1 „ONS BLAD” Deposito'» onderpand Rekening-Gourant vergoeding THEObOORGlLlSSEN Bureau: HOF 6, ALKMAAR. - Telefoon: POSTGIRO 104863. -> i A^/ertentieprija i Van I5 rcgeh-f 1.25; elke regel meer f 0.: per regel f 0.75; Rubriek .Vraag en aanb uitbetaling per plaatsing f 0.60 f 60.-, f 35,—, f 15; M. POSTGIRO 104863. POSTGIRO 184863. Ufe Abonnementsprijs» Per kwartaal voor Alkmaar s J I voor buiten Alkmaar f 285 Met Geïllustreerd Zondagsblad 0 60 f hooger. Uin idle abonné’s wordt op aanvrage gratis een heen, verscheen met een flikkerend mes in 1 de hand bü de deur, en wiem rich rw» Dr. Lancast. Voorwaar een hachelijk oogei Men zag als 't ware geen hand BUITENLAND. De dokter is gek, riep Bloomfield uit. Neen, zeide ik, niemand onzer is beter bij s|jn verstand, dan die buitengewone man. Ik veronderstel, dat hij Bill Harker gaat op- weken, fWordt vervolgd) De dank der natie? polis verstrekt, welke hen verzekert legen ongevallen tot een bedrag van f 500,f 400,—, f 200.—, t 1OO,— UIT DE PERS. „misdoet”?), dan nóg krijgt Kim MUSaSTtUT u u - iistkbsu xxn. FEUILLETON. De verborgen schat. 27. POSTGIRO 104863. ijll IUAVIIUIq V T VII. Het ergste voor my zou zijn, dat ik vier liep zoo snel hij kon huis! moet de beer als niet mogen veronachtzamen alleen uit gril ol wispeltu?ig- vecht jjewond, leefden er nog drie: de kapt en een der muiters, maar deze j onder de handen van den ge- naeeheer...» In weerwil van de beste zon- ADMINISTRATIE No. «33 REDACTIE Na. «33 i-i npzic ickau wel verdiend, mk zeggende voor Uw welwillendheid in deze, verblijf ik, Hoogachtend, Iemand, die ook in de politiek eer lijk wenacht te blijven. plaatst. Aan dezen mijn dank voor 'n trouwen, dat de kostbaar maakt. Ik weet heel goed, uit welken hoek de NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD dus ergens anders op slaan, maar wéarop Jat weet de beer Bomans evenmin* als ik. Nog bedenkelijker en erger voor den heer Bomans vind ik echter hetgeen te Alkmaar in de kiesvereeniging gebeurd is. Op haar laat ste vergadering vroeg één der aanwezigen, waarom de heer Bomans niet als no. 1 op de lijst gesteld was. De waarnemend voorzitter antwoordde, dat de R. K. Rijkskieskring-or- ganisatie Haarlem daarvoor zorgde. Ik weet niet, of deze enormiteit wetens of onwetens verkocht is, maar zij dient in elk geval aangezien zij in flagranten strijd met de waarheid is recht gezet. De heer Bo mans werd in den kieskring Helder al gecan- dideerd vóórdat de naam van den huidigen eersten candidaat aan éénige kiesvereeniging bekend was. In 1918 en in 1922 kwam do heer Bomans dan ook als no. 1 op de Helder- sche lijst voor. Wat is dan de reden dat men au in 1925 uu de heer Bomans metterdaad bewezen heeft, een uitstekend afgevaardigde te zyn hem weren wil, waarby men du kans loopt een eminent Kamerlid te verliezen? Dit gevaar is niet denkbeeldig want bet Adviseerend College moet juist zijn conclusie ten aanzien van bet al dan niet op het Po litiek Advies plaatsen van een candidaat, trekken uit bet aantal kiesvereenigingen, waarin de candidaten gesteld zijn. Zeer terecht Schreef „De Maasbode” dan ook in haar hoofdartikel van j.l. Donderdag avond: „En dan maakt bet reeds een groot verschil, of een candidaat in alle hoeken van den rijk skiesk ring de gewilde man is geble ken en op tallooze vergaderingen voorgedra gen is, dan wel op een enkel lijstje van een of andere kiesvereeniging prijkt”. Nu krijgt het door de handelwijze van meerdere kiesvereenigingsbesturen den schijn alsof de heer Bomans hier niet