_j»iP N SB LA D” Bureau: HOF 6, ALKMAAR. Telefoon: n. '.'2; UIT DE PERS. (Wordt vcrvolgdj No 49. POSTGIRO 10486X l>o><erdag 19 Februari 1925. POSTGIRO 104863 I9e Jaargaaf FEUILLETON. De verborgen schat. DE NEUTRALE PERS. Verspreidt; Berichten. Abonnementsprijs t Per kwartet! voor Alkmaar i X— Voor buiten Alkmaar f285 Het Geïllustreerd Zondagsblad 0 60 fhooger. Un alle abonné’s wordt op aanvrage gratis een polis verstrekt, welke hen verzekert tegen ongevallen tot een bedrag van f 500 Indische Brief. f 400 f 200.-, t 1OO,—f 60.—, f 35.—, f 15.- BUITENLAND. de 5 6 nii niet te zeer als dogma te verkondigen’’. En ie i aan ADMINISTRATIE No. *33 RADACTIE No. *33 gemeen een slechten indruk maakt. Natuurlyk, zei Warlington, die zich I geen moeite gaf om zyn wrevel te verber- één punt verkeert gij in dwaling': wij weten en I Z.l. gevaar oplevert. Willen wij ons blootstellen r lijk op onze eigen verantwoordelijkheid. NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD i Staatspartij eens toone, dat bet Katholiek* recht van een vrije evangelieprediking in Indifi haar aan *t hart ligt en zy ook van haar coalitie-Triedden durft eischen en zonder marchandeeren dat den Katholieken gods dienst in Indië gegeven wordt: vrijheid om zich ongehinderd te begeven overal, waar de Indische Kerkelijke Overheid meent, dat Haar plicht dit voorschrijft, of zij dit wenschelijk acht. Het zou mij en met mij zeker ook de Katho lieke Partij hier te lande grootelijks verheu gen, indien de Alkmaarsche en anderb Noord-Hollandsche katholieken in hun po litieke organisatie dezen eisch naar voren brachten en propageerden. Van de Neder- landsche Missie-congregaties, die in Indië werken zal men zeker alle voorlichting kun nen verkrijgen. Het zou my bijzonder aan genaam zijn, wanneer van de stad, waar ik 12 jaren verbleven heb en bijna evenlaug aan ’t actieve vereenigingsleven mocht deel nemen, ook in deze zaak do vietorie werd in geluid. in de vertegenwoordigers der geallieerden af schriften doen toekomen van dit rapport, dat 44 pagina’s beslaat en waaraan toegevoegd -tnoo-qns ap uba ua uaJaiaijjo uba aisuumoa -qns op uba uveS)tn ojp ’naSiqftq aa.üj uhz missie voor de bewapeningen. 3. Goed, antwoordde de squire; dat hij der kome. De kapitein kwam«*angeloopen, en begon met de deur achter zich te sluiten. Wat is er kapitein? vroeg de squire. Alles in orde, naar ik hoop?. Mynheer, antwoordde Dingsby, mya be roep brengt het mee, dat ik gewoon ben, recht door zee te gaan.Welnu, ik t>eken, dat de expeditie, die wjj gaan ondernemen, my niet aanstaat; dat de ondergezagvovrder i my niet bevalt en dat de bemanning over ’t algemeen een slechten indruk maakt zelfde mate als vroeger worden overgemaakt, terwijl de uitgaven hooger zijn opgevoerd dan te voren. De premier kon zich niet verhelen dat er periculum in mora is. Het is noodzake lijk het noodlydeue deel van de landelij ke bevolking door credieten bij te ‘taan en t* verhinderen, dat zij door te booge belastingen te zeer wordt gedrukt. Op het gebied van ondorwys en opvoeding zal do regeering zich houden aan de groote lijnen van het vorige kabinet. De school moet den geest van het ware Christendom in de ■practyk verwezenlijken Aan het slot van de rede van den premier kwam ’t tot stormachtige protesten der c< in- munisten. die hem „Barmat-schieber” enz., toeriepen. De vergadering moest dientenge volge een tijdlang geschorst worden. EEN ONTWAPENINGSCONFERENTIE. Op grond van een belangrijke mededeeïing uit Washington legde Chamberlain gisteren in het