1 I c- b I 2 HOORN. PROVINCIAAL NIEUWS. CORRESPONDENTIE. F CASTRICUM. -» WOGNUM. HEER HUGOWAARD. UANGjuNDIJK. SCHAGEN. NIEUWE NIEDORP. GROOTEBROEK. I WINKEL. BARSINGERHORN. ST. MAARTEN. CASTRICUM. SPIERDIJK. HEEMSKERK. GROOTEBROEK. der «5 x dere bi tentie ti ■i PROVINCIALE STATEN. De Commissie, in welker handen M. B. te 8.: Het verslag varkeaetekvor- eeniging kwam te laat ia ons herik ki i logenheid om namens corpoi Wii gemeente den weg werd geopend H. Berk- CASTRICUM. Pluimveeténtoonstelling Deze week is de inschrijving geëindigd voor de Pluimvee- en konijnen-tentoonstel- ling welke gehouden wordt op 21, 22 en 23 Februari a.s. in de zalen van de Rustende Jager en Vriendschap alhier. Ingeschreven zijn bijna 600 nummers. In de hoenderklassen zjjn in de enkele nummers in geschreven ongeveer 200 in de toornen groo- te dieren20, in de krielen 100 nummers in do enkele klassen en in de toornen 10; in de dui ven klassen ongeveer 50 sierduiven en 120 postduiven, ter wijl 60 nummers konijen en bovendien» nog enkele nummers watervogels en kalkoenen zijn ingeschreven. goede krachten bezit. ,De verloren -erfenis of eer- Ook dit stuk werd goed uitstekend gespeeld. Als laatste stukje werd gegeven: „Bij Cisje in den Scheerwinkel’dat ook goed voldeed. Ter afwisseling werden tusschen de be drijven en in de gehoore gebracht door den jongeheer J. Kor- ver, met pianobegeleiding van mej. J. Koo- ter. Dit werd door de aanwezigen zeer op prijs werd gesteld, getuige het langdurig ap plaus, dat telkens weerklonk. Vermelden we nog, dat niettegenstamde het weer beide avonden zeer slecht was, de opkomst zeer bevredigend is geweest. R. K. Kiesvereenigtng. A.s. Maandag 17 Kiesvereeniging hare algemeene jaarverga dering in het lokaal van den heer Over toom. Op de agenda komt o.a. voor: Bestuurs verkiezing, wegens vertrek van mej. Gr. Schipper en periodiek aftreden van de heeren P. Korver en KI. Schipper Az. Bespreking candidaatstelling leden Tweede Kamer. Uitvoering fanfare. De Muziek vereeni ging „Ons Genoegen” zal op Zondag 15 Fe bruari in bet café van den heer Boot en Zondag 22 Febr. a.s. in het lokaal van den heer J. Moojj, een uitvoering geven. Ver- ijj zonderheden zullen nog per ad verten in dit blad worden bekend gemaakt. i erken aan het vwkrygen van een toestaffd, redelykerwys voor eén arbeider mag wor- den verwacht N* nog eenige dankwoorden sluit spr de vergadering met den eristelijken Oroet Aanbesteding voor rekening van de Vereeniging „De Tuinbouw” te Grootebroek op Woensdag 17 Februari morgens half elf in het lokaal van den Heer Jacob Boon van het Menie-, Verf- en Glaswerk enz., voor het in aanbouw zijnde marktgebouw met in- en uitvaart. Ingekomen 8 biljetten. S. Vijselaar Enkhuizen 4897. Firma W. van Splunder, Ridderkerk 4067 R. Berkhout, Grootebroek 3900.—. Ysbr. Kuiper, Koog aan den Zaan 3887 Gebrs. Jelles, Enkhuizen 3871. A. de Pie Medemblik 3790.— P. Kamp Heer-Hugowaard 3564.—. Frram L. Nyman Zonen, Alkmaar f 3425. Terzelfder tjjd aanbesteding voor het ma ken en plaatsen van zitbanken, 1 telefoon cel, afscheidingen enz. voor bovenvermeld marktgebouw. Ingekomen 5 biljetten. Firma W. van Splunder, Ridderkerk 2090 C esseling, Hoogkarspel 1900. W. van Dam, Enkhuizen 1625.—, Tj. Alkema, Grootebroek 1200.— W. Klaver, Grootebroek 998.