gewild is en men dus allicht verkeerde gevolgtrekkingen zou kunnen maken. Ik maak me sterk, dat wanneer meer dere kiesvereenigingsbestuursleden op dit motjef mr. Bomans niet uitgeschakeld hadden willen houden (om een plaatsje uit te winnen voor een ander, of, i» eea eukel geval, nrts- eohien wel voor ziebself?) mr. Bomans dan met glans overal als no. 1 was geplaatst. Mijnheer de Redacteur, ik bob gemeend, U iu bet algemeen belang plaatsing van dit ingezonden stuk te moeten verzoeken. Wellicht, dat U er aanleiding in vindt, ook Uw meaning in deze aangelegenheid kenbaar te maken. De heer Bomans heeft het aan ons waar achtig i U dai oogen; ik hoorde het geknal schoten, gevolgd door een kreet. En toen - Dingsby: een belangrijke stap van de» vrede in de gen slaagde men er niet in, den armen Joe Dean tot bewustzijn te brengen; tegen mid dernacht gaf hij den laatsten snikWat den kapitein betreft, die was ernstig, maar niet doodeljjk gewond; een kogel had bom ’t schouderblad verbrijzeld, een ander Je spie ren van de rechterkuit deerlijk gehavend. Dr. Lancast verklaaj-de, dat er geen gevaar bestond, als de gewonde zich rustig hield en DE BRITSCHE MIJNINDUSTRIE. De vertegenwoordigers der Britsche mijn eigenaars en mijnwerkers hebben na een be spreking besloten, een commissie te vormen, die een onderzoek zal instellen naar den ge- hyelen toestand in de Britsche mijnindustrie, met do bedoeling om middelen te vinden do bestaande depressie te bestrijden. De commissie bestaat uit aOht leden van elk der beide groepen; het zal zijn eerste bij eenkomst houden op 18 Maart. Het genome» besluit wordt beschouwd als voorwaart* *ot behoud mijn-lnrfttftrie. RUSLAND EN AMERIKA. Men gelooft, dat Ruslaird nieuwe pogingen wil aanwenden, te» einde de erkenning der Vereenigde Staten te verkrijgen. Dit wordt opgemaakt uit bet feit, dat ’t, twee uren na dat de Amerikaansche staatssecretaris Ru ches zijn post had laten varen, een overzicht publiceerde van de economische toestanden van Rusland, dat voor 1924 een zeer grooten vooruitgang constateert. In enkele kringen te Washington wordt het mogelijk geacht, dat de kwestie van de ver houding tusschen de Vereenigdo Staten en Rusland opnieuw iu het centrum der belang stelling zal komen te staan gedurende de te genwoordige zittingsperiode van den Senaat, dit ondanks de herhaalde verzekering dat de politiek der Vereenigde Staten in dit opzicht i*et veranderd is. POLEN EN DE VEILIGHEIDS- BESPREKINGEN. Reuter veneemt van officieelc Poolscho zijde dat volgens Poolsche opvatting de jongste Duitscho voorstellen er op neer komen, dat Duitschland l menstelling van ven te zetten en een wig te dryven tusschen bestond, als de gewonde zich ru.-^ig hield zelfs geen woord over de lippen Dracht. Wat mij betreft, ik had maar een lange snee over de vingers; Dr. Laneast plakte er een reepje pleister op, en trok my, tot straf voor myn ,jompheid eens goed by de ooren Wy nuttigden eenig voedsel, en toen gin gen de squire en de dokter raadhouden bij den kapitein. Zij hadden nauwelijks tien mi nuten beraadslaagd, toen Lancast opsprong, eyn hoed en zyne pistolen, greep een mee in zyn gordel, en de kaart tusschen zyn kleeren ■Uk, een musket over den schouder wierp, naar de palissaden liep, erover heen sprong en in het boach verdween. Ik zat met Bloomfield in een hoekje, want wy mochten niet hooren, wat er in den „krijgsraad” besproken werd. Onder bovenstaand weemóedig-vragend opschrift schrijft ons een inzender, !;die ook in de politiek eerlijk wenscht te