Noorrf-Hollaniisch dagblad. Tweede Blad. De Meimaand of Mariamaand. ALKMAAR. van i 19e JAARGANG. DONDERDAG 3® APRIL 1925. 1 R j Vergadering van den Raad der gemeente ALKMAAR Maria Profetesse. I het e I Aldus besloten. t eelen groi «rftzonoeri r,' I l Mij'' meer ons te helpen, dan i te den en LICHTEN OP. Hedenavond voor rjjwielen en motorrijtui gen om 7.51 tl. lichten op. J commerci- lag" kent de verordening een de gronden, welke iugebcaeht EEN BAZAR TEN BATE VAN HET NEUTRALE ZIEKENHUIS. He<ienmiddag te 1 uur is in de- Cadetten school een bazar geopend ten bate van het nieuw te stichten neutrale ziekenhuis. Wjj volstaan met deze mededeeiing en achten het niet op onzen weg liggen, op eenigerlei wijze reclame te maken voor deze bazar. Integendeel: we moeten onze lezers ernstig aanmanen, tot het slagen van dezen bazar in geen enkel opzicht mede te werken. d. een brief d.d. 15 Apnl jl., nr. 737 afd. van den Minister van Onderwgs, N.B. Door middel vau reclame-biljetten, waarop niet vermeld staat, dat een en ander verband houdt met de ziekenhuis- en bazar- propaganda, tracht men de kinderen der burgerjj ook der Rootnsche burgerij ,e verlokken tot bijwoning van een „Kinder- middag van Antoinette van Dijk’’, welke dezer dagen in de Cadettenschool zal worden gehouden. Deze misleidende taktiek moeten wij hier signaleeren, temeer daar men van zekere zijde getracht heeft, juist ook onder de leer lingen der Roomsche scholen een misver stand te wekken, welke poging door een ver-, gissing zelfs reeds gedeeltelijk slaagde. Van bevoegde zijde zijn de leerlingen thans echter beter ingelicht; ook bij de ouders kan thans geen misverstand meer bestaan. HANDELSAVONDSCHOOL. Na gehouden eindexamen is het einddiplo ma der Handelsavond school alhier uitgereikt aan den heer L. Prins, alhier. GEZINSVERPLEGING. Woensdag 29 April had in de Unie do 23ste Algemeene vergadering van de vereeniging voor gezinsverpleging plaats onder voorzit terschap van den heer W. Stroiuk. Het werk der Vereeniging heeft zich dit jaar wederom uitgebreid. Er werden bij 306 patiënten 11037 bezoeken afgelegd, waarvan 1695 gratis. Van die patiënten waren 94 betalend, 172 fondspatiënten terwijl 49 gratis werden ge holpen. 192 patiënten waren protestant, 111 katholiek en 3 Israëliet. Onder de patiënten waren 48 mannen, 168 vrouwen, 90 kinderen. 48 maal werd laatste hulp bij overlijden ver stekt, 16 inaai werd een dokter geassisteerd. Het werk der afdeeling kraamverplejring nam steeds in omvang toe. Zuster Invert vertrok wegens huwelijk en werd opgevolgd door zuster Bruin. De kraamverpleegster bracht 3188 bezoe ken, 171 aanvragen om hulp kwamen in, ver tegenwoordigende een bedrag van 1287.50. Hieronder waren 2 1e kl., 63 2e kl., 75 3e kl., 13 4e kl. en 7 gevallen gratis. Het resultaat van het werk der zusters ter assistentie van den schoolarts is zeer gunstig. op Donderdag 30 April 1925, ’s namiddags te 2 uur. Voorzitter: de beer mr. W. C. Wendelaar. Secretaris: de heer A. Koelma. De VOORZITTER opent de vergadering. De notulen van de vorige vergadering worden vastgesteld. Wethouder RINGERS stelt voor den tuin achter het Landbouwtauis aan deze vereeni ging af te staan voor ƒ5.per*jaar. Daarna werd de rekeiriug .en verantwoor ding der penningmeesteresse goedgekeurd. De rekening sloot met een batig.saU.. .