—. Volgens mededeelingen van hét bestuur is het schilder- en Timmerwerk voorlooniir aan de laagste inschryvefs gegund. WOGNUM. Tooneelnit voering. Zondag en Dinsdagavond jj. werden we wederom in de gelegenheid gesteld een uitvoering in het lokaal van den heer Overtoom, van de R. K. Tooneelvereeniging „Vriendenkring” by te wonen. De Voorz., de heer B. Kooter, opende met een kon woord van welkom den avond en hoopte, dat de aanwezigen hunne verwach tingen niet al te hoog hebben gesteld, daar de vereeniging nog al met veel moeilijkhe den heeft te kampen gehad, o.a. door ziek te van haar regisseur Vervolgens werd ten tooneele gebracht „Mobilisatie by Nicodemus Krent”. Dit stukje bracht al dadelijk de lachspie ren in beweging. De sollen waren goed inge studeerd en het bleek, dat „Vriendenkring” onder hare leden Hierop volgde lijk heid beloond’’ weergegeven; vooral het eerste bedrijf werd uitstekend gespeeld. .Als laatste stukje werd gegeven: „Bij Cisje Ter afwisseling werden tusschen de pauze eenige liederen ten de riep hij hem een tot wederzien toe. UITGEEST. UITGEEST. Tooneelvereeniging Sint Jo- zef-Gezellen. Woensdagavond werd de uitvoering met een kort woord door den WelEerw. Heer Kapelaan hout. De zaal was tjokvol. Ook de WelEerw. Heer Heyink, vroeger Kapelaan alhier, was aanwezig. Het drama: „Broederhaat” (uit het Vlaamseh) werd naar be^e krachten ver tolkt. Het nastukje, heel leuk, werd aardig weer gegeven. Den heer Dagelet, die zjjn 5-jarig regisseur- schap herdacht, werd een bloemstuk aange boden. Piano-muziek en strykje vielen zeer in den smaak. Na afloop werd een mooie pop verloot, welke gewonnen werd door A. Tromp Hzn. Donderdagavond wordt’ het stuk weer opgevoerd en wederom een verlo ting gehouden. HEERHUGOWAARD. Benoemd. De heer C. Klaver, onderwijzer aan de II. K. school in de parochie van ’t H. Hart is be noemd tot hoofd der nieuw te bouwen R. K. school te Burgerbrug. LANGENDIJK. „Allerzielen’ Tot groote verwondering en verontwaardiging der Katholieke burgery heeft de burgemees ter van Noord-Bcharwoude, nu de opvoering van „Allerzielen” te Oudkarspel was verbo den, toestemming tot opvoering verleend te Noord-Scharwoude. In de vergadering van den L. T. B. kwam deze verontwaardiging tot uiting en werd besloten aan den burge meester te verzoeken de opvoering alsnog te verbieden. De aanwezige leden van Burger wacht en Landstorm stelden er prjjs op, dat dit verzoek ook namens hen werd gedaan. Waar de uitvoering reeds Zaterdag 14 Febr. is aangekondigd, ontbrak elke verdere ge- -2J -1 andere Katholieke oraties een dergeiyk verzoek te doen, y zyn werkelijk nieuwsgierig of «leze burgemeester, waar zyn collega te Oudkar spel, die slechts 25 procent Katholieke bur gers heeft, de opvoering heeft verboden, too zal laten, «lat de Katholieke bevolking (35 pCt. te Noord- en 45 pCt. te Zuid-Scharwou- de), door een tooneelclub van elders in zyn heiligste overtuiging wordt gekrenkt en be- leedigd. SCHAGEN. Autobussen. Burgemeester en Wethouders van Schagen brengen ter algemeene kennis, dat thans geen omnibus diensten mee mogen worden onderhouden, wanneer niet in iedere autobus een bewys van goedkeuring aanwezig is, afgegeven kor het gemeentebestuur, waar bet hoofdkantoor der onderneming is gevestigd, of namens bet gemeentebestuur door den deskundige, be last met de keuring van autobussen.*! NIEUWE NIEDORP. Vrijstelling. By beschikking van den Minister vau Oorlog, is aan den dienstplichtige C. J. Rjjkes, uit dezo gemeente met ingang van 16 Maart a.s., vrij stelling van den dienstplicht verleend. GROOTEBROEK Vrijstelling. By be- schkking van den Minister van Oorlog, is aan den dienstplichtige N. Visser, uit deze Ge meente met ingang van 13 Maart a.s. voor goed vrijstelling van den dienstplicht ver leend. heden vjjf beste krachten moest missen, werd er die avonden best spel ten gehoore ge bracht. De Directeur Joh. Konjjn en de leJen kunnen met trots op deze avonden terugzien, want zeker was het voor hun een groot succes. De heer Schrama heeft weer eens getoond wat te kunnen, kien staat gewoon verbaasd wat hij als karakTÉr-humoristpresteert.. Ook zyn propagaada-lied was subliem cn wij twijfelen niet of de aanwezigen hebben de