I Koord flollandsch Dagblad. Tweede Blad. ALKMAAR. - 19» JAARGANG. MAANDAG 15 JUNI 1925. HET ONGEVAL OP DEN KENNEMER- 4 STRAATWEG. Rond do verkiezingen. o jeblazen, wordt „Roomsche blydsch.ip" sde di< begin van den oorlog. Als Lijn n, dan hadden we zeer spoedig motorry- bracht en dat mede den keuringsdienst listen. Denk maar voerde propagandaleuze „Ontwapening” ’t Nieuwe program in België, waaronder de i men, eischte een contingent soldaten 3 keer zoo ger waren. De vrouwen hebben meer in de politiek, dan zij wellicht zelf Nu alle stryd om de plaatsen op de lyst gestreden is, zullen ongetwijfeld alle katholie ken hun parool weten van No. 1 te stemmen van de Roomsche lyst. Er is voor de eenheid in «nze partij ge vaar geweest, doch de Nederlandsche Katho lieken hebben zelf dat gevaar bezworen. Ons program staat vast. Na overleg en ouderlingen strijd in het ten slotte met alge meens stemmen vahtgesteld. Alle Katholie ke candidaten hebbep dat programma onder- teekend en zullen voor de verwezenlijking daarvan werken en strijden. E ris gevaar, dat onze Katholieke party op I NIEUWE ZAAK. De firma Herin. C. Kloet, die hier ter stede reeds meerdere filialen heeft, opende Zaterdag een banketbakkerij in het perceel Laat 219, waar voorheen de Coöp. Ver. „Ons Belang” hare zaak had. Deze nieuwe ban ketbakkerij ziet er keurig en frisch uit, ter wijl een flinke, ruime etalage een goeden l.jjk geeft op hetgeen door de firma Kloet gepro duceerd wordt. Tpr gelegenheid van de opening was de winkel met een schat van bloemen versierd. ATHLETIEK. W'ij verwijzen on» lezers naar onze sp< rt- rubriek op het hoofdblad, waarin voorkomen do vele uitslagen der athletiek-wedstryden te Helder. Verschillende Alkmaarders oeh lal den bij deze wedstrijden een prijs, nd. de heeren J. den Bakker, Nadort en Blok, ter wijl de heer Stins kampioen polshoogsprin- gen werd. WINTERZORG. Alhoewel de zomerwarmte alerminst doet denken aan de kachel, althans velen zullen er niet aan denken, de afdeeling „Winterzorg” van den Volksbond maakt hierop een uit zondering. Zoo zachtjes aan moet deze ver eeniging weer aan inkoopen van brandstof fen beginnen, wil men tenminste den goed- koopem zomerprtj» AMaen bedingen. Het spreekt vanzelf, dat het bestuur in dezen af hankelijk is van de leden, die wekelijks voor winterprovisie sparen. Het gaat er maar om, zijn de leden klaar om te bestellen, want by de bestelling moet tevens betaald worden. De leden doen daarom eens extra hun best, daar dit tenslotte toch hun eigen vorodeel is. Woensdagavond a.s. ten 8 uur zal in „St Willibrord” een ledenvergadering worden ge houden met het doei een en ander nader te bespreken, ook wat betreft het bestellen en het in ontvangst nemen van bijbetalingen. Het is dus van het grootste belang, dat de leden deze vergadering bywonen, en zoo zy zelf niet kunnen dan'toch in ieder geval een vertegenwoordiger zullen zenden. Naar wjj vernemen is de toestand van Mej. H., het slachtoffer van het auto-ong-duk p den Kennemerstraalweg, nog ongeveer het zelfde, hoewel eenige verbetering te consta- teeren valt. ALKM. BAD- EN ZWEMINRICHTING. Genomen baden van 7 Juni tot en met 14 Juni: heeren 1247, dames 972, onvermogend 289. Totaal 2508 baden. Hoogste temperatuur 74 graden. LICHTEN OP. Hedenavond voor rijwielen en tuigen om 9.51 uur lichten op. BIJLAGEN TOT DEN RAAD. Benoeming onderwijzend personeel Gymnasium. Onder overlegging van het betreffend advies van den inspecteur der. Gymna sia 'hebben