«u 196.66 H terwijl de geheele gemeente-subsi- die niet noodig was. Inplaats van mej. de Lange werd mevr. Kluitman-Telger tot pen- ningmeesteresse benoemd. De vacatures in het bestuur werden aange vuld door de benoeming van mevr. Muhring en van den heer v. der Elburg: de eerste werd tot secretaresse gekozen NIEUWE ZAAK. De heer H. Hajjtema Pz., opent hedenavond in perceel I^angestraat 107 (nabij de Groot» Kerk) een nieuwe zaak van zijn bekenden „De Friesche Winkel”, gevestigd aan de Hoog straat. De zaak werd opgericht in 1903 en maakte al heel spoedig zoo’n opgang, dat langzamerhand meer personeel aangenomen moest worden. Dit had natuurlijk ook tot ge volg, dat de winkel uitgebreid moest worden. De huidige oppervlakte is dan ook bijna vier maal zoo groot als die vau het oude perceel. Alvorens tot den bouw van den nieuwen win kel over te gaan, stelde de heer Haytema zich in wicrinnding met den Keuringsdienst voor Waren, waarop een bespreking met - eenige keurmeesters volgde. Het gevolg vau een en ander is geweest, dat de winkel ingericht Is op een wijze boven allen lof verheven: aan al le aan de hygiëne te stellen eischen is vol daan. Reeds in de oude zaak werden de meeste artikelen verpakt verkocht. Thans echter is alles wat niet verpakt is achter glas ge ëtaleerd, zoodat stof absoluut niet tot de wa ren kan doordringen. Natuurlijk is ook de étalage stofvrij gemaakt. Als bijzonderheid zij vermeld, dat hierin een echte cacaovrucht tentoongesteld ligt, Voorts krijgt men een aanschouwelijk over zicht van de cacaobereiding. Achter den winkel is een privé-kantoor ge legen, terwijl aan de zaak ook een ruim pak huis verbonden is, ook is een kelder aanwe- rig. De winkel zelf maakt een voornamen in druk. De kleuren zijn in lichte tint gehouden, afgewisseld door licht blauw. De vloer is van steengraniet. De toonbanken zijn met marmer belegd. In een vitrine zijn vele soorten bonbons geëta leerd. Een electrische koffiemolen zorgt voor de vlugge bediening der klanten. Bekend is de uitgebreide sorteering van artikelen, o.a. wijnen, enz., in den winkel aan wezig. Ook van buiten maakt het winkelruit met bovenaan glas-in-lood, en het portiek met ge kleurd» tegels een aangenaam effect. De verbouwnig is geschied onder architec tuur van den heer S. Bak, die hiermede een knap en smaakvol stuk werk heeft afgeleverd. Aannemer was de heer P. v. d. Waal; het artistieke schilderwerk leverde de heer Krom, terwijl de firma van Til de electrische instal latie aanlegde. Om alle misverstand te voorkomen en om bij voorbaat alle scheeve voorstellingen te logenstraffen, willen wij hier even zeer na- drukkeljjk ons standpunt en ons advies moti- veeren Indien het gold, reclame te maken voor giften ten bate van een nieuw, modern zie kenhuis van dien omvaag als te Alkmaar noodig en wenschelijk moet heeten, wij zouden er een eer in stellen, te behooren tot de eerste en krachtigste propagandisten. Zóó staat de zaak echter niet. Het is de uitgesproken bedoeling, de Ca dettenschool tot Ziekenhuis te verbouwen en als zoodanig in te richten, waardoor men noodzakelijk tot een voor Alkmaar veel te grooten opzet komt en waardoor naar met wiskunstige zekerheid kan worden vast gesteld de burgerij van Alkmaar tot in lengte van dagen op onverantwoordelijke wijze een ondraag’lijke finantiëele last op de schouders wordt geschoven. Wij weigeren daartoe niet alleen medewer king integendeel is en blijft het onze plicht, de burgerij de oogen te openen en te waarschuwen voor de in de toekomst onont warbare strikken, waarin men ons wil laten loopen. Inderdaad: hier worden strikken gespan nen: het klinkt, en het is ook zoo mooi: gif ten te vragen en te geven voor den bouw van een nieuw ziekenhuis, onwillekeurig tast de goe-gomeente in den zak. Wat zal echter het resultaat zijn van die nobele schenkingen* Dat hot streven der Ziekeniruispropagnn- disten (een abnormaal groot cn onbetaalbaar ziekenhuis in de Cadetten school!) bevorderd wordt, dat men zich thans door middel van extra giften een dunr- zamen finantiëelen strop koopt. t-i Hot lijkt thans een voordeel voor de ^.ge meenschap, indien van particuliere ziia veel voor het Ziekenhuis wordt bijgedragen, doch voorzoover de doorvoering der-«'handel ijk- onverantwoordelijke, ^deugdelijke en on verdedigbare plannen door deze