„ONS BLAD” I Bureau: HOF 6, ALKMAAR. - Telefoon: m I Mwertentieprijs: f Korte Berichten. FEUILLETON. MISDAAD EN STRAF. 1 BUITENLAND. Abonnementepr^sf er Kwanau voor Alkmaaf oor buiten Alkmaar f 285 Let Oefllusfrterd Zondzt^abferf '6.60 fT Booger. Rn alle abonné’s wordt op aanvrage gratia een polia verstrekt welke hen verzekert tegen ongevallen tot een bedrag van f 600, UIT DE PERS. Van een dokter, die zich zelf genas. f 200,—, f IOO,—f 60,--, f 36,—.Tïgj BINNENLAND. I Van 1—5 regels 11.25; elke regel meer f 0.29; Yedaè I per regel f 0.75; Rubriek „Vraag en aanbod* bj| vxx uitbetaling per plaatsing f 0.60. f 400, Verspreide Berichten. Roode Kopzorgen. m vwo rusruiKO irati W.e«.da( St JaU IMS postgiro ihsul lOe jaargang o en op het vraagstuk (Wordt vervolgd.) I f bereikten ongehinderd de hebzucht ;elaten! wintig- De gezant van Sovjet-Rusland te Parijs, Krassin, is te Perpigan aangekomen. Hij koestert het voornemen, zijn vacant ie in het mondaine oord Vernet-les-Bains door te bren gen. De Itaiiaansche bladen melden uit Ar gentinië, dat de commissie voor buitenland- sche zaken van het Argentynsche parlement zich uitgesproken heeft voor wederdeelanme r UIT HET DUITSCH. niet bewijzen. Nommer twee: Lijst van de wi<Qia nu .'.....7 U DE TROEBELEN IN CHINA. De buitenlandsche kamers van koophandel te Sjanghai hoopten, dat er een regeling van alle geschillen kon worden verwacht, nadat zij zich bereid hadden verklaard, gemengde gerechtshoven in te stellen en een beperkt aantal Chineesohe vertegenwoordigers tot den gemeenteraad toe te laten. Eergisteren zou een conferentie met de Chineesche kamer van koophandel plaats vinden, ter bespre king van deze kwesties. Deze conferentie werd echter afgezegd en de Chineesche ka mer van koophandel heeft een verscherpten boycot voor de Engelsche en Japansche goe deren afgekondigd, die 1 Augustus zal in gaan. De Chineesohe kooplieden, die zich niet daaraan houden, zullen worden beboet. Bovendien wordt geëischt, dat alle verzeke ringen bij Engelsche of Japansche maat schappijen worden ingetrokken. Twee Chineesche bladen, die de verklarin gen van Chamberlain in het lagerhuis had den gepubliceerd, werden geboycot en moes ten ophouden te verschijnen; zij zullen niet meer worden toegelaten alvorens zy een reeks van eischen hebben aanvaard. Telegrammen uit niet-Ebgelsche bron uit Kanton melden, dat de Engelsche consul alle Engelsche onderdanen aanraadt Woetsjou te epens den stipten boycot, <fle de Engelschcn wordt toegepast. De opstelt socialistische economie als econo misch en politiek doel." M. a. w. de S. D. A. P. is volgens hem van den ouden stam ontaard; er moet een nieuwe organisatie komen, die wederom perspectie ven weet te openen op het roode beloofde land, terwijl de 8. D. A. P. hare volgelingen maar in de dorre woestijn der reformistische politiek laat versmachten. Ondanks alle schitterende triomfen vindt de heer Stenhuis het in de 8. D. AP. een suffe boel. Hij wil harder loopen dan de hardloopers; zooals er ook onder de katholie ken z|jn, die voor bun dierbare wenscheljjk- heden de practische mogelijkheid voorbij zien. Met dit al kan de impetueuze natuur van het nieuwe Tweede Kamerlid aan de 8, D. A. P. nog vele kopzorgen berokkenen. Zijn aanloop op eigen houtje naar den tooden heilstaat zou de party slechts kunnen scha den, zooals elk ondernemen, dat een organi- satieeenheid bedreigt, nadeelig