curatoren van het gymsa- shim de eer den Raad bij dezen voor te dragien voor een tiideliike herbenoe ming namelijk voor den cursus 1925- 1926; als teerares in het Dütsch, Mejuf frouw L. A. Maas; als leeraar in de Oude Talen, den heer P. Brommer; als leeraar in de Natuurlijke Historie, den heer J. W- Wichers. Bouw schooi op Rochdale. Verbouw pand Langestraat 85. Onder punt 10 van hun werkprogram (bjjl. nr. 13 van 1924) vermeldden B. en Wdat het in hun voornemen lag, een voorstel by den Raad in te dienen tot het stichten van een nieuw gebouw voor de 5e gemeenteschool. De vernieuwing van deze school was reeds eenmaal een punt van behandeling in den Raad. De oudercommissies van de le, en 5e gemeenteschool wendden zich bjj adres van 6 Dec. 1921 tot den Raad met het verzoek, door nieuwbouw verbetering te brengen in den beetaanden toestand. Het voorstel van B. en W. van 29 Augus tus 1922 (bijl. nr. 127) trachtte een oplos sing te vinden door een verbouwing der scholen. Naar aanleiding van de beraadsla gingen over dit voorstel in de vergadering van 7 September 1922 besloten B. en W., op nieuw te overwegen boe in een betere huis vesting ware te voorzien, mede in verband mt het voorstel van de Raadsleden J. Wes- terhof c.3. d.d. 20 November 1922, om te be sluiten tot den bouw van twee scholen, een bij de Bleek ersloot en een op de Paarden markt, welk voorstel in de Raadsvergadering van 23 November 1922 in handen van B. en W. werd gesteld om bericht en raad. By de hernieuwde overweging van deze aangelegenheid rees ook by B. en W. de vraag of het juist zou zyn de school op de zelfde plaats in een nieuw gebouw te huis vesten. Zij meenden ten Motte aan een an der terrein de voorkeur te moeten geven, aangezien het aantal leerlingen, dat uit het buiten de Singelgracht gelegen stadsdeel af komstig is, langzamerhand vry belangrijk is geworden en nog steeds groeiende is. In No vember j.L was het -totaal aantal leerlingen van de 2e tot en met 5e gemeenteschool 887. Van deze leerlingen woonden niet minder dan 452, dus meer dan de helft buiten de Singelgracht Waar het voor de hand ligt, dat de bevol king in de oude stad niet zal toenemen en de nieuwe stadswijken een steeds grooter aantal leerlingen zullen leveren, hebben B. en W. gemeend, de aanwijzing van een terrein in het nieuwe stadsgedeelte te moeten verkie zen boven herbouw op hetzelfde terrein aan de Nieuwesloot. Met het oog op de ligging van de school aan de Snaarmanslaan, de eenige gemeente school die buiten de Singelgracht ligt, kwam het B. en W. gewenscht voor, thans in zuid- oosteljjke richting een school te stichten, waartoe de meerderheid van B. en W. zou wenschen te bestemmen het terrein tusseben Bleekerskade en Molenkade. Deze school zal kunnen worden bezocht in de eerste plaats door kinderen van de gezin nen, wonende in het complex der vereeniging „Rochdale", in de onmiddelljjke nabijheid ge legen en eveneens zoowel door leerlingen uit de Nieuwpoortslaan als door die uit de Land- straten en de omgeving daarvan. De Inspecteur van het Lager Onderwijs kan zich met de aanwijzing van dit terrein (waar op ingevolge art. 23, le lid, lett. a, der La- gfr-ondorwijswet 1920 de goedkeuring van de Gedeputeerde Staten moet worden ge vraagd) jrereehigen. B. en W. hebben voor dezen bouw een plan doen ontwerpen, waarmede zoowel de com missie van bestand voor de publieke werkerf als die voor de financiën hare instemming hebben betuigd. De kosten worden met inbegrip van de waarde van den grond globaal geraamd op 109.800. Het ontworpen gebouw biedt ruimte zoo noodig voor 7 klassen, terwijl de bouw van een gymnastieklokaal in het plan is oegre pen. De klasselokalen hebben overeenkom stig den eisch van art. 7 van het Koninklijk I besluit van 15 Februari 1924, 8. 