Noord-Hollandscli Dagblad. z spoedige Levering - PROGRAMMA’S ALKMAAR. Tweede Blad. 19e JAARGANG. MAANDAG 2 MAART 1925. IN EN OM ALKMAAR. UIT DEN ALKMURSCHEN RAAD. geboden voor zijn inwilliging tot het opvoeren van „Allerzielen”. De Burgemeester heeftn.l. gezegd, dat het hem zou spijten, wanneer hi« daardoor een goed deel van zijn bur gers had beleedigd. Spr. beloofde nooit meer tot zoo iets zijn toestemming te verleenea. eten en drinken toch én hebben taeT'TSe- hoefte aan kleedmg, enz.? en ook Roomschen toch moeten voor dat alles be talen aan winkeliers en andere leveranciers? DRUKKERÜ JDNS BLAD”. GROOTEBROEK. DE RIJP. DE RIJP. Aanvulling. In het Raadsverslag. geplaatst in ons blad van 25 dezer, is vergeten op te nemen, dat de Burgemeester zijn excuus heeft aan- PROVINCIAAL NIEUWS. BERGEN. 01 anders kunnen: lende variaties rond, ovaal, driekant, vier kant en zeskant. Inderdaad konden wij ons overtuigen van op en t l die uitlating tot de conclusie kwam: „Dan zit er ook een anti-katholieko Hptze achter!” Precies! Dat is nu ook zeer stellig onze indruk ge- dc Cadettenschool ahi ziekenhuis gestemd heeft! - Het rapport. Treurig document! Het rapport, waarop men zich baseeerde (een andere basis had men toch immers niet?) was door ons zóó radicaal vernietigd en zou ook in den Raad door meerdere sprekers vooral door Mr. Kusters zoo meedoogen- loos uiteen gerafeld zijn geworden, dat men ter linkerzijde de behandeling van dit rapport in deze vergadering niet eens óóndurfde! Komisch was bet, den heer Westerhof te booren beweren, dat hij geheel bereid was voor het debat, terwijl hy tegelijkertijd op alle mogeljjke en onmogelijke wijzen de be spreking van bet rapport buiten gesloten hield. Wat hem met den steun der gezworen raadsmeerderheid natuurlijk weer uitste kend gelukte! Zóó groot was de vrees voor behandeling van bet rapport, dat de heer Westerhof het voorstel van B. en W. zelfs in dien geest amendeerde, dat daardoor nota bene het hééle rapport en alle plannen van Dr. Wort man uitgeschakeld werden. „Een stréép erdoor!” riep de heer Wester hof zelfs uit. Hij bad Dr. Wortman en de Ziekenhuiscom missie, mitsgaders het gansche rapport, niet heviger kuuuen blameeren, niet ruwer kun nen trappen. Hy moést dat doen, om aan een geweldige nederlaag in de oogen der gansche welden kende burgerij te ontkomen, doch bet feit, dat bij het doen moest, had hem toch tot rede moeten brengen: dat nJ.' de motieven waarom hij door dik en dun plannen voor de Cadettenschool uitgewerkt wilde krijgen, niet te verdedigen waren. Fijntjes gaf de heer Sluis een lesje in de be- teekenis van het woord „conclusie" een conclusie steunt op overwegingsmateriaal en kan daar niet van afgekapt worden doch niéts hielp: men was in waarheid voor geen rede vatbaar. Er zullen nu geheel nieuwe” plannen ont worpen worden, althans in het aangenomen amendement-vooratel-Westerhof is niet mep vastgelegd, dat daarbij de conclusie van het ziekenhuisrapport en de plannen van Dr. Wordtman tot basis moeten dienen of in aan merking genomen zullen worden. Deze dingen de ééngiste eigenlijke motie ven, waarop men een besluit kon nemen werden overboord gegooid, doch o logica! metéén weer binnenboord geheschen. Zoowel de voorzitter immers als de heer Westerhof verklaarden ondanks alle prijs geven v. rapport en plannen - zeer nadruk kelijk dat tóch eigenlijk aan dit rapport en aan deze plannen zou worden vastgehouden. De heer Westerhof wilde „geen blinde man netje spelen”, wat deed hy echter kaders, toen hy uit het voorstel van B. en W. de kern wegnam, door middel van zijn amendement? Het ziet er dus naar uit, dat er op basis van dit tapport en van déze plannen tot