Engelsche Lagerhuis in antwoord op een vraag klaring af. der" aangenomen; d. w. z.: ik moet het schig brengen naar do plaats, welke do eige naar mij later zal aanduiden. Maar nu zie ik, dat Je bemanning méér van de zaak weet dan ik. Is dat billijk? Neen, zei de dokter. Ik hoor, ging Dingshy voort, dat gij ee.n schat wilt opzoeken dat vertellen althans de matrozen elkaar.... Welnu, schatten <p- sporen is meestal een gevaarlijke onderne ming. Zulke expedities, moet ge weten, zyn geenszins myn „lort”, en nu het scheepsvolk heter op de hoogte schynt Jan de kapitein, komt my de zaak nog bedenkelijker voor. Ik ben overtuigd rayne heeren, dat gij zelfs geen flauw vermoeden hebt van dc gevaren, waaraan gij q vrijwillig gaat blootstellen. En tóch gij kunt er het leven bij laten. Gy schenkt ons klaren wijn, en dat doet mij pleizier, zei Dr. Lancast. Maar op J beseffen volkomen, dat zoo'n expeditie aan dat gevaar, dan doen wy zulks natuur lijk op onze eigen verantwoordelijkheid. Nu het tweede punE gy zegt, dat do beman ning u niet aanstaat. Zyn ’t volgens uw oor deel, geen goede matrozen? Wat ervan zy, ik moet niets van dat volk hebben. Gy hadt trouwens beter gedaan het aanwerven van de bemanning aan my Inderdaad, tef Dr. Lancast; maar ik my gebleken, dat de Indische Regeering a deze passage onschuldig wan. Zoodat ge concludeerd moest worden positiever kan ik me hier moeilijk uitdrukken dat dc mi nister van Koloniën zélf opdracht had ge geven deze vreemde passage in de M. v. A. op te nemen. Een bewindsman, die mede re geert by de gratie vaa de Katholieke staats party met 1/3 van de parlementaire macht! Een party, die principieel elke beperking van evangelie-verkendigiqg afwijst en in haar hart waar ze nu nog ter wille van elf C. H. een moordkuil van maakt ten zeerste ge porteerd is voor algeheele afschaffing der ko loniale politiek op ’t Flein te Den Haag zyn soms wel wonderbaar! Maar binnenkort komt het Regeerings-Re- glement en ook art. 123 in de Staten-Gene- raal in behandeling. Dat de Katholieke Ka merfractie nu eens trachten, zonder aanzien des persoons, recht të d,ocn. Zou van Alkmaar, van Noord-Holland uit, niet de victorie in deze zaak kunnen worden ingeluid? Ik hoop het. Men zoude er zich eëu eerezuil mee stich ten. 1) Om niet te lang van stof te worden, ci teer ik hier de wijziging niet. Ook zou het me te ver voeren, indien ik omtrent de gevolgen in details zou afdalen. „De Tijd” heeft er o.a. eenige gedocumenteerde artikelen aan ge wijd, waarnaar ik kortheidshalve verwijs. Bui'cc-n-ir, Jan. 1925. A. B. TEN BERGE, Lid v. d. Volksraad van Ned. Indië. Is dan de leiding der Katholieke Staats party onverschillig voor deze kwestie, heeft ze geen 'poging aangewend, om dezen onge- wenschten, dezen ongemotiveërden toestand te doen beëndigen? Ik moet erkennen; ja, ze heeft iets gedaan. Uit betrouwbare bron is me bekend, dat de Katholieke Staatsparty is gekend in, en heeft meegewerkt klaarblijkelijk aan een wij ziging van ’t artikel. Doch afgezien er van, dat we geen wyzi ging moeten hebben, maar een radicale op heffing, was de voorgeslelde wijziging van dien aard, dat speciaal de Katholieke missie van den wal in den sloot zou zyn geraakt, zoo zo was aangenomen. Wy, Indische Katholie ken hebben er paf van gestaan, dat een mi nister van Koloniën, die mede steunt op een fractie van 32, zegge en schrijve, twee en der tig Katholieken, een wyziging van art. 123 heeft kunnen voorstellen, die een gevaar, speciaal voor de Missie zou zyn geworden. En onze verwondering bereikte haar culmina tiepunt, toen ons bekend werd, dat de voor gestelde wyziging niet zonder voorkennis der Katholieke kopstukken was uitgegaan. De heer Feber wien ik overigens alle achting toedraag moet het wel zeer druk met andere, belangryker, zaken gehad heb ben, dat het gevaar, hetwelk uit de wyzi ging kon voortspruiten ik zou haast zeg gen, er in ligt besloten hernia ontdaan. 