Hoord-Hotlandscli Dagtt Tweede Blad. ALKMAAR. NOG MMR BEWIJS. NED. BOND TOT HET REDDEN VAN DRENKELINGEN. Vergadering van den Raad der gemeente ALKMAAR DONDERDAG 28 MEI 1925. KUNST EN KENNIS. I college over te laten. avond het programma gevolgd. de opge- Hout >g< - dit werk, van den in „De middenstan- van passage Kraanbuurt 57,89 ing van zaiceljjk- 1 opent de vergadering. de vorige vergadering verrock van het Kanaal- Men xiet alzoo; de xiekenhuis-actie is gericht legen liet Roomsche Ziekenhuis en wèi om daardoor en daarin de Roomsche zaak tegen te werken. En dat moet geschieden met behulp van een schandelijke hoeveelheid gemeente-geld, met goed geld ook van alle Roomsdie belas tingbetalers! ’t Is fraai! CONSULTATIE-BUREAU. In de plaats van Dr. A. J. Korteweg, die lijdelijk leider was van bet Consultatiebureau voor t.b.c.-ljjdera, is benoemd tot leider, de heer D. Winkler. LIEFDADIGHEID NAAR VERMOGEN. Gisteravond wprd in Hotel Proot de jadr- Ijjksehe algemeene ledenvergadering van liefdadigheid na»r Vermogen gehouden. Heffing gelden. Voorstel tot wijziging der verordening op de heffing van gelden voor het gebruik van openbare gemeentegrond of -water. Burgemeester en Wethouders stellen vóór alsnog aan onderdeel 20 van het in dit voor stel opgenomen tarief toe te voegen: per maand 0:50. De heer KEIJSPER vindt het billijk, dat een zeker recht geheven wórdt. Men kan echter ook te veel gaan nemen. Spr. vraagt zich afof *t op den weg der gemeente die het vreemdelingenverkeer bevordert Hgt, om autobussen en vrachtwagens zoo belang- advies en ar- Ingekomen stukken. De VOORZITTER deelt mede, dat zjjn in gekomen: a. een brief Jd. 5 Mei j.l. Nr. 699 Afd. Ha O. van den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, houdende mededpeliug der goedkeuring van de verordeningen rege lende de jaarwedden enz. van het onderwij zend en bedienend personeel aan de Handel scholen. Aangenomen -voor kennisgeving. b. oen adres dd. 11 Mei. j.l. van het be stuur der vanwege den Nederi. R. Kath. Po litiebond „St. Michaël" te ’s. Hertogenbosch gevestigde politievaksohooi, houdende het verzoek om voor het jaar 1926 en volgende jaren een subsidie te mogen ontvangen. Te behandelen bjj de gemeentebegrooti.ig, dienst 1926. c. een adres dd. 7 Mei j.l. van den heer J. H. L. van Kimmenaede, verzoekende eervol ontslag als tijdelijk leeraar aan de school voor voorbereidend middelbaar technisch onderwijs ingaande 1 Aprila 1925. De Raad verleent het gevraagde ontslag eervol. d. oen adres dd. 7 Mei j.l. .van Jen heer D. Doggenaar, daarbij teruggave verzoeken de van een gedeelte der door hem betaalde belasting. De Raad stelt dit adres in handen van B. en W., om bericht en raad. e. 10 reclame’s tegen aanslagen in de lie- lasting op de gebouwde eigendommen enz. De Raad stelt deze reclame’s in handen van B. en W. om bericht en raad. f. een brief dd. 29 April j.l. Nr. f61 van Gedeputeerde Staten, vergezeld van‘een nota van opmerkingen ten aanzien van de gc- moente-begroeting voor den dienst 1925. De Raad beantwoordt de nota overeen komstig den brief, waarvan B. en W. het ont werp ter inzage hebben gelegd. g. brieven dd. 20 Mei jd. Nra. 10 en 48 van Gedeputeerde Staten, ten geleide van de goedgekeurde raadsbesluiten tot onderhand- sche verhuring van een stuk tuingrond aan de Nieuwpoortslaan en van den tuin achter het perceel Patemosterstraat 6. Voor kennisgeving aangenomen. h. een brief dd. 20 Mei jd. Nr. 40 van Ge deputeerde Staten, ten geleide van een uit treksel uit het Koninklijk besluit van 7 Mei 1925 Nr. 33, houdende goedkeuring vau de raadsbesluiten tot wijziging der verordening op de heffing eener belasting op openbare vermakelijkheden en tot vaststelling eener verordening