de finitieve voorbereiding der ziekenhuis-vesti ging In den Cadettenschool aal worden over gegaan. Ondanks het feit, dat er van dit rapport én van deze plannen niets deugt. Men zal trouwens moeilijk anders kunnen: wanneer men zich eenmaal op het standpunt stelt, dat juist de Cadettenschool ziekenhuis moet worden, dan komt men van zelf tot de fatale fouten van dit rapport en van deze plannen. Had de Raad werkelijk verantwoordelijk en in het algemeen belang willen handelen, dan had by B. en W. moeten opdragen meerdere ziekenhuis-plannen te beramen en te doen uitwerken, dan bad men zich niet blind moe ten staren op het Cadettenschool-buitenkans- je, doch ook in overweging moeten nemen, of op andere wyze niet een betere en goed- koopere oplossing ware te vinden. Dat heeft de Raad echter niet gewild. Voornamelijk wellicht uit grootheidsiUusie en onverstand, doch ten deele blijkbaar ook uit een zekere anti-paapsche vrees! De heer van Drunen is het „enfant terrible" geweest: er mocht in de Cadettenschool an ders eens een „Seminarie” komen, en bij zeide het ronduit daar was hy bang van!! Snedig merkte Mr. Sluis toen op, dat hy uit Zou het geen groot economisch belang voor Alkmaar zyn, indien een dergelyke instelling integendeel! - En voorts: in< kere aanspraken van Alkmaar op de waarde der Cadettenschool erkend heeft, blyven die aanspraken dan niet evenzéér bestaan, als oen dórde de school van het Ryk koopt? Men moest te Alkmaar wyzer zyn en zich door Katbolieken-haat niet laten verleiden tot flagranten strijd tegenhet algemeen be lang. Overigens is het belachelijk, te veronder stellen, dat men door de Cadettenschool gauw voor ziekenhuis in te pikken een R. K. instelling zou kunnen weren. Een combinatie, die— laten we zeggen over 500.000.beschikt om de Cadetten school geheel voor zich in te richten, kan hier waarljjk ook wei op andere wyze onderdak krijgen! Van den anderen kant heeft men echter ook te bedenken, dat de bedoelde combinatie Alkmaar niet nóódig heeft: ze kan, als ze wil, ook heel goed elders terecht en niet ónmoge lijk is het, dat ons te Alkmaar tengevolge van het Óadettenschool-geintrigeer een groot onderwijsinstituut den neus voorbij gaat. Een heer van Drunen, die gauw de Cadet tenschool wil aanvaarden (mede) opdat er te Alkmaar geen Rr-K. instituut zal komen (van een seminarie is natuurlijk geen sprake), blijkt wél prachtig bet algemeen belang der gemeente te willen behartigen! De heer Westerhof beeft er Mr. Leesberg een verwyt van gemaakt, dat hy ofschoon medeenderteekenaar. van het rapport toch tégenstemde.- Dat had de beer Westerhof, die wist, wel ke houding Mr. Leesberg in de Commissie steeds heeft aangenomen, niet mogen doen. In deze omstandigheden nu de Raad niet genoeg tyd gehad bad om alles te ver werken en nu nog geenszins vaststond, of de Cadettenschool wel een goed emplooi zou kunnen krygen had Mr. Leesberg het vol ste recht (vooral ook in verband met zyn zeer consequente houding in de Commissie) tegen te stemmen! Trouwens: wat deed de beer Westerhof? Die liet nota bene het heele rapport los! En dat had hy toch óók onderteekend! Nog*wel zeer enthousiast! Het ware afgezien van de hier bedoelde R. K. plannen te.wenscben, dat de meer derheid van den Raad nogwijs werd, en nog eens op nieuw ernstig overwoog, hoe wij te Alkmaar op de beste en goedkoopste wyze een neutraal ziekenhuis kunnen krygen, als Alkmaar behoeft, en méér niet! Nóg is het niet te laat! Hoip :in Alkmaar. 