bijdragen wordt bes[>oedigd en bevorderd en verzekerd, moeten al deze giften als onberekenbaar groot nadeel voor de gemeenschap be schouwd worden. Dat kan den autoriteiten en belanghebben den niet onbekend zijn, en wjj verbazen <-i s dan ook over de roekeloosheid en onverschil ligheid, waarmede men het publiek durft aanmanen, goed geld naar kwaad geld te gooien: - Later zal men berouw hebben over de gif ten, met zulke nobele bedoelingen geschon ken! Voor ons. Katholieken, bestaat tegen al deze ziekenhuis-propaganda bovendien nog dit onoverkomelijk bezwaar: dat het ons in den loop der laatste maanden Volkomen dui delijk geworden is, dat het ziekenhuis- enthousiasme bij zeer velen (wellicht bjj de meesten) ten slotte niet anders is dan een anti-Roomsche Hetze. Sinds Ds. Baar over de ziekenhuiskwestie zijn (door ons overgenomen) ophitsende ar tikeltjes schreef, kan daaromtrent bjj nie mand meer twijfel bestaan: men wil de ziekenhuisplannen dóórzetten om de Katholieken te dwarsboomen. Welnu! Welke Katholiek zal aan dezen bazar medewerken om met behulp van zijn eigen geld door anti-papen gedwarsboomd cn ten slotte nog gehoond en uitgelachen te worden? Wij bedanken daar feestelijk voor! worden bü de oprichting drjjf. worden niet ingebra Zie, vau nu af zullen alle geslachten Mij zalig prijzen I Lucas I 48. Hoe volkomen is deze voorspelling van onjo goede Moeder in vervulling gegaan! Reeds tijdens haar leven aanschouwde Ma ria de liefde en de toewijding, welke de Apostelen en de leerlingen des Heeren Haar toedroegen. Ten hemel opgenomen, mocht haar moeder hart zich verheugen in het huldebetoon ba rer kinderen, hetwelk toenam naarmate de Kerk van Jezus Christus zich al meer en meer over de .aarde uitbreidde. Deze Kerk hu, die alle tijden en alle plaat sen en alle volkeren omvat, is wederom op hare beurt getuige, hoe Je vereeering der allerheiligste Maagd zich immer en overal en bij allen heeft uitgebreid. Holland heeft o.a. O. L. Vr. ter Nood te Heiloo; België O. L. V. van Scherpenheu vel', Duitschland Maria-Kevelaar; Zwitser land O. L. V. van Pisleben; Frankrijk O. L. V. van Lourdes en Italië het Huisje van Loreto, Hongarije heeft haar tot bijzondere Patrones, enz. Hare voorspelling heeft ook een terugwer kende kracht, zoodat „Alle geslachten zullen Mjj zalig prijzen” niet alleen de toekomst, inaar óók het verleden omvat. Heeft Maria dan reeds bestaan, eer zij nog ter wereld kwam? Niet in werkelijkheid met haar aardsche bestaan, maar wel in de raadsbesluiten des Heeren, wijl Zij, van eeuwigheid af, door God uitverkoren en bestemd was Moeder te wor den van Zijn eeniggeboren Zoon, Moeder van Jezus, Moeder van den Verlosser der we reld Gelijk het sneeuwklokje midden iu winter groeit en bloeit onder sneeuw, zich eerst in al zijn liefelijkheid en aantrek kelijkheid vertoont, wanneer de sneeuw ge smolten is of gelgk bij een donkeren he mel, het maanlicht eerst achter de zwart» wolken verborgen, des te helderder en aange namer schijnt, wanneer het wolkgevaarte is ■weggedreven zóó was ook die maagde lijke bloem Maria, waaruit Jezus gesproten is en dat maagdelijke licht Maria, hetwelk de Zon der gerechtigheid voorafging, en de donkere eeuwen vóór de menschwording van Christus, gehuld in geheimenissen en verbor gen in voorafbeeldingen om in de volheid der tijden, zich in al haar kleurenpracht en het schitterendste licht, als de Maagd der maag den en als de Moeder van God aan de gan- sche wereld te openbaren. Maria leefde reeds in de voorspellingen der Profeten en in de deugden dier heilige Vrou wen welke het volk van Israël tot sieraad strekten. Dit wordt ook bevestigd door den H. Geest, wiens woord uit de boeken van het Oude Tes tament tot ons gekomen is. Reeds aanstonds, na den zouden val van bet eerste menschenpaar in het paradgs, is Maria die