zoo niet funest in zijn gevolgen moet zyn. komen van het zytarborgverdrag een zoo be langrijk novum zal vormen, dat het niet -zon der terugslag zal blüvea op de toestanden in het bezette gebied van de bezetting. De ryksregeering veiklaart zich voorts be reid verdere arbitrageverdragen, analoog aan de desbetreffende bepalingen van het Vol- kenbondsstatuut, te sluiten. De nota roert dan de uitzonderingsgeval len aan, door de geallieerde regeeringen voorzien, waarin een gewapend optreden van den eenen staat tegen den ander geoorloofd zal zyn en spreekt de meening uit, dat de briefwisseling tusschen de Fransche en En gelsche regeering slechts zoo verstaan kan worden, dat in deze gevallen, naar de mee ning der geallieerde regeeringen, een gewa pend optreden kan volgen zonder eenige voorafgaande objectieve gebeurtenis. De nota vermoedt, dat, zoo het geval zich voor deed, de beslissing over het geoorloofde van represailles in zake vergoedingsverplichtin- gen voorbehouden blijft aan het eenzijdig oor deel der geallieerden, Hierdoor zou den geal lieerden by verdrag het reaht worden inge ruimd zonder voorafgaand objectief onder zoek gewapenderhand tegenover Duitschland op te treden, zoodra zij meenen, dat Duitsch land inbreuk hééft gemaakt op de bepalin gen over de demilitarisatie van het Rijnland. Dé rijk*regeering spreekt de hoop uit, dat baar bezorgdheid op deze punten door de ge allieerde regeeringen zal kunnen worden weggenomen. Het derde deel van de nota behandelt het vraagstuk van Duitschland's toetreden tot den Volkenbond en wfjst er op, dat de be zwaren, die van Duitschen kant gekoesterd worden tegen het op zich nemen van de ver plichtingen, die voortvloeien uit art. 16 van het Volkenbondsstatuut, niet uit den weg zyn gcruimdj daar het gevaar blyft bestaan, dat Duitschland, als ontwapende staat temidden van sterk bewapende buren en gelegen in een centrum, dat in de geschiedenis steeds opnieuw het tooneel van groote oorltwen is geweest, by zyn toetreden tot den Volken bond onbeperkt blootgesteld zal zyn aan ver wikkeling in gewapenden conflicten van der den. Derhalve dient, iril een spoedig toetre den van Duitschland tot den Volkenbond mogelyk gemaakt worden, een oplossing ge venden te worden, welke hst tijdperk tot aan da verwezenlijking van de algemeens ontwa pening overbrugt. Dj nöta meent ten slotte, ondanks de ge noemde twee bezwaren op hoofdpunten, reeds een aanzienlijke toenadering tusschen do wederzijdsche beschouwingen te kunnen vaststellen. De ryksregeering hoopt, dat de onucrhandeling tot een positief resultaat zul len voeren. COMMUNISTISCHE SPIONNAGE. In verband met de ontdekikng van een wijdvertakte communistische spionnage-orga- nisatie in Tsjecho-Slowakye is de secretaris generaal der communistische party gearres teerd. De zaak zal waarschijnlijk vrjj groote afmetingen aannemen; men is nog een aan tal medeplichtigen op het spoor. Men moet bewijzen hebben, dat vertrouwelyke inlich tingen betreffende de Tsjechische bewape ning verkocht zyn aan vreemde regeeringen. DE KABINETSCRISIS IN PORTUGAL. Daar de president van Portugal de ont binding van het parlement niet heeft willen gelasten, is het ministerie afgetreden. De crisis zal niet gemakkelyk zyn op te lossen, aangezien geen enkele partij over de meer derheid in de Kamer beschikt. DE CRISIS IN DE ENGELSCHE MIJN NIJVERHEID. Gistermiddag is meegedeeld, dit