Noord-Hollandsch Dagblad. Tweede Blad. ■1 Gaat tot Joseph!” ALKMAAR. G. C. 1 BINNENLAND. ij 11 DINSDAG 31 MAART 1925. Jo bestuurs- n de i. 19e JAARGANG. NEDERLAND EN BELGI& Het departement van buitenlandsche ,Alcmaria” V. V. V. heeft zeer goed werk verricht door do uitgifte van een nieuwe wandelkaart voor Alkmaar, wel en in heeft daar geen administratiekosten, omdat (iC uvotuiottuvu v.«v - v.v I <le contril>utie gratis geind wordt. de kinderen ook van de" liekenhuis-verpie- j op deze genomen UITSTEL. By beschikking van den Minister van Oor- Over- eerste behoor- voorzien. toegezegd laai van An werpen jg Van de kosten van POSTERIJEN. De Directeur van het Postkantoor brengt ter kennis van belanghebbenden dat bij de firma Gebroeders Stokman, Nieuwpoortslaan 35, met ingang van 30 Maart een Ryksdepöt voor den verkoop van frankeerzegels enz., is gevestigd. (PAUS PIUS IX. ’s Menschen leven op aarde is een stryd, zoo zegt de H. Man Job. Maar ofschoon onze vyanden talrijk zyn en alle middelen aanwen den om ons in het verderf te storten, Je God delijke hulp en bystand ons toegezegd, is overvloedig en machtig genoeg, om al hunne pogingen en aanslagen te verijdelen. God heeft bovendien hemelsche bescaer- mers aan onze zyde geplaatst, die ons bewa ken en beschermen. Na de allerzaligste Maagd Maria is de H. Joseph dé meest vermogende helper bij alle hinderpalen, die zich op den weg onzer zalig heid voordoen. Hij beschermt ons in >le tuoei- lykste omstandigheid des levens. Zyn Naam doet de duivelen sidderen en jaagt de booze geesten op de vlucht. Onder do titels, welke de H. Kerk hem toe kent, vinden wy ook dien van „Overwinnaar der hel.” Gaat tot Joseph, gy kleingeloovigen, die óf door Je vooroordeelen uwer opvoeding; of door het lezen van ongodsdienstige en zeden bedervende boeken of bladen; óf door den omgang met lichtzinnige en losbandige per sonen, zoo dikwijls wankelt in uw gel"Of, neemt uw toevlucht tot hem, die oogenblik- kelyk en zonder cenige tegenbedenking het woord van den Engel geloofd heeft, ofsca >on hij het niet begreep. Gaat tot Joseph, gij allen die een Iteftigen stryd hebt te voeren tegen de booze neigin gen van uw eigen hart, of tegen de \e>lei ding der wufte wereld, die, met haar schijn schoon en klatergoud, u met ondergang l>e- dreigt; neemt uw toevlucht tot hem, .lie door •zijne engelachtigc zuiverheid waardig gew ir- den is, de Bruidegom te zyn van do Onbe vlekte Maagd der maagden. Gaat tot Joseph, gy zondaars en zon daros sen, die door uwe boosheid on ongereenrig- heid uwen Jezus verloren hebt; wilt gij nwen Zaligmaker terugvinden, wendt u vol ver trouwen en met een rouwmoedig hart tot ten H. Joseph, hy zal u leeren hot* en waar gy uwen Verlosser kunt zoeken en vinden, b-telt uw Paaschbiecht en uw Paaschcomiuunie onder zyne bijzondere bescherming en met blijdschap des harten zult gy den Hoer, twen God terugviaden en daar zal vreugde zyn t ij de Engelen in den hemel. Gaat tot Joseph, gy zieken en zwakk m, die op het punt staat uw geduld en uw vt r- trouwen op God te verliezen, hy zal U'Xr medelijden bewogen, u de gezondheid terug schenken of de genade verwerven, uw lyden met overgeving en onderwerping aan Gods aaubiddolyken Wil gelaten te dragen. Dan zult gij niet langer uw vuist ballen ten hemel, maar de Vaderhand zegenen, die zya r.iud beproeft. God toch kastijdt dengene, dien Hij liefheeft! Gaat tot Joseph, gij jongelingen en jonge dochters, die wellicht