'1 „ONSBLAD” si THEODOOR GILISSEN N. Doelenstraat 12-14 - AMSTERDAM Effecten, Safe Deposit uptR en gestoten bewaargeving Bureau: HOF 6, ALKMAAR. - Telefoon: ktwerten tiepr Ijs Meniap Trmfi I I .'ÏHeflte ntg«tjneer f 0.25; teda< per régel FÖ.75; Rubriek .Vraag en aanbod” b| uitbetaling per plaatsing f 0.60 Een juiste gevolgtrekking. POSTGIRO 10486X Zaterdag *1 Maart 1985. POSTGIRO immx iffe Jaaiy f BUITENLAND. Abonnementsprtyss Per kwartaal voor Alkmaar V- f 1— Voor buiten Alkmaar .f2 85 Met Oefllustreerd Zondagsblad 0 60 f hooger. kan alle abonné’a wordt op aanvrage gratis een polis verstrekt welke hen verzekert tegen ongevallen tot een bedrag van f BOO,—, f 4QQ—f 200.—. f 1OO.—f 60.—35.—. f 15^ BINNENLAND. Verspreide Berichten. Korte Berichten.v FEUILLETON. De verborgen schat. 39. punten uit Van een mes gesproken, zei een ander: onbeschrijflijke (Wordt vervolgd.) ADMINISTRATIS No. 4S» REDACTIE No. SM dat gevolge van den tornado om het levjn jekomen niet grooter ie dan duizend, ter wijl het aantal gewonden volgens de laat- Een sehrjjver in „De Protestant” het fel anti-Roomsche blaadje van de Evangelische Maatschappij heeft een goeden dag gehad! Hjj vond blijkens een pennevruchtje van zijn blad in „De Protestant” van 18 Maart in „De Voorpost”, een Roomsch apologetisch weekblad, bet volgende artikeltje: Nog iets over gemengde huwelijken. Hoe noodlottig gemengde huwelijken voor de Katholieken zijn, wijl deze door gaans tot do verliezende party.beboeren, toont do statistiek der protestantsebe Lands kerk in Wurtembur^ over bet jaar 1912. Uh gemengde huwelijken werden van 3526 kinderen 2131 protestant en slechts 1164 katholiek, terwijl 388 geen doopsel ontvingen. Van 1464 protestant, soldaten bezig met het vernietigen nitie-resten. Hierbij had een ontpïoffi waarschijnlijk van een handgranaat NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD r Het tweede deel, besluitend het regiem van de scheiding haven, werd genomen. De derde paragraaf, sprekend over de grootste finantieele en internationale moei- ■■n van het land, verkreeg slechte 330 stemmen. De geheele oppositie onthoudt zich. De geheele motie gaat er per slot van re kening door met 325 tegen 251 stemmen. DE OPSTAND IN KOERDISTAN. De opstandelingen in Koerdistan zijn totaal gedemoraliseerd door do nederlaag bij Diar- bekir, waar zij aanzienlijke verliezen leden. Zij zijn door de troepen uitgezonden om den opstand te onderdrukken, geheel verstrooid. Deze troepen trekken voortdurend verder. De Nationale Vergadering te Angora heeft oen wetsontwerp goedgekeurd betreffende de ’stroe- pen, bestemd voor do Zuidelijke en Zuid-Wes- en de daklooze gasten erheenHy lag op zijn bed, met een stui verstuk op elk oog.... Natuurlijk is bij 'dood en begraven! riep op zyn beurt dc man iyet 'n gat in zjjn hoofd. Maar als zyn geest terugkwam op de aarde, om al zyn misdaden uit te boeten, zou mij dat niet verwonderen. Zijn geweten was beladen als een pakezel. Geen wonder, dat bjj niet gaarno 't boekje omging.... Dat is waar, zei een ander. Nu tens schuimbekte hy van woede, dan weer schreeuwde hy om rum of zong met heesche stem zyn liedeken van „De vyftien matro- iet^anders «ong bn nooit.. V <411 lUll LUv/o a. v 1 vVll <4Il.a_>I waarom vinden wij zijn mes niet hier? 