1). Gelukkig Ls de wyziging van artikel 123 in den Volksraad, zij ’t om zeer uiteenloopende redenen, met overgroote meerderheid ver worpen. Islamieten, masons, liberalen, Ka tholieken en Chrlstelykcn, mitsgaders een Hindoe van Bali, stemden unaniem tegen. Ze vonden het bestaande artikel blijkbaar meer doeltreffend, meer sprekend dan het voorge stelde. De Katholieken stemden er tegen, wy! zo met geen enkele wyziging genoegen konden nemen, doch enkel voor afschaffing hun stem zouden kunnen geven. En de meest piquante bizonderheid vau-het geval mag wel heeten, dat. in de Mem. van Antwoord op het afwij zende votum van het Afdeelingsverslag, de zeer eigenaardige passage voorkwam, waarin er op gewezen werd, dat indien" de voorge stelde wyziging niet aangenomen werd, er weinig kans zou bestaan om elke beperking in de toekomst te handhaven. De M. v. A. wenschte den Volksraad dus eig. te waar schuwen: „Denk er wel aan, als ge met dit voorstel niet accoord gaat, loopt ge de kans dat de evangelieprediking totaal vry wordt.” Er zyn heel wat hoofden geschud bij ’t lezen van deze wonderlijke passage. Te meer van onzen kant, waar bekend is, dat in den Volksraad veel anti-christclyke geest schuilt. Daar ook de samenhang van de Mem. van Antwoord eigenaardig was en 't den aandach- tigen lezer van staatsstukken opviel, dat hier meerdere handen aan hadden gewerkt, werd rechts en links geïnformeerd. Daarbij Met zoo’n gelijkstelljpg, schreven wfj, houdt Y*a den éénen Gods- alléén vrucht acve Openbaring. Een week daarna schryft de Fransche heer de Jouvenel in hetzelfde blad een zeer vreemd artikel over dó verhouding vau Kerk en Staat, waaruit blykt, dat deze senator, die het bij voortduring heeft over de bul „Uni- tam(!) Sanctum’’ de kwestie niet al te gron dig heeft bestudeerd Zaterdag laatstleden schreef dan de En gelsche heer Fisher een artikel over .J’rac- tische verdraagzaamheid waarin op zoo’n hardhandige wyze de geschiedenis in het aangezicht wordt geslagen, dat het werke lijk de spuigaten uitloopt. Het getuigt toch wel van vermetelen durf om het land an Hendrik VIII, Elisabeth en Cromwell, iet land.- dat Ierland eeuwenlang martelde en de Katholieken als zeloten behandelde tot den tyd der Emancipatie-wet, godsdienstig verdraagzaam te noemen sinds 1688. Het was zeker loutere practische ver draagzaamheid, dat er 400 jaar lang geen Katholiek minister werd in Engeland? Maar de „neutrale” Pers is waarheidlie vend! De heer mr. v. Gigeb Jr. krijgt na dit his torisch fraais de gelegenheid om in het zelf de Zaterdagavondblad onder den titel ..Dc heiligheid van het lev n”, de theorie eener ware bondenmoraal te ontwikkelen. Deze jurist komt de lezers der „neutrale” krant vertellen, dat zy, die moord begaan „ondc- hevig sentiment en onweerstaanbaren drang” voor den strafrechter „geen groot gevaar loopen”. Wy hebben eemgen tyd geleden gewezen, op het feit, hoe de neutrale „Telegraaf” in een bespreking over den toestand in Indië de „ruimhartigheid” prees van Christenen, die practisch geen verschil maakten tusschcn de vormen van godsdienst, schryft „De Tij l”. Met zoo’n gelijk de waarachtigheid op dienst, die te zyn