Höord-Hollandsch Dagblad. Tweede blad. 19e JAARGANG. Qfricieeie mededeelinqen HINDERWET. ALKMAAR. uur Bestuur V. A. hLGrtTZAKLK ZATERDAG 4 APRIL 1925. SPORT EN SPEL. kantongerecht te alkmaar. AGFNDbL R. K. VEREENIGtNGSGEBOUW. MAANDAG van 7-7.30 uur zitting V. de Voorschotbank. 7.30‘ uur Maand-controle door den Raad van Toezicht en Bestu irsvergj, 8 uur Be:p eking cand.-Loerakker. DINSDAG 8 uur Bestiiursvergadering ..Goed Wonen”. WOENSDAG 8.30 V F. C. met H. L. ZATERDAG Werkmeesters. ZATERDAG .ContribiHiebetalingen op de gewone uren. 5—6 uur gelegenheid om te sparen. Zaterda^ 11 April geen spreekuur voor het Bureau voor Arbeidsrecht. Voor het Ondersteunings onds neb ben zitting Sp timan en Hink. Dinsdag, Woensdag en Donderdag van 12—1 u; r spreekuur Ambtenaar van den Volksbond. Staten-Generaal. BINNENLAND. INGEZONDEN STUKKEN. be- •eruchten ah men veel en te zwaar werk liet doen, een on- aomen om dat aehruik te voorkomen. ;d wordt enz. :inaar, Heiloo, Oterleek, VOETBAL. De wedstrijden voor morgen. Dacht men oorspronkelijk, dat morgen hier kringen bekend h, moge blijk^ijiit hetgeen de geestige Pater Felix Otten UrT., onder het -J apologetisch ich rijft: t^pt Schild” en in melding ge bet orgaan pjj. M. i. te- I sterker den Mondelinge uitspraak 3 April. F. D. te NiDjixwo.Kl, W H„ P. A. de L. te Alkmaar, overtreding Arbeids wet, de le cn 2e ieder f6 boete ot 3 dagen hechtenis, de 3e 6 maal f 7.— boeten of 6 m. 4 dagen hecnienis. A. O. en J. K. te Alkmaar, dron kenschap, de le f6 boete of 3 dagen hecht., de 2e f2 boete of 1 dag ehcht H. J. B. te Bergen, M. S. en A. I. M. te Alkmaar, S. H te de Rijp. P. G. te Berkhout, D. J. te Warmcuhuizen, J. F. te Oudkarspelt Th. N. S. te Ha renkarspel, overtreding .Motor- en Rit- wielwet, de le 2 m. f.3 boeten of 2 m. 3 dagen hecht., de 2e4e, 5e en 6e ieder t4 boet.' of 4 dagen hecht., de 3c f4 en f8 boeten of 4 en 6 d. health de 7e en 8e ieder f 2 boete of 2 d. heoatt j. S. te Nieuw veen, overtredihg Bin- nen-aanvarir.gs~ieglement, f8 boete of 5 dagen hechtenis. J. S. j.. M. de V. en j. S. te Alk maar. nachtrust verstoren, ieder f4_— over verboden ondK f6 boete ot 3 boete of 4 dage” hechtenis. P. Z. Kz te Lgmond aan Zee, loop.n dagen hechtenis. j. de b. te Koedijk, overtreding Art 444 Wetboek van Stra<recht, f6 boete of 3 dagen hechtensi. Jn. G. Lz Jb. G. Lz...E. G. Hz., W. w. Kz. en P O. Hz. te Egmond a Zee, overtreding ja.atwet, de ie, 2e en 5e ieder f50 bui te o 25 d. hecht., de 3e f30 boete ot 15 I. hecht, de 4e f60 boete of 30 d. htv itenis. J. P. J B.. .P. J. C. S. .en M. S. te Alkmaar. H. L- v. R. en P. L. te Hei loo, C. S., A. B. en J. D. te Castri- ciun, J. H. te Heemskerk. S. te Vel- sen, N. S. te Oudorp, M. E>. te Zuid- scharwoude, oveitredirg Folukvero.de- nmg, de le 3 maal t 1 boeten of 3. m. i dag hecht., de 2e en 9e ieder f 1 boeten ot 2 d. hecht., de 3e f 1.50 boete of 1 week tuchtscnook de 4e f50.