't Lag is dood, niet in Jackstone's aard en gewoonte, voor zoo’n kleinigheid een lijk uit te schudden, en de kraaien hebben 't zeker óók niet wegge baald. Ik vind niets, hernam Tom, die al-door tusschen de beenderen woelde geen pen- py, geen tabakskruimel. Ney, daar steekt iete achter! Dat ben ik met u eens, zei Krafting. Jongens, jongens, wat zouden wij 't hier warm krjjgen, als Jackstone nog in leven was! Wij zyn óók met zessen, net als die arme kerels en ziedaar alles, wat or van hen overblyft!.... Jackstone nog in leven? riep Tom Neen, dat is hy niet. Met eigen oogen heb ik hem dood gezien.... Joo Catfish bracht mij I Herriot uitriep, dat hij alleen respect had i voor het christianisme in zjjn primitieve puur 1 I heid, zooals het. in de catacomben bestond en niet in het christianisme van de bankiers was het lawaai weldra zoo groot, dat de protesten van de geheele oppositie en van de Katholieken natuurlijk in het bijzonder, wer- 1 den gesmoord in het helsche leven, dat de meerderheid maakte. De president, die allee doet om de linksehe agitatie te vergemakkelijken in de versto ring van het debat, moest- de zitting schor sen. Weinig tijde later, na de hervatting van de redevoeringen, ging Herriot op precies de zelfde uitdagende manier voort en toen de markies De la Ferronnays den minister-pre sident uitdaagde zyn beleedigende woorden terug te nemen, greep de voorzitter in, niet door de gemoederen tot kalmte aan te zet ten en aan te sporen tot een behoorljjker debat, maar met op den markies de censuur toe te passen. Deze censuur werd, meerder heid tegen oppositie, uitgesproken, in strijd met het reglement, en dit gaf tot een nieuw incident aanleiding, daar de markies, tegen de partijdigheid protesteerend, de kamer niet wilde verlaten. De zitting moest daarop op nieuw geschorst worden. De Elzassers kwamen om uitleg van de woorden van den minister-president vragen, die zich daar echter aan onttrok waardoor het tumult zoo hevig werd, dat opnieuw de zitting geschorst moest worden De socialisten waren echter in groep uit de banken gekomen en op de rechterzijde aangwtoven. Dezen verdedigden zich. De klappen vielen geducht en boordjes en man chetten vlogen door de lucht. De rest van het debat is niet beter geworden. Tot den avond toe is Herriot aan de tri bune gebleven met niets anders dan lagen laster tegen de Katholieken slingerend en het principieele debat vermijdend. Met 327 tegen 95 stemmen werd een motie door de linkerzijde van de oppositie inge diend, afgewezen. De rechterzijde hield zich voortdurend buiten stemming. Het eerste deel van de motie-Ckzal waar in de kamer haar ««hechtheid aan het begin sel der lafciteit, waarb> republiek de ge wetensvrijheid van den burger en de gods dienstvrijheid. waarop gevestigd, definieert door de verklaring van de rechten van den menschwerd aangenomen met 380 tegen 30 stemmen. tusschen kerk en staat te band- met 375 tegen 48 stemmen aan gemengde paren werden 819 slechts 416 katholiek; 223 trouwden niet eens voor de Kerk. Een protestantsche predikant in Frank rijk, die afscheid nam van zyn gemeente, liet dan ook als aandenken den volgenden raad achter: „Huwt Katholiek. Dit is bet middel om het aantal protestanten in onze gemeente te versterken en de Roomsche Kerk den ondergang tegemoet te voeren.” Uit het laatste blijkt wel, dat een ge mengd huwelijk meestal een verlies is voor onze Moederkerk. Mochten toch vele onnadenkenden, die "n gemengde verkeering hebben, aangegaan, spoedig bet gevaar inzien, waarin zo zich begeven. Geve God, dat dit niet te laat gebeurtl” Kijk! zegt de anti-paapsche schrijver, dat is aardig! „Gewoonlijk denkt men dat by het ge mengde huwelijk Rome aan het langste eind trekt. De niet-Roomscbe weder helft moet zich veelal verplichten tot bet Room sche geloof over te gaan en mocht dio eisch misschien te zwaar zijn dan dienen do kin deren, die uit bet huwelijk geboren worden, in ieder geval Roomsch gedoopt te wor den. Dat is, al het minste, waarmee Rome tevreden is.” Uit dit „Voorpost”-artik«ltje echter blijkt, dat de bovengenoemde veronderstelling, al thans wat Wurtemburg betreft, onjuist is; en.... „Het feit, dat „De Voorpost” een Roomsch apologetisch weekblad is, maakt de mededeeling des te aannemelijker”. En de schrijver maakt de inderdaad zeer .mate gevolgtrekking: ,Js bovengegeven bewering juist, dat do Katholieken doorgaans