van God’s posi verzoek u. te gelooven, dat de heer Warling ton niet uit wantrouwen tegen u die zaak op andere wyze behandeld heeft.... En onze onder-gezagvoerder Trippman, bevalt die u óók niet? Neen, mynheer. Hij kan goed op dc hoogte wezen van zijn taak, maar zijfl om gang met de matrozen is al te gemeenzaam. Een ondergezagvoorder moet zich laten r<s- pecteeren; door met Je matrozen te drinken, begaat hjj, om een zachte uitdrukking to be zigen een groote onvoorzichtigheid. Is Trippman een drinkebroer? Dat zeg ik niet. Maar nog eens: hij is veel te familiaar met zijn ondergeschikten. En wat is uw conclusie? vroeg Lancxst. My’ne heeren, zijt gij vast besloten, dc reis te aanvaarden? Natuurlyk! riep de squire. Laat my u dan een raad geven. Men is bezig, het kruit en Je wapens in het maga zijn aan den voorsteven te bergen. Achter, onder de kajui*, is er ruimte in overvloed: waarom niet die plaats tot arsenaal geno men?. Tweede punt: gy neemt vier men nen mede, op wie gy, naar ik hoor, volkomen staat kunt maken, en die wilt gij by do ma trozen laten slapen. Waarom geeft gij hun niet de kooien by uwe kajuit? Is dat alles, riep do spuire. Neen, nog iets: men heeft reeds te veel gebabbeld. Veel te veel, beaamde Dr. Lancast gy vreest voor oproer. Mynheer, antwoordde hy, gy legt my woorden in den mond, welke mij niet over de lippen zyn gekomen. Als ik bepaalde re denen had om voor oproer te vreezen, ware het my niet geoorloofd zee te kiezen. Ik voor .mij geloof, dat wy Trippman vertrouwen kunnen, en Jat geldt ook voor een deel der bemanning. Maar ik ben verantwoord.dijk voor het' schip, verantwoordelijk voor 't le ven van allen, die ik aan boord heb. My dunkt, dat een of ander niet in orde is, en ik verzoek u uit dien hoofde, zekere voorzorgs maatregelen te nemen. Oordeelt gij 't beter, zulks niet te doen, zoo wendt u tot een an deren kapitein. Trouwens Hoor eens, vid de squire hem in de rede, ik heb geduldig geluisterd en zal doen wat gy begeert. Maar ik kan niet zeggen, dat uwe houding mij bevalt. Mynheer, zei de kapitein, ik doe wat de plicht my voorschrijft, en zal vooralsnog nietoelgen over uwe houdiug. Een stijve groet Dingsby verliet de kajuit. Warlington, zei Lancast, ik geloof, dat wy althans twee betrouwbare en ferme ke rels aan boord hebbeu: Paul Krafting cn den kapitein. Ik zal u zeggen, wat ik gehoord heb, ging kapitein Dingsby voort, ’t Scnynt, dat gij eene kaart van zeker eiland bezit; dat op die kaart met roode kruisjes de plaatsen zyn aangetekend, waar schatten verborgen lig gen; dat het eiland gelegen is op.... (Hier noemde hij de geografische lengte en breedte.) Dat heb ik niemand ter wereld verteld! riep Warlington uit. Toch weten de matrozen.... Lancast, gij of die jongen hebt uw neus voorbijgepraat! bromde de squire. Dat punt zullen wy laten rusten Ik zag wel, dat hij en kapitein Dingsby den squire maar half geloofden. Geen won der: hij was zoo babbelziek! Toch ben ik overtuigd, dat Warlington niemand de lig ging van ’t eiland verraden bad. Ik weet niet, hernam dc kapitein, in welke banden de kaart- zich bevindt; maar dringend verzoek ik u, ze noch den heer Trippman, noch mij te laten zien. Wordt met dit verlangen geen rekening gehouden, zoo neem ik myn ontslag. Als ik goed begrijp, zeide Lancast, wilt gy onder dat opzicht niet do minste verant woordelijkheid op u nemen. Verder eischt gij, dat wijaeen soort van sterkte aanleggon, met de bedienden van squire Warlington tot gar nizoen, en dat wij alle wapens en de gehee- le voorraad kruit en lood buiten bet bereik der matrozen houden. Met andere woorden: STAKINGEONLUSTEN IN JAPAN. De staking in katoenspinnerijen te Sjang hai, die verleden week was begonnen beeft zich uitgebreid. Er nemen thans 30.000 arbei der aan deel, n.l. het personeel van 13 fabrie ken. Op 16 dezer hebben onlusten plaats ge vonden. Stakers vielen op de fabrieken aan en ver nielden er de machines. De toestand is thans weer klamer. 