Noord-Hollandscl) Dagblad. I I I ALKMAAR. Tweede Blad. I I toeg»*trcdeu als lid die ij en van pnj sen aantal en een bliek ook een hulpetalage io-de Houttil had aangebracht, is tot uitbreiding van zjjn zaak overgegaan, «ïoor in de Houttil en in de Achterstraat een geheel nieuw gebouw op te doen trekken. Reeds heeft men met de uit voering der plannen een aanvang gemaakt au is met het sloopen der perceelen Achter- sVaat 47 en Houttil 50 begonnen. De per- guuelen Langestraat en Achterstraat 49 zullen voorloopig nog intact blijven, totdat het nieuwe gedeelte is verrezen. Dan zal ook Het perceel Achterstraat 49 gesloopt warden en in aansluiting met de andere perceelen weer worden opgetrokken. Alsdan zal een machtig gebouw met drie verdiepingen en een zolder verkregen worden met een winkeloppervlakte van pl in. 500 vierkanten M, ongeacht de oppervlakte van de bovenverdiepingen. De bedoeling van deze verbouwing is, naar men ons mededeelde, het bedrjjf zoodanig uit te breiden en naar de eischen des tyds in te richten, dat het publiek zich voor ziju in- koopen tot Alkmaar kan bepalen en zich niet meer tot de groote steden behoeft te wenden. Het Alkmaarsch Warenhuis zal^ls de ver bouwing tot'stand is gekomen - hetgeen naar men verwacht in Mei het geval zal zijn zich kunnen verheugen in het bezit van niet min der dan drie ruime ingangen in de Lange straat, in de Achterstraat en in de Houttil, wat ongetwijfeld zeer ten gerieve van de be- dütg verfceerde. een ufüreseholden, voor welk onbeschaafd bedrijf hij heden terecht stond. De jon gde man echter erkende thans op de rui- terlijkgte manier schuld. En toen de officier f 25 boete of 25 dagen vorderde, verklaarde hij niets te zegden te hebben, daar hii overtuigd was dat hii .straf had verdiend. Onze goede politierechter was sprakeloos va t verbazing over zulk een meegaand patiënt en veroordeelde hem tot oelooning voor zijn voorbeel dige boetvaardigheid en zelfveroordee- ling tot slechts f 10 boete of 10 dagen. Schitterend vuurwerk tot slot van de feestviering. Een ingezetene uit Helder, die be paald niet behoort tot de voormannen van de blauwe knoop, werd op 1 De cember uit een café gezet, omdat hij den caféhouder een watjekou had verkocht Hii hield er echter den moed maar in en wist opnieuw binnen te dringen. Toen vernielde hii eenige glazen en de buis van de waterleiding, ga' een an deren bezoeker ’n mep met ’n stoel en zette de kroon op het werk, door zich geweldig te verz?t‘en tegen de poli ie- agenten, die waren aangenikt om dezen wildenjan over te brengen naar de ge legenheid, door de gemeente welwillend beschikbaar gesteld voor ka!meering van drankzenuwlijders. Voor al de door hem verrichte ge- vfceldprestaties werd dit drukke ventje heden veroordeeld tot f40 boete of 40 dagen; een betrekkelijk geringe straf, doch er schijnt hoop te bestaan, da hij zijn leven zal beteren. De zitting werd daarna AGENDA. R. K. VEREEN.GEBOUW. DONDERDAG 7 mur Jaarverg. van den Bond van Overheidspersoneel „St. Paulus”. (Abusievelijk werd Zaterdag deze ver- dering op Dinsdag aangekondigd) ZATc. D .Li Contributie-betalingen op de gewone uren. 5— 6 uur gelegenheid om te sparen. 6— 7 uur Bibliotheek. 