op de heffing van ontsmettings- rcchten. Alsvoren. L een adres dd. 20 Mei jd. van de afdee- ling Alkmaar van den Centralen NedorL Ambtenaanbond, daarbij verzoekende aan den heer D. Tauber een aanstelling te ver kenen als teekenaar-opzichter. ’t Welk doende enz. get. C. Cloeck, Voorzitter, get. A. Burger, Waarn. Secretaris. Alkmaar, 27 Mei 1925. o. een brief dd. 28 Mei (beden) van het lid van den Gemeenteraad den heer D. Plevier daarbij verzoekende aan Burgemeester en Wethouders vragen te mogen stellen inzake de bestrating van den Koningsweg en het aan brengen van brandbluschmateriaal bij eerste hulp en aan den Voorzitter van den Raad inzake de bescherming van boomen en planten in den Hout. De VOORZITTER stelt voor deze vragen te behandelen na de interpellatie van den heer Van Drunen. Aldus besloten. De heer VAN DRUNEN heeft na het ont vangen der agenda eenige stukkeh in leeskamer gei st. Spr. verzoekt hierin verbetering. De VOORZITTER zegt verandering toe, door b.v. aan te wjjzen. waar de stukken zijn. w In hanuen van B. en vV. gesteld om bericht I rijk en raad. j. een adres dd. 26 Mei j.l. van het bestuur der vereeniging tot oprichting en instandhou ding van een openbare leeszaal en boekerij, houdende het verzoek voor het jaar 1926 een subsidie te mogen ontvangen. Te behandelen bij de gemeentebegrooting 1926. k. een schrijven dd. 28 Mei (heden) van het lid van den Gemeenteraad den heer H. van Drunen, verzoekende aan Burgemeester en Wethouders vragen te mogen stellen betref fende de gemeentewerklieden Schouten en Vermeulen. De V OORZITTER stelt voor, deze vragen te behandelen aan het eind der agenda Aldus besloten. L het Provinciaal blad nr. 27 .van 1925, houdende nadere regeling der jaarwedden van den gemeente-ontvanger in deze provin cie met uitzondering van Amsterdam. Voor kennisgeving aangenomen. m. 3 reclames tegen aanslagen in de belas ting op de gebouwde eigendommen enz. In handen gesteld van B. en W. om bericht en raad. u. een adres dd. 27 Mei j.l van het bestuur van de Alkmaarscho vereeniging voor den bandeldrijvendcn- en industrieelen midden* stand, inzake wijziging der verordening op de heffing van gelden voor het gebruik van openbare gemeentegrond enz. Te behandelen bij punt 3 der agenda. Dit adres luidt als volgt: Aan den Raad der gemeente Alkmaar. Geeft met versclAildigden eerbied te ken nen. Het Bestuur van de Alkmaarscho Vereeni- giug voor den Handeldrijvenden- en Industri eelen Middenstand; dat zij met leedwezen heeft kennis geno men van de conclusies waartoe Burgemeester en Wethouders zjjn gekomen, om uit hun voorstel tot het heffen van gelden Voor het gebruik van gemeentegrond niet te lichten de bepalingen betreffende het heffeji van rechten voor het innemen van een stand plaats met autobussen en vrachtwagens; dat zij meent, dat de verbindingen zoowel wat het personen- als hot goederenvervoer betreft met de ons omringende dorpen zoo veel mogeljjk dienen te worden bevorderd en dat het daarom een principieel standpunt van onze gemeente-politiek dient te zjjn om dat op elke mogeljjko wjjze aan te moedigen; dat andere gemeenten dat h.i. zéér terecht inzien en b.v. de gemeente Schagen zelfs een autobusdienst subsidieert; dat Alkmaar’s Iftuideldrjjvenden hun zakc-n voor een zéér groot deel hebben gebaseerd op de aankoopen door de buiten-bevolking en dat het daarom een daad van ruim in zicht in de behoeften van Alkmaar’s Mid denstand zou zjjn als Uwe Raad zich op het standpunt zou plaatsen dat van de verbin dingen met ons achterland in geen enkel op zicht belasting dient te worden geheven, doch daarentegen *t stichten van nieuwe ijp nen dient te worden aangemoedigd door goed toezicht en het inrichten van goede stand