Noord-Hollandsch Dagblad. Derde Blad ALKMAAR. I Zaterdag 14 Februari 1924. 19e Jaargang. I B’JLAGEN TOT DEN RAAD. I Rapport der Subcommissie. A’kmaar, 10 M»i ’d'M to 44 bedrten 44 bedden 17 bedden 8 bedden 34 bedden 13 bedden I voor 'adettenschoolplan 32 bedden 32 bedder. 10 bedden 8 bedder 17 bedden 13 bedden „bouwplannen^zijn ontworpen, waarbij de hulp van een bouwkundige „Wij meen en ons hiermede van de ons opgedragen taak gekweten „te hebben. „Het rapport van Dr. Wortman voegen wij wederom hierbij.** De Subcommissie, namens haar De Secretaris der Commissie get VAN DEVENTER Doch ook om financieele redenen meent onze commissie, dat aan bet Cadettenschoolplan de voorkeur boven ieder ander plan behoort te wor- den gegeven Immers, hoezeer zij ook van oordeel is, dat de kosten der benoodigde verbouwing allerminst mogen worden onderschat, zoo m<*ent zij toch met de bovenaangehaalde rapporten te mogen zeggen, dat met volledigen nieuwbouw eenzelfde resultaat als hier met verbouw te be reiken valt slechts met aanzienlijk hooger kosten te verkrijgen zou zun, dan waarop die verbouw thans kan worden berekend Zou men zich tot een belangriik kleiner oozet bij nieuwbouw beperken, dan zouden de kosten waarschijnlijk toch niet dalen beneden hetgeen thans de uitvoe ring van het Cadettenschoolplan zal kosten, terwijl men dan aan den anderen kant èn uit een oogpunt van ligging èn uit een oogpunt van expansiemogelijkheid zich met heel wat geringer resultaat tevreden zou moeten stellen Om deze redenen heeft onze Commissie, toen het waar schijnlijk werd, dat de gemeente de beschikking over de Cadettenschool zou kunnen verkrijgen, het door haar aanvankelijk opgezette project nieuwtipuw niet verder uitgewerkt, en zich tot het Cadettenschool bepaald Eén omstandigheid, die er toe heeft bijgedragen, dat de uitvoering van het Cadettenschoolnlan een betrekkeliik zoo goedkoope oplossing geeft, meenen wij hier afzonder!i’k te moeten memoreeren met betrek king tot de Cadettenschool kan de gemeente tegenover het Rijk b!’’on- dere aanpraken doen gelden, aanspraken, ontleend eenerzijds aan het feit, dat de gemeente zich bij de stichting der school, welke in 1893 ge opend werd, belangrijke offers getroost heeft (zij gaf dpi grond 3 H A, 66 Are en 30 c.Are. aan het Rijk ten geschenke en voorts een hiidrage ter grootte van 3 5 der bouwkosten) anderzijds aan de overweging, dat de school weder o-ueheven werd lang vóórdat de gemeente kon gea ht worden voor het door haar gebrachte offer de beoogde tegenpraestatie te hebben verk-egen Het is ons bekend, dat Burgemeester en Weth -u- ders aanstonds, nadat het besluit tot opheffing der school gevallen was. de aanspiaken der gemeente op vergoeding in eenigerlei vorm van de uit dien heo’de door haar te lijden, schade te bevoegder plaatse hebben voorgedragen, en dat de gegrondheid dier aanspraken door bet R>-k in beginsel werd erkend Toen nu gaandeweg bleek, welk een uitnemend gebruik van hef vrijkomend Cadettenscboolcomplex voor de verwezen lijking der aanhangige ziekenhuisplannen zou kunnen worden gemaakt, kwam als vanzelf de gedachte naar voren, dat bovengenoemde vergoe ding door het Rijk aan de gemeente zou kunnen worden gegeven in den vorm van een beschikbaarstelling der Cadettenschool voor minder dan hare waarde; zoodoende zou de aan de gemeente uit te keeren schade vergoeding gecompenseerd kunnen worden met den koopprus. in zekeren zin dus het omgekeerde van hetgeen bij de stichting der school geschi-d- de. Het is Uwe Vergadering bekend, hoe een en ander ten s’otte er toe I meente verkrijgbaar werd gesteld tegen 3 5 school onze Comm’ssie in «laat stelde niet alle' hooper