48, plaats voor 48 leerlingen. De stichting van dit gebouw zal dernalve tengevolge hebben de onttrekking van het tegenwoordige gebouw der 5e gemeente school aan zy’ne bestemming. Het ligt vodr de hand dat B. en VV. hebben getracht aan het gebouw een nieuwe bestemming te ge\en om nog zooveel mogelyk van de daarin aan wezige loealiteiten profijt te trekken, al dan niet na verbouw. B. en W. stellen voorop, dat de oostdyke vleugel van het gebouw’ evenals de weste lijke tot gymnastiekzaal zal kunnen worden verbouwd. Het plan daartoe, onderdeel van een algemeen plan tot den bouw van gym nastieklokalen, hopen zij den Raad binnen- kort voor te leggen. Het zou wellicht overweging kunnen ver dienen, het middengedeelte van het gebouw aan te wyzen voor de huisvesting van het politiebureau, dat reeds geruimen tyd drin gend behoefte heeft aan andere en meer Rea liteiten dan die het op dit oogenblik ten dien ste staan. Over de vraag of en in hoever hot denkbeeld van verplaatsing van het politie bureau naar de Nieuwesloot voor verwezen lijking vatbaar is, plegen B. en W. nog o ver leg. Zy komen daarop by afzonderlijk voor stel nader terug. Wel meenen zij hier te moeten opmerken, dat de mogelijkheid van die verplaatsing mede wordt beheerscht door 'de beslissing op de vraag of een niatwe breede verbinding zal tot stand komen tvs- schen de Langestraat en de Nieuwesloot. B. en W. hebben deze verbinding doen opnemen in het in bewerking zijnde ontwerp van 'net nieuwe uitbreidingsplan, dat zij eerst laags aan het oordeel van den Raad zullen onder werp An. De tegenwoordige vertrekken van het pc- litiebureau kunnen worden toegevoegd aan de secret arie-lok^en. Zooals uit het scïuts- plan blijkt, zal »t mogelyk zyn, de uiinte links van. de gang te bestemmen voor hot inrichten van vertrekken voor Je afdeeling financiën, verificatie en controle, tot de voi- ming waarvan B. en W. in bijlage nr. 64 het voorstel deden. Dit plan zal te meer voordeel bieden wanneer de benedenverdiejring - an het aangrenzende pand Langestraat 87. hans in gebruik by de recherche, ter beschikking wordt gesteld van den Gemeente-ontvangor. Het zou dan gelukt zyn, de comptabele bu reaux byeen te huisvesten, wat vr. de admini stratie en voor het publiek een "root gerief zou beteekenen. Het overbrengen van het ontvangkantoor naar het pand luvnzaai, wviuvu uwZ den 1 gemeentewerken geraamd op voor Je stadsbibliotheek op De bewaking en het schoonhouden van da gebouwen Langestraat 85 en 87 zouden zyn op te dragen aan den concierge der openbare leeszaal, voor wien als dienstwoning zou zyn in te richten het bovengedeelte van het pand Langestraat 87, thans in gebruik by den con troleur. Ten aanzien van do bestemming van het gebouw in de Doelenstraat, waarin de 'eet zaal thans is gehuisvest, zal nog een beslis sing moeten worden genomen, waaromtrent B. en W. nader een voorstel zullen doen. In het advies dor commissio van hjjsta’id voor de financiën wordt door een deel uier Commissie eenig voorbehoud gemaakt ten opzichte van de openbare leeszaal en boeke rij. De vrees wordt uitgesproken, dat Je over brenging hoogere uitgaven voor de vére-sni- ging tengevolge zal hebben en dientengevol ge hooger