ONS BLAD” Bureau: HOF 6, ALKMAAR. Telefoon: feuilleton. 4 ruBTOiTO 1048W. SO J tawfcri 1915. postgu»' i04863. 19e Jaargang Van 1—5 regda f 1.25; elke regel meer 10.25; Vee per regel f 0.75; Rubriek -Vraag en aanbod" bq uitbetaling per plaatsing f 0.60 BUITENLAND. Het roode testament. Korte Berichten. Abonnementsprijs* kwartaal voor Alkmaar f X—- /oor buiten Alkmaar f 2 85 Met Oefllustreerd Zondagsblad 0 00 f hooger. ten alle abonné’s wordt op aanvrage gratis een polis verstrekt, welke hen verzekert tegen ongevallen tot een bedrag van f 5OQ,f 400,—, f 200,f 1OO.f 60.f 35.f 15.’ Katholiek Holland op zijn smalst. POSTGIRO 104863. iten van Ibn-el-Said die J G. b<j ge- de zuilen we bij Miromesnilstraat medaille by mij droeg? Geen verdween in de (Wordt vervolgd) ADMINISTRATIE No. 433 REDACTIE No. 333 NOORO-HOLLANDSCH DAGBLAD van Mecklenburg Schwerin heeft allo kost- ont- gear- van weer... Vat b toch eigenaardig.... wie zou die kerel toch zyn?.... Waar komt hjj vandaan.... Wat zou hij zoeken?.... 1 weest by de samenstelling van het nieuwe kiesreglement, dat allereerst beoogde, een- heid over het geheele land te brengen in de Herriot heeft Jean Herbitte, Franach gezant te Moskou, opgedragen by de sovjet- regeering te protesteeren tegen de redevoe ring door Rykof in een bijeenkomst van onderwijzers gehouden over de Russische wjjze van candidaatstelling, en een van de grootste vragen, die het vorig jaar dit on derwerp beheerschten, was: op welke wjjze waarborgen wij de samenstelling van een kamerfractie, die in het belang van het land en van het Kath. volk in znn geheel, nood- zakelyk is? Mocht men hopen dat de uitvoering van het kiesreglement een bevestiging van deze vraag zou inhouden en men zich in onze i>ar- ty eens en voorgoed van het districten-, nu kringenstelsel, zou losmaken, de teckc- nen tot op den huldigen dag wijzen hierop nog geenszins, niettegenstaande het regle ment zelf voor de berekening der stemmin gen het land althans in 3 groote stukken ver deelt: het Zuiden, het Westen en het Oosten met bet Noorden. maken. Spreker eindigt met een beroep op de eensgezindheid Advertentieprijs» gang van den lAinenweg. Hy zocht de maats op, waar hij van klee ren verwisseld hld eu trok zyn gewone klee- ren weer aan. Tien minutey later kwam hij, volkomen veranderd w<jr uit do laan te voorschijn en ging naar dpriaan van Daumesnil, waar hy, en huturijuiig aantrof, dat van St. Mandré kwwiflT Hij liet zich tot brengen. Hij spoedde zich naar huis en was weldra in diepen slaap DE TROEBELEN IN CHINA Uit Sjanghai word» gemeld, dat de troe pen van Tsji-sji-hr-joean totaal verslagen zijn by Tsjinkiang door de strijdkrachten van Loe-Joeng-sjang. Het leger van Tsji is thans in vollen te rugtocht. Tsji-sji-joean heeft al zyn reserve-troepen naar Soetsjou gestuurd, waar hy hoopt een verdedigingslinie te kunnen vormen. Het valt echter te betwijfelen of die linie het zal kunnen houden. Alle marine-strydkrachten te Sjanghai en ook de Sjanghaische vrijwilligers worden gereed gehouden om op alle gebeurlijkhe den voorbereid te zyn. De berichten uit Sjanghai stellen de ge beurtenissen, die daar voorvallen, al veel ernstiger voor dan die in bet afgeloopén najaar. De naijverige militaire gouverneurs van provincies bevechten elkaar in de om streken der stad. De in de omringende dia- toicten aangerichte schade is reeds aanzien lijk. De troepen van maarschalk Tsji-sji-hi- joean, den vroegeren militairen gouverneur van Kiangsoe trekken in wanorde uit Tsjing- kiang terug voor den opmarsch van regi menten, die door Tsjang-Tso-Lin waren ge formeerd uit de vluchtelingen der „witte” Russische legers in Mantsjoerfje, welke troe pen hij ter beschikking had gesteld van Loe- Joeng-Sjang, den voormaligen militairen gouverneur van Tsje-Kiang om er Kiang Soe mede te onderwerpen. De