I f i I II II I „ONS BLAD” Bureau: HOF 6, ALKMAAR. Telefoon: I I No POSTGIRO 104861 I Nu FEUILLETON. MISDAAD EN STRAF. UIT DE PERS. N.V.V. Contra S.D.A.P. Vrijdag 31 Jali 1033 persoon- I POSTGIRO 104861 Wï I A^ertontieprijsi Van 1—5 regd* 11.25; elke regel meer f 0. per regel f 0.75; Rubriek «Vraag en aanb uitbetaling per plaatsing f 0.60. f 400,—, f 200,—, f 1OO,—, f 60,—, f 35,—, Abonnemontsprqot Pér kwartaal voor Alkmaar Voor buiten Alkmaar f 2 85 Met Oeflluatreerd Zondagsblad 0 60 f booger. kan alle abonné‘8 wordt op aanvrage gratis een polis verstrekt, welke hen verzekert tegen ongevallen tot een bedrag van f 500, ---5 r -- --- (Wordt vervolgd) BRIEVEN UIT FRANKRIJK» BUITENLAND. F I ADflUMSTRATm No. 4S3 REDACTIE Na. 333 de een atie eischt te verwer- wekl den UIT HET DUITSCH. men wel De waa bitter NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD wat „Het Volk” op weert, spreekt het N. tegen. Men weet, dat het af beid «congres, door van van Zy mogen je hard toeschijnen, maar zij behelzen de waarheid, antwoordde zjj koel. En als dtt het geval was, dan wordt aan u door dit verzoek toch de meest mogelijke voldoening verschaft. j Daar Henk ik anders over. Frederik! Zoo M I ffil te vreezen, waarin grootendeels ongeorganfc seerde arbeiders werkzaam zijn. In bet Saarbekkeu. De stakende mijnwerkers in het Saargebied zullen Zaterdag beraadslagen over het ophef fen van de staking, aangezien hen zekere loonsverboogingen zijn toegezegd. Men ver wacht dat zjj tot hervatting van den arbeid zullen besluiten. niet langer tevreden met dat voor eigen ge bruik verkregen eigendom, maar beijveren zich de daarnaast in staatspapier belegde duitjes eveneens in grondbezit om te zetten. En de groote kapitalisten trachten, voor zoever een deel van hun vermogen niet over de grenzen in veilige haven is gebracht en ondanks de thans voorgeschreven eed wel niet zal terugkeeren, dat -in aankoop van uitgistrekte terreinen en landhuizen te be leggen. - De vraag overtreft dan ook ver het aan bod. Bretagne spant den kroon, maar ook in de naaste omgeving van Parijs is dit het geval. Landgoederen on kasteden, die jaren lang om een kooper vroegen, zien zich thans van vele zijden begeerd. Ik ken villa’s die in één jaar tijd driedub bel in pryg zyn gestegen. In> mijn naaste omgeving ligt een kasteel dat binnen en kele maanden driemaal van eigenaar is ver wisseld, die zonder er gewoond te hebben^ met woekerwinsten het telkens weer van de baad heeft gedaan. En nog is het vet niet van de ketel. Dat koopen om met winst aanstonds te verkoo- pen, is echter uitzondering. Men koopt om te beleggen. Een ieder houdt wat hij heeft, en aïieen gedwongen Iquiidaties zijn aan de orde. V an daar, dat zoo weinig te koopen valt. De pachtprijzen houden natuurlijk geljjkeif tred mot die koopsommen. En de pachtboe ren, die reeds in moeiiyke conditie verkee- ren door gebrek aan arbeidskrachten, heb ben het zwaar te verantwoorden. Het hoogst bedenkelijke van geheel dezen toestand is, dat een reactie op den duur niet kau uitbljjven. Deze zal des te eerder intre den, naarmate Caillaux er beter en vlugger in slaagt fiuancieele orde op de zaken te stellen en zekerheid worden, als doof hen in derdaad werdt-teruggekcerd tot den gouden standaard. De cpgedreven landprjjzen zullen zich dan niet weten te handhaven. Zekel niet als de thans in omloop gebrachte 4 goudbons blijken een solide kapiaalbelegging te vor men.» De vraag naar onroerend goed moet op ejn bepaald oogenblik