in kommervolie onwe tendheid verkeert en onzekerheid over de keuzo van uw levensschat, wendt u in kin derlijk vertrouwen tot den H. Joseph, :tij zal uw voorspreker en wyze raadsman wezen. Ook uw Engelbewaarder zal u geruststellen. Gaat tot Joseph, gy allen, die roeping ge voelt voor het kloosterleven of byzond -re neiging hebt tot het inwendige beschouwen de leven. In de dertig jaren welke ay in de leerscholen van Jezus doorbracht leerde by al de geheimen van het inwendige leven, en ontving hy de macht de vrome zielen op jen weg der volmaaktheid te geleiden. Alle menschen hebben recht op de hulp en de bescherming van den H. Joseph! De edelen, daar ook Je H. Joseph uit en adellijk geslacht gesproten is. De werklieden, omdat hy. gelijk zij, hiel zyn leven doorbracht met barden en zwaron arbeid. De armen, wyl hij zonder klagen net g etuis der aardsche goederen gedragen heeft. s De maagden, daar hij de getuige, do be schermer en navolger was der zuiverheid van Maria. De gehuwden en de vaders, de kinderen en de leermeesters, wyl hy de Bruidegom was van de deugdzaamste aller vrouwen, 1 et hoofd van de heiligste aller familiën, de leider van het beminnelijkste aller kinderen. De Priesters geheel bijzonder, daar ook hun het aanbiddellijk Lichaam des Heeren is toej vertrouwd. Wie of wat gy dan ook zyt, gaat tot Jo seph; by den Bruidegom van Maria cn den Voedstervader van Jezus vindt gij zeker hulp en troost, licht en vrede in alle omstandighe den des levens. Alkmaar, den 31en Maart 1925. DEKEN OOMS. AMBACHTSSCHOOL. Maandagmiddag te 3 uur werd in tegen, woordigheid van het Bestuur der school, di recteur en leeraren aan de vertrekkende leer lingen het einddiploma uitgereikt. De Voorzitter, Mr. D. van Hjuweninge, opende de bijeenkomst en verleende het w oord aan den directeur, den heer Fledderus dia. met een toepasselijk woord aan on Ier- staande leerlingen het diploma overhandigde Afdeeliug Timmeren: IJ. C. Bourgonje, W. Briefjes, B. J. Buxtorff, J. L Henneman, D. de Jong, J. P. Kahel, N. Klercq, A. C. Ko- ning, Th. P. van Latum, J. Olbers, M. J. Pronk, Th. Schotvauger, J. Schuurman, H. Tool, B. Ulrich, J. Wittebol, J. Zwart. 1 leer ling niet gediplomeerd. De leerlingen A. C. Koning. D. de Jong, N. Klercq, Th. P. van Latum, J Schuurman, en J. Wittebol verkregen resp. den len, len, 2en, 3en, 4en en 5en prijs, bestaande uit eeu l>ak met gereedschap. Afdeeling Metselen: C. de Groot, W. Koe ten, J. Kuitwaard, B. A. P. Sanders en II. J. B. Week Het grootc economische voordeel voor de verzekerden is hierin gelegen, *wt de admini stratie bij de bestaande organisatie veel min der zal behoeven te kosten en dat door ver plichte deelneming van alle verzekerden (of verplichte deelneming van alle verzekerden in een bepaald onderdeel) de verzekering- premie buitengewoon laag wordt (n.I. 2.— per volwassene en 4.per huisgezin ptr jaar). De beer HART (Koedijk) heeft met eenige verwondering dit punt op de agenda gezi >n, want deze verbinding past niet aan de A. A. Z. A. De vereeniging vertegenwoordigt de belangen van verzekerden, doctoren en apo thekers en dit voorstel is slechts in het be lang van één groep, van de verzekerd m. Algemeen heeft men vereenigingen epgericht ter bestrijding van ziekenhuisonkosten. In Koedijk. Langendijk, St. Pancras, Heerhugo- waard en nog meer plaatsen bestaan deze vereenigingen reeds. De heer GREEUW vindt het niet alleen in bet belang der verzekerden. Spr. stelt