blyven": Alkmaar, 6 Maart 1925. Mynheer de Redacteur, In het belang vau de goede zaak en in het belang van een persoon, op wiens naam een blaam geworpen wordt, verzoek ik U plaat sing vau het volgende. Wy, Nederlanders, zjin toch een eigenaar- j iig en ondaukbaar volkje. Meer speciaal geldt dit op politiek gebied. In politici» zijn wij absoluut voorbeeldeloos en uit ons ge wone doen. Nachten offeren wy op, om een door ons voorgestane» en gewilden candidaat verkozen .e krijgen als lid van een of ander bestuurs college. Heeft ons werken resultaat, is jnze candidaat verkozen, en doet hij één- of. tweemaal iets, dat toevallig niet met onze eigen meening of wenschen overeenkomt, dan ja, dan wederom is niets ons teveel, om den candidaat na hem eerst zoo hoog mogelijk op een zetel gevestigd te hebben zoo diep mogelijk naar beneden te halen. Dat is een verschijnsel, Mijnheer de Iledac- .eur, diep-treurig, maar waar. De toestand wordt evenwel erger, als men zich daarbij van middelen bedient, die niet door den beugel kunnen, ja zelfs leugens of halve waarheden, die slechte op klets praatjes berusten, debiteert, om maar zyn doel te bereiken Ik geloof niet, dat er onder onze Kamer leden één is, die zich er op beroemen kan, niet het „slachtoffer” van dergelyke prak rijken geweest te zyn. Natuurlyk heeft de een meer, de ander minder van zyn politieke vrienden(?) te verduren. Men zal my echter toegeven, dat ie beer mr. J. B. Bomans één der beste en ver- Jienstelykste vechters voor de Rooinsche zaak wel zeer gevoelig de waarheid moet ondervinden van bet bekende: „Heden ho sannah, morgen kruisigt hem!” Daar moest ik aan denken, toen ik in Uwnummer van 19 Februari' onder" plaatse lijk. aieuws van Lutjebroek hot verslag va» ie vergadering der R. K. Kiesvereeniging las. Daar werd de klacht geuit, dat onze Ka merleden, die als spreker optreden, te bvoge honoraria declareeren. De penningmeester wist zelfs mede te doelen, dat mr. Bomans eens 80 declareerde. Ziedaar weer eéh van de zeer vele onchris telijke insinuaties bedoeld om het vertrou wen in een afgevaardigde te schokken. Ik ben zoo vry geweest mr. Bomans be doeld verslag toe te zenden, met het ver zoek om inlichtingen. De beer Bomans was zop vriéndelijk hieraan te voldoen en uit zyn antwoord bleek my, dat hy nooit decla reerde voor een spreekbeurt. Als men den heer Bomans niet vrijwillig honoreerde, schreef hy nimmer een rekening, zelfs niet voor gemaakte kosten. Als voorbeeld moge het volgende dienen: Een kiesvereeniging op een flinke plaats in Noord-Holland riep den heer Bomans met spoed op, om te debat- teeren met socialisten en communisten. Do beer Bomans kon slechts op tijd zyn, als hij een auto nam. De kosten hiervan bedroegen 15. Hij sprak een uur en debatteerde daar na nog langer. Geen cent werd hem vergoed en de heer Bomans beeft er niet aan gedacht zelfs de gemaakte kosten te declareeren. Ik vraag my af: welk ander standpunt Bomans in Godsnaam innemen, do kiesvereenigingen zoo’n verkeerd «tandpunt innemen? Over geheel Nederland heeft de heer Bo mans circa 600 maal gesproken. De gemid- tegen hetzelfde spel achter den rug, waar- i tegen ik mij niet opgewassen gevoel. Aan myn kant zou daartoe het eerst noodige ont breken: vertrouwen in de leiders. Ik zou dan aait de kiescampagne niet kunnen Jèelne- men, want men zal toch van mij niet denken, dat ik ga spreken, onder leiding, die zich tot taak heeft gesteld mij het voetje to lichten. En daarom: ik weet heel goed, wat ik ge daan heb, en ik heb het gedaan