plaatsen; Verzoekt Uwen Raad mét den meeaten aandrang in het belang van Alkmaar’s Han- deMrjjvenden Middenstand zich principieel uit te spreken tegen het heffen van rechten in welken vorm dan ook van personen- of vrachtverbindingen met Alkmaar’s achter land. „De Protestant”, het roemruchtige anti katholieke orgaan, waarvan de redactie be rust bij onzen stadgenoot Ds. W. D. M. Baar, zet onverdroten de actie ten bate van het nieuwe ziekenhuis voort. Natuurlijk moet daartoe van tijd tot tijd een nieuw opwekkend artikeltje geschreven worden en natuurlijk blijkt ook telkens weer opnieuw, wit er in meerdere kringen ach ter deze nobel-schjjnende actie eigenlijk schuilt. Ds. Baar wjj mogen het tot op zekere ho -te In hem waardeeren steekt het (in tegenstelling met vele andere ziekenhuis propagandisten!) niet onder stoelen of ban ken, wUr ’t hem eigenlijk om te doen is: Reeds vroeger gaven wjj hier eenige uit latingen van Ds. Baar daaromtrent weer; thans heeft genoemde predikant zijn meening nog eens herhaald en gepreciseerd onder den permanenten titel: „Dringende oproep om steun-ziékenfauis-kwestie te Alk maar”, sohrjjft hij in het jongste nummer van „De Protestant”: „Naar aanleiding van de Algemeene Ver gadering van het R.-K. Wit-Gele Kruis op 12 Mei te Utrecht juiciite de roomsche pers, dat „de Katholieken de leiders en voortrekkers op het gebied van ziekenver pleging moeten woriten, zoowel als op het gebied van onderwijs.” Nu is het streven naar de leiding in twee zoo hoogst nuttige en belangrijke zaken als ziekenverpleging »n onderwijs zeer loffelijk, maar waar dit streven gepaard gaat met de propaganda van een beginsel en de uitbreiding van de macht'van een systeem, dat in wezen ge vaarlijk is voor onze godsdienstige en staatkundige vrijheid, dddr wordt het be denkelijk. leder, die daarom die leiding niet gaarne in roomsche handen ziet, steu- ,ne onze actie, die wjj onvermoeid zullen voortzetten, voor een neutraal centraal zie kenhuis te Alkmaar en omstreken.” Te 8 uur n.in open,de de heer Mr. K. A. Cohen Stuart, de veigadcring, die sle-.-hts door'hot Bestuur en de Commissie van On- e dorzoek werd bjigewoond: geen enkel ge woon lid was opgekomen. Na voorlezing en goedkeuring van de no tulen der vorige algemeene ledenvergadering werd hot Jaarverslag over 1924 voorgelezen, waarin gewezen wordt op het afname van het leden-aantal. (Honderd vier en tachtig leden in oen gemeente van meer‘dan 25000 inwoner», is bedroevend weinig en het aantal hulpbehoevenden groot). Het Jaarverslag werd goedgekeurd. Daarna werd de rekening over 1924 nage zien en in orde bevondep. De penningmees ter, de "beer Mr. F. A. Josephus'Jitta, gaf daarbjj eene uiteenzetting van den financlëe- len toestand, die weinig schitterend is, daar 1924 met een nadeelig saldo van sloot. Hjj wees daarbjj op do stjjj het aantal aanvragen en op de nood heid om de geldmiddelen in een beteren toe stand te brengen, waartoe noodig is, de In woners van Alkmaar in grooten getale tot toetreding te brengen. De minimum bijdrage van 2,50 per jaar is toch waarlijk voor velen onzer medeburgers niet tc bezwarend en hulp voor veel noodlijdenden dringend noodig. Vervolgens werd overgegaan tot de ver kiezing van leden van Bestuur en Commis sie van Onderzoek. De periodiek aftreden den, de heeren C. G. Steen, bestuurslid, en C. A. Grootegoed en H. J. Haasbroek, leden der C. v. O., werden bjj acclamatie herkozen en namen voor zoover aanwezig de benoeming aan. Als lid der C. v. 0., werden verder gekozen de heeren A. J. B. Lobman en J. Lind Az. Na rondvraag werd de vergadering ge sloten. OUD-HOLLANDSCH MARKTPLEIN. Wjj maken er onze lezers op attent, dat Zaterdagmiddag 3 uur de officieels opening van het