vrees wordt gekoesterd, dat Sjanghai spoedig zal worden overstroomd door vluch tende soldaten. De te Sjanghai beschikbare strijdkrachten der buitenlanders worden op slechts 1000 geschat. In de North China Daily News wordt er op aangedrongen, dat de groote mogendhe den voldoende strijdkrachten aan land zullen zetten om de spoorwegen, die naar Sjang hai’ leiden te bewaken en een neutrale strook om de buitenlandsche nederzettingen in te stellen Uit Sjanghai wordt gemeld, dat het Brit- sche stoomschip Wenchow zeven mijlen ten Noorden van Tsjetiang hevig door Chinee- zen is beschoten. Het schip moest naar Nan king terugkeeren, vanwaar het met twee andere Britsche koopvaardijschepen door een Engelsch oorlogsschip naar Sjanghai werd geëscorteerd. Het Britsche stoomschip Tung- chow werd by het passeeren van de forten van Woosoeng eveneens beschoten, zonder echter te worden getroffen. Twaalfduizend man Chineescho troepen, die te Sjanghai sinds 14 Januari waren ge ïnterneerd, zijn ingescheept naar Sjantoeng, de provincie waar zij vandaan kwamen, waardoor Sjanghai van veel angst is ver lost. Maar men blijft toch nog bezorgd hier over, dat de verwachte nederlaag van Sji- si-joean tot gevolg zal hebben, dat zyn troe pen aan de grenzen van de nederzetting zul len komen. De telegraafdraden zijn gisteren doorge- sneden. wilde niet byten. Jules Boulenois pakte nog eens. Je cog- nacflesch en sprak hem duchtig aan. Het visschen scheen hem te vervelen. Tenminste, hy legde zyn hengel neer en ging in een hoek van de boot zitten slapen. Een zwaar geronk bewees, dat hij in die pen slaap was Pascal legde eveneens zyn hengel neer en luisterde. Jules Boulenois bleef snorken. Voorzichtig stak Pascal de linkerhand uit en bevoelde de hals van den Fluwijn, waarom het lint met de medaille hing. Hy greep de medaille vast. Door deze onverwachte aanraking schrok de Fluwijn wakker en greep met zijn ge spierde hand Pascal bij de kleeren eu wilde zich verzetten. Hij verloor het evenwicht en viel op den kant van de boot. Door het geweld van den schok en onder het gewicht der twee mannen kraakte de oude boot, helde om, schoot vol water en de twee mannen rolden in do Marnc. Pascal was een uitstekend zwemmer, maar hij werd in zyn bewegingen gehinderd door het gewicht van den Fluwijn en door de zwaarte van zyn kleeren. Met een geweldige schok brak hij bet lint, stak de medaille tusschen de tanden eu zwom naar den oever. Hij kwiom naar boven, bleef staan en luis- 141. „Heb je al lots gevangen?” „Nog maar een paar vorens.” „Anders niet?.... Dat beteekent nog niet veel.” „’t Is nu donker genoeg.... *t verderop gaan visschen?” „Goed, laten we maar gaan.” Pascal stapte in de boot en ze zakten de Mame af. De nacht was zeer donker.... bettp'iken lucht.... geen maan of sterren te zien. Ternauwernood kon men op den oever de donkere gedaanten van dg hooge hoo rnen en het dichte kreupelhout onderschei den. De boot werd vastgelegd- Zemaakten hun hengels gereed en zet ten zich neer Alles was rustig. .Er heersebte volkomen stilte.... windje bewoog dejucht. Men hoorde niets dan het zwak en een tonig geklots van het water tegen de oevers. Van tyd tot tyd weerklonken in de verte het gefluit en het geraas van een voorbij snellenden trein en hoorde men het schuren .van de wielen over de rails.... Dan keerde de stilte weer terug. De vangst beloofde niet veel..,. De visch ring ond« schulden aan Frankrijk. De Noorsche koning heeft gisteren het Storting geopend. Te Frankfort a. d. M. is een griep-epi- demio uitgebroken. Branting's gezondheidstoestand, die de laatste dagen geenerlei wijziging had on dergaan, was Zondag bevredigend. Een Duitsch landgoedbezitter in Mexi co, zekere Hinzpeter, was vermoord en uit geplunderd. Thans zyn de daders gepakt; een groot deel van het gestolen goed werd