de Brit- "sche mijneigenaars en mijnwerkers hebben besloten, de onderhandelingen te hervatten. Dit gunstige resultaat is het gevolg van stappen, die den heelen dag achter de scher men gedaan zijn. De vertegenwoordigers van de regeering, Macimillan, de voorzitter van het hof van onderzoek, en andere invloedrijke „De Tyd” schrijft: „De Morgen” bracht j.l. Maandag een hoofdartikel van anderhalve kolom met tele cyfers, om ons te overtuigen, dat de sociaal-' democraten hun vooruitgang met 100 pCt. in Helmond niet hebben te danken aan het. feit, dat in die stad sedert tien maanden „De Morgen” verschijnt. Onze eoilega had zich de moeite kunnen besparen. Wat toch is het geval? „De Morgen” had betoogd, dat de 8. D. A. P. in dé grootste twee steden vooruitgaat, omdat daar katholieke bladen .verschenen, die het socialisme o zoo ongelukkig bestrij den. t Bljjf daar nu maar eens ernytig byl Wy hebben toen het dwaze argument over genomen en het eventjes op de stad Hel mond. waar „De Morgen” verschijnt, toege- past. Kyk, zeiden wij tot onzen confrater, Iaat ons eens aannemen, dat uwe stelllug luist is: vooruitgang van sociaaldemocraten in een bepaalde stad bewijst, dat het daar verschijnend katholieke blad het socialisme op een verkeerde wijze bestrijdt. Wy vinden deze stelling onzinnig. Maar laten wij heel eventjes onzin voor waarheid nemen, wat blijkt dan? Dat het argument rich tegen „De Morgen” keert, want in Hel mond zyn de sociaal democraten nog sterker vooruitgegaan! De Éelmondsche dokter, die deze oJ. enzinnige diagnose had gesteld, mocht aus beginnen met zich zelf te genezen. Maar „De Morgen” heeft geen zin voor ge zonde ironie. En het blad komt nu in een hoofdartikel betoogen, dat de vooruitgang van het socialisme in de fabriekstad Helmond niet aan het verschijnen van „De Morgen”, maaraan andere oorzaken is te wijten. Wel, wel, beste collega. Precies dus als in Rotterdam en Amster dam; DAAr hebben bok andere oorzaken ge werkt De stelling: „vooruitgang van het socia- ÜMne, dus eot verkeerde bestrijding van het socialisme in het katholiek plaatselyk blad” ia absurd, om niet te zeggen idioot En het doet ons genoegen, dat „De Mor gen” ten slotte zelf heeft aangetoond, hoe on zinnig de stelling is, welke dezelfde {,Morgen” enkele dagen vroeger in allen ernst had ver dedigd. Roode Frits heeft het geld er niet uit ge nomen, want dan had de politie het wel bij hem gevonden, zeide Würfel. Hij zal het op een andere plaats wegge stopt hebben, vermoedde de vrouw. Denk je, dat hij tyd heeft gehad om het kunstige slot te openen en weer te sluiten? vroeg Würfel Hoe kun je gelooven, ik zal je beter inlichten. Het geld is er nooit ge weest! Katemberg heeft gelogen en het geld in zyn zak gestoken, dat is een voordeelig zaakje voor hem geweest. Die schoft! riep Schunk uit, die dadelijk de juistheid van dit vermoeden inzag. De duivel zal hem halen! Zoo dom is de armvoogd niet, zei do vrouw, die nog bleef twijfelen. Als het kof fertje nu eens gevonden werd, zonder het geld.... Dan kan hy altijd’nog volhouden, dat het er in geweest was, viel Würfel in. Wie zou hem zonder bewijs durven beschuldigen? Würfel streek de papieren bij elkander en ging by de tafel zitten. Nommer één, zeide hy, terwyl hij een der stukken ontvouwde. Donders! dat is een kwitantie, die de dokter reteekend heeft Dat stuk zouden wij aan den dokter kun nen verkoopen, zei