7— 8 uur Spreekuur Bureau voor Ar beidsrecht. Voor het Ondersteuning?'onds heb ben zitting: Spuiman en Hink. Behoudens verhinderingen zal de ambtenaar van den bond voor de leden te spreken zijn op: Dinsdag, Woens dag. Donderdag en Vriid®£ van 12 tot UZ, pur. Men gelieve zfch zooveel mogelijk aan dit uur te houden. COMITé „HULP IN NOOD.” Vergadering o.p Vrijdag .6 Februari, s avonds half negen. NAAMLOOZE VENNOOTSCHAP. Met „Staatscourant” no. 22 zjjn verzonden de akten betreffende de Naamlooze Vennoot schap Alkmaarsche Machinefabriek Scheepswerf „De Volharding”, alhier. EEN UITBREIDING. Het bekende Alkmaarsche Warenhuis in de Langestraat. en in de Achterstraat, dat sinds eenigen tyd ten gerieve van het pu- A. L. B., A. U. S., H. C. 0., te Alkmaar, overtreding MotQrwot. De le 10 boete of 5 dagen hechtenu, de 2e 6 boete of 3 dagen hechtenis, de 3e 5 boete of 5 dageh hechte nis. J. G. J. K. te Alkmaar. J. K. te West Graftdjjk. W. K., G. D. te Heiloo D. de G. te Koedjjk, J. K., P. de G. te Heerhugowaard, overtreding Rjjwielreglement. De le, 4e, 5. 6e en 7e ieder f 4 boete of 4 dagen hechtenis, de 2e 3 boete of 3 dagea hechtenis, de 3e 1.50 boete of 1 week tuchtschool. M. de V., S. J., L. V., J. B., W. de J, J. H. L., J. V. te Alkmaar, B. C. 3. te Hooni J. Z., H. S., te Egmond aan Zee, J. B., A. van B., J. K., C. J. P. te Castricum, overtre ding Politieverordening, de le, 2e, 5e en 8e ieder f 6 boete of 3 dagen hechtenis, de 3e 1 boete of 1 dag hechtenis, de 4e 5 boete of 5 dagen hechtenis, de 6e en 7e' ieder 2 boete of 2 dagen hechtenis, de 9e, 10e, 11e, 12e. 13e en 14e ieder 3 boete of 3 dagen hechtenis. ook terecht en trachtte den politie rechter te overtuigen, dat hij de perken eener geoorloofde kastijding niet te bui ten was gegaan, maar de twee getui- gen, die de schandelijke dierenmishan deling .hadden hijgewoond, wisten wel anders te vertellen en het gevolg was dan ook, dat de ha dhandige paarden koopman werd veroordeeld tot f40 boete of 40 dagen. Een bokser in den dop Een zadelmaker uit N. Niedorp, I ad eenig ongenoegen gehad met een land bouwer uit Langereis en toen mi op 3 Januari deze snuiters opnieuw tegen elkander op torpedeerden, werd beslo ten de kwestie maar eens op bandtas- telijke manier ten einde te brengen. In het daarop volgende vuistgevecht behaalde de za 'elmaker een glansrijke overwinning, door zijn tegenstander knock-out te slaan en ziin neus zoo- .danig .toe te takelen, da Dr. Pool van Hoogwoud zijn heelkunde nog moest aanwenden om den voorgevel van het Langereiser boertje weer in fatsoen te brengen. De nieuw ontdekte aspirant-bokser stond echter heden terecht wegens mis handeling, want de justitie heeft niet veel gevoel voor poëzie. De bescha digde partij kwam met een dokters rekening aanzetten vaa f 14.40, maar die rekening liep van Juni tot Februari en er stonden ook nog medicijnen voor in wendig gebruik op. De politierechter kon dan ook niet aannemen, ^t de bloedneus van den landbouwer aem op 3 Jam ari «bezorgd, reeds in Juni'door den dokter in be handeling zou zijn genomen. Hii ver oordeelde den beklaagde dan ook tot f 10 boete of 10 dagen en betaling van f 2.50 voor reparatie van den bescha digden neus. Dat viel tegen. Een kellner. oorspronkelijk uit Hel der afkomstig en thans te Haarlem op zwart zaad zittend, was in Augus tus ook in betrekking