voor dit punt aan te houden, opdat dit onder de verzekerden nog eens kan besproken worden, waarna door middel van een referendum kan uitgemaakt worden of men het wil. Spr. verwacht een vergrooting van het aantal verpleegdagen. De VOORZITTER zet uiteen wat het be stuur geleid heeft tot het voorstel. We heb ben als ziekenfonds er altyd naar gestreefd de verzekerden zooveel mogelyk te geven. Met zieken huis verpleging is dit nooit het ge val geweest. Dit werd zeer betreurd, omlat men dan soms zijn toevlucht moest nemen tot burgerlijke of kerkelijke weldadigheid. Met de bestaande vereenigingen is rekening gehouden. Als er bepaalde plaatsen zyn, waarin in deze al voorzien is, wordt zoo’n plaats uit dit plan uitgeschakeld. Wat Alk maar betreft denkt spr. tot overeenstemming te kunnen komen met de bestaande R. K. Vereeniging. In de plaatsen waar deze verzekering in gevoerd wordt, zijn alle volwassen leden ver- jHicht er aan deel te nemen. Spr. vraagt of het voorstel de Greeuw ondersteund wordt. Dit blijkt het geval te zyn. De heer Dr.- VAN' DAM wyst erop, dat de bedoeling van het bestuur niet was thans e«n uitspraak uit te lokken. De heer BLOK merkt op. dat niet alle leden van de ziekenhuis- verplegingsvereenigingen lid van het fonds zyn. Die zouden zich dan niet kunnen verze keren. De VOORZITTER zegt, dat de bestaande vereenigingen blijven bestaan. Sluiten zy zich bij do verzekering aan, dan kunnen al leen leden van het fonds overgenomen wor den. De heer VAN DAM meent, dat men zich overal by de verzekering van het fonds zal aansluiten, omdat het naar spr.’s verwach ting, goedkooper is. De heer KONING (Wannenhuizen) vindt het duur als de contributie 2 per volwas sene bedraagt. In Warmenhuizen wenscht men in geen geval aan te sluiten. De heer LANGENDIJK (Kolhorn) is te genstander, omdat in verschillende gemeen ten deze zaak al aan de orde i«. By de verze kering van Noord-Scharwoude behoeft spr. slechts 6.80 per jaar te betalen, terwyl hjj by vervoer naar een ziekenhuis 10 extra vergoed kry'gt. Spr. verwacht, dat het be stuur voor moeilijke dingen zal komen te staan. Spr. aeht het ’t beste de zaak af te wachten om te zien, wat men van particu liere zijde bereikt. De heer GREEUW dringt nogmaals aan op onderlinge bespreking van de leden. De heer Dr. CONIJN vraagt van wie het idéé voor deze verzekering is uitgegaan. De VOORZITTER zegt, dat het de wensch van de verzekerden is, die meermalen in een jaarvergadering naar voren is gebracht. De heer SCHLICHTING acht dit wel de gelijk in het belang der verzekerden. De heer BOUMAN (Zd.-Scharwoude) vindt de voorwaarden van de vereeniging op het platteland goedkooper dan de berekening van het fonds aangeeft. Spr. acht dit voor stel echter wel van belang. Als de bestaande vereenigingen blyven bestaan heeft spr. geen bezwaar de andere leden in deze verzekering onder te brengen. Spr. stelt voor een commissie te benoemen die de zaak onderzoeken kan. De heer VAN DAM stelt voorop, dat dit voorstel jn het belang der verzekerden is. Aan de genoemde cijfers is een goede basis ten grondslag gelegd. Dit is met andere ver- eenigmgen niet het geval. De Kath. vereeni ging heeft gezien, dat zy do bestaande pre mie" niet kan handhaven, omdat zy gemerkt heeft de slechte risico’s genomen te liebben, zoodat de zaak tenslotte niet rendeert. Om de slechte risico's te vermijden moeten alle leden van het A. A. Z. A. zich bij «leze ver zekering aansluiten. I