Oud-Hollandsch Marktplein op het Doelenplein zal plaats hebben, waarbij Bur gemeester en Wethouders dezer gemeente, het hoofdcomité, het dageljjksch bestuur en de leden van het herdenkingscomité tegen woordig zullen zijn. Om 4 uur zal een groote reclame-optocht door de stad worden gehou den, dié op het terrein zal worden ontbonden en waarna het feestterrein voor het publiek zal worden geopend. Dagelijks zullen op het terrein twee voor stellingen worden gegeven, waarbij speciali teiten van den eersten rang zullen optreden. Het (lanspodium van 400 M. geeft gelegen heid voor de danslustigen onder leiding van een dubbel Jaszband-orkeet zich te verpoo- zen terwijl het groote terras voor het restau rant aan honderden gelegenheid voor een zitje biedt. Het terrein is geheel bezet met verschillende attracties, De heer A. J. Meyerink te Haarlem is uit- genoodigd door de vereeniging: „Het Stille Strand” te Bergen en de Reddingsbrigade al hier, een lezing te komen houden. De voor drachtavond is bepaald op Woensdpg 10 Juni in de ..Unie”. AANGEHOUDEN. Gisteren is door de politie alhier aangehmi- den een persoon, die gesignaleerd stond in het alg. politieblad wegens bet nog moeien ondergaan van ruim 1 jaar gevangenisstraf. Hjj is ter beschikking van de justitie alhier gesteld MEN 2IJ GEWAARSCHUWD. Door de politie is proces-verbaal maakt tegen een persoon, die in den aan het bloemenplukken was. Waar gebleken is, dat een dergeljjk feit meerdere malen voorkomt, zal de politie strong op de naleving van dit verbod to-> zien. „HOE IK MIJN KIND GEDOOD HEB.” Voor zooveel noodig herinneren wjj er aan, dat vandaag fle film „Hoe ik mjjn kind ge dood heb” heden niet vertoond zal worden. Morgen, Zaterdag en Zondag zullen de laatste vertoningen plaats hebben. Wie vanr deze gelegenheid nog profit eet on en genieten wil, haaste zich dus. VERKEERSVERBETERING. Gistermiddag te 4 uur kwamen Toelast”, Langestraat eenige ders bjjeen ter bespreking belangen Verdronken Oord i Langesetraat. De voorzitter heette allen welkom en zette de bedoeling van deze bjjeenkomst uiteen. Spr. ging de opheffing van de paarden tram m de Langeetraat na en de komst van de tractortram op de Laat. Men heeft nog getracht de tractortram ook door de Lange- biraat te krjjgen, maar dit mocht niet geluk ken. Titans is de toestand zoo, dat de pas sagiers van de Alkmaar Packet door twee conducteurs naar de Laat verwezen worden. Verteld wordt, dat de traotortram de directe verbinding met het station is, waardoor de groote stroom van bezoekers de Laat over gaat, tot schade van de bewoners van Ver dronkenoord en Langestraat. Dit is echter niet het hoofdmotief. Men vergeet, dat de menschen als ze over de Laat gestuurd worden een zeer slechten indruk van Alkmaar krjjgen. Ze gaan voorbjj mooi Alkmaar, ze zien het Verdronkenoord met hot aangekochte huis „De Vigilantio”, de Vischmarkt, Stadhuis enz., niet Spr. had gedacht, dat de V. V. V. of de Midden- stanJsvereenigingen in deze wel actie ge voerd zouden hebben. Spr. deelt mede, dat het vorig jaar bjj de Alkmaar Packet een man gestaan heeft, die de menschen naar het Vcrdornkenoord verwees, wat goede resulta ten heeft opgeleverd. Spr. wees o«k op de borden „snelverkeer”, die op sommige plaatsen aan den kant van de stad staan, waardoor de menschen zoo gauw mogeljjk door de stad gevoerd worden, wat tot schade van de stad geacht moet wor den. Verschillende heeren voeren het woord. 