plan ter uitvoering bij Uwe Vergad. anders mogeliik zou zijn geweest, maar ook i Burgemeester en Wethouders haar in de gelegenheid stelden met het de finitieve aanbod van het Rijk bij hare becijferingen rekening te houden. Op ons verzoek ontwierp Dr Wortman een volledig plan tot verbou wing en inrichting der Cadettenschool, welk plan door onze commissie na besnreking in ziin groote lijnen aanvaard werd Wij voegen dit plan, gelijk het is neergelegd in een situatieschets, platte gronden zijaanzi< h- ten en een perspectiefteekening, als biilage aan ons rapport toe Bij volledige uitvoering van deze plannen zou een ziekenhuis verkre gen worden met een capaciteit van 180 bedden, en wel als volgt verdeeld: 4 bedden 8 bedden bedden Ziekenhuis-Commissie. Rapport aan den Raad. In Bijlage Nr. 18 schrjjven B. en W. het volgende: Op 1 Februari 1923 stelde de heer J. Westerhof ca. in Uwe Vergade ring een motie voor, welke luidde ais volgt: „De Raad, „overwegende, dat het wetsontwerp tot de instelling van Gezond heidsdiensten ziekte ver zorgings wet) wel geen wet zal worden; „van meening, dat een modern centraal ziekenhuis jvan buiteng „woon groot belang voor de verpleging van patiënten in en buiten „A’kmaar en voor de ziekenverpleging in het algemeen zou zijn; „noodigt Burgemeester en Wethouders uit in de eerstvolgende „raadsvergadering een voorstel te doen tot instelling en beno-ming „eener Commissie, bestaande uit raadsleden en doctoren, welke met „toekenning van een blanco-crediet tot taak zal hebben de exploita- „ticmogeliikheid van een bovenbedoeld ziekenhuis te onderzoeken, „waarvoor dez<> Commissie zich om zal kunnen vergewissen of en op „hoeveel financiëelen steun van rijk, provincie en buitengemeenten „zal zijn te rekenen. Op 2 Februari 1923 namen Burgemeester en Wethouders deze motie over en vereenigde Uwe vergadering zich zonder hoofdelijke stemming met den inhoud daarvan Op 24 April 1923 stelden Burgemeester en Wethouders in bijlage 82 tot het verslag van *s Raads handelingen Uwe Vergadering vóór te be noemen tot lid, tevens voorzitter der Commissie: Mr W C. Wendelaar, Bur gemeester van Alkmaar; tot leden der Commissiedrie leden van den Raad de heeren S W. Arntz, Voorzitter en A. van der Horst, lid van het College van Regenten van het Stadsziekenhuis, daartoe voorgedragen door dit college; Dr J. M. van Dam, arts aan het Stadsziekenhuis, daartoe voorge dragen door het college van Regenten van het Stadsziekenhuis; Dr. J Dege^aar, arts, voorzitter der Gezondheidscommissie, daartoe 'oorgedragen door deze Commissie; den heer R G C. Schröder, arts voorzitter der Afdeeling Alkmaar en Omstreken van de Nederlandsche Maatschappij tot bevordering der Ge neeskunst, daartoe voorgedragen door deze afdeeling; Mr. A. M Ledeboer, kringcommi«<arjs in de Stelling den Helder van het Nederlandsche Roode Kruis te Alkmaar; den Heer J. Ringers, bouwkundige; tenzij deze in zijn qualiteit van ho van den Raad tot lid der Commissie mocht worden benoemd. Op 2 Mei 1923 vereenigde Uwe Vergadering zich met deze voor dracht en benoemde zij voorts tot 'ed<*n der Commissie de heeren Mr A J. M Leesberu. Wethouder. A F Thomsen, Wethouder en J. Wester hof. destijds lid van den Raad, thans Wethouder. Als Secretaris der Commissie trad op Mr G. J. van Deventer, com- mHacfeur ter secretarie der Gemeente Alkmaar De samenstelling der Comm»««ie onderging gedurende hare werk zaamheid geen verandering Op 9 Mei 1923 werd de Commissie door den Burgemeester van Alk maar geïnstalleerd en ving zii hare werkzaamheden aan. Onze Commissie heeft 9 vergaderingen gehouden en wel op 9 Mei en 15 Juli 1923; op 6 Maart. Mei. 4 Juni en 23 October 1924; en op 13 Januari. 