subsidie, een consequentie waar tegen ook met het oog op de mogelijkheid dat voor een andere leeszaal subsidie zal worden gevraagd, bezwaar wordt geopperd. B. en W. weten niet in hoever de laatste verwachting gegrond is. Do meerderheid van hun College kai> dit bezwaar met klemmend Ook met de tuberculosebestrijding staan I wjj vooraan. I Maar de regeering kan niet meer doen I Jan mogelyk was. Ook de gulden moest veilig gesteld worden. Daarbij heeft een ieder be lang. Ziet maar de ellende der inflatie in Duitschland, Hongarije en ook België. De regeering verdient voor haar werken allen lof. Ons program bevat geen paradepaarden, zegt spr., en hy bespreekt enkele punten daarvan. Wjj eischen geen ontwapening, dat is een onmogelijkheid. Een Katholiek kan niet voor de bewapening zyn krachtens zijn principe. De taak der Katholieken is te zor gen, dat wy behouden wat wjj hebben. Wij moeten geen zakenkabinet hebben, maar op nieuw een christelijke regeering. Geen andersdenkende stemt op onze katho lieke lyst. Als een socialist niet rood stemt, noemt men hem verrader. By ons is dat niet minder het geval. Geen enkele man kan invloed uitoefenen in de Kamer. Wil men eenigen invloed uit oefenen dan moet men dat in de fractiever gaderingen doen. Daarom waarschuwt spr. tegen de R. K. Volkspartij. Geen verdeeldheid onder da Katholieken, doch eendrachtig samenwerken op 1 Juli a.s. Ais ’t ooit zoover zou komen, dat in onze party een splitsing zou komen, dan is het met onze macht en kracht gedaan en gaan we weer naar het verval der Katholieken terug. Spr. besluit met zijn gehoor aan te spiren vóór alles trouw aan de party te zyn: Wy mogen mot goede hoop den uitslag tegemoet zien, als we allen stemmed No. 1 van lyst 23, wat wy Katholieke Noord-Hollanders, be woners der lage landen, aan de eer van Kerk en Maatschappij verplicht zyn. Een hartelyk applaus beloonde de rede van den heer v. d. Bilt. Als „Crescendo” een kort stukje muziek heeft gi aangeneven, waarna een korte pauze wordt gehouden. Een nummer van Crescendo, ging de rede van den heer Chr. Jansen, No. 4 van do can- didatenlyst vooraf, waarna de man van den Roomscben middenstand het woord verkreeg. De heer Jansen zou spreken over „Waar achtigheid of avontuur”. Overal in den lande heeft men de tenten op de politieke kermis opgeslagen en overal trekt men ter propaganda uit, hoewel in vroe gere jaren, voornamelijk ook nog in 1918, de stemming voor de politieke zaak veel geestdriftiger was. Hoe komt dat? Daar is veel veranderd in de maatschappelijke positie van een ieder en dat heeft de geestdrift verslapt Toen er veel verdiend werd, kon men gemakkelyk opgeven van de groote solidariteit Thans zyn»er velen minder wegwjjs op het poli tieke pad. Men vraagt wie de schuld is van dien achteruitgang en de stemming is heel Wat graden gezakt Maar dat moet anders worden, zelfs al zouden wy op 1 Juli het millioen stemmen halen, dan nog is dat niet voldoende, als bij dat aantal niet Je over tuiging is. De waarachtigheid van onze zaak vraagt geestdrift en daartoe moeten alle Katho lieke medewerken. Deze is noodig in ’t be lang van heel het Nederlandsch volk. Wij moeten er voor zorgen, dat op 1 Juli a.s. van de Bilt op onze Roomsche Noord- Hollandscbe lyst veilig wordt gesteld. (Ap plaus.) Wy moeten in deze do waarachtigheid bo ven avontuur stellen. Sp. gaat het aantal lysten van ons stem biljet na. Allereerst de zoogenaamde een manspartijen. Tot de aanhangers laar van wil spr. in ’t