werpen uitsluitend een handclsnaven mocht zyn. Het vraagstuk van do Wielingen wordt ge heel gelaten zooals bet is. Beide regeeringen handhaven, elk voor zich, hare souvereini- teitsrechten en het -voorbehoud, dat zy bjj vroegere tractaten te dien aanzien hebben gemaakt. Door briefwisseling zal dit worden vastgesteld. Het ontwerp-verdrag draagt overigens een economisch karakter. Het huldigt het beginsel, dat de Schelde te allen tijde zal dienen te beantwoorden aan do klimmende eischen v. d. scheepvaart. Iedere staat zal de kosten van onderhoud, beton- ning en verlichting van het vaarwater op eigen gebied hebben te dragen. Waaneer in den bestaanden toestand verbetering wordt gebracht, zal over do vraag, wie do kosten daarvan zal betalen, overleg worden ge pleegd. Een Nederlandsch-Bclgische commis sie zal, voor zooveel de belangen der scheep vaart betreft, over de Schelde het beheer voeren. Hare besluiten zyn aan de goedkeu ring onderworpen van de beide regeeringen, terwyl by gemis aan overeenstemming een scheidsrechterlijke uitspraak is voorzien, waarbij vertraging wordt voorkomen. Ten aanzien van de scheepvaart op het kanaal GentTerneuzen wordt een soortge lijk systeem ingevoerd In aansluiting op vroeger overleg wordt aan België medewerking toegezegd voor den aanleg van een kanaal van Antwerpen naar Ruhrort, welk kanaal van een lijke verbinding met de Maas is Eveneens wordt medewerking 1 voor een eventueel kana naar Mierdnk. De regenn^ deze kanalen wordt aan nader overleg voor behouden. Anderzijds behoudt Ned. 't recht van verbe tering van de Zuid-Willemsvaart voor de vaart van schepen van 1000 ton en, desgi- wenscht, hooger. Daaraan zal zich aansluiten een verbreeding van het kanaal van Luik naar Maastricht en de aanleg van een ver- bindskanaal van de Zuid-Willemsvaart met de Maas ter hoogte van Maastricht. B(j een regeling met betrekking tot de wa- teraftappingen uit de Maas is met de belan-J gen van beide landen rekening gehouden. België stelt zich daarbij verantwoordelijk voor do werken, die noodig zullen zijn om to verhinderen, dat Noord-Brabant van het naar België afstroomend water over last ondervindt. Ig aansluiting daaraan is tevens een regeling voorzien betreffende den waterafvoer in het gebied van Dommel, Mark en Roosendaalsche Vliet, waardooi ovorstroomingen worden voorkomen; in de noodigc werken zullen beide landen bijdra gen naar den maatstaf van beider belang. Nu de onderhandeliugen met België tot overeenstemming hebben geleid, is alleen nog eene gedaehtenwisscling noodig met Ie Britscho en do Fransche regeeringen dio bij twee «Ier verdragen van 1839, welke thans vc allen, party waren. I do week Maan das vergaderen om de zaak te bespreken De vertegenwoordigers kunnen dan probeeren het met elkaar eens te wor den, waarna zy de zaak aan de verzekerden kunnen uitleggen. De heer HART wil dan liever eerst meening der verzekerden hooren. Besloten wordt a.s. Maandag om half ze ven een vergadering van de vertegenwoordi gers te houden. Voorstel tot dekking van het tekort tot en met 1924 en eventueele tekorten in vol gende jaren. Waar het financieel verslag wederom moet wyzen op een toename van het tekort en er over een vermindering der uitgaven voorloopig niets met zekerheid valt te zeg gen. meent het Bestuur gehoord de be sprekingen in de vergadering van de gen. pharm. commissie dat het tijd -wordt aan dezen minder juisten toestand een einde te maken. De meest