Bronchitis, Vastzittend Slijm, Verouderde Hoest I Korte Berichten, Staten-Gerteraal. Uit onze Oost. FINANCIEELE RUBRIEK. Verspreide Berichten. GEMENGD NIEUWS. „LAAG”-SPANNINO GEVAARLIJK. Men schrijft aan de „Rott.”: Iedere leek op het gebied van ekc- trotechniek zal wel eens gezien heb ben, op de ijzeren deur van de overal vertrfijzende omföchakelhfuisies van de clectr. geleiding, de op nem indruk makende woorden: „Hoogspanning. Le vensgevaarlijk”. Meestal, om nog meer schrik aan te iagen (en terecht) is er onder het op schrift nog eén gevaarlijke zigzagpijl t>ri geteekend, die flink in het oog lijopt. Klein Allerlei. BINNENLAND. RK EN SCHOOL. van pcn- Ook postcredictbrieven niet liet een ;s jevonden. j zyn ongeveer twaalf safes waar uit de - De hoogeerw. heer Deken A. Waare, de ken van Beverwyk, is Dinsdag van de H. TWEEDE KAMER. Vergadering van Woensdag. Bij de voortzetting van de behandeling ran het ontwerp tot verhooging van den tabakaeeyns pleit de beer WINTERMANS voor het laten vallen van de navordering, wat voor de schatkist geen verlies zal bren gen, als de wet maar spoedig in het Staats blad komt. Van de inventarisatie vreest spr. conflicten, die afbreuk zullen doen aan de reputatie van do Tabakswet. De heer STAALMAN bestrjjdt eveneens de navordering voor den kleinhandel, en wenscht, dat de minister het eerst probee- ren zal met een ander systeem van Irelas- tingheffing. De heer OUD is tegen het ontwerp, omdat het de sigaren lager belast dan rook- en pruimtabak. De heer DECKERS vraagt betaalbaar stelling van de kosten voor de bedrjjfsver- gunnfaig in een bepaalde maand, wat vereen voudiging van administratie geeft. De heer VAN SCHAIK wenscht aan de tabakscommissie opdracht te verstrekken een stelsel uit te werken voor een belasting op ruwe tabak. Minister COLIJN betoogt, dat de eenlg» weg om tot een sluitende begrooting te ge raken verhooging van indirecte belastingen is. De tabaksbelasting kwam het eerst in aanmerking. Na re- en dupliek wqrdt het ontwerp aan genomen met 56 tegen 22 stemmen. Aan de orde is de interpellatie van den heer Gerhard in zake bet standpunt van de ambtenaarssalarissen in verband met de laatst uitgekomen editie van het Bezoldi gingsbesluit en tevens van het centraal ge organiseerd overleg. DOODGESCHOTEN. Een fuselier heeft tc Mangapajap (Wester- afdteling van Borneo) den sergeant-majoor- administrateur J. C. A. Pluis en. twee fuse liers doodgeschoten. Een vrouwenkwestie moet aanleiding zijn tot deze daad. PEST TE SOERABAJA. Soerabaja is met pest besmet verklaard. VERGIFTIGINGSZAAK. De raad van justitie is begonnen met de behandeling van de zaak-Mulder, beklaagd van vergiftiging van den heer Hens, gouver neur van Atjeh. Mulder ontkent. STAKING AAN DE PREANGERBODE. Er is een algemeens staking uitgebroken aan De Preangerbode wegens het ontslag van vyf zetters. De Typografenbond heeft zich in verbinding gesteld met de Serekat Raiat. De politie heeft een vergadering ver boden. DE NED. BANK EN DE ROTTER- DAMSCHE BANKVEREENIGING. De Nederlandsahe Bank heeft de Rottcr- damsche Bankvereeniging gesteund in haar liquiditeit Zy heeft dit gedaan in het alge meen belang en niet alleen met voorkennis maar ook met volledige instemming van de Regeering. De Nederlandsche Bank vroeg daarby of de Regeering bereid zou zyn,haar een ga rantie te geven, voor zoover nare credietge- ving de normale gebruikelijke grenzen zou overschrijden. De regeering heeft, de zeer bijzondere om standigheden in aanmerking genomen, deze garantie toegezegd, voor het geval dat deze noodig zou blijken, natuurlijk onder het voorbehoud eener eventueele nadere goed keuring door de Wetgevende Macht. De hui dige toestand geeft geen aanleiding om te verwachten, dat die goedkeuring behoeft te yprden gevraagd.. HET DIPLOMATIEK INCIDENT IN FRANKRIJK. Ook in