algemeen iets zeggen. Men kan toch het belang van het land niet dienen met louter de Olympiade voor te staan, of het belang der meest kleinzielige vrydenkery-te dienen. De kleine partyen op zy zettend, k»mt spr. er toe te constateeren, dat toch maar altijd de oude groepeering weer boven komt. Do li berale, socialistische en christelijke groepen komen weer in hun onderscheidene voraen in 't strijdperk. Spr. gaat de tactiek der liberalen na. /ei gens hun verkiezingsplaat, deugt, er noch rechts noch links iets. Maar wat dan wel? ’t Is ver te zoeken, achter op de plaat. Men wil welvaartspolitiek stellen boven geloofsver deeldheid: Men wil in dien hoek bouwen zonder grondslag van beginsel. En op los zand gebouwd zal ook de bovenbouw spoe- "ig neervallen. Neen, dan ziot men ook, hier en overal elders dat het Christendom een regeering kan bouwen, waarop gesteund kan worden. Denk aan Belgie, denk aan 't naaste verleden aan Duitechland en denk dan aan Oostenrijk, waar de Katholieke bondspresident zyu land redde van den ondergang, ook al dreigde hem de kogel van den sluipmoordenaar. Ook behandelt spr# de sociaal-demoeratie. Men heeft voor de propaganda het „in dit teeken”, van ons gegapt, 't Getuigt niet van vindingrijkheid dier jonge krachtige par.y. Nationaal kunnen zij zich groot houd?n, maar men moet hun internationale politiek laten rusten. Waarachtigheid vindt men hiet by de socia- eens aan hun thans ge- a is hun leuze thans, doch de feiten zyn anders, 't Nieuwe program in België, waaronder de socialisten aan de regeering zouden Jeelne- groot als hier. Denk eens aan, wat Vlie- deed in ’t begin van den oorlog. Als zyn zin was gedaan, dan hadden we zeer spoedig in den oorlog'gezeten. Men mag deze regeering toch niet als de meest reactionaire voorstellen, daarvan ge tuigen de feiten in Genève anders. Daar moe ten NeerlauJ’s daden zelfs verzwegen wer den om hun grootheid. Tegen al het gevlei der socialisten uaar de katholieke kiezers om hu i stem, moeten wy de waarachtigheid boven avontuur stel len. (Applaus). Schaper zegt, dat bet thans niet mogelijk is om een minister van financiën populair te doen worden. En dat is ook zoo. Is bet niet beter een loonsverlaging te heb ben met een gulden van 100 cent, dan een verhooging met een gulden van 30 cent. Laat men gerust de daden der regeering .wegen op een goed» weegschaal Zonder an dere invloeden daarbij gebruikend, zal ue waarachtigheid het winnen van het avontuur. Spr. wil ook eens het woord tot de zooge naamde jongeren richten. Tot de jongeren te behooren, staat wel eens deftig en flifik. Maar we kunnen nog veel van de ouderen leeren. Onze party is niet van de laatste zes maan den en de ouderen hebben ons de waarach tigheid geleerd. Vroeger hield men niet van avontuur, ook niet in eigen kring. Want daar moet spr. ook vooral tegen waarschuwe i. We hebben lang geleefd bij de gunst der li beralen. Doch daarvan hebben Schaop.nan, Broere Thym en anderen ons losge vocht en. Door heel ons volk is een schok gegaan (n men yolgde die groote mannen na. En r.'et de groote resultaten die wjj hebben bereikt. Die moeten wjj behouden. Reehtstreeeks staan wy tegenover .le so cialisten. Geen katholiek kan socialist zyn. Nooit mag men zich laten vangen door een schotel linzensoep, eenig materialisdsch voordeel. Wij moeten opnieuw geestdriftig worden. Alles moet er op worden gezet om de -irer- derheid te behouden, om in Helder den eer den zetel te behalen en in heel Nederl nd het