afdoende maatregel is zijns in ziens het tekort hoofdelijk om te slaan, daar bij rekening houdend met het aantal inge schreven verzekerden per plaatselijk onder deel en met den tyd, dat de daar wonende deelnemer is gevestigd, zulks met een tijd ruimte van bijv. 3 jaar. Tevens zou het bestuur dan vastgesteld wil len zien, dat telken jare na de vaststelling van de winst- en verliesrekening het eventu eel tekort ponds ponds gewyze zal worden aangezuiverd, terwjjl een overschot gereser- veeerd zal worden om eventueel volgende te korten te dekken. De heer Dr. HOEKSTRA merkt op, dat de ze zaak in de Pharmaceutische vereeniging is besproken met het gevolg dat deze zaak ter onderzoek aan een commissie is opgedragen. Spr. zou dus in afwachting van het rapport dezer commissie over de komende tekorten nog geen beslissing willen nemen. De heer Dr. BEEK ER (Barsingerh >m) meent, dat dit een kwestie, die alleen docto ren en apothekers betreft, zoodat vergadering geen beslissing kan worden. Na eenige discussie wordt het voorstel z. h. s. aangenomen. De heer KONING heeft klachten gehoord over onheusche behandeling van vrouwen uit Warmenhuizen door den administrateur omdat zij enkele minuten na het spreekuur kwamen. De VOORZITTER wyst op de wenschelyk- heid van het komen tijdens spreekuren. Spr. kan zich wel begryjten hoe die klachten ont staan zyn, n.I. doordat er velen zijn, die zich ten onrechte tot den administrateur wenden. Met de klachten zal echter rekening gehou den worden. De heer KONING vraagt of er by afwezig heid van specialisten geen plaatsvervanger aangosteld kan worden. De heer VAN DAM deelt mede dat tydens zijn vacant ie hulp verleend wordt door dr. Kortebos uit Hoorn. Er is nog nooit iemand niet geholpen. Een plaatsvervanger in Alk maar zal wel te dyur komen en dit is ook dikwijls onuitvoerbaar. De VOORZITTER merkt op, dat men al leen te klagen zoü hebben als do belangen van de patiënten geschaad werden. Dit is echter niet het geval De heer HAKT vraagt of ook aan de leden uit buitengemeenten reductie voor tandheel kundige hulp gegeven kan worden evenals aan de leden uit Alkmaar. Spr. dringt er ook op aan, dat bij het invullen der aanmeldings formulieren hulp door een geneeskundige wordt verleend, omdat de menschen zelf dik wijls niet weten of zy iets mankeeren. De SECRETARIS deelt mede, dat in Alk maar de dokters de reductie uit hun eigen zak betalen. Willen de geneesheeren op net platteland dat ook doen, dan moeten zy dat weten. Wat het invullen der formulieren betreft zegt de VOORZITTER dit in de e.v. be stuursvergadering te zullen bepraten. Aan het keuren zijn ook velerlei bezwaar verbon den. De heer Dr. KORTEWEG steunt het voor stel van den heer Hart. Het is een heel goe de maatregel. De heer GREEUW zegt, dat de verzeker den bet op prys zullen stellen, als zy hun medicijnen ook bezorgd kunnen krijgen. Spr. acht ook het betalen van statiegeld voot flesc.hjes bezwaarlijk De VOORZITTER vindt het statiegeld geen bezwaar. Het bezorgen van de medicij nen kan gebeuren mits de verzekerden zelf de kosten betalen. De heer GREEUW vraagt of het bezorgen thans niet van de contributie betaald kan worden. De VOORZITFER zegt dat dit bij de te genwoordige loonen niet mogelyk is. Spr. zegt toe het in de l>estuursvergadoring met de apothekers te zullen bespreken. De heer VAN DAM stelt voor bet salaris van den secretaris te verhoogen van 1000 op 2000.