de wandelgangen der Fransche Kamer was gisteren het diplomatiek inci dent, door minister Albert veroorzaakt, het onderwerp, dat de gemoederen bezig hield. Het zeer waardig protest van den nuntius heeft diepen indruk gemaakt. De heer Her- riot moet aan zijn vrienden verklaard heb ben, dat bij het incident hoopt bij te leggen, dank zij de zeer goede betrekkingen, die liy steeds persoonlijk met den nuntius heeft onderhouden. De „Msb." merkt hierbij op. dat de heer Herriot inderdaad reeds in een vejgadering van de commissie voor bnitenlandsche zakeu van de kamer, toen daar een aanval op den nuntius werd gedaan, loyaal verklaard heeft dat in de kwestie van de houding van het episcopaat de nuntius zich absoluut niet met de Fransche bmnenlandsche zaken had in gelaten. Herriot zou voornemens zijn aan Mgr. Ce- rstti een explicatie te geven, waarbij dan de woorden, door minister Albert gespro ken, zouden worden voorgesteld als slechts en „controversy te zijn over de waardee- ring van een historisch feit. Deze naïviteit van den beer Herriot veroorzaakt nogal wat glimlachen. Herriot beeft aan zijn vrienden zyn groo te ontevredenheid te kennen gegeven over het ontactisch optreden van den minister van onderwijs cn in de omgeving van den president gaat men zelfs zoover Albert te verdenken, dat hij met opzet de zaak heeft willen verscherpen om Herriot te doen val len. Dat is wel een staaltje van de groote eenheid in het kartel. Gisteren werd de positie van het kabinet opnieuw als zeer wankel beschouwd. De kamerzitting van Dinsdag, waarin de socia listen geheel den boventoon voerden, heeft ook een zeer slechten iudruk gemaakt op de radicalen zelf, die aan de socialisten verwijten, wel alle voordeelen van de situa tie te willen binnenhalen en de regeering te willen dwingen tot een demagogisch op- drijven dar begrooting. maar van een mede ffrantwoordelijkheid niet te willen weten. Men geeft er zich echter rekenschap van dat zelfs een kabinet Briaud de gevangene zou zijn van de» kamer en het woord ont binding wordt steeds meer gebruikt, al ligt een tuasehentijdsehe kamerontbinding niet Id de Fransche parlementaire zeden. weidige Kia-nt van een 20.000 hoog« volt spanning. i i t w Maar waar meer om gedacht moest worden >s, dat ook de gwone huislei- amg van 220 volt u dooden kan in zeer slechte omstandigheden. Kort g'leden bezo-ht ik met nog en kele collega s het Veibgheidsmi’se im te Arr-'erdam aan de Hobbemastraat. Na een mac-a dingen bezien te heb- ben, die werkelijk van b»hn<r zón, voor al voor patroons, kwamen we on de af- deeling electrische looplanipies’en ka- meijamnen. Wii keken elkaar eens aan, toen de directeur vertelde, dat die velschillende lampen, die daar zoo vredig aan een touwtje ophingen, elk een mensch ge dood hadden. Met 220 volt? vroegen wjj. Ja zeker, geide hij, en hij vervolgde: Wij zien zoo dikwijs de woorden: Hoogspanning. Levensgevaarliik, maar er móchten wel eens borden aairjebracht worden hier en daar; Levensgevaarlijk. Laa^span- g want zci-le hij, van de twintig doodcLjke ongevallen, die in Nederland gemiddeld per jaar voorkomen door electrischen stroom, zijn de meeste door la.agspanning veroorzaakt. Hij liet ons nu een lampje pen, waarin de vingerafdruk nog ingeëtst stond van den ongelukkige, die aan het ketel bikken was, niet genoeg licht had, even het lampje wat dichterbij haalde en op slag dood was. 1 oen ’t lampjet onderzocht werd bleek, dat er een klein schroe je was los geraakt in de fitting, dit schroefje bracht den stroom naar den lv.;»«n teu koner- rand en ve-oorzaakte, wijl de man zeer goed met de aarde in contact was, ge aard” noemen de vakmenschen dat den dood. De directeur vertelde an een werk man, die een goede met hout geïsoleer de looplamp had, met bajonetntting en. dat deze de goede lamp ging verande ren in een