afnemen, waar van een loonend productief maken bij de tegen woordige prijzen geen sprake is. Het kan niet uitblijven of de waarde-vermindering der onroerende goederen, zal velen een even gedachten schok geven, als de beursjopie- ren het nuj’eeds' doen en die zij angstvallig hebben vermeden. Alleen zjj die tijdig hun winst weten aan te nemen, zoolang de hausse aog duurt, zullen bij deze transacties hebben verdiend. Zou de Staat eventueel bij al deze onreëele prijs verhoögingen nog zijde hebben gespon nen, de ramp zou niet groot zijn. Maar dit z<fl niet het geval zyn, omdat in werkelijkheid over geheel Frankrijk - de grond in gcudwaarde niet beduidend hooger is dan vóór den oorlog. De intrinsieke ka- pitaalwaarde zal blijken geen gelijken tred te hebben gehouden met de onredelijke be dragen in papieren geld voor de gronden, voor de onroerende goederen in het alge meen, betaald. Eb hierop alleen komt het aan als normale tijden zullen zijn aange broken. Het is inderdaad niet gemakkelijk in deze tijden kapitalist te zijn en te blijven, al is Het tegendeel daarom nog niet begeerlijk. Misschien zijn de ouderwetsche bewonde raars van een spaar-kous nog het beste af. Z’j ontbreken trouwens nog altijd niet. En zeker zy, die gouden vóór-oorlogs- munteu heimelijk hebben verborgen, zijn tal rijker dan men vermoedt. De kunst is alleen er gebruik van te ma ken. waar dit wetteljjk is verboden. Maai- dat is een ander vraagstuk ,dat met ong onderwerp van onroerend goed, hoe on roerend de wet den gouden Louis ook heeft verklaard, niets heeft uit te staan. Parjjs, 29 Juli 1925. Mr. P. v. S. eischen stellen niet alleen, maar daarvoor een krachtige actie ontwikkelen bovendien.” Vliegen zal moeilijk de geesten, die hg heeft opgeroepen en daarna nog geërgerd, kunnen bezweren. Hij heeft’ trouwens de „agitatie” tegen Coljjn reeds ingezet, zij bet tot dusver met een belachelijk resultaat. Maar willens of niet willens, de „agitatie” zal worden doorgezet, „ongeacht met welke plannen de Regeering komt.” Al verklaarde Colijn het program der 3. D. A. P. tot regeeringsprogram, toch zou er „agitatie” worden gemaakt, want door agitatie moet ontevredenheid' worden ge- .t, en van ontevredenheid moeien de roa- het hebben! In het Roergebied. De malaise in den Roermijnbouw neemt nog steeds grooter afmetingen aan. Wegens de afzet-crisis moet de Deutseh-Lirxemb. Bergwerk» und Hütlen A.G. eerlang twee mijnen sluiten. In'verband daarmee heeft zij tegen de 4000 beambten en arbeiders opge zegd. In Engeland. De vergaderingen van de vertegenwoor digers in de mijnindustrie duren nog voort, doch er is geen beslissing gevallen. Het is uitgelekt, dat de mijneigenaars gis- terenmi'ddag ’n aanbod hebben gedaan, waa?- bij de waarborg, dat de minimumloonen voor elk district percentsgewijs zouden worden vastgesteld wordt gegeven, doch de verte- tenwoordigers der mijnarbeiders verwierpen dit voorstel als een uitbreiding van het oor spronkelijke voorstal, waarin geen waarborg werd aangeboden. Dc Engelsche mijneigenaars hebben een verklaring in het licht gegeven, waarin zij den eisch om een minimum nationaal loon te handhaven, verwerpen. Zjj wijzen er daar in op, dat in Juni gemiddeld een verlies van 2 sh. per ton kolen is geleden en dat tal van mijnen zouden moeten sluiten, in dien een nationaal minimumloon gehand haafd bleef. Baldwin had weder een samenkomst met de mijnwerkers en de mijneigenaars afzon derlijk in een laatste poging om een basis voor rechtstreek