— boete of 25 d. hecht., de 5e, 6e, 7e 8c en 12e ieder f20 boete of 10 d. .hecht, de 10e f 16 boete of 8 d. hecht-, de llqi f 7 boete of 3 dagen hechtenis. vele van zijn leden gaarne de thans voorsre- stelde wijzigingwillen en dat Dr. Schröder volkomen gelijk had toen hij beweerde, dat men wel tot overeenstemming zou komen. Slechts zij, die het belang van hun leden niet begrijpen, kunnen tegen deze oplossing zijn. Heeft men waarlijk niet Katholieke Veree- nigingen als banken en coöperaties hoe treurig het is het te moeten zeggen nog geen leergeld genoeg betaald? Slechts een vereeniging waar kapitaal is en een groote reserve of die beschikt over een zeer groot aantal leden, kan risico’s als verpleging irï* ziekenhuizen op zich nemen. Of de „Onder linge verzekering van Roomsch Katholieken tot verpleging in het Sint Elisabethsgesticht te Alkmaar” een dusdanige is. moge het Be stuur daarvan voor zichzelve beantwoorden. Het antwoord is voor ieder weldenkend mensch niet moeilijk te geven. KATHOLIEK. geen enkele wedstrijd gespeeld zou worden, het is V. A. F. C. mogen gelukken een te- genpartq te vinden. De bekende Amsterdam- sche 3e klasser, Hortus, komt een vriend schappelijke wedstrjjd spelen. Ongetwijfeld zullen velen naar het V. ter rein gaan, teneinde V. tegen Hortus aan bet werk te zien. Alcmaria II trekt morgen naar Zaan dam teneinde op het Z. F. C. terrein den be- slissiugs-wedstryd tegen Spartaan III om het kampioenschap der res. 3e klasse A te spelen. Akmarianen morgen *t beste beentje voor! Vanaf het begin aangepakt en tot het einde volgehouden Begrijpt, dat tegenover een enthousiaste ploeg als Spartaan een even groote dosis eu thoueiasme geplaatst dient te worden. Burgemeester en Wethouders van Alk maar brengen ter algemeene kennis dat zij bij hun besluit van heden vergunning heb ben verleend aan A. F. Thomsen, alhier tot het oprichten van een graanmaalderjj, met plaatsing daarin van een electromotor van 10 P. K. dienende tot het in beweging bren gen van een roggebreekmachine in het per ceel Luttik Oudorp 77 en van een elctromo- tor van 1 P. K„ dienende tot het drijven van een mergtnachine in het perceel Lnttik Oudorp nr. 79. Alkmaar, 3 April 1925,. Burgemeester en Wethouders voomoemd, Wendelaar, Burgemeester, A. Koelrna Secretaris. TWEEDE KAMER. Vergadering van Vrijdag. Ingekomeu is een initiatief-outwerp der sociaal democratische fractie tot wijziging van de wet betreffende den Zomertijd. Aan de orde is de wijziging van de kies wet, de Provinciale Wet en de Gemeente wet, o.m. strekkende toi afschafiing der poenale sanctie inzake' den stemplicht. De heeren VVIN'IERMANS en OUD Verde digen amendementen om de poenale sanctie in een of anderen vorm te behouden of te vens het uitoefenen van den stemplicht te vergemakkelijken. De heer VLIEGEN wil per amendement den stemplicht laten vervallen. De heer BEUMLK is principieel tegen den stemplicht, doch acht de amendementen bui ten het kader vau het ontwerp liggend en stelt voor ze niet toe te laten. Het voorstel-Beumer wordt verworpen. De heer VAN SASSE VAN IJ SS ELI? acht handhaving van den stemplicht gewenscht. De heer VISSCHER acht blanco stemmen simulatie en is vóór het regeeringsvoorstel. De heer SNOECK HENKEMANS acht den stemplicht een dwang als belasting en dienst plicht. Spr. wil hem handhaven. De heer STAALMAN wil den stemplicht behouden en is vóór het amendement-Uud. De heer VAN RAVESTE1JN vindt den Staat niet bevoegd om aan de tegenstanders van dien staat den stemplicht op te leggen. De heer KERSTEN wenscht geen omzet ting /an’ een zedelyken plicht in een wet- telijken. De heer BEUMER heeft zich altijd tegen den stemplicht verklaard en zal dat blijven doen. De heer RUTGERS ontkent dat de stem plicht een voorwaarde was voor de mede werking