5 oorgesteld wordt een vereeniging op te richten, die voor dc verlangde verbetering, demping van het Verdronkenoord, kan ijve ren. Men achtte eeu goeden verkeersweg, dwars door de stad van 'groot belang voor den Alkmaarschen Middenstand. Een zooda nige verkeersweg zou ontstaan door demping van het Verdronkoord. Van den eenen kant Vónd uien het uit pehoonheidsoorpnnt wel te Benoeming lid en eventueel plaats- verv. lid commissie van werkloosheidsverzekering beidsbemiddeling. Ter vervulling der vacature van lid der commissie van advies voor den gemeente lijken dienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbemiddeling, vertegenwoordigende de afdeeling Alkmaar van (jpn Ned. R. K. Volksbond, ontstaan door het aan den heer P. Blokker als zoodanig verleend eervol ontslag, bieden B. en W. den Raad de vol gende aanbeveling aan, opgemaakt in over leg met het bestuur der genoemde .afdeeling: 1. N. WEEL. Uitenboschstraat 6. 2. P. OUDEJAN8, Baansingel 35. De heer Weel is thans plaatsvervangend lid der commissie. Mocht de Raad hem tot lid benoemen, dan verzoeken B. en W. voor eene benoeming tot plaatsvervangend lid der commissie eene keuze te doen uit de na volgende aanbeveling, eveneens opgemaakt in overleg met het bestuur van meergenoem de afdeeling: 1. B. A. KOLKMAN. Ropjeskuil 6. 2. G. TÉSSEI-AAR, Oudegracht 142. Tot lid wordt benoemd de heer N. Weel met .algemeene stemmen. Tot plaatsvervangend lid wordt aangewe zen de heer B. A. Kolkman met algemeene stemmen. op Donderdag 28 Mei 1925, ’s namiddags te 1 uur. Voorzitter: de heer Mr. W. C. Wendelaar. Secretaris: de heer A. Koelma. Afwezig de heeren Sluis en Bak, de laat-' ste met kennisgeving, wegens verblijf buiten lands. Dfe VOORZITTER De notulen van worden vaatgestdd. Itfgèkomen is efcni comité, om 250‘subsidie. Goedgevonden. Mej. Lobach beeft ontslag gevraagd als huishoudster in het Stadsziekenhuis. Over haar rechtspositie is nog al wat te doen ge weest, aldus de VOORZITTER. B. en W. hebben het ontslag verleend en stellen voor Mej. Lobach jaarlijks een gratificatie van 275 te geven boven haar pensioen. Goedgevonden. BIJLAGEN TOT DEN RAAD. Hóófd V. Z. school voor meisjes. Ter voorziening in de vacature van hoofd der U. L. school voor meisjes, ontstaan door bet aan den heer C. J. Reiziger als zoodanig verleend eervol ontslag, bieden B. en W. ter voldoening aan artikel 86, 2c lid, der Lager Onderwjjswet 1980 -den Raad de navolgende voordracht aan: 1. Mej. M. X Poelman, onderwjjzeres aan de U.'L school voor meisjes alhier, thans waarnemend hoofd dier school. 2. Mej. R. C. Wiersma, onderwijzeres aan U. L. school te Schrans, gem. Leeuwar der adeel. 3. Mej. A. E. W. Janssen, onderwjjzeres aan een school voor gewoon L. 0. te Njj- megen. B. en W. verzoeken den Raad tot de be noeming over te gaan en het bepalen van den datum der in functie treding aan hun- 19e JAARGANG. GROOTE KERK. KERK-OONOEHT. Mannenkoor „Orpbeus”. Directeur Fred. J. Roeske. Solisten: Mevr. Victoria Binnendyk v. d. Burg, alt, Groningen; mej. Frieda Roeeke, viool, Amsterdam; de heer P. A. v. Langen, orgel, Alkmaar. Voor bovengenoemd concert bestond zeer groote belangstelling, en deze was dubbel verdiend, want er is oen gebeeien avond uit nemend gezongen. Toch zou een beetre bezet ting der tenorpartij het ensemble nog veel vervolmaken, want in de forti is het klank volume der andere stemmen tegenover de ténoren, soms te groot. Reeds dadelijk in „Tota Pulohra” van B. Köthe, bekoorden ons de zuivere harmonieën, en -de ingetogen manier van de devote sfeer bijzonder go werd in „Tantum Ergo” van M. Neumann. „Prasetet vidis supplementum” (schiterend pianissimo) SchMer» Sonntagslied v. Kreut- zcr, werd grandioos vertolkt, machtig en grootsch qlonk „Das 1st der Tag des Hernn!” Niet weinig effect maakte ook ,,’t Geuzen vendel, op den Thuismarsch" van Fred. Roeske. Jammer, dat op *t einde de stem ming iets wankelde, dit werd echter spoedig hersteld „Gebed voor den Tempel", eveneens van Fred. Roeske. Een groot