— De VOORZITTER steunt dit voorstel om dat hy vrjj nauwkeurig op de hoogte is met de moeiten en zorgen en tijd, die het ambt van secretaris vordert. Z. h. s. wordt het voorstel aangenomen. De VOORZITTER sluit vervolgens de ver gadering. De heer GREEUW wil een vergadering van de vertegenwoordigers der verzekerden uitschrijven, waarna dit in de afdeelingen be sproken kan worden. De heer VOGELZANG vraagt of de bere kening juist is, wanneer groote aantallen er buiten blyven. De heer VAN DAM zegt, dat de risico het zelfde blijft. De heer HART wil de ziekenhuisverzeke ring in handen der verzekerden zelf houden. Men kan de zaken dan regelen zooals men zelf wil. In Koedijk heeft men 40 verpleeg dagen. De heer BLOK (Bergen) merkt op. dat men in Bergen bezig is een R. K. vereeniging voor ziekenhuisverpleging op te richtm. Daar zullen zich ook leden van het A. A. Z. A. aansluiten. Wordt aansluiting van alle leden gevraagd of van niemand, dan zullen de protestautsc'ne A. A. Z. A.-leden niet tot de verzekering kunnen toetreden. De VOORZITTER zegt, dat als eisch ge steld moet worden massa-verzekering, andsrs kan men niet uitkomen. De protestanten zei len zich in. dit geval in een andere verzeke ring moeten verzekeren. De heer BRUIN (Oudkarspel) zegt, dat in Oudkarspel de verzekering onderling is. Men heeft daar geen administratiekosten, omdat de bestursleden dat gratis doen, terwijl ook De VOORZITTER stelt voor, dat de ver tegen woordigers der verzekerden de volgen- Het departement van buitenlandsche za ken in Den Haag deelt het volgende mede: Gelyk bekend zyn dezen winter in aanslui ting op de mondelinge gedachtenwisseliug tusschen de beide ministers van buitenland- scho zaken te Genève, besprekingen gevoerd over de afwikkeling van de in 1920 ontwor pen herziening van de verdragen van 1839. Die besprekingen hadden het karak ter van een tweede lezing, waarbij enkele punten nog voor zooveel noodig nader onder de oogen zyn gezien en geregeld. Thans is ter zake overeenstemming bereikt. In politiek opzicht bepaalt het te sluiten verdrag zich tot het vastleggen van het ver- vallen van de bepalingen van ’t Verdrag van I 1839 betreffende de voortdurende onzydig J heid van Beleiö en de benerking, dat Aut- WANDELKAART VOOR ALKMAAR. Het bureau van goed werk verricht door do uitgifte ke tegen geringen prys aan het bureau den boekhandel verkrijgbaar is. Niet alleen voor den vreemdeling, die Alk maar bezoekt, maar ook voor de Alkmaar- ders zelf zal duae kaart van groot practisch nut blijken te zijn. Heeft eerstgenoemde meer aan de kaart in het algemeen, laatstge noemden zullen er een gemakkelyken weg wijzer in vinden bjj het zoeken van de talrij ke qieuwe straten, dio Alkmaar den laatsten tijd rijker is geworden. De belangrijkste gebouwen, insfellingen, enz., worden op de kaart met een cijfer aan geduid en in een apart lystje nog nader aan gegeven. Goed gezien lijkt het ons voorts, dat ook hotels op de kaart vermeld zijn. Daardoor zullen vreemdelingen op gemakke- Ijjke wijze logies kunnen vinden. Alles bijeengenomen, gelooven we, dat door deze uitgave het vreemdelingenverkeer ten zeerste gebaat is. WITTE KRUIS TENTOONSTELLING. In de maand September 1925 zal zooals onze lezers bekend is de Noordhollamlsche Vereeniging „Het Witte Kruis" haar 50-jarig bestaan herdenken en zal «lat doen door het ho' len van een 10-daagsche tentoonstelling alhier, in „de Harmonie” eventueel met uit breiding op het Doelenveld, vermoedelijk van 17 