aan de tot standkomin^ van het algemeen kiesrecht en de evenredige verte genwoordiging. Na de pauze wordt besloten, dat de Ka mer op 21 A*pril weder bijeen zal komen, om onmiddellyk in de afdeelingen te gaan en op 28 April de openbare behandeling aan te vangen van verschillende ontwerpen. De motie-van Ravesteyn betreffende het te niet doen van de jongste loonsverlaging in de mijnindustrie, wordt verworpen met 63 tegen 14 stemmen. Voortgezet wordt de behandeling van de wijziging van de kieswet. Minister RUYS DE BEERENBR0UCK Vjjst op het toenemen van het aantal weg gebleven kiezers in de drie groote gemeen ten. Dit heeft de reereering geleid tot het laan 26, Amsterdam. A. H. I. Broers r.k., z. b. Kenn.smgel .12, Hilversum. E. J. Boe- rendronk n.h., schrijfster by de posterijen, Koorstraat 19, Schermerhorn. A. Janken, r.k. z. b„ Wagenmakerstr. 22, Haarlem. J. v. d. Bosch n.h., loodgieter. Maarsen. W. Kaan d.g. z. b., Zocherstr. 1, Bergen. J. J. de Jong r.k., banketbakker, Langestr. 63 Warmenhui- zen. A. M. Weijling, r.k., z. b., Oudegr. 114, Haarlem. M. E. Groot, geen, d.b., Tuinstraat 61, den Haag. C. Jonker, r.k., slagersknecht, Langestraat 32, Wydewormer. C. Valkeriug r.k„ d.b., Baansingel, 19a, Heiloo. J. Keppel n.h., z. b., DruivenlaAn 30, A’dam. J. C. Evers, n.h., huish., Stationsweg, 42 Schagen. M. A. Beukers, r.k., kantoorbed., Stationsweg 25, Rotterdam. C. J. Smit r.k., kantoorbed. P. Hendrikstraat 28, den Haag. A. Jttger r.k., d.b., Emmastraat 13, Duitschland. M. de Boer c. k., pianostemmer, Limmerhoek 42, Goes. A. M. C. van Hoogstraten r.k., d.b., Verdr.Oord 64, Wonnerveer M, Smit, n.h., z. b., Bierka de 3a, Uitgeest. A. A. Doolaard n.h., kinder- juffr. Langestraat 55, Nijmegen. A. J. Jon ker, r.k., z. b. Fnidsen 51, Oudorp. P. de Munk r.k„ banketbakker, Tuinstr. 51, Eg mond aan Zee. IJ. Prins n.h., z. b„ Landstr. 9, Broek op Langendjjk. A. C. Boogard- Brouwer r.k., z. b., Tulpstraat 8, Heiloo. G. v. Willigen-de Vries, n.h., z. b., Mient 23, Heiloo, A. C. J. v. Willigen n.h., kantoorbed., Kerkplein 6, Heiloo. A. v. Willigen n.h. kan toorbed., Stat.weg 164, Heiloo. C. Koster n.h. z b., Oudegracht 231, Castricum. C. v. d. Pol geen, kantoorbed., Verdr.oord 33, Heiloo. J. M. de Vries-Heinis, n.h., z. b.. K. Marxstr. 2, den Haag. C. J. Stienman r.k., slager, Hee- renstraat 4, Helder. E. L. Fassacrt r.k., bak ker, Omval 47, Nederweert. M. Musiol, r.k., d. b., Geest 46, Duitschland. L Waliuga n.h., i. b.,' Doodenweg 18, ’t Bildt. C. Prins n.h., d.b., Spoorstraat 36, Akersloot. E. C. Loep h.e.L, winkeljuffr. Houttil 5, Rotterdam. P. W. Goetmakers geen, z. b., Metiusgr. 19, Ber gen. L. N. J. Boots r.k., kleermaker, Ko ningsweg 1, Wervershoof. A. Roozendaal Kooyman n.h., z. b., Spoorstraat 69, A’dam. G. J. Roozendaal n.h., suikerbakker, Spoor straat 60, A’dam. A. Stegerhoek—Kuyper r.k., z. b., P. Hendrikstraat 26, A’dam M. Volger n.h, z. b., 2e Kabetetraat 1, Castricum. H. J. J. v. WijckConijn, r.k., z. b., Kenn. str.weg 13, den Haag. W. Brugman r.k.. d.b. Kenn.str.weg 13, den Haag. A. E. Dujjn r.k., d.b., Kenn.str.weg 13, den Haag. L. Budding n.h,, dJ>.,’ Veeretr. 1 Velsen. L. Groot n.h., melksljjter Westerweg 56, Wognum. J. Kaan dorp r.k?, metselaar, Lutt. Oudorp 7, Schoten- W. A. Ansiak u.h., stoffeerder, Appelsteeg 5, Hoorn. M. A. de Moe)Bos r.k., z. b., Akers- pad 5, Oudorp. J. A. B. Fenjjn n.h., handels agent, Grensstr. 