23 Januari en 4 Februari 1925. Vier maal droeg zij aan een subcommissie uit haar midden op ten lanzien van een bepaald onderdeel een nader onderzoek in te stellen en ha»r ^jenaangaande te rapporteeren. De eerste subcommissie, samengesteld uit de heeren Aratz en van Dam, hield een vergad»rinn op 28 December 1923 en bracht een rap port uit op 22 Januari 1024 De tweede subcommissie, samengesteld uit de heeren Arntz, van Dam, Degénaar, van der Horst. Ringers en Schröder, bezichtigde de Cadet tenschool op 13 en 27 Maart 1924. hle’d een vergadering op 8 Mei 1924 en bracht een rapport uit op 10 Mei 1924. De derde subcolhmissie, samengesteld uit de heeren Arntz, en van Dam. hield een vergadering op 28 October 1924 en bracht een rapport uit op 18 November 1924. De vierde subcommissie, samengesteld uit den Voorzitter en de hee ren Ledeboer, Thomsen en Westerhof, vergaderde op 13 November 1924 1925^ Januarl en r*c’’tte no*a *°t de Commissie op 20 Januari De Secretaris nam aan de werkzaamheden van alle subcommissies deel. Voorts genoot de Commissie de voorlichting van Dr. J. L. C. Wort man, Geneesheer-Directeur van het Tesselschadeziekenhuis te Amster dam. De heer Wortman bracht, respectievelijk op 14 November 1923 en 16 April 1924, twee schrifteliike rapporten, en in de vergadering van 23 October 1924 een mondeling rapport aan de Commissie uit. Hij nam - voorts deel aan de tweede bezichtiging der Cadettenschool en aan de daarop volgende vergadering der tweede rubcommissie. Ten slotte vond de Commissie Dr. A. J. Korteweg, arts aan het Stadsziekenhuis, bereid aan de werkzaamheden der tweede subcommis sie deel te nemen. Onze Commissie meent op grond der formuleering van de motie- Westerhof c. s. en van de toelichting tot de voordracht van Burgemees ter en Wethouders van 24 April 1923 hare opdracht als volgt te mogen omschrijven De Commissie heeft tot taak een onderzoek in te stellen naar de exploitatiemogelijkheid van een modern centraal ziekenhuis met klasse-verpleging op neutralen grondslag te Alkmaar In deze omschrijving ligt een beperking opgesloten in zooverre als het naar de meening onzer commissie niet tot hare opdracht behoort een oordeel uit te spreken over het tegenwoordige Stadsziekenhuis, doch veeleer bij dc forpuleering harer taak is uitgegaan van de stelling, dat dit ziekenhuis niet meer aan redelijke eischen voldoet, een stelling, welke diegenen der leden van onze Commissie, die krachtens hun functie of beroep meer van nabij het Stadsziekenhuis leerden kennen, trouwens vol komen onderschrijven. Een en ander brengt mede, dat de Commissie bij het volbrengen harer taak mocht uitgaan van de veronderstelling, dat bij de tot stand%renging van het in hare opdracht bedoelde centrale zie renhuis het Stadsziekenhuis als zoodanig zal worden geliquideerd. Daarnaast heeft de Commissie er acht op geslageif, dat te dezer stede een modern R. K Ziekenhuis in aanbouw is, waardoor de ziekenverple ging voor Alkmaar en omgeving verbeterd en vergroot wordt Zij meent evenwel, dat Alkmaar met zijn ruim achterland èn voor het modern cen traal ziekenhuis met klasseverpleging, èn voor *t nieuwe R. K. Zieken huis voldoende bestaanszekerheid biedt vooral in aanmerking genomen de opvatting der bevolking, die veel spoediger dan voorheen (onder meer voor kraamverpleging) opname in een Ziekenhuis verlangt. Waar intusschen door de vergrooting van het R K Ziekenhuis de gelegenheid wordt geboden aan den wensch van katholieke on- en min vermogenden om in een katholieke inrichting te worden verpleegd tege moet te komen en destijds reeds door de Directie van het R K. Zieken huis een verzoek met