tot de verliezend» party behooren dan verbaast men zich niet over het ver-doorgedreven isolement, waar in de Roomscben zichzelf en elkander op sluiten, daartoe van hoogerhaud genood zaakt”. Zoo is het inderdaad! Met het oog op de in meerdere opzichten rampzalige gevolgen van gemengde huwelij ken, vooral omdat er zoo ontzettend veel ongeloof uit voortkomt (versterking van het aantal echte protestanten zal er wel zelden of nooit het gevolg van zijp), behoeft het werke lijk geenszins verwondering te wekken, dat de Katholieke Kerkelijke Overheid zich zoo sterk verzet tegen alles, wat gemengde huwe lijken in de hand kan werken. Aan de overzijde blijkt men bet feit, dat do katholieke party by een gemengd huwelijk meestal (byna steeds) aan het kortste eind trekt, gr Alg te gelooven en gró&g te accep- teeren. Welnu: men begrjjpe en.waardéére dan ook de houding van onzo geestelijkheid te genover gemengde huwelijken! En men spotte niet meer met goedkoopen, minderwaardigen spot, als men ziet, boe de Roomscho geestelijkheid do Katholieken tracht te beschermen tegen het érgste, dat hun overkomen kan: bet verlies van liet ééno ware geloof! Ziedaar, zei na, verloop van een goed half uur, Paul Krafting, het hoogste punt van den „Verrekijk", of wat de maker van de kaart als zoodanig beschouwde. Juist in de lijn van ’t Geraamte-Eiland, niet-waar? Mij dunkt, dat wy nu gemakkelijker de geel tjes zullen vinden, 't Is hier een koel en lommerrijk plekje, en de zieken hebben rust noodig: als we een poosje op het mos gingen liggen en een stukje achter de kiezen sta ken? Dit voorstel werd aangenomen. Wat mij betreft, bromde Davids, ik heb geen honger. Die aartsduivel van *n Jackstone heeft m|j den eetlust benomen. ja, beste jongen, hernam Paul, we aio- aren wel blij zijn, dat hij dood is.—» gespaard. Staatsblad bevat thans ’t besluit tot invoering van den zomer tijd in België in den nacht van 4 op 5 April. De Nobel-prijzen zullen dit jaar 118.165 kronen bedragen. De Duitsche Rijkskanselier heeft een te legram gezonden aan president Coolidge waarin hy do deelneming betuigt van het Duitsche volk voor de groote ramp die de Ver. Staten beeft geteisterd. In de myu Langenbrahm bij Essen zijn by het verladen van slikkolen door het bre ken van een steiger twee arbeiders onder do kolen geraakt en gedood. Het Lithauscbe ministerie van Buiten- landsche Zaken beeft aan het Volkeubondsse- cretariaat doen weten, dat het conflict met Polen is over het jongste grensiiftident bjj- gelegd is. Naar uit Tokio wordt gemeld is een Ja- pansch marinc-vliegtuig naar beneden ge stort. Vyf inzittenden zyn omgekomen. Volgens gisterenmorgen to Brussel ont vangen particuliere berichten baart do ge zondheidstoestand van Mussolini zijn omge ving ernstige zorg. De Zwitserse he Nationale Raad heeft zich met 92 tegen 91 stemmen vereeuigd met de opvatting van den Bondsraad, dat met in- gang van 21 Maart 1925 alle'speelzalen in Zwitserland gesloten moeten worden. I Op bet schietterrein bij Ratzeburg waren i van inn ing plaats 1 of esa kleine mijn. Vijf man werden ernstig en vyf licht gewond. R. K. WERKLIEDENVERBOND Het Propaganda Comité voor Noord- en Zuid-Holland vergaderde te Amsterdam. Be doeling van deze vergadering was een uit wisselen en rapporteeren van de ervaringen en eventueele resultaten van do propagamla voor de Vak- en Standsorganisatie. De verschillende aanwezige Hoofdbe stuursleden brachten rapport uit van de door hen verrichte werkzaamheden en be vindingen. In Alkmaar vergaderden de besturen en besloten een Socialen Zondag te houden, waarna door huisbezoek verder zal worden gewerkt. Bergen is met huisbezoek begonnen en overweegt men ook daar het beleggen van een socialen Zondag. Heiioo hield een propaganda-vergadering, tl,laar zag men het ledental verdubbelen, een afd. van de