'uit te spreken, dat een dergelyke straf felooze handeling (moord op iemand, die daarom verzoekt) voor den arts dient te worden geschapen. „Want, aldus motiveert deze dienaar des rechts met schipperslogica zyn immoreden - --- -■- Kath. Missie en art. 123. y De taak van Katholiek Nederland. Het zal zeker bekend wezen, dat het voor al de Protestanten in Holland zijn, die ge kant zyn tegen de schrapping van artikel 123 enongelukkig in dit opzicht, zitten de Hollandsche Katholieken door de (wanke lende?) coalitie te zeer aan diezelfde Protes tanten vast, dan dat ze met den eisch van afschaffing rond voor den dag durven komen. De anti-revolutionairen zyn niet zoo hard nekkig tegen afschaffing van dit artikel, doch de Christelyk-Historischen, die ver scheidene zendingsgenootschappen hier finan cieren, zyn er pertinent tegen. Niet, dat ook i zy geen principiëele voorstanders zyn van het <ebod: „Gaat en onderwijst alle volkeren,” doch ’t eenige motief te, dat ze bevreesd zyn voor de z.g. dubbele zending. Dat. wil met andere woorden zeggen, dat deze groep de Katholieke missie op haar terreinen wil wc- ren, bevreesd voor de concurrentie.’Want het Protestantisme met zyn kilheid en betrekke- iyke leegheid pakt den Inlander niet iu de ziel en kennismaking met het Katholicisme sn zyn vormenrijken eeredienst zou h. I. groot gevaar opleveren voor hun kudde, af gescheiden nog van de kwestie, dat ze onzén eeredienst als een paapsche afgoderij be- «chouwen, tegen welke infectie de Inlander beschermd moet worden. Zoo is het de invloed van het groepje Cnris- lijk-Historischen in de Hollandsche politiek, die de opheffing van het artikel y.n.l. tegen houdt en doet zich dus het eigenaardige geval voor, dat een politieke party, die 32 ka merleden in het parlement brengt a.h.w. in deze aangelegenheid geringeloord wordt door een groep die slechts, 10 k 11 leden in de volksvertegenwoordiging brengt. De co- ilitieband knelt in dezen wel zeer pijnlijk en houdt de missioneermg in Indië in een keurs lijf gepraagd, hetgeen absoluut in stryd is met het Katholieke recht en zeer belemmerend werkt ton aanzien der geloofsverkondiging. Nu weet ik, beter dan wie ook, dat er in dezen steeds geschermd wordt met de woor- dep: orde eu rust. Ook de Indieehe Regee- ring schermt nog steeds met het spookbeeld, dat orde en rust gevaar zouden kunnen loo pen, wanneer do evangelie-predikmg geheel vrij zou worden gelaten. Doch gelijk trou wens door wijlen Dr. J. W. Gunning, in leven zendingsconsul, ronduit verklaard te, is deze verstoring van orde en rust slechts een fan tastisch iets cu is do praktische uitwerking zan het artikel enkel deze, dat de Katholie ken worden gehouden buiten de gebieden, waar de Protestanten hun zendingswerk uit oefenen. Dezen ongemotiveerden en voor hen be- scljasnenden dwang moesten de Katholieken m Holland zich nu eens niet langer laten wel gevallen. Als de leiding het niet aandurft, uit vrees hun C. H. coalitiegenooten al te zeer tc ontstemmen, laat deze eisch, om recht te doen wedervaren aan de Katholieke missie, dan eens krachtig opkomen van onderop, In Je