sche onderhandelingen te vinden. Te voren had Baldwin met de minister» van arbeid en mijnwezen en met den eersten lord der admiraliteit, Bridgeman, den offi- cieelen bemiddelaar geconfereerd. Cook, de secretaris der mijnwerkersfede- ratie, verklaarde: „Dc toestand is heden somberder dan ooit. Ik koester geen hoop, het uitbreken der mynwcrkersstaking mor gennacht nog te kunnen voorkomen.” Het Trades Union Congress, heeft met al gemeen» stemmen besloten, aan de mijnwer kers eiken mogelijken steun deelachtig te doen worden, ook in financieel opzicht, en ook in den vorm van een heffing in ieder district. Een bijzondere gedelegeerdenvergadering van den bond van transport- en spoorweg arbeiders had gedurende twee uren een con ferentie met een comité uit het Trades Union Congress, ten einde de gemeenschap pelijke houding in verband met de steun- verleening te bepalen. Besloten werd, dat alle vakvereenigingen, die bij het transport en de distributie van steenkool zijn geïnte resseerd, v^naf Vrijdag middernacht zullen weigeren, transporten Engelsche steenkool, van welken aard ook, te vervoeren en geen steenkool, die uit het buitenland mocht wor den aangevoerd, aan de consumenten te doen toekomen» Ook het transport en de distributie van steenkool voor huisbrand- doeleinden zullen eveneens en wel Zaterdag middag worden stopgezet DE STRIJD IN MAROKKO. Het Journal meld uit Fez, dat Caiid Al>- besslem Eloeriggli van de stam der Bent- oeriaghd, een gezworen vijand van Frank rijk, zijn onderwerping heeft aangeboden. Uit de verhalen van gevangenen lijdt het geen twijfel of Abd-el-Krim zal zijn laatste kaart tegen Wezzan uitspelen; maar de Franschen hebben hun maatregelen geno men. roerde, vroeg zij eensklaps op koelen toon: Wanneer zijn die studiën bij W’ohlfahrt ten einde? Morgen, mama.' antwoordde Alfred. Je hebt door die herbaalde bezoeken dat meisje in opspraak gebracht; daar had je van te voren wel aan mogen denken. De oogen van den schilder begonnen toor nig te fonkelen; hjj trok de wenkbrauwen dreigend samen en moest zich bedwingen, toen hij zeide: Ik weet vau wie deze booze praatjes uit gaan; het zou een zegen voor ons allen zijn, als die familie Gosebrink dit huis verliet. Maak je niet driftig, antwoordde zij op spotteaden toon, terwijl zjj van tafel op« stond. Al zyn die booze praatjes louter ver zinsels, zij liggen toch voor de hand. Wan neer een jong heer uit den hoogen stand dagelijks een jong schoon meisje bezoekt, dat hij toch niet huwen kan, dan heeft men zich niet te verwonderen over zulke babbe larij. Wanneer je er hinder van hebt, staak dan die bezoeken en het gebabbel zal spoe dig van zelf ophouden. Daarop verliet zjj de' kamer, nog vóór Als fred daarop kon antwoorden. Dat was weder eens een flink onweer, zet de kapitein, terwijl hij zijn glas volschonk. Bij mij te huis was ook onweer aan da lucht, maar ik ben van den regen in den drop gekomen. Heeft zij werkelijk berouw? vroeg zij twij felend. Zij heeft mij verzocht, dat ik u in haar naani om vergiffenis zou -vragen. Dat verzoek'komt wel wat laat; berouw, dat te laat komt, heeft geen waarde. Maar mama. Stil, laat mij uitspreken, vervolgde zij streng. Wanneer je meer menschenkennis bezat, zou je het doel van dit verzoek reeds geraden hebben. Zoolang de geheimraad leefde, had zij goede inkomsten en kon trotshc op anderen neërzien; nu hij dood is, ziet men naar hulp uit, bij het kleine wedu wenpensioen kan Schraalhans spoedig keu kenmeester worden. Zij denkt