uit volle overtuiging. Ik durf zeggen, dat ik werk als een paard voor de Katholieke zaak in de Kamer en daarbuiten. Aan gemis aan offer vaardigheid voor de partij gevoel ik my niet schuldig. Maar, om een zetel te behou den, een candidatuur te aanvaarden voor Drente, daarvoor zou ik my in de gegeven omstandigheden schamen. Ik ben geen turf, die men naar welgevallen kan trappen. Ik zelf treed echter verder geheel op den achtergrond. Zonder Kamerzetel zal ik met Gods hulp en genade myn weg door net le ven wel vinden. Myn levensvreugde zal van het verlies geen minuut schade ondervinden. Ik vraag geen vertrouwen en ik vraag geen zetel, en verlang ze alleen maar aanvaard ze dan ook dankbaar als ze vrijwillig wor de geschonken, zonder persoonlijke consi deration te laten gelden. Vordert haar be lang, dat Friesland eu Groningen, zich met Drente over een anderen candidaat versta, dan doe men het, zonder aarzeling. Men moet, by het besluit nemen, niet eens maar denken, dat er zooieLs is als een aftredend Kamerlid. hoorde ik stem Ik gehoorzaamde werktuigelyk, met een groot mes gewapend, naai l“' vóór Mutton. Hy brulde als een tyger, zwaai- jebroeksche Kiesvereei heer Bomans by den kieskring „Helder” hier en daar zeer ze ker verongelijkt: waar door het Adviseerend College te Utrecht tekening gehouden be hoort te worden niet de wenschen der kie zers dus ook met de aantallen der can- didaatstellingen van bepaalde personen i daar krygt men te Utrecht omtrent den volks wil inzake een Candidaluur-Bolnans een zeer I onjuist denkbeeld, doordat van enkele zijden l de idee gepropageeid is: „Bomans hoort in Haarlem thuie, Boinans wordt door „Haar- lem” gesteld”. ter hand! Allen naar buiten!.... Ik greep een mes uit den hoop, wilde er nog één nemenen sneed my leelijk in de vingers. Maar op die kleinigheid lette ik niet.... Juist zag ik Lancast, die zyn aan valler tot aan den voet des heuvels nazette en hem een steek m het hoofd toebracht Kinderen, riep de kapitein, blyft bij het In weerwil van bet schrikkelijk rumoer, zekere verwondering in zyne Met deze en andere! onjuistheden moge men te Utrecht by het opmaken van het Politiek Advies rekening houden. Voorzcover zulks goed en nuttig is, moet 1 daar de volkswil iu aanmerking genomen worden, doch bovendien beeh men daar te bedenken, inhoeverre de voorloopige ean- didaaistèllingen in werkelijkheid den volks wil tot uitdntkking brengen. .-■Er-KJUffRUD VAN VtJUREN. „Ons Noorden^ plaatst esst hoofdartikel - van den heer A. C. A. van Vuuren, waarvan het slot als volgt luidt Uit de relaas van feiten blykt duidelijk, Jat de leiding in Drente myn contact met de kie zers zeven jaar lang eer heeft tegengewerkt aan bevorderd. Dat onder die omstandighe den de atmosfeer tegenover my is vergiftigd verbaast my dan ook allerminst. De kiezers, die trouwens voor een groot deel w-iken onder socialisten en communisten, begrijp ik volkomen. Het verwondert my nog meer, dan ik zeggen kan, dat blijkens de opgave in „Ons Noorden”, van de negen Drentsche Kiesvereenigingen, die zich hebben uitge sproken, vyf my ur. 1 op de Ijjst hebben ge- i ver omstandigheden dubbel «nn droeg zes gulden en een paar centeu. Hier- I genoeg van hem’; uit zuivere 6variatio- van moeten af de kosten voor logies, eten en soms nog voor de reis. Wat tenslotte Lutjebroek betreft, de neer Bomans sprak er NOOIT. De zaak moet Duitsche zijde, daar Duitschland Met het oog op do houding der directie van Duitschland i wordt een algemeene staking niet uitgesloten in Westelijke