strekking best begrepen. Nadat de Voorzitter eenige woorden van dank had gesproken tot degenen, die had<i«‘n medegewerkt om het feest te doen slagen, Daarna werd een circulaire voorgelezen over Politieke voorlichting. Medegedeeld werd, dat in de maand Maart de Vrouwen bond haar eerste lustrum viert. Aangezien de datum juist in de Vasten valt, wordt het feest gevierd na Paschen. De Geestelijk Adviseur, de Wel.Eerw. Heer Roelvink herdacht dan in korte woorden het feest van dezen dag, O. L. Vr. van Lourdes patrones dezer vereeniging. Daarna hield Zyn. Èerw. een lezing over de verschijning van de H. Maagd aan Bernadette Hoe nadien Lourdes een bedeplaats gewor den was, waar jaarlijks velen heen gaan om genezing zoowel naar ziel als lichaam. Wij hebben Maria gekozen tot onze Patro nes, laten wij dan ook op een bijzondere wyze Maria vereeren, Maria moet na Jezus de eer ste plaats in ons hart innemen, daarom moe ten wij op die dagen, die aan Maria zijn toe gewijd, op een bijzondere wyze tot Maria bidden. Dok herinnerde Z. Eerw. de leden er aan, dat juist op Zaterdag, den dag van Maria, zoo weinig menschen in cle Kerk z|jn, laten wij daarom aldus spr. een offertje bren gen door ook op dien dag de H. Mis en de H. Communie ter eere van Maria op te dra gen. Een dankbaar applaus volgde op dero schoone lezing. De Presidente dankte den Geestelijk Ad viseur voor zijn schoone en leerzame lezing cn sprak den wensch uit, dat zijn woorden rjjke vruchten mogen dragen. Punt 4 der agenda, verloting: Eerste prijs Mej. E. Groeneveld- Van Eg- mond, een gebatikte doek, 2e pry’s mej. G. Duin-Vosse, 3e prijs mej. Velsenboer-Verwer, 4e prys mej. M. Duineveld cn 5e prijs .mej. R. Bakkw-van Veen. D<> vier laatste prijzen waren rose cn witte bloemen, door een lid der vereeniging geschonken. Daarna sluiting. Bijz. Vrijwillige Landstorm. Donderdagavond had in de K. S. A. onder leiding van Luitenant Ellermans de uitreiking plaats der Jubileum gedenkplaten. Zeer ve len waren opgekomen om hun plaat in ont vangst te nemen, terwyl ook tevens jaar boekjes waren beschikbaar gesteld. Dc voorz. de heer R. Beentjes, plaatselijk leider, dankte Luitenant Ellermans, voor het uitreiken van de zeer schoone gedenkplaat. Zij, die niet in de gelegenheid geweest zyn dezen avond hun plaat m ontvangst te ne men, kunnen hun plaat komen halen bij een der Bestuursleden. Uitvoering Harmonie. Bovengenoemde vereeniging heeft het plan geopperd, om a.s. Woensdag en Donderdag een uitvoering te geven in het café van den heer L. Henneman, met medewerking van de Tooneel en Gymnastiekvereniging. De eerste avond is een z.g. Oudersavond en voor donateurs, terwyl den tweeden avond entree geheven zal worden. Gevonden voorwerpen. Gevonden een belastingplaatje 1925, in lichtingen bij G. do Ruijter, Zwarte Kuikens- weg alhier. HEEMSKERK. Dienstplicht Lichting 1925. Bij beschikking van heeren Gedeputeerde Staten d.d. 28 Januari 1925. No. 71, zijn voorgoed vrijgesteld van den dienst P. Har- tog en C. Bïeijendaal alhier. WINKEL. Brand. Gisterennacht js door nog onbekende oorzaak het huis met inboe del, bewoond door den heer A. Zeeman, verbrand. BARSINGERHORN. Veefonds. De omslag van het Onderling Veefonds, alhier, is voor het afgeioopen kwartaal gesteld op f 0.80 per koe. ST. MAARTEN. Mond- en klauwzeer. Onder het vee van den heer P. van der Steen alhier, is weder mond- en klauw zeer uitgebroken. CASTRICUM. Raadsvergadering'. Dc Raad dezer gemeente hield Dins dag zigie eerste vergadering in dit iaar. De Voorzitter wenschte allen veel gehik en voorspoed in 1925. Spr. me moreerde de meest belangrijke zaken welke in 1924 in onze gemeente tot stand kwamen. Het bevolkingsregister der gemeente nadert van zeer nabij de 5000. Jn 1924 zijn 57 bouwverguhnmgen verleend, in 1923 47. Het aantal gasverbruikers is in 1924 van 576 gestegen tot 604. terwijl de gas afname met 21 pCt. is toegenomen. Het Elektriciteitsbedrijf "Boekte een stijging in het verbruikerscijfer van 538 op 555, terwijl het aantal verkochte K. w'. steeg met U/s pCt. De Veilingsvereeni^ing „Ons Belang” had in 1924 een omzet van f 178000. tegen f 72000.