppge* dragen het machinale timmq»»ik vaU Tq3 woningea te Ónechtt. - PROVINCIAAL NIEUWS. (A?, I WJ voor ■rgadering in het lokaal van den heer de Rooij. spelers aanvuren, en hen OUDKARSPEL. Electriciteit. Reeds langen tijd bestaat bij de bewoners van den I^anweg de wensch om tot electrische ver lichting te komen. Geruimen tjjd terug is dit reeds in den raad onzer gemeente naar voren gekomen, vooral in verband met het feit, dat deze eenige verkeersweg met het station en de verdere bewoonde streken al tijd nog in'het donker is, hoewel het net van H. H. Waard reeds tot het viaduct en dat van den Langendjjk tot de Roskambrug is uitgestrekt. Een bezwaar is het echter dat de weinige huizen die aan den Laauweg staan tot drie gemeenten behooren en wie weet hoe möielük het veelal ia de hoofded Wanneer wy het Raadshd-corr. N. L. Crt. van antwoord dienen op dit ingezonden stuk, dau willen wn hen op de eerste plaats even mededeelen, dat toen wy schreven: wrjj walgen van een dergelijke methode om ie mand aan de kaak te stellen, het cullegiali- teitsgevoel de voornaamste ondergrond was van deze gedachte. En wij willen er nu nog wel bijvoegen dat het 0.1. allesbehalve van karakter getuigt om er als de pinken bij te zijn om een onaangename bejegening een col- lega-raadslid aangedaan al is hij een po litieke tegenstander met een behoorlijke dosis overdrijving en zoo pikant mogelijk ge sausd aan de publiciteit prjj: te geven. Wij voor ons zouden ons hiertoe in geen geval ooit willen leenen. Niet alleen omdat onze overtuiging zich hiertegen verzet, maar ook gedachtig het spreekwoord: Wat gij niet wilt, dat u geschiedt, doe dat ook aan een ander niet. Het feit was ons evengoed bekend als den Corr. van de „N. L. Crt.” en hij behoeft ons heusch niet in te lichten hoe de zaak zich heeft toegedragen, de overdrijving laten wy ook gaarne voor sy» rekening. Als de corr. N. L. Crt. nooit, in „bloediger” affaires ge raakt, dan zal het heusch wel losloopen. In het „bloedige” van het geval zat het ’m dan ook wel niet. De corr. zal ons toch wel willen toegeven dat het hem niet zoozeer om het. feit, maar wel om de franje te doen is geweest Anders had hij er nu heusch niet de politieke ver houdingen te Zuid-Scharwoude by te halen. Het getuigt voor iemand als den schrijver van het ingezonden stuk van een groote mate van durf om in het „N. H. D.” deze politie ke verhoudingen naar voren te schuiven en als klap op de vuurpijl te eindigen met den vromen wensch, dat er kome een zedeljjke politiek met verhoudingen gedragen door per- Zuid-Scharwoude, 31 Oct. ’24. Mynheer de Redacteur. Van bevriende zjjde werd my een nummer van het Noord-HolL Ytagblad gegeven, waar in uw gewone correspondent in vriendelijke woorden fulmineert tegen den correspondent van de Nieuwe Lang. Crt., die, als het pas geeft, feiten durft vermelden betreffende den heer P. Zeeman, lid van den raad te Zuid- Scharwoude, die ook door hem omtrent an deren in de krant zouden worden vermeld. Zoo heeft ondergeteekende het aangedurfd om onlangs te vermelden, dat door P. Z. aan gifte by de politie was gedaan, omdat hy was aangevallen dóór zekere D. d. G„ die daarvoor naar de algemeene opinie z’n bijzon dere redenen moet hebben gehad. Ook nu weer is door dien corr. van de N. L. Crt. melding gemaakt van het bloedige gevecht van dit socialistische raadslid. (Het hier volgende hebben wy weggelaten, omdat daardoor een ander persoon by deze zaak betiokken wordt, die er niets mee heeft uit te staan. Red.) Wat een correspondent er aan misdoet dit te vermelden, is my een raadsel. Is het, omdat die corresp. van de N. L. Crt., die ook tot <le raadsleden behoort als de corr. van het Noord-Holl. Dagblad door het aiubfs stelling nemen dan R. K. en 8. D. in zaMn, die ver reweg het grootste deel der ingezetenen, ook dat der R. K., niet wensChen? Wil de corr. van het