bevoorrechte Vrouw der goddelijke be loften, dewjjl Je Heer sprak tot de slang: .,lk zal vijandschap stellen tusseben u en de Vrouw, tusschen uw zaad en Haar zaad; Zij ia! u den kop verpletteren en gij zult haren hiel belagen.” Deze uitverkoren Vrouw is Maria, die door de vrucht vau haren schoot, Jezus Christus, den kop der helle slang verpletterd en do macht des duivels gebroken heeft en een vol ledige overwinning op den Satan heeft be haald. Van Haar gewaagt ook de Profeet Isaias. wanneer hij aan koning Achaz het teeken be kend maakte, waardoor God Zijn macht en Zijne barmhartigheid wilde openbaren: „Zie de Maagd zal ontvangen en een Zoon baren en Zijn Naam zal geroemd worden Emma nuel.” (God met ons). Ook de katholieke kerk getuigt, dat Ma ria reeds in het oude testament afgebeeld is. Op Maria toch past zij de woorden der H. Schrift toe: „In den beginne en voor alle eeuwen werd Ik geschapen en Ik zal in eeuwigheid geen einde hebben; Ik groeide op als een schoone olijfboom en gelijk een wijn stok bracht Ik heerlijke vruchten voort; Ik ben de Moeder der schoone liefde en der hei lige hoop. Mijn gedachtenis blijft eeuwig, zij was van den beginne af en duurt immer voort. in deze woorden ligt opgesloten, dat Maria reeds was, eer zij geboren werd; Zij bestond reeds iu hare toekomstige schoonheid en werkzaamheid; daar Zij, volgens den H. Ber nardus, van eeuwigheid uitverkoren was, de uitdeelster te zijn van alle genaden. .Van Adam tot het einde der tijden, hebben allen, zoo getuigt de H. Ephraim, genade ontvangen door Maria, de Patriarchen en de Profeten alle Heiligen, elk schepsel ver heugt zich in Haar, die vol is van genade.” laten wij daarom, in de Meimaand of Ma riamaand, vol vertrouwen naderen tot dien Troon van genade, om hulp en bijstand'te bekomen ten bekwamen tijde, in al onze nood wendigheden. Maria verlangt nog i wij verlangen om door Haar geholpen vwordeu. Alkmara den 30en April 1925. DEKEN OOMS. Ingekomen stukken. De- VOORZITTER deelt mede, dat zijn ingekomen: a. brieven, dd. 25 Maart jl., nrs. 131 en 132 van Ged. Staten, ten geleide van de goedgekeurde Raadsbesluiten inzake wijzi ging der verordeningen regelende de bezol diging der ambtenaren en de instructie van het personeel verbonden aan den Keurings- STEDBLUK. MUZIEKCORPS. Van wel ingelichte zijde vernemen wjj dat ons Stedeljjk Muziekkorps sterk in ledenaan tal vermeerderd is en op ’t oogenblik uit 45 personen bestaat, (Hiervan is een 15-ial aeeds meer dan 20 jaar lid.) Waar da leiding berust by een zeer be kwaam vakman, den heer H. A. Maas, en de ze ook reeds meer dan 16 jaar als Directeur aan het korps verbonden is, kan dit korps zeer zeker tot een der beste van ons land ge rekend woeden. Vanaf a.s Zondag 3 Mei tot en met den laatsten Zondag in September geeft dit korps tike week een uitvoering, met telkens een nieuw programma, in den Stedelijken Muziek- tuin. Deze uitvoeringen zjjn voor de leden van den tuin gratis toegankelijk, terwijl de niet- leden een gering bedrag moeten betalen om de uitvoering bjj te wonen. Aangezien de Muziektuiu tot een der schoonste en mooiste plekjes v. d. Hout be hoort twijfelen wjj dan ook niet of men zal a s. Zondag weder in dichte drommen naar den Muziektuiu optrekken om te kunnen ge nieten van de mooie natuur en de schoone klanken der muziek. Nu a.s. Zondag de uitvoering van het korps tevens een feestelijk karakter draagt, in ver band met het 40-jarig jubileum van het lid #len heer D. de Vries, zal het raadzaam zijn zich vroegtijdig van een plaats te voorzien. Men denke er om dat de uitvoeringen van het Sted. korps steeds precies op tijd aanvan gen, dat is dus Zondag a.s. om 3 uur. j van het Grondbe- - niet ingebraeht tegen de waar- itig.saldo vau de maar tegen de proresto schuld. Is van de v. bchuld reeds een gedeelte door de