tot 27 September 1925. Alkmaar is als plaats voor het houden der tcnoonstelling gekozen, omdat het door de centrale ligging in de Provincie daartoe als het ware aangewezen is en men deze ten toonstelling als eene Provinciale moet be schouwen. Het is de bedoeling van deze Tentoonstel ling een beeld te geven van den tegen woor- digen stand, waarop het peil der, Ziekenver pleging, in den ruimsten zin genomen, staat. Hieronder wordt begrepen: de stryd tegen i besmettelyke ziekten, de verpleging van zie- ken in huis, het ziekentransport, de verzor- ging van kraamvrouw en kind, de strijd te gen de tuberculose, de malaria, den alcohol, de kwakzalverij; voedingsmiddelen voor zie ken, enz., enz. Tevens zal door Hoofdbestuur en Afdee lingen een overzicht gegeven worden van „Het Witte Kruis”-werk, in algemeenen zin. De tentoonstelling zal vermoedelijk des nam. 15 en 710 uur geopend zyn. be houdens wijzigingen door het bestuur. Door het tentoonstellingscomité zyn thans aan belanghebben circulaires gezonden, waarin doel en bepalingen voor de deelne mers worden uiteengezet. ZELDZAAM. Men deelde ons als een slechts zelden voor komend gebeuren mede, dat een geit van den heer de Jong, Schermerweg, vier jongen heeft geworpen. BEKENDMAKING. De Commissaris van Politie te Alkmaar maakt bekend, dat personen, die dit jaar een vergunning willen hebben tot het innemen van een vaste standplaats met paard en rij tuig (snorders) bjj spoor, tram en boot, hier toe vóór Vrydag 7 April 1925 bet verzoek schriftelijk aan Heeren Burgemeester en Wethouders dezer gemeente moeten doen. log, is aan den dienstplichtige L. J. toom, uit deze Gemeente uitstel van oefening verleend. A MET GROOT VERLOF. De dienstplichtige-sergeant-titulair van de Militaire Administratie A. S. G. C. Weisen- born, uit deze gemeente, wordt heden in het genot van groot-verlof gesteld, en op 1 April cLa.v. aangesteld tot sergeant. ALGEMEEN AFDEELINGSZIEKENFONDS Het Algemeen Afdeelingsziekenfonds der afd. Alkmaar en Omstreken van de Ned. Maatschappij tot bevordering der Genees kunst hield op Maandag 30 Maart, 's avonds half zeven in Hotel „De Nachtegaal" een al- gemeene vergadering. De VOORZITTER, de heer R. Schröder opent de vergadering. De SECRETARIS de heer B. H. J. Schou ten leest de notulen,, die onveranderd wor den goedgekeurd. De VOORZITTER merkt naar aanleiding dezer notulen op, dat na de vorige algemeene vergadering een vergadering met de docto ren van Langendijk heeft plaats gehad mot het gevolg, dat vele misverstanden uit den weg zijn geruimd en de heer Karsten terug komt op zyn in de algemeene vergadering gesproken woorden ten opzichte van de sa menwerking en spr. ook van heeler harte terugtrekt alles wat hij voor onaangenaams over de collega’s aan den Langendijk heeft gezegd. De SECRETARIS brengt daarna het jaar verslag 1924 uit. Hieraan ontleenen wij het volgende: De winst en verliesrekening over 1924 wjjst een nadeelig saldo aan van 4352.99, zoodat dit t.o. van 1923 weer met ongeveer 1000.is vermeerderd. Dit tekort is ont staan door de vermeerdering der specialis tenuitgaven, hetgeen de uitspraak wettigt, dat de verzekerden van dit goede nog niet te voel hebben, doch ook moet hierby wor den gewezen op het feit, dat de betaling per abonnement van do deelnemers huisartsen en de betaling per verrichting van de deelne mers specialisten als combinatie ongunstig werkt op den financieelcn toestand van het fonds, terwyl het