3, Venlo. T. Tesselaar, gei., z. b., Florestustraat 19, Harlingen. H. G Smit n.h., proc. houder Wilhelminalaan 27, Hoorn. K. D. Brakke, n.h., z. b., Cabeijaustr. 8, Ede. B. W. Houtzeel n.h., winkelbed. v. Tejjlingenstr. 2, Rheden. B. v. d. Werf r.k., kantoorbed. Lindenlaau 115, Noordwyk. C. Krap u.h„ metselaar, Hoeverkado 7, WinkeL P. Mol n.h., koperslager, Zocherstr. 24a, Hei loo» M. Seipoldw* u.ü, d.b., Meerweg 30, Duitschland. D. Knoeff n.h., sigarenmaker, Geest 24, Kampen. E. Mulder, g. k., machine- t.eekeuaar, Bergetweg 11, Vlaardingen. S. Kieft n.h., caféhouder Ritsevoort 60, Zd. en Nd. Schermer. A. Peperkamp r.k., kamoor- bed., Dubb.buurt 14, Amsterdam. H. M. Ver beek r.k., z.b., Gr. Nieuwland 37, Apeldoorn. LICHTEN OP. Hedenavond voor rijwielen en motorrjjwie- tuigen om 7.05 lichten op. RADIO. Gisteravond te 8 uur hield de heer W. Vogt, omroeper der Hilversumsehe draadloo- ze omroep in de schouwburgzaal van bet Gulden Vlies een populaire lezing over radio verduidelijkt met lichtbeelden en demonstra tie dér toestellen. De heer Vogt mocht zich in een bevredi gend aantal belangstellenden verheugen, dat met aamiacht zijn Interessante uiteenzettin gen aanhoorde. ZONDAGSSLUIT1NG APOTHEKEN. Op aus. Zondag 5 April, zal de apotheek van den beer H. J. F. Wanna, Ritsevoort 5, geopend zyn; de andere apotheken zijn ge sloten van Zaterdagavond 10 uur tot Maan dagmorgen 8 uur. De apotheek, die den Zondagsdienst heeft, is gedurende de geheele daarop volgende week ’s nachts geopend. De andere apothe ken zijn behalve ’s Zondags en op feestda gen ook gesloten op werkdagen van des avonds 8 uur Zaterdags 10 uur) tot den I volgenden morgen 8 un»- 1 EEN GERUCHT. In verband met hardnekkige gi zou de Commissaris van politie hier ter stede benoemd worden tot Commissaris van politie te Leiden, hebben wy ons om inlichtingen tot den Commissaris gewend. Op onze desbetreffende vraag, antwoordde deze dat hiervan adsoluut geen sprake is ter wijl ook niet bekend is, dat de huidige Com missaris van poljtie te Leiden als zoodanig ontslag zal vragew» R. K. REISVEREENIG1NG. Wy verwijzen belangstellenden naar de in dit nummer voorkomende advertentie van de ufd. Alkmaar der Ned. R. K. Reisvereeniging welkq op Tweeden Paaschdag een toch naar de bloemententoonstelling te Heemstede or ganiseert. VERTROKKEN PERSONEN. J. Derogee, geen, d.b., Kennemerstraatweg 65, Heiloo. C. Schouten r.k., z. b., Oudegracnt 83, Beverwijk. J. M. Wittenberends r.k., d.b., Metiusgracht 6, Anna Paulowna. P. J. de I. angh, geen, kermisreiziger, woonwag m, Amsterdam. P. vau Doom n.h., spoorwegar beider, Druivenlaan 35, Rotterdam. T. van Dieden r.k., winkelbed., Huigbrouwerstraat 8, Borculo. H. v. d. Werken n.h., z. b., Fnid sen 73, Amsterdam. B. Vermeulen n.h., d.b., Omval 6. De Rijp. E. Kraakman r.k., d.b., Boterstraat 22, Limmen. D. IJ. Bakker n h., insjiect. bel„ Stationsweg 27, IJsselmonde. C. E. Hopman r.k., z. b., Lindenlaan 67, Wyk aan Zee en Duin. G. Poland r.k., huish., Drui- venlaan 50, Castricum. C. Mosk n.h., arbeider Heul 5, .Norg. M. Rooker n.h., d.b., Payglop 12, Enkhuizen. C. J. Bloemendaal n.h., «i.b., Baansingel 1, Enkhuizen. J. Vel n.h., d.b., St. Annastraat 7, Wormer. F. F. Sehstedt r.k., bakker, Ricardostraat 6, Frankrijk. H. W. L. Tönis r.k., z. b., Vrouwenstraat 10, Heerlen. J. Bytjes h.a., kolenhandclaar, Laat 24, Hei loo. C. M. Drajjer e.l., d.b., Oudegracht 227, Egmond-Binnen. G. Palland n.h., d.b., Lange straat 34, Amersfoort. W. Twisk—Buter r.k., z. b., Hoeverkade 2a, Akersloot. M. Weel r.k. d.b.. Snaarmanslaan 61. Bovenkarspel. S. Maasdam n.h., koopman, woonwagen, Rot terdam. W. C. Hoogland n.h., kapper, Dijk 32 Ermelo. P. Bruin mh.. slager, Oudegracht 72, Z.