Schunk. Die heeft geen geld, en bovendien heeft hij er niete aan, want hij kan het bedrog et- a «ntln tn rlo orolHV»s.t nrt van Argentinië aan de werkzaamheden van den Volkenbond. De Fransche troepen hebben Boer, Sterkenrade en Dinslaken ontruimd. De algemeene toestand in Marokko is kalm. De Franschen hebben na een levendig' gevecht de streek van Ainaieja en den post; Ainmatoef vrijgemaakt. De> vijand heeft 200 gesneuvelden achtergelaten. De Berlijnsche stadsspoor heeft verle den Zondag 2.1 millioen reizigers vervoerd. Voorts begaven zich Zondag 320.000 Berli ners per spoor naar Wannsee. In plaats van den vermoorden Sirdar van Egypte zal thans een Egyptenaar worden benoemd. Men noemt generaal Cheehata Ka mel pasja en generaal Mahmoet Army pa.ja. Nu dr. Frank, de Oosten ryksche gezant, te*Berlyn ia teruggekeerd, verwacht men, dat weldra overeenstemming zal worden be reikt inzake de afschaffing van de pasvisa tusschen Duitschland en Oostenrijk. Te Emden (Oostfr.) zyn gisteren twee raadsleden dier gemeente, de communisten Wagner en Wendt, wegens straatschenderij en verzet tegen de politie, veroordeeld tot 3 en 2 maanden gevangenisstraf. De Franse be overheid heeft in Mei in het bezette gebied 12 communisten gearres teerd. Op 13 Juli bedroeg het aantal ingeschre ven werkloozen 1 miljoen 43.000, zijnde 51.000 minder dan een week geleden maar 222.000 meer dan verleden jaar op den cor respondeerenden datum. DE KABINETSCRISIS. Tegen het einde dezer week zal waarschijn lijk nog een nadere vergadering plaats heb ben van de club van R. K. Tweede Kamer leden, in verband met den politieken toe stand. VOORKOMING DRANKMISBRUIK. De minister van arbeid, handel en nyvet»> heid heeft aan de commissarissen der Ko ningin in de provincies geschreven: De inspecteur voor de drankbestrijding schrijft mij ojn. het volgende: „Uit de pers blijkt mij. dat dit jaar een groot aantal dienstplichtigen voor herha lingsoefeningen onder de wapenen z»l wor den geroepen. Ongetwijfeld zullen door ver schillende gemeentebesturen intijds maatre gelen worden getroffen, teneinde het drank misbruik door die dienstplichtigen zooveel mogelyk te voorkomen. Het komt my zeer gewenscht voor, dat ter bereiking van het beoogde doel, door de betrokken gemeente besturen, zoo eenigszins mogeljjk, overleg wordt gepleegd met de plaatselyke organisa ties der vergunninghouders, omdat, indien die organisaties haar medewerking daarbij verleenen, de te treffen maatregelen als tap- verbod e.d. eerder doel zullen treffen.” Met den inspecteur ben ik van oordeel, dat de medewerking der vergunninghouders en van hun plaatselijke organisaties een be langrijk middel is, om drankmisbruik onder voor herhalingsoefeningen onder de wapenen geroepen dienstplichtigen te voorkomen en te beperken. Gaarne zou ik zien, dat gij de gemeentebesturen pp de wenschelijheik de zer samenwerking wijst, onder mededeeling, dat de betrokken inspecteur van dc volksge zondheid zoo noodig volgaarne medewerking zal verleenen, om de samenwerking ter plaat se te bevorderen. DEMONSTRATIE VAN VERPLEGEND PERSONEEL. Er was gisterenmorgen by het station t® Haarlem een groote drukte. Daar kwam per soneel van Noord-Holland's ziekenhuizen samen voor een demonstratie tegen de 54- urige werkweek. Er waren verpleegsters en verplegers uit de ziekenhuizen te Santpoort, Medemblik en Castricum. Naar schatting na men ongeveer 