nu met be zorgdheid aan de toekomst van haar doch ter en nu zou zij gaarne hebben, wat zij vroeger versmaadde; dat hoopt zij door dit verzoek weer te verkrijgen. Dat zijn harde woorden, mama, zei de ka pitein. spoedig kan ik de hatelijke woorden niet vergeven en vergeten, die mij zijn overge bracht. Vergiffenis moet men schenken aan ieder een, die er om vraagt, zeide Alfred, pijnlijk aangedaan door de hardheid zijner mama. Dat jij het zoo wenscht, begrijp ik zeer goed, want je bent op de hand van Arthur. Maar Arthur is niet te beklagen, hij had al les vooruit kunnen zien en ons veel erger nis besparen. Toch niet, mama, zeide Frederik zacht. Toen Arthur zich verloofde met Hedwig, dacht niemand aan de mogelijkheid van den twist, die kort daarna ontstond. Des te erger! Reeds dat geheimhouden van die verloving zou reden genoeg zijn om mijn toestemming te weigeren; het bewijst, dat ik het vertrouwen van mijn zoon niet bezit. Hij had mij vooraf moeten raad plegen, en-ik geloof dat ik dan mijn toe stemming niet geweigerd zou hebben, want Hedwig rieb ik altijd mogen lijden, zij heeft een anderen aard dan haar moeder. Nu staan de zaken heel anders en je zult hoop ik wel toogeven, dat ik daar geen schuld aafi heb. Frederik schudde misnoegd het hoofd en Alfred haalde de schouders op, alsof hij wilde zeggen, dat het bestrijden van zulk een hardnekkigheid toch nuttelooze moeite was. Toen nietuand venter dit onderwerp asn» 44. Alfred knikte en ging heen om den dok ter, die juist gekomen was, bij het lijk te brengen. Menschelyk vernuft vermocht hier niets meer; de dokter haalde medelij dend de schouders op en daar Hedwig intus- schen was thuisgekomen, kon hij niet nala ten binnen te gaan om de dames te troosten met de verzekering, dat de geheimraad een snellen en zachten dood gestorven was. Alfred slaakte een zucht van verlichting, toen hij zich kon verwijderen uit de woning, waar rouw «ta droefenis zoo plotseling waren binnengedrongen. Nauwelijks in zijn atelier gekomen werd hij aan tafel geroepen, zoodat hij geen tijd had gehad om te bedenken in welke bewoordingen hij zijn verloving aan zijn mama zou bekend maken. De generaalsweduwe was weder eens in een booze luim. Arthur wae bij zijn verloof de en had zich bij zijn mama laten veront schuldigen zonder er acht op te slaan, dat zij van zQne verloving niets wilde weten. Met Alfred wisselde zij geen woerd zjj keek hem slechts eenmaal lang en scherp aan, toen hij de spijzen tcrugschoof zonder er iets van te gebruiken. Tegen het dessert kSram de kapitein. Zijn mama begroette hem roet een trotschen DE KUNST ZIJN GELD TE BELEGGEN. Het is niet alleen een kunst in deze we reld geld te bezitten, het is vooral in onzen fegenwoordigen tijd een kunst het zoodanig te beleggen, dat men eenigen kans heeft het te behouden. De moeilijkheid is inderdaad niet gering. De Franscbe spaarders, die hun duitjes in Staatspapieren hebben ondergebracht, weten •r van mee te spreken. Zoolang de rente be taald wordt, behoeven zij niet al te ongerust te zijn, al is het verre van aangen&ma de ka- pitaalwaarde te zien dalen. En voor een staking van couponbetaling is werkelijk nog geen vrees. Dat neemt niet weg, dat zjj, die vóór den oorlog den voorkeur gaven aan effectenbezit, thans hun oog hebben geves tigd op onroerende goederen, landerijen en huizen om hun kapitaal vast te leggen. Het verschijnsel is niet nieuw en heeft zich steeds voorgedaan in tijden van crisis. Men vergeet daarbij al te gemakkelijk, dat