'Telefoon 433 en 633. MODELBOEK TER INZAGE --- CENTRALE STANDPLAATS VOOR VRACHTRIJDERS. Zooals onzen lezers bekend is, was door den Raad besloten de Paardenmarkt in te richten tot centrale standplaats voor vracht rijders. Men is thans zoover gekomen, dat a.s. Maandag de eerste vrachtrijders 'n 7-tal, daar hun standplaats zullen gaan innemen, welk aantal geleidelijk uitgebreid zal wor den, zoodat eind Maart alle vrachtrijders op het centrale punt zyn bijeengebracht. De beer J. Pilkes heeft een in zyn bezit zynd perceel aan de Paardenmarkt ingeriebt tot bestelhuis, Café „Expeditie” jjeheeten, dat geheel en al ten gerieve der vrachtrij ders is ingericht De heer C. Breed, vroeger op 't Hof wonend, beeft dit café in exploi tatie. Langs een der wanden bevindt pch een lange rij vakjes 50 in getal, voorzien van de namen der vrachtrijders en van een lei, zoo dat brieven en telefonische boodschappen voor die vrachtrijders steeds bij elkaar en gemakkelyk te vinden zijn. Het bestelhuis, dat hedenavond te 8 uur geopend zal worden is door eigenaar d?n heer Pinces op keurige wyze ingericht en van alle moderne gemakken voorzien. Boven bevindt zich een ruime bovenwo ning. De aankleeding H zorgvuldig uitge voerd. Voor den aanleg van het electrisch licht zorgde de heer C. Breed Jr. en de Gebr. Breed zorgden voor het behang-, schilder en glaswerk. Voor de stalling van de paarden der vrach- ryders is vanwege den Bond van vrachtrij ders aan de Molenbuurt een gedeelte van een daar staande boerderij ingericht, terwyl daar ook artikelen, die in het bestelhuis moeilijk bewaard kunnen worden, kunnen worden opgeslagen. TE WATER. Zaterdagmorgen te ongeveer 6 uur geraakte een man van een aan de Bierkade gelegen motorboot by het op den wal stappen te wa ter, spoedig was de drenkeling weer op het droge gebracht. AUTOMATISCHE DRAAIBANK. De heer D. Hoekmeyer Hzn., Dijk 10, al hier, beeft in zyn loouzagery en scbavery een automatische draaibank geplaatst. Hierdoor is de heer Hoekmeyer thans ge heel ingericht voor massa-productie der ver schillende draaiwerken. Dit zal den lezer duidelijk worden, als wy vertellen, dat met de hand van een draaiwerk 60 stuks per dag gemaakt kunnen worden en deze binnen 6 tellen zulk een exemplaar aflevert. Met deze machine, de eenigste in Noord- Holland boven Zaandam, kunnen alle soor ten draaiwerken genaakt worden tot 1 Me- ter lengte en 20 c.M.-diameter en in verschil- w orden: vooreerst kan men het niet zetten, dat de goede Zusters van de Emmastraat een bloeiend ziekenhuis webben en een nog veel grooter en mooier ziekenhuis gaan krygen is Minister Colyn niet gewaarschuwd van uit Alkmaar voo? de ziekenhttls-heerscbappy van „Rome”? en vervolgens is men na een uitlating in „De Tyd" en wellicht ook na de noodige Haagscho inlichtingen aan den ge wezen departements-ambtenaar, den heer Wendelaar tot de veronderstelling geko men, dat in de Cadettenschool een R. K. in richting (wit voor een, dat wist men niet) gevestigd zou worden. Om de kwestie zuiver te houden hebben wy ons daarover nooit uitgelaten, maar nu de zaak tóch is aangeroerd, willen wy ook diarover wel eens een gemoedelyk woordje zeggen. Men kent ons standpunt: wy achten do Ca dettenschool niet geschikt voor den opzet van dat ziekenhuis, waaraan Alkmaar behoefte heeft. Deze mceniug staat geheel los van wat ons betreffende R. K. plannen met de Cadetten school bekend is en was. Doch thans do vraag: wat zou het belang valt de stad Alkmaar eischen, indien werke lijk eens een R. K. combinatie de Cadetten school voor contant geld wilde koopen om daarin een onderwys-inrichtiug te vestigen? Met het oog diarop alleen reeds, zou het economisch voordeeliger zyn, een geheel nieuw ziekenhuis elders te bouwen. Immers: door do vestiging van dit instituut zou Alkmaar weer volledig dc voordeelen gaan genieten van do school, zooals deze voorheen bevolkt was; en voorzeker