schro^fitting, daar hit voor een baionetlampje naar het magazijn moest, wijl hij een schroeitittinp I impje voor het r\Jjpen had, bii ’t breken van zoo’n lampje den dood vond. Op zeke ren dag grijpt hij. als anders zijn loop lamp, raakt de schroefdraad van het lampje en sterk geaard zijnde, slaat hu dood. Zoo, zegt de directeur, zou ik voort kunnen gaan. In ’t buitenland ge beurde het eens, dat een dame, in een badkuip zittend, een lampje naar zich toehaalde, ze raakte het koperen gedeel te van de lamp en was onmiddeliiik dood. Ze was sterk geaard, wijl ze in het water zich bevond, toen de stroom haar doodde. De directeur waarschuwde dus drin gend, om bij het inschroeven van een lampje in de woonkamer steeds eerst den stroom at te stuiten bii ’t knopte. Immers het zichtbare koperen randje schroefdraad van het lampje, waar de lettertjes of c>:f - 25 kaar sen enz. op staan, staat onder stroom als de lamp brandt. Ook goed toezien dat het porseleinen ringetje, dat daar om heen zin, steeds in orde is en friet stuk. Verder verdient het aanbeveling nooit met een lampje gelijktijdig een water- leidingkraan of mu <r of gasleiding aan te raken, wijl dit zeer geaard” is. Ge woon op een drogen houten vloer staan de, met schoenen aan, zal men van een huislciding niet zoo gauw een doode lijk ongeltÉc krijgen, maar je kunt nat zijn, of op een steenen vloer staan, met doornattte schoenen. Men kan niet te voorzichtig zijn. Ten laatste wees de directeur er nog op, om bij een ongeluk onmiddeliiik met kunstmatige ademhaling te begin nen en desnoods 3 uur vnlhnuden. en verder bii .het gebruik van electrische artikelen steeds goede waar te koopen. hier met eea «nsfïg grensincident ty doen hebben. Bij het korte gevecht, lietwenr Ontstond met de Poolsche grenswacht wor- den twee Polen en een Rus gedood. GROOTE ONEENIGHEID ONDER COMMUNISTEN. Het Congres der Tsjechisch Communisti sche Party heeft duidelijk bewezen dat de communisten in dit land steeds minder aan hang behouden en de partij snel aftakelt. De pai.jj telt zelfs volgens het Verslag in het Congres uitgebracht, nog slechts 138.000 leden tegen 400.000 in het vorig jaar. „De „Pravo Lidu” verneemt, dat een groot aantal congressisten zich aangemeld heeft bij het secretariaat van do Sociaal- Democratische Party en zich weer'als 'id dier party heeft laten overschrijven. De Communisische party heeft iu Tsjecho- Slowakije blijkbaar geen toekomst en de tiisschenkomst van Moskou in <ie aangele genheden vau de Tsjechische Communisti sche Party kan het ontbindingsproces niet tegenhouden. MOORD IN EEN GERECHTSGEBOUW. hl het gerechtsgebouw te Maagdenburg heeft rich gisteren een opzienbarend voorval afgespeeld. Een poütie-wachtmeester, die wegens verschillende overtredingen terecht stond, en deswege werd veroordeeld, ver- zoeht. nadat hei vonnis was uitgesproken, aan een voor de dear wachtend persoon zyn hoed en jas te mogen afgeven. Dit werd hem toegestaan, doeh een coLh-ga-wachtmeester. Namnann geheeten. belette hem. de zaal te verlaten. Daarop trok de veroordeelde zijn revolver ew schoot tweeman! op Naumann die neerstortte. De dader snelde weg, doeh werd by den nitgang van liet gebouw door den portier tegengehouden. Ook op hem schoot de man daarop eenige malen. De por tier werd ernstig aan de borst gewond en Me wachtmeester snelde de straat op. Een wil de jacht volgde. Ten slotte kon hy worden gegrepen. Naumann was inmiddels reeds overleden. De portier is ernstig gewonde, in het ziekenhuis opgenomen, Zyn toestand* is orenwel niet hopeloos. EEN* VLfEGENIER-STOWAWAY Waarschijnlijk het eerste geval van een luchtstowaway werd Dinsdag gemeld door den piloot van een toestel, dat dienst doet tusseben Angliers en de nieuwe goudvelden te New Rotiyn. Toen de piloot uit New Rouyn terugkeerde, vond hij zyn toestel zeer zwaar. Hij