de door groote vraag kunstmatig opgedre ven prijzen van onroerende goederen, veelal voor ben op een debacle uitloopen. De gewaande zekerheid wordt duur be taald, als men in komende tijden van finan cieel herstel, gedwongen is te verkoopen, terwijl men gedurende vele jaren een uiterst matige rente heeft gemaakt. Dit Is niet de eenige schaduwzijde van dien vraag naar onroerend goed en de nood- zakeljjke prijsstijging, de woningnood wordt er eveneens door bevorderd en de huurprij zen er tot in het oneindige door verhoogd. De landprjjzen zijn wel het meest onrust barend gestegen in het laatste jaar. Het bewind van oe kartel Regeering is daaraan niet vreemd. Naarmate het vertrouwen in bet financieel beleid meer werd geschokt, nam de vraag naar grondbezit toe. Ongetwijfeld, in 1918, na den wapenstil stand is de waarde van den grond reeds ge stegen, maar langzaam aan begonnen de prijzen zich te stabiliseeren. Het bleef bjj een verdubbeling, hoogstens bg een verdrie- dubbeling der Vóóroorlogs-prgzen. Hier en daar zelfs viel een daling te be speuren. En indien wjj rekening houden met de waarde-vermindering van den franc, dan blijkt het landbezit in 1924 een hoogst be langrijke vermindering van kapitaalwaarde te hebben ondergaan. Ongeveer 70 milliard vóór den oorlog, werd deze in 1924 volgens officieels cijfers, hoogstens geschat op 125 milliard papieren francs of wel 35 milliard goudfrancs. Van verrijking was derhalve geen sprake. Waarbij kömt dat de gunstige valuta in andere landen, menig onroerend goed in vreemde handen beeft doen overgaan. Zoo sterk zelfs dat een wetsontwerp door de Kamer werd aangenomen om die eigendoms- vejkrijging door vreemdelingen aan strenge bepalingen te onderwerpen. De Senaat schijnt niet genegen daarmee in te stemmen, zoedat dit onweerswolkje van de lucht is, te méér nu de tegenwoordige Regeering eveneens weigig hoog met deze maatregelen wegloopt. Frankrijk heeft nu eenmaal buitenlandschc werkkrachten noodig en imi de mógelijkheid onroerend g< ven. Keeren wij terug tot ons eigenlijke onder werp. Sedert eeq. jaar ruim is een groote verandering ingetreden die, ik zeide het reeds, samenvalt met de politieke gebeur tenissen in Frankrijk. Zoo goed als in ieder departement zjjn thans de grondprijzen tot het vierdubbele van voor 1914 gestegen. Meer en meer is men vaste goederen gaan beschouwen als het eenige onwankelbare bezit, dat momen teel gevrkwaard is tegen hooge schommelin gen van de beurs. De kleine spaarders en vooral de land bouwers, wier illusie het steeds is geweest, een eigen huisje met tuintje te bezitten, zijn HET VEIL1GHEIDSVERDRAG. De Berlijnsche correspondent „Daily Telegraph” kreeg gisteren „hooge, gezaghebbende Duitsche lijkheid” de volgende verklaring: Frankrijks streven om te blijven staan op het recht, afzónderlijke sancties te mogen treffen, moet stellig de onderhandelingen over het veiligheidspact doen mislukken. Een pact, dat aan Frankrijk dat recht zou verlcêffen, beeft geen waarde voor Duitsch- land en zal nooit door Duitschland worden onderteekend. Deze Duitsche zienswijze is aan het Fo reign Office te Ixmden bekend en op dien grond twijfelt men in Duitschland aan de mededeelingen van de Parijsche pers, vol gens welke de Engelsche regeering bereid zou zyn, Frankrijks wensch in deze kwestie tegemoet te komen. Engeland heeft de recht vaardigheid van den Duitschen eisch steeds erkend, volgens welken een veiligheidspact gegrondvest moet zjjn op het principe der