ju nog veel grootere mate! Honderden leerlingen en tientallen looraren i zouden do bevolking van Alkmaar vermeer- I d«ren; *t is waar: al deze, mensebeu zou- den.... Roomseb zijn, maar ook Róómschen De Cadettenschool in erfpacht aan vaard. Nieuwe plannen? Men heeft den treurigen moed durven heb ben Wel niet in dié ontstellende mate, dat men conclusie en inhoud van het rapport der zie- kenhuiscommissie aanvaardend, besloot aan B. en W. op te dragen volgens do plannen van dr. Wortman difinitiove voorbereidingen te treffen voor de verbouwing en inrichting der Cadettenschool tot ziekenhuis, (doch voor uitloopend op iets, dat) naar do veler vaste overtuiging in de praktijk grootelyks in strjjd met het algemeen belang zal blijken, heeft men toch alvast tegen den door den minister vastgestelden canon het Cadet tengebouw in erfpacht aanvaard en besloten voor een in dit gebouw te vestigen zieken huis definitieve plannen te doen uitwerken, waarmede op zien zélf alreeds een niet onbe duidend bedrag gemoeid zal zyn. Dat is waarlyk al erg genoeg! Eh heeft ons slechts kunnen versterken in auze overtuiging dat men spottend met kilo verantwoordelijkheid zekere onuoo- dige, ongewenschte, ja, ongeoorloofde en on zinnige ziekenhuisplannen wil dóórvoeren. uet practisehe van deze machine, die voor massa-productie uitermate geschikt is. FOTO-STUDIECLUB. De Foto-studieclub heeft zich ten gerieve van haar leden en andere amateur-fotografen verzekerd van de medewerking van deskun digen op het gebied waarop zij zich beweegt. Dezer dagen zal de Gevaert-fabriek, die een grooten afzet heeft bij liefhebbery-fotografen zoowel als bij vaklieden, een vertegenwoor diger zenden, die den meest-belanghebben- den zal aantoonen op welke wyze zy de bes te resultaten met het ter beschikking staand materiaal kunnen bereiken. Onnoodig te vermelden, dat er wederom zeer bezienswaardige foto-producten aan den wand zullen prijken. en over de in-erfpacht-aanvaarding der Ca dettenschool ter linker zyde in den Raad niet eens zooveel pourparlers behoeven te gebrui ken: men had wel aanstonds tot stemmen kunnen o vergaan; wélke tegen-argumen- ten er in den Raad ook nog naar voren ge bracht zouden worden, het stond vast, hoe do meerderheid stemmen zou: tevoren had men zich van de meerderheid der stemmen zeer handig en veilig Verzekerd. Van Mr. Offers is ’t ons bar tegen geval len, dat hy „gezwicht” is: kon h!’ gelooven, dat geen uitstel gedoogd was en dat de Ca dettenschool in erfpacht aanvaard zou wor den geheel los van de bestaande plannen? Intusschen: de gezworen meerderheid heeft keurig haar rol gespeeld: men heeft in zóóver re zyn zm, dat men aan de Cadettenschool vastzit, terwyl men nog niet eens zeker weet “te«en ?eD jaarlÜkSph bedrag van J 11.000.— wel een volledig -mplooi zal zijn te vinden. v Dat doet by deze meerderheid echter min der ter zake, aangezien deze zelfde meerder heid (zoo ongeveer) natuurlijk ook de „hei- 1*e "vertuiSing beeft, dat ditemplooi rykelyk gevonden zal worden in de zieken- hin-v.«tmg, - en omdat zy daaromtrent by gelegenheid natuurlijk even trouw haar stemplicht zal vervullen als zy het thans deed ten aanzien van de uitstel-weigering ten aanzien van de in-erfpacht-aanvaarding en ten aauzien van 't voorstel (amendement^ Weeterhof, waarin is vastgelegd, dat defini tieve plannen zullen worden gemaakt voor een Cadettenschool-ziekenhuis. Voor ons, die het als een principieels fout weeftouwen dat men zonder meer uitgaat v. het standpunt: de Cadettenschool moet zie kenhuis worden, en wel een zóó groot zieken. O“ettertijd) als waartoe dit gebouw ge degenheid en aanleiding biedt voor ons 3t**t de zaak geheel anders. j™* op. grond