geweest in café „Populair” te Alkmaar en daar had hii 6 gulden, uie hii moest verantwoorden aan den patroon, achter gehouden. Voor dit feit stond hii thans terecht en gaf blijken van een redenaars talent, dat meer dan mreerabel was. Maar al zijn onsamenhangende praatjes konden niet verhelen, dat hii al heel slecht had a.gescnoten. Hij was gesteld onder toezicht van het Heilsleger, doch had het in de hem bezorgde betrekking als pannelas niet kunnen uithouden. In plaats van de door hem begeerde voor waardelijke veroordeeling, werd ’t jon ge mensch door den politierechter ver oordeeld tot 1 mnd. onvoorwaardelijke gevangenisstraf. Een zeldzaam exemplaar. Een Heldersche losarbeider had op 21 November, toen hii in een reeds verge- -j --- x yan jeneverontbm- 1 agent van politie allerverschrikkelijkste manier >lden, voor welk onbeschaafd kas het toelaat men zou een bepaald be- I drag kunnen vaststellen het deelnemen I aan bondswedstrijden verplichtend te stelli-n. I De voorzitter sprak aan het einde der- vergadering het scheidende bestuurslid, den beer Hofmeester, hartelijke woorden toe, de verzekering gevende, dat het ’t bestuur spijt, dat hjj heengaat. Spr. verbond liieraan dan wensch, dat de heer H. de kegelsport in 't algemeen niet zou verlaten. (Applaus.) De heer Hofmeester zeide Jat hy zich met zeer veel genoegen de aangename samenwer king met het tiestuur zou bljjven herinneren. Spr. verzekerde, dat hij geen afscheid zou nemen als kegelaar. Hij zal die sport Olyven beoefenen. (Applaus.) De voorzitter sloot hierop de vergadering, met een woord van dank aan de aanwezigen en aan de pers. UITVOERING „TURNLUST”. Voor een meer dan volle „Harmoniezaal” gaf de Alkm. Gymnastiekvereeniging „Turn- lust” onder de bekwame leiding van hazen dtecteur, den heer J. J. Poll, de jaarljjksche uitvoering. De voorzitter, de heer S. Budding heette de aanwezigen harteljjk welkom. Hij Jankte de kunstlievende leden en donateurs voor den steun „Tumlust” het afgeloopen jaar gege ven^ en hoopte, dat de vereeniging nog vele jaren op dien steun zou mogen rekenen. Met vreugde kon spr. verder mededeelen, dat Je vereeniging in een bloeienden staat verkeert, alle afdeelingen zijn in ledental toegenomen. Ook het aantal kunstlievende leden en do nateurs nam toe. Het bestuur zag zich zelfs genoodzaakt de opgave daartoe te sluiten. Opgericht is ook een Seniorenafdeeling. In verband met het feit, dat deze afdeeling eerst kort is opgericht en er bjj deze afdee ling leden zjjn, die nimmer aan gymnastiek hebben gedaan, riep spr. voor het werk van deze afdeeling de clementie in van do aan wezigen. Tenslotte deelde de voorzitter mede, dat „Tumlust” het volgend jaar haar 25-jarig bestaan hoopt te herdenken. Spr. deed een beroep op den financieelen steun der aanwe zigen, opdat dan dit feit op waardige wjjze herdacht kan worden. Hierna werd begonnen aan de uitvoering yan het programma, dat vlot werd afge werkt Het bevatte niet minder dan 20 num mers, o.i. wel wat te groot aantal. Trots liet laatste gedeelte met bekwamen spoed word afgewerkt en een nummer werd weggelaten, was het toch nog laat genoeg toen de uit voering geëindigd was. Voor de pauze was het programma geheel gewjjd aan het werk der meisjes en jongens. Heel goed was hierbij