160 personen aan de lemon- stratie deel. De verpleegsters waren allen in costuum. In optocht ging het langs den Kruisweg, Kruisstraat, Krocht, personen hebben eraan deelgenomen. IntuBscben heeft de transportarbeidersfede- raiie het vakvereenigingseongresgemach tigd, de mijnwerkers bij te staan. DE OVERSTROOMINGEN IN KOREA. Uit Seoel wordt officeiel bericht, dat de rivier de Han, na tot een hoogte van 43 voet te zyn gestegen, gevallen is tot 38 voet. De - stad is nog zonder licht; men heeft beperk ten wateraanvoer voor tien dagen. 40.000 menschen dakloos. Omtrent de overstroomingen in Korea wordt nog het volgende gemeld: De 6000 inwoners, die op een heuvel waren ingesloten door het water, zjju gelukkig ge red. In totaal werden 8300 huizen bescha digd, terwyl 40.000 personen dakloos zyn. Overal is de waterleiding afgesneden, evenals het gas en het electrisch licht. Ook de electrische drijfkracht is gestoord. We gens de overstrooming der meeste bronnen beduidt het afsnjjden der waterleiding een ernstig gevaar en vreest men voor het uit breken van ziekten. Voorts werden talrijke bruggen vernield, benevens de toegang tot de beroemde spoor wegbrug over de Hanrivier die een halve mijl lang is. MEXICAANSCH BLOED. Met een der Fransche mailbooten uit Amerika is dezer dagen een Mexicaansch jong meisje, Gretta Lopez genaamd, in Frankrijk aangekomen. Het doel van haar bezoek aan Europa is uitsluitend haar bloed beschikbaar te stellen, ten einde het leven der ex-keizerin van Mexico te rekken. Sedert het drama van Queretaro, toen haar echtgenoot, die keizer van Mexico was, door de opstandelingen werd doodgeschoten, is de ex-keizerin niet meer normaal en leeft zy onder toezicht in de nabijheid van Brus sel. Het eigenaardige van het geval is, dat Gretta Lopez de kleindochter is van een der Mexicaansehe leiders, die verantwoordelijk voor den dood van den keizer zyn geweest. Haar grootvader was degeen, die er op stond en zijn wil ook doorzette, dat de ongeluk kige keizerin zou worden gedwongen by de executie van baar gemaal aanwezig te zyn. Van een vrouw, die onder de ex-keizerin heeft gediend, hoorde Gretta Lopez, dat transfusie van haar bloed in dat van de ex- keizerin wellicht het leven der thans 85- jarige zou kunnen verlengen. Het verhaal, dat deze vrouw haar deed omtrent het leven en den gemoedstoestand der voormalige kei zerin, die nog vast er van overtuigd is, dat haar echtgenoot leeft en nog eens bij haar zal terugkeeren, maakte een zóó diepen in druk op de Mexicaansehe, dat zy besloot, al wat in haar macht lag, te doen, ten einde het onrecht, dat haar grootvader heeft ver richt, weder goed te maken. Derhalve richtte zy zich tot de Belgische regeering, die de zorg over de ex-keizerin, die een Belgische prinses van geboorte is, op zich heeft genomen en ontving ten ant woord, dat de doctoren bereid zyn haar aan bod te aanvaarden, als haar bloed na onder zoek geschikt blijkt te zijn om de transfusie te wagen. Mejuffrouw Gretta Lopez heeft dé reis voor eigen rekening ondernomen en is reeds naar. Brussel doorgereisd, om haar zelfopofferende taak te verrichten. Wy lezen in de „Msb.” Terwijl de 8. D. A. P. nog glorieert in baar „overwinning” en, op nieuwe lauweren be- alvast den strijd heeft aangebonden te- iju het nog niet bestaande Kabinet, komt er aan den zonnehemel een donkere wolk oplet ten. De heer Stenhuis, voorzitter van het