van het rapport, cjetweik de tegenpartij *oo enthousiast vóór gen en zoo lang de lasten van de uningepol- derde landen om verhoogd behoeven te wor den vindt spr. het niet onbillijk, dat zy den Kogerdyk betalen. Den heer BARN AART verwondert het, dat de oningepolderden er niet eerder tegen op gekomen zyn. De lasten zyn tamelijk hoog. De-OORZITTER: Maar niet verhoogd. Het gaat om de verhouding met vroeger. De heer BARN AART meent, dat er sinds de laatste 5 of 6 jaar wel degelijk verhoo- ging valt te constateeren. De heer BALTUS begrijpt de situtatie niet goed. In de Bergermeer zyn de wegen op sl.,g overgenomen en de Kogerdyk is geen polderweg. De heer ZEILER vindt het 't beste _te wachten tot aan den Kogerdyk iets gedaan moet worden. Dan kan men altijd zien wat te doen. De heer BRUGMAN is langs den Kogerdijk gegaan en vindt het daar een ellendigen toe stand, u modderpoel. Als men er per fiets rydt, verkeert men in levensgevaar. 10 cM. diepte in den weg. De VOORZITTER zegt, dat hy een week geleden langs den Kogerdyk is geweest en hij vond hem toen uitstekend. De heer BRUGMAN is er twee dagen ge leden geweest en toen was de weg nat en zeer slecht. De weg is nntegenzeggelyk een grootc ver keersweg en als hy nat is, is hij levensge vaarlijk. Spr. stelt voor de verbetering aan den Kogerdyk ouder de oogen te zien en op de volgende begrooting een bedrag er voor uit te trekken. De VOORZITTER; Dat is makkelijk. Den heer ZEILER gaat het voorstel van den heer Brugman te ver. Spr, wil dat men de zaak ernstig onder de oogen ziet en met plannen komt. De heer BOGTMAN voelt veel voor wat de heer Zeiler zeide. De heer DE WIT zegt, dat ei al zoo veel kosten aan de wegen zyn gemaakt, nu weer aan den Bergerweg. dat hy er niet veel voor voelt. We hebben al schuld genoeg. De heer BARNAART zou wel willen, dat als er weer werkloozen zijn, e' iets aan de Voert gedaan werd. (Gedeeltelijk gecorrigeerd) (Wordt vervolgd) GROOTEBROEK. Propagandaclub. Op Woensdag 25 Februari is des avonds half zeven een vergadering gehouden van bet Plaatseljjk Comité der K. S. A. in het Patro naat, waartoe uitgenoodigd waren de bestu ren der verschillende sociale organisaties en* verder allen, die eenig belang stelden in do her-oprichting van de Propaganda-club. Aan wezig waren het Bestuur van de K. S. A. do Eerw. Kapelaan van Ryu en ongeveer 50 per sonen. De Voorzitter, do. heer A. Hofland, opent de vergadering met den Christelyken groet en heet de aanwezigen hartelijk welkom in het bijzonder den Eerw. Kapelaan. Spr. zet uiteen wat het doel j« tjper paganda-Club. nJ. tit .oomsehe 'fa de *Pa- «óemc TC bewaren, te bevorderen en te be werken. Nadat eenigc heeren vragen hadden ge steld en wenken gegeven werd overgegaan tot aanneming van leden. Er meldden zich aan: 26 leden en 4 aspirant-leden. Er ontstaat eenige discussie over het aantal be stuursleden, en of «le leden van het Bestuur gehuwden of ongebuwden moeten zyn. Be sloten werd geheel en al te handelen in over eenstemming met het oude reglement, daar dit op het oogenblik nog van kracht is, zoodat het voorloopig bestuur zal bestaan uit 5 per sonen, waarvan de Voorzitter rechtsstreeks uit en door de leden wordt gekozen. Aango zien het oude rglement niets zegt omtrent gehuwden en ongehuwden, werd het wen- schelijk gacht dat indien mogelyk bet bestuur zal bestaan uit 3 ongehuwden en 2 gehuw den. Indien het dan gewenscht wordt, kan eventueele reglementswijziging plaats vin den op de eerst volgende Aleemeene Vergade ring. Tot bestuursleden werden gekozen de hen- ren: S. Zwarthoed, voorzitter C. Sistermans D. Visser, C. Buurman en Cor Duin. Hierna werd de vergadering gesloten met den Christelijken