Bouwvakarbeiders kwam tot stand. Hoorn verricht huisbezoek. Wormerveer bereidt een propaganda-vergadering voor. Heemskerk zag een beteren geest onder de menschen komen ten aanzien der organisa tie, terwijl bet ledental vooruitgaande is. In Assendelft en Krommenie is plus minus 90 pCt. van de R. K. arbeiders georganiseerd Verder werd de propaganda nog ingezet door huisbezoek of (en) propagauda-vergaderin- gen te Beverwijk. Wervetshoof en Anna Paulownx Vervolgens werd sterk de aandacht door meerdere aanwezigen er op gevestigd .dat wil deze propaganda rijke vruchten dragen, men vooral de vrouwen en de jeugdige per sonen vóór de organisatie gunstig moet trachten te stemmen en wat deze laatste be treft, zij moeten vooral tot de organisaie worden opgevoed, alle beschikbare middelen moeten daartoe worden aangewend. De voorzitter mocht er te zijner voldoe ning op wijzen, dat de inzet icr propaganda niet bleef beneden de verwachting. Hoewel va» resultaten nog weinig gespro ken kan worden, omdat zy nog niet te over zien zijn, wa. de verwachting der vergade ring een goede. REDE VAN IR. PEBER. Donderdag bad te ’s Hertogenboech een vergadering plaats der R. K. Kiesvereeni- ging, waar als spreker optrad de heer Ir. Fe- ber. lid der Tweede Kamer, die het onder- werp behandelde- ..Een Christelijk Ministe rie”. t In zijn inleidend woord wees do heer Fe- ber cr op, dat wij niet naar de stembus moe ten gedreven worden, doch ons stemrecht moeten gaan volbrengen in de overtuiging van Je noodzakelijkheid, dat wy christelijk moeten worden geregeerd. Spr. is reeds overtuigd, dat de réchtscne partijen zullen overwinnen en brengt hulle aan de R. K. Staatsparty, die pas uit een crisis ongedeerd is te voorschijn getreden. Openlijk brengt spr. hulde aan de chris telijke regeering, in het bijzonder aan Minis ter Colijn, voor de veiligstelling van den gulden, waartoe moed behoorde. Het viel zoo hard, de ambtenaren te moeten vermin deren van salaris, doch het moest, al be grijpt spr. niet goed dat niet evenwel de ver mindering van salarissen kon worden uitge strekt over eenige jaren. Echter nader zal de R. K. Kamerfractie zieh herinneren, wat zy met de aanneming van de motie-van Schaik op zich genomen heeft nJ. zoodra het mogelijk is, de salaris sen weer te verbeteren. Wy moeten het verband houden met onze godsdienstige cultuur en alles moet er zich voor het ééne doel bij aansluiten. De coalitie besprekend, wyst spr. erop, Genoeg daarvan, bromde Krafting. Hij en midden op den dag hebben wy zeker niets van hem te vreezen.... Vooruit nu, jongens: op zoek naar de dubloenen. W(j zetten onze wandeling voort; maar m weerwil van de gouden -zonne, in weerwil van ’t vooruitzicht op onberekenbare icnat- ten, lachten noch zongen de schurken. Dicht tegen elkander gedrongen, schreden zij voort, en nauwelijks waagden zjj het, fluis terend een woord te wisselen. Zij waren bang, de ellendelingen, bang voor den geest van kapitein Jackstone! XXXII. DE TORNADO IN AMERIKA. Men hoopt, dat het aantal personen, ten gevolge van den tornado om het li is gt stè schatting 25Ö0 bedraagt. Tien duizend menschen zijn dakloos. De tornado duurde slechte vyf minuten. De regeering van Illinois heeft een beirag van vijfhonderd duizend dollar ter beschik king gesteld voor de ondersteuning van de slachtoffers. De doktoren der ziekenhuizen waren ge noodzaakt operaties te verrichten, zonder dat de gewonden onder narcose konden wor den gebracht. Volgens -de laatste berichten is het aan tal kleine plaatsen, die geheel verwoest zjjn nog vergroot. In Murphysboro warden drie vierkante mij len van het zakenkwartier ernstig geteisterd. I Dc kracht van den storm was zoo hevig, dat elf locomotieven geheel vernietigd werden. Daar men vreest, dat besmettelijke ziek ten, vooral tetanus, zullen uitbreken, heeft het Roode Kruis