roode vakverbond, van ouds minder gemakkelijk te regeeren, vertoont neigingen om uit den band M springen, zelfs nu hij met een zoet lijntje in de Kamerfractie is gehaald. Blijkbaar is deze meer links staande broe der niet zoo hevig content met den verkie- ncgt-uitslag als vele andere partygenooten. Hy is bet stellig met mr. Troela tra eens, dat iet „zoo langzaam” gaat alvorens de arbei ders de politieke macht hebben veroverd. En nu wil hij een soortgelijke taktiek gaan toepassen, als welke zoo wij goed zien ook in de Katholieke gelederen hier en daar voorstanders vindt. Zijn ideaal is de stichting eener nieuwe „Partij van den Arbeid”, die naast deon afhankelijk voortbestaande 8. D. A. P. en 8. V. V. niettemin van de eerste een groot M der politieke actie zou o vernemen. Waarom? Omdat de heer Stenhuis behoef te gevoelt aan een „organisatie, die voor- 30. Zy bleven nu staan luisteren, maar hoor den niets dan het geruis der bladeren. Be hoedzaam zetten zy hun weg voort, tot Wür fel teil laatste zijwaarts een boschje binnen drong. Haal de lantaarn voor den dag het is zoo verduiveld donker, dat ik geen hand voor oogen kan zien, zei Würfel. Schunk deed wat hem gelast werd en een oogenblik later bescheen een smalle streep licht het gebladerte. Würfel ging eehige schreden verder. Hier onder myn voeten moet de casette liggen, zeide hy, derde bank rechts bij den eik in het boschje ik kan my niet vergis sen. Geef my de schop en werk jij met net houweel, maar zonder gedruisch. Schunk begon dadelijk te werken en zyn Wakker hielp hem daarbij getrouw. Daar de grond tamelyk los was ging de arbeid snel ler voort, dan zij aanvankelijk gedacht had- v.6 j ee" 'cwart'er vernamen zy eensklaps n dof geluid, 't houweel had op ijzer gestoo- ten. De aukerheid, dat zij niet te vergeefs werkten verdubbelde bun krachten en eenige minuten later haalden zii de casette te voor- Khün NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD I zal vinden. Hm, een mooie som, veertig duizend thaler! En onderteekend door.... Sakkerloot daar zullen wy hem mee pak ken! Onderteekend door Pieter Daniël Mol!, den vader van den dokter! En Katernberg heeft zyn zwager voorgelogen, dat de oude heer niets dan schulden heeft n Wat een aartsschelm en bedrieger! duizend thaler is dit stuk den dokter op zyn minst waard! En zijn zwager gewis nog wel meer! zei Schunk met een vergenoegd gezicht. Dat papier kan hem in het tuchthuis brengen. Wy zullen hem de duimschroeven aanleg gen, sprak Würfel. Wat gaat ons de .dokter aan! Natuurlijk, de dokter heeft niets en kan dus niets betalen. Niet alleen dit, maar hy kan ons ook dwingen door de politie om hem die stukken over te leveren. Wij zouden ze liever verbranden! Daar hebben wy geen voordeel van. Neen, en daarom zullen wy liever den armvoogd, deze papieren te koop aanbieden. Daar liggen nog meer papieren, zei het whi ongeduldig. Kijk eens, wat daar in staat. Würfel las het eene stuk na het andere, maar bleef er onverschillig bij. Een lijst van giften voor de armen, zei hil, mogelijk is die ook wel vervalscht, maar I met zulke kleinigheden boüden wij ons niet T>it ia <M>n JiUt van andersteuiüngan- di» verlaten, wi daar op voedselvoorziening is afgesnedèn, zoowel van de Amerikaansche kanonneerboot, die te Woetsjou gestationeerd is, als van de En gelsche inwoners. HET WAARBORGVERDRAG. Het Duitsche antwoord op de Fransche nota