die strekking aan Burgemeester en Wethouders is gedaan, gaat de Commissie er bij haar plannen van uit, dat de Raad besluite die on- en minvermogende katholieke Alkmaarders onder nader te bepalen voorwaarden voor het straks te noemen tarief van maximaal f 3-per dag in *t R K. Ziekenhuis ter verpleging te doen opnemen Geeft dit aan de opdracht der Commissie een andere beperking, zij •cht deze billijk al ware het alleen ten blijke der waardeering voor het- geen de R. K. zusters tot dusverre voor de ziekenverpleging te Alkmaar hebben verricht i Zij heeft haar taak voorts aldus opgevat, dat zij niet alleen het cijfer materiaal bijeen had te brengen, hetwelk het Uwe Vergadering mogelijk zou maken oker de exploitatiemogelijkheid een oordeel te vellen, doch ook moest trachten op grond van het verkregen materiaal die exploita tiemogelijkheid zelve <l* beoordeelen en diensvolgens tot de vaststelling van een bepaald advi ji aan Uwe Vergadering te geraken. Eén omstandigheid heeft boven -aile andere het werk onze Commissie vergemakkelijkt en gemaakt, dat zii met een beter voorstel en met gunsti ger cijfers bij Uwe Vergadering kan komen, dan anders mogelijk zou zijn geweest. Wij bedoelen *t feit, dat zich gedurende onze werkzaamhr 1 voor de gemeente het uitzicht opende op de verkrijging van de beschik king over het Cadettenschoolcomplex. Werd reeds door een onzer leden in de eerste vergadering der Commissie op het buitengewoon belang der Cadettenschool aanstonds gewezen, naar mate de voorstellen, door Bur gemeester en Wethouders bij de betrokken Ministers aanhangig gemaakt naar aanleiding van het van rijkswege kort daarna gevallen besluit tot opheffing der school met September 1924, vasteren vorm aannamen, is onze Commissie de oplossing steeds meer in die richting gaan zoeken Zij deed dit in dt eerste plaats op gronden, ontleend aan de oeschikt- heid van het Cadettenschoolcomplex om tot een ziekenhuis te worden verbouwd en ingericht. Zij meent ten deze niet beter te kunnen doen, dan hier te laten volgen de beide adviezen, die zij over deze zaak ont ving en met welker inhoud zij zich geheel vereenigen kan Het eerste rapport werd uitgebracht door E>r. Wortman te Amsterdam, een der eerste deskundigen op het gebied van zieken huishouw in den lande het tweede rapport werd samengesteld door een subcommissie uit haar bid den, samengesteld uit hen, die uit hoofde van hun functie of beroep moe ten geacht worden in het biizonder van deatn een ziekenhuis te stellen eischen of van kwesties van bouwkundigen aard op de hoogte te zijn. Rapport van Dr. Wortman. „Het bezoek, dat op 27 Maart 1.1. door mij met een:ge leden der „Ziekenhuiscommissie aan de Cadettenschool is gebracht om na te „gaan of met voordeel gebruik te maken is van dit gebouw voor de „inrichting van een ziekenhuis, heeft mij gegevens verschaft, die van „veel belang zijn voor de oplossing van het zi<4mnhuis-v---sb'k ten „Uwent „Vóórdat de bezichtiging der school plaats had, zijn door mij de „plattegronden van het gebouw bestudeerd, met de bedoeling om mij „op de hoogte te stellen van grootte en vorm van het bebouwde en „onbebouwde grondvlak Want beter dan een wandeling door een ge „bouw zijn de platte gronden in staat om een oordeel te vormen van „de allereerste en gewichtigste vraagpunten, die onder de oogen moe- „ten worden gezien, in hoeverre namelijk de pro’ectie vr de voor naamste ziekenhuislijnen binnen den omtrek der bestaande romplij- „nen mogelijk is, en in hoeverre door aanbouw een doelmatig geheel „is te verkrijgen. Zoodoende heeft de tezichtiging van het gebouw „met terrein voor mij slechts .een aanvullende, al is het ook niet te