onvoorwaardelijke wederkeerigheid. Dit principe zou niet verzekerd zijn, wanneer Frankrijk in de gelegenheid zou zijn, sancties tegen Duitschland te nemen, zonder tevoren het geschil aan arbitrage te onderwerpen. Men is er in Duitschland over verwon derd, dat men in Frankrijk een passage uit de jongste Duitsche nota in dien zin uitlegt, dat Duitschland de bekorting van den bezet- tingstermgn voor Rijnland eischt. Zulk een oogmerk is nooit in het brein der Duitsche regeering opgekomen. Duitschland hoopt slechts dat, wanneer de wrgving tusschen Duitschland en frankrijk vermindert, op een later tijdstip een vriendschappelijke overeen komst tot stand zal komen, waardoor de on aangenaamheden der bezetting, worden ver minderd en zoo mogeljjk de duur iets kan worden bekort. De alinea uit de Duitsche nota die te Parjjsis uitgelegd als een eisch tot verkorting der bezetting, was slechts een ant woord op de uitweidingen van Briand, waar in deze een afzien van iedere verandering der bestaande verdragen verlangde. Duitsch land wil slechts zijn duidelijk recht betuigen om gebruik te maken van de in het vredes verdrag mogelijk gemaakte gelegenheid tot verdragwgziging. Volens de Matin” is de indrujt, gewekt door de memorie betreffende het veiligheids pact, wglke do Britsche zaakgelastigde aan den Quai d’Orsay overhandigd heeft, gunstig. Men mag thans een accoord tusschen beide landen betreffende het antwoord aan Duitsch land verwachten. DE TOESTAND IN HET MIJNBEDRIJF. In Amerika. Een te Atlantic City gehouden verga dering van eigenaars der Amerikaansche anthracictmijnen heeft besloten, niet in te gaan op den eisch der werklieden betreffende een verhooging der loonen met 10 pCt. Als reden der afwijzing wordt door de eigenaars aangevoerd, dat sedert in April 1924 de prijs voor Amerikaansche anthraciet is ver laagd een vijfde gedeelte moest worden verkocht met een verlies van 50 a 55 dollar cent per ton. Ook hebben do eigenaars de concurrentie der gewone steenkoolmijnen hoofdknik en wees hem op den ledigen stoel van Arthur om daarop plaats te ne men. „Dat is een vreeselgke gebeurtenis,” be gon hy, terwijl hij ging zitten. Heden gezond en morgen Wij zijn allen sterfelijk, viel zij hem koel in de rede. Dat is een bekende waarheid, mama, ant woordde de kapitein, en men zou voor zioh' zelf geen zachter dood kunnen begeeren, maar het is toch hard voor de overblijven- den, zop plotseling man en vader te moeten verliezen. Nu, voor zijn vrouw zal het verlies niet zoo ^root zgn; de geheimraad was bjj zijn leven in zijn eigen huis een nul, waarmee niemand rekening hield, zeide de generaals weduwe schouderophalend, terwjjl zij eenige tafelrozgnen van een tros plukte. Als u de droefenis van zijn vrouw had ge zien, zou uw oordeel wel anders luiden, mama, sprak Alfred. Komediespel, mgn jongen! Het kost wei nig moeite, de menschen te verblinden, en men wil niet gaarne ongevoelig schijnen. Je kent de wereld nog niet, en daarom is het gemakkelgk je te misleiden. Neen, mama, ofschoon ik van de schen het beste geloof, kan ik toch leugen van waarheid onderscheiden, droefheid van mevrouw Therstappen niet cehtiicbeld. anders zou zü niet ,.De Tjjd" schrijft: In zgn jongste nummer geeft „Het Volk” zich alle moeite, om Sten huis en het N. V. V. tot de kleinst moglgke proporties terug te tot de kleinst mogelijke prroporties terug te brei.gen. Het couflidt is echter openbaar, en de eerste bladzijde be- V. V. op een volgende -Ak_!J-J- het roode NederL