maakte een moeilijken tocht. Te Angliers aangekomen ontdekte hij een sto waway. De man verklaarde dat hy gaarne zijn vrouw en kinderen wilde terugzien. Waarschijnlijk zal men hem niet vervol len. VALSCHE MUNTER. Sedert een half jaar ongeveer bestond bij den heer W. F. G. L. Driessen, burgemeester te Koog aan de Zran, het vermoeden, dat in zijn gemeente valsch bankpapier gemaakt werd. Gedurende dien tijd liet hij de gangen van verdachten nagaan. De speciale aandacht werd gewijd aan'Chr Schnatcr, eertijds lithograaf van beroep, doch U«ns werkzaam op een olieslagerij in de gemeente Koog a. d. Zaan. lu overleg met mr. A. R. Andriga, Haarlem, vroeg burgemeester Driessen medewerking van den heer Brockhoff, hoofd der "Valsch geld Centrale te Amsterdam. Dinsdagmorgen is in de woning van Schna- ter, aan de Badhuisstraat 25, onder leiding van burgemeester Driessen, een huiszoeking gedaan, die de vermoedens bevestigde. Bij de huiszoeking waren aanwezig de hee- ren Brockhoff, P. M. R. Versteeg, distr. com mandant der marechaussee te Amsterdam, mr. A. R. Andriga, off. van justitie te Haar lem, bUrg. W. F. G. L. Driessen^en Huisman, secretaris der firma Enschedé te Haarlem, benevens een agent van politic. Toen men te elf nur by Schnater binnen kwam, lag deze nog, te bed, daar hij deze week in de nachtploeg werkt. Onmiddéllyk was hy evenwel overeind en trachtte een afdrukraam, waarin een biljet van f 10. dat op de vensterbank stond om belicht te worden, weg te bergen. Er werden niet liin- der-dan 40 i 50 cliché s, benevens ingre diënten voor de vervaardiging vau bankbil jetten gevonden. Voorts kon een party van 120 a 150 afge werkte biljetten van f 10.iu beslag geno men worden. De dader» die dien dag juist 30 jaar was geworden, is per auto naar Haarlem over gebracht. Hij ontkent valsehe bankbiljetten in cir culatie te hebben gebracht en zegt, dat dit de eerste proeven waren. EEN VEILIGHEIDSSPELD INGESLIKT. Toen het 10-jarig dochtertje van de wed. 11. te Oisterwijk aan de tafel zat-te spelen geraakte onverhoeds n geopende veiligheids speld in haar keelholte, niet de punt naar boven gericht. De omniddellijk verschenen geneesheer achtte opneming in het zieken huis te Tilburg noodzakelijk. Hoewel de ligging van het voorwerp nauwkeurig be paald werd, l esloot men wegens het daar aan verbonden gevaar niet tot operatie over te gaan. Men is er intusschen niet in ge slaagd. het voorwerp te verwijderen. Niet tegenstaande het kind geen pyn lijdt, is de toestand levensgevaarlijk. STAKING OPGEHEVEN. De te Zaandam geproclameerde staking wegens „belastingschuld" is opgebeven. Zoo- als is meégedeeld, had een deel van het loe- se personeel, tezamen 65 man. den arbeid ncergelegd op grond dat eeu te groot bedrag van het loon wegens belastingschuld werd in gehouden. De firma van Wesson en Co stond hier buiten, omdat de inhoudingen die echter niet non dien aard waren als van werkne- inerszyde werd beweerd; van een loon van f 30 per week werd ten hoogste f 5 ingebon den geschiedden ingevolge de beslagleg ging van dea rjjksontvanger. Dit schijnen de arbeiders by nadere over weging ook te hebben ingezien, uaarom ze besloten hun verzet te laten varen. Vandaag zullen allen het werk hervatten. DE MOORDAANSLAG TE DEN HAAG. De Nederlandsche justitie heeft aan parket te Brussel het signalement, verstrekt van Abraham Martin, 25 jaar oud. beschul digd van manslag, gepleegd te ’s-Gravenha- ge, die zich, naar men veronderstelt, te Brus sel schuil houdt. Opsporingen, in de hoofd stad en dc voorsteden gedaan, zijn tot dus ver zonder resultaat gebleven. DE BRUSSELSCHE BANK. De politie had ontdekt, dat zich bij bankinstelling te Amsterdam een safe be vond, die op naam stond van den voort- vluchtigen directeur van de Brusselsche bank. De Jong. In verband met deze ont dekking verkreeg de