en veeleisciiend koorwerk, maar door en door muzikaal, met sterk boeiende melodische lijnen, en sehoone accoordformatie’s. De zangers gaven hier ’t beste van hun kunnen in eminenten dirigent. De zangeres bezit een pracht-volle stem, vooral in de lagere regionen prachtig reno ncerend, zij zingt alles zeer correct. Haar programma was wel wat eentonig. Het meest voldeed ons Aria uit de „Messias” v. Handel en „Der Genesene an die Hoffnung” van Hugo Wolf. De violiste bezit een degelijke techniek en een mooie zangrnke toonvor- ming, zij gaf een stjjlvolle vertolking van het concert in G mol! (lu en 2e derf) van An tonio Vivaldi. In de andere nummers had den wjj gaarne ook iets meer afwisseling gehad. Heel goed speelde zjj o. m. Aria van J. 8. Bach. De orgelbegeleidingen werden door dtn organist keurig verzorgd, ook al* solist, werd door hem weer veel gepraes- teerd In de Toccata en Fuga (C gr. t.) van J. 8. Bach. Vooral in de Fuga waren de thema’s zeer duidelijk. Het adagio was iets te langzaam. Met groote aandacht werd den gvheelen avond het programma gevolgd. W. 8. betreuren, dat het VctdrouKenoorct moet ver dwijnen, maar van den anderen kant was men van meening, dat waar het hier-de vi tale lielangen van de stad betreft, hiermede niet zoozeer rekening gehouden mag worden. Benoemd wordt een voorloopige Commis sie, die tot taak heeft actie te voeren om to komen tot oprichting van een vereeniging voor verkeersbetering door het bjjeenro—>en tot een avondvergadering van zooveel moge lijk belanghebbenden. Besloten wordt venter op Woensdag a.s. ten vergadering daartoe uit te schrijven. RECHTBANK. In de zitting van hedenmorgen van de Arrondissementsrechtbank werd de vacautie- verordening vastgesteld en de zittingen in de vacantiemaanden Juli en Augustus bepaald als volgt: - Voor burgerlijken hamlelszaken op Donder dag 9 en 23 Juli en 6 en 20 Aug., telkens te II uur v.m.; voor strafzakenop alle Dinsdagen des oor mid dags 10 uur; de terechtzittingen van de enkelvoudige kamer voor burgerlijke kinderzaken en kin derstrafzaken op alle Dinsdagen 11 uur v.m.; en de terechtzittingen der enkelvoudige vereenvoudigde kamer (politierechter) op allo Dinsdagen des namiddags half twee. LICHTEN OP. Hedenavond voor rijwielen en motorrijtui gen om 8.34 uur liehten op aanleiding van het adres. Ais men het makkelijk maakt. voor Alkmaar te gaan belassen.? Voor het toezicht zijn enkele kosten benoodigd, maar voor het doel mag de gemeente dit er wel op toe geven. De heer OFFERS meent, dat B. en W. hét oogenblik niet goed gekozen hebben. De Raad moet alles, wat het verkeer en den handel betreft, naar zich toetrekken. En daa moet men dat niet gaan belasten. De %lgétneene belangen zal'men beter be hartigen, als men deze heffing niet invoert. De heer VEEN betoogt, dat men schade doet aan de gemeente en de neringdoenden, ais men deze verorde ning zoo aanneemt. Mej. CARELS dringt er op aan, geen belasting te heffen van autobushouders en vrachtrijders. Dat zou nadeeüge ge volgen kunnen hebben. Spr. citeert daartoe een bericht uit Purmerend uit het „N.H. D.”. waar men de diensten gaat inkrimpen. De heer KUSTERS vindt het billijk, dat een kleine vergoeding wordt ge heven. De gemeente legt er veel kos ten aan ten goede en die worden niet gedekt door de opbrengst van deze hef fing. Autobushouders, die een kwij nend bestaan hebben, moeten dat wijten aan de concurrente en niet aan deze kleine heffing. Met Alkmaar is het niet zoo ver als met Scnagen en Purmerend, die alle mogelijke moeite moeten doen om de menschen tot zich te trekken. De heer VAN DRUNEN betwijfelt, of de kosten voor de gemeente wel zoo hoog zijn. B. en Wu hebben zelf gemeend van autobussen' geen bedrag ie heffen