in hun bezit gevonden. Het Noorden van Noorwegen is Zater dag en Zondag door een hevigen storm ge teisterd. Verscheideiie schepen en booten zyn op het strand geworpen en een dertig op varenden zyn in de golven omgekomen. Uit Faenza in Noord-Italië wordt ge meld, dat te Bendandi Zondag kwart na een ’s namiddags een hevige aardbeving ge registreerd is, die drie uur geduurd heeft. Men vermoedt, dat er groote verwoesting aangericht is. Aan de „Petit Parisien” wordt uit Bel grado geseind, dat 2000 Kroaten, die gear resteerd waren als te zijn betrokken by bolsjewistische propaganda, werderom zyn vrijgelaten. Blijkens een bericht uit Teheran is de Perzische ministet van i I menlandsche za ken generaal Emir Ekadar op last van den minister-president in hechtenis genomen. Een vliegtuig te Maagdenburg is gis teren'uit een zweefvlucht van een hoogte van ongeveer 50 meter neergestort. De vlieger- teeraar en zyn leerling, die in het vliegtuig zaten, zyn beiden omgekomen. Ui» het gevoerde onderzoek ia tot 4us- ver gebleken, dat Denkc, de Sileaische moor denaar, in het geheel 20 personen heeft in gébracht. Een kamerdienaar van hertogin Maria i1/11«2 bare juweelen en het familiezilver vreemd. De dief, die te Warn,mtinJe reeteerd werd, was nog in het bezit het grootste gedeelte van den buit. Het Oostenrijksche hooggerechtshof heeft het beroep van Jaworet, die den aan- I slag op mgr. Seipcl heeft gepleegd, tegen zyu veroordeeling tot drie-en-een-half jaar gevangenisstraf, afgewezen. Te Königsbergen en Spandau hebben botsingen tusschen de leden van deu Reichs- banner zwart-rood-goud en de rechtscho par tyen plaats gevonden. Een persoon werd gedood, tien werden zwaar gewond. De filosofische faculteit van Berlyn heeft dr. Eckener, den commandant van de Zeppelin, tot eeredoctor in de staatsweten schappen benoemd. Streeemann heeft een aanklacht inge diend tegen de hoofdredactie van de „Mon- tagmorgen”, wegens een artikel, waarin hy met een besluit van den Stahlhelmbond in verbinding wordt gebracht. De „Dni” verneemt uit Astrakan, dat door den storm een ijsschots, waarop zich 32 visschers bevonden, naar de zee is afgedre ven. Een uitgezonden stoomboot slaagde er slechts in, vier visschers te redden. De an deren verdronken. Bij een gasontploffing in een mijn to Kilmarnock zyn vijf mannen gedood. De Spaansche legerautoriteiten hebben opdracht gegeven voor den bouw van een aantal tanks, die ieder plaats bieden aan twintig man en acht machinegeweren. Frankryk. DE DUITSCHE REGEERINGSVER- KLARING. Eerst gisterenavond in de achtste verga- ig van den nieuwen Duitschen rijksdag het eindmjjk.. zaouac gekomen, dat de Y regeering aan de wiksvertegeirwoordiging T in vnrj*KMa^rkF/l Het nieuwe Duitsche rykskabinet is thans gecompleteerd door de benoeming van Von Schlieben, die tot dusver „ministerial-direk- tor” aan het ministerie vao financiën was, tot minister van financiën, en von Kröhne, die tot dusver staatssecretaris aan het mi nisterie van verkeerswezen waj, tot minister van verkeerswezen. De portefeuille van de bezette gebieden neemt de rykskanselier zelf. EX-K0NINGIN MARIA VAN NAPELS f Ex-koningin Maria van Napels is gisteren ochtend te Mumüicn overleden aan de ge volgen van een longontsteking. De overle dene, die een dochter van den Beierschen aartshertog Max I en een zuster van de Oostenryksche keizerin Elisabeth was, is 83 jaar oud geworden. Zij was op 1 Januari 1859 in het huwelijk getreden met Franz Maria Leopold van Calabrië. Na den dood van Ferdinand II, op 22 Mei 1859, besteeg zy den troon van Napels. Op 11 Mei 1866 landde Garibaldi op Sicilië troepen, waar mede hy tot Palermo oprukte. Op 17 Sep tember van hetzelfde jaar werd Napels door Garibaldi veroverd. By een daarop gehou den plebisciet sprak de bevolking met 1.732.000 tegen slechts 11.000 zich voor