Noord-Holl. Dagblad allicht z’n 8. D. mede-raadslid ietwat in ’t gevlei komen en daardoor dat andere raadslid een trapje ge ven? Het deert my niets en ik heb m’n ge vestigde overtuiging in deze. Maar hoe is bet mogelyk, dat de corr. van het Noord-Holl. Dagblad, die toch ook in andere qualiteiten leiding moet geven aan een gezonde politieke en maatschappelijke moraliteit, bet durft op te nemen vour P. Z., die in de laatste raads zitting nog zei (’t was ook wel noodig, dat ie het zei) dat hij soc. dem. was en vóór Zon dagsluiting maar niet op grond van christelij ke overtuiging, doch die (P. Zeeman} met z'n handteekening heeft bezegeld en dit is den corr. van het Noord-Holl. Dagblad be kend in het register van een vereeniging in onze gemeente, ,jdat hij godsdienst, huis gezin en eigendomsrecht in Christelgken zin als de grondslagen dar samenleving erkent en zijn gedrag daarnaar regelt". Een socialist die het eigendomsrecht ais een -der grondsla gen van de samenleving erkent! Een niet- christen, die den godsdienst als een der grond slagen van de maatschappij belijdt. Ja, op die verschrikkelijkheden, op dat minne (om geen sterker woord te gebruiken) van daden van iemand, die overal en altyd z’n mond vol heeft van het slechte en ver keerde in deze samenleving, van het karak- terlooze van kapitalisme en godsdienst, op dat alles heeft de corr. van de N. L. Crt. aan de hand van feiten wel eens gewezen. Dat hy daarvoor nog een stomp en een stoot krygt van zyn collega van het Noord-Holl. Dagblad kan hem slechts verdrieten, maar niet weerhouden om als het pas geeft, die daden aan de kaak te stellen. Moge de dag spoedig aanbreken, dat, ter betere ontplooi ing van de grondslagen eener zedeljjke poli tiek de corr. van het Noord-Holl. Dagblad wil meewerken om verhoudingen te schep pen (afgescheiden van ieders godsdienstige of politieke overtuiging) dia gedragen wor den door mannen en vrouwen van karakter. De Corr. van de N. L. Crt. te Zuid-Scnarwoude. ve spel, wat dan blijft voortduren tot het einde, ’t Zijn de supporters, die staan te schreeuwen en te brullen: „schop hem dood’j „trap zijn pooten stuk” enz enz.. En een gedeelte van het bezoekende publiek, weldenkende menschen, die rustig den wedstrijd volgen, vraagt zich at, or dat nu „voetbalsport” is. Een der spelers van „Hollandia” had geen vel meer op zijn beenen en de„Alc mari”-spelers zullen ook wel herinne ringen aan dezen wedstrijd hebben. En dat alles ter wille van het „gok kend” publiek, dat de spelers aanvuurt en ophitst tot dergelijk dolzinnig speL Staan we daar nu machteloos tegen over? Wel neen. Ik weet, dat geen der spelers, nóch van Hollandia, nóch van Alcmaria dergeliike wedstrijden willens hebben gespeeld. Aangehitst als ze zijn, in een roes, zijn ze overgegaan tot dat banale spel. Ik /ou den spelers in overweging willen geven, vóórdat een wedstrijd aanvangt, elkander de verze kering te geven, zich niet te laten bewe gen, omkoopen of ophitsen, wat onher roepelijk leidt tot dergelijk ruw spel. In de tweede plaats geef ik den aan voerders in overweging, wekt uwe man nen op tot kalm snel en doet dit steeds onder den wedstrijd door en wjjst des noods spelers, die zich voor de .pauze aan unfair spel schuldig maken, onder de pauze terdege op hun spel, dat bii het weldenkena publiek toch een zuini gen indruk achterlaat, achterwege te laten of belet hen verder aan den wed strijd deel te nemen. In de derde plaats moet de scheids- recther bii herhaling van dergejijkei overtredingen den overtreder onverbid dellijk van het v^ld verwijderen. In de vierde plaats were het bestuur vin het terrein hen. die als bezetene de „plebs”-achtige uitdrukkingen be zigen, boven reeds vermeld en men we re beslist van het terrein hen, die met luidsprekers gewapend trachten niet al leen net terrein hiermede te overdonde ren, doch ook in grooten