gemeen te afgelost en is de grond niet in waarde ach teruitgegaan, dan beteekent dit dus, dat het Grondbedrijf ten aanzien van dezen grond zijn gestie met een surplus op het actief begint. Ligt de zaak andersom, en is op de leening nog maar weinig afgelost, dc waarde van den grond daarentegen reeds belangrijk gedaald (wellicht de grond van meet af aan te duur verkregjn), dan doet zich het om gekeerde voor en vangt het Grondbedrijf ten aanzien van dezen’ grond met een pas sief aan. In het stelsel der veroideuing past -oen en ander natuurlijk niet. De bepaling is ge maakt teneinde daar meestal het eerste der beide gevallen zich zal voordoen het Grondbedrijf met een voordeclig saldo te doen aanvangen. De Gemeente kon zich deze oncommerciëele daad veroorloven, daar zij niet tot het verrichten van commer- cieele handelingen geroepen is. De serie der commerciëelo transacties vangt eerst aan met de eerste handeling van bet Grondbe drijf na den inbreng. De meerderheid van B. en W. stelt thans voor door dit stelsel grootendeels een streep te halen voor zoover het verkeer tusschen de gemeente en het bedrijf aangaat en aldus de uitzondering vrijwel tot regel te verheffen: bij de uitneming van gronden zal voortaan niet meer op de- waarde van den grond worden gelet, doch de proresto schuld worden vergoed; in ’t eene geval zal het bedrijf minder dan de waarde krijgen, in het andere geval meer dan de waarde. Het eerste geval zal zich wel het meest voor doen, doch ook het laatste is denkbaar en het is goed ook aan deze laatste soort van gevallen te denken. Immers in het eerste gevat lijdt het grond bedrijf een verlies, dat men misschien zou willen goed praten door op het algemeen be lang te wijzen, dat door de uitneming wordt gediend. Maar in het tweede geval valt het bedrijf een winst in de schoot, waarop het nimmer had gerekend en waarmede geen en kel belang gediend wordt. Dit illustreert de willekeurige- werking van het door de meer derheid van Burgemeester en Wethouders voorgestane voorstel. Mag het nog een stel sel worden genoemd? De ondergeteekenden achten deze vraag aangerechten twijfel on derhevig, indien zy er op letten, dat de meer derheid van Burgemeester en Wethouders haar stelsel uitsluitend wil toepassen, als de uitneming geschiedt ten behoeve van den openbaren dienst. Slechts op een punt vertoont het voorstel een schijn van redelijkheid, nl. voor zoover het gronden betreft die indertijd bij de op richting van het bedrjjf werden ingebracht; immers, zoo zou men kunnen zeggen; die gronden werden slechts ingebracht tegen de proresto-schuld; het is billijk, dat de ge meente ze daartegen ook terug krijgt. Maar ook op dit punt is het voorstel-daargelaten nu nog, dat aan deze redeneering geen ar- ïLi - i gument valt te ontleenen om de uitneming .eltehte zijde vernemen wy dat uu ook Ugen de proro6t0 sohuM uriekkorw ster inTedenaan- geschieden, als de inbreng later, dw tegen de volle waarde is geschied slechts rede lijk in schijn. Er is geen grondstuk, ingebracht in bedrijf waarvan met zekerheid kan worden gezegd, dat de gemeente het nooit voor den openbaren dienst zal noodig hebben. Ten aan- I zien van de handelingen van het bedrjjf doet dus met betrekking tot ieder grondstuk do speculatie op de mogeljjke voornemens der gemeente haar intree. Terwijl de gemeente van den anderen kant maar al te zeer geneigd zal zijn grond waarop slechts een geringe proresto schuld rust, met een licht gemoed „voor den open baren dienst” te bestemmen zonder zich be hoorlijk rekenschap te geven van de daar mede in werkelijkheid bestede waarde. Naast dit alles schuilen er nog groote gevaren in het begrip „pro-resto schuld” ten tijde van het uitnemen uit het bedrijf. Zoo wordt voor het woonwagenpark het beste, voorste deel van een stuk grond uit het be drijf genomen. Wat is nu de proresto schuld? Eene calculatie per M2 over het geheel?