— in 1923 Ook bij de overige veilingen, waar de Castricum- mers in 1924 nunne producten veilden is eene niet onbelangrijke opleving .te bespeuren. Op de gemeerete-begnootm 1024 was een oost ‘uitgetrokken van 710.000 voor werkverschaffing, .van deze post is f 5160 uitgegeven en wel in de maan den Januari tot en met Maart. De rede van den voorzitter wordt met applaus begroet, waarna aan de orde is de vaststelling van de notulen van de vorige vergadering welke na eenige opmerkingen worden vastgesteld. Van de ingekomen stukken ytrmel- den wii de goedkeuring van het oesluit tot het aangaan van een geldleeningi voor de vernieuwing .van den Bakkum- merwee.. alsmede het verzoek van het R. K Schoolbestuur dm een voorschot od de a.e meentelijke vergoeding over eenkom. otig art. 101 der L O. wet welk verzoek tot een bedrag van f 3111.74 en f 3589-42 werd tor-gestaan. Het verzoek van de Jat. Commissie tegen Alcoholisme tot verlaging van hei maximum van het getal vergunnin gen wordt od voorstel van Burgemees ter en Wethouders van de hand ge wezen omdat het wettelijk getal vergun ningen 19 bedraagt en het getal ver gunningen krachtens raadsbesuit reeds op 11 i’s vastgesteld. Verdere verla ging wordt thans niet noodig geacht Op het verzoek van O. Wl Koch om rioleering van sloot voor zijn wo ning brengen B^n W. gunstig advies uit in zooverre, dat tot het uitvoeren van dat werk zal worden overgegaan mits de aanvrager de helft van’ de Kos ten zal betalen. Na menige discusssie wordt op voor stel van den voorzitter besloten het ver zoek aan te houden en in handen te stellen van de Wegencommissie ter na der onderzoek. Door B. en W. wordt medegedeeld, dat de kosten van de werkverschaffing gedurende 1924 hebben bedragen f 5159.77. Door B. en W. wordt overeenkomstig het advies van de commissie voor de bedrijven voorgesteld om aan den direc teur der lichtoedrijven over 1925 een toeslag te verleenen van f 400 en dat bedrag per kwartaal te doen uitbetalen. Goedgevonden. B. en W. stellen voor met het P.E.N. voor den tijd van 5 jaren een stroom- leveringscontract aan te gaan De com missie van de bedrijven is hieromtrent gehoord en stelt voor overeenkomstig net voorstel van B. en W te besluiten. Aangenomen. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt besloten tot het openen van een postrekening .voor dé bedrij ven en de belegging van de kasmidde len van die bedrijven bii den gemeente ontvanger. Besloten wordt hierna tot het uitbrei den van het gasbuizennet aan den Rijks- straatweg. Voorts wordt deel genomen in het aandeelenkapitaal van de Cen trale Ammoniaktabriek tot een bedrag van t 100. Het voorstel van B. en W. om af te wijzen het verzoek van enkele ingeze ten en-belanghebbenden tot bestrating, althans beharding. van het z.g. Duin- paadje. Wordt aangenomen. Door dit besluit heeft de zich thans bereid verklaard over te nemen, indien deze voldoende naar het oordeel van den raad is be ha rd, dan wel een som is beschikbaar gesteld, waaruit die kosten kunnen wor den bestreden. 