millioen. Het is de plicht van een idler daaraan mede te werken. We moeten in onze zaak niet alleen zien te winnen, doch ook zien dat wy niets ver liezen. Want we hebben veel te verliezen. Wy moeten zoo noodig een offer brengen, er zyn zooveel offers gebracht. Wjj moeten ons persoonlijk inzicht prijs geven aan het landsbelang. Wy moeten stemmen met geestdrift en met Schaepman zeggen ,.ik geloof en ik stryd." Wy hebben noodig waarachtigheid boven avonturen, ook in ouze politiek en dat moe ten wy toonen door op 1 Juli te stemmen op No. 1 van de Lijst van onze Roomsche Staats party, op No. 1 van lijst 23 Als „Crescendo” het bekende lied van -tkn grooten Dr. Schaepman „Aan U O Koning der Eeuwen" heeft ingezet, dat de aanwezi gen uit volle borst meezongen, is het einde van de meeting genaderd. De voorptter brengt de aanwezigen en de beide sprekers dank en brengt dan nog een bijzonder woord van hulde aan den heer v. d. Bilt, die in den loop der tyden zich zco’n uitstekend vertegenwoordiger van de katho lieke zaak heeft getoond in de Tweede Ka mer. Met den Christelijken Groet werd de bij eenkomst gesloten. DE POLITIEKE MEETING TE PURMEREND. Het overbrengen van het ontvangkantoor rJ langestraat 87 verdient cok daarom aanbeveling, omdat het gebouw L>-n- gestraat 106. waarin het thans is ou lerge- En daarvóór stemden alle partijen, ook dc de christelijke regeering. Dezu regeering mag niet aansprakelyk ge steld worden voor de ellende der mobilisatie. jgeering het land niet ten dat moest zy ingrijpen. jker was het geweest tot na de verkiezingen te wachten, maar dat was niet het belang van den staat. By dat ingrijpen moest het belang van de gemeenschap boven dat van den enkeling of 'n enkele groep gesteld worden. En toch is er geen regeering geweest, die zooveel sociale wetten heeft gemaakt. Spr. geeft daarvoor de cijfers van ouderdoms- en invaliditeitswet en dergelyke. Te Genève is gebleken, dat wij aan de spits stonden met onze sociale verze kering. Deze regeering deed wat ze kon, metr dan menige andere regeering die men democra tisch noemt. Spr. haalt vervolgens de legerwetten aan, o.a. de militiewet-van Dyk, waardoor slechts _‘en soldaat uit een gezin moet opkomen. In andere landen zyn de militaire lasten veel zwaarder. In België zijn meer onderofficie ren dan hier soldaten. En tooh hebben de socialisten daar meer invloed op de regeering dan hier. Spr. behandelt ook het onderwijsvraagstuk. Voor ons, Katholieken, is het voornaamste do Godsdienstige opvoeding en daarom ei- seben wy voor ’t katholieke kind, Katho liek onderwjje. Geen land, dat een onderwijs wet heeft als Nederland. Daarvoor hebben wjj jaren gevochten, Scbaepmar^ onzen eman cipator volgend, en de overwinning behaald, behaald. In geen land is zooveel beschikbaar ge steld voor de Volkshuisvesting als hier. Niet minder dan 700 millioen, waren herbergt, eerstdaags door Jezen t*-k van dienst zal worden Outruimd. Verlaat e<-k de ontvanger het gebouw, dan kan de ge meente voor dit gunstig gelegen perceel in z(jn geheel gemakkelyk een andere bestoaa-1 ming vinden. Ook ten aanzien van liet pand Langestraat 85, dat binnenkort door zyn huurders ont ruimd zal zyn, zal de gemeente thans de toe komstige bestemming hebben te regelen. B. en W. brengen dit hierbij ter sprake, cmJat de Raad er allicht prys op zal stellen, ook ten opzichte van dat pand te weten op welke wijze dit perceel zal worden benut in aan sluiting aan het plan dat zy hiervóór hebben ontvouwd. De