Vakvereenigingsverbond gewild de inzet is van den strijd. Welnu, „De waarheid is deze, beweert „Het Volk” dat op verzoek van het bestuur van het N. V V. de ontwerpen zoowel van ons verkiezingsprogram als van ons strijdprogram aan dat bestuur zijn toegezonden, opdat het zgn wenschen daaromtrent zou kunnen ken baar maken. Een lijstje met voorstellen om trent wijziging en aanvulling kwam daarop in. Hierop is gevolgd een mondelinge be spreking tusschen de commissie uit het par tijbestuur, die de programs voorbereidde en een delegatie uit het bestuur van het N. V. V. Bjj die bespreking werd, behoudens een enkel ondergeschikt punt, volledige overeen stemming bereikt. Het resultaat was van dien aard, dat wij in de vakpers, het orgaan van het N.V.V. inbegrepen, slechts met groe ten lof van de beide programs der S. D. A. P., zooals zij ten slotte door ons partijcon gres vastgesteld werden, hebben zien gewa gen.” En wat verklaart hiertegenover het N. V. V. in ’t zelfde nummer -van „Het Volk”? „Over het overleg dat heeft plaats gehad omtrent het verkiezing»- en strjjdprogram zullen we maar niet veel zeggen. Inderdaad, het is zooals Vliegen heeft geschréven: „Het N. V. V. is gehoord”. Overleg in de gewo ne beteekenis heeft noeh bg de opstelling van de programma's, noch bij de vaststelling plaats gehad. We hebben ze even ter inzage toegezonden gekregen. Gelegenheid voor een behoorlijke behandeling was er niet, noch in hei Ver Fondsbestuur, noch met het Par tijbestuur. Van „bekokstoven” gesproken!” „Het Volk” noemt deze voorstelling „le gende”, maar wie der strijdende partijen, die in haar propaganda beiden niet kieseh- j keurig zyn op het stuk der waarheid, ver spreidt de grootste legende? Vliegen zal in geen geval den onstuimigen Sten huis gemakkelijk aan den band krijgen. Deze wil ten koste van alles het congres, door de S. D. A. P. geweigerd, doordrijven en schrijft: „Wg erkennen natuurlijk het recht van de Party, om zich aan een dergeljjk congres te onttrekken. Vliegen ontkent niet, dat het N.V. V. een eigen congres mag houden. Hy zegt het althans. Het zou ook een ietsje onbe scheiden zijn van de Partij, wanneer zjj zich op het standpunt plaatste, dat wij daarvoor de toestemming van de party zouden moeten ▼ragen. Neen, zegt Vliegen, congresseeren moogt gij wel, maar van het vraagstuk van het onderwys, het militairisme en de volks huisvesting, daarvan blijft gij af, ook wan neer dé SJi.A.P. weigert aan zoo’n congres deel te nemen. Wij stonden paf, toen we de ze instructies lazen. Practisch komt het stand punt van Vliegen hierop neer, dat de Vak beweging deze zaken zelfs niet bespreken mag, tenzy de Party bereid is tot samen werking.” Wat Stenhuis dan wil? Meer agitatie, ster ker opbieden tegen de alles belovende werf kracht van de communisten. „Wij zyn van meening schrijft hij ver der dat een ononderbroken agitatie en propaganda in het land noodzakelijk zal zijn, om ryat S. D. A. P. en N. V. V. beiden eischen doorgevoerd te krijgen. Naar de meening van het N. V. V. moet de arbeidersbeweging, ongeacht met welke plannen de Regeering komt, haar eigen Briand heeft gisteren den grootvizier vah den sultan van Marokko en een anderen hoogen Marokkaanschen waardigheidsbe- berouw hebben over de beleediging, die zjj u heeft aangedaan. Weder keek de dame haar zoon doordrin gend aan. maar nu met een spotachtigen trek om de lippen. Heeft zij werkelijk berouw? vroeg zij twü-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1925 | | pagina 1