1 Het verzoek van den heer de Jong om verhooging van zijn loon voor het. opmaken van plan en bestek voor de verbetering van den weg Castricum— Bergen, waarop B. en W; afwijzend voor te stellen te besluiten. Hierover ontstaat een breedvoerige discussie. Besloten wordt, dat B. en W. de gevoerde briefwisseling enz. zullen overleggen. Met de stem van de heeren Lieftingi en Twist liegen wordt besloten het mogelijk te maken, dat de kinderen na het eindigen van net 3e Iperjaar aan de openbare sscholen in de gemeente de openbare lagere scholen in de ge meente Alkmaar kunnen bezoeken. Tot leden van de cornmissssie tot we ring van schoolverzuim worden herbe noemd de heeren H. A Nijsen, DL A. De Commissie, in welker handen ia ge steld het voorstel omtrent herziening van de financieele verhouding tusschen de pruvincie en het hoogheemraadschap Nrd.-Hollandsch Noorderkwartier (de kosten van den waters nood in 1916) adviseert, door aanvaarding van het voorstel, ter wille van de bi'lyk- heid, het offer door de provincies te doen brengen, dat door Gedeputeerde Staten is voorgesteld, al behouden sommige leden zich het recht voor, te trachten een nog boogere bijdrage van de provincie te verkrijgen, en zijn enkele andere leden van oordeel, dat net voorstel eigenlijk reeds te ver gaat. Het voorstel van Ge«E Staten tot verlen ging van den wekelykschen arbeidstijd voor het verplegend personeel by de provinciale ziekenhuizen heeft in de commissie uit «ie Staten aanleiding gegeven tot zeer verschil lende beschouwingen over de sociale, econo mische en hygiönischc gevolgen van dit voorstel en ook over .ie wijze, waarop het tot stand kwam. SPIERDIJK. „Aecordando.’’ Het fan farecorps .Aócoroando” heeft wederom twee concerten gegeven. Woensdagavond in de zaal Koopman, te Spierdijk, en Donderdag avond in de zoal van den -heer Homan te Wogmeer. Beide avonden is opgetreden de h«-er Schrama. karakter-humorist. Hoewel de Vereniging door omsta/jjig- HEEMSKERK. R. K. Vrouwenbond. Woensdagavond 11 dezer vergaderde afd. Heemskerk van den R. K. Vrouwenbond, in de K. S. A. alhier. De Presidente Mevr, van den Bergh open de de vergadering met den Christelyken groet, waarna de notulen der vorige verga dering werden gelezen en goedgekeurd. Ingekomen een schrijven over de kleeding der vrouwen, om toch vooral te zorgen voor gepaste kleeding. RAADSVERGADERING. De e.v. vergadering van den Gemeente raad, zal gehouden worden op Maandag lö dezer, des avonds te 7 uur. Aan de orde komt o.m.: Voorstel inzake een door de Pluimvee- en Konjjnenhoudersvereeniging „Hoorn en Om streken” op te richten eierveiling alhier. Prae-advies op een verzoekschrift van de Vereeniging „Ht Zuiden” alhier om de win kelsluiting op een later uur te bepalen. Voorstel tot verlenging van den termyu van ontruiming van onbewoonbaar verklaar de woningen. Goedkeuring van de geloofsbrieven van de nieuw benoemde leden, de heeren Mr. H. M. Fruin en J. Sant. EIERVEILING. De heeren H. Kuiper en R. Zilver, resp. Voorzitter en Secretaris van de Pluimvee- en Konjjnenhoudersvereeniging „Hoorn ea Cm- streken” hebben zich totB. en W. gewend met het verzoek te willen bevorderen: le. dat van gemeentewege een lokaal, voorloopig de Boterhal, beschikbaar wordt gesteld voor een op te richten eierveiling; 2e. dat de heer M. Leiy, havenmeester, te vens directeur van den vischafslag ea markt meester voor de botermarkt, ter beschikking van de Vereeniging wordt gesteld om als administrateur van de eierveiling op te tre den; 3. dat het bedrag voor de oprichtings kosten ad. plm. 1000.door de gemeente renteloos aan de Voreeeniging wordt ver strekt. Na de commissie voor het gemeeuteiyk marktwezen gehoord te hebben, stellen B. en W. voor: 1. aan vorengenoemde Vereeniging tot wc- deropzeggens de Boterhal of een of ander go» schikt lokaal met inventaris, eierkieten cnA ter beschikking te stellen, ten behoeve van een wekelijks te houden eierveiling, onder de volgende voorwaarden: a. dat de botermarkt van de eiervoili.ig geen hinder ondervindt; b. dat telkens na het houden van eene eier- veiling het lokaal behoorlijk