rechtsgeleerde raads man, die de belangen van een aantal slacht offers van genoemde bank behandelt van den president van de rechtbank machtiging de safe te doen openen. Toen de deurwaarder de safe wilde open maken, werd hem dit geweigerd door dea rechtskundige van de bank. Na een bespre king met de justitie kon evenwel spoedig tot opening worden- overgegaan. Er werd center niets ge-J Reeds onder er waren bij banken te Keulen, Bonn en Dusseldorp geojicnd en men heeft be slag kunnen leggen op een paar ton. DIJK DOORGESTOKEN. Men meldt uit Sommelsdyk: Het watergemaal van den polder Everdina moest den laatsten tijd onophoudelijk dag en nacht doorwerken zonder dat men bemerken kon dat het waterpeil zakte. Tenslotte kwam men tot de ontdekking dit de scheidingsdam tusschen dezen polder en den polder Kraayenstein was doorgestoken. Een onder zoek naar de(n) dadcr(s) wordt thans inge- steld. Een belooning is uitgeloofd aan den- gene, die aanwijzingen kan doen, welke kun nen leiden tot vervolging. Deze waarschuwing is ten nor)C<ste I noodig. wijl iemand, die onvoorzichtig genoeg zoo’n huisje binnenliep, en als leek een ot ander aanraakte, den dood zou kunnen vinden door- de ge- De politie te Boekarest heeft een com plot ontdekt <lat zich <le vermoording van verscheidene -^Jiolitieke jiersonen ten doel gesteld had. Naar verleidt zou Johann Mayer in de plaats van den overleden minister Szabo tot Hongaarsch minister van Landbouw worlen benoemd. De Nationale vergadering te Angora heeft Fethy bey als voorzitter herkozen. In Poolsch Opper-Silezië verlangen <te arbeiders in de groote industrie salarisver- booging if verband met de styging der pry- zen. Uit Tokio wordt gemeld, dat de Sov- jet-regeering den wensch heeft te kennen gegeven, te worden erkend door de Japan- aebe regeering. een nota aan de Poohclia regeering dringt do Rwssieche Sovjetregeeriog nog maals aan op toelating van het Russische transitoverkeer op de Memel. Gebruik hiertegen Mynhardt’s Ar.ga-Siroop, 1.75. Bij Apoth. en Drogisten. De heer GERHARD zegt, dat het ambte naarscorps‘langzamerhand de zondebok ge worden Is.'De schuld, dat er veel te veel ambtenaren zyn aangesteld, ligt bij de re geering, niet bij de ambtenaren zelf. De regeering. is nu reeds ja ren bezig telkens wat nieuws te bedenken om de positie van den ambtenaar te verslechteren. We hebben nu al gehad groote afvloeiingen, inhouden der pensioenspremie, stop zetten der verhoogingen, indiening van een pen sioenwet, die ook weer een verslechtering is. Neemt dit nu nooit een einde? Spr. vraagt zich af: Waarom moest de be grooting voor 1925 iacens sluitend zijn. Welk motief was daarvoor. De positie van den gulden is door een voorzichtig beleid beter gediend dan door geforceerde maat regelen. De gulden was veilig gebleven ock zonder dat iyerd ingegrepen in de levens positie van tien duizenden. Spr, stelde de volgende vragen: lo. Is de Regeering bereid de inwerking treding v£n het nieuwe Bezoldigingsbesluit op te schorten en inmiddels den toost xv ten aanzien van het geldige Besluit zoo verre te herstellen, dat op de salarissen v n alle ambtenaren dezelfde kortingen worden toegepast en wel nevens het verhaal van 8K pCt. voor de pensidenspremie slechts eenmaal een korting van 5 pCt.? 2o. Is de Regeering bereid de verklaring af te leggen, dat, welke ook de beslissing zij omtrent het bedrag der korting, bedoeld in de vorige vraag, zij vóór 1 Januari 1926 met terugwerkende kracht tot 1 October 1924 geen verdere korting zal opleggen? 