Groet. BERGEN. De strijd tegen de tuberculose Wy vestigen de aandacht op de belangrij ke lezing: do stryd tegen de tuberculose met lichtbeeldeu, door dr. B H. Vos te Hel lendoorn. Men zie de advertentie in dit nummer./ Raadsvergadering. De Raad dezer ge meente kwam Vrijdagmiddag te half drie in openbare vergadering byeen. Alle leden waren aanwezig De VOORZITTER, mr. H. D. A. van Ree nen opent de vergadering Ingekomen stukken. Dankbetuiging van de V. V. V. voor de verleende subsidie Idem van den heer Tamminga en echtge- noote voor de verleende toelage. Van Ged. Staten bericht, dat zy niet kun nen goedkeuren bet besluit tot bat aangaan van een geldleening met Alkmaar, vermite voor een vervroegde aflossing niet wordt ingestaan. Van hetzelfde College goedkeuring der wyziging van de verordening op motorrijtui gen en goedkeuring van de overname van een stuk grond van uen heer van Diepen aan den Winderigen Hoek Kasverificatie by den gemeente-ontvauger. 2. Voorstel van B. en W. tot intrekking van het raadsbesluit tut het aangaan van een geldleening groot 100.000 en tot het aangaan van een gcldieening groot 175.000.waarvan 100.000.met de Levensverzekering My. van „de Nederlanden van 1845.” De heer BRUGMAN vindt het een gekke geschiedenis dat Ged. Staten het besluit tot het aangaan van een geldleening met Alk maar niet hebben goedgekeurd en vraagt of dat niet te voorzien was geweest. De VOORZITTER ontkent dit. Voorstel van B. en W. tot verstrekking v. gelden aan het bestuur der St. Antonius- school voor verbetering van de speelplaats dier school. Goedgevonden. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van de voorschotten voor 1925. op de ge meentelijke vqrgoedingeu oveieenkumstig art 101 der L. O.-wet ten behoeve der Bijz school voor U. L. 0 St. Autunius Voor de St. Antociusschool wordt het voorschot vastgesteld op 80 pct. van 48 maal ƒ37.33 is 1733.47; voor de Ursulaschool op 80 pct. van 323 maal 14.98 is f 3866.83 Voorstel van B. en W tot vaststelling eener nieuwe verordening op het heffen van rechten voor het gebruik van het gemeente- slachthuis te Bergen en op de keuring van vee en vleescb. B. en W. stellen voor, de slacht- en keur- loonen vau den Gemeentelijken Keurings dienst vóór vee en vleescb te 'erlagen en die op dezelfde bedragen te stellen als die van bet abattoir te Alkmaar, welke bedragen door den Raad van Alkmaar onlangs zyn vastgesteld. Aldus vastgesteld. Voorstel van B. en W. tot aanleg van ge meentewege vaa wegen tussclun Geestweg en Lytweg voor rekening van uen heer J. van Reenen en tot overname iu eigendom en onderhoud dier wegen. De VOORZITTER deelt mede, dat het op dezelfde basis is vastgestcld als van den heer Filet c.s. De wegencommissie is hierin ge boord. De weg zal 4 M. breed worden en bestaan uit bazalt en spramex Het voorstel wordt aangenomen. Voorstel bot vaststelling eener verorde ning tot aanvulling der Algemivne Politie verordening ten aanzien van het binnentre den van wosingen. Aan de vrvrat toegevoegd een rrieuw artikel 64a. De VOORZITTER wyst er op, dat deze bepaling wel in de bouwverordening is opgenomen, maar niet in dt, politieverorde ning. Het voorstel wordt aangenomen. Benoemen van een lid van het Burg. Arm bestuur, wegens periodieke aftreding van den heer C. Zwak man Dzn. B. en W. bieden den Raad de navolgen de voordracht aan: No. 1 C. Zwakman Dzn. No. 2 Jac. E. Ruiter. De heer Zwakman wordt met algemeene stemmen herbenoemd. Rondvraag De heer BALTUS beeft vroeger reeds ge vraagd den Kogerdyk van den polder over te nemen. B. en W. zouden een onderhoud met het polderbestuur hebben en spr. vraagt nu hoe mèn er mee staat De VOORZITTER zegt, dat Imm er niets