aan sluiting by Italië uit. Garibaldi kon nu ook spoedig de rest van het koninkrijk bezetten. Alleen de vesting Gacta hield nog een jaar lang stand, maar werd ten slotte ook door Garibaldi veroverd. Koningin Maria had daar met haar soldaten gestreden en kreeg daarom den cerenaam van heldin van Gacta. DE FINANCICELE CONFERENTIE. De Amerikaansche minister van Buiten- landscbe Zaken Hughes heeft verklaard, dat het accoord van Parys nóch wettelyk, nóch moreel eenige verbintenis heeft opgelegd aan de Vereenigde Staten, die even vry als ooit staan ten opzichte der Europeesche aange legenheden. .De. leiders der huidige regeering houden «r aan vast dat hut ateeda da politiek van Amerikaansche regeering is geweest, dat uitvoerend gezag alle kwestie» behandelt, welke betrekking hebben op do inning \an vorderingen tegen andere naties. Van het Witte Huis wordt verkhtard. dat Coohdge dit goedkeurt. TROTSKI. Zooals in het kort gemeld, besloot bet centrale comitó der Communistische Partij met op twee na algemeene stemmen en de centrale commissie met algemeene stemmen en een onthouding, Trotski een categorische waarschuwing te geven en hem er op to wyzcn, dat het noodig is, om zich niet al leen in woorden, doch ook in daden aan de partijdiscipline te houden. Voorts werd besloten Trotski van zyn functie te 'ontslaan, zyn verdere medewerking aan den revohitionnairen oorlogsraad voor oumogelyk te verklaren en ten slotte de be slissing over de kwestie van Trotski’s mede werking aan het centrale comité tot den volgenden partijdag uit te stellen. Aan Trotski werd verder medegedeeld, dat zyn tegenwoordigheid in het politieke bureau van de party nmt meer mogelijk zal worden ge acht, wanneer deze besluiten niet worden nagekomen. De discussie is hiermee als afgeloopen te beschouwen. In de motiveering van jieze besluiten wordt er op gewezen, dat men zich genoodzaakt heeft gezien, eens en voor al tijd een einde te maken aan het herhaalde- Ijjk optreden van Trotski tegen het bolsje wisme en den partydwang. Marx, de mafonnieke burgemeester van Brussel, heeft verklaard, dat hij zelfs niet denkt aan een sollicitatie naar het gouver neurschap van Brabant en liefst burgemees ter der hoofdstad wil blyven. Jg» den hoogen kant op en viel uitgeput in het gras neer Hy beefde van koude. De koele wind striemde hem als ijs over het natte lichaam. Hy had al eenigen tyd gelegen, toen hij weer probeerde op te staan. Het ging moeilijk.LHij had veel pijn. Toch volgde hy, hoewel eenigszins wan. kelend, zyn weg langs de Marnc. Hij was tenslotte gekomen aan de deur van een houten hut, die den veerman over dag tot schuilplaats diende cn waar hy ook dikwijls verbleef. Hij o*nK *1° h’**' binnen en trok andcro kleeren aan. Dan zette hij zich neer in een hoekje en rustte. Langen tijd zat hij daar en dacht na, waarom die vreemdeling hem toch zijn me daille ontstolen zou kunnen hebben. „Hy had ’t er beslist op toegelegd, de schurkMaar hoe wist hy, dat ik een medaille by mij droeg?.... AmeJée en Vir ginie zyn ook vermoorden hun medaille ie ook verdwenenDat herinner ik me nu Dat is toch eigenaardigWie terde. Hij zag of hoorde niets. Dan sloop hij naar do plaate waar toot van den Fluwijn moest liggen. Geen boot was te zien. Het vaartuig was gezonken. Hy bleef staan luisteren.... Er heerschte een dood«che stilte. „’t Is gedaan”, mompelde hy. Hij zette het op een draf naar het bosch van Vincennes. Nauwelijks had hij UIT DE HEDZJAS. Volgens de Daily Telegraph heerscht te Djeddah groote onrust. De bezetting ver wacht n.l. binnenkort een bestorming door de strijdkrachten die de Wahabieten tegen de stad hebben geconcentreerd. Naar verluidt zyn het hoof«f der Senoe^si en andere gezaghebbers uit de moslimsche wereld (o.a. ook uit Britsch-Indië) te Mekka aangekomen als gasf ‘2 een pan-isiamiüsche