wordt gerei nigd en dat alle schade, tengevolge van de veiling of van hetgeen daarmede annex is, t«7egebracbt aan de genieente-eigendommeii. op eerste aanzegging ifioet vanwege de gemeente op kosten der Vereeniging moet worden hersteld; c. dat als vergoeding voor het gebruik van de ter beschikking te stellen lokaliteit aan de gemeente jaarlijks in de' maand Januari moet worden uitgekeerd minstens de helft van de over het voorafgaande jaar gemaakte winst; d. «lat na afloop van elk jaar aan den Ge meenteraad rekening en verantwoording moet worden gedaan; e. dat de eierkisten enz. zoodra de kas der Vereeniging zulks toelaat van de gemeen te tegen den kostenden prjjs worden overgp- nomen. 2. Hen te machtigen aan den havenmeos ter tevens directeur van den vischafslag op te dragen als administrateur v. d. eierveiling op te treden; 3. Hen voor de aanschaffing van eierklstev enz. een crediet te verleenen van 1000. WINKELSLUITING. In de raadsvergadering van 17 November 1924 is om prae-advies in handen vaa B. en W. gesteld een adres van de Vereeniging „Het Zuiden”, d.d. 8 November tv., hou dende het verzoek de Verordening ep de Winkelsluiting te wyzigen op 9 uur des avonds. Door B. en W. is aangaande dit verzoek't ge voelen gevraagd van de Hoornsche Mrodsn- standsvereeniging en de plaateelyke R. K. Middenstandsvereeniging „de Hanze". Door beide vereenigingen is ons verzocht, te be vorderen dat het tegenwoordige sluitingsuur ongewijzigd blyft. B. en W. kunnen zich geheel vereenigingen met de adviezen van de Hoornsche Midden- standsvereeniging en van „de Hauze" en de motiveering daarvan schijnt hen afdoende. Op grond van een en ander stellen zjj den Raad voor op het adres van de Vereeniging „Het Zuiden” afwjjzend te beschikken. DIRECTE BELASTINGEN. By resolutie van den Minister van Finan ciën is, met ingang van 1 Maart 1925, ver plaatst de inspecteur der directe belastingen, invoerrechten en accjjncen A. G. L. Hofland van de inspectie Hoorn naar ’s Gravenhage, en is hjj tjjdelyk werkzaam gesteld b| df afdeeling Personeel van het Departement van Financiën. pCt. van het loon wanneer iemand dagen door Minister Aalberse het out- Ziektewet is ingediend. rband hiermede het ver schil van de toestanden van vroeger en nu, De pensioengrondslag van den klerk I dei der bedrijven wordt gesteld op f 960. De politie-verordening, welke door Ged. Staten met enkele Opmerkingen iss teryg gezonden, wordt aangevuld mede met de bepalingen inzake veilig heid in autobussen en andermaal vast gesteld. Het voorstel van B. en tot het verleenen van een ojxiracht aan het technisch adviesbureau der Vereeniging yan Ned. Gemeenten voor het maken van een uitbreidingsplan, wordt zon der hoofdelijke stemming aangenomen. Tot leden van <te commissie van bij stand voor dit ontwerp worden aange wezen de heeren Hemmer, Louter en Hellinga. 1 Het voorstel van B. en Wi tot het verleenen van een crediet aan de bouw- vereeuiging „St Joseph” voor .den bouw van 14 arbeiderswoningen, tot een bedrag; van f 38.000, wordt na eenige discussie zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Alsnu komt aan de orde de door Ged. Staten met opmerkingen terug gezon- den bouwverordening, meer sjjedaal om te herzien het in de vorige ver gadering genomen besluit tot het n et aansluiten aan de waterleiding. Thans wordt, nu de redactie is gevonden die aan de gemaakte bezwaren tegemoet komt, zonder hoofdelijke stemming be sloten het bekende artikel tot aanslui ting aan de waterleidmg te aan aarden. 