-. Na tuurlijk is een dergelijke wijze van doen ge heel onaannemelijk. En tot zoodanige han delwijze zou het voorstel der meerderheid van Burgemeester en Wethouders leiden. Vrije schatting ten tijde der uitname, in welke schatting de factoren vanzelf ver» werkt zijn en vergoeding der geschatte waarde aan het bedrijf is de eenige juiste opvatting. Dit zijn de groote practische belangen, die voor de ondergeteekenden bij deze zaak op het spel staan. Zjj meenen daarom in het be lang der gemeente den Raad met aandrang te moeten adviseeren het voorstel van de meerderheid van B. en W. te verwerpen. Mr. A. J. M. LEESGERG. Mr. H. KUSTERS. Mr. D. SLUIS. F. BAK C. W. KE1JSPER. j D. J. GO VERS BIJLAGEN TOT DEN RAAD. Wijziging Verordening Grondbedrijf. Burgemeester en Wethouders stellen den Raad in bijlage 65 vóór artikel 2 der Ver ordening op het Grondbedrijf (Gemeente blad 716) aan te vullen in dier voege, dat, indien eigendommen uit het bedrijf worden genomen voor den openbaren dienst, aan het bedrijf niet de waarde dier eigendom men wordt vergoed, doch het bedrijf zal worden ontheven van de schuld, die nog op de gronden rust, de zoogenaamde proresto schuld. Hoewel de bijlage reeds doet uitkomen dat over dit voorstel in het College van B. en W. geen eenstemmigheid bestaat en het stantpunt van de minderheid in het Col lege in ’t kort weergeeft, achten de onder geteekenden de kwestie, waarom het hier gaat van zoo bijzonder practisch belang, en vreezen zjj, indien het voorstgl van de meerderheid van B. enW zou worden aange nomen, daarvan voor de gemeente zoo slechte gt volgen, dat zij hebben gemeend hun standpunt nader schriftelijk voor den Raad te moeten uiteen zetten. Voorop zjj gesteld, dat de Raad met den inbreng van bepaalde gronden in het Grond bedrijf heeft bedoeld als zijn wil te kennen te geven, dat deze gronden voortaan zouden zy 5 object van commerciëele handelingen Dit is het leidend beginsel waarnaar volgens, de verordening het beheer over deze gron- drtt moet worden gevoerd. Naar dit begin sel worden alle contracten (van huur, koop, erfpacht enz.) opgemaakt; naar dit beginsel wordt de administratie gevoerd. Op het beginsel „iubreng op eelen grondel; -Jrii<: dienst voor waren in het gebied Alkmaar. Aangenomen voor kennisgeving. I b. een brief, dd. 15 April jl.. nr. 26 van hetzelfde college,- ten geleide van een uit treksel uit het Kon. besluit van 23 Maart jl. no. 70, houdende goedkeuring van het Raadsbesluit tot afschaffing van schoolgel den voor liet volgen van den gem. hoofd- aktecurms cn voor de gemeentelijke nor maallessen. Ah voren. c. een brief, dd. 15 April jl. nr. 53 van hetzelfde CoMege, ten geleide van het goed gekeurde Raadsbesluit tot aankoop van eën stuk grond aan d» Oostzijde van het ter rein der Ambachtsschool. Alsvoren. Ha. O. Kunsten en Wetenschappen, houdende be richt der goedkeuring voor zooveel het personeel der Handelsscholen aangaat, van dc wachtgeldregeling voor het gemeenteper- soneel. Alsvoren. e. een schrijven d.d. 2 April j.l. vau bet bestuur der openbare leeszaal en boekerü, houdende dankbetuiging voor de toekenning van een verhoog’d subsidie voor 1925. Alsvoren. f. een adres dd. 24 Maart j.l. van het be stuur der stichting „Volksuniversiteit voor Alkmaar en omstreken”, daarbij verzoekdhd» als contribuant toe te treden van Je genoom» de stichting. De Raad willigt het verzoek in en bepaalt de contributie op 25 per jaar. g. een adres dd. 23 Maart j.l. (ingekomen j 16 April j.l.) van de afdeeling Alkmaar en 1 omstreken van den Nederl. Bond van koffie huishouders, restauranthouders en slijters, houdende het verzoek het sluitingsuur vo >r koffiehuizen e.d. te willen bepalen on 12 uur ’s nachts of anders alleen gedurende de maanden