de indeeling, waarbij men achtereenvolgens drie afdeelingen aan het werk zag aan brug ringen en paard. Zoo wel de meisjes als de jongens hebben ge toond, dat met ambitie is geoefend. Na de pau^p zagen we van de dames al- gemeene vrije oefeningen, knotsoefeningen en brugoefeningen. Deze oefeningen der dames werden goed uitgevoerd, vooral de knotsoefeningen. Ook de oefeningen aan het paard, waarbij enkele dames mooie sprqpgeu ta tien gaven, moch ten gezien worden. Dan kwamen de senioren aan de beurt met brug- en vrjje-oefeningen. Men moet ongetwijfeld waardeering hebben voor de serieuze opvatting van hunne oefe ningen. De heeren waren aan het hoogrek niet bijzonder op dreef, veel beter was hun werk aan de hooge brug. Ook hunne stokoefenin- gen waren goed. Het laatste nummer dans uitgevoerd door de dames is steeds een aantrekkelijk num mer, een nummer, dat steeds de belangstel ling der aanwezigen heeft. Het nummer werd door de dames keurig uitgevoerd en het applaus was welverdiend. Hiermede was de uitvoering geëindigd, die niet anders dan welgeslaagd mag heeten. Het strjjkje beslaande uit viool en piano zorgde voor goede muziek. VEREENIGING VOOR GEZINSVER PLEGING. De zusters verpleegden in de maand 'Ja nuari 67 patiënten. Zij brachten 852 bezoeken waarvan: 164 bet. bezoeken 550 bezoe ken voor ’t A. Z. A. en» 138 gratis bezoeken; een maal werd de dokter geassisteerd en 8 maal de laatste hulp verleend bij 't afleggen. De Wijkkraamverpleegster verpleegde 11 patiënten, bracht 26.3 bezoeken en heeft een maal den dokter geassisteerd. ALKMAARSCHE KEGELBOND. De Alkmaarsche Kegelbond kwam gister avond in de tuinzaal van de „Harmonie” in jaarlyksche algemeene vergadering bijeen. De bijeenkomst werd geleid door den heer Joh. Diepen, voorzitter. Deze opende de vergadering met n woord van welkom, den wensch uiUnreken- de, dat het nieuwe jaar voorspoedig moge zijn. De notulen werden voorgelezen door den hepr E. j>. Hamburger. Ze werden ongewij zigd vastgesteld, onder dankzegging aan den samensteller. Ingekomen was een schrijven van ie ke- geiclub „Koekoek”, waarin deze club Jank zegt voor den aangeboden prijs voor haar concours. Aan de orde was het jaarverslag. Het verslag ving aan met een woord ter nagedachtenis van twee gestorven kegel- vrienden, te weten de heeren Krijnen en Niehof. Medegedeeld wordt, dat een vierde ae- gelclub uit Helder is toegetreden als lid van den bond. Voorts werd de bestuurswijziging geme moreerd en een woord vau welkom g-jspio- ken tot het nieuwe bestuurslid den heer Leujes. Het verslag spreekt verder van den aan koop der derde kegelbaan in de ..Unis". Deze baan voldoet uitstekend. Dankbaar werd in deze de medewerking gememoreerd van den voorzitter. De baan werd in eigendom van de „Unie” geschon ken, die haar in ruil daarvoor zal onder houden. Voorts werden hartelijke woord u dank gesproken voor allen, schonken voor het concours. Gereleveerd werden de verschillende prij zen, die door aangesloten clubs waren be haald. Het verslag eindigt met Je* wensch voor deu bloei van.boMken de kegelsport. De secretaris had 'fnMaus vau de verga dering in ontvangst te hemen vóór zjjn ver slag. De penningmeester bracht verslag en re kening en verantwoording uit over 1924. Le rekening en verantwoording