meerderheid van B. en W. zou dit ge bouw wenschen te bestemmen voor tweeërlei doel, en wel de benedenverdieping voor huis vesting der openbare leeszaal en boekerij, do bovenverdieping voor het onderbrengen der stadsbibliotheek en prentenverzameling, als mede voor kamers voor den archivaris, den adjunct-archivaris en den klerk. Het is van algemeene bekendheid, dat de ojtenbare leeszaal en boekerij niet beschikt over loealiteiten waarover deze belangrijke instelling de beschikking zou behooren te hebben. Vergelijking met openbare leeszalen elders, ook die welke niet aan de tegenwoor dig door deskundigen gestelde eischen opant woorden, toont ook voor dengene, die dit niet reeds uit eigen ervaring weet, voldoende dui delijk aan, dat, zoodra het eenigszins moge- lijk. is, een andere meer met karakter der in stelling in overeenstemming zynde ruimte moet worden gezocht. Naar de meerderheid van B. en W. meent, doet deze gelegen heid zich thans voor. Het pand Langestraat 85, met een ruime suite gelijkvloers, zal ook volgens het oordeel van het leeszaa'.bestuur met geringe kosten zyn in te richten tot een leeszaal welke zoowel uitwendig als wat be treft haar practische geschiktheid aan rede lijkerwijs te stellen eischen voldoet. Aan de achterzijde zou een kleine uitbouw moeten worden aangebracht, o.a. voor het stallen van rijwielen, waarmee men uit de Breestraat toegang verkrijgt. Het verzenden van boeken naar de corres pondentschappen zal ook aan de Breestraat- zjjde kunnen plaats hebben, zoodat het loo- pen met rijwielen of kisten in de fraaie gang kan worden vermeden. Het is bekend, dat de Vereeniging voor het gemeentegebouw in de Doelenstraat, dat zy thans in gebruik heeft, een huur betaalt van 400 per jaar. Het ligt voor de hand dat net deze huur niet kan worden volstaan voor de* nieuwe loealiteiten, welke een belangrijk Jeel vormen van 't perceel dat de gem. aankocht voor 31.000. B. en W. méenen in overeen stemming met het advies van den directeur der gemeentewerken te moeten voorstellen Je huur te bepalen op 1330 per jaar. Na mens het leeszaalbestuur werd medegedeeld dat het geen hooger subsidie zou noodig heb ben wanneer de huur niet verhoogd wcl’ot het betalen van de huur welke de gemeente voor deze lokalen zou moeten vorderen, ver klaart het zich niet by machte, vooral niet omdat deze exploitatie ook overigens by deze ruimere huisvesting grootere uitgaven met zich zal brengen, welke het bestiftr evenwel op andere wyze zal trachten te bestrijden. Dit in aanmerking nemende, meenen B. en W. de belangrijke verbetering welke hier geldt, mogelyk te moeten maken door den Raad in overweging te geven het subsidie met het meer aan huur te vragen bedrag te verhoogen. Het bovengedeelte van het gebouw zou kunnen worden benut voor de stadsbiblio theek en voor vertrekken voor het persom'eL Dit zal een zeer gewenschte uitbreiding zyn van de thans daarvoor beschikbare ruimte. Het door de overbrenging der stadsbiblio theek vrijkomende deel van het archief- en museumgebouw kan dan worden bestemd vr. een betere opstelling van den museum-inven- taris, welke thans door gebrek aan ruimte in velerlei opzicht niet tot zyn recht komt. Im Nieropkamer in het stadhuis zou dan waar schijnlijk kunnen worden ontruimd en voor commissiekamer worden bestemd. Wordt de stadsbibliotheek in het Bovenge deelte van het pand Langestraat 85 ondergo- bracht, dan wordt tevens het voordeel ver kregen dat er een nauw verband kan wor icn gelegd tusschen