coöperatief betalen der kos ten een nadeelige factor blykt te zijn. Verder is als algemeene oorzaak aan te wijzen, het feit, dat de toegevendheid der bestuursleden t. o. de verzekerde» dikf ijls te veel gewicht in de schaal legt. In’de*algemeene vergade ring werd het 10-jarig bestaan gememoreerd, terwyl als uitvloeisel van dit feit het plaatse- Ijjk onderdeel Alkmaar een bedrag van 1000 schonk aan het hier ter stede opge richte. consultatiebureau. Overgaande tot het mededeelen van de jaarlijks weerkeerende cijfers diene, dat hetefonde had op 31 Dee. 1994 20314 volw. ebx4224 kinderen, waar van 9935 betalenden.'Dëze cjjfers bedroegen op 31 Dec. 1923 resp. 19421, 11784 en 9588, dus valt wederom eeu toename te constateo- ren. In totaal wer<| aan contributie ontvan gen 273244.81 waarvan aan bodeloon werd uitgegeven 17658.41. Aan de algemeeue kas werd hiervan afge dragen 50010.62, makende met eenige an dere ontvangsten eeu totaal van 50248.22. Als uitgaven staan hier tegenover in totaal 5460121, zoodat het nadeelig saldo per 31 Dcc. 1924 bedroeg 4352.99. Den Secretaris wordt dank gebracht voor zyn verslag. De commissie benoemd tot nazien der re kening en verantwoording over 1924 brengt by monde van den heer Schlichting ver slag uit en stelt voor den secrotaris-penning- meester te dechargeeren. Aldus besloten. Er wordt eenige discussie gevoerd over de wenschelykheid van een accountantsonder zoek, van eeu commissie voor twee jaar ach tereen of van een commissie, waarvan elk jaar één lid aftreedt. Besloten wordt de verkiezing van deze commisie op de gewone wyze te doen plaats hebben. Tot leden der Commissie over 1925 worden benoemd de heeren Th. Schlichting (Alkmaar) •In Langendijk (Kolhorn) en II. J. F. Wanna (Alkmaar) resp, als vertegenwoordigers der geneeskundigen, verzekerden en apothekers. Bestuursverkiezing wegens periodiek af treden van de heeren Dr. van Dam (Alk maar) Smit (Schermerhorn) en Oosthoek (Alkmaar), verkiezing van een plaatsvervan ger voor den heer Smit. De aftredenden worden herkozen. Tot plaatsvervanger wordt gekozen heer J. Langendjjk (Kolhorn). Vaststelling van de hydrage der verzeker den. Het bestuur stelt voor deze te laten op de tegenwoordig vastgestelde. Aldus z. h. s. besloten. Bespreking van de verzekering der ver- pleegkosten in liekenhuizen Uit de toelichting van het bestuur blykt o.m. het volgende: In 1924 zyn in het St. Elisabethsgesticht en het Stadsziekenhuis te zamen 654 A. A. Z. A. patiënten uit Alkmaar en Omstreken verpleegt! met een totaal van 15996 verpleeg dagen, of een gemiddelde van pl.m. 24,5 dag per verpleegde. Wanneer wjj nu aan de A. A. Z. A. leden 20 dagen ziekenhuisverpleging 3.— per dag hadden verzekerd, dan zouden de kos ten daarvan bedragen hebben 654 maal 30 maal 3, is 39.240. In A. A. Z. A. waren in 1924 20314 vol wassen verzekerden (en 12247 kinderen). Per volwassen verzekerde zou de ziekenhuis verpleging dus 2 gekost hebben, waarbij dan voor administratie 1388.(is 3,5 pC't.) overgebleven zou zyn. Dit beteekent een bij drage van 4 ct. per week per volwassen ver zekerde (de overblyvende 2 weken nog extra 4 pCt. voor administratie dus in totaal 7,5 pCt. Het lykX ons juister om alleen de volwas sen verzekerden te laten betalen, daar de huisgezinnen met kinderen toch op veel hoo- gere lasten zitten. Het spreekt vanzelf, dat ging genieten by deze berekening.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1925 | | pagina 5