sluit met cën bedrag van 1862.82 (w.o. het saldo per 1 Jan. '24 ad f 158.88). Het batig saldo over 1924 is 370.71 S. De penningmeester kroeg een woord van dank voor het gehouden beheer en werd des wege gedechargeerd. De commissie die de financieele bescheiden had nagezien nad tot goedkeuring geadviseerd. Aan de orde was de bestuursverkiezing wegens aftreding van de heeren H. H. Hof meester en E. S Hamburger. De eerste stel de zich niet meer herkiesbaar. Vanuit de vergadering kwam de wensch naar voren, dat de heer Hofmeester zich wel beschikbaar zou stellen. Medegedeeld werd, dat het besluit van den heer Hofmeester onherroepelijk was. De heer Joh. D. Appel verzocht bet be stuur een candiaat te noemen. Geantwoord werd dat het hier een geheel vrjje stemming betreft. De heer Hamburger werd herkozen. Als nieuw lid werd gekozen de heer Coin. H. de Lange. Deze laatste benoeming had eerst plaats, nadat enkele stemming m ge houden waren, die niet spoedig tot resultaat leidden. De voorzitter feliciteerde de vergadering met de benoeming van den heer de Lange, Mie zjjn benoeming aanvaardde. Tot leden van de commissie tot nazien der rekening over 1925 werden aangewezen de heeren L. D. Boom, Vleesohhouwer en Prins Bjj de rondvraag stelde de heer Hambur ger voor over te gaan tot het drukken van het reglement. De voorzitter gaf in overweging naar de kosten te informeeren. De heer De Lange vond het gewenscht, alvorens tot het drukken der regiem-men over te gaan eenige artikelen te herzien, *s.n welke bepalingen reeds gebleken is, dat zij die herziening noodig hebben. De heer De Beurs stelde voor een concept- reglemflht te maken en dat te bespreken in de volgende vergadering. De heer Appel Wilde nog verder gaan en dit concept-reglement aan elke club toezen den. Hiertoe werd besloten. Aan een algemeenn vergadering zal het (eventueel gewijzigde) reglement ter goedkeuring worden voorge- tegd. Op een vraag van den heer Buys zeide de voorzitter, dat het wel de bedoeling zal zjjn in September mede te dingen in den bonds wedstrijd te Amsterdam. In 'verband met de moeilijkheden bjj de be stuursverkiezing, betoogde de heer Philips de wenscheljjkheid bjj een eventueel later voorkomende stemming de aangesloten clulis te verzoeken een candidaat uit haar midden aan te wjjzen. De voorzitter zeide toe, dat met dezen wensch rekening zal worden gehouden. Eenige interne zaken aangaande wed- atrjjd- en reglemeuts-aangelegenheid werden besproken. De heer L. D. Boom stelde voor om als de 19e JAARGANG. DINSDAG 3 FEBRUARI 1925. RECHTZAKEN. VOOR DEN POLITIERECHTER. Zitting van Maan'’ai 2 Februan. - Nog- 10 weken in den pekel. Twee zaakjes, ve’band houdende met mdkverdtmning, die reeds op de rol hadden gestaan, werden opnieuw ver daagd tot 13 April. Alsdan za mijnheer Wiggers. de nieuwe r^'-l-'s^e'-nnasamb- tenaar. als getuige worden gehoord. e Een lik uit de pan. Een ingezetene uit Warmenh’ izen, die zich op den tweeden Kerstdag m en- de te moeten bemoeien met een knok- parfijtie, dat te Alkmaar op diet S‘a- tionsplein door eenige woelige Kerst- '1 misvierders werd gehouden, werd tot loon voor ziin interventie een Hauw oog geslagen. De kleurenkunstenaar. die door den getroffene uit een foto op het politiebureau voorhanden, werd