conferentie wil bijeen roepen om een nieuwen chalief te kiezen. DE KIESWETHERZIENING IN ITALIC. De Italiaansche Kamer heeft de artikelen behandeld van het wetsontwerp tot herzie ning van de kieswet. Zy verwierp het meer voudig steifirecht, de beslissing waarover de regeering aan het oordeel van de Kamer had overgelaten. Na een debat, waaraan vele sprekers deelnamen, nam de Kamer bet her- zieningsontwerp met 268 tegen 19 stemmen aan. De Kamer ging daarop uiteen voor onbe- paalden tyd. De Kamercommissies hebben verscheidene wetsontwerpen onderzocht. Zy hebben zich in meerderheid verklaard vóór het wetsontwerp op de geheime vereenigingen, en tegen het wetsontwerp betreffende het vrouwenkies recht. DUITSCHLAND EN FRANKRIJK. Naar luid van een bericht bit Parijs heeft de Fransche minister van koophandel Ray- naldy aan de Duitsche economische dele gatie een tegenvoorstel laten overhandigen terzake van het voorloopige handelsverdrag De Subcommissies uit de delegaties van Duitschland en Frankrijk hebben zich bezig gehouden met de bespreking van de kwestie der oprichting van Dujtsche consulaten in derinj was lii—i kon worden voorgvstcra. De nieuwe rijkskanselier begint met woor den van dank aan zyn voorganger Marz. „Het oordeel vhn de geschiedenis zal steeds zyn, dat bet kabinet-Marx het Duitsche volk een heel eind weegs verder heeft geleid op den doomachtigen weg van het herstel”. De rykskanselier spreekt dan over de taak van de nieuwe regeering. De hoofdzaak by de regeeringsfonnatie was, dat de nieuwe regeering op een meer derheid in het parlement zou moeten steunen. Dat strookt met den grondslag van het par lementarisme. Onze taak was allereerst te verhinderen, dat de regeeringscrisis een staatscrisis zou worden. De regeering zal iedere poging om met ge weld of onwettig de grondwet te veranderen als hoogverraad vervolgen. Zij zal de ver houding tusschen rykeu en landen herzien en bijzonder letten op de waarachtigheid en de zuiverheid van het openbare leven en zich het lot van de ambtenaren aantrekken. De regeering zal trachten, den politieken strijd tot rust te brengen en confessioneele tegen stellingen te overbruggen. In de buitenlandsche politiek zal zij het bevorderen van een werkelijken en duurza- meu vrede onder de volken doen. De rich ting van de buitenlandsche politiek wordt in de eerste plaats bepaald door de overeen komst van Londen. De .wetten, die in verband daarmede zün uitgevaardigd, zullen loyaal worden tpegepast. De ontspanning, die de Dawes-wettou hebben toegebracht, is geschaad door de niet-ontruiming van de Keulschc zone. De regeering zal er met kracht naar stre ven. Duitschland van het ongerechtvaardigde verwyt, dat het de schuld beeft aan den oor log, te bevrijden.’’ Zjj hoopt een ryksschoolwet aanhangig te Nauwelijks had hy een tiental meters aP gelegd of hy bleef plotseling staan. Een gerucht dat van de rivier kwam, trof zyn oor. Hij trad weer naar den oever en keek on luisterde aandachtig'. De nacht was donker cn de oever hoog. Het was ónmogelijk iete te onderscheiden. Opnieuw deed zich een soort van geklots in het riet hooren.... Dan was het weer stil. B’t Is misschien een otter, die aan ’t visschen is of waterratten, die op jaebt zijn,” mompelde hy. Hij hernam zijn draf en duisternis. In minder dan een half uur legde hy den afstand af, die hem van de brug van Cha- rentin scheidde. - Eindelijk bereikte hy het bosch en kon gemakkelyk zijn weg vinden. Een groote gebroken *ak hing aan den in liet gerucht dat Pascal gehoord had, toen hij zich vxn de Manie verwijderde, was niet toe te schrijven aan een otter of aan water ratten. Daarin vergiste hij zich. De lucht was eenigszins opgehelderd, en by het zwakke licht, dat de maan nu en dan over de rivier wierp, kon men een man zien, uitgeput van vermoeienis, die zich aan