mate de spe lers in een overspannen toestand te brengen. En wanneer dergelijke maat regelen zijn getroffen, geloot ik wei. dat we een eind op weg zijn, de voet balsport in goede banen je leiden en zullen we van wedstrijden, zooals Zon dag gespeeld verschoond blijven. HOORN EEN BEZOEKER. - sche deel der burgerij'Öe verhoudingen rich iting gaan wijzigen, leider-publicist die ver- eede Kamer op de S. D. A. P. zou stemmen zoo hoog van den toren tegen het tegen woordige 8. D. raadslid, wy en hy en ieder in de gemeente weet, dat niet de politiek in de gespannen verhoudingen de grootste rol speelt, maar heel iets andere. En als dat vuur maar steeds wordt onderhouden, als die verhoudingen steeds worden verscherpt, dan zal het niet de steller van genoemden vromen wensch alleen zyn die hiervan de oorzaak is, maar ook zijn strjjdmethode, welke allerminst geschikt is om den vrede te herstellen. Die in een glazen huisje woont, moet niet met steenen werpen. Neen heusch het is niet de godsdienst of de politiek die de menschen van links ver deelt, het is een strijd van personen als ge volg van zekere gebeurtenissen in de coöpe ratie. van welke geschiedenis wy té weinig weten en waar de Katfa. ook tezeer buiten staan, dan dat wy voor de een of andere party of categorie party zouden kiezen. En het is "’misschien nog meer de ruzie in de Boerenleenbank, waar de Kath. ook al niets mee te maken hebben, maar die toch wel zeer ernstig moet zyn geweest om een af scheiding te bewerken en de oprichting van een tweede Bank in deze gemeente. Dat de Centrale te Alkmaar deze Bank waarvan intusschen een groot aantal burgers lid zyn, die wy even hoog achten als die van Bank no. I als lid heeft aangenomen, ie voor haar verantwoording en daarom is dc immo raliteit van de leden, die bjjna allen vrijzin nig zyn, doch door deze aansluiting gedwon gen zyn de statuten, die spreken van een Chr. grondslag in de Maatschappij, te onder schrijven, in ons oor nu juist niet zoo bijster groot. En deze immoraliteit is zeker niet grooter dan dje van den corr. der N. L. Crt., die, zeggende te streven naar een goede verhou ding in de gemeente, het vorig- jaar toen door de by Alkmaar aangesloten Banken een groote verliespost moest worden overgeno men in dit blad een stuk lanceerde, drui pende van leedvermaak en hiermede niet al leen de leden van Bonk II, maar ook die van de Kath. Bank te Noord-Scharwoude ten diepste griefde. Toen hebben wy ons geroe pen gevoeld in de „N. L. Crt.” hierop onge zouten van antwoord te dienen, maar hierop is door den corr. met geen letter geantwoord. Nog eens, die in een glazen' huisje woont, moet niet met steenen werpen. Neen heusch niet, wy voelen niet de min ste behoefte om een S. D. raadslid in het ge vlei te komen en een ander raadslid een trapje te geven. Daar hebben wy niet het minste bélang by en de Kath. party evenmin. Wy hebben in dit naschrift willen aantoo- nen, dat de strydmethode van dit raadslid in zyn hoedanigheid van publicist al zyn zyn stukjes dan pikant gesausd (en een groot deel van het publiek mag dat wel, niet waar?) niet de-sympathie heeft van ieder een en zeker niet van hen, die de zaken van de personen “wéUfc te onderscheiden, oen methode allerminst geschikt om den goeden gang van zaken in de gemeente te bevorde ren. Ziet de corr. van de „N. L. Crt.” dit nog niet in, hy ga zyn gang voorzoover het zyn blad betreft. Onze R. K pers blyve echter van dergelyke- onchristelijke berichten ver schoond. Meent hij het publiek op deze wyze te believen, dan wagen wjj ons aan de veron derstelling, dat het zou kunnen gebeuren, dat datzelfde publiek hem nog eens zjjn troeven zal thuissturen. Corr. „N.