1 De overige wijzigingen hebben niet veei beteekenis en worden alle over genomen en de verordening opnieuw vastgesteld. t Bii de rondvraag vraagt de heer De Vries in hoeverre B. en Wi zijn gevor derd met de beplanting van den Bak- kummerweg en voorziening van hèt ver keer op de Mient. Voorts vraagt epr., wanneer de jwlitie-verorden.ng van kracht is. strenge toepassing van het ventverbod. De voorzitter beantwoordt den heer de Vries en zou het bejammeren ais het besluit van den raad tot beplanting van den Bal.kummerweg jverd uitgevoerd, omdat tie weg .daartoe veel te smal w en het verkeer daardoor moeilijkheden ondervindt. Spr raadt nog etns steik aan zich eens goed op de hoogte te stellen van de breedte van dien we^, alvorens tot uiljvoering .zal wojrden besioters Omtrent een verxeersregeling op ue Mient om het verkeer in één richting? te leiden over den Bakkummerweg, te doen gaan en het tegenovergestelde meent de voorzitter dat dit thans nog niet noodig is. Hierna sluiting. GROOTEBROEK. „St. Deus Dedit”. De groote feest- en propaganda-avond van de R. K. Arbeidersvereenlging „St. Deus Dedit” afdeeling Grootebroek werd gehouden op Dinsdag 10 Februari 1925 des avonds 8 uur in het Patronaat. De voorzitter, de heer G. Nieuwboer opent dezen avond met den Christelyken groet en heet alle aanwezigen welkom. AI had hjj ook grooter opkomst verwacht, constateert spr. met genoegen, dat zooveel vrouwen aanwe zig zjjn en dat ook de jeugd vertegenwoor digd ie. verder uit spr. zyn voldoening over het op richten van de Tooneelclub in de organisatie, die thans voor het eerst zal optreden. Na de opening wordt overgegaan tot op voering van het blijspel in 8 bedrijven „D« doodgewaande". Dit stuk werd ten genoege van allen zeer goed opgevoerd. Het applaus was dan wel verdiend. Hier na leidt de voorzitter den spreker van dezen avond den heer C. Vader in. Deze bespreekt daarna over het nut en de noodzakelijkheid vau de organisatie en wil in dit verband eerst wjjzen op den toestand in de Streek. Weliswaar is hier niet bereikt, wat verwacht mocht worden. Door de organi satie is echter zooveel mogelijk gezorgd voor goede arbeidsvoorwaarden. Om te bereiken, dat de rechten en plichten van arbeiders en patroons tot uiting komen, is vooral noodig de hulp van de Katholiek» Landarbeiders. Wanneer zjj niet beseffen dat zjj Katholiek georganiseerd moeten zjjn, zul len zjj zulks niet bereiken en zal er nooit een Collectief Contract komen. Spr. memoreert de werkloozenkassen. Ook by invaliditeit wordt voor de arbei ders gezorgd, by overlijden krygen de nabe staanden weduwen- en weezenrente. Dan hebben wjj nog de uitkeering van 70 pCt. van het loon wanneer iemand door een ongeval invalide word ten ten slotte nog dat dezer werp Spr. schetst in verl en laat duidelijk uitkomen dat al deze dingen het gevolg zyn geweest van het werken der organisatie. Ten slotte richt spr. nog een kort woord tot de’ jongeren. Hjj eindigt zjjn rede met de hoop dat met vereende krachten de organisatie hier opge bouwd zal worden voor de stoffelijke belan gen niet alleen, doch ook vooral om te krijgen volledige samenwerking tusschen patroons en arbeiders Deze rede werd beantwoord met een dave rend applaus. Na enkele minuten pauze, welke werd op- gevróolykt door pianosjxel van den heer J. Laan, kwam de tooneelvereeniging weer aan het werk en vertoonde ons eerst „De Tafel schuimer” Blijspel in 2 bedrijven en daarna „Toewis als kindermeisje” Klucht in 1 bedrijf. Beide stukjes werden zeer verdienstelijk ge speeld. Na afloop dankt de voorzitter allen voor den opgeruimden geest, die hier vanavond beeft gebeerscht en vooral de tooneelspelers, die zoo hebben medegewerkt tot het doen slagen van dezen feestavond en niet minder den Heer Vader voor zjjn werkelijk mooie on leerzame lezing, vooral wat betreft zijn woor den tot de jeugd. Spr. hoopt dat velen zich zullen aanmelden als lid om te kunnen mede-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1925 | | pagina 15