-ScharWoude. J. Vroom—Waal n.h., z. b., Kenn.str.weg 109 Apeldoorn. M. Bakker n.h., d.h., Noorderkade 38, Anna Paulowna. N. i Rond n.h., d.b., Langestraat 90, Hoorn. A^M. Op de markten werd gelet op koeten ^Amsterdam. 'D. X Rftos, n.h., z. t>., met z.g. volle uiers en ook'tegen het vervoer I T’ van deze dieren werd zoo noodig opgetreden. I In het algemeen werd met waarschuwen en in opvoedenden zin praten met de betrok ken personen veel bereikt en medewerking beloofd en verkregen. Van de leden der ■afdeeling kwamen vrij wel geen mededeelingen in, hetgeen wellicht wijst op een vrij gunstigen toestand waarin wij hier verkeéren. Op den 26en Maart jJ. hield de heer J. Ennik, Alg. Insp. der V. D. B. in de ,Unie” alhier een goed geslaagde lezing, die zeer zeker ook verder goede vruchten zal dragen. Verscheidene nieuwe leden ook uit omlig gende gemeenten traden tot onze afdeeling toe en willen aldus het mooie werk steunen. NIEUWE KAPEL IN ALKMAAR. Vrijdagavond 8 uur verrichtte de Hoog Eerw. Heer Deken de plechtige inzegening van het kapelletje opgericht voor de jongens van het St. Fidelis-Patronaat. tiet zag er in al zijn eenvoud keurig uit. Vele geuoodigden waren aanwezig o.a. enkele Eerw. Heeren, besturen van de Vincentius vereenigingen en van de verschillende Jeugdorganisatie’s van de drie parochies in Alkmaar. Na een woord van welkom van den Eerw. Directeur Kapelaan A. A. van der Berg, ver-' richtte de H. E. H. Deken de inzegening der Kapel, de wijding der paramenten, het werk der dames zelatricen. De noodzakelijke on kosten der oprichting welke door de Commis sie Heeren zelf ter liefde Gods was verricht werden gedekt door giften en giftjes van Ka tholiek Alkmaar. Anders had het ook niet ge kund 1 Altaar, communiebank en banken was een geschenk uit de oude parochiekerk van Bergen. Vloerzeil en gordijnen van de firma Vroom en Dreesmann. Na de inwijding feliciteerde de H. E. H. Deken den Eerw. Directeur in de jonge krachtige vereeniging in een keurig woord, waarna Kapel en huis meer van nabij werd bezien en door de genoodigden eenigen tijd in gezellig samenzijn werd doorgebracht. Namens de St. Fidelis-Vereeniging kunnen wy mededeelen dat aanstaanden Zondag 5 April vau half twaalf tot half vier voor be langstellenden kapel patronaat te be zichtigen. PENSIOEN TOEGEKEND. By Kon. besluit, is aan den eervol ontsla gen Kapitein J. G. Haremaker, uit deze ge meente ter zake van ontslag op verzoek met reserveplicht een levenslang pensioen toege kend. OPLEIDING TOT OFFICIER. De dienstplichtige-korporaal-titulair R. Kaan, uit deze Gemeente, in opleiding voor i ifficier, is met ingang van 4 April bevorderd tot sergeant-titulair. (Wordt verder opgeleid tot Officier). voorstellenvau het opüeifeu der strairceh- telyke sanctie. De VOORZITTER deelt mee, dat van den heer Kersten een amendement iï ingekomen strekkende om hen, die gewetensbezwaren hebben, vrjj te stellen. De