3o. Is de Regeering bereid onverwyld de noodige maatregelen te treffen tot herstel der regelmatige betrekkingen met de Cen- rale Commissie van Georganiseerd- Overleg; deze commissie te reorganiseeren en haar op ,te dragen zoo spoedig mogelijk een advies c.q. een ontwerp-berziening betreffende het op geschorte Bezoldigingsbesluit in te die nen? 4o. Is de Regeering niet van oordeel, dat de grondslag voor bet Bezoldigingsbesluit deze moet zyn, dat ook den minst bezoldig den volwassen ambtenaar een salaris moet worden toegekend, dat hem een behoorlijk maatschappelijk bestaan waarborgt? MINISTER RUY3 DE BEERENBROUCK antwoordt, dat hij toegeeft, dat salarisver mindering onaangenaam is voor den ambte naar. Maar het behoeft geen betoog, -lat ook voor de regeering dit onaangenaam is. De interpellant heeft verzuimd te wijzen op den teruggang van het salarispeil in het geheele land. De omstandigheden, waaron der wij leven, zyn oorzaak van dit alles. De tttrsty vraag van den interpellant komt hierop neer, dat hij den toestand van voor 1 October wil bestendigd zien. Het ant woord op deze vraag moet ontkennend lul den- - Tot sprekers leedwezen, kan hij niet ver klaren, dat de regeering vóór 1 Januari 1926 geep verdere salaris-korting zal voorstellen. Dit, geldt natuurlijk alleen voor wat na 1926 gebeurt. De regeering kan zich niet verbinden. De onderhandelingen met de Commissie van Overleg zyn geenszins afgebroken. Al leen ten aanzien van het Bezoldigingsbe sluit kwamen de onderhandelingen op het doode pont, omdat de Commissie weigerde advies uit te brengen. Een verantwoorde lijke regeering kan zich niet neerleggen bij een wijze van bandelen waarbij niet zy, doch de Centrale Cotnmisie den pas aangeeft. Intnssehen k aan de Centrale Commissie advies gevraagd of door een gewpzigde sa; mens tel ling van de commissie bet overleg kon «orden vergemakkelykL De beslissing moet echter biyven by de regeering. De Cóhunissie kan dus nooit anders dan ad vies geven. Wat de vierde vraag van den interpel lant betreft, vraagt de Minister welk bedrag als grens moet worden gesteld. Dit hangt toch af van de eischen, die men aan het leven stelt. In ieder geval kan spr. op deze vraag bevestigend antwoorden. De vergadering wordt verdaagd tot helen 1 uttr. ONTVLUCHT. Op het stations-emplaceinent te Venlo werd iu een remkast verborgen ontdekt de 14-jarige jongen B. v. d. L., uit Rotterdam, die met een goederentrein zich naar ’t Zui den gesmokkeld had. Hij was een verpleegde uit het gesticht Aug. Hermann Franeke Schooi voor psychopathische kinderen tc Rotterdam, waaruit hy ontvlucht was. Hij is onder geleide teruggebraeht. De politie te Overvcen heeft een man aangehouden, die op den Zylweg een dame heeft aangerand. Gisterenochtend is de electrische tram van Zeist naar Utrecht bij het dorp De Bilt gederailleerd, gelukkig zonder persooniyke ongelukken te veroorzaken. G., een der verdachten inzake de mal versaties aan de stedelyke gasfabriek te Breda, is voorloopig op vrije voeten gesteld. De andere verdachte is nog in arrest. De toestand van den heer A. Iliemstra commissaris van politie te Bloeniondaal, die Dinsdagavond te Bloemendaal door een aut'j werd aangereden is vry gunstig. Do patiënt heeft een mstigen nacht gehad. Te Beverwijk viert het echtpaar J. Visser—Stammes op 1? Nov. a.s. een zeld zaam jubileum. Deze oudjes herdenken hun 60-jarige echtvereenlging. Beiden zijn zeer kras on genieten een goede gezondheid. Het driejarig zoontje van den land bouwer J. Kragt op het Kampereilaud, viel al spelende met het achterhoofd op do Scherpe pennen vau een lainll»ouwmacbinc. Jlet knaapje is aan do gevolgen overleden »-~-Te Glanerburg hoeft het 4-jarig zoontje van den arbeider S., dat met eenige nndere speelde, een rad over de borst gekregen toen het paard plotseling aantrok. Het ventje overleed eenige ©ogenblikken later. T« Platten fs een geheime communis tische drukkerij ontdekt. De drukpersen, verboden brochures enz., zyn in beslag ge nomen. rVolgen» een draadloos bericht nit New York is mevrouw Harding's toestand thans levensgevaarlijk te achten. Te Stettin is het tijdens een kiesverga- dering