het riet van den kant vastklampte om zich niet door den stroom van de Marne te laten mee- sleepen. Het was de Fluwyu. De Fluwyn, half geworgd in de worsteling, gekneusd door den val op den kant van Je boot, probeerde aan den oever te komen. Hy gevoelde een vlijmend scherpe pijn in den rug, tusschen de gehouden, doch verloor zyn tegenwoordigheid van geest niet Langzaam, pijnlijk, klom de jonge visschez i. Een van de grootste grieven, welke door de tegenstanders dei Evenredige Vertegen woordiging, steeds naar voren woidt ge bracht, is het feit dat het ónmogelijk is ge worden een in een zeker deel des lands ge liefde persoonlijkheid in de kamer te bren gen, omdat de E. V. aan het districtenstel sel een einde heeft gemaakt en de verkie zingsmogelijkheid geheel aan het partijwezen Js onderworpen. Voor ons, die ons op het standpunt plaatsen dat do begineelen den grondslag moeten vormen van de staatkunde én dat de staat zelve niet gebouwd moet' worden op de individuen doch op de orga nen der Maatschappij, moge dit dus geen be zwaar zyn. Niet alleen op grond van het feit dat a. d. Katholieken van Nederland zonder E. V. geen aamal mandaten werd toebedeeld even redig aan hun getalssterkte, hebben onze ver tegenwoordigers dan ook voor de invoering hiervan gestreden. Toch was en is er ook nu nog een groot aantal Katholieken dat zich moeilijk met deze logische gedachte kan vereeni- gen en het was daarom niet te veroordeelen, dat meu in 1918 in onze party met deze stemming rekening hield en er misschien meer dan het voor de party en het alge meen belang goed was gekt werd op ge westelijke verlangens en men ging afwegeu of het wel goed was candidaat A hier en candidaat B daar te plaatsen. Per slot van rekening was het echter al leen maar de Kath. party die door bet groot aantal mandaten rich deze weelde(?) kon veroorloven .Byna alle andere partyen kon den dit slechts voor een deel en de meeste konden op-straffe v. d. meest-geschikte partjj- genoote» geen redelyke verkiezingskans te geven, eenvoudig mot anders-doen dan met een breeden ruimen blik het land in zyn geheel te overzion Zij kwamen by de verkiezingen uit met een lyst over het geheele land met aan het hoofd de leiders, of wanneer een groo- ter aantal zetels moeht verwacht worden met 2 of 3 lijsten. Niemand zal ontkennen dat dit minstens waarborgde dat verkozen werden de meest-onmisbare persoonlijkheden niet alleen, maar dat de lijsten zelf met aan het hoofd do leiders meestal le klasse staatslieden een groote propagandistische waarde hadden. Meestal had men dan ook nog wel gelegenheid om een zoodanige ver- deeling te maken dat by de kanshebbende Candida ten een vooraanstaand persoon, ge liefd.in een bepaald gewest, niet ontbrak. En met dit alles was tevens gewaarborgd dat men een kamerfractie verkreeg zooals in het partij- en in het aleemeen belang werd be- geeri’ •u 1922 werd in onze party echter hetzelf de gedaan als in 1918, iedere kring zelfs zy die niet eens kans hadden den kiesdeeler te behalen eischte zijn rechter als gewest en slechts in enkele streken kwamen combi naties tot stand, maar dan nog maar alleen die, welke hoogstens kans boden op een ver kiezing van 4 of 5 leden. En nu zuHen wy niet den staf breken over de samenstelling van de huidige kamerfrac tie en niet de vraag stellen, of deze wel be antwoordt aan de redelijke eischen die Hier aan mogen gesteld worden. Als deze samen stelling er echter een is die alleszins goed geacht mag worden en aan de redelijke eischen voldoet dan mag dat niet anders ge noemd worden dan een bloot toevallig feit, en niet het gevolg van het stelsel en de wij ze waarop de candidaatsteDing placht te geschieden. J-s hiervan terdege bewust kiesreglement, dat allereerst beoogde.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1925 | | pagina 1