die bibliotheek en de open bare leeszaal en boekery. Het kan net ge bruik van beide verzamelingen slechts ten goede komen wanneer de bezoekers in één gebouw toegang kunnen verkrijgen tot de twee boekerijen. De leiders der beide verza melingen kunnen op allerlei wijze samenwer ken om de daarin bijeengebrachte schatten v. wetenschap en kunst zoo gemakkelyk mogo- lyk voor ieder toegankelijk te maken. Wel zal het gewenscht zyn, bjj deze oplos sing een rechtstreeksche verbinding aan te brengen met het museumgebouw door middel van een gang langs de archiefbewaarplaats, uitkomende op de gang van het perceel Lan gestraat 87, en een uitgang op de trap door dat pand, toegang gevende tot de aangren zende verdieping van het pand Langestraat 85. De kosten, te maken voor de openbare leeszaal, worden door den directeur der 2600, die 4600. 1 Juli niet zou zyn „millionair", dat wij zeg- gen, dat de partij niet het getal van één millioen stemmen zal uitbrengen. Er is gevaar, Jat onze Katholieke parrjj op 40 duizend en „Haarlem” niet zyn 39 dui zend stemmen zal uitbrengen. En toch kan dat, zelfs kunnen die getallen met 1000 en 500 worden overschreden. Aan u kiezers do taak daarvoor te zor gen. Daar is wel stemplicht volgens de wet, doch de Katholieken hebben ook een zode- lyken stemplicht. Al wat links is, gaat er thans op uit, de ontevredenen te vangen. Men zegt: dit en dat zal by ons beter worden. Maar dat was ook de belofte van den duivel,- die zeide: „dat alles zal ik u geven als Gy my aan bidt. Men zal de christelijke regeering veel ver wijten. Maar spr. zegt, dat onder dez-slfde omstandigheden geen regeering het beter had kunnen doen. De regeeringen der groote landen beloerden ons van alle kanten. Onze strikte neutraliteit handhaven was moeilijk, maar het gelukte, al kon men niet voorko men, dat 1300 millioen voor, mobilisatiekos- ten moest worden uitgegeven. En daarvóór stemden alle partyen, ook de 8. D. A- P., die nu dat cijfer uitbuit tegen de christelijke regeering. Dezu regeering mag niet aansprakelyk ge- f* En wilde de rei onder zien gaan, Gemakkelyf De politieke meeting, welke werd gehou den op 14 Juni in het Heerenlogement te Pur- merend, mocht zich niet in die belangstelling verheugen, welke andere openluchtmeetings in Purmerend ondervonden. Aanvankelijk Met het weer zich niet zoo bijzonder goed aanzien, wat op het bezoek van grooten in vloed zal zjjn geweest. Te ruim half drie werd de door circa 200 personen bezochte meeting, door den heer F. Middelhoff Jr., voorzitter van de R.-K. kies- vereeniging te Purmerend, namens de kies- vereenigingen uit den omtrek, op de gebrui kelijke wjjze geopend en daarbij het welkom aan de beide sprekers en de aanwezigen toe geroepen. Hierna werd een muzieknummer door „Crescendo gegeven, welk corps op het ter rein aanwezig was en de meeting opluistcrdc. Dan volgde de rede van den heer Ch. v. d. Bilt, lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal, met als titel: „Er is gevaar”. De heer v. d. Bilt constateerde met vreug de dat zoovele dames op deze meeting aan wezig vloea vermoeden. Het is, zegt spr. in onze party evenals ook elders, nóg al stil in de politiek. Trou wen wjj zyn ook niet van de party van den grooten mond. Spr. zou spreken over het gevaar dat er is ook in onzen kieskring is er wel eenigs zins gevaar voor den derden zetel, wat na tuurlijk een groot gevaar voor de geheel» partjj inhoudt.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1925 | | pagina 6