on- „derschatten beteekenis gehad De studie der platte g’-o-'tefi heeft „mij geleerd, dat de grondlijnen van de Cadettenschool zich zeer "oed „leenen voor het ontwerp van een ziekenhuis van een grootte en met „een indeeling als Alkmaar, behoeft Zelfs zijn voor een ziekenhuis- „ontwerp die plattegronden .in bun geneel te benutten M a w het „geheele plan Cadettenschool ka»» in een ziekenhuisplan worden op- „genomen Wat er dan nog aan het ziekenhuisplan ontbreekt, moet on „net beschikbare onbebouwde terrein gevonden worden Daartoe bto „staat alle gelegenheid „Het doel van mijn bezoek aan de school was de lokale bijzonder heden te leeien kennen, als daar zijn dj omgeving, de so'iditeit van „den bouw, den onderhoudstoestand, de verdiepingshoogte, den „bouwkundigen aard van trappen en gangen, de zolderruimte earn „Ik behoef voor de strekking van dit rapport op alle bijzonderheden „niet dieper in te gaan. Het spreekt wel van zelf, dat aan het inwen dige van het gebouw heel wat veranderd zal moeten worden er „een ziekenhuiskarakter aan te geven Maar nu reeds over dat alles te „berichten zou te ver voeren en is na een kortstondige bezichtiging „niet mogelijk. „In de huidige phaze van het vraagstuk is het van overwenend be- „lang of de bezichtiging van het gebouw en zijn omgeving mii aan wijzingen verschaft hebben, welke de geschiktheid eener verbouwing „tot ziekenhuis na raadpleging der platte gronden bevestigen en mis- „schien versterken. Ik mag dan zonder eenig voorbehoud U meedee- „len, dat mijn bezoek aan de Cadettenschool een zeer gunstigen in druk heeft nagelaten Belangrijk van uit een ziekenhuisste-dnunt „heeft die school een aantal kenmerken, welke een hygiënisch karak- „ter dragen. In de eerste plaats is wel de ligging der school als zoo- „danig te noemen, ver van storende bedrijven in de vriie natuur en „beschut voor koude luchtstroomingen. Ik zou geen beter plaats voor jeen ziekenhuis kunnen bedenken <te« de omgeving van de Cadetten- .school „Een ander kenmerk dier schoof, dat ook voor een ziekenhuis waar- „devol is, vindt men in dé degelijkheid van den bouw, een factor die „nog aan beteekenis wint door hef feit, dat de toestand van gevel en „interieur wijst op een deugdelijk onderhoud Alles wat mijn oog „overigens getroffen heeft tijdens de wandeling door het gebouw, is „van bijkomstigen aard voor het vormen van een oordeel in zake de „geschiktheid voor ziekenhuis. „Wanneer ik op grond van mijn bevindingen en mijn onderzoek „warm kan aanbevelen om de Cadettenschool te koopen, dan spreekt „het vanzelf, dat ik van de onderstelling uitga, dat het Rijk zijn eigen- „dom voor een billijken prijs aan de gemeente zal afstaan „Indien zulks het geval is, kan een aanzienlijk bedrag bespaard „worden. Men moet ook laten wegen, dat een ziekenhuis, van meet af „aan nieuw opgetrokken, even soliede van bouw als de Cadetten' ooi „is, stellig meer dan 4500 per bed zou kosten, een minimum be- „drag^dat ik in mijn vorig rapport noemde.” Amsterdam, 16 April 1924. (get. J. L. C. WORTMAN. gaan De eerste is deze, dat de gemiddelde bezetting ger pleegt te zijn, dan de maximale bezetting Di voor een coëfficiënt aan van 3/4, „een percentage, dat een intensief ge bruik van het ziekenhuis onderstelt” Waar dit percentage blijkbaar aan de praktijk ontleend is, hebben wij dit overgenomen en dus zoowel de uitgaven als de inkomsten op den grondslag eener gemiddelde belegging van 75 der maximale capaciteit berekend Onze tweede opmerking betreft een verschil in doelstelling, dat er naar onze meening tusschen het tegenwoordige stadsziekenhuis en het nieuw te stichten centrale ziekenhuis behoort te bestaan en dat de ra