-H. D.” Zuid-Scharwoude. Houdt niet een ieder z’n han vast on be grijpt men eigenlijk niet, dat niet meer on gelukken gebeuren op punten waar zooals by de Krommebrug te Züid-Scharwoude elk uitzicht belemmerd is? Is de overgang by ’t Broekerspoortje niet een zaak, waaraan de aandacht van het l>e- trokken gemeentebestuur evengoed moet geschonken worden als aan den Twuyver- weg en acht men soms het smalle hobbelige weggetje voor en de kluft en de overgang v. de Halvemaansbrug bij Oudorp minder ge vaarlijk? Als men op het standjumt staat, dat de wegverbetering het autoverkeer op den voet moet volgen, dan is er werkelijk in elke ge meente zeer veel te doen vóór men aan we gen, waarvoor andere gemeenten en zij alleen verantwoordelijk zyn, gaat denken En nu springt bij die critiek van alle zyden in het oog, dat zij speciaal gericht is tegen gemeenten, die tot nu toe het meeste deden om het gevaar zooveel mogelyk te beper ken, met name Ziiid- en Noord-Scharwoude. Wanneer dus die gemeenten die gaar ne nog meer willen doen om in eigen ge meente den toestand te verbeteren en die jaarlijks juist door hef autoverkeer voor veel hooger onderhoudskosten van eigen wegen -komen te staan ten opzichte van dit punt een gereserveerde houding aanna men is dit wel eenigszins verklaarbaar. En nog beter te verklaren is dit, omdat de eenige gemeente, wier burgers van dit drukke verkeer profiteeren en tegelijkertijd voor dezen weg verantwoordelijk is, zich alle mogelijke offers getroost voor het be vorderen van het vreemdelingenverkeer, doch een afdoende verbetering van den 1000 meters weg niet schynt te kunnen (ot willen?) bewerkstelligen zonder den finan- cieelen steun van buitenstaanders. Er komt nog iets by. Reeds toonden wy aan, dat de verbetering van den Twuyyer- weg volstrekt geen afdoende maatregel 'zou zyn als niet tegelijkertijd successieve lijk over den geheelen afstand verbeterd werd. Het gevaar, waaraan zy, die in een autobus stappen zich blootstellen, blijft be slaan. Er wordt niet ten onrechte van een verkèers- en "n wegenvraagstuk gesproken. Onze Noord-Holl. wegen zyn in net algemeen niet voor het huidige verkeer berekend. Men waagt het er maar op. Toen in du voorjaar de Twuyverweg was afgesloten werd het verkeer geleid door de Heerhugo- waard en moest allereerst een zeer gevaar lijke brug gepasseerd worden en verder langs een stuk dyk gereden worden waar twee bussen zonder gevaar voor omslaan elkaander niet konden passeeren. Geen oogenblik heeft men geaarzeld dezen weg te nemen het publiek stapte even gerust (of ongerust?) in. Wy willen hiermede zeggen, dat de zaak op haar kop gezet wordt, 't Autobus verkoer- past zich niet aan de wegen, maar de we gen moeten zich aanpassen aan het verkeer. En dit heeft ook tot wanverhouding ge leid. Men maakt bussen, die elkander ep smalle wegen nagenoeg niet kunnen P3-» acwM, Hot een zoowm als het andere eischt verbetering. Maar day moeteb ook zy, die aanleiding van deze toestanden zyn, n.l. de ondernemingen, welke ook een groote ver antwoordelijkheid dragen, niet blyven fun- geeren als de onschuldige derde. En nu zullen wy ons er voor wachten de I ondernemers ’der Langedyker autobusdien sten over één kam te scheren met vele an dere ondernemers, die zich niet zoo nauw als deze afvragen of hun bussen wel ahn be hoorlijke eisehen voldoen, neen wy kunnen hier gelukkig spreken van het tegendeel. Maar het publiek heeft zeker recht om die eisehen te stellen en niet de overheid, maar de onderneming zelf is op de eerste plaats verantwoordelijk voor het gevaar dat haar dienst kan opleveren. Wat in deze ont breekt zyn algemeene, door de Overheid te stellen eisehen en regelen, welke die dien sten in het belang, der veiligheid en van net verkeer hebben na te komen. Zoolang die ontbreken gelukkig worden de eerste stappen in die goede richting reeds gezet ondervindt men wel eens eigenaardige din gen. Zoo ook hier. Meermalen constateerden wij, dat door de bestuurders op de ruimste plaatsen en dat is juist in een groot deel van Noord- en