van bekend is, dat B. en W ecu onderhoud met het polderbestuur zouden hebben. Spr. heeft wel eens gezegd, dat de ge meente al zooveel wegen heeft overgenomen dat de polder ook wel wat mag houden. De heer BALTUS vindt het onbillijk, dat de polder voor dezen weg betaalt. De Ko gerdyk is geen ipolderweg, maar een verbin dingsweg met Koedyk en Alkmaav. De heer BARNAART zegt, dat er dan wel meer wegen zyn, die cvergenomen moeten worden, o.a. de weg van den Franschman naar Egmond. Dat is ook een vcrkeeisweg. De heer BALTUS beaamt dit, maar wil niet alles op één dag doen, doch geleide lijk. De VOORZITTER wjjst er op, dat de ge meente de oningepolderden indertijd aeér ter wille is geweest met bet overnemen van we- AGENDA. - RJ<. VE' EdN.GEBOUWj, t ALKMAAB. MAANDAG 7—uc.r zitting voor de Voorschotbank, waarna maand-con- frole door den Raad van Toezicht afd. Kleermakers. JVOENSDaG 8 uur ..Herwonnen L© venskradit.” Studie-club v. d. afd. Typografen DONDERDAG 8 uur Bestuursvergade- ring R. K. Volksbond. ZA 1 ERdAU Contribut.e-befalingén op de gewone uren. 5— § uur gelegaiheid om te sparen. 6— 7 uur Bibliotheek. 7— 8 uur spreekuur Bureau voor Ar beidsrecht. Voor het Ondersteuningsfonds heb ban zitting Telleman en Vlaming. Spreekuur voor den Volksbond Dinsdag, Woensdag Donderdag Vrijdag .van 12—1 uur. ALKMAARSCHt ZOUAVEN- BROEDERSCHAP. Jaarvergadering van de Alkmaarsche 4dBMavenbroedersc’ ap o- Maandag 2 Maart, ’s avonds te 8 uur. Zou het geen groot economisch belang welke der gemeente geen geld zou kosten! gevestigd werd? indien de Minister eenmaal ze- Het was niet noodig geweest, thans reeds ceu zóóver gaande beslissing te forceeren: men maakt ons niet wys, dat de Minister niet enkele weken op de beslissing van Alkmaar had willen wacht; ’t zou oqgelooflyk-onbil- lijk vau den Minister geweest zjjn, indien hj) na een verzoek om eenig uitstel na eenige verdaging van de beslissing door den Alk- maarschen Raad de Cadettenschool zoo maar zonder meer aan een derde was gaan verkoopen: deze voorstelling van zaken was opzettelijke onnoodige vreesaanjagery, welke mede moest werken tot bereiking van het be- >ogdo doel. Waarom konden niet enkele weken rustig besteed worden voor nadere overweging van de plannen en vooral van de vraag, of men door juist de Cadettenschool voor zieken huis te bestemmen niet op den verkeerden weg was? Waarom die haast? In „Het Volk” is beweerd, dat de Minister verder uitstel geweigerd had, wat een ab solute onwaarheid genoemd moet worden. De Minister bad slechts laten weten, dat hQ op spoed bleef aandringen. En wat is „spoed” voor een Minister? Zoo moest zelfs een al dan niet opzettelijke leugen dienst doen om de ongenoegzaamheid van werkelijke argumenten aan te vullen. Tegenover het bezwaar van de Katholie ken en van de heeren Sluis en Vogelaar, dat de tijd voor bestudeering veel te kort geweest was, stelde de beer Westerhof het feit, dat de hoofdredacteur van het „Noord-Hollandsch Dagblad” daartoe toch wél kans gezien had. De heer Westerhof wist blijkbaar niet dank zy welke opofferingen van rust, enz., waartoe wij toevallig in staat waren, het ons geluk is, onze studie gereed te krijgen. Kan en mag zooiets van alle Raadsleden geëischt worden, nu de heer Westerhof hét toevallig nuttig oordeelt, een voorstel er dóór te iagen? Hoe zou de heer Westerhof indien hij in do plaats der R. K. leden geweest was gefulmineerd hebben ’t Ware beslist weer een „vloekende schan de” geweest! Eigenlijk bad men over de uitstel-kwestie en over de in-erfpacht-aanvaarding d dettenschool ter linker zyde in den Ra; ken: men had wel aanstonds

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1925 | | pagina 10