der Völiksche party tot ernstige bot singen gekomen met links staande elemen ten, waarby oen aantal personen werden gewond. De politie ontruimde de zaal en herstelde do orde. Op het Kapitool te Rome is Dinsdag het in 1870 verwijderde kruis weer opge richt. De forten van den Monte Mario losten bij deze plechtigheid saluutschoten. Hef Spaansch gezantschap te Brussel spreekt het bericht, dat een officier to Te- toean een aanslag op Primo do Rivera zou hebben gepleegd en deswege gefusilleerd zou zyn, tegen. Het is geheel nit de lucht gegrepen. DE BELASTINGEN. In de Memorie van Antwoord op het voor loopig verslag van de Tweede Kamer no pens Hoofdstuk 1 van do Staatsbegrooting 1925, wordt ten aanzien van de belastingen meegedeeld, dat do minister van financiën beoogt te komen tot verlaging van het suc cessierecht, verlichting van deq druk der verdedigingsbelastingen en vergroot ing van den kinderaftrek by de inkomstenbelasting. De belasting op weeldeverteringen, die irf voorbereiding is, zal geheven worden van de verteringen in hotels en restaurants, dio een bepaald bedrag te boven gaan, en bij aanschaffing van bepaalde weeldeartikelen. ■-t: DE POSTCHEQUE- EN GIRODIENST. In verband met het inwerking treden op 10 November 1924 van de bepalingen van het Girobesluit 1924, genoemd in de beschik king van den minister van waterstaat van 5 November 1924, no. M 238, afdeeling pos terijen en .telegrafie, vestigt do directeur van den postcheque- en girodienst er de aandacht op, dat voor de rekeninghouders daardoor weder de gelegenheid is geopend om bedragen, welke de post-administratie aan ben heeft uit te betalen, kosteloos op hun postrekening te doen bysebrijven. Daarvoor komen in aanmerking de be dragen wegens postchèques, postwissels, j>ostbewijzen, postquitantiën, de uitbetalin gen voor de Ryksverzekeringsbank, terug betalingen op de Rijkspostspaarbank als mede de op binnenlandsche verrekenzemiin- gen (brieven en pakketten) ingevorderde bedragen (zie art. 4 van den gids voor re keninghouders). kunnen weder worden aangevraagd. Deze zuilen verkrijgbaar zyn in twee soorten, n.L met 12 en met 24 kwitarrtiën. Door het gebruiken van deze brieven zal liet gemis van lokale rekeningen veel min der worden gevoeld en zal het voor de re keninghouders mogelijk zijn gelden van hun rekening omniddellijk te hunner beschikking te krijgen. Het tijdsverloop, dat bij aanbie ding van cheques op eigen rekenintr in een gecentraliseerd systeem noodwendig ont staat vóór dat de gelden kunnen worden uitbetaald, wordt daardoor ontgaan. Voor het gebruik van dc postcredietbricven wordt overigens verwezen naar de desbetreffende bepalingen voorkomende in den Gids voor rekeninghouders (art. 6 onder b, 16 onder c, 22 en 235. j De prijs van de omslagen G 39 voor toe zending van girobiljetten enz. aan het girokantoor is nader vastgesteld op 40 ct. in plaats van 60 et. per 100 stnks. ST. DONATUS. Door den Ned. R. K. Bond van Verzeke- riagspersoceel „St. Donatus” is een mani fest gericht aan de georganiseerde arbei ders in Nederland, waarin wordt gewezen op het feit, dat sinds de invoering vau den korteren arbeidstyd door vele arbeiders en ambtenaren, de vry komen de tijd wordt be steed voor de uitoefening van het agent schap eener verzekeringsmaatschappij. Waa schap eener verzekeringsmaatschappij. Waar deze^practyk noodzakelijk moet lijden tot nadeel van de beroepsagenten, wordt van de verzekerden gevraagd, dat zij van hun boden enagenten zullen eischen, dat zij lid zyn van een vakvereeniging van verzeke- ringspersoneel. Indien zij bona fide zijn, kunnen zyn lid wezen eener organisatie. 'EKEN WAARE BEDIEND. igeerw. heer Deken A. vvaare, ue- Beverwyk, is Dinsdag van de H. U. Sacramenten der Stérvoaden vooraion.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1924 | | pagina 2