richting Engeland dadelyk zou geacht. Naar verluidt, ié ook op de gisteren gehouden conferentie van de vakvereeni- I gingsvertegenwoordigers deze mogelijkheid betreft, is ernstig.onder de oogen gezien, nn uit du 1 Ook te Berlijn is een snoorv heining, do twee anderen erbuiten. Een dier laatste scheen niet erg gewond; want hjj sprong onmiddellyk op en vluchtte naar de bosseneu. Vier leden der bende_ waren erin gesluagd, I over de palissaden te klimmen, en zeven of aeht anderen, die blijkbaar over een groot aantal geweren beschikten, hadden zich in ’t kreupelhout verborgen en staakten geen oogenblik het vuur.— De vier, die over do palissaden waren ge sprongen, kwamen onder vreeselyk ge schreeuw op ons toegeloopen. Zy, dio in H kreupelhout verscholen zaten, schreeuwden nog harder waarschijnlijk om hun vrien den aan te moedigen. Wy, van onzen kant, bleven óók schieten, maar niet één kogel trof doel.... In eenx oogwenk hadden de vier aanvallers den heuvel beklommen, en nu waren zij aan 't blokhuis. Het eerst van allen stak Ken Mutton zijn leelijk gezicht door het middelste gat. Stonnloopen! brulde hjj. Bijna op hetzelfde oogenblik greep een ander den loop van Dean’s geweer, rukte hem 't wapen uit de hand en wierp, met een kolfstoot, den armen jongen bewusteloos ten gronde. Een deixle liep om T blokhuis Ik gehoorzaamde werktuigelyk, en liep, met een groot mes gewapend, naar de oost zijde van 't fort. Plotseling stond ik daar vóór Mutton. Hij brulde als een tyger, zwaai de zyn vreeselyk wapen.... Maar ik had geen tijd om bang te zijn, want snel als de bliksem, sprong ik terzyde, struikelde over een zandhoopje en rolde hals-over-kop naar beneden, waar ik, half verdoofd, een paar seconden bleef liggen. Intusschen was Bloomfield toegesneld en had Mutton on- schadelyk gemaakt. Een ander muiter was de hand bij de deur, en wierp zich op Dr. f door een kogel uit een der schietgaten ge- T-j troffen, en lag, met zijn nog rooiend pistool inblik!in de hand zieltogend op den grond. Dr. Lancast haa een derde buiten gevecht «e- tsteld, en de vierde achtte het raadzaam, de yzingjvekkenden vlucht te nemen en liep zoo snel hij kon de stem van kapitein 1 naar de palissaden. I Schiet! riep Dr. Lancast! En gy kinde- Naar buiten, kinderen!.... De messen ren, gauw weer naar binnen!.... Doch aan zyn eerste bevel werd niet ge hoorzaamd. De vierde aanvaller kon Je pa- j lissaden bereiken, wipte erover en ging zich aansluiten bij zijne vrienden in het bosch. Nu hadden wij ieder oogenblik een nieu wen aanval te wachten. De kruitdamp bp- gon op te trekken. Helaas! wij zagen, dat de eerste overwinning duur was gekocht. Dean lag nog steeds roerloos uitgescrekt. Michan was door een kogel in 't hoofd ge troffen en ademde nauwelijks meer. Temid den van de ruimte stond squire Warliugton en ondersteunde den kapitein: beiden waren akelig bleek. De kapitein is gewond, zei Warlington. Zjjn ze weg? vroeg Dingsby Zy. die konden...., antwoordde Lan cast. En hy maakte zijne toebereidselen, om de gewonden te verbinden i en behoef naar hun beweegredenen niet te ra den. Zij zyn eehter de leiders en daarme de heb ik te rekenen. Het zal van hen niet afhangen als men, indien mijn naam zou ko men op het Bondsadvies in Utrecht, op mij niet stemt Zij zijn dit na de vergadering te Nietiw-Amsterdam aan rich zelf ver plicht. Volgens het Kiesreglement is het niet uitgesloten, dét ik desniettemin Nr. 1 zou worden. Ik zou dan candidaat werden/ van Drente’s Katholieken, tegen ien wil van de meerderheid. De