kiesvereenigingen. De Indische Katholie ken, de^TKerkelykc autoriteiten, zoowel als de leeken, zouden niets liever zien, dan dat eindelyk eens een eind werd gemaakt aan de meer dan schandelijke uitzonderingspositie, waarin de Missie in Indië sinds 70 jaren is geplaatst door een wetsartikel dat in geen enkel ander koloniaal gebied bestaat. Allo niet-christelijko godsdiensten hebben in Indië vrijheid van propaganda, van ge loofsverkondiging, socialisme en communis me dringen ongehinderd overal door, de the- osophie en andere geestelijke richtingen kun nen zonder eenige beperking haar adepten zoeken waar ze willen, doch voor de Katho- ieken bestaat die vrijheid niet. In deze schan delijke vrijheidsbeperking kunnen slechts de ifbllandsche Katholieken recht brengen, de idische kunnen niet meer dan zulks met ’em vragen. Dat dan eindelijk de Katholieke vau Kenwarthy de voterende ver- Een nieuwe ontwapeningsconferentie zal door den president der Vereehigde Staten bij een worden geroepen, ter bespreking van een verdere bespreking van den vlootbouw. Voor bereidende besprekingen over deze conferen tie zyn op het oogenbiik gaande. De Ameri- kaansche gezant te Londen heeft deze kwes tie onofficieel ter sprake gebracht en de En gelsche regeering houdt zich thans hiermede oezig. Iu antwoord op een andere vraag, of de Britsche regeering voornemens was, om voor een dergelyke conferentie voorstellen te doen verklaarde Chamberlain, dat men 't Joel vah do conferentie daarmede niet zou dienen. In aansluiting aan deze verklaringen van Chamberlain deelde de minister van Marine mede dat de indertijd gestaakte voorbereid1 n- de werkzaamheden voor den bouw van een nieuwe haven in Singapore tot nu too niet hervat zyn. Dc Minister van Marine, Bridgeman, ver klaarde verder, dat op zyn ministerie een commissie gevormd was, om te onderzoeken, hoe het verouderde scheepsmateriaal binnen het kadr van de conventie van Washington kan worden vernieuwd. Uit Washington wordt in verband met de dtitwapeningskwestie og gemeld, dat er te Londen niet-formeele bespreken worden ge houden betreffende de beperking der bewa peningen. Er is evenwel nog geen definitief rcsulaat bereikt. eD besprekingen zyn nog niet zoover gevorderd, dat er een formeele uit wissling van nota's heeft plaats gehad. DE ONTWAPENING VAN DUÏTSCHLAND. Generaal VV’alsch heeft gisterenoebtend aan maarschalk Foch, den voorzitter van de g*. allieerde militaire commissie te Versailles, het rapport van de militaire controle-commissie Duitschland overhandigd. Foch heeft aan gen, hebt by op den schoener heel wat aan te merken. Toch niet; het schip te goed gebouwd en behoorlijk ingericht. En op den eigenaar van het schip? Kom, zei Dr. Lancast, als ’t u blieft geen spijkers zoeken op lager water.... De kapitein heeft, volgens myn oordeel, te veel of te weinig gezegd: hy moet zich nader ver staren. Mjj duskt, kapitein, dat gy met weer- xia de reis onderneemt. «."7 v u ronduit «eggen, Wrat ervan is. over te laten..'.. Ik heb wat men noemt een „rerzegelde or- - GERED. Na ongeveer een week vermist te zyu ge weest en nadat men reeds alle hoop opgege ven had om drie ski-loopers die in de Alpen verdwaald waren geraakt, te redden, is een vliegtuig erin geslaagd de verdwaalden te Advertentieprija. Van I5 icgeto f I -25; elke regel meer f 0.25; Vecta^ per regel f 0.75; Rubriek „Vraag en aanbod* b| vof uitbetaling per plaatsing f 0.60 eisch „in een tijdperk, waarin de oorlog nog steeds officieel erkend wordt, behoort men de heilige onaantastbaarheid van het