heer VAN SASSE VAN IJSSELT handhaaft zyn meening, dat by goede toe passing van den stemplicht de bezwaren daartegen zullen ophouden. Spr. brengt een redactiewijziging aan in het eerste amende- ment-Wintermans-Van Sasse van Ysselt, vol gens welke behouden zal blyven de .bepa ling, dat het niet voldoen aan den stem plicht beschouwd wordt als een overtreding. De heer OUD trekt zyn amendement in ten gunste vau het amendement Winter mans—Vau Sasse van IJsselt. De MINISTER ontraadt de aanneming van het amendement-Kersten. In stemming komt het amendement-Vlie gen. Het wordt verworpen. In stemming komen de amendementen- Wiutertuans. Zij worden aangenomen. Aan do orde is het amendement-Van den Heuvel c.s., om in art. 100 der Kieswet het cijfer 75 te veranderen in 90. De heer BRAAT acht het amendement ten nadeele der kleine partyen. De heer VLIEGEN wenscht vlak voor de verkiezingen een dergelyke ingrijpende wij ziging niet te zien aaugebracht en zal tegen het amendement stemmen. De MINISTER meent, dat by beschouwing van het amendement-van den Heuvel onder scheid gemaakt moet worden tusschen lijs ten, waarop het stemcyfer beneden den kies- deeler blijft, en die, welke daarboven uit gaan. De limiet vau de werking komt te liggen by 9 maal den kiesdeeler hetgeen ten na deele zal werken van kleine en middelgroo ts partyen en alleen ten voordeelo vau de grootste partyen. Vooral voor kleine ge meenteraden zou het voor de grootste party gemakkelyk zijn de meerderheid te behalen, zelfs al bij 45 pct. van het totaal aantal stemmen. Het amendement wordt verworpen. De door de regéering voorgeetelde wijzi ging van art. 100 wordt aangenomen. De considerans vin het ontwerp wordt gewyzigd in overeenstemming met de giste renmiddag genomen beslissing (amendement- Wintermans). Het ontwerp wordt aangenomen met 52 11 stemmen. De vergadering wordt veraaagd tot 21 April. Mynheer de Redacteur. Eenerzyds met verbazing, anderzijds met groote ergernis las ik het „ingezonden stuk” van den heer Middelhoff in uw blad vau gisterenavond, over het voorstel van het A. A. Z., betreffende de verplichte verzekering tegen verpleging in een ziekenhuis Een ieder die weet hoe dit voorstel reeds langén tijd door velen verwacht werd en niet het minst door de Katholieken, die tot volle tevredenheid steeds in het A. A. Z. verzekerd zyn geweest kan niet anders doen dan dit voorstel van harte toejuichen. Het A. A. Z waarvan nog nooit is ge- bleken en ook wel nooit zal blyken, dat men de Katholieken onaangenaam wil zyn, is er waarlijk geen lichaam naar om een Katholieke vereeniging te „fnuiken”, zoo- als de heer Middelhoff meeyt te mogen in- sinueeren. Het Katholieke fonds ihag in tegendeel weer verheugd zyn als het A. A. Z. zyn ri sico’s wil overnemen het zal in de toekomst voor een groote strop gevrijwaard worden Wanneer het ziekenfonds met zyn meer dan 20.000 leden en aan de hand van ja renlang verzamelde gegevens en statistieken meent minder verplegingsdagen te moeten geven dan het Katholieke fonds, dan kan ik de leiding van dit laatste fonds niet roemen, want op den duur zal het zich met deze contributie en uitkeeringen niet staande weten te houden, wanneer het A.A.Z. met zyn geweldig aantal leden datzelfde aantal verplegingsdagen meent niet te kunnen ge ven. Laat toch de heer Middelhof! niet zoo democratisch doen en het