ming der exploitatieuitgaven en inkomsten beigvloedt Wij komen hier op nog nader terug, doch stellen hier alleen dat het nieuwe ziekenhuis, welke beheersvorm daarvoor overigens de meest aangewezene zal blij ken wij meenen dat een positief advies op dit punt buiten het kader onzer opdracht valt niet behoort te zijn een burgerlijke instelling van weldadigheid, gelijk het tegenwoordige Stadsziekenhuis, doch een tak van dienst, welker gestie streng van die der Stadsannenzorg gescheiden wordt gehouden en waarbij ook overigens een economische opzet voor zit Een en ander brengt mede, dat bii de raming der inkomsten uit ver- pleeggelden in de 3e klasse geen onderscheid is gemaakt tusschen hen, die deze gelden zelf betalen en hen, die geheel of gedeeltelijk voor f*»®- ning der armbesturen worden verpleegd. Dit is evenwel alleen mogelijk, indien de gemeente het subsidie aan bet Burgerlijk Armbestuur «uana- kelijk verhoogt Wij hebben met dit punt hieronder, waar het gaat om Subcommissie voor het onderzoek der Cadetten school. „Uw commissie besloot den öden Maart j.l door een suixomnnssie „uit haar midden een onderzoek te doen instellen naar de technische „mogelijkheid oqj de Cadettenschool tot een ziekenhuis te verbouwen „en naar de kosten, die, zeer globaal geraamd, met een zoodanige ver-, „bouwing gemoeid zouden zijn. Tot leden dezer subcommissie werden „benoemd de heeren S. W Arntz, Dr. J. M. van Dam, Dr J Dege- „naar, Dr. A. van der Horst, J. Ringers en Dr. R G. C. Schröder, „terwijl Dr. A. J. Korteweg zou worden uitgenoodigd aan de werk- „zaamheden der subcommissie deel te nemen; Dr Korteweg werd „hiertoe bereid gevonden „De subcommissie heeft overeenkomstig het in Uwe Commissie be sprokene tweemaal een bezoek gebracht aan de Cadettenschool Het „eerste bezoek werd gebracht op 13 Maart, het tweede op 27 Maart „j.l. Bij het tweede bezoek was ook Dr. Wortman aanwezig Beide kee- „ren werd zij door den Directeur der school, den Kapitein Blaauw, „in de gelegenheid gesteld onder zijn leiding het geheele gebouw met „de omliggende terreinen te bezichtigen Ook de platte gronden der „school heeft de commissie kunnen bestudeeren. „Dr Wortman heeft van zijn bevindingen onder datum van 16 „April j.l. een rapport aan den Voorzitter Uwer Commissie ingezon den. dat deze bij brief van 3 Mei j.l ter tafel van onze subcommissie ^heeft overgehracht Hierop heeft onze subcommissie in hare vergade- „ring van 8 Mei il waarin ook Dr Wortman aanwezig was. met de- „zen over zijn rapport nader van gedachten gewisseld en hare bevin dingen vastueMp'd De ••■•/n Dr M van Dam en J Ringers heb- „ben deze vergadering niet kunnen bijwonen. „Onze subcommissie is voor zoover hare leden in deze vergadering „aanwezig waren, eenstemmig tot de volgende conclusie gekomen, wel de zich ten nauwste bii die van Dr Wortman aansluit „De ligging der Cadettenschool kan voor een Ziekenhuis buitenge- „woon geschikt worden genoemd, zoo geschikt als in deze gemeente „geen tweede terrein te vinden is Met name moet hierbij gewezen „worden op de vrijheid, de rust en de goede beschutting tegen koude „luchtstroomingen. Indien een aanmerking op de ligging gemaakt zou „moeten worden, dan ware het deze, dat een nog iets gunstiger positie „van het gebouw ten opzichte van de windstreken in verband met de „toetreding van zonlicht denkbaar zou zijn De ligging ook van uit dit „oogpunt bezien is echter geenszins ongunstig en bij de algetneene be- „oordeeling legt het derhalve, tegenover de overige uitmuntende kwa- ,J1et gebouw zei? is uiterst soliede gebouwd, zeer goed onderhouden „en wat indeeling betreft zoodanig dat het niet alleen zeer geschikt is „om