April tot en met September en voot de overige maanden het sluitingsuur op Zon dag te verlengen tot 12 uur ’s nachts. De Raad stelt dit adres in handen van B. en W., om bericht en raad. h. twee adressen dd. 20 April jJ. van de besturen der Vereeniging „St. Joseph” alhier en de O. L. Vrotiwestic®ting te Amersfoort, daarbij verzoekende voor de stichting van twee nieuwe R. K. scholen de benoodigde gelden uit de gemeentekas beschikbaar t» willen stellen. r De Raad stelt dit adres in handen van B en W.. om bericht en raad. i. een adres dd. 9 April jl. van L. Schouten, alhier, inzake het hem tegen 1 Mei a.s. aangezegd ontslag als los arbeider bij den dienst der Gemeente werken. B. en W. stellen voor, aan adressant te berichten, dat de Raad geen aanlet ding aanwezig acht voor zijne tus- schenkomst. De heer ,VAN DRUNEN deelt mede, dat liet Georganiseerd Overleg advi seert, den man niet te ontslaan- Op den man is jiiets aan te merken. O.a. is aangemerkt, dat hii te netjes gekleed liep; hii droegt Ov. bruine schoenen. ’Derrelijke httfliteten hebben tot zijn ontslag bijgedragen, Jerwij! hij al 8 jaar in gemeentedienst is. Spr. steH voor hem .een vaste aanstelling te geven. De heer ,SLUIS stelt zich op het standpunt, dat deze kwestie niet bii het overleg hoort. Dan zou het een klach tenbureau worden. ,Spr. geeft toe, dat de heer Margadant niet gelukkig jn zijn verdediging was. Spr. meent, dat de man .niet geschikt is .voor zijn, func tie. Spr. geeft B. en W. in overweging! deigelijke zaken .onder de competentie van de .Commissie van Beroep te bren gen. Spr. hoont, dat B. en W. deze zaak in het college zullen bespreken. De VOiORZITIrR wijst er op, dat het hier een heel bijzonder geval is. Dit geval zal zich niet meer herhalen Deze kwestie is een uitvloeisel van een discussie in den vorigen Raad. We had den een aantal werklieden, die lang in gemeentedienst waren, doen geen vaste aanstelling hadden. Daar moest veran dering jn komen. Het personeel moet zoo is toen besloten na 1 jaar in lossen dienst geweest te zijn, een vaste aanstelling hebben of ontslagen wor den. Aan dezen regel moeten we ons houden. Bii de afwerking van dien achterstand hebben B. en W. kans ge zien nagenoeg alle betrokkenen in vas ten dienst over te nemen. Slechts enke len zijn .uitgezonderd. Spr. meent, dat er 6 ziin. die yoorgesteld werden voor ontslag. Enkelen zijn er toen toch nog overgegaan in .vasten dienst Schouten met 1 of 2 anderen nu verkeeren in deze ongelukkige positie. Spr. wil bui ten de .discussie laten, of de man d;t ver dient. Het college heeft echter blijk! gegeven-van veel tegemoetkoming. De Raad moet nu niet eischen, dat wc dezen man ook nqg ovememen. De heer BAK vraagt of de man overbodig .is, of dat een nieuwe wordt aangesteld. wethouder RINGERS antwoordt, dat het ontslag al hangende is vanaf 1 No vember. De man is 24 jaar oud en als leerling .bii de gemeente gekomenhii is van gezel tot bekw aam vakman ge worden. Zii die over hem zijn aange- stekl weten ’t beste of hij moet gehand haafd worden. De reden is de presta tie. welke hii voortbracht. Spr. geeft Schouten in overweging, in te schrijven bii de aanbesteding van straatwerk. De heer KUSTERS: Wat zijn jullie toch goeie menschen. Wethouder RINGERS antwoordt den heer BAK, .dat het er van afhangt, hoe het gaat .met de aanbesteding straatwerk, ot er een ander komt. Wethouder WESTERHOF .merkt od, dat Schouten .katholiek is. Spr. heeft aan het ontslag meegewerkt. Het zou den schijn .kunnen krijgen, dat we ka,- tholieken willen .weren. De heer Mar gadant heeft .echter gezejpd, dat Schou ten gemakkelijk .bii .particulieren werk kan vinden. Ltaarom zegt spr., dat w» Schouten houden jnoeten. Het jou zon de en jammer jjjn,. als %e hem lieter

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1925 | | pagina 12