beweging op touw tijd gezet, zou by de stemming niet zonder uit- t:*- f werking blijven en een eventueele afval, _J I door hun campagne voorbereid, zou dan op uiet te spreken) wil men wel weer mijn rekening worden geschreven. s „wat anders en bovendienj I’ staan altijd rempla^anten-in-spe genoeg jaren in Drenthe weer zou moeten optornen voor de Hier was het antwoord niet zoo gemakke lijk. In noordelijke richting waren er een vry gaat aantal échoten gevallen. „Zeven”, dacht de squire. „Acht of negen”, verklaar de Bloomfield.... Ten Oosten en ten Wes ten was er maar één keer geschoten. Meer dan waarschijnlijk zou dus de hoofdaanval in *t Noorden plaats hebben; het schieten aan de drie andere kanten was meer als een krijgslist te beschouwen. Maar zulks gaf ka- pitein Dingsby in geenendeele aanleiding om I andere bevelen te geven. Slagen de schurken erin over de palis saden te klimmen, verklaarde hy, dan ne men zij ’t eerste schietgat, dat zy onbezet vinden en schieten ons heel kalmpjes één voor één dood. Die laatste woorden waren nog niet koud op zyne lippen, toen er uit noordelijke rich ting eene bende kwam aangesneld. Tegelij kertijd werd er van alle kanten hevig ge vuurd; een kogel drong het fort binnen, trof het geweer van Lancast en maakte het on bruikbaar. Vlug als apen beklommen de muiters de palissadeg. De squire en Bloomfield schoten élk tweemaal: drie aanvallers werden ge troffen. Eén viel hals-over-kop binnen de om klaar! Die van hun geneigdheid tot hej aanvaarden van een zetel o\cr het algemeen genoeg doen blijken. Waar de volksgeest zich in dézen zin dus zonder gegronde motieven tégen zit tende Kamerleden uitsprecki by de nadering van verkiezingen, daar achten wy zulks een treurig verschijnsel, dat opze kiezers- masea geen eer aandoet. Na iedere parlementaire periode kunnen de kiezers de voorkeur geven aan wiete) zy wenschen, doch zij hebben hierbij te be denken, dat zij daarbij de totale verdiensten van een Kamerlid voor het algemeen (Ka tholiek) belang dat zy niW i heid (of erger!) een rittend Kamerlid mogen „afdankeu” en dat zij hun eventueele ge zindheid in ieder geval niet met unfiire middelen behooren te propagecren. Wjj moeten verklaren, dat meerdere op merkingen in bovenstaand stuk hetwelk wij om zijn bijzondere, actueele beteekeois heden op déze plaats in ons dagblad opne men ons als het ware uit het hart gegre pen zyn. -- - Inderdaad is het waar, dat de volksgunst 1 wind waait en heb het viertal, dat de i.nder- zieh vooral ten aanzien van zittende i grondsche campagne voert, laijg doorzien Kamerleden vaak allermiserabelst gedraagt; inzender veronderstelt, dat een Kamerlid eerst dan in discrediet gemaakt, wanneer hy één- of tweemaal iets „grdjan” heeft, i wat „toevallig niet met onze eigen meening I of wenschen overeenkomt”; wij voor ons Wat nu bovenstaand stuk betreft: Nog af gezien van het güppertje der Lut- achten wij den de candidaatsteilingen iu van pistool- gelegenheid zou krijgen do sa- van Europa zooals die door do vredesverdragen gemaakt is, op losse schroe ven te zetten en een wig te drijven tusschen Frankrijk en Polen. Dat Duitschland zieh be reid verklaart toe te treden tot een waar borg van zyn Westelijke grenzen, is (jeen con cessie van P J“ wel weet, dat elke schrede t zou doen opkomen tot ondersteuning vau Frank rijk. Wat zijn Oostelijke grenzen I Duitschland er volgens de Polen op uit de Van de vyf personen, bij het vrees el ijk ge- gewont tein, Dean e stierf weRra VI w V .v* VVI1IVU1UV -WIJ VVV» VII3 gelooven, dat een Kamerlid om „in de decadentie” te geraken, de „snoodheid” niet eens zóó ver gedreven behoeft te hebben. Ook al „misdoet” hij niets (hoeveel kiezers kunnen deskundig beoordeelen. of een Ka- r-- merlid iets ,1— delde bruto vergoeding per spreekbeurt be- i „men” na verloop, van niet te langen On AAn noov» *»AnéA>. Hij.» .mn U ..