herkend, werd thans in de gelegenheid gesteld f 30 boete te betalen of 30 dagen door te brengen in het bekende hotel Be rgerhoutzicht”. Een accountantsonderzoek toegezegd. Een meneer, zich presenteerende als aannemer van grondwerk te Wijk aan Zee, was zoo vrijpostig geweest zich op 3 December te mengen in een aangelegenheid Hiss?hen een jachtopzie ner en een strooper, welk incident zich afspeelde aan het st and onder Castri cum. De aannemer zelf ook niet vies van een duinkoniintje, spoorde den strooper vurig aan zich tegen den jacht opziener te verzetten, waarop deze tegen hem procesver baal opmaakte we géns opruiing. Tegen den beklaagde werd f35 boete of 35 dagen gevorderd, waarop de man een sterk gekleurde sëhilderij .ophing van de armoede, die door hem en ziin gezin van vrouw en 5 kinderen werd geleden. Dé politierechter had echter andere inlichting omtrent den financieelen wel stand van beklaagde en zal alsnog een nader onderzoek instellen. Blijkt het dan, dat beklaagde den politierechter een rad voor de oogen heeft willen draaien, dan zal hii nog ’n teel ijk pijpje hebben te rpokeu. Drie weten méér dan één. Een lang uitgerroeide hulpstoker uit H.H.Waard, stond terecht wegens mis handeling .van den rijksvekiwa-nter Vis- scher. dien hit te St. Panera», tijdens ’n relletje in de herberg van Beers, al waar in den Nieuwjaarsnacht een schit terend gala-bal werd gegeven, op pijn lijke wijze aan ziin haren zou hebben getrokken. De beklaagde wees dit be- slist van de hand en had twee getuigen a décharge in petto, om aan zijn bewe ringen kracht bii te zetten. Hij bereikte een aanvankelijk succes, daar de politie rechter het beter achtte, de zaak te doen behandelen door de meervoudige recht bank en alzoo de zaak naar dit college verwees. Denk om den volgenden keer. Een ongehuwd lid van het Akersloo- ter schoone geslacht had de pik op haar schoonzuster <le weduwe van haar overleden broeder en gaf blijk van t.aar weinige sympathie door schoonzus bii wiize van Nieuwjaarsbegroeting .op 1 Januari bii het uitbaan der R.K kerk, een slag in het'gelaat te geven. Behalve deze onaangename bejegening, onder vond de schoonzuster ook veel last van de moeder en van den broeder van haar overleden man en dus werd om eens 'n eind aan deze onhebbelijkheden te maken aangifte gedaan. De politierech ter veroordeelde de beklaagde, die niet op 't appèl verscheen, voor ditmaal tot slechts f 10 boete of 10 dagen, doch w gaf de waarschuwing, dat indien deze familieleden den vrede niet kunnen be waren, hif bii voorkomende gelegenheid zwaarder straffen znl uitsr>r3<en. c üok neen koei< en ei. Een arbeider te St Maarten, blijkbaar geen bewonderaar van de vrouw van een achterneef, betitelde op 22 Decem- 1 ze 29‘iar*£e schoone met den J®elijksten naam, dien men een .atsoen- huisvrouw kan toevoegen. Ook weigerde hij op haar aanmaning de wo ning te verlaten. De man stond heden terecht en maakte het er niet beter op, door ook zijn fraaie critiek op de vrouw m de rechtzaal uit te ga'men. Natuur- lijk verwier. iiij door zijn onbehoorliiijke houding niet de gunst van den politie rechter en hii werd door dezen dan ook vern-r 'noiH tnt f20 boete of 20 dagen. Een dierenbeul op zijn 'plaats gezet. uen veekoopman uit Alkmaar bevond zich