tot een ziekenhuis te worden verbouwd, doch een dergelijke ver- bouwing, hoe zeer men er zich ook voor moet hoeden, om den om- „vang en de kosten dier verbouwing te enderschatten, ook, in vergelij- „king met hetgeen nieuwbouw zou kosten, niet anders dan een aan zienlijke besparing op de bouwkosten kan beteekenen. Van een schat- „ting van het bedrag dezer besparing meent onze subcommissie zich „op het voorbeeld van Dr. Wortman voorshands te moeten onthouden. „Een dergelijke schatting kan eerst geschieden, nadat gedetailleerde klasse 1 2a 2b 3 intern chirurgisch kinderen verloskundig besm ztekten zenuwzieken 180 bedden Een zoodanige maximale bezetting is evenwel in den eersten tijd nog niet te verwachten.’Op dezen grond gaf Dr. Worfnan in overweging het ziekenhuis voorloopig in te richten voor 132 bedden en wel als volgt verdeeld: 4 oedden 8 bedden 8 beddén leidde, dat het geheel Cadettenschoolcomplex van Rijkswege voor de ge meente verkrijgbaar werd gesteld tegen 3‘5 der te taxeeren waarde Ten slotte vermelden wij nog, dat de bes' hik hr a rheid der Cadetten- m een beter en gord- ti. aan te bevelen, dan om ‘«n aanzien van een be langrijk onderdeel de kosten met grooter juisthe/a te ramen, aangezien Burgemeester en Wethouders haar in de gelegenheid stelden met het de finitieve aanbod van het Rijk bij hare becijferingen rekening te houden. Op ons verzoek ontwierp Dr Wortman een volledig plan tot verbou wing en inrichting der Cadettenschool, welk plan door onze commissie H 1- S--A* S ..am*. -J - —.^4 %V711 - a. a a»a.«* ^-44 a gelijk het is neergelegd in een situatieschets, platte gronden zijaanzi< h- i perspectiefteekening, als biilage aan ons rapport toe Bij volledige uitvoering van deze plannen zou een ziekenhuis verkre- klasse 1 2a 2b 3 intern chirurgisch kinderen verloskundig besm ziekten zenuwzieken 132 bedden Onze Commissie is van oordeel, dat voorloopig met een inrichting voor 116 bedden kan worden volstaan, hetgeen de Ueinste eenheid is, welke een economische exploitatie mogelijk maakt Deze inrichting zal dan echter aldus kunnen en behooren te geschieden, dat de capaciteit van het ziekenhuis gaandeweg en naar mate daaraan de behoefte blijkt te bestaan kan wofden vergroot en ten slotte tot 180 bedden kan wor den opgevoerd Nflhrmate dit gesc hiedt wordt de verhouding tusschen de lasten en de baten der exploitatie gunstiger Wij merken nog op, dat klasse 2a wordt gevormd door 4 kamers, ieder met 2 bedden, klasse 2b door 2 kamers, ieder met 4 bedden Voor de patiënten, die niet zelf de kosten hunner verpleging dragen doch ver pleegd worden voor rekening van armbesturen, e. d. is geen afzonderlijke klasse ontworpen, doch is gerekend op verp’eging op de gewone za’en. In dit verband merken wij echter op, dat deze zalen a’dus zijn gedacht, dat zij gemakkelijk en al naar daaraan op een bepaald oogenblik de be hoefte bestaat, in compartimenten kunnen, worden verdeeld waardoor de gelegenheid wordt geschapen om de patiënten naar leeftijd, aard der ziekte, enz te groeneerpn en bijeen te voegen Thans zullen wij aangeven, welke lasten en baten van exploitatie naar raming te verwachten ziin. indien het nieuwe ziekenhuis in de Ca dettenschool wordt gevestigd en deze volgens de plannen van Dr. Wortman tot een ziekenhuis met voorloopig een capaciteit van 116 bed den wordt verbouwd en ingericht Twee opmerkingen van meer algemeenen aard doen wij echter vooraf- van een ziekenhuis ta i’. Wortman geeft hier- Waar dit percentage blijkbaar aan uitgaven als de inkomsten op den grondslag eener gemiddelde belegging opmerking iing tussem

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1925 | | pagina 12