reeds zes honderd tubes se rum besteld. Het serum werd per vliegmachi ne naar Murphysboro overgebracht. STAAT VAN BELEG AFGEK0ND1GD. De gouverneur van Florida beeft voor Mia mi en Palmbeach den staat van beleg af- gekondigd, daar dc negers van de omliggen- 'dc plantages uit de puinhoopen der verbran de hotels en van het gebouw der Broadway Club verschillende waardevolle voorwerpen hebben ontvreemd der hotels bestelen. GRIEPEPIDEMIE ONDER SCHOOLKINDEREN In een deel der Berlqnsche scholen heerseht sinds eenige dagerf een epidemie, welke zieh uit in opzwelling der amandelen, keelontste- ki“g en sterke neusbloedingen. Hoogstwaar schijnlijk beeft men hier te doen met een ernstigen graad van griep. Verscheidene scholen moesten worden ge sloten. De geneeskundige connnieeie stelt een on derzoek in naar den aard van deze ziekte. Uit Tokio wordt gemeld, dat de schade, veroorzaakt door den grooten brand, wordt geschat op 4 millioen dollar. Wegens een tekort aan handteekeningen op de candidatenlijst, dat te Hasselt per abuis is ontstaan, kunnen misschien 4 Katholieke leden van den Belgischen Senaat hun zetel verliezen als de wet letterlijk wordt uitg'e- voerd. Wegens voortdurende obstructie zijn •He communistische leden voor 4 weken bni- len de vergadering van den Hamburgschen Senaat gesloten. De stad Ta-U-foe, in bet Westen van de provincie Joennan, is door ’n aardbeving ver woest. Een brand volgde. De wijk, waar de buitenlanders wonen, bleef gespaard. Ook het Belgische Wat was hy leeljjk! liet een ander zich wel-is-waar de stem niet herkend, maar ik hooren. Herinnert gij u nog, hoe blauwrood ben er zyn gezicht was, in de laatste weken voor Hauwen grappenmaker zyn dood? Blauwrood? Dat geloof ik wel! zei Davinds. Daarvoor had hij ook rum genoeg verzwolgen Terwijl zij bijna fluisterend die akelige herinneringen wakker riepen, galmde plotse ling uit een groep boom en, niet ver van do plek, waar zij legerden, een heesche, leelyke stem. En die zong.... t ijjflied van kapitein Jackstone!. Nooit heb ik iemand zoo hevig zien schrik ken als de vjjf bandieten bjj ’t hooren van die stem. Bleek als dooden sprongen zy ep, behalve Davids, die zich met ’t aangezicht ter aarde wierp. *t Is Jackstone!«ei Tom Duncan, met schier brekend» stem. De «anger zweeg even plotseling als hy begonnen was. Krafting, die zoo mogelijk nog bleeker wae en nog heviger rilde dan do anderen, deed zich geweld aan en riep uitt Op jongens! ’k Heb er genoeg van. La ten wü gaan rien, wat ervan in.Ik heb „Zy waren met vijftien matrozen Óp den koffer van den dood 1 Vyftien wolven, vyftien matrozen, J Yo-ho-ho! Yo-ho-ho!" toch zeker van, dat wy met een te doen hebben Gelooft mij: wie zoo zingt, is een levend mensen en geen spook of schim. Juist begonnen de fielten een weinig v^n den schrik te bekomen, toen de geheimzin nige stem zich voor den tweeden keer liet hooren. Ditmaal zong zy meer uit de verte en op klagenden toon: „Cedric Ashanking!. Cedric Ashan- king!....” Die naam werd nog verscheidene keeren herhaald. En toen klonk het eensklaps, niet meer weemoedig, maar scherp en gebioiend: „Cedric Ashanking, een glas rum!” De bandieten waren als aan den grond genageld: de oogen traden bun uit de kas sen. De stem zweeg reeds i*n wijle, en nog stonden zy daar onbeweeglijk, als door de hand Gods geslagen, aan onbeschrijflijke ontzetting ten prooi. Genoeg? fluisterde eindelijk een der schurken. Laten wij ons uit de voeten ma ken!.... Dat waren, sei Davids op plechtigen toon, «jjn laatste woorden, vóórdat batan hem in den nek greep. Nu begin ik er iets van te begrijpen, zeide Krafting. Dat geraamte dient als kompas. Ziedaar de hoogste top van 't Geraamte-Eiland; hy teekent zich af tegen de lucht als een gebroken tand Zoekt nu de korste lyn tusschen het geraamte en dien top. Aan dit bevel werd gehoorzaamd. Do voeten en handen van het geraamte vorm- den inderdaad een rechte lyn met den top van ’t eiland; en op die lijn geplaatst 1 wees het kompas: „O.