op 26 Nov. te Julianadorp met een 1°*}£ veulen op de .paardenmarkt. Hij Wilde de deugden van dit jonge paar- denexemplaar eens demonstreeren aan de heeren commissieleden, maar het jonge dier, schuw en angstig door het ongewone milieu, toonde zich weerbar stig .en ongezeggelijk, waarop de im- wow1 end werd en het arme met een knuppel zoo on- ^ro.s^e’ dat dit wreedaardig u pU *ereS’* de verontwaardiging op- de ornstanders en een klacnt diend118 d,erenmishandeling werd inge- j De dikke veekoopman stond heden dan De zitting werd daarna gesloten en de voortzetting gesteld op Dinsdag. KANTONGERECHT TE ALKMAAR. Mondelinge uitspraak 30 Januari 1925 K. P. te Schoorl, overtreding jachtwet ƒ10 boete of 10 dagen hechtenis. G. C. te Limmen overtreding leerplichtwet 2 boete of 2 da gen hechtenis. J. P. W., G. te Winkel, overtreding Bin- neuaanvarings reglement, de le 8 boete of 4 dagen hechtenis, de 2e 6 en 3 boete of 6 en 3 dagen hechtenis. P. D. Pi., L. Z. Ji., te Egmond aan Zee, straatschenderij ieder f 10 boete of 5 dagen hechtenis. J. v. B. te Koedjjk overtreding Spoorweg wet 5 boete of 3 dagen hechtenis. A. de B. te Alkmaar, overtreding Boter- wet 2 boete of 2 dagen hechtente. M. S. te Alkmaar, dronkenschap 5 boete of 3 dagen hechtenis. J. L., K. B., C. S. te Alkmaar, M. H. te Lim men, J. B., C. B. te Egmond aan Zee, over treding arbeidswet De le, 3e en 6e ieder 1 boete of 1 dag hechtenis, de 2e 8 boete of 4 dagen hchtenis, de 4e 10 boete of 5.dagen hechtenis, de 5e 6 boete of 3 dagen hech tenis. E. v. d. M. te Egmoudbinnen, A. B. te Cas tricum, S. S. te 'Egmond aan Zee, C. 8. te Alkmaar, overtreding Broodbesluit. De le 60 boete of 30 dagen hechtenis, de 2e 12 boete of 6 dagen hechtenis, de 3e 20 boete of 10 dagen hechtenft, de 4e 15 boete of 7 dagen hechtenis. zoekers en bezoeksters en ten gerieve van het Warenhuis zelf zal zjjn. -» HEROPENING R. K. MEISJES SCHOOL B EN BEWAARSCHOOL. Hedenmorgen te elf uur heeft de plechtige inzegening en opening der verbouwde school B en bewaarschool op de Laat plaats gehad. De Hoogeerw. Heer Deken Ooms «.rrieht- te, geassisteerd door den Weleerw.' Patel Siemes O. P., de inzegen ingsplecbtigheid. waarna vervolgens de school en haar be woonsters door den Hoogeerw. Heer 1 eken aan het H. Hart werden toegewjjd. Deze plechtigheid werd door een E.E. Zusters, enkele genoodigden scharo van leerlingen bjjgew.Kind. Aan het slot van de plechtigheid zi ngen de kinderen ’n lied ter cere van het H. Hart. Daarna vereenurde uien zich in cen be- avuenlokaal, waar do school officieel ge opend werd» Hier waren o.a. aanwezig de Hoogeerw. Heer Déken Ooms; de Zeereerw. Pater Baet- sen O.P.; de Weleerw. Pater Siemes O.P.; de Burgemeester, de heer mr. W. C. Wen- delaar: de gemeentesecretaris, de heer A. Koelma; de wethouders, de heeren mr. A. J. M. Leesberg en J. Ringers; de heeren mr. H. Kusters en H. de Wild, als vertegenwoor digers van het R. K. Jongensschoolse:,:.i.ur: de Eerw. Broeder Franciscus, hoofd der R. K. Jongensiuuloschool; de schoolarts, dr. Pameijer; de architect, de heer Kroeso; de opzichter, de heer Van Lunteren, en Je aan nemer, do heer B. Sanders. Voorts werd do plechtigheid bjjgewoond door eenige E.E. Zusters. Toen allen gezeten waren nam de Hoog- Eerw. Heer Deken Ooms