Zuid-Scharwoude het snelst gereden wordt en zoo werden de spotters, die zeiden: Hoe ruimer men het maakt, des te gevaarlyker wordt het, in hef gelijk ge steld. Een klacht van het Gemeentebestuur of liever een vriendelyk verzoek om niet zoo snel te ryden had tot heden niet de minste uitwerking. Dat is werkelyk veelal de prak tijk van maatregelen die de Overheid neemt in het belang van de veiligheid, zoolang niet met de sterke arm gewerkt wordt. Wy meenden dit alles in overweging te moeten geven, voordat men den staf breekt over en eisehen stelt aan de Overheid. Een verbetering van de verkeerswegen is in dezen tyd een groot belang en wy erken nen het recht om deze te eisehen wanneer alle mogelijke veiligheidsmaatregelen door de ondernemers in acht worden genomen en de noodige waarborgen worden gegeven, dat van die verbetering geen verkeerd ge bruik wordt gemaakt. En wat de onderhavige kwestie betreft, als elke gemeente voor het deel waarvoor zij verantwoordelijk is eens begint met te doen wat Z. en N.-Scharwoude reeds deden en op dien weg geleidelijk doorgingen, dan zou het werkelyk niet zoo lang duren of het verkeersvraagstuk LangendjjkAlkmaar was opgelost. HEILOO. „Ijsclub Heiloo” Maandag avond hield deze vereeniging een algemee ne vei A. P. Aanwezig 12 loden. By ontstentenis van den vice-voorzitter opende de heer Zeeman de vergadering en heette de aanwezigen welkom, waarna door den secretaris, den heer Holtes de notulen werden voorgelezen en behoudens een kleine aanmerking goed gekeurd. Vervolgens werd het jaarverslag uitge- *>-aeht. Het aantal leden wa» met 8 toege- -en en bedraagt thans 60. 'i-rna werd door den penningmeester, .en heer A. E. Deekens het financieel ver lag uitgebracht waaruit bleek, dat de in komsten hadden bedragen 203.12, de uit gaven waren geweest 107.11, alzoo een batig saldo groot 96.01. De heeren Jhr. H. van Foreest en J. Reik verklaarden als financieele commissie alles in de beste orde te hebben bevonden, waarna de penning meester onder dankzegging werd gedechar geerd. Vervolgens was aan de orde verkiezing bestuursleden: aftredend waren de heeren J. Mulder, W. P. Swart en B. Veltman. Voorgesteld werd eerstgenoemde heeren bij acclamatie te herkiezen en voor de va cature Veltman een stemming te houden, hetgeen algemeen werd goedgevonden. Ge kozen werd de heer G. de Frujjer. Hierna werd voorgesteld over te gaan tot het verkiezen van een voorzitter. Gekozen werd de heer C. Zeeman. Volgde vaststelling contributie. Voorge steld werd deze te bepalen evenals het vo rig jaar op 1 per lid, hetgeen na eenige bespreking werd goedgevonden. Getracht zal worden bet ledental uit te breiden. De Voorzitter bracht tenslotte dank aan de familie van Foreest, voor de bereidwil ligheid, waarmede de vijvers van „Nyen- burgh” beschikbaar zyn gesteld voor de jjsf eesten. Jhr. H. van Foreest deelde mede, dat Zondag een commissie is gevormd met het plan over te gaan tot de oprichting van ’n vereeniging genaamd „Heilooêr IJsha»° Vereeniging”. Deze CommtSMv neeft de hand weten te leggen op een stuk land aan de Zandersloot, ten einde dit te exploiteeren voor IJsfeesten en Schaatsensport. Volgens spr. meening wenschte de nieuwe vereent ging zich niet in te laten met de IJsclub Heiloo. Deze heeft ten doel de verbinding tusschen Alkmaar en Akersloot in goeden staat te brengen en staat alzoo geheel los van de nieuw op te richten vereeniging. De heeren Holtes en Zeeman werden aangewezen als afgevaardigden naar de al gemeene vergadering van den Noord-HolL Ijsbond. Hierna volgde sluiting der vergadering. EGMONDBINNEN. Gemeente- begroeting. Wij geven hier een beknopt overzicht van de Begrooting voor >925, zooals deze door den Raad werd goedgekeurd. A- Voor den gewonen dienst: I. Vroegere diensten: ink. f4110.04*/iu II. Algemeen beheer: ink. f 5386.49, uitg. flO.451.73y». III. Openbare veiligheid: Onderhoud brandbl'Jsch- en reddings middelen: uitg. f900. Onderhoud lantaarns en verdere kos ten verlichting: uitg. f900. IV. Volksgezondheid: Kosten van den Keuringsdienst inge volge de Vleeschkeuringswet: uitg. f 50, Verplichte bijdrage Vleeschk. en Wa renwet: uitg. 1 645.