-Z.-O. langs O.” i Dus heb ik mij niet vergist! riep Kraf- ting uit Een poolster om ons den weg naar de dollars te wjjzen!.... Zeker een grapje van Jackstone.... Juist iets van hem!.... Hy was hier met zes mannen, weet ge, en om te beginnen zond hy ze tot den laatste „ad patres”. Vervolgens sleurde hy er een naar deze plek en gaf hem, met ’t kompas In de hand, die zonderlinge houding.De man was groot en had geelachtig baar.... Waarscbynlyk Drumberry.... Davids, her innert gy u Drumberry? Dat geloof ik! antwoordde DaviJs. Hjj was my veertien shilling schuldig en had bovendien, alvorens aan land to traan, raüu mee geleend. vorming van twee bataljons bewakl pVM. UVCIVU1U »V telyke grenzen. DE SPOORWEGSTAKING IN DUITSCH- LAND. Het grootste gedeeltd van het stakende Duitsche spoorwegpersoneel heeft gisteren ochtend den arbeid hervat. Dit ging te Dres den met wat moeilijkheden gepaard, aango zien er daar tydens de staking veie nieuwe kraehten waren aangeworven en men de ge wezen stakers slechts als hulparbeiders weer in dienst wilde nemen. De vakorgani saties hebben zich daarop terstond in verbin ding met de directie der spoorwegmaatschap pij gesteld. HET VEILIGHEIDSVRAAGSTUK. Volgens de Daily Mail, acht Chamberlain het mogelijk over twee van elkaar gescheiden pacten te beraadslagen, het eene betreffende de veiligheid van de vooral by bet Westen geïnteresseerde mogendheden en het andere voor bet Oosten, zoodat hy feiteljjk het idee van Benesj als bruikbare basis zou beschou wen. Chamberlain zal een beroep op het Engel- sche kabinet doen, opdat dit spoedig een conferentie met Frankryk en Duitechland tot stand zal brengen, waaraan Amerika al thans met raadgevende stem deelneemt. Met betrekking» tot de Wasbingtonsche ontwapeningsconferentie zal Chamberlain er nadruk op leggen dat vooraf overeenstem ming tusschen Engeland en Frankryk noodig is, omdat er anders weinig succes van is te verwachten. Totdusver is er b.v. nog zelfs geen overeenstemming over de duikbooten. UIT DE FRANSCHE KAMER. De Fransche Kamer is gisteren weer het schouwspel geweest van de heftigste toonee- l«n. Herriot begon met uiteen te «etten, dat men zjjn regeeringsverklaring de schuld heeft gegeven van den uitgebroken godsdienst strijd. Hü komt daartegen op en verdedigt ver schillende punten uit de regeeringsverkla- riug. Hij kwam vervolgen* terug op de kwestie van het gezantechap ten Vaticane. Bérard echter niet beantwoordend. Hij zeide, dat de opheffing van het gezantschap overeenkom stig den wil des volks was. Hy beentiseerde vervolgens het optreden der Katholieken en de agitatie, die zij tot de verdediging van hun rechten in het land voerden en beweerde, dat -de verklaring van het episcopaat geen improvisatie ie, maar een sluitsteen van die actie. Ook viel hjj het Vaticaan aan en in het bij zonder de woorden van Z. H. in de toe spraak van 10 Februari 1925, waarin Z. H. de Fransche politiek oordeeme, o.a. met de woorden: zulks is niet rechtvaardig, niet edelmoedig, niet Fransch. Do verklaring van het episcopaat is een uitdaging, zoo sterk als sinds den syllabus niet tegen de moderne maatschappij en do republiek is uitgesproken en hij maakte ver volgens een dogmatisch gebruik van de woor den uit de verklaring van het episcopaat, vooretellend, alsof dat episcopaat voor de Katholieke verdedigingsactie 'n beroep had gedaan op de grootmachten uit de industrie en het bankwezen, terwijl, zoo zeide hy, Je sus de kooplieden uit den tempel joeg. Deze opjagende woorden brachten de ka mer reeds op het kookpunt en weldra waren de incidenten niet meer van du lucht en toen I

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1925 | | pagina 1