bet woord, die on geveer als volgt sprak: Wc hebben zooeven den zegen vau Onzen Lieven Heer afgesmeekt over de nieuwe scholen. Op dé eerste plaats vraagt onze Moeder Je H. Kerk .den vrede. Wc vragen* dat er alom vrede tnoge heeracle-a.D», Hei lige Thomae van Aquino uoemt dat „splen dor ordinis”, uitstraling van de orde, opdat geest, hart en daad iu goede harmonie zjjn. De vrede, waarnaar, zooals de II. Paulus zegt, de geheele wereld snakt, maar hem niet vinden kan, omdat ze niet zoekt, waar hij is, n.l. bjj God. Moge de wereld den vrede spoe dig hebben. Verer hebben we gevraagd om voor ziek ten, vooral kinderziekten, gespaard te mo gen blijven. Dan hebben we de zeven vruch ten van deu H. Geest afgesmeekt. De Vn-de des Heeren is het begin van alle wjjsheid. Wanneer men God vreest, behoeft mcu niets, te vreezen. Verder is er gebeden voor leera ren en leerlingen, om wetenschap en wijs heid. En hier vooral voor de Zusters, vier 'teer oj) zoo’n hoog jiefl staat. Voor de kin deren. Jat ze evenals het Kindje vau Nazareth mogen toenemen in wjjsaeld bjj God en de inenschen. Tenslotte hebben we gevraagd, -lat de Engel des Lichts hier moge wonen in vre-Ie. Spr. dankt vervolgens het gemeentebe stuur voor de gulle medewerking. De Zusters feliciteert spr. van harte met de totstand koming vau dezen verbouw, en tenslotte alle anderen met den goeden afloop van het werk. Spr. besluit met den wensch, dat de vrede tot iu lengte van dagen moge heerschen in dit huis en zjjn bewoonsters. (Applaus.) De burgemeester, alsnu het woord verkrij gend, wenscht getuigenis af te leggen van de verheugenis vau het gemeentebestuur op dezen dag. Het gemeentebestuur heeft zjjn medewerking verleend en steun gegeven, waarop het bestuur recht had. Dat is een kwestie van recht en wet. Maar we hebben het ook met liefde gedaan en ons niet In perkt tot wat de wet ons oplegt. Het is ons een genoegen geweest, dit deel vaji onze taak te mogen vervullen en we Jeelen vau harte in de bljjdschap over de verbe.eijng. 1 Van ganscher harte richten we dan ook onzen gelukwensch tot de Zusters, en voe- gen daarbjj den wensch, dat zij erin mogen slagen, naar hun eigen geest, de kinderen datgene te onderrichten waaraan zij behoefte hebben. De Wethouder van Onderwijs is tot zjju spijt verhinderd, hier aanwezig te zijn. Maar hij heeft spr. verzekerd, dat ook hij in Je vreugde van dezen dag deelt. De schoolstrijd heeft tot een gelukkige oplossing geleid. Het is een voldoening vxit ons geheele volk, dat deze strijd teneinde uit gestreden is. Des te gemakkelijker al dus spr. kunt ge overtuigd zijn vau le op rechtheid van hen, die hoewel ze niet by dit ouderwijs betrokken zijn, toch deelen in de vreugde. De Deken heeft straks de bede uitgespro ken, dat in deze school moge heerschen de vrede, waaraan de wereld behoefte hoeft, doch dien niet zoekt, waar hy te vindea is. Spr. sluit zich hierbij aan en uit den wensch, dat in de zielen van de kinderen, die \rcde wortel mag schieten,, opdat zy zoo kunnen bijdragen tot „Beruhigung” van den onrusti- gen geest van onzen tijd. (Applaus.) De Weleerw. Pater Siemes O.P., wenscht namens het bestuur van de Mariastichting een woord van dank te spreken.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1925 | | pagina 10