doen voorkomen alsof hij zoo voor de arbeiders voelt. De arbeiders zyn het beste gediend door een soliede onderneming, waarvan ze verzekerd zijn, dat deze ook in de toekomst hare ver plichtingen kan nakomen. En is dit wel het geval met het Katholie ke fonds? Is het niet waar, dat men steeds heeft beweerd, dat het alleen rendabel te maken was als er minstens 500 huisgezinnen zich aansloten? Men heeft dit aantal nog lang niet be reikt. Moet een onderneming als deze niet een reservekapitaal hebben, en heeft het Katholieke fonds ook maar een klein reser- vc-kapitaaltje? Immers neen! Waarom, als men het kan bolwerken, was het noodig om zooals een der bestuursleden my mede deelde aan het St. Elisabethgesticht ver laging der tarieven te gaan vragen, omdat men het anders niet langer kon vothouden? Is het niet juist, wat mij werd medege deeld, dat twee der commissarissen en waarlijk niet <le minste hun ontslag heb ben genomen, omdat zij de finantieele ver antwoording onvoldoende safe achtten? Is het niet algemeen bekend, dat men aan vankelijk meerdere slechte risico’s hrf“ft ge nomen. alleen maar om leden te krijgen? De „goede” toekomst van het fonds lijkt my in verband met het bovenstaande, niet zoo goed als de heer Middelhoff het wil laten voorkomen. Wie heeft den heer Middelhoff gesproken over veipleging iii een neutraal ziekenhuis? Als hij even geïnformeerd had, was hy te weten gekomen dat hiervan geen sprake is en dat de ziekenhuiskeuze voor ieder vrij is. Waarlijk, laat hy zich maar niet met het „zie kenhuisvraagstuk” te Alkmaar bemoeien, de katholieke raadsleden en de redacteur van dit blad kunnen dat wel alleen af en de „hulp” van den heer Middelhoff met volko men onjuiste berichten, die de zaak slechts vertroebelen, kan-bun toch al moeilijke taak slechts verzwaren. Laat de heer Middelhoff eens goed infor- meereu, hii zal dan aan den weet komen, dat ERNSTIGE WAARSCHUWING. Vanwege de Evangelische Maatschappij wordt langs de buizen met een paar brochu res van zekeren Haarlemschen heer H. Bra- kels gecolporteerd. Wij wensbhen onze lezers ernstig voor de ze colportage te waarschuwen. Niemand schafte zich een brochure aan; men zou zich -leehts ergeren en het voor het boekje uit gegeven geld betreuren. Wie reeds in het bezit vau een dergelyke brochure is, zal goed doen bet naar de kachel te verwyzen, want zelfs ernstige protestanten en de protestantscho pers (o.*, de „Vrjje Weetfriee”) keuren deze lectuur die slechts Katholieken-haat zaait, af. Hoe de schryver overigens met katholieke kringen bekend is, moge blijk' hoofif ..Onbestelbaar” in maandschrift „Het Schild’x „Gewoonlyk wordt in onze Katholieke Pers geeil maakt van „De Protestant”, der Evangelische Maatschap recht want men kxygt steed indruk by het lezen van dat orgaan, dat daar overwegend psychopaten aan 't woord •zyn; die altyd „zwak” en altijd „krom” zien. ’t Is bar wait in dien vergaarb.tk vau anti papisme terecht komt. By de le zing van een der laatste nummers moest ik toch eens even hartelyk lachen; en net geval is te zeldzaam om het hier niet even te vermelden. In een stukje over de bekende brochure van H. Bakels „Roomsch bakken en bra den” las ik, dat Bakels aan veel vooraan staande katholieke personen zyn brochure gezopden had. En lacht nu maar eens mee! ook aan Zijne Heiligheid Paus Leo XI, Vaticaan te