in zake het veiligheidsvraagstuk be gint met er zyn voldoening over uit te spre ken, dat de Fransche regeering en haar bondgenooten principieel bereid zijn tezamen met de Duitsche regeering langs den weg der verzoening te geraken tot bevestiging i van den vrede en daarover een wederzijdsche i gedachtewisseling te openen. De Duitsche l regeering wil in denzelfden geest van tege- i moetkoming en vreedzame verzoening, waar uit haar initiatief is voortgesproten, haar meening over de voorstellen der geallieer den uiteenzetten. De nota van de ryksregeering merkt in de eerste plaats op, dat haar initiatief geen ver andering van bestaande verdragen ten doel heeft, doch zij acht het van zelf sprekend, dat niet voor immer de mogelijkheid moet worden uitgesloten, bestaande verdragen te zijner tyd langs den weg van vriendschap pelijke overeenkomst aan de veranderde om standigheden aan te passen. De nota verklaart, dat het juist is, dat de Duitsche memorie de sluiting van het ver drag niet afhankelijk stelt van een wijziging van de geldende verdragsbepalingen in zake de militaire bezetting van Duitsch gebied. De regeering meent echter, dat het tot stand De kuil werd weer gevuld en het licht uitgeblazen, waarna zy den terugtocht aan namen. W ürfel wilde de casette dragen, maar de slotenmaker gaf ze niet uit zyn banden, hy scheen zyn makker niet te vertrouwen. Zwijgend stapten zij naast el-“ kander voort en bereikten ongehinderd de woning van Schunk. Met van hebzucht fonkelende oogen opende de vrouw de deur en liep dadelijk naar de tafel, waarop de casette werd neer gezet Het duurde haar en Würfel te lang, eer de slotenmaker zijn looper haalde en daarmee het slot trachtte te openen, maar Schunk was aan dat werk gewoon eu kwam er dus spoedig mee klaar. Daarna greep hij de pa pieren er uit, maar hoe vlijtig hy ook zocht, het verwachte geld vond hij niet. De duivel zal je halen! snauwde het wyf Würfel toe. Je hebt ons bedrogen! Och wat! houd op met zalk geleuter! Als ik het geld er uit genomen had, zouden die papieren er ook niet meer in liggen en ik zou je man geen nutteloos werk hebben laten doen. Dan heeft de Roode Frits het geld er uit genomen! riep de slotenmaker uit. Twee duizend thaler zijn in de casette geweest, dat is toe ter tijd bekend gemaakt. De vrienden van Katernberg hebben nog geld ingezameld en hem op die manier het ver lies vergoed Zylstraat, hij heeft uitbetaald, en hier zijn eenige brieven uit Amerika. Lees ze maar! beval Schunk en legde zyn breede hand op de overige papieren. Ieder stukje papier, dat de schoft in de casette bewaarde, kan van gewicht zyn. Koenraad Würfel vouwde de brieven open en zag ie vluchtig in, maar weldra werd hy opmerkzamer, blykbaar begon hy den in houd belangryker te vinden. Heeft do armvoogd je dat kind toever trouwd? vroeg hij met een schuinen blik naar de deur van de zijkamer. Neen! riep het wyf haastig en ook Schunk schudde ontkennend het hoofd. Waarlijk niet? Nu, dat is jammer, maar wie weet of deze geschiedenis nog niet be trekking heeft op dat kind. De armvoogd heeft een broeder in Amerika en uit deze brieven blykt. dat die broeder aan hem voor zijn vertrek zijn dochtertje een klein meis je heeft toevertrouwd en hem een zeker kapitaal voor haar in handen heeft gegeven; ook hoeft hij later nog geld overgezon den.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1925 | | pagina 1