-. Totaal uitgaven: f727.0^*4- V. Volkshuisvesting: ink. f2997.46. uitg. f3257.46. VI. Openbare werken: Onderhoud wegen en voetpaden;; uitg. f 4500.—. Totaal uitgaven: f6778.74i^. VII. Eigendommen, niet voor den openbaren dienst bestemd; ink. t 333 uitg. f 1618. VIII. Onderwijs, K- en W.: 2. Openbare gew. L. Ond.: ink. f 15.213.50, uitg. f 16.513.50. 7. Bijz. gew. L. Ond.ink. f 625.—» uitg. f 7292.67. r s 13. Middelb. Ond.; uitg!. f 200.-s 14. Hooger Ond.uitg. f 800.—. ft 15. Nijverheids-ond.uitg. f 1250. IX. Ondersteuning behoeftigen eo weridoozen: 1. Behoeftigen: ink. f509.uitgk f4983.17. X. Landbouw: i Subsidie R. K- GeitenfokvereenigingH uitgaven f 25.—. XH. Belastingen: Ink. f28.585, uitg. 1361.97 XIII. Bedrijven: Electriciteitsbeürijfink. 13980-26, tub gaven f 3980-26- XVI. Kasvoorzieningen: uitg. f 250.-; XVI. Onvoorziene uitgaven f 1836.56 B. Voor den kapitaalaienst Kasgeldvoorzieningenink. f lO.OOOj uitgaven f 10.000. bjjeen te ovgigpi vviL urn het strui kelblok. Het gemeentebestuur stelde zich in ver» binding met de betrokken gemeenten, doch de antwoorden die vandaar binnenkwamen waren van dien aard, dat er geen kans op succes was. De bewoners zijn echter niet by de pak ken neer gaan zitten en zjjn, omdat ze gaar ne hun petroleumlamp eens willen zien ver vangen door meer moderne verlichting aan het werk gegaan. Bjjna alle bewoners hebben op gezegeld papier verklaard electrisch licht te wen- schen en gaven daarbjj het aantal licht punten op. Met dit adres heeft men zich tot het gemeentebestuur van Heer Hugo Waard - gewend, in het vertrouwen dat daar de ge- wenschte Medewerking niet achterwege zal bljjven. DE TWUYVERWEG. Men schrjjft ons uit Langendgk. Voor eenige dagen werd in een bericht namens de Kamer van Koophandel mede gedeeld, dat een plan ter verbetering van den Twujjverweg de 1 K.M. lange weg tusschen Broek en St. Pancras met be- grooting, samengesteld door den Directeur dor gemeentowerkap, to Alkmaar, was VOOr- gelegd in een vergadering waartoe mede uitgenoodigd waren de besturen der Lange- djjker gemeenten. Dat van Noord-Scharwoude achtte geen termen aanwezig om aan de uitnoodiging gevolg te geven en dat van Oudkarspol zond bericht van verhindering en Zuid- Scharwoude had in ’t geheel niets van zich laten hooren. Deze minder welwillende houding van genoemde gemeentebesturen, welke aan stonds gevraagd zullen worden een jaarlijk- sche bjjdrage voor dit plan te voteeren, heeft als vanzelf deze zaak weer tot een onder werp van bespreking gemaakt. De „N. Langedjjker Crt” wijdde een groot artikel aan dit onderwerp en bracht hierin naar voren, dat het algemeen belang naar zjjn breedste opvatting eischt, dat de Langedjjker gemeenten liaar medewerking in deze verleenen en dat zy zich niet blind moeten staren op de limiet, die de gemeen ten afbakent. Ons doel is niet dit artikel in ons blad te bespreken. Alleen willen wy opmerken, dat wjj het niet eens zjjn met de „N. L. Crt.” waar deze van oordeel is, dat men op den verkeerden weg is met het algemeen belang te toetsen aan „principes”. Zeer ten onrechte wordt hier de winkelsluiting bygehaahl. Een ieder begrijpt, dat hierby het „principe” meer op den voorgrond komt dan by een verbetering van een weg en aangenomen mag worden dat zy, die zich op het stand punt stellen van de rust op en de heiliging van „den dag des Heeren” dit zwaarder laten wegen dan eenige last of ongerief dat hierdoor een deel der bevolking heeft. Toch willen wjj de „N. L. Crt.” wel even helpen. Bij het moderne verkeer is ten nauwste betrokken het levensgevaar