leven niet, te zeer als dogma te verkondigen”. Wat ’n verbijsterende verwarring! En i-1 -- voor zich dan nog ontkennen, dat er ooit „wat tegen den godsdienst staat” neutrale pers. Onbegrijpelijk! Of liever: heel begrypelyk. Want wie de -waarheid niet goed kent, ontwaart de dwa ling nooit. TROEBELEN IN ZUID-CHINA. De met tussehenpoozen plaatsvindende ge vechten in de Chineesche provincie Kwan- toeng, die nu al jaren duren, zijn opnieuw be gonnen. De strijd gaat tnsschen de volgelin gen van Soen-Jat- Sen en die van generaal Tsjeng-Tsjioeng Miug, den generaal uit Tsjili. Dat duurt nu al een week of twee. De aan hangers van Soen-Jat -Sen beweren, dat zij dagelijks successen behalen in de buurt van Weitsjou, de plaats die het bolwerk is van Tsjang-Tsjoeng-Ming. DUITSCHLAND EN ROEMENIë. Uit Boekarest wordt gemeld, dat het blad Adeverul een verord*ping van den Roemeen- seben minister van financiën openbaar maakt, waarin aan de autoriteiten opdracht gegeven wordt de zakenbetrekkingen met Duitsche staatsburgers of met vertegenwoordigers van den Duitschen staat af te breken. De Roe- meensche petroleumschepen op weg naar Duitschland zijn teruggeroepen. Volgens een ander bericht zou de Roe- meensche regeering den Duitschen gezant hebben laten weten, dat ingeval van een on bevredigend Duitsch antwoord, het Duitsche vermogen in Roemenië gesequestreerd en in beslag genomen zal worden. In een officieuse Roemeensche mededeeïing wordt gezegd, dat Roemenië steeds een ver zoenende houding heeft aangenomen ten op zichte van Duitschland, hetwelk door zijn houding bewijst, dat het besloten is zijn ver- plic.htingen tenopzichte van Roemenië niet na te komen. De Roemeensche regeering ziet de ter verdediging noodzakelyke maatregelen onder de oogen. DE STRIJD OM DJEDDAH. Uit gisteren te Londen ontvangen officiede berichten uit Djeddah blykt dat de stad ge durende 4 dagen hevig beschoten door de Wahabieten. Het bombardement neemt th^ns evenwel af. Dinsdag zijn slechts ongeveer twintig granaten in de stad neergekómen. Gisterenmorgen is geen schot gelost. De gebouwen van de Britsche legatie jy'n tweemaal getroffen en de consulaten der an dere tanden zyn min of mer beschadigd. Men- schenlevens vallen daar evenwel niet te be treuren. Voor zoover bekend is zyn ook geen andere vreemdelingen getroffqn. UIT DEN PRUIS1SCHEN LANDDAG. Bij den aan vang van de gisteren gehouden vergadering van den Pruisischen Landdag heeft de president Bartels de vreeselykeRiyn- ramp te Dortmund herdacht. Daarop kreeg de minister-president dr. Marx het woord. Hij stelde allereerste het nieuwe kabinet voor, en sloot zich aan bij de woorden van deelneming door den president uitgesproken. Hij beloofde de grootste aan dacht te zullen wyden aan ’n verdere verbe tering van de organisatie ter voorkoming van mijnongelukken’ Wanne woor den van dank wijdde hy aan de leden van het voritre kabiet. Daarop las Marx de regeerings- ■verklaring voor, waarin hy ook de kwestie Én hij waagt ’t dan nog als zyn meening van de ontruiming der Keulsche zone memo- t te spreken, dat „de mogelijkheid van •verklaring voor, waarin hy ook reerde. Men moet zich, zeide hy, tot het uiter ste inspannen om deze zone zoo spoedig mo gelijk van de bezetting te bevrijden. Over den financieelen toestand uitte de pre mier zich pessimistisch, daar gebleken is, dat de belastingen door het rijk niet meer in de- men wil met zulke sterke staaltjes ch dan nOff ontkennen dat er nnit. 1 in

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1925 | | pagina 1