en nu doen ze het toch. Spr. begrijpt dezen zwaai niet De neer SIETSMA zegt, dat de mid denstanders meenen, dat zij schade van deze verordening zullen ondervinden. Wethouder WESTERHOI wijst op de verandering die B. en W. in de verordening hebben aangebracht, naar gedocumenteerde de menschen ge- bevordert men het aantal autobussen. De strijd van iede- ren autobushouder is zwaar. B. en W. hebben f4000 over voor de verbete ring van den Twuiverweg. Als men dé wegen naar de stad verbetert, om de menschen te trekken, dan voelt spr. het als een tegenstelling, als men ze in de stad gaat belasten. Bovendien zal de verordening zoo weinig opb/engen, dat men de menschen zoo ter wille kan komen als de financieele toestand toe laat Wethouder THOMSEbi kan zich niet voorstellen, dat deze hefting voor de betrokken menschen van zoo overwe gend belang js. Spr. meent, dat het billijk is, <Jat een kleine vergoedinö; wordt geheven. Spr. betwijfelt, of oe Raad er goed mee zal doen, als hii het yoprstel van B. en W, afwijst, want dan wordt een onbillijkheid bedreven, De schippers b.v. moeten wel betalen. Uit een financieel oogpunt acht spr. het niet van belang, maar uit een bilHik- heidsoogpunt dient iets geheven te worden. Wethouder WESTER HOF zegt, dat dc heer Thomsen in principe gelijk hééft, maar de kademuren kosten zoo veel geld, dat daar tegenover een ver goeding moet staan. Verder gaat de vergelijking niet op. omdat de schip pers er wonen, terwijl de autobushou- ders en vrachtrijders er slechts tijde lijk vertoeven. Spr. wil daarom de pa ragrafen b. c. d en e uit de bijlage schrappen. De heer KEIJSPER gaat accoord met hetgeen de heer Westerhof zegt Het zal een race op de bedrijven worden. Er worden den laatsten tijd in Alk maar voor ellendige dingen bekeurin gen gemaakt. De verordening zal veel moeilijkheden opleveren. Vraagt men een standplaats voor een wagen, dan moet de vergoeding niet hooger dan t2.— per jaar zijn- (De heer SLUIS komt ter vergade- VOORZITTER zet den heer Sluis in het kort uiteen, waarover de bespre kingen gaan. Men wil een vergoeding heften van autobushouders en vracht rijders. Hierna >vordt besloten deze bepalin gen te laten vervallen. De VOORZITTER voelt niets voor de bezwareri, aangevoerd tegen punt c. Iedereen, die openbaren grond gebruikt, moet daarvoor betalen, omdat merj meent, dat een particulier, die een handkar ergens plaatst, in zijn eigen belang handelt. De heer KEIJSPER stelt voor f2.—1 te heffen. De heer VEEN stelt voor, punt c te schrappen. De heer KEIJSPER kan zich inden ken, dat een bakker, groenteboer of melksHiter moet betalen. Spr. meent, dat slechts zii betalen moeten, die een vaste plaats hebben. Wethouder RINGERS ondersteunt ’j voorstel van den heer Keijsper. De heer VAN DRUNEN merkt opj dat een timmerman, die zijn wagen een oogpnblik voor zijn werkplaats zet verplicht werd, den wagen weg te ha len. Spr. wil daar geen geld van heffen De VOORZ1TTÉR antwoordt, dal deze zaken niet verward moeten wor den. In nauwe straten mogen geen wa gens staan, ook al zou men er geld voor willen betalen. B. en ,W. zouden dit ook nimmer toestaan. Maar in bree- de straten is er geen bezwaar tegen. Mevr. WESTERHOF-KOQPAL zegj dat in zoo’n geval al eens met proces verbaal gedreigd is. De VOORZ1 TTER -noemt dit een ver keerden uitleg van de verordening. Mej. CARELS^ wil aan de verordening toevoegen, dat uitgezonderd worden de wagens, die tijdens de werkuren, voor het bedrijtsperceel staan. Wethouder WESTERHOF meent, dat de commissaris dit uitmaakt. De VOORZITTER ontkent zidks. LML is aan B. en W. Reeds dadelijk in „Tota Pulohra” ran B. in, evenals behouden

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1925 | | pagina 7