der- genen, die van dit verkeer gebruik maken en nu achten wy het niet alleen een alge meen. maar ook een principieel belang, dat zy, die in overheid zjjn gesteld, die maat- tegelen nemen, welke dat levensgevaar zoo veel mogelyk voorkomen. Maar, en dit wordt bjj alles wat reeds is gezegd over de onderhavige kwestie te veel vergeten, alleen voor zoover die overheid verantwoordelijk is voor dat verkeer etr het hieraan verbonden levensgevaar. Zy, die geen verantwoprdelykbcid dragen moeten zich, wanneer critiseercn, niet alleen tot taak stellen de publieke opinie in het gevlei te komen (waarom zou het publiek het er niet mee eens zijn, dat die weg noodzakeljjk verbeterd moet worden) maar moeten vóór alles de kwestie zuiver stellen en hierby te vens alle consequenties overwegen. En nu willen wy volstrekt niet ontkennen, dat die eene K.M. weg, liggende onder de ge meente St. Pancras en in eigendom behoo- rende aan Alkmaar, wegens het drukke autubusverkeer levensgevaar oplevert, maar toch willen wjj eerst eens dit verkeer in zjjn vollen omvang op den voorgrond stellen en onzen blik eens laten gaan over den 10 K.M. langen weg, waarlangs de autobussen zich dagelijks bewegen. En dan vragen wjj: leveren de nauwe Langedyker dorpsstraten en met name te Broek niet alleen voor de inzittenden, maar ook voor de zich in die straten be wegende burgerjj niet evenveel levens gevaar 00 als dèn Twuiiverweg? „GQKSÜ.RPORTERS.’ Mijnheer de Redacteur, Verdun mij naar aanleiding; van het voetbalverslagi van den Hoornschen correspondent over den voetbalwed strijd Hollandia-Alcmaria eenig kant- teekeningen hieraan vast te knoopen. Het is geenszins mijn doel dit vbrslap te ontzenuwen, in geenen deele, er werd forsch gespeeld, zelts veel te forsch. Hollandia ging in dezen niet vrij uit, doch de Hoornsche corres pondent doet het voorkomen alsof bii Hollandia alléén de fout zat. Dit is min der waar, ook Alcmaria ging in deze geenszins vrij uit. En wie nuchter dezen wedstrijd volg de moet zich afvragen: is dit nu voet balsport? Lijkt ’t niet min of meer dp een boks- öt vechtwedstrijd. Zelt was ik er getuige van dat in een uur tjid vier spelers onthaald werden op schop pen, stompen of anderszins. Is dat nu voetbal? Wil men zijn tegenstander den bal afhandig’ maken men doe dit ot een faire, doch niet op een unfaire wijze. Weliswaar leent zich het voet balspel door zijn vlug verplaatsen vóór botsingen of een verkeerden schop, doch zooals het Zondag toeging, er wa ren geen ongelukjes te betreuren, doch er werd zooals men dat sportief noemt „,gerubberd”. ’t Is niet misplaatst als ik hier een der oorzaken en wel vermoedelijk de hooldoorzaak aangeet van dit minder sportief optreden. En dan moet ik de aandacht vestigen op de supporters der beide vereenigingen, die ik zou haast z<2gejB grootendeels on het voetbal veld verschijnen om te 7gokken”. ’t Zijn zij, die ik „goksupporters” zou willen doopen. Zij zijn het, die vaak flinke sommetjes verwedden op de over winning yan een der vereeniguiaen. Zii zijn het die voorat hun mannetjes een flinke dosis courage inpompen, hen op hitsen, het ga zoo het ga, den wed strijd te winnen, misschien zelfs niet schromen den spelers financieel te be werken. Zii zijn het, die langs de lijn staan te brullen en te schreeuwen als «enen van karakter. Wanneer hy even wil bezetenen en met groote luidsprekers aannemen, dat een gexonde Kath. politiek gewapend de spelers aanvuren, en hen zonder godsdienstige overtuiging een onbe- i staanbaar iets is, doch dat met eerbiediging l van elkanders principe een vruchtbare samen- t werking volstrekt geen onmogelijkheid is, dan helpen wü hem hopen dat bij het link- 1 in een vredelievender riehl Maar al blaast deze voor eenige jaren in een vergadering klaarde dat hy het was voor de Twi

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1924 | | pagina 5