Rome! Een. drukfout leek het niet, want het werd nog eens rustig herhaald. De redactie scheen dan ook geen Roomsch adresboek bij de hand te hebben. Ik vind het jammer voor Brakels, de port is weggegooid! Want geen een brievenbe steller in Rome zal zoo knap zyn als er knappe roomsche bestellers zyn! die de brochure aan Leo XI kan bestellen. Ze is beslist oabestelbaarl” Inderdaad om te brullen. Maar *t is teeke- nend voor het Haarlemsch warhoofd! OUP-GEdfOBILISEERDBN. Het voorloopig comité van de Geweete- lyke afdeeling Alkmaar en Omstieken houdt Maandag 6 April des avonds acht uue een vergadering in „Het wapen van Haarlem” Oed. Nieuweslopt, Alkmaar, om te komen tot oprichting van een vereeniging van dra gers van het Mobilisatiekruis. De Nationale bond, in bet geheele land zyn afdeelingen opgerioht. beoogt niets an ders dan: te onderling hulpbetoon by ziek te en ongeval, 2e onderlinge saamhoorigheid 3e hulp by de regeering en andere lichamen bij sollicitaties enz. 4e steunverleening op elk gebied, waar dit gevraagc’ Oud-gemobiliseerden uit Alki Oudorp, St. Pancras, Oterleek, Ursem, Schermerhorn, N. en Z." Schermer, Egmond aan Zee, Egmond Binnen, Akersloot, Li ru inen, Castricum, De Rijp, Heer-Hugowaard. Broek op Langendjjk, Zuid- en Noord- Scharwoude en Oudkarspel worden uitgenoo died. Men zio de advertentie in dit timmer. DIERENBESCHERMING AFD. ALKMAAR EN OMSTREKEN. Het bestuur der afd. zendt ons het volgen de maandrapport: v Gedurende de maand Maart j.l. werd door den voorloopig Inspecteur der afd., den heer A. van Keulen, gep. Brig. Maj. der Ryksvijld- wacht, Leeghwaterstraat no. 7, alhier, gere geld controle gehouden en werd het volgen de geconstateerd: by bet vervoer Van varkens werden te »eel dieren in één wagen geladen en werd dit tè- gengegaan; het vervoer van nuchtere kalveren ge schiedde op minder goede manier, terwijl ook ten opzichte van andere kalveren met onuoo- dige ruwheid werd gehandeld; dit laatste kwam op verschillende plaatsen voor eu zyn waarschuwingen gegeven dit voortaan na te laten. Controle werd uitgeoefend op hondenge- bruik: een zoogende hond, die als trekdier werd gebruikt, heeft men laten uitspannen. Evenzoo geschiedde dit met honden, die ge bruikt werden in ongeschikte tuigen en een hond, die te klein bleek te zyn. Verder wer den wenken gegeven ten opzichte van t-e- vrachting. Toezicht werd gehouden bij de verla ging aan bet station, op de markt en bij het abat toir en bleek dit niet overbodig te zyn. Ook op de markten van pluimvee en konij nen werd meermalen opgetreden tegen een ongewenschte behandeling vajkhet dier en raadgevingen werden uitgedemd om op Jen goeden weg te komen. Meermalen werden veestallen bezocht en werd gewezen op de noodzakelijkheid om ook voor het dier te zorgen voor reinheid, frissche lucht en licht en de noodige ruimte, aangezien bleek, dat men het hiermede niet altyd erg nauw aam. Ook het aanwezig hebben van mesthoopeu in tan sta) is een afkeurenswaardig iets. Uit een andere gemeente kwam een klacht over het gebruik van een kreupel paard, dat men veel en te zwaar werk liet doen, een on- N derzoek ia Ingesteld en maatregelen zyn ge-' I Schoenmakers r.k., z. b„ Westerweg 121 Hei- nomen om dat «bruik te voorkomen. doo. B. M. H. Al r.k.. z. b. Vnnlr.Oord 72.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1925 | | pagina 9