*a 1 zucht (om van minderwaardige motieven maar uiet te spreken) wil men wel weer eens er f door' de verdnigen sedert lang geregelds kwesties nopens Polen, Tsjecho-Slowakije et) Oostenrijk opnieuw te berde te brengen. Po len weigert steun te verleenen aan de Duit» sche pogingen om den bestaanden Europee- schen toestand te schokken, hetgeen tot een nieuwen wereldoorlog zou voeren. Polen blyft vasthouden aan de vredesverdragen en kan niet inzien, dat er sedert de onderteekening en de ratificatie dier verdragen gronden op gekomen zijn voor een ongeldig achten dier verdragen. Polen kan zulk eon onderwerp dan ook zelfs niet in behandeling nemen. CHAMBERLAIN TE PARIJS. De Engelsche minister van Buitenland- sclie Zaken, Chamberlain, is gisterenavond om kwart over zessen te Parijs aangekomen. Hij werd begroet door den Engelschen ge zant te Parys en den Franschen minister van Buitenlandsche Zaken. Gisterenavond had in het Engelsche ge- zantschapsgebouw een intiem diner plaats, waarbij behalve Chamberlain aan zaten de Engelsche gezant, Herriot en mevrouw en gezantschaps-attaché’s. Heden zal Cbamberlain op den Quay d’Or- say dejenueeren, waarna hij gelegenheid zal hebben zich langdurig met Herriot te onder houden. Eerst hedenavond om kwart voor negen zal Chamberlain zyn reis naar Genève voort zetten. DE REGEERINGSCRISIS IN PRUISEN. De leiders van de sociaal-democratische, de democratische en ceutrumgroep in den Pruisischen landdag hebben gisteren weder om Marx candidaat gesteld, zoodat zijn her- kiezing als zoodanig a^. Dinsdag met stellig heid te verwachten is. Naar uit parlementaire kringen verluidt heeft Marx met de Duitsche volkspark ge sproken ever de kabinetsformatie en ge vraagd, of de volksparty de z.g. kleine coali tie van centrum en democraten zou dulden. Hierop werd ontkennend geantwoord. Ook op de vraag, of de volksparty tevreden zou zyn met bet huidige kabinet, als minister Severing om gezondheidsredenen zou aftre den en door een ander sociaal-democraat zou worden vervangen, luidde het antwoord ontkennend. HET SPOOR WEGCONFLICT IN SAKSEN. De spoorwegstaking in Saksen heeft zich gisteren verder uitgebreid. Behalve te Leipzig en Dresden hebben ook te Riesa en Zwii de spoorwegarbeiders het werk neergvlegd. Het aantal stakers bedraagt thans ongeveer 2700. Het goederenverkeer kon echter door bet tewerk stéllen van hulpkrachten overal gaande worden gehouden. Tot de voornaamste eischcn van de stakers behoort een loonsverhooging van zes pfennig per uur en een verkorting van den werktijd van negen tot acht uur. De kans op bylegging van de staking schijnt niet zeer £root te zyn. Naar verluidt, zal de spoorwegdirectie bij de hedem te hou den besprekingen met de vertegenwoordigers der vakvereenigingen geen concessies inzake de looneischen doen, daar zij niet vooruit wil loopen op de desbetreffende beslissing van den raad van beheer, die van 17 tot 20 Maart a.s. bycen zal komen. Met het oog op 3e houding der directie r geacht. Naar verluidt, ié - gehouden conferentie van I gingsvertegenwoordigers deze Ook te Berlijn Ls een spoorwegconfict uit-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1925 | | pagina 1